PROVINCIALE BERICHTEN sampan, deed er de gewonden in nederleggen en voer de Koeala en de Dajarivier op. Het duurde niet lang of de zieken oppasser gaf den geest. Reutelend verzocht hij den sergeant Rodemeyer, dat deze aan den garnizoensdokter van Lam-Noh zou zeggen, dat hij, zijn ondergeschikte ziekenoppasser, tot het laatste toe zijn plicht gedaan had. Dit waren de laatste woorden, welke de brave held sprak, en behoef ik nog te zeggen dat onze sergeant diepbewogen de belofte deed aan het verzoek van den stervende te zullen voldoen. Bij kampoeng Aloemee, aan de Daja rivier, ontmoetten wij do sampans, die door den colonne-commandant ter assistentie waren gezonden, liet briefje van den sergeant Bodemeyer was met grooten spoed bezorgd, en het bericht dat het bevatte, veroor zaakte een heele opschudding. Terstond rukte een patrouille van 25 bajonetten uit en eenigen tijd later voeren de sampans af, waarin een luitenant en tien minderen, de controleur en de dokter. Aan Ronodikromo viel ook niet veel meer te doen. Nog voor wij Lam- Noh bereikt hadden, blies ook hij den laatsten ademtocht uit. llij, de bravo inlandsche soldaat, gevallen als offer van zijn aanhankelijkheid aan zijn meerderen. Met zijn leven te geven heeft hij dat van den sergeant-majoor Van der Sluis gered. En nu is vandaag (24 Mei) bekend gemaakt dat het voortaan verboden zal zijn, op den openbaren weg wapens bij zich te hebben. Vier dagen tijd is gegeven om dit verbod overal be kend te maken. Na dien tijd zullen alle gewapende Atjehers worden dood geschoten. In het N. W. der prov. Utrecht hoort men allerwege van broeiende hooibergen en hier en daar is men genoodzaakt geweest, den ber weer uit te halen. Sommige boeren gaan wel wat onvoorzichtig te werk. Te Baarn en Soest wapperde Maandag van alle openbare gebouwen de driekleur, bij gelegenheid der ope ning der nieuwe lijn BaarnUtrecht. Zondag brachten ongeveer 500 per sonen van de Ned. C. M. met vrou wen en kinderen een bezoek aan Baarn. In verband met de feesten te Baarn is in sommige dagbladen 30 Augustus genoemd als dag van ver trek van Hare Majesteiten naar Den Haag. Met zekerheid kan worden mede gedeeld, dat omtrent het vertrek van Hare Majesteiten uit Baarn en de terugkomst in Den Haag riiets be paald is. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in den Soester Paar- dentramweg, werd Donderdag 1.1. ver slag over het boekjaar 1897 uitge bracht. Aan dat verslag ontleenen wij, dat het verkeer regelmatig lang zaam vooruit gaat, zoodat in de toe komst het succes niet afhankelijk is van het vreemdelingenverkeerdat weg en werken in goeden toestand verkeeren, en dat commissarissen voorstellen weder 2 pc. dividend uit te keeren, wat aangenomen werd. De coupon werd betaalbaar gesteld bij de firma J. Westerwoudt Co., te dit alles herinnerde met bittere ironie aan de Zondagsuitspanningen van het volk. En over het geheel welfde zich een sombere winterhemel, waaraan laaghankende, zware, loodgrijze wolken onstuimig voortdreven. In de deur dezer herberg stond, bijna onbeweeglijk, de jonge Hertog, met zijn Chassepot over den schouder, de kepi diep in de oogen gedrukt, de verkleumde handen in de zakken van zijne roode broek, en sidderde van koude onder zijn pels van schapen vacht. Hij was in somber gepeins verzonken en met een bittere smart omfloersden blik staarde hij op de heuvelen, welke in de nevel verdwenen en vanwaar bij korte tusschenpoozen met een knal de rook van Kruppsche kanonnen opsteeg. Eensklaps voelde hij honger. Hij liet zich op ééne knie op den grond vallen en haalde uit den naast hem tegen den muur staanden ransel een groot stuk soldatenbrood. Daar hij zijn mes verloren had, beet hij er zonder verdere plicktsplegingen in en begon te eten. Doch reeds na den eersten hap had hij genoeg; het brood was hard, Amsterdam, en bij den directeur te Soest. Heeft Spakenburg zijn drukke dagen gehad met de ansjovis, nu is Bunschoten