GEMENGD NIEUWS. Omtrent den dubbele moord te 's-Gravenhage seint men nog, dat mevrouw Meyer die aan de bekomen wonden overleden is, aan de slaap ge troffen was. Gezien is, dat de moordenaar na wegwerping van den revolver een ilesebje aan den mond bracht. Het lijk der verslagens is heden in het academisch ziekenhuis te Leiden geschouwd. Zoo mogelijk zal mevrouw Vemer lieden in den polikliniek door den waai nemenden hoofdcommissaris ver hoord worden. Een lieer, die kapitein Vemer ver gezelde, viel in de apotheek flauw. Hij was heden als getuige opgeroepen. Te Dordrecht leefde reeds ge- ruimen tijd het echtpaar P. Plazier in onmin, ten gevolge waarvan de viouw, eenige dagen geleden, haren man had verlaten en Zaterdag stappen gedaan had om echtscheiding te ver krijgen. Plazier, die zijne vrouw weder bij zicli wenschte terug te zien, ontmoette haar omstreeks 4 uren met zijne beide stiefzonen Antonius en Hendrik de Jel, 22 en 17 jaren oud. Nadat zij met hun vieren tot des avonds 7 uur, steeds twistende, door de stad hadden geloopen, wilde de vrouw zich begeven naar de woning van haren gehuwden zoon Antonius de Jel. Voor deze woning kwam het ecliter tot hand tastelijkheden waarbij P. Plazier zijn stiefzoon Antonius een slag in het aangezicht toebracht en hem vervol gens bij de keel vastgreep. Antonius, hierdoor in drift ontstoken, trok plot seling een dolk dien hij, uit vrees voor zijn Stiefvader, sedert dien mor gen in een lederen scheede bij zich droeg en gat daarmede zijn stief vader een hevigen stoot in den onder buik, waardoor deze op de straat in elkander zakte. De getroffene werd onmiddellijk bij een der buren binnengebracht, en of schoon spoedig door twee dokters hulp werd verleend, is hij een half uur later bezweken. De politie arresteerde Antonius, terwijl ook diens broeder Hendrik werd aangehouden, omdat deze den dolk aan zijn broeder had ontnomen en in de rivier de Merwede geworpen. Het lijk van P. is ter gerechtelijke schouwing naar het Stedelijk Zieken huis vervoerd. De verdachte, die eene volledige bekentenis heeft afgelegd, is Zondagmorgen ter beschikking van de Justitie naar de gevangenis over gebracht. Zijn broeder Hendrik werd na verhoor op vrije voeten gelaten. Atjeh. De correspondent van het Hbl. te Batavia seinde, gedagteekend 6 Juni 10 uur 55 min. 's morgens, hel vol gende De Pedircolonne is tegen Panglima Polim opgetrokken, in de zeven inoe- kims. Tegelijk wordt tegen hen ge ageerd door de Selimoencolonne. Toe koe Oeinar vluchtte naarTjot Moerong. Een transport onder leiding van luitenant Van Bakel werd aangevallen, doch wierp den vijand terug, die daai bij vele verliezen aan dunden en gewonden leed. Onzerzijds werden geen verhezen geleden. Met bivak bij Garoet had een aan val te verduren, waarop onze troepen een uitval deden en 16 vijanden doodden. Tevens werden vele wapens buit gemaakt. Onzerzijds werd één man gewond. Gister, 5 Juni, is te Segli een hevig gevecht op de heuvelen waargenomen. Uit dit bericht blijkt, zoo teekent het flbl. hierbij aan, dat de vijand nog steeds vrij ernstigen tegenstand blijft bieden, maar tevens, dat hem gevoelige slagen worden toegebracht. De gelijktijdige aanval van twee zijden (van de kust uit door de Pedircolonne uit Garoet en van de Atjeh-rivier uit door de colonne van Selimoen) schijnt den vijand in de VII Moekims voor- loopig te hebben uiteengedreven. Toe koe Oemar althans is een verbazend eind weggestoven. Tjot Moerong ligt tamelijk ver bezuiden Pedir, eenigs- zins ten oosten van Kemala, in de VI Moekims, het land van Toekoe Bintara Tjoemboek. Waar Panglima Polim is gebleven, wordt niet ver meld, maar dat met Oemar het verzet in het Pedirsche lang niet is geweken, blijkt wel uit don, gelukkig, afgeslagen aanval op het bivak bij Garoet. De in het telegram genoemde offi cier is de le luitenant