GEMENGD NIEUWS. staan, zich van steenkool te voorzien op Curagao. De Hollandsche gezant bracht hedenmorgen een bezoek aan hel ministerie van buitenlandsche zaken. Een ziekenschip. Sedert enkele dagen ligt het hospi taalschip Solace in de haven van New-York gereed om naar bet oor logsterrein te stoomen. In de Solace bezitten de Amerikanen feitelijk het eerste ziekenschip waarvan de wereld geschiedenis zal gewagen. Regelmatig elkaar afwisselende scharen van werk lieden hebben gedurende de laatste veertien dagen te Newpoi t News (Virginia) rusteloos gewerkt om het reusachtige gepantserde stoomschip Creole in te richten tot een drijvend hospitaal waaraan men den passenden naam Solace (troost, verkwikking) heeft gegeven. De Solace loopt 17 knoopen in het uur, waardoor zij in staat gesteld wordt steeds van nabij de Amerikaan- sche vloot te volgen om te allen tijde zieken en gewonden op te nemen. Een driehonderdtal kan zij «onder dek" brengen. Een van don mast wapperende vlag met ean rood kruis op witten grond, maakt het schip voor den vijand als ziekenschip herkenbaar. De gewonden worden door middel van een bijzon dere inrichting van de oorlogsschepen op het dek van het hospitaalschip geheschen, zonder dat zij ook maar in het minst daardoor te lijden heb ben. Van het dek worden zij zeer snel naar de operatiekamer gebracht en vandaar op een rolstoel naar de groote ziekenzaal of naar de zaal waarin zich de kooien bevinden. De groote voorzaal van het salondek is tot operatiezaal ingericht. Eenige daarnaast gelegen kajuiten zijn ver anderd in apotheek, badkamers enz. Alle zalen, kajuiten en hutten zijn trouwens gemakkelijk en practisch ingericht. De groote ziekenzaal is voorzien van 150 bedden. In het vroegere damessalon is alles er op ingericht om de reconvalescenten te herbergen. Een geheel leger geëxamineerde ziekenverplegers, artsen en aphothe- kers is voor het nieuwe ziekenschip reeds aangeworven. Prins Heinrich heeft met zijn gevolg een bezoek gebracht aan de keizerin-weduwe te Peking en werd later door den keizer in audiëntie ontvangen. Deze beantwoordde na verloop van eenigen tijd het bezoek in het gedeelte van het zomerpaleis, dat voor den Duitschen gast is inge richt. Er werden prachtige ge schenken gewisseld. Prins Heinrich had een particuliere audiëntie met den keizer, waarbij alleen een tolk tegenwoordig was. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Wij meenen onze lezers nog eens aan het hedenavond in Amicitia te geven concert door de heeren Orelio en Mann te moeten herinneren. De bladen der plaatsen waar zij op traden zijn vol lof én over het met zorg gekozen uitvoerige programma èn over de kunstvolle vertolking. Wie ware kunst genieten wil blijve dus hedenavond niet thuis De kapt.kw.m. J. J. van Hille te Amersfooit en de id. W. Woudslra van het 3e reg vest.-art. te Gorin- chem zullen met ingang van 20 Mei a.s. op hun verzoek onderling van standplaats verwisselen en alsdan op treden resp. als secretarissen der hooldadministratiën van het 3e reg. vest.-art. en van het Ie reg. huz. Bij Kon. besluit is de luit.- kolonel jhr. M- van Reigersberg Yersluys, van het Ie reg. huzaren, diresteur van het remontedepot, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1800Ó 's jaars; en is dien hoofd officier, gerekend van den dag waar op zijn pensioen ingaat, de rang ver leend van kolonel. Bij de gisteren gehouden her stemming ter verkiezing van een lid voor het kiescollege der Ned. Her vormde gemeente alhier werden^uit- gebracht 288 stemmen waarvan één in blanco. Gekozen werd de heer Mr. P. J. F. van Voorst Vader met 166 stem men terwijl op den heer P. M. den Hertogh 121 stemmen werden uit gebracht. Een aantal heeren