GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Advertentie n. GYMNASIUM DE SIMPLEX RIJWIELEN Esveld nm ter beter regeling der ge meente-reiniging het ophalen der ton nen inet paard en wagen te doen geschieden, werd door den heer van Beek als lid der reinigings-commissie en door den wethouder Visser be streden en werd per slot van reke ning dan ook met 12 tegen 3 stem men (die van de heeren van Esveld, van Kalken en Tromp van Holst) verworpen. Voorts werd z. h. st. voor een be drag van f 283.76s aan oninbare pos ten der plaatsel. inkomsten belasting vastgesteld. Een rekwest van de heeren P. H. van Haselen en Chr. Lensing om verbetering van den toe gang aan het Bloemendal werd op voorstel van B. en VV. ter secretarie gedeponeerd. Eveneens werd z. h. st. conform liet voorstel besloten om in de gelrl- leening van f 45.000 ten laste der Gemeente f 500 ad 100°/o te gunnen aan de firma Van der Zoo de Jong Van Ophoven alhier, en f 44 500 ad 9ö'/js aan de firma F. J. A. E. Groeneveld, te Winschoten. De jaarwedde van den onderwijzer A. A. Verburg werd met ingang van 1 Juni met f50.verhoogd Aan den heer J. Beijers werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs, onder dank betuiging voor de bewezen diensten, terwijl eveneens op zijn verzoek ont slag werd verleend aan den heer H. L. van Esveld als klokkenist, met ingang van 1 April j.l. In verband met dit laatste bracht de Voorzitter aan de orde een voor stel van B. en W. om aan den heer J. Schuld, te Nijkerk, voorloopig op te dragen het carillon te bespelen, welk voorstel na eenige discussie werd aangenomen. Tot leeraar in de Natuurwe tenschappen, hoofdzakelijk om en derwijs te geven in Natuur- en Scheikunde, aan de inrichtingen voor Ilooger- en Middelbaar onderwijs werd alsnu met 11 stemmeu benoemd de heer A. C. Antusch, uit Zaandam, reeds lang waarnemend; dr. R. N. de Haas, uit Winschoten, vereenigde 3 stemmen op zich. Bepaald werd nog, dat het salaris voor het G.y rn nasi aal-onderwijs zal bedragen f' 122.72s voor elk les-uur dat hij per week geeft. Tot tijdelijk leeraar aan de Hoo- gere Burgeschool en de Burgeravond school werd met 13 stemmen benoemd de heer D. P. Moll, doctorandus, ter wijl éen stem in-blanco werd uitge bracht. Do jaarwedde werd bepaald op ƒ2000. Tot onderwijzer aan de Jon- genschool werd met algemeene stem men benoemd de heer W. C. Ooster man, uit Epe; zijn jaarwedde werd \astgesteld op ƒ600. Tot leden van de Commissie van reclame wegens de Inkomstenbelasting werden herkozen de aftredenden, de heerenGerritsen, Van Beek, Tromp van Holst, Van Esveld en Kleber. Een crediet van 20.werd aan B. en W. verleend voor de aan schaffing van medailles voor de in Juni hier te houden wedstrijden van den Nèderlandschen Scherrnbond. Daarop werd door den lieer Ger ritsen een voorstel ingediend tot het niet houden der kermis in dit jaar, hetwelk met een request van inge zetenen strekkende om deze wel te doen doorgaan in eene volgende ver gadering zal behandeld worden. eindelijk «En je liebt geen moeder of iemand anders en j e hebt geen enkel pre sent gekregen?" «Neen! antwoorde de ander ver drietig, terwijl zijne oogen nog altijd op het wapen gevestigd waren, dat hij zorgvuldig vasthield. Hervé zweeg wêer een oogenblik. Hij voerde een inwendigen strijd met zichzelf ten slotte zeide hij gejaagd, alsof hij vreesde te laten blijken, dat hij aarzelde «Kereltje, je moogt m'n geweer houden, omdat je geen moeder of niemand anders meer hebt!" Fanneguy keek hem met een gelaat, dat van verbazing en vreugde