W. van Bakel. gedetacheerd bij het N I. leger. Telegramtarief. -Mot ingang van 1 Juli e.k. zal een gewijzigd taiief voor binnenlandsche telegrammen in werking treden. De seinkosten voor telegrammen tusschen twee Nederlandsche kantoren in ver schillende plaatsen bedragen25 cents voor de eerste 10 woorden of minder; 5 cents voor elke volgende 5 woorden of minder, van 11 tot en met 50 woordenen 5 cents voor elke vol gende 10 woorden of minder voor de woorden boven 50. De seinkosten voor locaaltelegrammen bedragen 15 cents voor de eerste 10 woorden of minder, en de verhooging bij meer dere uitgebreidheid wordt bij deze als bij eerstgenoemde telegrammen berekend. De Nederlanders in België zul len de meerderjarigverklaring van Koningin Wilhelmina vieren meteen groot feestmaal te Brussel. Een comité van voorbereiding, waarvan al de leden van het Nederlandsche consu laire korps in België leden zijn, noo digt alle daar te lande gevestigde Nederlanders uit tot deelname aan dat vaderlandsche feest. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voor de a.s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten werden in het kiesdistrict Amersfoort gisteren candidaat gesteld de heeren jhr. Mr. H. M. J. van Asch van Wijck, (aftr.), jhr. Mr. W. J. M. Bosch van Oud- Amelisweerd, (aftr.), D. Gerritsen, P. Hartman, jhr. C. Roëll en Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, (aftr.). - Hedenmorgen is alhier aange koman de generaal-rnajoor H. T. Schalken, bevelhebber in de 2e mili taire afdeeling, vergezeld van zijn adjudant de kapitein L. W. van Hoek, ten einde eene inspectie te houden over de militaire gebouwen in het garnizoen. Genoemde opperofficier is in den namiddag weder naar zijne standplaats Utrecht teruggekeerd. Aan de rijwielfabriek «Simplex" is wederom de levering opgedragen van 65 rijwielen ten behoeve van het leger. In verband daarmede heeft de Mi nister van Oorlog bepaald dat van elk der regimenten infanterie een officier en een mr. geweermaker, gedurende zes werkdagen aan de fa- br iele te Amsterdam onderricht zullen ontvangen omtrent de samenstelling van de verschillende onderdeelen van, en de herstelling van de meest voor komende defecten aan de rijwielen, ten einde deze bij de korpsen zelf te doen repareeren. Bij het 5e Regiment infanterie al hier zijn daartoe aangewezen de eerste luitenant J. P. van der Meulen en de mr. geweermaker H. G. Drabbe. De geëmplooieerde bij de muziek L. C P. Sijthof, van hel 5e Regiment infanterie, is door den kolonel regi ments-commandant bevorderd tot élève muzikant. Tot onderwijzer aan de Roomseh Katholieke Jongensschool alhier zijn benoemd de heeren A. C. V. Schülink en II. G. Verhaar. De heer L. J. Hiddinga, kaste lein in de sociëteit «Concordia", is met f 1185.25 pachter geworden van liet bullet aan het Centraalspoor- station te Baarn. Voor de Arr. Rechtbank te Utrecht stond Maandag jl. terecht J. Apeldoorn, uit Driebergen, beklaagd van poging tot moord 7 April gepleegd op den vrachtrijder G. v. d. Biezenbos. In tegenwoordigheid van den inspec teur en twee politiebeambten had bekl. kort na zijne arrestatie verklaard, dat het zijn doel geweest was den voerman te dooden en met zijn geld naar Duitschland te vluchten. Tevens vroeg hij waaronder ze (de recht bank! het zouden brengen. Voorts zeide hij dat bet hem genoegen deed, dat v. d. B. niet was overleden, daar hij vernomen had, dat het zoo'n goede jongen was. Voor de rechtbank verklaarde 'bekl. dat. het zijn doel niet was geweest te dooden, doch alleen om den man bewusteloos te maken. Mr. v. Asch v. Wijck herinnert bekl. hoe hij vroeger een kleinen jongen zekeren B. met voorbedachte rade had aangevallen en vraagt of hij wel meer van die opwellingen heelt, hetgeen door bekl. ontkennend werd beantwoord. Waarop Mr. van Regteren Altena aan den