BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. lang stemmen zijn opgegaan, die aandringen op staatslusschênkomst, op verlichte verzekering georganis- seerd en geleid door het openbaar gezag, is waarlijk niet te verwon deren. Dij de Wet van 19 Januari 1890 werd ingesteld een Staateonimissie, belast met het onderzoek van de zaak der ongevallen verzekering. Zij volbracht die taak in ruim 2'/i jaar zoodat bij Koninkl. Besl. van 29 Sep tember 1892 een Commisse kon wor den benoemd om over dat onderzoek verslag uit te brengen en tevens de voorstellen te doen, waartoe dat on derzoek aanleiding had gegeven. Haar Eindverslag verscheen in 1894. Daar in wordt geadviseerd een wetsontwerp in te zenden, »tot oplegging der verplichting aan werkgevers tot ver zekering hunner werklieden tegen geiieele of gedeeltelijke, tijdelijke of blijvende invaliditeit, ten gevolge van een ongeval hij den arbeid, mits zóó geregeld, dat van Staatswege gelegenheid tot zoodanige verzekering worde verschaft." Aan dien wenk is gevolg gegeven, de wetsvoordracht is bij Kon. Boodschap van 2(3 April j.l. bij de Tweede Kamer ingediend. Over de hoofdbeginselen dezer wet zullen we in een volgend artikel spre ken. Even nog een aanhaling uit de Algemeene Beschouwing in de Memorie van Toelichting, waaruit blijkt dat de Regeering, bij de voorgestelde rege ling dezer zaak, niet over één nacht ijs is gegaan. In de Troonrede van 1894 (18 Sept.) werd medegedeeld »De ver plichte verzekering van werklieden door hunne werkgevers tegen de ge volgen van ongelukken wordt voor bereid." «Evenwel kwam het destijds der Regeering voor, dat dit in den loop iler tijden opgekomen vraagstuk van zóó ingrijpenden en veel omvattenden aard was, dat eerst een uitgebreid onderzoek behoorde ingesteld te wor den, alvorens te kunnen beslissen, welk voorstel van harentwege zou uitgaan, om te trachten de nooden te lenigen van hen, die door een ongeluk in de uitoefening van liet bedi ijf ongeschikt tot werken waren geworden, alsmede van hunne gezin nen, die zij in geval van een ongeval met doodelijken alloop achterlieten. «Als gevolg van dat onderzoek werd hij Koninklijke Boodschap van 15 Februari 1897 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet aangeboden tot wettelijke verze kering van werklieden tegen de ge volgen van ongevallen in bepaalde bedrijven, met daarbij behoorende memorie van Toelichting, welk wets ontwerp intusschen buiten behande ling bleef. De tegenwoordige Regee- ring besloot bij haar optreden het onderwerp weder ter hand te nemen en maakte, zoodra de beschikbare tijd zulks toeliet, heel ontwerp der vorige Regecring tot een onderwerp van studie. De belangrijkheid van dit onderwerp en de omstandigheid dat drie Departementen bij de rege ling daarvan betrokken zijn, maakte dat de wederindiening van het ont werp niet zóó spoedig kon geschieden ais de Rpgeering wel gewenscht had. liet thans ingediende ontwerp komt in hoofdtrekken met dat der vorige Regeering overeen." De toestand in Spanie is alles behalve rooskleurig en het vertrouwen van het volk in de regeering niet bijzonder groot. Verschillende leden der Spaansche Kamer spraken in de Woensdag gehouden zitting hun wantrouwen tegenover het ministerie uit, en verweten het werkloosheid. Het is moeilijk uit te maken of deze verwijten verdient zijn, omdat Sagasta telkens verklaart dat de plannen door hem en het ministerie gemaakt, in het belang van het land niet kunnen worden meegedeeld. Maar zeer terecht