GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. P. Prins, thans stationschef te Soes- terberg tot stationschef te Elburg Oldebroek de heer H. J. Harrasen, thans onder-stationschef te Amers foort tot stationschef' te Soesterberg, de heer M. A. Leinweber, thans 2e stationsklerk te Amersfoort en tot onder-stationschef te Amersfoort, de heer A. W. van Dijkhuizen, thans 2e stationsklerk aldaar. De vereeniging «Liefdadigheid" zal op Vrijdag 3 Juni a s. overeen komstig artikel 23 van de Statuten op verzoek van 13 leden eene buiten gewone vergadering houden ter be spreking der wenschelijkheid van den bouw van arbeiderswoningen. Bij vonnis van den krijgsraad m het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 23 Mei 1898, is II. Anninga, milicien bij het 5e Regi ment infanterie, schuldig verklaard aan; Eerste desertie in tijd van vrede, door het, als verlofganger der Natio nale Militie, niet voldoen aan eene oproeping tot de werkelijke dienst, zonder vrijwillige aangifte binnen vier weken en veroordeeld tot eene Mili taire detentie voor den tijd van ééne maand en in de proceskosten. De Generaal-Mujoor Inspecteur van het Militair onderwijs heeft be paald dat het schriftelijk gedeelte van het toelatings-examen tot den Hoofd cursus, bij de Korpsen infanterie, zal plaats hebben op 14, 15en 10Julie.k. - De Minister van Oorlog heeft aan den Sergeant II. Bulte, van het 5e Regiment infanterie, op zijn daar toe gedaan verzoek, een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De jongelingen G. Voorhoeve en J. W. C. Ort, hebben eene vrijwil lige verbintenis aangegaan als adspi- rant vaandrig voor het Reservekader bij het 5e Regiment infanterie. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel Regiments commandant bevorderd; tot sergeant, de sergeant-titulair II. G. Wütrich; tot Rerserve-sergeant, de reserve korporaal II. M. J. F. Niks en tot milicien-korporaal, de milicien G. de Bie. -Bij beschikking van den Minis ter van Oorlog is de Luitenant-Ko lonel J. M. Bulfart, van het 5e Regi ment infanterie, met ingang van 1 Juni as. overgeplaatst naar het 8e Regiment infanterie, met bestemming vooi het bevel over het 5e bataljon, en is den Luitenant-Kolonel G. van Essen, mede ran eerstgenoemd regi ment. thans commandant van het 3e bataljon, aangewezen voor het bevel over het Depot bataljon, met stand plaats te Amersfoort. De Minister van Oorlog heeft aan den tweede luitenant N. W. Ger- hngs, van de dienstdoende Schutterij te Utrecht, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergunning verleend om de te houden najaarsoefeningen bij een der Veld-bataljons van het 5e Regi ment deel te nemen. en toen de gelieele troep bijeen was, begaven allen zich op weg door het zwijgende woud. Eenige weken later zakte een vlot, door een afdak van bladeren en bloe men beschut tegen de zon, en met wapperende vlaggen, de Bistritza af. Prinses Helena was onder het lover- dak op eene troon gezeten, met hare drie kinderen naast zich. Stefanitza bevond zich daar ook. Hij was weer geheel in orde, maar luisterde met verbaasden ernst naar de voorstellen van den prins. Blijf bij ons," sprak Petru Raresch; «er zal in onze woning voor je ge zorgd en j e zult geëerbiedigd worden alsof je tot de familie behoort!" «Neen, Uwe Hoogheid, verlangd niet van me dat ik dat doe. Als er gevochten moet worden, zal ik altijd aan uw zijde zijn, maar het hofleven past me niet." Hij deed zijn woord gestand. Er werd nog menige verwoede slag ge leverd, voor het land vrij was van de Turken, en in elk van die bevond Stefanitza zich altijd in het heetste van den strijd. Het was alsof hij onder eene betoovering leefde want niettegenstaande hij altijd onverschil lig was omtrent gevaar, keerde hij gedurig wêer ongedeerd uit den slag, en onverschillig als hij was omtrent zijn leven, werd het gedurende een reeks van jaren gespaard. Thuis was hij zeer eenzelvig en somber, en bij den dag werd hij ern stiger en stiller. Hij werd zeer oud, en