bekl. vroeg, of het denkbeeld nimmer bij hem op gekomen was, dat hij in zijn poging orn don man bewusteloos te maken, (wat naar hij beweert, zijn eetiig Joel was) hem had kunnen dooden. liet Openb. Ministerie wijst er op. dat de kans op dooden veel grooter was, dan dat hij den man bewuste loos zou kunnen maken. Z.EdclAchtb zegt, van den aanvang af gedacht te hebben met een ernstige misdaad te doen te hebben en tijdens de zitting is de zaak nog erger gebleken. Het is gebleken dat men hier te doen heeft rnet poging tot moord, en wijst op het feit dat door drie personen vei klaard is, dat bekl. gezegd heeft, het doel gehad te hebben te dooden. Bekl. ontkent, doch de zaak is zoo ernstig dat hier ten opzichte der drie mannen aan eene vergissing niet kan gedacht worden. Spr. heeft- ten laste gelegd, poging tot moord. subs, poging tot mishandeling, en acht het onaan nemelijk dat bekl. v. d. 13. alleen bewus teloos zou hebben willen rnaken. De bekl. heeft verklaard, dat als hij had willen dnodon hij aan den strot zou hebben gestoken. Dit nu wordt door den dokter ver klaard. die meent dat wanneer het mes slechts dieper ware doorgedion- gen, de dood stellig gevolgd zou zijn. Wijzende op vele vroegere vonnissen tegen beklaagde meent Z.Ed.Achtb. dat de straf geëvenredigd moet zijn aan het misdrijf en eischt 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Kooien, be- toogende dat de vervolging gebasseerd was op eene bekentenis, die niet eens vaststaat, daar ze thans weer werd weersproken, zag eene vrijspraak te gemoet. Na re- en dupliek werd de uitspraak gesteld op Maandag a.s. De Gemeenteraad van Leusden heeft aan Gedeputeerde Staten ont heffing verzocht van de verplichting tot het doen geven van onderricht in de vrije-en orde-oefeningen der gymnastiek, voor zooveel betreft de school te Leusbroek. Mej. C. M. Nijsen, te Stouten- burg, is benoemd tot onderwijzeres aan de Roomsch-Katholieke parochiale school te Bleiswijk. De afdeeling Hoevelaken en Omstreken van de zelfstandige anti revolutionaire kiesvereeniging in het district F,de, heeft met algemeene stemmen canjidaat voor de Provin ciale Staten in het district Putten gekozen de aftredende leden de heeren J. J. Sehussler. en jhr. mr. R. E. W. van Weede. Sciierpenzeel. De op 1 Juni alhier gehouden collecte, voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapende dienst, heeft opge bracht de som van f 34.52s. 357e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde week. Trekking op 4 Juni van de laatste 1 00 loten. Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70 met premie van f3000 op no. 19397. (gesplitst in 'It j/io en Vso) Zonder prijs zijn uitgetrokken: No. 17848. De heer G. Lourie, student- ingenieur aan de Polytechnische School te Riga (Rusland), heeft eene uitvin ding gedaan voor eene nieuwe ver pakking van zoogenaamde Zweedsche of gewone lucifers, eene uitvinding, die hij overal reeds heeft gepatenteerd. Zijne uitvinding komt hierop neer, dat hij iederen lucifer een bijzonder vlammingspunt geeft, dat naar binnen gekeerd is. Trekt men dus een lucifer uit het doosje, dan ontvlamt die van zelf; het gevaar, dat andere lucifers ook zouden ontvlammen, is geheel uitgesloten. De nieuwe lucifers, die bereids hier in den handel worden gebracht, zijn 5 tot 6 c.M. lang, 4'/j c.M. breed en c.M. boog; de prijs is aan dien der tegenwoordig in ge bruik zijnde lucifers gelijk. Weldra zal dus ook de tijd voorbij zijn, dat men zijn lucifers moet aansteken; immers heeft deze nieuwe soort van verpakking zeer veel succes. De kracht van insecten. De Fransche natuuronderzoeker Pateau heeft een verzameling ver nuftig uitgevonden instrumenten en meet-werktuigen vervaardigd, waar mee hij in staat gesteld is om de kracht van de insecten te meten, welke verbazingwekkend is. Bij de onderzoekingen, welke hij