MIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. Ao. 43. Woensdag 1 Juni 1898. even-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG E!Y ZATERDAG. FEUILLETON. TIEN JAAR LATER. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden, f 1.Franco per post door liet geheele Rijk. Afzonder 1 ijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Eindelijk schijnt er dan toch eenige zekerheid te zijn verkiegen omtrent het verblijf van de Spaansche vloot. Comodore Schley heeft naar Washing ton geseind, dat admiraal Cervera in Santiago de Cuba is opgesloten. Een vloot die in de baai ligt, is van bui ten af niet te zien, en daarom is de Arnerikaansehe kapitein Sigsbee, met het oorlogsschip St. Paul op ver kenning uitgegaan naar den ingang der haven. Hij slaagde er in, dicht genoeg bij de haven to komen, om er twee kruisers van de klasse der Viscaye en der torpedobooten te kun nen zien liggen. Dit telegram gaf, vooral na liet vorige, dat Schley's gaan naar San tiago vertraagd was, een groote ver lichting in officieele kringen in de Vereenigde Staten; men schijnt er daar nu zeker van te zijn, dat men het pleit heeft gewonnen. Wat nu Comodore Schley's plan nen zijn is nog niet bekend; zelfs de Arnerikaansehe regeering weet daar niets van, omdat deze den admiraal volle vrijheid van handelen gelaten heeft. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat hij zal trachten den toe gang tot de haven effectief af te sluiten, door in den ingang kleine schepen te doen zinken en mijnen aan te leggen. Daardoor zou admiraal Cervera volkomen opgesloten worden. Deskundigen op dit gebied (Arneri kaansehe natuurlijk) zeggen, dat dit gemakkelijk kan gedaan worden en dat een betrekkelijk kleine macht voldoende zou zijn, om de mijnen te bewaken, zoodat dan Schley's grootste schepen gereed gehouden kunnen worden, om op te treden, wanneer de vloot die '28 Mei van Cadix is vertrokken, mocht komen opduiken. Nu dus uitgemaakt is, waar het Spaansche «spookeskader" zich be vind, beginnen de dagbladen en het publiek in Amerika weer met meer kracht aan te dringen op een on middellijk handelend optreden tegen Havanna. President Mc. Kinley heeft tegen over die uitingen echter een sterk standpunt ingenomen. Eergisteren nog heeft hij tot een senator gezegd «Het kan mo niet schelen, wat de bladen ook vragen, of hoe de kritiek van particuliere personen ook moge zijn. Ik handel op raad van de beste militaire en maritieme autoriteiten en ik wil niet toestemmen in eenig onnoodig waagstuk dat de levens van onze nog niet volkomen uitgeruste recruten kan in de waagschaal stel len. De tijd om naar Havanna op te trekken is nog niet gekomen. Veel nieuws is er overigens niet van den oorlog te vertellen. NEW-YORK, 31 Mei. (R O.) Vol gens een telegram uit Kaap Haiti, van 5 uur 15 min. in den namiddag, hetwelk pas is aangekomen uit Ha vana, heeft de Arnerikaansehe vloot voor Santiago van af twee uur des namiddags de batterijen van Morro- Castle, Lazecapa en Punlagarda ge bombardeerd. Te gelijkertijd raakten, naar gezegd wordt, de Arnerikaansehe schepen slaags met de Spaansche. Het vuur was zeer hevig. Tegen 3 uur 45 min. werd het kanonvuur tegen de forten minder hevig, doch krachtiger in de buurt, waar beide vloten zich be vonden. Lang zal liet nu niet meer duren of de Transsiberische spoorweg zal gereed zijn, wat voor den handel een groot voordeel zal zijn. De leening, ge sloten voor den Shanghai-Nanking spoorweg, heeft de foltooiing moge lijk gemaakt, en binnen twee jaar zal nu vrij zeker het werk gereed zijn Wanneer eenmaal Shanghai en Nanking verbonden zijn, zal de lijn ook wel spoedig tot Hankow worden doorgetrokken. Van Hankow totPeking moet de weg in 4 of 5 jaren zijn gelegd. Tegen dien tijd zal deTians- siberische spoorweg bij liet Chineesche net aangesloten en Shanghai per spoor verbonden zijn met heel het Euro- peesche net. Voor Shanghai zal de verbinding met Europa van ontzaglijk nut zijn. Wel zullen de spoorwegen wat den vrachtprijs betreft, in 't algemeen niet met de scheepvaart kunnen concur- reeren, maar elk der samenstellende maatschappijen zal haar bijzonder artikel tot verder vervoer aanbieden. De oude vraag naar waren, die over zoe kunnen worden verscheept, zal niet afnemen, doch er zal een nieuwe vraag ontstaan naar waren die nood zakelijk sneller, dus per spoor, moeten worden vervoerd. Shanghai's handel zal daardoor dus aanmerkelijk moeten toenemen, en bijgevolg ook de wel vaart moeten