bij zijn dood ontdekte men, dat bij op zijn hart een lange zijdeachtige lok blond haar droeg. EINDE. Met ingang van i Juni a.s. tot medio September d.a.v. worden de bier na te noemen korporaals cadetten van de Koninklijke Militairen Academie de bij het 5e Regiment infanterie gedetacheerd, om aan al de practische oefeningen bij genoemd korps deel te nemen. W. Arriëns, G. II. O. W. van der Nagel, J. A. ten Cate, J. A. Kramp, B. W. A. Koopman, E. Sieburgb, E. L. A. Rouman, P. V. M. F. Amiot, P. H. de Boer, C. G. Bach, A. H. Bennewitz, J. E. Stok, J. J. Quadescher, F. G. H. M. Steenbergbe, H. J. van der Tak, J. F. Heijns, H. J. K. Schuiten voerder, W. C. Okhuijzen, M. J. Berckenhof, A. M Verhaar, W. de Vos tot Nederveen Cappel. A. J. Rooseboom, H. J. Schmidt en W. J. Meijnema. In den loop van de maand Juli e.k. zullen G onderofficieren van het Leger in Oost-Indië, die aan het examen hebben voldaan voor den Hoofdcursus, hier te lande aankomen, en bij het 5e Regiment infanterie alhier worden ingedeeld, tot het tijd stip voor de toelating tot die inrich- op 1 October a.s. Voor de Arrondissements Recht bank te Utrecht zal Maandag 6 Juni a.s. terechtstaan J. Apeldoorn, wonende le Driebergen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Utrecht, wegens poging tol moord, in den avond van 7 April 1.1. op den vracht rijder G. van de Biezenbos gepleegd. In het lokaal de Zaaier zal Maandag 30 Mei (2den Pinksterdag) 's avonds te 8 uren Zendingsbidstond gehouden worden. 357e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 25 en 26 Mei. (1950 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevaRen: Prijs van f 400 op No. 20423. Prijs van f 100 op No. 1021. Prijzen van f 70. 1011 1016 2203 4236 4256 4263 4271 7262 7586 7590 7673 14826 14867 16334 17842 17856 17880 19367 19386 19396 19419 en 20368. Te zamen 24 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1020 1025 1036 1048 2208 2217 2211 4278 4281 7518 7231 7233 7242 7251 7253 7256 7279 7592 7608 7638 7661 7672 14807 14814 14820 14825 14830 14849 14852 14854 14878 16301 16316 16329 17802 17805 17826 17833 17844 17846 17852 19362 1936419376 19384 19390 19425 19434 19440 19443 19446 20358 20381 20408 20413 20417 20427 20430 20434 en 20444. V olgende trekkingen geschieden 31 Mei en 14 Juni. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f 100.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 1 van f 1500, 15 van f 1000, 18 van f 400, 20 van f 200, 45 van f 100 en 1041 van f 70. De kunst om lang te leven, is geen kunst meer, heeft sir James Sawyer gezegd in een rede, welke hij over dat onderwerp te Birming ham heeft gehouden als men de volgende 16 levensregelen nauwkeurig navolntle. Slaap acht uren. 2e. Het raam van uw slaapkamer moet den geheeien nacht geopend zijn. 3e. Leg stroornatten voor de deur vari uw slaapkamer. 4e. Het bed mag den muur niet aanraken. 5e. Uw bad moet de temperatuur van het lichaam hebben. 6e. Maak vóór het ontbijt flink lichaamsbeweging. 7e. Eet weinig vleesch, maar dat weinige moet goed gekookt zijn. 8e. Drink geen melk. 9e. Eet veel vet om die cellen te voeden die ziektestof uit scheiden. 10e. Maak dagelijks lichaams oefeningen in de vrije lucht. lie. Duld geen huisdieren in uw woning, die de ziektekiemen kunnen vermeer deren. 12e. Leef zoo mogelijk op het land. 13e. Zorg voor afwisseling van arbeid. 14e. Neem dikwijls korte vacanties. 