merkte toch de leider der nieuwconservatieven, Romero Robledo op, dat er 39 dagen ver- loopen waren zonder dat men eenig be sluit genomen had voor de verdediging der Spanjaarden op de Filippijnen. Het heeft er allen schijn van dat de regeering zelf niet weet wat er gedaan moet wor den. Sagasta antwoordde den afgevaar digden, die hem zijn werkloosheid en laksheid verweten, dat deze regeering de gebeurtenissen op de Filippijnen niet had uitgelokt en zich niet verantwoordelijk stelde voor den koers, dien admiraal Cer- vera had gemeend te moeten volgen. Dat is zeker geen taal welke in staat is om vertrouwen te wekken in het land, terwijl zij duidelijk aantoont dat de regeering zelf haai' taak slecht inziet. Men meent dan ook, dat Spanje niets liever zou wil len dan vrede sluiten op eervolle voor waarden of dat de mogendheden tusschen- beide zouden treden. Zoolang echter geen beslissende slag is geslagen, zoolang b.v. Manilla of Santiago niet in handen der Amerikanen is gevallen, zullen de mogend heden zich zeker van interventie ont houden. Maar waarschijnlijk zal dit niet lang meer duren. Reeds gister liep het gerucht dat Ma nilla zou zijn genomen, doch tot heden is dat niet bevestigd, terwijl te Santiago de Cuba de hongersnood op het punt staat uit te breken, daar al het voedsel voor het leger en de vloot bestemd, dooi de Amerikanen moet zijn genomen. Bovendien trekken de Amerikanen zulk een groote macht voor Santiago samen Woensdag zijn van uit Tampa nog weer transportschepen met 27.000 man aan boord, vertrokken, welke heden of morgen voor Santiago verwacht worden dat het den Spanjaarden haast wel niet mogelijk zal blijken om de landing op groote schaal te beletten. De New York Herald maakt nu een telegram openbaar, waarin gemeld wordt, dat de Spaansche torpedobootvernieler Terror door de Amerikanen in den nacht van Dinsdag op Woensdag voor de haven van Santiago is in den grond geboord. Men zal zich herinneren, dat een bericht, deze nieuwe ramp vermeldende, eerst was regengesproken. De Terror wilde zich met het eskader van Cervera vereenigen en werd, op nog slechts vijf KM. afstand van de haven verwijderd, langs de kust stoomende, opgemerkt, Eerst gelukte het hem zich in de schaduw der rotsen (de maan scheen helder) aan het oog der Amerikanen te ontrekken, doch met de zoeklichten der New York Harblehead en Oregon werd hij weldra weer ontdekt en nu begon de vervolging totdat de Oregon het Spaansche schip met een 1000-ponder midscheeps trof. Het zonk onmiddelijk. De New York Herald spreekt haar verwondering er over uit, dat de Terror geen torpedo op de Oregon afschoot wat hij toch ge makkelijk had kunnen doen. De beman ning, een 60-tal koppen tellende, kwam in de golven om. De Terror was een van de veertien torpedoboot-vernielers, welke Spanje in de laatste 10 jaren op verschillende buitenlandsche werven had laten bouwen, waarvan de Spanjaarden voor den oorlog zooveel hadden verwacht. Omtrent den aanval op Gaimanera wordt nog meegedeeld, dat de opstandelingen samenwerkten met de Amerikanen. Er wordt verder bij vermeld, dat dezen van plan zijn deze stad tot de basis van hun operatien te maken; Gaimanera is oost waarts van Santiago de Guba gelegen. Het Evening Journal maakt melding van een incident dat zich te San Juan de Portorico zou hebben voorgedaan en dat als het waar is, zeker voor Spanje wederom een bron van onaangenaamheden met Engeland kan worden. De secretaris van het Engelsche consulaat te San Juan zou bij