officier van gezondheid is belast met den geneeskundigen en de hygië nischen dienst, kunnen deelnemen a. Vrijwilligers van het reserve kader die niet bij hun korps onder de wapenen zijn b. zij, die voldaan hebben aan het toelatings-examen tot het reserve kader c. zij, die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere klasse eener Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium die hebben verworven het diploma van eindexamen eener Hoogere Bur gerschool met 3-jarigen curcus of die op andere wijze aanspraak hebben op vrijstelling van het onder b bedoelde toelatingsexamen. Zij, die aan dit kamp wensehon deel te nemen, moeten hun voor nemen daartoe uiterlijk op Maandag 25 Juli a.s. schriftelijk hebben mee^ gedeeld aan den hoofdofficier voor hst reservekader te 's-Gravenhage, Paramaribostraat no. 11, die tevens bereid is ter zake nadere inlichtingen te verstrekken. De jongelieden, onder c. bedoeld, moeten bij hun aanmelding aan den hoofdofficier voor liet reservekader overleggen een bewijs, afgegeven door het betrokken hoold van onderwijs, waaruit blijkt, dat zij aan den tot deelname gestelden eisch voldoen. De vrijwilligers van het reserve kader reizen en kampeeren voor reke ning van het Rijk. De deelnemers onder b. en c. bedoeld, reizen voor eigen rekening en storten voorts bij aankomst, als tegemoetkoming in d kosten o a voor do voeding. en alle andere uitgavo^ljj lil figging diensten in den afgeloopen winter maanden de twee eerstgenoemden wegens het geven van onderricht bij de vrijwillige oefeningen in den wa penhandel, en twee laatstgemelde wegens het geven van onderricht aan de vrijwilligers en adspiranten voor het Reserve-kader. De reserve-sergeant J. Schut van het 5e Regiment infanterie is door den Minister van Oorlog be noemd tot vaandrig bij gemeld korps Aan den élève muzikant J. C. Boers van het 5e Regiment infan terie, is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De Commissie voor het afnemen van het toelatings-examen tot het ie en 2e studiejaar van den cursus, en van het overgangs-examen van de leerlingen van het le naar het 2e jaar aan deze Inrichting, bij het 5e Regiment, infanterie, is samengesteld als volgt: Tot lid en voorzitter, de kapitein D. J. Heinsius. Tot leden de kapitein A. J. Ebeling, 1 Luitenant-adjudant J. L. van der Moer, le Luitenants J. H. Boeije en A. C. de Vos, 2e Lui tenant H. C. Gerritsen, allen van voornoemd regiment, en de burger- leeraar J. van Spiegel. Het getal adspiranten die verzocht hebben aan het examen te mogen deelnemen bedraagt: Voor het e -.uüiejaar 32 onder- h wordt hun bovendien per dag fO.10 zakgeld uitbetaald. Uniform is voor hen geen vereischte. Door deel te nemen aan dit kamp en dit verdient de bijzondere aan dacht van hen, die in Januari e.k. voor de militie wordende ingeschreven, nog vóór den len dier maand tot het reservekader zouden wenschen toe te treden vinden zij, die nog on geoefend zijn in den wapenhandel, o. a. gelegenheid het getuigschrift model F te verwerven, dat gevorderd wordt om tot een verbintenis voor het reservekader te kunnen worden toegelaten. J. van de Vliert te Wouden berg behaalde j.l. Woensdag op de landbouwtentoonstelling te Wagenin- gen drie derde pi ijzen (een metéénjarige hengst, een met tweejarige stier en een met Engelsche ram.) De heer J. Renes te Scherpenzeel behaalde Don derdag op het concours Hippique den eersten prijs rnet 4'/i jarige bruine merrie voor de tilburrie. Atjeh. Aan het departement van Koloniën is gisteren ontvangen het volgende telegram betredende de Pedir-expe- ditie. Eergisteren werd van Segli uitge rukt. Het eerste object, werd geno men. De vijand vuurde veel, maar, hield geen stand. Toekoe Oemar is teruggetrokken, waarheen onbekend. Onzerzijds ge sneuveld drie, zwaar gewond drie en licht gewond twaalf militairen bene den den rang van officier. De correspondent van het llbl. te Batavia seint «De colonne Van Heutsz, bestaande uit het tweede, derde en veertiende bataljon infanterie, benevens de cava