daarmee verrichtte, bleek, dat de kleinste in secten in verhouding het sterkst zijn. Eigenaardig is zijn toestel om de kracht van den meikever te nieten. Het diertje wordt daarmee door mid del van een draad verbonden en heft op die wijze een schaal op, welke met kleine gewichten bezwaard is. Op deze wijze heeft Pateau vastge steld, dat een Meikever naar ver houding 21 maal zooveel kan trekken dan een paard, terwijl de bij 30 maal meer trekt. Een paard sleept het 'h van zijn gewicht, de meikever het 14 voud, de bij zelfs 20 voud. Nog frapanter waren de verhoudingen bij de mier en verschillende soorten van kevers. In de Italiaansche stad Alessan dria heeft een soldaat, zekere Tro- vato, die beschonken in de kazerne terugkeerde, in een vlaag van razernij met een geweer geschoten op ieder, die hem nabijkwam, eerst verschanst in een slaapzaal, later op het dak. Hij vuurde op de soldaten en offi cieren, tot zelfs op een paar gene raals, die te vergeefs trachtten hem tot de orde te roepen. Gelukkig echter mikte hij slecht, en van al zijne schoten was slechts één raak, waardoor een soldaat licht werd gekwetst. Men liet den woesteling, die niet te genaken was den geheelen nacht op het dak en den volgenden morgen gaf hij, zonder ammunitie en ont nuchterd. zich gewillig over. In het Engelsche dorp Holling- bourne, bij Maidstone (Kent), heeft men toevallig, bij het maken van nieuwe grondslagen voor een huis, een reeks van onderaardsche gewel ven ontdekt, galerijen, welke zich ver uitstrekken, in alle richtingen. Er werden daar ook verscheidene been deren gevonden, welke nog onderzocht moeten worden. De gewelven, welke waarschijnlijk zeer oud zijn, worden door den eige naar van den grond opengesteld voor oudheidkundigen die ze wensclien te onderzoeken. De zank-Dreyfus. In de nieuwe Fransche Kamer zal een interpellatie plaats hebben omtrent de zaak-Dreyfus, door don afgevaar digde Castelin. Ziehier de aanleiding tot deze inter pellatie: In de Siècle van Zaterdag had Joseph Reinach een artikel uit het Engelsche blad National Review vertaald doen verschijnen, waarin de volgende passage voorkomt: «Keizer Wilhelm houdt een wapen in de hand, waarmee hij, als hij de gelegenheid gunstig oordeelt, den geheelen Franschen generalen staf kan vernietigen en voor een menschen leeftijd het geloof van het Fransche volk in zijn legerchefs doen ver dwijnen." Dadelijk na het lezen van deze zinsnede beeft Castelin zijn aanvraag om een interpellatie ingediend naar aanleiding van „de laatste ongestraft gebleven manifestaties met betrekking tot de zaak Dreyfus." Castelin wil echter speciaal de aan dacht van de Kamer vestigen op de «onbewimpelde bedreigingen tegen den generalen staf en het Fransche leger door Joseph Reinach." En Castelin, altijd volgens de ./otir, zal het gouvernement vragen of Rei nach zich niet aan hoogverraad heeft schuldig gemaakt door een beroep te doen op den Duitschen keizer om den Franschen generalen staf en het vertrouwen van het Fransche volk in zijn legeraanvoerders te vernietigen. Een drama. Te Renkum werd Donderdag de vrouw van J. W. bewusteloos in het achterhuis gevonden; een bijl lag naast haar. Eenigen tijd later vond men W. verdronken in een waterput bij zijn woning. Het vermoeden be staat, dat W. zijn vrouw met de bijl een scbedelverwonding heeft toege bracht en, blijkbaar voor de gevolgen vreezende, zich van het leven heeft berooid. De vrouw is naar het zie kenhuis ter verpleging overgebracht. Een waaghals. Donderdagmorgen bracht een lo geergast van het hotel «Zeeland" te Vlissingen zijn broeder aan boord van de vertrekkende mailboot. Hij bleef echter te lang met hem aan boord en de boot vertrok. Even buiten de haven sprong hij over boord, met het doel om naar den wal te zwemmen. De boot stopte direct, stoomde achter uit en liet een boot te water