binnenland. "gemengd nieuws. niet van liet terrein der godsdiensten wil afhouden maar liet dienstbaar maken aan de bevordering van kerkelijke be langen, de slag beslist verloren. De groote liberale staatsparty moet baar kracht zoeken en vinden in hereeni- gingwie zich van haar afscheidt of ge scheiden blijft is haar vijand. En allen die door woord of daad invloed kunnen oefenen, moeten, ook al zouden zy iets inboeten van hun persoonlijk overwicht als partyleiders, tot die hereeniging medewerken. Doen zij dit niet, dan delven zij het graf voor de beginselen, in welker naam zy den politieken stryd heeten te voeren. HH MM. de Koninginnen keeren 29 Aug. uitSoestdijknaarde Residentie terug. lnliuldigiiigsfeesteii. Bij den intocht zullen naast het portier van het koninklijk rijtuig Indische generaals rijden. Ook de 71?-jarige generaal Van der Heijden is daartoe uitgenoodigd en heeft die uitnoodiging aangenomen. 't Is een prachtig idee orn onze Indische helden der jeugdige Koningin als lijfgarde te geven. De Indische vorsten zullen te paard en in Oostersche kleeding deel nemen aan den intochtstoet te Arnster dam en te 's Gravenhage. II. M. de Koningin zal op Haar tochten in hoofd- en hofstad gezeten zijn in een rijtuig, een soort »Duc,' opzettelijk voor deze gelegenheid ver vaaidigd in de rijtuigfabriek vai Hermans Co. te 's Gravenhage naar een teekeriing van jbr. V. De Stuers. Het rijtuigje is geheel in wit lak bewerkt en met goud versierd; het kunstig beeldhouwwerk geeft er een eigenaardig cachet aan en men zou het, wanneer het bespannen is, bijna voor een Rorneinsche zegekar doen houden. De bespanning zal bestaan uit acht paarden, twee aan twee bestuurd door jockeys. 11.M. zal omgeven zijn door de commandanten der eerewachten en de adjudanten-generaal van het Mili taire Huis. Een goed plan. Verscheidene Twentscbe kasteleins hebben besloten gedurende de inhul digingsfeesten geen sterke dranken doch alleen bier en verfrisschmde dranken te schenken. Het 3e regiment huzaren, onder bevel van kolonel W E A. YVupper man, besloot Donderdagvoormiddag zijn wapenoefeningen in het Gooiland met een manoeuvre op de heide, tus- sche.n Laren en Craailoosche Brug De uitstekende houding van het gehoele Regiment en vooral deonbe rispelijke zwenkingen der escadrons in galop met getrokken sabel maakten de bewondering gaande van bet vrij talrijke publiek. Ten 10 ure v. m. ongeveer verscheen 11 M. <le Koningin op de beide te paard in wit pické amazone met stroo- lioed, begeleid door mejonkvrouwe Van de Poll, den opperstalmeester Daron Bentinck, overste jbr. v. d. Poll en graaf Dumonceau. De huzaren riepen na afloop der manoeuvre overluid: Leve de Koningin! Een compagnie voetvolk van liet garnizoen te Naarden met de staf- muziek was opgesteld aan den Noord- Manuel, die te Buitenzorg woonde, die wist wel wat bet was, die had baar dikwijls verhalen daarvan gedaan, dat dit eene geheimzinnige manier was om iets mijlen ver meê te deelen, die alleen aan sommige inlanders be kend was. Had niet haar oudste be diende, Sidin een broer verloren, die schipbreuk had geleden dichtbij de kust vau Cheribon en wist Sidin dat niet bijna op betzelfde oogenblik? Was de prauw van de verongelukte niet later verbrijzeld op bet strand gevonden? En toen er onlusten uit braken in 't midden Java, was dit niet reeds den volgende dag bekend bij de inlanders te Batavia, namelijk dat de Eurppeanen ontkomen waren aan den voor ben gespannen strik, terwijl het bestuur en de overige Europeanen daarvan pas drie dagen later bericht ontvingen (Dit was voor dat de telegraphie op Java ingevoerd was.) Later beeft een directeur der marine, een hoogst ontwikkeld zee officier, mij dit laatste bevestigd. Mijne vrouw wist dus dat bet bestondwat Westelijken kant. der heide, en voerde met