NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. getrouwheid, BINNENLAND. BUITENLAND. i\o. 39. Woensdag 18 Mei 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. SSDAG EN FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgelijk Wetboek omtrent de vaderlijke macht en de voogdij en daarmede samenhangende artikelen is in hoofdzaak gelijk aan het dooi de vorige Itcgeering aangeboden wets voorstel. Toch is het in meer dan één opzicht belangrijk gewijzigd en aangevuld. De voornaamste punten, waarin de beide ontwerpen van el kander afwijken, zjjn In het vroeger ingediende ontwerp werden ten onrechte gemist de voor schriften, waardoor het mogelijk zou worden over de zoogenaamde verlaten kinderen een wettelijken beschermer le stellen, en evenzoo voorschriften, die in de handen van het openbaar uitvoerend gezag de bevoegdheid leg gen om, in afwachting van's rechters beslissing omtrent verzoeken of vorde ringen tot ontzetting uit het ouderlijk gezag of de voogdij, Luo jurede kinderen te ontrekken aan de macht van hem, die het ouderlijk gezag of de voogdij uitoefend. De omstandigheid, dat het vroeger ingediende ontwerp naast den wen- schelijk geachte gelijkstelling van de beide echtgenooten op meer dan een punt, op enkele andere punten, eene ongelijkheid in hunne positie, zoo tegenover elkander als tegenover hunne kinderen heeft laten bestaan, zonder dat daarvoor goede gronden pleiten, heeft mede tot wijziging van het oorspronkelijk ontwerp geleid. Bovendien was het noodig maatrege len te beramen, waardoor de levens vatbaarheid der nieuwe voorschriften zou worden verzekerd. Het tegenwoordige ontwerp heeft door de opneming van eene nieuwe instelling den voogdijraad be oogd een orgaan in het leven te roepen, hetwelk bestemd is om in de eerste plaats den rechter bij de be langrijke beslissingen, die hij in het belang der verwaarloosde kinderen heeft te nemen, voor te lichten, in de tweede plaats handelend op te treden ter inroeping van 's rechters beslissing tot ontzetting uit het ouder lijk gezag of de voogdij, zoodra zich een geval voordoet dat volgens de wet tot zoodanige ontzetting aanlei ding kan geven en in de laatste plaats zijne medewerking heeft te verleenen ter verzekering van de richtige nale ving van de verplichting tot onder houd die op den ontzette of onhevene rust. De voogdijraad is bestemd om tegen over het particulier initiatief de lei dende functie der overheid uit te oefenen, en omgekeerd tegenover den rechter en openbaar ministerie de rol te vervullen van betrouwbaar en on afhankelijk college van advies. In dit ontwerp is er naar gestreefd om het beginsel, ook van het vroe gere ontwerp, dat het verlies van het ouderlijk gezag de verplichting tot bijdragen in de kosten van onderhoud en opvoeding niet opheft, beter tot zijn recht te doen komen, door naast het beginsel ook de middelen van dwang te regelen, die de richtige na koming van de verplichting ten goede zullen komen en zonder welke het in de wet uitgesproken beginsel een doode letter zou blijken te zijn. Twee andere ontwerpen, waarin verband wordt gelegd tusschen de verschillende vormen van dwangop- voeding en wordt voorgesteld het particulier initiatief onder zekere voorwaarden geldelijk te steunen, zijn bij den Raad van State in onderzoek. Op zich zelf echter vormt het aan geboden ontwerp een zelfstandig ge heel. Naast de ontzetting wordt bij dit ontwerp beproefd eene regeling van eene ontheffing op eigen verzoek. Wenschelijk is het voorgekomen de terminologie der wet in overeenstem ming te brengen met de aangenomen j beginselen en de uitdrukking «vader lijke macht" te vervangen door «va derlijk gezag". In tegenwoordigheid van den kapitein-luitenant der marechaussee en een groot aantal marechaussees uit Brabant en Zeeland, alsmede van het garnizoen en verschillende autori teiten, had de vorige week op de Groote Markt te Terneuzen de plech tige uitreiking plaats van de medaille der Oranje Nassau-orde aan de be kende marechaussees Van der Waal en Adam, die zich door de arrestatie van den boruchten dief Millioen ver dienstelijk hebben gemaakt. De uit reiking had plaats door den luitenant kolonel Prins, onder een hartelijke toespraak, waarin de overste wees op hun kloeke daad en het buiten gewone voorbeeld van plichtsbetrach ting door hen gegeven. Hij hechtte het ordeteeken op beider borst en