om den waaghals te redden. In dien tusschen- tijd evenwel had de bemanning van de Vlissingsche loodskotler no. 11 het ongeval reeds gezien en hem reeds met de boot gered. Hij werd van droge kleeren voorzien en naar zijn hotel terug gebracht. Hoe goed het geld besteed is, dat men aan bedelaars geeft, bleek weer eens te 's Hertogenbosch. Daar stierf dezer dagen iemand die hoofd zakelijk had geleefd van liefdegaven, en na zijn dood vond men in zijn woning een niet onaanzienlijke som gelds, een aantal juweelen, gouden en zilveren voorwerpen, kistjes sigaren eneenige (lesschen champagne Mooi Elskcn en Jungsken In De Graafschap-bode komt het volgende aardige gedichtje voor «Mooi Elsken zat aan 't venster, Met 't breiwark op de knèê, Zêè droeg zes ponney-lokskes, An iedre Kante drèè. 'n Junsken, dol van leefde, Dat kwam veurbie, en hêè, Hêè had zes heurkes op de lippen An iedre kante drèè Diep veur zien Elsken baog g-e, Zêè wazzen 't ens, dèê twêè. En hèè stuirden des zes kuskes, An iedre kante drèè! Heur vader kwam en zag dat, En schreeuwden 't uit: «Zèê, zèè!" En gaf d'rm zesse van achtren, An iedre kante drèè!" Te Yetholm, in Schotland, is Maandag een Koning gekroond, en wel de Zigeuner Prins Charlie, vol uit Charlie Fan Rutherford. Hij is vijftien jaren lang Kroonprins geweest en nu, op zijn 70e jaar gekroond tot Koning van alle Zigeuners in het Koninkrijk Schotland." De kroningplechtigheid werd bij een steen, welke bekend is als Yeihelm Cross volbracht door den «Aartsbisschop der Zigeuners" die tevens het beroep van hoefsmid uitoefent en Gladstone heet. De Koning reed in een wagen door tien ezels getrokken, en zijne edelen reden daar achteraan, allen op ezels gezeten. Na een plechtige optocht door den omtrek werd het feest met een koningsmaal besloten. De grootste bekende meteoorsteen. De onvermoeide Noordpoolreiziger Peary heeft in het afgeloopen jaar, volgens Die Umschau, van zijn tocht naar Groenland een waren reuzen- meteoorsteen meegebracht. De blauw achtig zwarte steen is ongeveer 12 voet lang, 8 voet breed en 6 voet hoog. Hij weegt circa 70 ton en bestaat hoofdzakelijk uit ongeveer 92 procent ijzer en 8 procent nikkel, behalve nog andere in zeer geringe hoeveelheid aanwezige bestanddeelen. De steen werd reeds in 't jaar 1818 door John Ross aan Kaap York (Melvillebaai) ontdekt. Genoemde Ross bracht ook messen mee, die de daar wonende Eskimo's uit het ijzer van bedoelden steen vervaardigd hadden. Van alle latere navorschers rnocht Peary er pas weer in slagen, den steen te bereiken. Nadat de berging van den reuzensteen in het voorgaande jaar was afgestuit op het ontoereikende der meegenomen werk tuigen, om het gevaarte op te tillen, gelukte het de tweede maal door middel van een hydraulisch toestel om de metaalmassa, die zeven voet diep in den grond rustte, op te heffen en goed en wel in het ruim van het exploitatieschip te krijgen. De terugreis was zeer voorspoedig en op den 2den October van 1897 greep de lossing van den reuzensteen plaats in de haven van Brooklyn. Naar luitenant Peary verzekert, werd de zeldzame steen door de Eskimo's met grooten eerbied behandeld. Blijk baar vermoedden zij daarin iets boven natuurlijks. De gezagvoerder van het Spaansche schip Sevilla deelt bijzonderheden mede omtrent een moord, op groote schaal door de Asharis gepleegd op Moorsche zeeroovers. Zij vielen de Kabylen op een feest onverhoeds aan, vermoordden een groot aantal en namen er velen ge vangen. Vijf-en-twintig hoofden wer den afgehouwen en in een mand ge daan, om aan den Sultan te worden gezonden. Aan boord van de stoomboot, welke te Albucemas lag te wachten, wilde men die hoofden niet aannemen; maar de gevangenen, van welke velen ge wond of verminkt waren, werden in het ruim van het schip opgesloten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2