groote vaardigheid eenige hand grepen uit voor Hare Majesteit, welke ten half twaalt tire met H D. gevolg vertrok. Onderscheidene officieren van andere wapens en van de Rijschool te Amers foort woonden de manoeuvre bij, welke door prachtig weder werd begunstigd. In Barneveld heeft zich volgons de N. Vel. een ernstig geval van «beheksing" voorgedaan. Nadat eene vrouw reeds eenigen lijd ongesteld geweest was, kwam een der familie leden tot de overtuiging, dat de patiënte betooverd moest zijn. Weldra werd een familieraad belegd, waarin besloten werd om de hulp van een heksenmeester in te roepen. Nadat dezen een en ander omtrent de ziekte was medegedeeld, gaf bij als zijn meening te kennen dat bij stipte nalevering zijner bevelen die zieke wel herstellen zou Verder werd als bedrijver dezer euveldaad aangewezen een persoon, die weldra een of ander zou komen leenen. Aan dit verzoek mocht echter vol strekt niet voldaan worden. Eiectrische verlichting te Baarn. Donderdagavond had de officieele opening plaats der eiectrische ver lichting te Baarn, tot aanlog en exploi tatie waarvan bij raadsbesluit van 13 October 1897 vergunning is verleend aan de Industriëele Maatschappij, ge vestigd te Amsterdam, onder directie van de heeren G. W. van Barneveld Kooy Jr., en D. J. van den Honert. De plannen zijn ontworpen door den ingenieur A. J. Korthals Altes. Het ceutraal-station is gelegen in de gasfabrieklaan. De electriciteit wordt opgewekt door 2 dynamo's elk van 150 ampè res bij 240 volts, welke gedreven worden door 2 compound stoomma chines elk van 55 p.k. Deze machines ontvangen haar stoom van 2 ketels elk van 69 M». verwarmingsoppervlak. Als reserve, en ter voorziening in het nachtbedrijf is eene accumulatorenbatterij opge steld van 144 ampère ontladmgs- sterkte. Ee eiectrische stroom wordt door eer. ondergrondsch kabelnet naar de woningen der gebruikers geleid. Reeds zijn al de groote hotels, het stations-gebouw en emplacement der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij en een groot aantal particu lieren aangesloten, terwijl ook liet stationsplein door vier booglampen electriseb wordt verlicht. Het gemeentebestuur van Baarn vereenigde zich te dezer gelegenheid met commissarissen, directie en inge nieurs der industrieele maatschappij, en enkele andere genoodigden, aan een gemeenschappelijken maaltijd in het hotel Zeiler, dat in een zee van licht was gehuld. Na afloop werd het centraal-station, waar de machi nes en inrichting in werking waren, bezichtigd. Naar liet Hbl. verneemt, ligt in de bedoeling der regeering op 1 October a.s. op 's Rijkskweek- en Normaalscholen, de lessen te doen beginnen, in zake den invloed van het gebruik van alcoholische dranken op het menschelijk lichaam. Vermoedelijk zullen ook heeren me dici met een deel dier taak worden belast, wat men zeker een uitnemen der. maatregel mag noemen. De Eembrug te Baarn. De brug over de Eern te Baarn, die de gemeenschap onderhoudt mei Bunschoten, Spakenburg, Nijkerk en andere gemeenten, verkeerde in den laatsten tijd in slechten toestand, zoodat hierin dringende verandering moest komen. Deze brug bestond reeds in hel jaar 1400 en verschil lende gemeenten en waterschapsbe sturen moesten deze onderhouden. Een nieuwe brug zou omstreeks f20.000 kosten en hiervan zou de gemeente Baarn 'Ie of f 3500 moeten betalen, terwijl Eemnes f 5000 zou moeien bijdragen. Een levendige discussie ontspon zich over deze quaestie in de ver gadering van den Baarnscben ge meenteraad. Sommige leden waren voor een pont, anderen wilden de brug geheel doen vervallen, daar Baarn hiervan weinig profijt heeft. De Burgemeester van Baarn en Eem nes zouden op audiëntie bij den mi- rister gaan orn een subsidie van het Rijk te verkrijgen. Naderhand zal bet was, kon zij mij ook niet zeggen. I