hier ter stede hebben het voornemen opgevat tot het oprichten eener naamlooze ven nootschap met een kapitaal van f 40.000 tot het verbeteren van den woningstoestand voor den arbeider alhier. Uit eene desbetreffende dezer dagen verzonden circulaire stippen wij het navolgende aan Het voornemen is om een goed gelegen en niet te hoog in prijs ge houden terrein, geschikt voor het bouwen van 75 arbeiderswoningen met tuinen, aan te koopen en met den bouw van 24 woningen iu 3 typen te beginnen. Over de ligging en prijs van het nog niet aangekochte terrein kan vooralsnog niets naders worden mede gedeeld. De opbrengst aan huur dier 24 woningen wordt bruto geraamd op f 1900.per jaar. Bij 3°/o dividend blijven dan nog f700.over voor onderhoud, afschrijvingen enz. Wordt met deze 24 woningen hetgewenscht succes verkregen, dan stelt men ziel voor onder hypothecair verband van grond en woningen een nieuw kapi taal op te nemen om daarmede op dezelfde wijze te handelen. Zoo vooi t- gaande kan langzamerhand het doel: het verbeteren van den wuiiiugstoe stand voor de mingegoede burgen van Amersfoort» worden bereikt. Ook het sloopen van voor de ge zondheid der bewoners nadeelige woningen en het aankoopen en ver beteren van slechte zal op den we; der vennootschap liggen. Om het velen mogelijk te maken, aan het tot stand komen dier voor geheel Amersfoort nuttige zaak deel te nemen, zullen aandeelen van f250. worden uitgegeven, terwijl als hoogst bereikbaar dividend 3'/i°/o wordt voor gesteld. Zoodra voor een voldoend bedrag aan aandeelen is ingeschreven, wor den de deelnemers tot eene bijeen komst uitgenoodigd tot het vaststellen van de statuten der vennootschap en het verkiezen van een bestuur. De afdeeling Amersfoort van den Christelijk Nationalen Werkmans bond houdt morgenavond 6 uur eene ledenvergadering, waarin de heer F. Wesseling zich bereid verklaart heeft eene spreekbeurt te vervullen. De tweede voorjaarsvergadering van hel Classicaal bestuur van Amers foort zal gehouden worden op Woens dag 25 Mei a.s. des ochtends 10 uur in de Consistorie der St. Joriskerk te Amersfoort. Het stads-telephoonnet zal we derom met drie aansluitingen worden uitgebreid, voor de Amersfoortsche Tapijtfabriek, Eysink's Rijwielfabriek en mejuffrouw Middelburg. Volgens het aan de Regeering ter goedkeuring ingediend ontwerp voor de dienstregeling op de lijn UtrechtBaarn der Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappij zul len op werkdagen iu elke richting 15 treinen en des Zondags 16 treinen loopen, terwijl bovendien nog dage lijks des avonds om 11.15 een trein van Utrecht C.S. via Amersfoort naar Baarn loopt, (aankomst 12.30), waar door de gelegenheid wordt geboden na afloop der concerten enz te Utrecht, nog naar Amersfoort en Baarn te gaan. Thans heeft ook de Centraal ge durende de feestdagen te Utrecht, dus tot en met den ISden, de gele genheid geopend om met eiken loeaal- trein naar Utrecht te reizen tegen het verminderd tarief. Aan mr. H. J. H. baron Van Boetselaer van Oosterhout, die wegens vertrek van hier naar Zeist bedankt heeft als vice-president van het «Tehuis voor militairen," is thans het eere-voorzitterschap aangeboden. De politieagent 2e klasse Dagelet alhier is in gelijke betrekking te Baarn aangesteld. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort over de 2de helft der maand April 1898. 1. M. Harger Amersfoort. 2. J. B. Visser Amsterdam. 3. Faasse Nijmegen. 4. G. v. Rossem Utrecht. 5. Wed. K. Kooiker 6 J Bekker 7. J. 11. Sanders 357e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 16 en 17 Mei. (1900 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 20354. Prijs van f 200 op No. 4247. Prijzen van f 70. 