lerie. artillerie eii genie, zijn van Segli afgemarcheerd. Het tweede bataljon vormt de reserve en blijft daar. Men verwacht veel tegenstand. Een treilen wordt spoedig te gemoel gezien.' PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Minister van Oorlog heeft aan de Eerste luitenants A. H. van Alphen de Veer, M. J. G. Strootinan, A. M. C. Leeuwen, en P. Volbeda van het 5e Regiment infanterie ieder eene maand buitenlands verlof ver leend voor de door hen bewezen zeker vreemd, in aanmerking genomen vooral, dat de Gravin Ulrica niet alleen in haar loge zat. Er was een bejaard man bij haar, vermoedelijk haar vader of haar echtgenoot; en hij moest be paald de bewondering opgemerkt heb ben, welke het gelaat van den jongen violist uitdrukte. Het kwam mij zelf eenmaal, voor dat de oude heer tegen hem glimlachte, maar later dacht ik, dat ik mij dat zeker had verbeeld. Dan hoe dit ook wezen mocht, de ge- heele zaak scheen mij tamelijk ge heimzinnig toe en de aandacht voor waardig. (Wordl vervolgt ofiipie-rosf e c .oii'en korporaals, voor het 2e studiejaar 3 onderofficieren, en voor den overgang van het le naar het 2e studiejaar 6 leerlingen. De hoofd-agent J. P. de Jager mocht j.l. Woensdag den dag her denken op welken hij 20 jaar geleden bij de politie hier in dienst trad. In verband daarmee werd hem de zilveren medaille van den »Alge- meenen Nederlandschen Politiebond" toegekend. Paardenarts 2e klasse M. E. baron Bentinck, van het le regiment veld-artillerie hier, is door den inspec teur van den geneeskundigen dienst aangewezen om van 18 tot 30 Juli tot waarneming van den vétérinairen dienst in de legerplaats bij Oldebroek te worden gedetacheerd. Ra, Ra, wat is dat. In de plaatselijke en ook in enkele groote bladen deed een bericht de ronde, dat J. Brits alhier in deze week den dag zoude herdenken waarop hij voor 50 jaar geleden als Orgel trapper in het Seminarie der Oud- Bisschoppelijke Clerezy alhier in dienst kwam. Naar men ons van bevoegde zijde verzekert heeft bedoelde Brits in het jaar 1890 zijn vijf-en-twintig jarig jubiléum als zoodanig gevierd. Volgens de gewone tijdrekening komen dus aan 's mans gouden feest nog ettelijke jaren te kort. In de vergadering van het Kies college der Ned. Hervormde gemeente alhier, gisteren gehouden, zijn her kozen toi ouderlingen de Heeren F. Wesseling en C. J. van der Nagel, tot Diaken de Heer R van Dijk, en is in plaats van den Heer Joh. van Ommen (overleden) tot Diaken geko zen de Heer P. van Veen. J.l. Woensdagavond vergaderde alhier de Centrale R. Kath. Kiesver- eeniging tot het stellen van een can didaat voor de in de prov. Stalen van Utrecht te komen vacature. Door het bestuur werd als zoodanig voor gesteld de heer C. T. van Beek. Een verzoek om dezen bij acclamatie te benoemen werd afgewezen en bij een daarop volgende stemming met ge sloten briefjes bleek de heer P Hart- mann uit Soest juist één stem meer te hebben als de heer van Beek en werd eerstgenoemde dus tot candidaat geproclameerd. Gisterenavond werd in een der zalen van het Raadhuis op verzoek van 13 leden eene buitengewone algemeene vergadering gehouden der vereeniging «Liefdadigheid", die, het doel in aanmerking genomen, slechts matig werd bezocht Na opening door den voorzitter den Heer Tromp van Holst wordt het woord gegeven aan Majoor Heldring, die uiteenzet het standpunt, dat hij en de IIH. Tromp v. Holst en Kolle- wijn innamen ten opzichte van het plan, tot bouw van arbeiderswoningen. Hij deelde mede hoe een jaar geleden de Oranjebom! van Orde een terrein aankocht op den berg om daar arbeiderswoningen inet erf op te richten, hoe na een stuk getiteld «Waarom?" v. d. redacteur v. d Amersfoortsche Courant de gemoede ren in opstand kwamen tegen den Oranjebond, hoe toen hel bestuur v. Liefdadigheid en de verschillende armbesturen met de 111). Hora Siccama e.a. in connectie gekomen, eeist deze Heeren had weten over te halen geen vreemden te importeeren, later het stuk aan den berg te laten voor wat 't was, om in de stad krotten op