GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Leger des Heils. Op het landgoed Veiser beek bij Velsen werd Woensdag de vijfde velddag van liet Leger des Heils ge houden. Al vroeg in den morgen kwamen van alle kanten de heilssoldaten en de heilssoldatinnetjes aan treinen vol. De muziekkorpsen waren goed vertegenwoordigd, zoodat er als al tijd weer leven en beweging genoeg was op het terrein, en toen om 8.50 de commandant, kolonel Booth-Clib- born de bijeenkomst opende, was reeds een zeer groote menigte aan wezig. Ook de generaal zelf was gekomen en even warm als altijd werd deze gehuldigd door de velen hier aanwe zig, die in zijn woord, dat met zoo groote overtuiging word uitgesproken, gelooven. De meeste aandacht trok de land- kolonie. De mannen, daar arbeidend, zagen er allen flink en krachtig uit en verklaarden zeer tevreden te zijn met hun wel druk, maar gezond leven te Barneveld. De dakloozen waren in alle typen vertegenwoordigd, zoo wel zij die reeds eenigen tijd in de toevluchten verblijf houden als de nieuwelingen. Deafdeeling: dakloozen en maatschappelijk werk eischt veel geld en druk werd daarvoor dan ook op het terrein gecollecteerd. We gelooven, dat deze velddag uitstekend geslaagd genoemd mag worden ook financieel. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De tot kapitein bij het 3e regi ment infanterie benoemden eerste luitenant L. W. C. G. van der Garden, wordt ingedeeld bij het 4e bataljon van gemeld regiment in garnizoen te Vlissingen. De luitenant-kolonel J. van der Horst Bruyn, die van het le naar het 5e regiment infanterie werd overge plaatst, is belast met het bevel over het 3e bataljon van laatstgenoemd korps alhier in garnizoen. De eerste luitenant J. P. J. Ver- berne, welke gedetacheerd is geweest bij het leger in Oost-Indië en weder bij het 5e regiment is geplaatst wordt ingedeeld bij het 5e bataljon van ge meld korps in garnizoen te Utrecht De jongelingen J. D. Roos en D. H. Schilling hebben eene verbinte nis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het reservekader bij het 5e regi ment infanterie. De Minister van Oorlog heeft aan den sergeant-titulair L. M W. de Vos van het 5e regiment infanterie op verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Door de Nederl. Centraal Spoorwegmaatschappij werd Dinsdag middag aanbesteed de levering van dwarsliggers in twee perceelen, resp. van 15.000 en 18.000 stuk en in massa. Ingekomen waren 13 biljetten minste inschrijver voor perceel 1, perceel II en in massa was de firma Oostermeijer Co., te Hoogland bij Amersfoort, alles voor f 1.81s per stuk. De nieuwbenoemde officieren der dd. Schutterij, de heeren W. H. Meursing en G. J. van Ernpel, hebben Woensdag in handen van den Burge meester den vereischten eed afgelegd. Naar wij goede bron vernemen zal de heer II. J. Bonnier, ter gele genheid van de huldiging van II. M. Koninging Wilhelmina, op het feest terrein van den Hof of ten zijnen huize aan de weezen van alle geloofs belijdenissen, de verlaten kinderen onder het beheer der Eervv. Zusters van O. L. V., en de weezen in het huisgezin te Amersfoort een herinne- rings-medaille schenken. Dr. J. S. Pekema, Doopsgezind predikant te Hilversum, hoopt morgen, Zondag vóór te gaan bij de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk alhier. Vergadering van den Raad dei- gemeente Amersfoort op Dinsdag, 28 Juni 1898, des namiddags half twee, ter behandeling der navolgende punten 1. Voorstel van den heer Gerritsen om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. 