1032 4284 7213 7217 7240 7250 7614 7656 14803 14873 14880 16315 19374 19402 en 19428. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1024 2205 2219 2227 2232 2243 2248 4241 4253 7203 7208 7210 7215 7577 7583 7607 7629 7647 7653 7666 7668 14801 14810 14834 14836 14840 14841 16317 17820 1783019352 19354 19389 19403 19438 20393 en 20404. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar h f 3,50 per '/m. De Rijksmiddelen. Het overzicht van de opbrengst der gewone rijksmiddelen over April toont een kleinen achteruitgang bij het vorig jaar, toen er 2'/> ton meer inkwam. Vooral de indirecte belastin gen hadden hierop invloed, daar zij f 662,009 minder gaven (het succes sierecht alleen f 623,000 minder). Ook de directe belastingen bleven f 352.0u0 achter, omdat uit het per soneel in April aan provinciën en gemeenten (opcenten) f35 000 meer moet worden uitgekeerd dan inkwam. Dat nadeelige verschil van ruim 1 millioen werd echter grootendeels goedgemaakt door f730,000 hoogere ontvangst uit de accijnzen (grooten deels uit suiker). Ook de invoerrech ten. loodsgelden en domeinen gaven in April dit jaar wat minder dan in het vorigede posterijen en telegrafen wat meer. De eerste vier maanden te zamen zijn die van 1897 echter reeds met bijna 4 ton vooruit. De 9 ton die, vooral wegens mindere aanzuivering op het personeel waarvoor de nieuwe aanslagen eerst onlangs zijn verzonden op de directe belastingen minder zijn afbetaald, werden opge wogen door een ongeveer evenveel hoogere ontvangst uit de accijnzen (grootendeels uit suiker). De indirecte belastingen gaven, wegens de trage vloeiing der succes- cierechten in April, in de eerste 4 maanden f 86,000 minder, maar dit werd ruimschoots vergoed door f172,000 meer uit de domeinen, f 147,000 meer uit de posterijen, f 69,000 meer uit telegraphic en telephonie, f50,000 meer uit de in voerrechten en f 20,000 meer uit loodsen. Rekent men de directe belastingen niet mede, die eerst in de volgende maanden ruimer inkomen, dan is in de eerste 4 maanden van 4898 ont vangen 28.0 millioen, in die van 1897 27.25, dus in dit jaar reeds 1mil lioen meer. De raming voor 4 maan den was echter nog ruim 1 millioen hooger. De reden van 't verschil ligt vooral in de lagere ojibrengst der accijnzen, bepaaldelijk suiker (4'/i ton minder en gedistilleerd 7Vs ton min der dan '/j der raming), waarbij nog '2'/» tot minder dan de raming uit de indirecte belastingen. Dit werd slechts voor een klein deel opgewogen door f 240,000 uit invoerrechten en 2 ton meer ui t de boven deraming,domeinen. Op heeterdaad betrapt. Bij een landbouwer te Deventer was in den laatsten tijd herhaalde malen ingebroken en geld ontvreemd zonder dat men den dader kon ont dekken. Op een avond der vorige week werd de bestolene door zijn buren gewaarschuwd dat een persoon om zijn huis liep, die blijkbaar min der goede bedoelingen had. De politie werd gewaarschuwd en deze verborg zich in de woning van den landbou wer. Des nachts één uur kwam de dief door een luikje het huis binnen en begaf zich naar een kamer waar hij geld wilde stelen. Hij werd op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Men vermoedt dat hij ook de dader is van verschillende diefstallen, die den laatsten tijd daar in de buurt hebben plaats gehad. Naar l'arijs. De Hollandsche Spoor laat met Pinksteren een extia trein loopen naar Parijs. Voor f 15.95 in de tweede en f 10.05 in de derde klasse kan men Zaterdagavond 28 Mei te 7.54 "vertrekken, om des ochtends te 7 35 in deFransche hoofdstad tearriveeren. Het vertrek is bepaald op Woens dagavond daaraanvolgende, om Don derdagmiddag weer te Amsterdam terug te zijn. Alleen aan de stations Amsterdam (C. S.), Haarlem, Leiden en Den