te koopen en daar nieuwe woningen te bouwen met dit plan scheidde men, tot bij 't bestuur v. Liefdadigheid bericht kwam dat de Oranjebond afzag van alle plannen in Amersfoort. Dit verleden dwong, de drie heeren naar hun opvatting tot protest tegen het nieuwe plan van het comité en gaf aanleiding tot de ingezonden stukken en deze vergadering, gaf aanleiding echter ook tot een parti culiere samenkomst met een paar Heeren van 't comité, waarop bleek dat inderdaad de wenschen van drie der bestuurders v. L. en de nieuw op te richten vereeniging volstrekt niet zoover uit elkander liepen, zoodat men gaarne voortaan eendrachtig zou samenwerken aan dit hoognoodige, overal elders zoo goed geslaagde werk. Deze overeenstemming werd vooral bereikt toen bleek dat men gaarne de gunstige gelegenh pen,aj}^qdnafp3Erffap.„ aangry- SïeTzoóals vermoedelijk was, Tvèrd aangeboden, om tegelijk rnet den bouw van nieuwe woningen te beginnen met 't neerwerpen van een lOtal krotten en daarvoor in de plaats stellen van een 6-tal zeer goedkoope goede woningen. Daarna bekwam de Heer Hooykaas het woord om te spreken over het doel der bijeenkomst, de verbetering der volkshuisvesting. Na met een enkel woord zijn blijd schap betuigd te hebben met de woorden en houding van den Heer Heldring en de zijne in deze verga dering wijst hij op een misverstand ten opzichte van het doel der nieuwe op te richten vereeniging. Deze wil zoowel nieuwe arbeiders woningen bouwen voorzoover er wer kelijke behoefte aan is en dan goede woningen tegen een billijken prijs, als opruimen van krotten met liefst op bouwen van armenwoningen (één kamerwoningen en dergelijke) op dezelfde plaats. Alleen dit laatste stelde de vereeniging niet op den voorgrond, hoewel zij dit doel nooit uit liet oog zal verliezen lo omdat men dit slechts door 't waarnemen van gunstige gelegenheden kan be reiken. 2o omdat men hiervoor eerst een vrij aanzienlijk kapitaal moet be zitten, dat voor een klein deel uit overwinst op de arbeiderswoningen moet gevonden worden, 3e omdat men hiervoor behoeft de medewerking van de overheid, die alleen dan steun Uan geven als er een krachtige ver eeniging bestaat die ijverig werkt. Daarna sprak hij een enkel woord over de niet licht te overschatten waarde van een goede volkshuisvesting, als macht om de uithuizigheid en 't kroegbezoek te weren, oin blijdschap in den huiselijken kring te brengen en dien ten gevolge veerkracht in den strijd om het bestaan mee te deelen, als brengster van poezie in het leven van arbeiders en armen als verzacht- ster der zeden. Die verbetering, zoo vervolgde spr. kan alleen uitgaan van eau genoot schap, dat een poging, op oecono- mischen grondslag gevestigd, doet rnet liet uitsluitend doel van verbetering, uitsluitend alle winstbejag. Alleen zulk een vereeniging zal uit haar blokken kroegen weren, letten op 't noodig aantal privaten goede pompen, rioleering, bestrating op 't weren van vuilnishopen enz. enz. Daarom dan ook gaat de redenee ring niet op dat de toestand van nieuwe woningen op het Sasje en elders slecht is en dus ook wel slecht zal worden bij dezen nieuwen bouw, want zulke toestanden te voorkomen en voor zoover reeds bestaande te be strijden is hel groote doel der ver eeniging, terwijl de buizen op't Sasje niet met dat opzettelijk doel waar schijnlijk alleen als geldbelegging ge bouwd zijn. Vervolgens kwam spreker op 't inge zonden stuk v. E. die de paupers uit Amersfoort wilde verdrijven door hun geen huizen te geven. Spr. toonde aan dat nooit woning nood in de lagere standen ten ge volge heeft hun verlaten van een stad; neen 't leidt alleen tot het nog dich ter bevolken van de aanwezige huisjes en kamers met al de verschrikkelijke gevolgen van zulk een overbevolking, uithuizigheid, zedeloosheid, drankmis bruik en machteloosheid tegenover de huisjesmelkers. Dit was geen per soonlijke opvatting van spreker maar een feit der ervaring overal opgedaan. Met verschillende overtuigingsstuk ken bewees spreker dat hier al over bevolking is en dat 't dus niet eens meer de vraag is of er gebouwd zal worden of niet, maar of het zal doen een vereeniging die zich de verbete ring van de volkshuisvesting dan wel particulieren die zich de verrijking van hun persoonlijk bezit ten doel stellen. Gebouwd zal en moet er worden, 't is maar zaak dat wij anderen voor zijn, daardoor zorgen dat de nieuwe woningen die er komen tegelijk goed zijn en ons helpen kapi taal te vormen om de krotten op te ruimen. 