een en al beweging. Zal de hooioogst al niet heel groot zijn, toch is er door het warme weer nog meer gras gekomen dan er verwacht werd, zoodat op een middelmatige opbrengst mag gehoopt worden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De reserve-sergeant J. Boelen, van het 5e regiment infanterie, heeft voldaan aan het examen voor den graad van vaandrig en zal tot eene benoeming als zoodanig bij den Mi nister van Oorlog in aanmerking wor den gebracht. De reserve-korporaal J. N. F. van Boeschoten, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek overge plaatst naar het 2e regiment infanterie in garnizoen te Nijmegen. De jongeling D. H. Schilling heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het reserve kader bij het 5e regiment infanterie. De sergeanten E. van Ackooij, van het 5e regiment infanterie alhier, en R. Brink van het 4e regiment infanterie te Gouda hebben onderling van regiment en garnizoen verwisseld. Aan den sergeant D. Slothouwer, van het 5e regiment infanterie, is door den Minister van Oorlog op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De milicien-plaatsvervangers van de lichting van 1898 I. van der Meulen en C. J. Baardman, behoorende tot het 5e regiment infanterie, worden wegens wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. Aan het examen voor toelating tot het 1ste studiejaar van den cursus bij het 5e regiment infanterie dat den 1 Juli a.s. een aanvang neemt zullen 31 onder officieren en korporaals van genoemd korps deelnemen. Naar wij vernemen heeft het muziekkorps van het 5e regiment in fanterie alhier de vereerende opdracht ontvangen om Zaterdagmiddag a.s. ten paleize te Soestdijk, bij de garden- partij die door H. M. de Koningin wordt gegeven, zich te laten hooren. De opperwachtmeester H. L. Lier van het depót escadron le Reg. Huz. alhier is met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot adjudant-onderofficier van genoemd regiment in garnizoen te Zutphen. De heer J. P. Haanschoten, werkzaam op het post- en telegraaf kantoor alhier, is bevorderd tot com mies der posterijen 4e klasse. Het terrein tusschen de Utrecht- schestraalweg en den Leusderweg, tegenover de R Kath. begraafplaats langs de lijn AmersfoortResteren gelegen is door een drietal heeren alhier aangekocht, met het doel d larop een reeks arbeiderswoningen te doen bouwen. Programma van de besprekin gen en congressen te houden in de Congreszaal der Nationale Tentoon stelling van Vrouwenarbeid, gedurende de maanden Juli, Augustus en Sep tember te 's Gravenhage. en verscb kreeg bij eerst bij de uit- deeling den volgende dag, dat wil zeggen altijd, als de militaire inten- danze dat zoo verkoos. Soldaat zijn was dikwijls niet gemakkelijk; wat wonder dus, dat hij er zich tegen woordig dikwijls op betrapte, dat hij dacht aan hetgeen hij vroeger een eenvoudig hygiënisch maal noemde, dat hij den morgen na een avond, waarop hij te overdadig had gesoupeerd, liefst gebruikte. Dan pleegde hij aan een der op de Boulevard uitziende groote ramen van het Café Anglais plaats te ueinen en liet zich mijn goeie Goddood eenvoudigeen kotelet en geklutst ei met aspergekoppen voor dienen. De kelner, die de gewoonten van den jongen man, reeds kende ontkurkte ongeroepen met de grootste voorzichtigheid eene fijne flesch Léoville en plaatste die, behoorlijk in een mandj e liggende, voor het couvert van den gast. Bliksems I Hij had het vroeger altijd goed gehad, maar nimmer zou hij aan deze ellendige voeding gewend raken. En in een opwelling van ongeduld wierp de jonge Hertog het overschot van zijn brood in het slijk. (Wordt vervolgd). I. Besprekingen over vakopleiding voor vrouwen, van 11 14 Juli u f2. II. Besprekingen over Maatschappe lijk Werk van 19—21 Juli a f 1.50. III. Congres voor Weezenopvoeding van 2526 Juli a fl. IV. Driedaagschen samenkomst ter bevordering der openbare zedelijk heid van 2830 Juli a f 1.50. V. Besprekingen over Armenzorg van 4—5 Aug. VI. Onderwijscongres van 1013 Aug a f2.50. VII. Dienstbodencongres op 21 Aug. a fl.