eindigde met een driewerf «leve de Koninginnenwaarmede door allen werd ingestemd. Te Nijkerk worden pogingen aangewend tot voortdurende herin nering aan het inhuldigingsjaar, een «Wilhelmina-fontein" op te richten. De sultan van Siak, die de inhul digingsfeesten komt bijwonen, is naar N. v. d. D uit een particulier schrijven verneemt, 27 April te Batavia scheep gegaan. De eerste konijnenfokkerij op groote schaal in het noorden van ons land zal aangelegd worden door den Heer J. Lensveld, te Oosterbroek, bij Gron die voor dit doel een huis met een uitgestrekt terrein heeft aange kocht. Het bestuur van den «Bond van Brievengaarders", niet tevreden met den naam van «Brievengaarder", heeft zich gewend tot prof. J. te Winkel te Amsterdam met verzoek het bestuur behulpzaam te willen zijn in het zoeken van een woord, lat met de taalregels-niet in strijd is en beter de bevoegdheid der be- refïende personen uitdrukt. Stoomtram Edc-Barnevelil-iVijkerk. Volgens het door de spoorwegmaat schappij «de Veluwe" voorloopig goed gekeurde contract zal de Nederland- sche Centraalspoorweg-Maatschappij voor de exploitatie van genoemden stoomtramweg f 10.000 per jaar be talen en mochten de inkomsten meer dan f 50.800 bedragen, zoo zullen deze meerdere ontvangsten samen worden gedeeld. Het contract bevat ook o. m. de bepaling, dat minstens vier personen treinen per dag in elke richting zullen loopen. Ramp op Timor. Uit Batavia werd aan het N. v. d. D. geseind «De kleine Soenda-eilanden zijn geteisterd door hevige stormen. De baai van Bima (Soembawa) is bedekt met doode lichamen, stukken van huizen, huisraad, enz. Timor Koepang (het Nederlandsch gedeelte) bleef ge spaard." De correspondent der N. R. Cl. seinde «Een hevige orgaan heeft in Bima en Timor vele huizen vernieldhon derden menschen zijn omgekomen." Bima is een rijk, dat zich over het oostelijk gedeelte van het eiland Soem bawa uitstrekt en daarenboven het westelijk gedeelte van het eiland Mores (Manggaraai) en de tusschen- liggende eilanden omvat. Het grenst dus ten oosten aan de residentie Timor, waartoe het oostelijk deel van Flores behoort, en in het telegram zal wel bedoeld worden, dat de orkaan die geheele eilandengroep, gevormd door Timor, Flores, Soembawa, enz., geteisterd heeft. Ter hoofdplaats Bima (10,000 in woners) is een controleur gevestigd Naar het Duitseh CARMEN SYLVA. 2) Daarop sloot hij de oogen, en onder wierp zich, zonder eene klacht te uiten, aan den langzamen marteldood. De vluchtelingen hadden intusschen een eng pad ingeslagen, dat naar het woud van Brotschéni leidde. Toen zij dat eens bereikt hadden, was hun verdere weg hoogst moeielijk, en het was voor hen van het hoogste belang, dat zij de doorwaadbare plaatsen goed ken den, ten einde eenige malen de rivier over te steken. Gelukte dit hun even wel, dan zou de vijand hun spoor geheel bijster worden. Het paard van den vorst dreigde weldra onder zijn dubbele last te be zwijken, en beantwoordde het aanzet ten met de sporen slechts met eene rilling, alsof eene krampachtige aan doening hem door de leden liep. «Indien uwe Hoogheid mijn paard wil nemen," zeide één der manschap pen tot de vorstin, «dan zal ik af stijgen." «Maar wat moet er dan van jou worden «We moeten geen oogenblik ver liezen, of het kan te laat zijn!" was het eenige antwoord, en de vorstin vlug uit de armen van haar gemaal ligtende, plaatste de man haar op zijn eigen paard, en verdween daarop, zonder een woord van dank af te wachten, eensklaps tusschen het ge boomte. Zij verlieten toen de oevers der Bistritza en beklommen de steile helling, ter plaatse wéér thans een klooster ter herinnering aan de vlucht van Petru Raresch gevonden wordt. Uit de verte zagen de twee rots toppen er als kerktorens uit. In de rots was eene spelonk, waarin zich iemand zeer goed kon verschuilen, daar het omringd was door een dicht woud, want in de plaats van de neêr- gestorte boomen waren nieuwe stek ken opgeschoten, welke thans op hare beurt reuzen waren. Schier bij eiken stap week het dikke mostapijt, en de hoeven der paarden zakten door het vermolmde hout van een dooden boom stam en deeden dien in stukken vallen. Eensklaps vernamen zij, recht vóór zich uit, een ontzettend krakend ge luid en zwaar snuiven, en dddr, vlak naast Helena, vertoonde zich een bergstier in dreigende houding. Het volgende oogenblik had hij