2. Reclames inzake de Inkomsten belasting, dienstjaar 1897, met advies der reclamecommissie. 3. Voorstel om de Amersfoortsche Toynbee-vereeniging »Or.s Huis" vrij te stellen van het betalen van retri butie over de gedeelten van maanden waarin zij de lokalen van het gebouw in de Koestraat niet gebruikt. 4. Verordening op het begiavenop de Algcmeene begraafplaats aan den Naarderstraatweg. 5. Aanvraag van een crediet voor de feestelijkheden ter gelegenheid van de Inhuldiging van H. M. de Koningin. 6. Vaststelling van het le aanvul lings-kohier der Inkomsten belasting, dienstjaar 1898. Bij het Dagelijksch bestuur van deze Gemeente is ingekomen van een onbekende een gift voor de Gemeente Amersfoort groot f215. Hedenochtend had in het café »De Arend" de opening plaats van het reeds bij den aanvang goedbe zochte wapenfeest en de wedstrijden door den Nederlandschen Scherm- bond alhier te houden. Begonnen met personeele wedstrij den, wordt het feest hedenavond te half negen voortgezet met colonne wedstrijden, waarbij groot concert, te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie. Het aantal me dailles en kunstvoorwerpen, waarom met zooveel vuur gekampt wordt, bedraagt ruim een veertigtalhet aantal kampioenen in de honderdl Voor hedenavond wordt in de mooie zaal en den keurig te verlichten tuin van «Den Arend" op een talrijk pu bliek gerekend. Programma der muziekuitvoe ring, aanstaanden Zondagavond om half acht te geven op het terras van Amicilia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken 1. Amersfoortsche Hoogere Burger- scliool-marschVan Aaken. 1. Ouverture «Leichte Cavallerie" Von Suppê. 3. Espana, WalzerWaldteufel. 4. Fautaisie aus der Oper >Die Zau- berflöte"Mozart. 5. Ouverture »Dimitri Donskoi" Rubinstein. 6. Drei spanische Tanze Möszkowski. 7. Grand sextuor de l'opéra »Lucie de Lammermoor" Donizetti. 8. Grosze dramatische Fantaisie aus der Oper Lohengrin". Rich. Wagner. Op het verzook van de commissie tot regeling der feestelijkheden bij de inhuldiging van H. M. de Koningin, om te mogen beschikken over 81 rijkspaarden voor den allegorischen optocht op 1 September a.sis dooi den Minister van Oorlog, met het oog op de belangen van den dienst, af wijzend beschikt. Kersen. De correspondent van de N. R. Ct. te Andelst, schrijft Zie zoo, menneke 1 nou weet ik 't krek. De groote kerseverkoopinge zijn veurbij en nou za'k oe is vertelle, dat de kans, om ons buekske ins goed dik te ête, glad verkeke is. We zulle al arg blij zijn, as we'n henjevol wrak of 'n kwekske musschepikkers vur ons eiges overhauwe. Da kunne de minse buite de Bètuwe nou mar nie begrijpe; die denke, gleuf ik, da wij in de kersetijd mar niks ête as kerse en dan de moiste en beste. Och, melleve minse, wa zijde de plank mis; die kerse en de fruit over 's geheel genome, da's hier goed, daor mot de schórsteen van rooke, en denkte dan, da wij eiges het beste zou we gebruike? Jao, da kunde be grijpe. Nee man het beste is vul de groote lui in stad, die kunne 't betaole en die zien op gin paor cente meer vur 'n pond, as 't mar mooie zijn en 't ütschot is vur ons. En toch, van 't jaor, nou der zoo weinig zijn 't is nog gin vierde gewas nou kunne wij vege met de spons van Blaones. En gebleuidGebleuidnee mar, daor kunde oe gin adee van vurme. Ze hebbe van 'tjaar merakel mooi gebleuid, zoo da we al tege mekaore zeeje: pas op, jong! vléje jaor mit de appels, nou mit de kerse, da zal der her gaon. Mar kek nou is aon daor komt op ins 'n sturm- weind mit regen en vu el kauw en weg vloge de buussems en weg vloog als onze hoop op 'n goed kersejaor. Ziede, zoo