— VIII. Besprekingen over Maatschap pelijk Werk in Indië, van 2224 Aug. a f2 IX Besprekingen over den maat- schappelijken toestand der Vrouwen X. Besprekingen over Woning- hyeiène, Zieken- en Wijkverpleging, van l2 Sept a f 1.50. XI. Besprekingen over Industrie scholen, op 5 Sept. ii f0.50. XII. Besprekingen over de taak van moeders en opvoedsters, van 14— 15 Sept. a f 1.25. Een couponboekje voor alle deze twaalf bijeenkomsten a f 10.Een couponboekje voor vier naar keuze te bepalen bijeenkomsten a f5.—(hier onder kan men bepalen het onder wijscongres). Couponboekjes zijn tot uiterlijk 8 Juli te verkrijgen bij Me vrouw Diepenbroekde Jong van Beek en Donk, Parkweg 175 Amsterdam. Leden der Congiessen hebben vrijen toegang tot de Tentoonstelling ge durende den geldigheidsduur der kaar ten en boekjes; het recht bij stem ming eén stem uit te brengen en hebben toegang tot de muzikale ma- tinée van dien dag tegen half entréc. Leden der Nat. Tent. van Vrouwen arbeid 5f van eenig Koninklijk goed gekeurde onderwijzerscorporatie be talen voor het onderwijscongres f 1.25, het bedrag bij de aanvrage toetezen- den aan de Penningmeesleres der Con grescommissie Mejuffrouw K. W. Oude geest, van Galenstraat, 8a den Haag, Collection ledenkaarten voor dit con gres voor 12 personen zullen voor f 18 beschikbaar zijn. Deze biljetten worden op naam der 12 deelnemers gesteld. Ie Congres. Vakopleiding voor vrou wen k f2.dagkaarten a f0.75. Muzikale Matinee 14 Juli te half drie. Op dit congres zullen zich als spre kers en spreeksters doen hooren o a. Mej. Dr. Cath. van Tussenbroek, Mej. E. C. Knappert, Mej. ter Meulen, Mej. Morg Meyboom, de Heer Mr. Kerdijk, de Heer Yvens, Mevr. YvensSpeet, Frl. Dr. Elvira Castner (Berlijn) en anderen. Belangrijke onderwerpen zullen daarop behandeld worden, als: De vrouw als opzichteres over arbeiders woningen. Toezicht op fabrieken en wei kplaatsen, Godsdienstonderwijs, Onderwijs aan doofstommen, Tessel- schade, Huisvlijt, Arbeidsinspectie, Uber Gat tenbauschulen fur Müdchen, eriz. enz. De Toegang tot de Tent is op Zon dag f0,25, op Dinsdag fl.alle ovei ige dagen der week 1 0,50. Leden van vrouwelijke \akvereeni- gingen, kunnen op vertoon van diploma toegang krijgen tegen betaling van 5 cents. Gezelschapskaarten zullen ten diensIe van de arbeidersklasse en inrichtin gen van liefdadigheid verkrijgbaar zijn voor minstens 25 personen a 10 cents (niet geldig op Dinsdag) en moeten minstens 8 dageri te voren en schrif telijk aangevraagd worden bij de Penningmeesteres Mej. M. van Dijk, Ainsterdamsclie Veerkade 27, den Haag. Dergelijke gezelschapskaarten kunnen ook voor schoolkinderen gel den nl. vooi 24 kinderen onder ge leide van een onderwijzer of onder wijzeres die voor behoorlijk toezicht op de kinderen aansprakelijk is. Nadere inlichtingen verstrekken gaarne Mevr. Van der EistSteen, en Mej. D. J. .1. Methorst, Arnhem- sche weg, Correspondenten. Door de Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij zullen gedurende de maanden Juli, Augustus en September eiken Dinsdag en Vrijdag worden uitgegeven speciale goedkoope uitstap biljetten, tegen zéér verlaagd tarief, geldig één maand. Inlichtingen wor den verstrekt aan de stations en de beslelkantoren. Naar wij vernemen zullen de NVeezen der verschillende gezindten op de a.s. verjaardag van H. M. Ko ningin Wilhelmina, bij liet afhalen der hun door den heer H. J. Bonnier toegedachte herinnerings-medaille, door ZEd. op het feestelijk versierd plein »den Hof" of wel ten zijnen huize op versnaperingen worden ont haald. Bij het Eind-examen aan het Gymnasium alhier zijn geslaagd: A. van den Berg (B), D. Drijver (A), W. 11. C. van Esveld (A), A. J. de Niet (B), E. Pekema (A), G. Rasch (B), 11. M Roelofsz (A), G. A. Scheltus (A). Twee leerlingen werden afgewezen, terwijl met écu het examen