generaal Macias geroepen zijn, daar hij onder verdenking staat berichten aan de Vereenigde Staten te hebben ge- gegeven. Vóór hij door Maceas verhoord was, zou hij ernstig mishandeld zijn en 56 uur in een cachot zijn opgesloten, waartegen de Engelsche consul Crawford reeds moet hebben geprotesteerd. Verder beschuldigt Maceas openlijk de Engelsche kolonie te San Juan, de plannen voor het leggen van mijnen in de haven te hebben verraden. Hij deed dertig En gelsche onderdanen bij zich brengen en een streng verhoor ondergaan en zette elk hunner 24 uren in arrest. Hoewel dit alles reeds min of meer onwaarschijn lijk klinkt, voegt het Evening Journal er nog deze ongeloofelijke woorden aan toe, dat de plannen werkelijk verraden waren, niet door de Engelschen, maar door de officieren van Maceas' eigen staf. Dat klinkt toch een beetje al te Ameri- kaansch PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Sergeanten G. K. W. F. de Vaijnes van Brakel Buijs, J. van Braarn Morris, A. W. Bartelds, E. P. C Scheller. G. J. Bode en F. W. llaus, allen van liet leger in Oost-Indië die aan het examen hebben voldaan voor de toelating tot den Hoofdcursus, welke eerstdaags in Nederland zullen aankomen en alsdan tot aan hunne toelating op die Inrichting tot 1 October a.s. bij het 5e Regiment Infanterie alhier zullen worden gede tacheerd, zijn bestemd, de vijf eerst genoemde!! ter opleiding van tweede Luitenant der Infanterie en de laatst genoemde ter opleiding van tweede Luitenant Kwartiermeester bij ge meld leger. De onderstaande onderofficieren leerlingen van het le studiejaar van den Hoofdcursus behoorende tot het 5e Regiment Infanterie, welke van 1 Juli a.s. tot 1 October d.a.v. bij de korpsen terugkeeren om aan de practische oefeningen deel te nemen, zullen in gemeld tijdvak worden ge detacheerd als H. A Ephraim bij het 4e Regiment Infanterie te Leiden, W. Meijer Tirnmermun Tijssen, bij het 2e Regiment Infanterie te Nij megen. F. R. Numans bij het Regi ment Grenadiers en Jagers te 's-Gra- venhage, en C. C. Schmoutziguer bij het korps te Amersfoort. De jongeling II. K. Hobbel heeft eene verbintenis aangegaan als adspi- rant vaandrig voor het Reserve Kader bij het 5e Regiment infanterie. De korporaal W. van Nahuijs van het 5e Regiment infanterie is door den Kolonel Regiments-comman dant gedegradeerd en teruggebracht tot gewoon soldaat wegens het plegen van handelingen den graad van kor poraal onwaardig en voortdurend slecht gedrag. Heden morgen werd de tam boer B. A. Kreugel van het 5e Regi ment infanterie, wegens wangedrag en dronkenschap met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de d.d. schutterij alhier lot le luitenant J. II. Leinweber, thans 2e luit., en tot 2e luit. W. II Meursing en G. J. van Empel, beiden thans sergt.-titulair. Bij de j.l. Donderdag gehouden afstandsrit van Maastricht over Roer mond en Nijmegen naar 's Hertogen bosch, uitgeschreven door de «Mili taire Sportvereeniging" kwam luit. Taunay te 1.27 u als eerste aan, de 86 K.M. afgelegd hebbende in 7 52 u. Ritmeester Van Kuyk was derde in 9 u. terwijl luit. Maris als vierde in denzelfden tijd aankwam. Elf officieren namen aan den rit deel. De Fransche regeering heeft benoemd tot «Officier d'Instruction Publique" den kolonel W. L de Petit, commandant van lietöe reg. infanterie. Den 20sten Juni a.s. vertrekt het le reg. veld-ai t in garnizoen te Utrecht en Amersfoort, onder bevel van de luit.