kan 't in 'n ommezientje glad verkeere, en zoo kwam mijn weer 't versje in de kop, da 'k vroeger op schol geleerd ha: Réken niet te veul op goed, Da ge nog ontvangen moet; Veultijds valt 't ut de gis En dan is oew rèkening mis. Nou, zoo is onze rèkening ok mis, en ik zij bang, da de kersebaoze ok 'n misse rèkening zulle maoke. Zij hebbe de overgeschote kerse gekocht tegen zeuve, of acht cente per pond op den boom. Nou hoef ik oe niks meer te zegge. Réken daorbij nou de koste vur de mandes vur piukke vur keere want keere motte nou net zoo veul, jao misschiens nog meer, as dat er 'n vol gewas is dan kunde op oe vijf vingers wel uttelle, da ze op z'n minst vijftien of twentig cente moite gelde wil 't vur de baoze wa werd zijn. 'tls verduveld jammer, dat is 't. De kersentijd is anders vur deze streke zu'n plezierige tijd, en as ter veul zijn, hoeve we der zeil niet zoo zuinig op te zijn, ok nie. We zullen nou êvel mar zoo denkewe hebben ze zien bleuio en greuie, zien rood worde en zipn rijpe; ze zien plukke en in- pakke en ze onze neus veurbij zien gaon we hebbe er dus alles van gezien en dan zegge we mit Cremer Maor wa'k er van heb, kek da heb ik. Mijn ooge, die hebben 't rejaul. Gelukkig nog mar, dat er van 't jaar alderiesend veul pruime en stekbesse zijn. Nou neme we mar 'n prumke en 'n knoeperke, dan liewwe toch ok wa, wü gij De Zwitserschc leeuwentemmer Julius Scctli, die door koning Menelik van Abys- sinië was uitgenoodigd om zijn kunst van dresseeren den koning te laten zien heeft een brief omtrent zijn wederwaardigheden aan zijn familie te Zurich geschreven, welke in de Zürclier Zeitung is opgenomen en waaraan wij het volgende ontleenen. «Dadelijk bij mijn aankomst te Addis Abela zond de keizer mij een schaap, brood en bier, een sympa thie-betuiging die alleen zeer wel kome gasten ontvangen. De heer lig vertelde mij dan ook dat Menelik verbazend veel belang in mij stelde, en dat hij mij reeds den volgenden ochtend wenschte te spreken. Dat geschiedde; de keizer liet mij eerst een half uur lang al maar vragen beantwoordenlig was tolk. En daarna bracht hij mij bij zijn leeuwen, die in een groot huis naast het paleis resideeren. Dadelijk trad ik bij het wilde, opgewonden gezelschap binnen; met ontzetting keek Menelik mij aan, en nu wenschte hij, dat ik een van zijn leeuwen, die de vorige week ge vangen was, zou dresseeren. Ik bracht hern aan zijn verstand, dat het niet gemakkelijk was, vooral omdat deze acht-en-twintig exemplaren alle even buitengewoon groot en weerspannig waren, zeldzaam schoone dieren trouwens. Maar ik dacht: 's keizers wensch is mij een 'bevel, en dadelijk zonderde ik de vier mooiste en grootste dieren af, om Z. M. niet één, maar vier gedresseerde leeuwen achter te laten. Met deze jongens werkte ik er nu tien dagen lang onafgebroken op los, en ik kreeg zulke resultaten, dat ik Menelik liet zeggen, dat ik gereed was. Hij verscheen met alle groot- waardigheidsbekleeders en generaals, die toevallig aan het hof vertoefden. Leeraar en leerlingen legden zoo'n goed examen af, dat de keizer buiten zich zelf was van verbazing en blijd schap, en mij vóór het geheele ge zelschap verklaarde, dat hij rnij als erkenning van mijn kunst en mijn moed alle 28 leeuwen schonk. Zoo goed is 't me nog nóóit ge gaan; dit vorstelijk geschenk heeft toch een waarde van minstens 100,090 fr. De beminnelijke keizer noodigde mij herhaaldelijk aan zijn tafel met de voornaamsten van zijn rijk en nooit was hij uitgepraat over de dressuur. Ik dierentemmer uit Zurich wordt hier als een vorst