't Moet nu gebeuren èn om de be hoefte èn om de stijging der prijzen voor bouwterrein. Spreker eindigde met dringend aan te bevelen dat men op grond van de ervaring vertrouwen zou hebben in zulk een bouwveieeniging; overal waren dergelijke vereenigingen ge slaagd zij keerden 4 5 ja wel eens meer uit aan de aandeelhouders, l was een vaste belegging, die toch heel wat sympathieker is dan Spaan- sche of Russische elïecten wgjk^jjie-,. nen om oorlog te voeren, terwijl dit een vredeswerk bij uitnemendheid is. Zeker wij bieden geen 4 en 5 pro cent aan, maar de soliditeit van deze onderneming staat borg voor 't kapi taal en de matige doch voldoende rente van 3 a 3'/i°/o. Een oeconornische zaak voor menschen die hun kapitaal bij voorkeur in een goede zaak willen steken, die verantwoordelijkheid ge voelen voor het bezit hun toever trouwd. De voorzitter gaf daarop 't woord aan den heer Gen itsen die nog even verduidelijken wilde hoe men tot overeenstemming gekomen was en als nieuw argument aanvoerde dat over 2 jaar 200 werklieden rnet hun ge zinnen naar Amersfoort worden over geplaatst. De heer Heldring wilde nog even met alle kracht opkomen voor het wegruimen van de oude onbewoon bare buisjes. De burgemeester, eere-voorzitter v. L., vroeg na eenige waardeerende woorden, van wat hij hier gehoord had, waar stevenen wij nu op af, is het doel dat wij na aangenaam hier samen geweest te zijn daarmede af scheid nemen Verder wilde hij ook een misver stand ophelderen en als zijn meening doen kennen dat 't tegenwoordig co mité na deze blootlegging als anders zins veel meer vertrouwen zou vinden. Overigens was hij het met den lieer Hooykaas niet eens dat een groote toevoer van arbeiders een zegen voor Amersfoort zou zijn. De heer Hooykaas dankt voor de vriendelijke waardeering maar vooral voor 't meerdere vertrouwen van den burgemeester in 't comité. Wat '1 re sultaat van deze vergadering betreft, de twee bestuursleden de heer Ger ritsen en spr. wenschen een motie voor te stellen als slot De heer Celosse en Hooykaas wis selen nog even van gedachten en daarna dient de voorzitter deze mo tie in. De algemeene vergadering van Lief dadigheid op 3 Juni 1898 in het Raadhuis saamgekomen, spreekt als haar overtuiging uit, dat het opruimen van krotten, daaivoor- in de plaats stellen van goede, zeer goedkoope woningen en het bouwen van ar beiderswoningen hoogst wenschelijk is en zoo spoedig mogelijk krachtig ter band genomen moet worden." De heer Schirrimolpenninck begrijpt niet recht de portee van deze motie, als hij om bijredenen er tegen stemde zou hij daarmede niet te kennen willen geven tegen dien afbraak en opbouw te zijn. De heer Esveld verklaart er zich pertinent tegen, want de bedoeling is om dat comité te steunen en dat comité heeft een land op 't oog dat voor arbeiderswoningen te veel in t nieuwe gedeelte v. Amersfoort ligt. De Heer Frederiks meent dat we deze motie aannemend de 3 bestuurs leden afvallen. Nog eenig zich ki uisend debat om te zoeken wat achter de metie lag, pogingen vati de voorstellers haar toe te lichten als een eenvoudig en zon der erg, symphatie uitsprekend voor een idee, tot al de toelichtingen de zaak zóó verduisterden dat de heer Heldring zeide de motie krijgt nu een beteekenis, waarmede ik mij niet 1 vereenigon kan en de heer Hooykaas voorstelde de motie in te trekken daar van de 20 aanwezigen er geen drie eender over dachten wellicht. De Voorzitter was 't daarmede eens en sloot ten 10 ure de vergadering. Programma van het concert te geven op Dinsdag 7 Juni des avonds half acht, op het terras der sociëteit #Amicitia«, door het stafmuziekcorps van het 5e reg. inf., directeur G. K. G. van Aken. 1. Cornelius-Marsch Mendclssohn-Bartholdy. 