15e Bedwing uw eerzucht en 16e. Houd uw temperament in toom. Als men al deze 16 leefregels in acht neemt, meent Sir James Sawyer, kan men 100 jaar oud worden, maar ook wel niet, voegt hij er leukjes aan toe. Aanvaring. Te Enkhuizen is eergisteren een Bunschotcf visschersvaartuig door een stoomboot aangevaren. De schipper kreeg een slag van den helmstok in de zijde, waardoor twee ribben braken verder werd hij inwendig zwaar ge kneusd, zoodat zijn toestand niet zonder gevaar is. Twee knapen verbrand. Toen gisterenavond de familie Van Ullelen aan de Steenbrug te Ant werpen zich te ruste had begeven, werd een kwartier later de zoon wakker tengevolge van benauwdheid, veroorzaakt door rook. Er was n.l. hoe weet uien nog niet op het bovenhuis iels in brand geraakt. De jonge man riep zijn broer wakker en spoedde zich naar beneden ten einde water te halen om te blusschen, doch vergat zijn 10- en 11-jarige broers Frans en Louis uit bed te nemen. Toen hij met zijn moeder terug kwam, was het beiden onmogelijk een weg te banen. Om 11 uur was het be nedenhuis geheel uitgebrand en vond men de verkoolde lijken der knapen. Builen verantwoording der Redactie! Geachte Redactie, Naar aanleiding van de circulaire der op te richten Naamlooze Ven nootschap tot het verschallen van goede en goedkoope woningen, ont stond, evenals dit indertijd het geval was met den «Oranjebond," een min der verkwikkelijke pennestrijd inden vorm van Ingezonden Stukken, hetzij ruiterlijk onderteekend, hetzij onder mysterieuse letters. Van nabij bekend met de zeer groote, ja dringende behoefte aan dergelijke woningen zijnde een der hoofdredenen, waarom door mij gehuwd personeel aan mijn fabriek uil andere plaatsen niet verbonden kan worden, daar de eerste vraag is: zijn er geschikte woningen te krijgen? dunkt het mij niet on dienstig, hoewel van nature afkeerig van nutteloos geschrijf en gewrijf, als belanghebbende een woordje mee te spreken, vertrouwende dat beide vereenigingen, in den grond der zaak het volkomen eens met elkaar, de handen ineen zullen slaan, ter be reiking van een waarlijk niet hoog genoeg te waawleeren doel. Indertijd werd door onzen hoogge- schalten leeraar in de Engelsche taal ons een boekje ter lezing gegeven, getiteld «How the poor live" een on- vergetelijken indruk makend dooi zijn bijna photogralische uiteenzetting van toestanden, een beschaafd mensch een ten hemel schreiende gruwel. Ook in onze plaats zijn toestanden, wat woning enz. aangaat, welke menigeen ongelootlijk zullen toeschijnen, die niet vertrouwd is met de toestanden waarin armen verkeeren. Zeer terecht wordt dan ook in de circulaire van de heeren Gerritsen cs. gewezen op die krotten, onbeschrijfelijke ellende als voortwoekerende schimmelplanten barend. Deze te doen verdwijnen, ziedaar de aangewezen taak voor een krachtig Gemeentebestuur. Arnhem Utrecht, Amsterdam zijn ons daarin het voorbeeld. Onbewoonbaarverkla ring is de aangewezen weg. Doch weerhield de aanwezigheid van krotten in de donkerste schuil hoeken van Amsterdam, Utrecht, Leiden, Arnhem te Utrecht is een steeg, het kwam mij tijdens mijn verblijf op de verschillende fabrieken aldaar, ter oore (en waarom de zaken niet genoemd bij hun naam, al zal menige lezer en lezeres er den neus voor optrekken) waar door 20 huis gezinnen gebruik moest gemaakt wor den van een privaat de niet ge noeg te prijzen vereenigingen (zie het boek van llelène Mercier over Arbeiderswoningen) om wijk aan wijk te bouwen van goede goedkoope en gezonde woningen? Zijn die plaatsen dan overstroomd na dien tijd door proletariërs, welke niet bedeeld worden dan na éen of twee jaar vestiging aldaar? Doch beter, heerlijker taak wacht ons hier te Amersfoort. De kracht van den fatsoenlijken, fiinken arbeider of werkman een verblijf te Boxmeer leerde rnij dit is gelegen in een goede woning met een stuk tuingrond daaraan. Daar, in de vrije uren is ontspanning in den eigen tuin, hier helaas zoo vaak gezocht in de verderfelijke kroegen, voor lichaam en geest verwoestend en een vloek voor het nageslacht Rond Amersfoorts veste liggen uit gestrekte en goedkoope terreinen, waar iedere woning te voorzien is van een flinke lap grond. Is het geen vette klei zooals in Zeeland, wat nood? Door noeste vlijt wordt de meest dorre grond gedwongen de op den werkmansdisch even goed noodige toespijzen, in den vorm van groente en ooft, af te staan. Nu is de grond in de stad veel te duur gesteld de krotten werden alle geamoveerd tot het verschaffen van den noodigen tuingrond. Laten de eventueel te bouwen huizen in de