Haag worden plaatsbiljolten voor dezen goedkoopen trein beschik baar gesteld. Broedertwist. Te 's-Gravenhage heeft een persoon bij een twist zijn broeder met een bijl een slag op de wang toegebracht. De toestand van den verwonde was zoo ernstig, dat hij in het gemeente ziekenhuis opgenomen moest worden, waar zijn toestand levensgevaailijk geoordeeld werd. Van broeden gesproken. Volgens het Dordr Nicuwsbl. woont te Giessendarn eene juffrouw, die de zeldzame gave bezit orn kippen eieren uit te broeden. Naar schatting heeft zij reeds aan een 100-tal kuikens het levenslicht geschonken. Niet zoo erg, wij hebben van een boer gehoord die olifantseieren uit broedde en de man die het ei van Columbus uitgebroed heeftnou dat's ook geen kind geweest. Thuis, zonder het te weten! De Fransche generaal Guillaume Marie Anna Brune, die vroeger boekdrukker was geweest, kreeg kort nadat hij door Napoleon 1 tot maar schalk was benoemd, op een morgen bezoek van den keizerlijken adjudant- generaal, die hem meevroeg op de jacht. Brune, een slecht jager maakte eerst bezwaar, maar liet zich eindelijk toch overhalen, naast graaf Casarelli in de jachtwagen plaats te nemen. Nadat ze eenige uren gejaagd hadden in een bosch, vrij ver van Parijs, zagen ze een mooi slot liggen. Dade lijk liep de adjudant er op toe, en Brune volgde hem natuurlijk. Er werd hun op het slot een lunch voorgezet die de heeren zich uitstekend lieten smaken. Vervolgens bekeken zij het kasteeltje; alle vertrekken waren rijk en smaakvol ingericht. De maarschalk dacht niet anders dan dat Casarelli de eigenaar van het landgoed was en vei klaarde herhaaldelijk dat hij het buitengewoon mooi vond. Toen de wagen voorgekomen was en de heeren weer zouden instappen, zei Casarelli «Maar, mijnheer de maarschalk als het u hier zoo goed bevalt, waarom blijft u dan niet op het slot?" «Ik zou u niet langer lastig durven vallen, waarde graaf." «Mij? Hoe zou u mij lastig val len «Ik kan toch met altijd bij u op 't slot blijven?" «Bij mij op het slot? u vergist zich maarschalk." «Hoe is 't nu? Heb ik niet de eer, op uw grond te staan?" «Volstrekt niet." «Maar bij wien ben ik dan «Heel vriendelijk van u, maar 't zou onheusch zijn van uw gastvrij heid misbruik te maken." »En ik verklaar u in naam des keizers, dat het landgoed uw eigen dom is. Zijne Majesteit heeft me opgedragen, u vandaag naar uw slot te brengen. Wees zoo goed deze akte van schenking te onderteekenen. U is al een paar uur thuis geweest, zonder het te weten I" Een beerenjaclit iu de Herzegowinn. De vorige week vertrokken degroot- hertog Leopold Salvator en zeven andere heeren, waaronder zich de officier van gezondheid dr. Cervicek, de rector van het gymnasium Pichler en de opperhoutvester Hofiman be vonden, des morgens vroeg van uit de hoofdstad Mostar op de beerenjach. Het jachtterrein bevond zich ten Oosten van het dorp Vrabcici. De erfgroothertog had zijn plaats tusschen lr. Cervicek en Hoffmann nog nauwe lijks ingenomen of een reusachtige beerin kwam op hem af. De hertog schoot en trof het monster aan den hals. Ofschoon zij tamelijk ernstig gewond was, drong de beerin op hem aan. De hertog trof de beerin nogmaals, zonder haar echter neer te leggen, welke zich nu in blinde woede tegen den zijwaarts staanden dr. Servicek wendde. Deze vuurde. Met een vreeselijk gebrul wierp zij zich op haar aanvaller; nu schoot de hertog nogmaals, waardoor het mon ster dood neer stortte. Intusschen was de heer Pichler in een zeer gevaarlijke positie geraakt. Hij had eveneens een beerin aange schoten, welke zich direct op hem wierp. Toen hij voor de tweede maal wilde vuren, ketste het geweer. En terwijl de beerin haar aanvaller tus schen de voorpooten