behandeld ik verkeer altijd in gezelschap van ministers, gezanten, gouverneurs en minstens generaals. Ik vergat nog te schrijven, dat Menelik mij ook nog twee prachtige Abyssinische volbloed paarden heeft geschonken uit zijn eigen stoeterij, onder voorbehoud ech ter, dat ik ze nooit zou verkoopen. De keizer van Abyssinië is een uiterst moedig, werkzaam, goedhartig vorst schandelijk, dat zij hem in Europa soms zoo verkeerd beoordeelen. Als ik den 25sten Juni weer in Zurich ben, zal ik jullie nog veel meer van hem vertellen; maar ik blijf niet lang bij u, want ik verlang erg om- mijn oude leeuwen in Hamburg weer goeden dag te zeggen. En 4 Juli denk ik mijn eerste voorstelling in Blacpool te geven Zeg eens, of ik nü geen parforce- tour heb uitgehaald? De Züriclier Zeilung teekent hierbij aan, dat aan Seeth's wensch, om voorstellingen te geven met twintig gedresseerde leeuwen tegelijk, nu vol komen voldaan is. Met de 28 van den keizer heeft hij er thans 42, zeker wel de grootste leeuwen-collectie ter wereld. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 15 tot en met 22 Juni 1898. Geboren: Maiinus, z. van R. Bloemen dal en M. van Boeijen. Willem, z. van H. Holtman en D. Koenen. Johannes Arnoldus, z, van A. Wijnen en A. Pot. Timotheus Theodorus, z. van T. Kry- nen en M. van de Pol. Marcus, z. van W. Buitenkamp en M. van Dijk. Coenraad, z. van J. A. Jekel en M. Engel. Nicolaas, z. van R. Heere en J. Muller. Hendrikus Johannes, z. van H. J. Verheijen en G. E. Kok. Hen ri, z. van H. P. T. Hendriks en J. C. Kwakkermaat. Elisabeth, d. van A. Gouw en C. Nagelmakkers Maria Hendrika, d. van J. Wellerd en M. Mieres. Ondertrouwd: A. van der Last en M. Verhoef. P. van der Geest en J. P. Fijnenberg. GetrouwdJ. Pothoven en G. van den Hoek. Overleden: Antonius Johannes van Drie 24 j. echtg. van R. Willemsen. Hester Cornelia Larmené 10 j. Pele- grinus van 't Swarteland 73 j. ongeh. Lambertus Marinus Antonius Hendrikus Ottenhof 9 j. Een levenl. aangeg. kind m. g. van Pieter Hageman en Catharina van de Hesseweg. Jacobje van de Laak 82 j. wed. van A. J. Boo- de. Hoogland. Geboren: Geertruida, d. van G. Eps- kamp en C. Smink. Gehuwd: W. Eybergen en M. van der Heiden. Overleden: M. Middelaar, oud 69 j., echtg. van A. van Weerhorst. N. van Wijk, oud 88 j., echtg. van J. Kuier. Leusden. Gehoren: Geene. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Geene. Overleden: 21 Juni Jocobus Smit, oud 78 j. Wed. van Hentje Voskuilen en Ger- ritje van den Brug. Geachte Redactie! Het Woningvraagstuk. De heeren J. D. Rolandus Hagedoorn en Mr. J. N. Bastert beantwoorden in Uwe Courant mijn schrijven van den 18en dezer, dat ik vermeen niet onbe antwoord te mogen laten, al ben ik mis schien onbescheiden door telkens zooveel plaatsruimte in Uw blad te vorderen. Het woningvraagstuk is voor Amers foort van te veel gewicht om het niet van alle zijden te bezien. Laat ik beginnen met te verklaren dat lk de overtuiging heb, dat die heeren iets goeds willen tot stand brengen, dat tot blyvend nut kan strekken zoowel voor de stad als voor den werkenden stand. Wij verschillen alleen in de wyze, hoe dat goede tot stand te brengen, daar wij ook het vraagstuk uit een „Liefdadigheids" oogpunt bezien. De heeren vermeenen, dat door een aanvang te maken met het bouwen van een vijf en twintigtal woningen, die later tot een vijf en zeventigtal moeten aan groeien, zij voor den Amersfoortschen werkman een aantrekkelijk huis zullen scheppen. M. i. zullen zij zich hierin bedrogen vinden. Weinig arbeiders zullen hunne goedkoopere stadswoningen