plaats daarvan betrokken worden door hen. die door den aard van hun werkkring noodzakelijk gebonden zijn in de stad te wonen, bij de uillegging der gemeente zullen de bewoners van zelf komen opdagen. Het is toch te gek, met ernst vol te houden, dat de aanbouw van 24, zegge vier en twintig woningen, een algemeenen exodus der nu krotten- bewonende bevolking zal ten gevolge hebben, gevolgd door een toestrooming van voor bedeeling in aanmerking komenden uit andere gemeenten, daar deze 24 woningen en zelfs van 75 woningen een allergewoonste zaak in andere gemeenten, weldra in bezit zullen genomen zijn, niet door reeds woonachtige, maar door zich willende vestigen personen. Alleen de uitbreiding van ons spoor net, aanbouw van herstelplaats enz., zal nauwelijks genoeg hebben aan dezen aanbouw. De verschillende employés, een zeer gewenschte ver sterking van ons aantal inwoners, daaraan successievelijk verbonden, zul len gewoonweg wordt er met voor zien in den steeds stijgenden woning nood aan hun Directie moeten meedeelen, niet onder dak te kunnen komen, waarvoor deze zeer laconiek wel raad weet, in den vorm van het zenden alsdan van ongehuwd perso neel, terwijl onze gemeente veel meer belang heeft bij het vestigen van gezinnen. Dat dit geschiedt, is mij van nabij bekend. Komaan, laat Amersfoort's burgerij de handen ineenslaanzijn de aan deden van f 250 te groot, welnu Iaat ze dan van f 100 worden, en deze desnoods voor den kleinen man in vieren opdat een ieder meewerke tot het groote doel, dat is: verschaffing van goede en goedkoope woningen. Aldus zal de meer en meer wassende stroom van ontevredenheid met onze maatschappij waarlijk dikwijls niet ten onrechte intijds gekeerd worden, een gezonde kern vormend voor het ware gemeentelijke leven, uit dien stand, welke telken jare meer en meer gebruik zal gaan maken van het verleende recht tot verkiezing van personen, welke over het wel en wee van den Staat beslissen zullen. «Gouverner c'est prévoir"laat ons niet de oogen blind staren op welis waar begeerenswaardige idealen, als het geheel en al ophell'en van krotten het woord van den Meester «Armen zult gij altijd bij u hebben" zal immer waar blijven, doch laat ons de hand aan den ploeg slaan, en steunen het streven van mannen, die een open oog en warm hart toonen te bezitten voor den werkman. Het bittere woord van den heer In 't Veld, Voorzitter van den «Oranjebond", dien ik het genoe gen had onlangs hier te spreken wij hebben genoeg van Amersfoort" ik erken het, do keuze van het terrein was niet gelukkig worde niet ten tweede male herhaald door het voorloopig Bestuur der op te richten Naamlooze Vennootschap. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend. Uw Dw., F. M. HOUBAEK. De tijd van vacantiereisjes, uitstap jes en het bezoeken van badplaatsen is weer daar. Velen der rnet aardsche goederen bedeelden zullen door het schoone weder worden uitgelokt om de mulle stadswallen t3 ontvluchten en «buiten" te genieten van de schoone natuur. Hoevelen zijn daar echter, die niet alleen geen middelen bezitten om op reis te gaan, maar die van alles be roofd, eene treffende overeenkomst vormen met den armen Lazarus uit de gelijkenis, bedelende op onze drem pels en omkomende van ellende. Het is ten behoeve van hen, dat ik de geachte Redactie van dit veelgelezen blad verzocht heb, deze regelen te willen opnemen, teneinde hun tolk te wezen en een beroep te doen op de algemeen bekende, hooggeroemde wel dadigheid van ons Nederlandsche volk. Welnu, waarom het te verzwijgen Er wordt armoede geleden, bittere armoede, zoowel 's zomers als 's win ters. Spreekt de armoede nu niet tot ons door het klappertanden der armen, toch is daar vreeselijk veel ellende. Het Leger des Heils doet wat het kan om zooveel mogelijk te helpen. Eiken nacht zijn onze Toevluchten voor Dakloozen volonze Reddings huizen eveneens en nog steeds komen aanvragen in. Ja wij willen Lazarus helpen. Wij willen niet dat hij zal omkomen op onzen