dreigde dood te drukken, rolden beiden al worstelend in een ondiepe kloof. Door den val verschrikt, hief de beerin zich snel op en ging zonder zich meer om Pichler bekommerend op de vlucht en verdween in het kreupelhout. De heer Pichler had eenige kneuzingen opgeloopen en een beet in den rechterarm. In het geheel werden er zeven beeren opgejaagd, vier werden gedood, een ontkwam gewond en twee wisten ongedeerd te vluchten. Een arrestatie in liet water. Te Parijs her ft een arrestie van een dief plaats gehad op een wijze die zeker wel tot de zeldzaamheden behoort. Een winkelbediende, Bequerie genaamd, werd op heeterdaad betrapt op een kleinen diefstal, welke hij in een byouterie-winkel pleegde. Hij werd door een inspecteur van politie gearresteerd en naar het politiebureau geleid. Zonder zich te verzetten, volgde de dief den inspecteur. Op den pont d'Arcole gekomen, trapte Bequerie zijn geleider plotseling ge voelig op den voet, waardoor deze zijn arrestant even los liet, die van deze gelegenheid gebruik maakte om over de brugleuning in de Seine te springen. De moedige inspecteur bedacht zich echter niet lang en sprong den koenen winkelbediende na. De dief bleek een goed zwemmer te zijn, maar de dienaar van de heilige Hermandad was hem in dezen tak van sport toch de baas. Weldra had de politieman zijn arrestant ingehaald en nu ontstond er in het natte element een worsteling. Spoedig waren de krachten der beide strijders uitgeput en terwijl zij reeds op het punt waren te verdrin ken, kwamen eenige visschers met hun bootjes te hulp die den inspec teur en zijn prooi op het droge brachten. Nog iets aangaande de aanstaande tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Zij, die er belang in stellen, zullen het misschien aangenaam vinden om te vernemen, dat ieder lid recht heeft op één bijkaart van f6 Deze kaart geeft dezeifde rechten als een lid maatschap, en is eveneens strikt per soonlijk. Deze bijkaarten zijn ver krijgbaar tot 1 Julina dien daturn worden ze niet meer verstrekt. Zij zijn aan te vragen bij Mej. van Dijk, Stille Veerkade, den Haag. Verder zullen er gedurende de ten toonstelling gehouden worden 12 congi essen. Ie. congres: Vrouwenarbeid in 't algemeen; van II 14 Juli. 2e. congres: Maatschappelijk werk door vrouwen verricht; van 1922 Juli. 3e. congres: Over weezenopvoeding; van 2527 Juli. 4e. congres: Bevordering der open bare zedelijkheid; van 2830 Juli. 5e. congres. Armenzorg van 46 Augustus. 6e. congres: Onderwijs: van 1013 Augustus. 7e congres Het dienstboden vraag stuk 21 Augustus. 8e. congres: Maatsch. werk in de overzeesche bezittingenvan 2224 Augustus. 9e. congresMaatschappelijke toe stand der vrouwvan 2931 Augustus. 10e. congres. Hygiëne, zieken- en Wijkverpleging; van 13 September. 11e. congres: Industriescholen; 5 September. 42e. congres. Voor moeders en opvoedsters; 14—15 September. Men kan zich als congres lid op geven bij Mevrouw Heineken-Daum, Frederiksplein 26 Amsterdam. Het lidmaatschap voor congres 1, 9, 40 en 12 is f2 per congres minvermogenden en belanghebbenden (bijv. dienstboden) betalen f0.25 congres 6 f2.50. De prijs der overige congressen is nog niet bekend. Tevens worden er Couponboekjes uitgegeven voor 4 naar keuze op te geven con gressen a f5, voor alle congressen a f40, zoodat elk congres dan slechts f0,80 bedraagt. Elk congreslid heeft behalve recht van stemming vrijen toegang voor de tentoonstelling ge durende de zittingdagen nadere in lichtingen zijn te bekomen bij mevrouw Diepenbroek— De Jong, Van Beek en Donk, Parkweg 175, Amsterdam. Men hoopt op een talrijk publiek. Namens het plaatselijk comité; E. DE WIJS—V. d. Mandel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2