getuigde, sprakeloos aan. Zijne bleeke wangen werden rood en de tranen sprongen hem in de oogen, maar hij kon geene woorden vinden om den kleinen Burg graaf te bedanken. De tijd verliep en Hervé vertrok naar het gymnasium; maar in de vacanties ontmoete hij Fanneguy die op eene hoeve van het landgoed werk zaam was, altijd. "Ik heb het geweer steeds bewaard," Voorts waren ingekomen goedkeu ringen door Gedeputeerde Staten van de af- en overschrijving van posten op de Begrooting der Schutterij, van wijzigingen in de Gemeentebegrooting, en van de overneming der Wilhel- minastraat aangenomen voor noti ficatie; Gemeenteverslag over '1897 ter lezing aan de ledenRekening en verantwoording der Schutterij over 1897 in handen van de Commissie tot nazien der Gemeenterekening; en beschikking van Gedeputeerde Staten op reclames over de Inkomstenbelas ting ter visie. In antwoord op eene vraag van Mr. Prikken betreffende het request van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwijzers, hou dende het verzoek tot het instellen van onderwijsraden en waaromtrent in de vergadering van 12 Oct. was bepaald dat dit door de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs zou worden onderzocht, antwoordde de heer Celosse, Wethouder van On derwijs, dat wegens ongesteldheid van sommige leden de behandeling werd vertraagd, doch de zaak weldra ter tafel zal komen. De heer Gerritsen werd op eene vraag: ofbijheta.s. toelatingsexamen voor de H. B S. uithoofde van het groote aantal adspiranten, een ver gelijkend examen zal worden afgeno men, een antwoord in de eerstvol gende vergadering door den Wethou der van Onderwijs in uitzicht gesteld. Tot politie-agent 2e klasse alhier is aangesteld den gepasporteerden veld-artillerist E. Kortus. Onze stadgenoot W. Kooreman, gedurende zes jaren hulpbrievenbe steller ten postkantore alhier, wordt met 1 Juli a s. aangesteld als postbode van Woerden op Nieuwebrug. 357e STAATSLOTERIJ. Yijfde klasse. Vierde week. Trekking van 31 Mei. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op 4259. Prijzen van f 70. 2247 2249 4252 7234 7674 17827 17859 17878 19400 19444 en 20360. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2231 4273 7241 7575 7634 7646 14815 14829 14837 14847 14866 16326 19366 19391 19393 19899 19437 19449 en 20431. In Londen heeft zich een maatschappij gevormd, die voorne mens is de duizenden gasvlammen der straatlantaarns tevens te bezigen voor het op automatische wijze ver strekken van kokend water aan de inwoners. De inrichting daartoe is in het voetstuk van eiken lantaarn paal aangebracht. Na het inwerpen van een penny-stuk bekomt men een gallon (4'/i liter) kokend water. De brander van de lantaarn is een ge wone 5-kaarsbrander, met een gas verbruik van 0.7 MJ per uur. De gasvlam vorrnt, in een kleinen stoom ketel, tot 127° C. verhitten stoom, die door middel van een pijpleiding eerst het water van een klein reser voir aan het koken brengt, en daarna de overige warmte aan den inhoud zeide Fanneguy op zekeren dag tot den jongen Burggraaf, r't Was de eenige vreugde van mijn jeugd, en ik zal er me nimmer van ontdoen. In dien er ooit een dag mocht komen, dat gij iemand noodig hebt, dan kunt gij op mij rekenen," en de stem van den jongen Bretagner trilde met warmte, zoodat Hervé wist dat het geen ijdele woorden waren. Op achtienjarigen leeftijd vertrok de jonge Burggraaf, die besloten had de loopbaan zijner voorvaderen te volgen, naar de militaire school van Saint Cyr. Twee jaren later brak de vreeselijke oorlog van '70 