-kolonels J. G van Gennep en W. van Lelijveld, naar de leger plaats bij Oldebroek om aldaar tot 2 Juli d. a. v. te kampeeren en onder leiding van den regiments comman dant, kolonel F. R. Froger, practische oefeningen te houden. Dr. P. II. Ritter, rustend pre dikant te Amsterdam, zal aanstaanden Zondag de godsdienstoefening leiden in de Remonstrantsche kerk alhier. Onze voormalige stadgenoot de heer S. J. Valewink Jr. is benoemd lot directeur der zuivelfabriek te Loosdrecht. De heer F. Baart, klerk aan liet station van den Nederl. Centraal Spoorweg-Maatschappij te Ermelo, wordt met ingang van 16 Juni a.s. naar het station te Amersfoort over geplaatst. Naar wij met genoegen verne men heeft de lieer G. P. A. Garje- anne. die zijn ontslag had aangevraagd als directeur dor Naamloo/.e Vennoot schap «Amersfooi tsche Tapijtfabriek," dit op verzoek van belanghebbenden weder ingetrokken en zal hij dus aan dit fabriek verbonden blijven, en onze gemeente niet verlaten. Hedenavond zal in de school Beekstraat door do Onderwijzers, zoo wel van de openbare als bijzondere scholen alhier, eene vergadering wor den gehouden, teneinde te bespreken op hoedanige wijze door de school jeugd bij de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina op de beste wijze feest zal kunnen worden gevierd. De heer Weterings, eigenaar van het hotel op den Amersfoort- schen berg, die door het verfraaien en uitbreiden zijner inrichting reeds zooveel bijbracht om het wandelend publiek eene rustpooze ten zijnent zoo aangenaam mogelijk te maken, geeft wederom doorslaande bewijzen van zijn goeden wil daaromtrent. Te beginnen met morgen-Zondag-rniddag stelt hij zich voor iederen Zondag van 24 uur een matinee musicale te doen geven, door een of ander goed orkest (zie achterst, advertentie). Moge hij in een druk bezoek de waar deering vinden van zijn rusteloos pogen. Programma der muziekuitvoe ring, Zondagavond 12 Juni om half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aalcen 1. Kroningsmarsch Gotfr. Mann. 9. Concert-Ouverture Kalliwoda. 3. ïSirenenzauber", Walzer Waldteufel. 4. Fantaisie de l'opéra »Lakraé" Léo Délibes. 5. Ouverture *Rienzi" Rich. Wagner. 6. a. »Sérénata" Moszkowski. b. »La Tzigane", mazurque hongroise Ganne. 7. »Wilhelrn's Krónung", caprice héroique De Kontsky. 8. Grande fantaisie de l'opéra »Carmen" Bizet. Twee werklieden, werkzaam bij den bouw van het nieuwe station, hebben bij het lossen van spoorrails van zand wagens viij ernstige wonden bekomen. De eerste hulp werd verleend door de geneesheeren dr. H. W. Sohreuder en J. G. Rolandus Hagedoorn. Zij zijn tegen ongelukken verzekerd hij de 's-Gravenhaagsche Algeincene Verzekering-maatschappij tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken en invaliditeit. Uit den tuin van den heer J. W. van Achterbergh Sr. aan den Leusderweg /.ijn Donderdagnacht eenigc potten met geraniums ont vreemd. Door do politie alhier is aange houden A. H., die Zaterdag uit de Rijks-werkinrichting te Veenhuizen wist te ontsnappen. Onder behoorlijk geleide is hij daarheen teruggebracht. Gisterenavond omstreeks 6 uur ontstond een begin van brand, in de St. Agathaslraat, in het perceel be woond door de Weduwe Renes. Eeriige leden der Vrijwillige brandweer, spoe dig ter plaatse aanwezig, behoefden echter geen pogingen tot blussching in het werk te stellen, daar de vlam men inmiddels door behulpzame buren waren gebluscht. Bij de theorie over 'tafstan den schatten. Sergeant: «Vertel me eens E. wat zie je op 100 M. van den soldaat." Milicien E.