vermeerderen. President Faure heeft te Si. Etienne een rede gehouden bij de onthulling van het gederikteeken voor de strijders van 1870. Na iioogelijk te hebben uitgeweid over het Russiscli-Fransch verbond, zeide de president liet te betreuren dat de pogingen van Frank rijk, vereenigd met die der mogend heden, den strijd tusschen Spanje en Amerika niet hebben kunnen verhin deren. Frankrijk zal de meest strikte onzijdigheid bewaren en de president sprak den wensch uit dat de pogingen der neutrale staten zullen leiden tot den vrede. Het recht, zeide de lieer Faure, om het lot des vaderlands te besturen, legt der democratie zware verplich tingen op. De mijne is, haar die steeds in herinnering te brengen. Deze plichten zijn continuiteit in de politiek en aanneming van elke opoffering voor leger en marine met het oog op een waardige en krachtige hand having van den vrede tegenover het buitenland. Naar de N. ft. Cl. verneemt, zullen vijf vorstelijke personen, tot de verwanten behoorende van H.H. M.M., de inhuldigingsplechtigheid van H. M. de Koningin in September te Amsterdam bijwonen. Het Handelsbl. verneemt van welingelichte zijde dat na de inhul diging, omstreeks half September, door H. M. de Koningin eene revue over onze oorlogsvloot zal worden gehouden. Deze revue zal niet, zooals in 1894, ter reede van Tessel, doch op een onzer zuidelijke reeden plaats hebben. Hr. Ms. stoomschoener Zeehond, belast met het politietoezicht op de visscherij, zal voor die gelegenheid tot koninklijk jacht worden ingericht, aangezien het stoomjacht Valk daartoe niet meer geschikt wordt geacht. Reservekader. Aangezien het toelatings-examen tot het reservekader slechts éénmaal per jaar plaats vindt, wordt de aan dacht er bij deze nog eens op ge vestigd, dat zij, die dit jaar aan ge noemd examen wenschen deel te nemen, vóór den Sisten Juni a.s. ten bureele van den Iloofd-officier voor het reservekader, te 's-Graven- hage, Paramaribostraat No. 11, moe ten hebben ingezonden een «kennis geving model B", zoomede een extract uit het geboorte-register of een ander stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. Een formulier voor de «kennisgeving" is op aanvrage te bekomen ten bureele van den hoofd officier voornoemd een extract uit liet geboorte-register ter secretarie van de betrokken gemeente. Ook wordt er, ten einde teleurstelling zooveel mogelijk te voorkomen, aan herinnerd, dat aan den dienst als vrijwilliger alleen dan het recht op vrijstelling van militiedienst kan wor den ontleend, wanneer de belangheb bende tot het kader is toegetreden vóór den Islen Januari van het jaar waarin hij voor de militie wordt ingeschreven. Naar de N. R. Cl. verneemt, heeft de vennootschap De Trompenberg een terrein van ongeveer 24.000 M.' verkocht aan den heer Oswald van Amsterdam, voor een in te richten buitenverblijf. Te Rotterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in een perceel aan de Schiekade. De dieven, waarschijnlijk drie in aantal, ontvreemdden een aantal zilveren en met zilver gemonteerde voorwerpen. De politie nam in den loop van den dag een gedeelte van het gestolene bij verschillende opkoopers in beslag. Men schrijft uit de Betuwe: De kersen beloven dit jaar slechts een half gewas te zullen opleveren het jonge hout belooft nog iets, het oude zoo goed als niets. Peren zeer weinig, appelen gaat nog al, terwijl de pruimen een goeden oogst belo ven. Alle gewas is laat, rekent men dat den 28en Mei 4 jaren geleden reeds kersen werden geplukt voor Engeland, terwijl de kersen zich nu nauwelijks gezet hebben. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In de jongste raadsvergadering, waarvan wij tot ons leedweezen niet een verslag konden geven, om reden wij geen convocatie ontvingen, werd een ontwerp-verordening houdende bepalingen, in acht te nemen bij liet overdragen aan de gemeente van straten of wegen of van gronden tot het aanleggen van wegen of straten bestemd, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, terwijl tevens werd be paald dat zij in werking is getreden op 26 Mei l.i. Een voorstel van den heer van Naar het Eransch J. MORAND. 