zijne vree- selijke hoorns in den buik van haar paard gestoken, en maakte zich ge reed een tweeden aanval op Helena te doen, maar Raresch was hem te vlug af, en zijne beide hoorns, welke geheel met bloed bedekt waren, met schier bovenmenschelijke kracht grij pende, draaide hij den kop van het monster zóó om, dat zijn nek brak. Daarop bevrijdde hij Helena van haar paard en hielp haar op de been. «Kunt je loopen?» vroeg hij vrien delijk, volmaakt alsof er niets buiten gewoons gebeurd was. Helena viel hem om den hals en hield hem een oogenblik in hare armen geklemd, en antwoordde vervol gens moedig: De plek. waar het dier viel, wordt tegen woordig aangeduid door een kolossaal rotsblok, ede Piatra Ziinbulei," ol «Steen van den berg stier" genoemd. «Ja, ik zou tot het einde der wereld kunnen loopen,» maar de doodelijke bleekheid barer wangen, verraadde hare zwakheid. «Dan zullen we onze paarden in den steek laten, want die zullen ons in deze streken meer tot last, dan tot gemak zijn; en ten einde onzen vervolgers het spoor bijster te doen worden, moeten we van elkander scheiden. Ik moet me naar Ciceu begeven, en ik zal daar weldra wezen, niettegenstaande het op eenigen af stand ligt door de bergen. Stefanitza breng jij de Prinses naar de spelonk, en blijf dadr met haar tot ik terug kom. Je zoudt per slot van rekening toch ook niet best naar het eind van de wereld kunnen loopen, liet hij, zich tot zijne gade wendende en zijn arm om haar slaande, er op volgen. «Moet je me verlaten?" vroeg zij. «Niet voor lang Luister toch, hoor je de Turken in de vallei Gaauw, we hebben geen oogenblik te ver- Rezen Hij boog zich voorover en kuste haar, vervolgens joegen zij met zwee- pen en steenen de paarden, in alle richtingen weg, en Raresch nam af- Gistermorgen geraakte in de spoorbrug te Dordrecht een schip be klemd, dat niet uit de opening der brug kon verwijderd worden, zoodat liet spoorwegverkeer geheel gestremd is en de reizigers, enz., met bootjes overgezet moeten wordon. Dientenge volge werd te Rotterdam (Delfsche Poort) een exlra-trein geformeerd, om de reizigers te 9 45 naar Amster dam te vervoeren. De Belgische en Fransche post zijn dus eerst eenige uren later aan gekomen. Het barkschip Chipman is des 's middags halftwee vlot gebracht. De treinenloop is thans weder her steld. De drooglegging der Zuiderzee. Bij de firma E. J. Brill, te Leiden, is thans oen waarlijk zeer goedkoope volksuitgaaf verschenen van het werk «De economische beleekenis van de afsluiting- en drooglegging der Zui derzee" geschreven in opdracht van het bestuur der Zuiderzeevereeniging door baren secretaris II. C. van der llouven van Oordt, met medewerking van Mr. G. Vissering. Aan de ge meente-besturen van Nederland werd een exemplaar toegezonden. Werk- liedenvereenigingen kunnen op aan vraag van de firma Brill gratis een exemplaar ontvangen. Het aanschallen van dat kloeke doel met zijn fraaie kaarten behoeft tiou- svens voor niemand een bezwaar te zijntegen toezending van vijftig cent of 10 blauwe postzegels wordt het franco toegezonden. Volgens een telegram uit Was hington aan de Commercial Adver tiserhebben de Vereenigde Staten een protest ingediend bij de Neder- landsche Regeering, omdat deze aan de Spaansche schepen heeft toege- scheid van zijne jonge gade, die hij zich genoodzaakt zag in het midden van dit woeste woud, zij het dan ook onder goede bescherming, achter te laten. Zij tuurde hem na toen hij zich haastig verwijderde, en onwillekeurig erkende zij iu zichzelve, dat zij niet langer bij hem kon bhjven, zonder hun beider leven in gevaar te bren gen. Zij stond dddr zoo lang te turen in de richting, welke haar echtgenoot genomen had, dat Stefanitza zich ein delijk genoodzaakt zag haar aan haar eigen gevaar te herinneren. Helena maakte zich toen op en bewoog zich in de richting van de twee berg toppen, welke twee machtige dommen geleken. Het kUmmen viel moeiHjk, en ofschoon de lucht vervuld was met de welriekende geur van wilde bloe men, de Prinses, hoeveel zij ook anders van alle mogehjke bloemen hield, merkte ze volstrekt niet op. Eindelijk overviel haar een gevoel van alge- heele uitputting; zij bleef stil staan, drukte, tegen een boom geleund, de hand op het hart, en luisterde een oogenblik naar de woeste kreten, welke uit de vallei opstegen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1