uit, en Hervé werd met eenige zijner kame raden tot officier bij een regiment be vorderd. Niet zoodra hoorde Fanneguy dit, of hij haaste zich, om zich in het zelfde regiment te laten inlijven, en de arme, onwetende en onopgevoede jonge hoer gaf het bewijs een ware held te zijn. Hun regiment maakte deel uit van de Noorder armée, aan het hoofd waarvan Faidherbe stond, en na elk gevecht zochten de twee vrienden elkander in de grootste spanning op. van een grooteren waterbak afgeeft. Die bak wordt voortdurend door de waterleiding vol gehouden en staat telkens het reeds warm gemaakte water af aan het kleine, reseivoir, zoodra liet kokende water daaruit verwijderd is. In het gunstigste geval kunnen per uur I' 8 liter kokend water door elko lantaarn geleverd worden, zoodat telkens nu verloop van 2'/i a 3 minuten we/Ier een nieuwe hoeveelheid kokend water voor afgifte gereed is. Naast <le opening, waardoor liet geld moet worden, ingeworpen, bevind zich oen thermometer, die aanwijst wanneer liet water kookt. Het is de vraag of de maatschap pij genoeg rcmleeren zal om de lan taarn ook gedurende den dag te doen branden, daar deze anders sDchts gedurende de avond- on nachturen kokend water zouden knnnen afge ven. De verwisselde zusters. Te Brussel heeft de ontvluchting van een vrouwelijke valsche munter, Clotilde Adnet, uit de gevangenis van Petits Cannes, groot opzien gewekt. De omstandigheden, waaronder de ontvluchting geschiedde, zijn de volgende Clotilde Adnet ontving des morgens bezoek van haar jongere zuster Jeanne, die men spoedig daarna weer zag vertrekken. Eerst geruimen tijd daarna ontdekte de bewaarster dat de gevangene, die aan haar zorgen was toevertrouwd, plotseling ander haar scheen te hebben gekregen. De beide zusters, die sprekend op elkaar gelijken, hadden van kleeding gewisseld, en terwijl Clotilde vluchtte bleef Jeanne in de cel achter. Toen de zaak ontdekt werd, barstte Jeanne in een schaterlach uit en verontschul digde zich bij de bewaarster haar in zoo'n onaangename positie te hebben gebracht, rnaar gaf haar tevens de verzekering dat de heeren van het gerecht de beweegreden wel zouden weten te billijken volgens welke zij gehandeld had. Tot nu toe is de valsche muntster nog niet weer kunnen worden opgespoord. Haar hulpvaardige zuster moest men echter weer vrijlaten, daar artikel 335 van de Code pénal uitdrukkelijk bepaalt, dat de naaste bloedverwanten van veroordeelden niet schuldig zijn, als zij dezen bij hun ontvluchting behulpzaam zijn. Verwijdering van roest. Roest kan van staal en ijzer, al thans wanneer het zich enkel -aan de oppervlakte bevindt, verwijderd wor den door afwrijven met een kurk, die men met olijfolie (sla-olie) bevochtigd heeft. Is het roest meer ingevreten, dan moet men fijn tripel te hulp roe pen, dat men ook met een weinig bloem van zwavel vermengen kan. Dit mengsel wordt eveneens met sla olie aangelengd en met een kurk llink over de geroeste plek gestreken Wanneer het roest nog dieper is in gevreten, moet men geglansd papier met zand nemen, en, wanneer dit noodig blijkt, ook wat wijnsteenzuur. In dit geval kan echter de blanke politoer van het ijzer niet weer te voorschijn treden. De roestvlekken zullen als doffe, uiterst ondiepe hol ten zichtbaar blijven Iets over brood. Met het oog op de rol, die het „dure brood" thans in het leven der volkeren speelt, is het zeker interessant het een en ander uit de In weerwil van zijne heldhaftige pogingen was Faidherbe niet bij machte den vijand het voortrukken te beletten. Op den 23sten