9. Ouverture utm Italienische Stile* Schubert. 3. «Freuet euch des lebens« Concert-Walzer Joh. Strauss. 4. »Meyerbeeriana« Grosses Potpourri Arth. Seidel. 5. Ouverture «Haydée ou Ie Socrétc Auber. 6. Final du 3e acte de l'opéra »La Favorite» Donizetti. 7 (a. Cavatine RalT. (b. La Czarine. Mazurka Russe Ganne. 8. Grande Fantaisie Dramatiquc de l'opéra »Faust< Ch. Gounod. No. 1, 2, 3 en 6 1e uitvoering. Soest. Door de R IC. centrale kies- yereeniging in het district Amersfooi t is tot candidaat voor de a.s. Staten verkiezing gesteld de heer P. Hartman alhier. 357e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde week. Trekking van 1 t. en m. 3 Juni 1898. (3SQS~iotês). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 5000 op 16286. Prijs van f 200 op 4268. Prijs van f 100 op 7214. Prijzen van f 70. 1035 2204 4267 4275 7572 7598 7601 7604 7613 7659 7660 14860 14861 16330 16331 17824 19375 19387 19420 19426 20359 20425 en 20450. Te zamen 26 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1018, 1019 1046 2201 2211 2216 2222 2226 2234 2235 2250 4239 4276 7202 7216 7235 7263 7578 7606 7611 7623 7637 7662 14833 14844 14851 14869 16289 16290 16293 16294 16303 16321 16332 17816 17818178281782917831 17836 17847 17850 17863 19358 19360 19377 19382 19405 19406 19429 19431 20353 20357 20373 20379 20396 20401 20410 20422 20429 en 20433. Trekking van de laatste 100 num mers geschiedt heden. Behalve eenige kleinere prijzen is ingebleven 1 prijs van f 1000 met de premie van f 30.000. Voor het laatst uitgetrokken lot is bestemd de premie van f 3000. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 26 Mei tot en met 1 Juni 1898. Geboren: Cornelis Philippus, z. van J. J. Schut en A. Baas. Maria Betta, d. van J. Kuijer en M. de Wilde. Johanna Alijda, d. van B. Kortbeek en E. Steen beek. Clasina Cornelia, d. van E. Wa- let en M. Bevers. Hendrik, z. van J. van den Hoek en G. de Ruijg. Hen- drikus, z. van J. van Korlaar en A. van Dijk. Johannes, z. van A. Epskamp en S. Berg. Antonia, d. van S. Huijzen en M. Meijer. - Carel Cornelis Antonius, z. van W. G. H. Boshart en G. D. Ple vier. Anna Clara Margaretha, d. van G. Dekker en H. van den Bosch. OndertrouwdG. van Zuilen en J. van den Ham. - G. Laseur en B. den En ting. M. Spier en J. Schulman. Getrouwd: A. van Maanen en J. J. df Kievid. Overleden: Jan de Vries 24 j. ongeh Maria Johanna ter Maten 5 m. - Marinus Antonius Wels 7 d. Petrus van Roozendaal 53 j. echtg. van A. C Keinman. - Gerardus Everardus tei Beek 66 j. ongeh. - Mekje van Leijen horst 29 j. echtg. van C. Hinderks. - Gerardus Goldewijk 73 j. ongeh. - Mar tinus Wijnands 67 j. echtg. van E. Ebing Hoogland. Overleden27 Mei. J. van Beek 8 d. - 31 Mei. G. J. Kuyer 9 m. Leusden. Overleden: 29 Mei. Arien van Ape! doorn, 76 j. echtg. van Annetje van de: Biezen. Stoiitenburg. Geboren: 2 Juni. Gijsbertus, z. v. Ja Groenestijn en van Alijda Middelaar. Woudenberg. Geboren: 27 Mei. Geertruida, d. va Willem Kolfschoten en Arrisje van Eedei 1 Juni. Everarda, d. van Marthijs va Domselaar en Gerritje Velthuizen. Overleden: 27 Mei. Cornelis van Elvei geh. met Hendrika van Ekeris, 72 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 Juni 1898. rui we fO.— Rouge f0— Boekweit f 0. Appelen 10 af 0—. Beren f0.—a f 0.—Nieui aardapp. f0.— afO Zandaardapp. f 2.60 a f 3. Hoendereiereu f2 60 a (3.10 per 100 st. Eend 10 a f0 Boter f0 80 a f 1.00 per kilo. M: ganne f0a f0.— Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen f0.60 a fl.OO Kuikens fO.OO afOOOPii kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f0 f0.— Eend 10 60 a f 0 90 p. st. Jonge f0.— a f0 Hal f0 00 a f0Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.40 a f0 80 Duiven f0.40 a f0.50 pa Magerevarkens f 1*2.f 18.Zeugen f35.— f 40 Biggen f 6.a f 9.Schrammen I 00.a f 00

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2