1) Het was nieuwjaarsmorgen, toen een kleine jongen van omstreeks tien jarigen leeftijd, vergezeld van een ouden knecht, van Plenhoëc naar Dol men in de buurt van Dinan wandelde. Het kind lachte en babbelde den ganschen weg langs, en liep tusscben- beide zoo snel, dat de arme oude bediende bet nauwelijks kon bijhouden. Het was de de j onge burgraaf Hervé de Plenhoëc, en bij was op weg naar bet kasteel der Markiezin de Dolmes, om baar geluk te wenscbeu met bet Nieuwjaar. Het was een scboone, flinke knaap, en zoo recht als een kaars; zijne groote, donkere oogen blikten zoo goedig en vrijmoedig rond, dat bij daardoor aller harten won. Toen zij in 't gezicht van bet oude gebouw met zijn toren en torentjes kwamen, matigde de jonge Burgraaf zijn loop. Zonder eenige de minste plichtpleging stoof bij door de vesti bule den grooten, met tapijten be hangen salon binnen, welke er met zijn zwaar, onderwetscb meublement en zijn boog plafond uitzag als de nis van de eene of andere kathedraal. Eene oude dame zat of was veeleer schier begraven in een verbazenden armstoel, terwijl onder den wijden schoorsteen een vroolijk houtvuur knetterde. "Zoo, Hervé, je moet van morgen wel vroeg opgestaan zijn, dat je bier op dit uur reeds bentriep de Mar kiezin uit, terwijl zij met bewonde ring naar den scboonen knaap keek, die als een wervelwind was binnen komen stormen. «O, Grootmoe, en ik bad een versje geleerd, om voor u op op te zeggen, maarik ben bang, dat ik er geen woord meer van weet; ik heb me gehaast om hier te komen I" zeide Hervé verdrietig. n't Doet er niet toe, we zullen bet een' volgende keer wel eens booren." antwoordde de goedige oude dame. «Je moet nu eerst maar eens zien, of je geschenken je aanstaan." Op een tafel in de nabijheid ston den de bedoelde geschenken, verschil lende prenteboeken, eenige spellen, en een wezenlijk geweer. Hervé was schier bulten ziebzelven van vreugde. Reeds twee jaar lang bad bij om een geweer gevraagd, maar zijne ouders waren altijd bang geweest voor een ongeluk en hadden hem er geen willen geven. Zijne groote oogen schitterden van trots en vreugde, toen bij zijn kostbare schat in de banden hield en bewonderde; en, o! hoe wensebte bij, dat er nu de een of andere vijand tegenover hem stond, ten einde zijn wapen terstond te kunnen be proeven. Hervé behoorde tot eene familie, waarvan al de mannen soldaat waren geweest, en de meesten zijner voor vaderen hadden den dood op bet slag veld gevonden. Zijn grootvader was in den Krim-oorlog, bij de belegering van Sebastopol gevallenen Hervé bad altijd bet luisteren naar oorlog verbalen een genot gevonden. Toen Hervé dien achtermiddag huis waarts keerde, droeg bij vol bewon dering zijn kostbaar geweer. Al de andere geschenken bet de knaap door den ouden bediende dragen, maar zijn schat durfde hij aan geene andere banden toevertrouwennu en dan baalden bij den trekker over, en lui sterde dat met innig welgevallen naar bet geluid, dat die maakte als bij hem weder losliet. Zij hadden reeds een eindweegs afge- afgelegd, toen Hervé bemerkte, dat een kleine jongen ben volgde, en daar bij ben voortdurend vlak op de hielen bleef, draaide de jonge Burg graaf zich eindelijk om en keek naar hem. Het was een knaap van onge veer gelijken leeftijd als bij zelf, maar die zeer armoedig in de kleeren stak en de magere, ingezonken wangen en bet bleeke gelaat getuigden van honger en lijden, maar de donkere oogen keken zoo begeerig naar hem, dat Hervé vriendebjk vroeg: «Wat verlang je, jongentje?" "Niets, ik keek maar naar het ge weer," hernam de knaap bedremmeld. «Hoe beet je?" vroeg Hervé. "Eanneguy," antwoordde bet kind. «Ik woon vlak bij u, en ik zie u dik wijls op uw bitje rijden;" en daarop waagde bet arme kind, aangemoedigd door Hervé's vriendelijkheid, bet een vinger op den schitterenden trekker van den aanlokkelijken schat te leggen. »'t Is één van m'n presenten," zeide Hervé, «vind je 't niet mooi? Heb je ook presenten gekregen? vroeg bij. De arme knaap lachte bitter. «Ik heb niemand, die me iets kan geven. Mijn ouders zijn dood?" Hervé keek naar al de geschenken, welke de oude bediende voor hem droeg, en zeide gejaagd: «Kies maar een van mijne presenten uit, kereltje De knaap wierp een onverschilligen blik op al bet moois, en liet vervol gens zijne oogen op den éénen schat, bet begeerde geweer rusten, en schudde mismoedig bet hoofd. «Neen; aan boeken en spellen zou ik niet veel hebben. Maar mag ik 't geweer eens bekijken. Mag ik 't een oogenblikje in m'n banden hebben?" Hervé overhandigde bet hem, en zij wandelden alle drie te zamen een eind verder, terwijl Fanneguy met den trekker speelde en met genot naar den tik luisterde, evenals Hervé bad gedaan. De kleine Burggraaf sloeg hem ernstig peizend gade, en zeide

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1