BUITENLAND. BINNENLAND. PROVINCIALE BERICHTEN tredingen de maxima met de helft wonlen verminderd. Als nu zoo'» knaap voor eenige tijd kostleerling wordt in een tucht school, waar hij natuurlijk niet on vriendelijk zal worden toegesproken, doch misschien wel met een beetje meer beslistheid en kortheid dan in het algemeen de onderwijzers gewóón zijn hun leerlingen te bejegenen en onze vriend geeft van gehoorzamen den brui, wat dan Dan zijn er 4 soorten diciplinaire straffen, en ik geloof dat hij daar mee wel klein te krijgen is. Vooreerst: gedurende zekeren tijd mag bij geen brieven schrijven of ontvangen, mag hij ook geen bezoeken ontvangen. Ten tweede wordt zijn gewoon voedsel vervangen door water en brood Ten derde gaat hij in een cachot. Ten vierde wordt hij in de boeien gesloten. Bovendien is er nog een apart middel, om erge groote deugnieten ook na den leeftijd waarop de tuchtschool dienst doet, aan het lijntje te houden; om de mogelijkheid te openen, den schuldige aan een zeer ernstig misdrijf, indi- n blijkt, dat. de opvoeding mocht hebben ge faald, niet los te laten, heeft het ontwerp een soort van voor waarde- lijke veroordeeling (tot gevangenis straf) te baat genomen, die na hot einde der opvoeding kan worden ten uitvoer gelegd, indien de schuldige alsdan binnen zekeren tijd opnieuw voor eenig strafbaar feit onherroepe lijk mocht worden veroordeeld. Ook bij ernstige misdraging vóór het einde der opvoeding van Rijkswege zal de voorwaardelijk opgelegde gevangenis straf kunnen worden geëxcuteerd. Volgens deze bepalingen kan de rechter een jeugdigen persoon, die zich slecht blijft gedragen, gevange nisstraf opleggen, waarvan deze vrij kan komen indien hij na zijn vertrek nil tuchtschool of rijksgesticht gedu rende zekeren tijd goed oppast. Maakt hij zich evenwel in dien tijd weer aan eenig strafbaar feit schuldig, dan wordt op rechterlijk bevel de vroeger opgelegde gevangenisstraf dadelijk ten uitvoer gelegd. In de berechting van jeugdige per sonen wordt geen andere wijziging gebracht, dan dat zij geschieden zal met gesloten deuren. Verder laat de wet steeds een rechtsgeleerden raads man of deskundigen vertegenwoordi ger toe, voor zoover het publiek be lang zich daartegen niet verzet. Ook schrijft zij een zoo volledig mogelijk onderzoek voor omtrent opvoeding en karakter, omgeving en antece denten. Dat laatste acht ik van groot ge wicht: het vroeger leven van de jeug dige patiënten, wier zedelijke genezing men door tussehenkomst van bet Staatsgezag wil beproeven, moet in alle bijzonderheden bekend zijn, en een goed inzicht in bun natuur en neigingen mag niet ontbreken; men moet weten, als zij eenig strafbaar feit hebben gepleegd, onder welken invloed zij hebben gehandeld. De bepaling van den aard hunner ziekte is noodig voor het herstel. Mij rest nu nog te spreken over de tweede klasse van misdeelde kin deren, die welker opvoeding de Staat in handen neemt. Dit een volgende maal. Zonder twijfel zal nu weldra de vrede tusscheu Spanje en Amerika zijn gesloten. Sagasta ontving reeds gisteravond het vredesprotocol van deel te nemen. Allengs ging de con versatie, waaraan bijna al de dames deelnamen, op andere over, en werd heel aangenaam. Juliusje was rustig en verslond uit zijn botaniseerbus den eenen appel na den anderen welker oneetbare bestandeelen bij den jonk- beer dan overhandigde, om ze 't venster uit te werpen, en deze begon zich te vleien, dat de dames hem om zijn aan genaam onderhoud voor zeer beminlijk zouden houden. Maar plotseling meende hij te bepeuren, dat de tegenover hem zittende verdachte pedante hem tus- schenbeide met zeer bedenkelijke blik ken beschouwde. Zag hij haar aan, dan sloeg ze haar blauwbebrilde oogen neer. Terwijl hij er nog over dacht, wat haar aan hem toch kon mishagen, bemerkte hij tevens, dat de drie jonge meisjes met elkander fluisterden en van tijd tot tijd een zonderlingen blik op hem sloegen, terwijl de mama een zakdoek voor 't gezicht hield. Daar op-eens riep de dikke dame met het