Decem ber 1870, in het gevecht hij Pont Noyelles, onderscheidde Fanneguy zich door zijne dapperheid, en werd op het slagveld bevorderd, en Hervé werd op hetzelfde oogenbik tot kapitein benoemd. Op den Nieuwjaarsdag 1871 bevonden zij zich in het kamp bij Arras, en waren schier uitgeput van vermoeienis eD ontberingen. "Kapitein," zeide Fanneguy, "het is van daag tien jaar geleden, dat gij me het kleine geweer schonkt; herinnert gij 't u //Ja," antwoordde Hervé, kleurende bij de herinnering aan zijn eigene kinder lijke vreugde over de ontvangst van het kleine wapen. "Gij versehaftet me het eenige genot, dat ik ooit in m'n leven smaakte 1" Drie dagen later had de veldslag van Bapaume plaats, en toen het duister begon te worden en het ge vecht bijna geëindigd was, keek Fan neguy rond, om den Burgraaf de Plemhoëc te zoeken, in de vaste over- geschiedenis van dit onontbeerlijk voedingsmiddel mee te deelen. De tijd, waarin men begon bet graan te bakken, is niet meer vast te stellen, doch zeker is het dat gerst de eerste graansoort was, die tot brood werd verwerkt, De oude Israëlieten maalden hun koren op handmolens. In den beginne werd het meel slechts met water gekneed en tot dunne harde broodschijven gebakken. Van deze dunne brooden, welke niet gesneden, inaar gebroken werden, bakte men nooit een grooten voorraad, men bepaalde zich slechts tot 't geen men noodig had. In de boeken van Mozes is reeds van bakkersovens sprake. De Israë lieten van bet Nieuwe Testament kenden zelfs reeds het zuurdeeg. Beroepsbakkers had men toen nog nietbakken was het werk der vrouwen en slaven. De eerste aan duiding omtrent zelfstandige bakkers vindt men in Jeremias 17:21, waar sprake is van een „Bakkersstraat" in Jeruzalem. Bij de Grieken schijnen ook be roepsbakkers geweest te zijn, zoo moet o.a. de bakker Thearion in Athene een meester in zijn vak ge weest zijn. De Romeinen beschouwden het broodbakken meer als huisarbeid. Eerst in 147 vóór Chr. wordt van de bakkers in Rome als een vak uitoefenend melding gemaakt en nog veel later, onder Ulpius Trajanus (98117 na Christus,) kwamen de gilden. De Germanen leerden het brood kennen door de Romeinen. Ten tijde van Karei den Groote verstond men reeds de kunst van het bakken van zemelen. In de tiende eeuw stond de bak- kunst in Duitschland en Frankrijk reeds op een vrij hoogen trap van ontwikkeling. O.a. had Salomo lil, bisschop van Constanz, te St.-Gallen een oven, waarin 1000 brooden tegelijk konden worden gebakken. Bouw van Arbeiderswoningen. Geachte Redacteur Hedenmorgen ontving ik in ant woord op de circulaire in zake, boven genoemd, een oningevuld inschrijvings biljet met dit door belangstelling en welwillendheid aangenaam briefje: «Hoewel ondergeteekende sympathie gevoelt voor tegemoetkoming of liever verbetering in de woning der armen, behoudt hij zicli zijne beslissing in dezen voor tot na de vergadering van Liefdadigheid op 3 Juni a.s." Zooals deze eene schrijft, denken wellicht velen. Mij komt het voor, dat de verantwoordelijkheid daardoor gelegd op die vergadering te zwaar is, zwaarder dan het bestuur en den 13 »oproepers« aangenaam zijn en billijk voorkomen kan. Zullen tocli de voorstanders, hoe zeer ook overtuigd van het mogelijke, noodzakelijke en volstrekt goede van hun zaak. gelukkig zijn in de keus van hun woorden in het schikken van en nadruk leggen op hun argu menten, in het weerleggen der ge opperde bezwaren? Het is goed en wenschelijk dat over deze zaak op een vergadering van L. het vóór en tegen wordt opgesomd, maar wie