gemeenteraad op deze zaak terug (Wordt vervolgd). komen. Verwachtingen van den oogst over 1898, in de provincie Utrecht. Tarwe. De verwachting aangaande dit gewas is goed, zelfs best te noemen Het uitzaaien was goed het voorjaar gmisiig om het groeien te bevorderen. Rogge geeft eveneens uitmuntende verwachting, levert denkelijk een best gewas. Haver staat eveneens uitmuntend. Boekweit Hiervan wordt een goede oogst verwar ht. ofschoon het groeien door het natte en koude voorjaar wel wat geledotr heeft. Erwten en booncn. De verwach tingen aangaande deze gewassen is zeer goed; de planten hebben zich goed kunnen ontwikkelen. llooi en gras Over het algemeen wordt veel hooi gewonnen; de vele regens hebben echter liet binnenhalen bemoeilijkt. Gras is er zeer veel. Aardappelen. De verwachting ten aanzien der aardappelen is slecht: reeds vroeg is de ziekte ingetreden. Wortels geven eene goede ver wachting. Paarden en vee. De gezondheids toestand der paarden is goed. De fokkerij gaat naar wensch. Ook de prijzen zijn goed. Dit kan mede ge zegd worden van den gezondstoestand van het vee. De prijzen zijn echter niet hoog. Houtgewas geeft goede verwach ting. Boomgaarden. De verwachting met opzicht tot de boomgaarden is slecht. De opbrengst van appelen en peren zal, evenals d;e der kersen, gering zijn PLAATSELIJKE BERICHTEN. In de jl. Woensdagmiddag ge houden raadszitting, bij afwezigheid van den burgemeester gepresideerd door den wethouder E L. Visser, werd op voorstel van B. en W. be sloten tot voorloopige splitsing der I, III en IV klassen van den 11. B. School. In verband daarmede zullen de twee laagste klassen in het voor malige schoolgebouw in de Koestraat worden ondergebracht en 3 nieuwe leeraren, één voor Nederlandsch, Geschiedenis en Aardrijkskunde, één voor Reken-, Stel- en Meetkunde, en één voor de Fransehe en lloogduit- sche talen, moeten worden aangesteld. De daardoor vermeerderde kosten zullen grootendeels door eei.e ver hoogde rijkssubsidie worden gedekt Aan den lieer II. Jonker werd voor f 2040.een stuk grond aan de Beekstraat naast de woning van het hoofd der school aldaar, ter grootte van 080 Mv afgestaan. Het jaarlijksche tafugkeerend ont werp-besluit tot onttrekking aan den openbaren dienst gedurende de ker mis van de gewone terreinen werd z. h. st. goedgekeurd en B. eu W gemachtigd die terreinen weder te verpachten. De voordracht aan den Commis saris der Koningin tot benoeming van Irie zetters voor 's Rijks directe be lastingen, ter vervulling van vacatures die door periodieke aftreding zullen ontstaan, werd vervolgens samenge steld uit de heerenG. Prins, C. van der Zoo de Jong, I. Terscbuur, S. Knoppers, T. van Daal en A. Her schel Bzn. Tot leden van de Commissie van onder zoek dei' Gemeente-rekening over 1897, werden, daar de raad dre be noeming niet aan zich wenschte te houden, door den Voorzitter aange wezen de heeren: H. W. van Esveld, C. J. L). van Eek en Ant. A Hamers. Voorts waren nog ingekomende Gemeente-rekening over 1897 ter fine van onderzoek aan de Commissie: het proces-verbaal de kasopneming en de goedkeuring door Gedeputeerden van het eerste, aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting naar liet inkomen aangenomen voor kennis geving: de Begrootingen van hot Bur gerlijk armbestuur, en het Burger weeshuis voor 1899, benevens een request van bewoners buiten de Groote Koppel om vebetering der bestrating Ie behandelen bij de Gemeente- begrooting voor 1899. Tot predikant bij de Nederl. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. W. de Lange ie Rhenen. Dr. B. D Ëêrdmans, Hoogleeiaar te Leiden, hoopt Zondag 7 Augustus voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. De rnaaiideiijksche Zendingsbid stond zal a.s. Dinsdag 2 Augustus dos avonds te 8 uren gehouden wor- len in het Lokaal de Zaaier. De reserve Sergeanten A. van Zanten en D. Ilorseling, van het 5e Regiment mlanterio zijn door don Minister vau Oorlog benoemd tot Vaandrig bij gemeld Korps. Hedenmorgen om 10'/2 uur is op het terrein voor de infanterie kazerne alhier, door den Kolonel- Commandant van het 5e Regiment infanterie, op eene plechtige wijze, voor het front van den troep, be- eedigd en als zoodanig in functie gesteld, de tot Reserve tweede luite nant benoemden Vaandrig E. A. van Beresteijn van genoemd Korps. Na afloop der plechtigheid werd door de troepen voor den Kolonel-regiments commandant gedefileerd Hedenmorgen om llu 58' (Gr. tijd) is per extratrein uit dn Leger plaats hij Oldebroek in het garnizoen alhier teruggekeerd de Staf en de 2 Batterijen van de lie Afdeeling le Regiment Veld-Artillerie onder bevel van den Luitenant-Kolonel van Gennep. Een aantal Officieren, waaronder de Kolonel-Garnizoens-Comrriandant, alsmede de muziek van het 5e Regi ment infanterie bevonden zich aan het station om de terugkeerende te verwelkomen en naar liet Artillerie park te begeleiden. De reserve-korporaal A. van der Beek van liet 5e Regiment infanterie die tengevolge van lichaamsgebreken voor den verderen waarneming van den dienst geneeskundig ongeschikt is bevonden, is dien tengevolge van zijne verbintenis tot het Reservekadei ontheven. De jongelingen H. F. K. Douglas en A. Hamburger hebben eene ver bintenis aangegaan als adspirant Vaandrig voor het Reservekader bij liet 5e Regiment infanterie. Door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur 4e heer G. K. G. van Aaken, zal aanstaanden Maandagavond om half acht eene muziekuitvoering worden gegeven van Amicitiaa. liet programma luidt: 1 Entre-nous, Marche militaire 2. Ouverture nFriedensfeier® 3. »La vague «r, valse de concert 4. Grosze dramatische Fantaisie aus der Oper #Der (liegende Hol lander Van Aken. Reinecke. Métra. Rich. Wagner. 5. Ouverture nDas goldene Kreuz« Ing. Brull. 6. Scène et ballet du 3e acte de l'opéra >Robert le Diable* Meijerbeer. (a. »!e lac«, Méditation poétiqne, 7. Solo pour trombonne Niedenneijer. (b. oDie Wachtparade kornmtu Eilenberg. 8. Fantaisie aus der Oper »Cavallena RusticanaaMascagni. De AmersfoortscheMuzie-kvereeni- ging «Caecilia" zal op Dinsdag 2 Augustus a. s. des avonds half acht een concert geven op den Hof waar van het programma luidt 1. Le Retour (Marsch) E Mathieu. 2. La Dame de Caeur vOuverture) Geih. Duval. 3. Li Fée des Alpes (Fantaisie) Guil. Rodeur. 4. Donau Wellen Walzer J. Ivanonci. 5. Par le liane droit Marsch) D. Ba uwens. 6. Unter demDoppel-Adler(Marsch) J. F. Wagner. 7. Het Landjuweel (Fantaisie) L. Ellegieis. 8. Le Pe le de Mcssancy (Polka) T. Kirsch. 9. Potpourri populaire No. 3 F. Renaud. 10. Souvenir de Steenbergen (Marsch) J. Oomes. Onze stadgenoot de heer P. Boks is voor f 28 960 aannemer géworden van het aanleggen en ver-beteren van wegen naar en in het schietkamp der infanterie nabij Harskamp, onder liet beheer van het korps genietroepen te Utrecht. De raming bedroeg f26 500; de hoogste der 7 inschrijvers vroeg f34.700 De lieer M. van Drie was met f 29.100 de op één na laagste inschrijver. Gedurende de Utrechtsche ker mis zijn, niettegenstaande liet slechte weder, met de locaal-treintjes van hier naar Utrecht vervoerd ruim 1300 en met de gewone treinen bijna 700 personen. Bij Kon. besl. is benoemd bij den plaatselijken staf, tot 2e luit., plaatselijke-adjudant te Helder, de sergeant W. C. A. Veldman, van het 5e reg. inf. 358e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 27 en 28 Juli. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1500 op No. 8371. Prijs van f 200 op No. 8530. Prijzen van f 30. 