«Ja sergeant, dan zien we als er een soldaat staat, duidelijk de knoopen, maar Sergeant; «Wat maar?" Milicien E.«Ja sergeant, als er nu eens een muzikant staat?" Sergeant: «Hoe bedoel je dat?" Milicien «Ja sergeant, dat zal dunkt me een warreboel worden, want die loopen meest in 't burger. (Hist.) Afschuwelijk Solide. Onder dit opschrift schrijft de Middelb. Crt. «We reisden laatst met iemand, die het weten kon, want hij dreef er zelf handel in. Waarin In het uitsnijsel van klompenhout Wij zagen een paar waggons van dat uitsnijsel en uitboorsel. We vroegen hem opperklom- penmaker als hij was wat men toch met dien afval verrichte; of die de kosten van vervoer waard waren. Waard? vroeg hij met een leuk gezicht - waard mijnheer? Dat gaat alles naar sommige bloem- fabrieken mijnheer, dat hout veran dert in meel. Wie weet of u er al geen pannekoek van gegeten hebt? Hoe ver de man waarheid sprak, of ons in 't ootje wou nemen, laten we onbeslistmaar we informeerden ook elders en kregen ook daar ten antwoord Grondstof voor tarwebloem Er was dus een reukje aan. Zou het geen tijd zijn, om van tijd tot tijd de zoogenaamde tarwebloem te onderzoeken, of ze wel vrij is van houtvezel? Dat goedje mag wel zeer solide zijn, maar 't gaat toch niet op als het gebeurt n I. dat men zijnen klanten hout geeft voor tarwe bloem. Wij betalen belasting genoeg om den staat de middelen le verschaffen naar zoo'n bedrog onderzoek te doen enindien het bestaat, het te straffen en in 't vervolg te voor komen." In het Maandblad tegen de Ver- valschingen van dr. Van Hamel Roos en Harmens lezen wij het volgende over vervalschingen van brood en. meel «De kwaliteit van het te Budapest gebakken brood laat veel te wenschen over. Prof. Ballo, directeur van het gemeente-laboratorium aldaar, meldt o. a. geconstateerd te hebben, dat brood 52 pCt. water inhield, terwijl het buitendien aardappelen bevatte, waarvan duidelijk zichtbare fragmen ten aanwezig waren; de hoeveelheid daarvan schatte prof. Ballo op onge veer 25 pCt. Het brood in quaestie was dus samengesteld uit ongeveer gelijke deelen meel en aardappelen. Een verordening omtrent de samen stelling van het brood is in voorbe reiding, en prof. Ballo keurt het af, dat volgens die verordening een ge halte aan aardappelen van hoogstens 25 pCt. wordt toegestaan bij een watergehalte van hoogstens 40 pCt. Het zoude wenschelijk zijn, de bij voeging van aardappelen bij de be reiding van brood te verbieden. Men verlangde evenwel deze toevoeging, op grond, dat men van niet geheel versch meel, 't welk dikwijls spekkig brood geoft, door bijvoeging van aard appelen nog een voor het verbruik geschikt fabrikaat verkrijgt." De kroning van een Zigciuier- koningin. Een jeugdige «prinses" zal binnen kort door de Zigeuners in een wild- romantische streek van Texas als ko ningin gekroond worden. Omtrent deze «gebeurtenis" wordt het volgende uit New-Orleans geschreven: De toekomstige jonge Koningin is een mooi twintigjarig meisje met gitzwarte haien, schitterende oogen en een fraai gevormd, eenigszins bruin getint gelaat van zeldzame schoonheid. Zij is de dochter van de overleden koningin Sophia Friaz, aan wie slechts de dood den scepter had kunnen ontrukken, welke zij jaren lang met vaste hand had om klemd. Koningin Sophia was eenmaal in Oostenrijk gekroond geworden, waar sedert honderdtallen van jaren de hoofdzetel van de Zigeuner-koningin geweest is en van waaruit zich hun invloed tot in de verst verwijderde weielddeeleu deed