tegen de duurdere buitenwoningen verwisselen, en ik verwacht dat het meerendeel der toe komstige bewoners, gezinnen zullen zyn, die van elders komen of personen, die zich een gezin willen vormen. Mijn doel is geenzins om het bouwen van arbeiderswoningen tegen te werken, maar wel om het bouwen door een ver- eeniging tot nut te doen zijn voor onze stad, wanneer daarop invloed kan uitge oefend worden. Wij hebben verschil van opvatting, hoe dat goede voor de stad, tot stand te brengen. De Heeren vermeenen dat te vinden in het bouwen van een arbeiders wijk buiten de stad, daarna amoveeren en bouwen in de stad, terwijl volgens mijne opvatting juist het omgekeerde zou moeten plaats hebben en wel om reden, dat om tot woning verbetering in de stad te kunnen overgaan, het niet noodig is eerst zooveel gezinnen naar buiten te brengen. Een tiental woningen zijn reeds gedu rende een tweetal jaren verlaten, men kan dus beginnen met sloopen en ver bouwen en terwijl deze woningen in wording zyn, kunnen misschien andere perceelen worden aangekocht. Zoo komt men volgens mijn gevoelen geleidelijk tot verbetering en handele men ook in den geest van het Nutsrapport. Kort heidshalve zal ik daaruit niet citeeren, al zou het mij niet moeilijk vallen ook tegen het geciteerde van den 22en j.l. bedenkingen in te brengen, daar steeds het sloopen en herbouwen op den voor grond gesteld wordt. Voor de verjaagde bewoners moet ge legenheid zijn nieuwe woningen te vinden, maar zooals ik reeds zeide eene vereeni- ging die op niet te ruime schaal begint, kan met 6 a 7 huizen te bouwen begin nen zonder één gezin te verjagen. Wanneer eene vereeniging op deze be scheiden schaal zou willen beginnen dan, dat blijft mijne overtuiging, zal zy ten zegen zijn voor onze stad. De citaten in het laatste stuk zal ik niet verder bespreken. Hij, die belang stelt in het woningvraagstuk, vorme zich zelf een oordeel, door het aangehaalde werk te lezen of te bestudeeren. Ik zal beginnen met de twee volgende alinea's uit dat schrijven te citeeren. „Deze citaten mogen voldoende zijn om te doen zien, dat er zelfs voor nieuwen aanbouw op onzen grondslag zonder meer nog altijd veel valt te zeggen. Bovendien hebben wij er de bedoeling bij om langs dien weg kapitaal te vormen, om daar mede onbewoonbaredoch bewoonde huizen te kunnen aankoopen. De heer Heldring zegt wel, als we dit laatste alleen doen zonder nteuwen aan bouw, „zal ieder, die daartoe bij machte is, zijn steun aan die vereenigiug niet onthouden" maar weet hij wel, dat het dan wordt eene zaak, die niet of bijna niet rentegevend kan zijn; waar komen dan voor zoo iets de f 40.000, alleen maar voor een begin, vandaan? uit giften en legaten en hoe voedt zich het kapi taal tot altijd verderen aankoop Hierin raken de Heeren een gevoelig punt aan, namelijk de geldkwestie kapitaal vorming. Dat is zeker niet zonder gewicht in dezen. Het schijnt mij toe, dat men zeer op pervlakkig te werk is gegaan met het samenstellen eener begrooting. Ik heb het financieele gedeelte in mijn vorig schrijven niet aangeroerd. Nu wil ik wijzen op de globale begrooting voor komende in de Amersfoortsche Courant van 23 Mei alsmede op de 2e circulaire d.d. 15 Juni. In de circulaire leest men. »üan meende mendat het onderpand der aandeelhouders vrij fictief werd bij het on- middelijk met hypotheek bezwaren van grond en erven. Hiertegen zij opgemerkt a. dat werd aangenomen een hypothecaire schuld van 60"h der waarde, zoodat van den aanvang af 10°/0 onbelast blijft b. dat ieder jaar wordt afgelost en voldoende onderhouden, zoodat