drempel. Maar de taak die wij op ons namen, is zoo groot dat wij telkens en telkens genoodzaakt zijn bij anderen aan te kloppen en hun stolfelijken steun te vragen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats-Spoorwegen en die der Centraal Spoorweg-Maatschappij zijn zoo vrien delijk geweest ons toestemming te geven orn bussen in de Stations op te hangen voor ons Maatschappelijk werk. Tot nu toe kwam reeds een aardig bedrag in door deze bussen maar nu wijl excursie en andere treinen straks de honderden en dui zenden van de eene plaats naar de andere zullen brengen zouden wij gaarne elk lezer van dit blad ver zoeken. ons werk te steunen door eene gave in onzen Stationsbussen te werpen. In de meeste gevallen zijn deze bussen vlak bij het loket, zoodat het u zoo weining moeite zal geven, om, terwijl u uw kaartje koopt een geldstukje in de bus te werpen. Wij nemen in ouzo Maatschappelijke In richtingen personen van elke gods dienstige gezindheid op; en daarom vragen wij ook met vrijmoedigheid aan iedereen van elke gezindheid ook, ons te helpen. U Mijnheer de Redacteur hartelijk dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, blijf ik Hoogachtend, De Uwe tot heil van alle menschen, A. S. BOOTHCLIBDORN. Kornmandant van het Leger des Heils voor Nederland en België. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 19 tot en met 25 Mei 1898. GeborenWilhelmina, d. van C. van Nieuwenhuizen en H. van Gulik. Mau- rits Antonius, z. van H. Wels en G. van der Stonden. Johanna Geertruida, d. van F. H. van Hamersveld en A. M. Heere. Johannes Coenraad, z. van J. W. Hamel en C. M. van Dijk. Rosina Hendrika, d. van R. J. Schoenman en M. Buddingh. GetrouwdIC. H. Ramselaar en C. W. J. Berendonk. H. A. de Vries en H. van Lavieren. D. Willemse en W. de Vos. OverledenCornelia van Pluuren, 8 m. Renske Kruis, 10 m. Een levenl. aang. kind van G. van Keken en H. Hoogevest. Jan Berendse, 6 j. Anna Jacoba van der Kreeft, 13 m. Marie Diters, 3 j. Christina Margaretha Opscherper, 12 nr. Petronella Gerarda Rootering, 1 nr. Cornelia Schipper, 76 j. weduwe van Her- nranus Hoefsloot. Hoogland. Geboren20 Mei, Jacobus, z. van H. van de Vlasakker en F. de Graaf. Herrna- nus en Jan, zoons van J. van Beek en M. van den Berg. 26 Mei, Hendrikus, z. van J. van Noordenburg en W. van Beek. Overleden: 23 Mei, W. van Huigen bosch, 87 j. wed. A. Boekhout. 24 Mei, G. van den Heuvel, 16 m. Leusden. Geboren: 23 Mei. Johanna, d. van Antonie Andries Boerssen en Francisca van Dummelen. Woudenberg. Geboren21 Mei. Neeltje, d. van Evert Druijff en Neeltje Bloemendal. 22 Mei. Jan Jacob, z. van Albertus Veldhuizen en Dirkje van Veldhuizen. Gehuwd: 20 Mei. Jan de Bree, 23 j. en Aartje Kleinveld, 19 j. 21 Mei. C'ornelis Meerbeek, 32 j. en Oetje Goud kuil, 29 j. 25 Mei Hendrikus Wagens- veld, wedr. van Sophia Hei, 33 j. en Sophia Heg, 21 j. 26 Mei. Roelof van Drie, 23 j! en Rijkje Jansen, 25 j. 26 Mei. Antonie van Egdom, 25 j. en Jannetje van Maanen, 20 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Mei 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— \ppelen f 0 af 0Peren f 0.a f 0.Nieuwe aardapp. f0.afOZandaardapp. f 2.50 a f3.10 Hoendereieren f2 50 a f3.00 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f0 85 a f 1.05 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen fO.GO a fl.00 Kuikens fO.OO af 0.00 Piep kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f 0.f 0.Eenden I 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tainme f0.40 a f 1.00 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Magere rarkens f 12.f 20.Zeugen f 40.— f 55. Biggen f6 af 10.Schrammen f00.a f00 Vette koeien f000.a f 000.— Guste koeien f00.— a fOOO Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 150 heet. Zandaardappelen 70000 stuks Hoen- dereierenstuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Maganne; kilo Kaas; stuks Vee: 20 magere varkens, 300 biggen en 20 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2