voelen. Hel paleis van deze koningin of koninginnen bestond slechts van ouder tot ouder uit een woonwagen, doch zij konden zich met trots verheffen op een kroon van massief goud, welke rijk met Boheemsche granaten versierd was. Deze kroon, waarin de oude koningin nog een aantal kostbare diamanten liet zetten, zal nu de met een staal- blauwen weerschijn glanzende haren van haar dochter tooien. De toebereidselen tot deze eigenaar dige kroningsplechtigheid, welke met groote pracht zal worden gevierd, werden reeds voor maanden begonnen. De koningin in spe heeft met behulp van haar vrouwelijke onderdanen haar kroningskleedij eigenhandig gemaakt, die vervaardigd is uit kostbare zijden stoffen in de bontste kleuren en met prachtige paarlen en juweelen bestikt en behangen. De ceremonie zal door een priester, vader Bellah Metrowitch voltrokken worden en men verwacht, dat talrijke vertegenwoordigers van den zigeuner- stam uit alle deelen der wereld aan wezig zullen zijn om de jonge Ko ningin hun hulde te komen brengen. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. 3-8 Juni 1898. Geboren: Trijntje, d. van L. Lijnsvelt en G. Tenty. Maria Johanna, d. van A. van Weerhorst en J. van den Heuvel. Adriana, d. van J de Bruin en H. Berkloo. Sophia Catharina, d. van W. van 't Wel en J. Ouwerkerk. Pieter, z. van C. Lablans en A. B. van Naarden. Cornells, z. van M. Fontein en W. de Wit. Leendert Johannes, z. van C. van Nieuwenhuizen en W. de Gans. Ja- coba Francisca, d. van H. van Doorn en J. Akkerman. - Theseria Theodora, d. van T. Gabriel en M. T. Lenssen. Ondertrouwd: J. W. A. Wevers en A. van Bennekom. GetrouwdG. Laseur en B. den Enting. Overleden: Johannes Epskamp, 2 d. Elisabeth van Nimwegen, 6. m. Hendrik van Putten, 31 j., echtg. van J. P. Entjes. Jacoba Brits, 72 j., echtg. van J. Blombergen. Wouter Merkeny 18 j., ongeh. Een levenl. aang. kd. m. g. van J. W. van den Berg en A. Cor- nelisse. Johannes Gerardus Tollenaar, 23 j., ongeh. Hoogland. Geboren: Gerrit Joannes, z. van B.Ger ritsen en M. Wolfswinkel. Harremijntje, d. van W. Bast en E. van Straten. Catharina Antonia. d. van T. van den Hengel en R. van den Tweel. Overleden: H. van Beek, 13 d. E. van de Kletersteeg, 10 m. J. Blom, 11 m. K. van den Heuvel, 4 i. Leunden. Geboren: 4 Juni Johannes Jakobus, z. van Bernardus Franciscus Peeters en van Wilhelmina Bernardina Mechtildis Mühl. Woudenberg. Geboren: 3 Juni Fransje d. van Cor nells Gerrit Harthoorn en Gerritje van Donkelaar. 4 Juni Geurt Jan z. van Gijsbert van Veldhuizen en Aartje van den Zanden. Juni Gerdina d. van Cor nells Vonk en Cristina Velthuizen. MARKTGERICHT. AMERSFOORT, 10 Juni 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0 af 0Peren f 0.a f 0.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.60 a f 3 25 Hoendereieren f3.00 a f 3 40 per 100st. Eenden f 0.a f0.Boter f0.80 a H.00 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen fO.GO a fl.00 Kuikens fO.OO a fO.OO Piep kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f 0.f0.Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 0 00 a f 0 Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.20 a fO.SO Duiven f0.40 a f0.60 paar. Magere varkens f 12.f20.Zeugen f35.f 50. Biggen f6a f9.Schrammen (00.a f00. Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a fOOO.— Kalf koeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00a f 00.Os f 000.a f 000.Pinks tiere n f 000,a f 000.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2