wordt voortgezet. Gisterenmiddag te half twee vergaderde de Raad dezer gemeente onder praesidium van den burgemees ter Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck. Afwezig waren de heeren Van der Want en Garjeanno en de wethouder E. L. Visser. Door ziekte van den secretaris werden diens functiën waar genomen door den griffier Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg. Na voorlezing en goedkeuring der notulen komt aan de orde het voorstel van den lieer Gerritsen om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Twee adressen waren ingekomen een van Patrimonium eu een van den heer Lanschot Hubrecht met nog een 70-tal mede-onderteekenaren ten doel hebbende dli voorstel te steunen. Zij mochten evenwel niet baten, want nadat de heer Gerritsen op verzoek van den voorzitter zijn voorstel had toegelicht, waren het alleen de burge meester en Mr. Van Zijst die ver klaarden hunne stem aan bet voorstel (e zullen geven, terwijl de heeren Kleber, Van Eek, Van Kalken, Hamers en Mr. Prikken zich om verschillende redenen er tegen verklaarden, en de wethouder Celosse mededeelde, dat de meerderheid van het dagelijksch bestuur ook niet met het voorstel kon meegaan. In stemming gebracht wordt het voorstel dan ook met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Inzake ingekomen reclames omtrent de plaatselijke inkomstenbelasting, over het dienstjaar 1897 werd over eenkomstig het advies der reclame commissie zonder discussie of hoofde lijke stemming besloten. Eveneens werden het voorstel om de Amers- foortsche Toynbee-vereeniging »Ons Huis" vrij te stellen van bet betalen van retributie over de gedeelten vari maanden waarin zij de lokalen van het gebouw in de Koestraat niet ge bruikt aangenomen en de verordening op het begraven op de Algemeene begraafplaats aan den'Naarderstiaat- weg zonder eenigerlei wijziging of bewerking vastgesteld. Zelfs de credietaanvrage door B. en W. voor de feestelijkheden ter gelegenheid van de inhuldiging van II. M. de Koningin, vermocht niet eenige debat uit te lokken en kregen B. en W. voor dit doel, onverkleind de beschikking over f 1800. Het le aanvullings-kohier der inkomstenbelasting, dienstjaar 1898 werd vastgesteld tot een bedrag van f2344.11. Hierna verkreeg de heer Gerritsen liet hem in de vorige vergadering en uitzicht gestelde antwoord van den wethouder van onderwijs omtrent het al of niet noodzakelijke van het split sen van klassen aan de II. B. S. en kwamen wij te weten, dat bij den nieuwen cursus volgens de tot nu gedane aangiften en den vermoede lijke uitslag der examens, de zonen van ingezetenen en ook enkele meis jes zullen kunnen worden geplaatst zonder splitsing der klassen noodig te maken. De heer Gerritsen ver klaarde zich over de gegeven inlich tingen dankbaar maar niet voldaan en wenschte, maar dan liefst in ge heime zitting nog iets meer daarover te vernemen Dit voorstel ondersteund door Mr. Prikken wordt aangenomen en zoo kwamen wij hierover verder niets te weten. Na de heropening der openbare vergadering wordt door den voorzitter mededeeling gedaan van ingekomen als: een request van de Zangvereni ging voor onderwijzers om het gratis gebruik van een der lokalen van liet gebouw in de Koestraat wordt toegestaan; een missieve van de feest commissie der Inhuldigingsfeestcn om ile Oranjelindo op de Varkensmarkt te mogen plaatsen. Evenals bet vorige spoedeischend verklaard wordt ook dit verzoek ingewilligd. Een afwijzend antwoord van den Minister omtrent eene door B. enW. voorgestelde verhooging der jaarwedde van de leeraren in de natuurweten schappen aan bet Gymnasium eu eene dankbetuiging van den onder wijzer Verburg voor het in hem ge stelde vertrouwen, welke voor noti ficatie worden aangenomen. Niets meer tc behandelen zijnde wordt de vergadering daarop gesloten. liet wapenfeesl en de scherm- wedstrijd door den Nederl. Scherm- bond j.i. Zaterdag en Zondag in het Café »de Arend" alhier