eenigszins kan, stelle zich van te voren zelve op de hoogte. Dit kan van deze quaestie zeer ge- tuiging, dat hij zich in het heetst van den strijd bevond. Fanneguy kreeg hem eensklaps in het oog en zag, dat hij worstelde om zich onder een paard uit te werken, dat juist doodge schoten was. Een Pruis kwam met gevelde bajonet op Hervé af en was bedwelmd door den rook en het bloed rondom zich, op het punt zijn slacht offer overhoop te steken. Hervé was nauwelijks weer op de heen, of hij zag het moordend wapen van den Pruis op hem gericht, en besefte dat zijne laatste ure had geslagen. Eensklaps sprong er een man tus- sehen hem en zijn vijand in, en legde den Pruis met een sabelhouw dood vóór zijne voeten. Het was Fanneguy, die, zoodra hij den hachelijken, toestand waarin Hervé verkeerde, ontdekte, ter zijner redding was toegesneld, en over elk beletsel heenapringende, en de dooden en stervenden onder zijne voeten vertredende, nog juist bij tijds kwam om het gevaar ai te wenden. Fanneguy hukte, ontrukte den doodelijk gekwetsten soldaat zijn ge weer, en bood het Hervé, die ont wapend was, aan. «Kapitein," zeide hij, "gij schonkt makkelijk, daar zijn weinig zaken van maatschappelijk belang, die zóó weinig door plaatselijke toestanden verwik keld worden, weinig, die in theorie zóózeer opgelost zijn, en vooral wei nige waarover zoo goede litteratuur bestaat. Ik noem daarvan slechts in onze taal verschenen 1°. het Gidsnummer van Maart 1898 van Mr. H. L. Drucker. 2o. «Over Arbeiderswoningen" door Helene Mercier. Haarlem H. D. Tjeenk Willink. 3°. »De arbeiderswoningen in Ne derlands Beoordeelend overzicht enz. enz. uitgegeven door de Mij. tot 't Nut v/h. Alg. 1890 prijs 1. 4". Het vraagstuk der Volkshuis vesting in opdracht van de Mij. tot Nut v/h. Alg. bewerkt door Mr. H L. Drucker, Mr. H. B. Greven, Mr. J. Kruseman, prijs f0.50. Amsterdam S. L. v. Looy en H. Gerlings 1896. Vooral dit laatste is zeer aanbe velenswaardig. 't Is een boek van 187 bladzijden met groote duidelijke letter, wijd gedrukt, helder en zeer aangenaam geschreven, waarvan de eerste twee hoofdstukken over »Het Vraagstuken «Pogingen tot ver betering, uitgaande van bijzondere personen en vereenigingena in 72 bladzijden een zeer duidelijken kijk op de zaak geven. Gaarne stel ik mijn exemplaar van het tweede en vierde genoemde boek voor belangstellenden beschikbaar. Met dank voor de plaatsing, Achtend, I. HOOYKAAS. Amersfoort, 31 Mei 1898. Pridertrouwd jUTJDJE SCHULMAN Elf MAUHiTÖ SPIER, Zutphen. Ameksfookt, 30 Mei 1898. A M E R S F O O R T. He^ Eerste Toelatingsexamen zal worden gehouden/ op M a a n- dag'en Dinsdags 11 en 12 Juli des Y°orm. te 9 uur. Kandidaten daarvoor worden uitgêpoodigd zich vóór 1 Juli aan te melden bij den Rector V J. 1L MOLL, G- 144bis. TeS'ei1 /Augustus wordt gevraagd een goei} kunnende koken. Brieven franco No.- 140 aan SLOTlfOH-WEirs Boekhandel Amersfoort. kosten f 250.—, f 180.—, f 125.—. AGENT voor Amersfoort en omstreken - J. NEFKENS. mij eens een geweer, vergun me u mijn schuld te voldoen met dit Vóór hij zijn zin had voleindigd, en terwijl hij het wapen Hervé aan bood, waggelde hij en viel achter over. Een vijandelijke kogel had hem getroffen en het hart doorboord. Hervé greep het vuurwapen, dat geheel met bloed bezoedeld was, en als in een droom verrees er een visioen van het ver leden vóór zijnen geest, en hij zag zich op den breeden weg in Brittanj e, wéér hij het kleine geweer den boeren knaap had geschonken. Einde.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2