2937 8986 11522 11554 11576 15306 15320 17586 17592 en 17609. Te zamen 12 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 3e klasse 811 Aug.4e klasse 2225 Aug.; 5e klasse 14—16, 19, 21—23, 2730 Sept. en 37 Oct. De derde klasse bevat de navolgende prijzen1 van f 2-5.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f100 en 1565 van f45. (Geene nieten.) Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde a f 3.50 en klassikale A f 2.05 per 7io- Hoogland. Alhier had deze week de aanbesteding plaats voor een nieuwe arrestantenkarner en een be waarplaats voor de brandspuit. De uitslag der aanbesteding was als volgt A.v. d. Brink te Amersfoort voor f335. -347.50 - 400.— - 393.25 -269.— H. v. Fijnenbcrg C. Karsbergen te Hoogland M. Eggenkamp P. v. Ruitenbeek Het werk is den minste inschrijver gegund. Een aalvcrhaal. Poes had goed, nee best opgepast, want hij had een grooten, zelfs dikken rot gevangen, die eens bijna onder de rokken van de juffrouw was ge kropen en nu was de juffrouw dank baar, o zoo. Mies luste geen ratten- vleesch, maar des te liever visch en nu kreeg Mietje, dat is het dienst meisje van do juffrouw, de boodschap om voor 5 cents aal te halen. Men kent aal. alias «vermicelli", alias «schoenveters", alias «stopnaal den", dat wurmachtige glibberige goed. Aal in een bak, desnoods zoo'n paar honderd bij elkaar, is wel te vervoeren, maar een tiental van die wriemelige dieren in een papiertje, een verregend papiertje, waaraan meer gat dan papier is, over te brengen, eischt veel beleid en dat bezat Mietje niet. Mietje was naar de Kalverstraat gegaan en had daar voor de haar toevertrouwde centen een tiental alen gekocht en dio tot colli gemaakt met behulp van een stuk papier, en triom- pbankclijk trok zij over liet Spui naar huis. Een der alen evenwel beviel bet niet te best in zijn nauwe warme en benauwde gevangenis en hij deed al zijn best orn zichzelf in vrijheid te stellen. Een wanhopige strijd onspon zich in de hand van Mietje tusschen de spieren en zenuwen van den aal eenerzijds en die van de hand van Mietje anderzijds. De aal won en met een bevallige zwaai kwam hij in een pias terecht. Had Mietje het nu hierbij maar gelaten, dan was alles misschien goed gegaan, maar volgens Mietje's oordeel had Mies eerlijk 10 alen vei- diendzij zotte dus haar paraplue op zijde cn begon don aal, die langs kronkelende paden zijn heil in de vlucht zocht, te achtervolgen. Maar het volgen ging gemakkelijker dan het pakken. Tol twaalf maal greep Mietje mis toen eindelijk, daar had ze hem Het wordt evenwel tijd, zooals historische romanschrijvers zeggen, om weer eens liet oog te richten op de broers en zusters van onzen aal. Ook in hun kle.ne borsten dorstte het naar vrijheid en toen Mietje even de gevangen-kooi wat open zette, ontsnapten alle alen en in één plas kronkelden de tien dieren eendrachte lijk naast elkander voort. Men begrijpt, zonder dat wij hier een betoog houden, dat der Amster- darnmereri nieuwsgierigheid de groot ste is, dat in een ommezien het Spui vol stond van menschen, aller blikken gericht naar Mietje op de alen- jacht. Dit duurde een heelen tijd, tot eindelijk een straatjongen Mietje den goeden raad gaf: «Doe ze dan in je boezelaar', rneid Mietje deed liet en Mies at aal. Amsierd: Crt. Tienduizend jaar oude visschen. Een merkwaardig schouwspel zagen de arbeiders, die bezig zijn met 't boren van een tunnel en 't aanleggen van bronnen, en dio bij hun opgravingen op zoutlagen stieten. Toen tnen de zoutblokken opgroef, zag men daarin honderden visschen, volkomen goed geconserveerd, met vleesch en al, en niet versteend Men denkt, dat deze zoutlagen lig gen op de plaats waar vroeger een meer was, dat 50 K.M. lang en 20 K.M. breed moet zijn geweest. De opgedolven visschen gelijken volstrekt niet op de tegenwoordig in die streken voorkomende vischsoorten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2