gehouden, mogen over bet algemeen als goed geslaagd worden beschouwd. Uit alle oorden van het land waren de deelnemers, ruim twintig verceni- gingen vertegenwoordigende, opge komen. Kortheidshalve laten wij alleen den uitslag der verschillende wedstrijden, die door muziekuitvoeringen werden afgewisseld, hieronder volgen. Personeele wedstrijd degen. a. liefhebbers 3e graad (nieuwe lingen.) le pi'. M. Polak Jr. Onderlinge Amsterd. Schermcursus2e pr. N. Pront van idem3e pr. S. J. Chabot, Kracht door Oefening, Haarlem; b. liefhebbers 2e graad (provots): le prijs J Schenkkan, Vrije Wapen broeders, Amsterdam; 2e prijs J. C. Pommer, E. M. M. A. Amersfoort; 3e prijs Pb. Dikker, Vrije Wapen broeders, Amsterdam, c. liefhebbers le graad (meesters). Eere-prijs, zil veren medaille van II. M. de Konin gin, M. Dwinger, Vrije Wapenbroeders, Amsterdam; le prijs M. Zeldenrust, idem2e prijs Jac. Hamilton of Sil- vertonhill, schutterij Haarlem3e prijs A. Citroen, Onderlinge Scherm cursus, Amsterdam. Onderwijzers: Eerste prijs (vergald zilveren eerekruis) de beer Van Hum beek en diploma de heer Schuitemaker. Uitslag korpswedstrijd degen Eere prijs (verg. zilv. med.) E M. M. A., 5e regiment infanterie Amersfoort; le prijs verg. zilv. med Entre Nous, le regiment vesting artillerie, Utrecht; 2e prijs, diploma, Onderlinge Amster- damsche Schermcursus. Korpswedstrijd sabel: le pr verg. zilveren medaille VrijeWapenbroeders, Amsterdam2e pr., zilv. medaille, Kracht door Oefening, Haarlem3e pr. bronzen medaille, Exelsior Haarlem. Korpswedstrijd geweer: Eere-prijs, zilv. medaille, E. M. M. A., 5e regi ment infanterie Amersfoort; le pr. verg. zilv. med., D. O S 7e regiment infanterie Amsterdam2e pr., bron zen medaille Schutterij Haarlem. Personeele wedstrijd sabel, le prijs Leop. van Humbeek, profes- seur d'armes, 2e prijs G. Hesse, pro- fesseur d'armes en directeur van den Onderl. Amsterd. S. C., beiden uit Amsterdam3e prijs Meijei ink, scherm- leeraar uit Haarlem, terwijl een extra diploma werd toegekend aan sergeant C. J. van Rossum, van het 5e regiment infanterie te Amersfoort, die boewei in een vorige sabelpartij aan het been gewon 1 ten einde toe volhardde. Pers. wedstrijd degen(88 deel nemers) le prijs, zilv. medaille F. van der Stappen (Vrije Wapenbroeders, Amsterdam); 2e pr. kunstvoorwerp, L. Coben Onderlinge Amsterdamsche Schermcursus)3e pr., kunstvoorwerp, Jac Hamilton of Silvertonhill (Haar- lemsche Schutterij); 4e pr.. kunst voorwerp, sergeant B. Rabe (le reg. vesting-artillerie, Utrecht.) Pers: wedstr. langestok: le pr. zilveren medaille C. J. L. Muylaert; van Kracht door Oefening, Haarlem 2e pr. J. W. G. L. Smit, van Con cordia Haarlem. Pers. wedstr. geweer le pr., zilv. med., sergeant N. Sjerp, 7e regiment infanterie, Amsterdam; 2e pr. ser geant L. Th. G. Simons, 8e regiment infanterie Doesburg; 3e pr. sergeant P. de Jong, 5e regiment infanterie, Amersfoort. Colonne-langestok le pr. (verg. zilv. med. Minerva, van de vesting artillerie te Amsterdam, met 48'/i punt, en de 2e prijs Kracht door Oefening, te Haarlem, met 45'/i pun ten; colonne-geweer de Eereprijs (zilv. med. van II. M. de Koningin-Regentes) met 527i p. D. O. S., 7e regiment infanterie Amsterdamde le prijs (verguld zilv. medaille), met 49 punten Leonidas (Korps genietroepen); en 2e prijs (diploma) met 483/i p. Pro Patria, 7e regiment infanterie te Naarden. Do jury bestaande uit de heeren J. Busquet, II. Dumoulin, F. Rauh, J. Th. van Schouwenburg, G. Hesse eu A. Meijerink) had voorwaar geen gemakkelijke taak, daar over het alge meen uitnemend werd gewerkt. Dn prijzen werden met een kort doch kernachtig woord uitgereikt door kolonel de Petit, terwijl de uitreiking werd afgewisseld door eerepartijen tusschen de verschillende prijs winners. De wedstrijden werden behalve door de leden van bet eere-comité en der feest-commissie bestaand uit de hoe-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2