het onderpand voor den aandeelhouder in vtaarde toeneemt; c. dat het op hypotheek te verkrijgen kapi- taal steeds weer voor aanbouw zou worden be steed, zoodat het geheet n.l. de grond met de 75 woningen bij voltooiing ook vrijwel de waarde van het gezamenlijke aandeelen kapitaal plus de hypothecaire schuld vertegen woordigt. Wij achten dan ook het nemen van aan deel in zulk eene onderneming als door ons wordt beoogd eene zeer goed verzekerde geld belegging, die uitzicht geeft op eene wel niet hooge maar toch niet geheel onbevredigende rentevoor kapitaal-verlies niet behoeft te doen vreezen en bovendien op gezonde wijze, door het verschaffen van goede en goedkoope wonin gen, het belang van den werkman bevordert." Het komt mij voor dat van het geci teerde alleen de laatste regel juist kan zijn, daar op al het andere nog al beden kingen te maken zijn. Beginnen wij met punt o. Hypotheek wordt gegeven op het ge heele pand 60°/o, misschien jets meer, van de getaxeerde waarde. Van den aanvang af is dus het geheele pand belast. Er is dus geen sprake dat 40"/o onbelast blijft. Punt b. Ieder jaar wordt afgelost! enz. Dit wil men door een hypotecair verband met annuiteit tegen 8'/j °/o. Dat is toch onmogelijk te krijgen. In Dr. Starings almanak voor den Utrechtschen Landman, 1S98, op blz. 95 staan de bedragen der annuiteiten opge geven. W-e zullen daaruit eenige getallen citeeren. Bij een rente van 4% bedraagt de an nuiteit in: 15 jaren 88 van Je duizend gulden ofbijna 9ö/0 '20 72.16 id. id. 71/, 25 62.92 id. of ruim 6'/, °/0 50 46.12 id. id. 4l/j '/o De hypothecaire schuld met annuiteit ad. 55.000 eischt dus aan rente f 3460.60 wanneer men na 25 jaren de hypotheek wil afgelost hebben en wilde men dat in bijv. 15 jaren /4840. In de globale hegrooting is hiervoor f 2000 uitgetrokken. Punt c zou juist zijn wanneer diverse onkosten, zie globale begrooting, niet een nadeelig cijfer van f7375 aangaf de f 95000 wordt daardoor f 87625. De laatste alinea is door het behandelde in de punten a b en c niet juist meer. Maar we moeten nu ook de globale be grooting eens nader beschouwen. De Heeren staven hun bewering in de Amersfoortsche courant van 23 Mei j.l. door daarin eene globale begrooting te voegen waarbij elders opgedane ervaring hen geleid heeft. Kapitaal 95.000 in f 40.000 aandeelen en f 55.000 3'/j pet. hyp. schuld. De Heeren geven ons een eenvoudig middel aan de hand om kapitaal te vor men. Het is nog al zeer eenvoudig, men koopt grond, bouwt huizen neemt hypo theek op die huizen, bouwt van dit geld weder woningen, wederom neemt men hypotheek, bouwt weer en zoo blijft men door gaan. Het doet denken aan het sprookje van het melkmeisje, dat rijk wenschte te worden en door het breken van den melkkan al hare illusion in rook zag verdwijnen. Mogelijk, dat de elders opgedane erva ring de heeren de overtuiging geeft, dat zij op boven beschreven wijze van f 40.000 f '95.000 zullen kunnen maken. De uit komst mag evenwel betwijfeld worden. De f 95000 zullen als volgt besteed worden Aankoop van terreinf 12.000 '25 woningen van f 1.25 per week - 20.000 25 -1.50 i a - 25.000 25 -1.75 - 30.625 Diverse onkosten- 7.375 f 95.000 Bruto opbrengst der huren per jaar. - 5.850 Af annuiteit der hyp. schuld f 2000 Moet minstens zijn met 4 en 43/» 'lo rente. Met 25 jaren art. Met 50 jaren afl. f 3460.60 f '2872.10 Maximum dividend - 1400.00 - 1400.00 Lasten, onderhoud, wanhuur- - 1150.00 - 1150.00 f 601Ö.60~ y5422.10 tekort. - 160.60 over- 427.90 f 5850.00 f 5850.00

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2