vriendelijke gezich: "Ik weet niet wat een rare lucht hier is gekomen!» (Wordt vervolgd). Mc. Kinley, dat door den minister raad werd goedgekeurd. Gisteravond nog zou de Spaansche regeering haar goedkeurend antwoord naai Washing ton seinen en den Franschen gezant Cambon machtigen de voorloopige vredesvoorwaaiden te onderteekenen. Hoogstwaarschijnlijk zullen dus heden de vijandelijkhed n reeds worden ge staakt; de onderhandelingen zullen te Parijs worden gevoerd. Zoo is dan eindelijk de oorlog welke den 24 April zonder eigenlijke oorlogsverklaring is begonnen, geëin digd. En de uitslag is, gelijk van den beginne af niet door allen werd vermoed dat Spanje het onderspit heeft gedolven. De weerstand welke Spanje geboden heeft is dan ook minder hevig geweest dan men alge meen geloofde. Doch bij het uitbre ken van den oorlog was het land slecht voorbereid en ofschoon in enkele gevechten do Spanjaarden zeer dapper hebben gestreden, ontbrak de leiding in de regeeringskringen, waardoor bet zelfvertrouwen van bet leger en de vloot zeer werd verzwakt. Aan den anderen kant heeft het menigeen vetbaasd met welk een betrekkelijk groot gemak Spanje de oeconomische moeilijkheden heeft overwonnen. Ongetwijfeld heeft de ftnancieelo toestand van het land door den ooi log enorm geleden en op welke wijze dat verlies in de toe komst nog nawerken zal, valt thans nog niet te beoordeelen. En toch heoft de linancieele toestand van het land bet sluiten van den vrede niet beheerscht doch enkel de overwin- gen der Amerikanen, want tegen alle verwachting in, is het Spanje tot aan bet laatste oogenblik toe gelukt de middelen om den strijd te voeren, bijeen te brengen. Ja, het zou wat de geldquaestie betreft voor Spanje wel mogelijk geweest zijn, den oorlog nog eenigen tijd voort te zetten, meent de Köln. Zeil. Wij hebben hier dus in dit land een interessant voorbeeld, dat het aan een fianan- cieel zwak staande mogendheid in den uitersten nood nog altijd moge lijk is, belangrijke sommen voor het voeren van een oorlog los to maken. En zij, die meenden dat de eerste neerlagen of ongunstige vredesvoor waarden direct den burgeroorlog zouden doen ontbranden en tot ont- trooning van den Koning zouden leiden, hebben zich mede vergist. In plaats van tot oproer over te slaan, waartoe de Spanjaard zich anders zeer gemakkelijk laat brengen, heeft het volk zijn nederlaag met een zekere filosofische berusting gedragen. Men behoeft zich slechts te herinneren welke een geweldigde agitatie in bet land onstond, toen Duilschland een paar jaar geleden aanspraken liet gelden op de betrekkelijk waardelooze Carolinen en vergelijke daarmee de kalmte waarmee men nu het verlies van bijna al zijn koloniën opneemt. Het is moeilijk te zeggen waaraan ilit onderscheid is toe te schrijven maar gelijk het zich laat aanzien is de temperatuur van de gevoelens welke het volk voor revolutionaire woelingen koestert, niet bijzonder hoog, anders zou Don Charlos zeker beproefd hebben zijn dreigementen in daden om te zetten. Lang genoeg toch heeft hij de wereld kond gedaan, zich onlangs lustig te zullen houden als de regeering den oorlog zou voort zetten, doch dat hij zou optreden als de onderhandelingen voor den afstand van Spaarisch grondgbied waren be gonnen. Welnu, de onderhandelingen zijn begonnen en reeds bijna tot een goed einde gebracht, maar Don Carlos heeft zich nog niet doen gelden. Welis waar is het natuurlijk niet te zeggen wat er nog kan gebeurendoch nu het volk de zware nederlagen en de deemoedigende vredesvoorwaarden zonder morren heeft aanvaard, kan men met vrij groote waarschijnlijkheid aannemen, dat het zich met een nog veel meer ongeluk aanbrengenden burgeroorlog niet zal inlaten. Door II H. M.M. do Koninginnen werd j 1. Donderdag een bezoek ge bracht aan Utrecht. Het gold ditmaal het Kindei zieken huis in de Oude Kerkstraat. Omstreeks half vier arriveerden H.H. M.M. met gevolg, bestaande uit de dames jkvr. v. d. Poll en gravin Limburg Stirum en de heeren jhr. van den Bosch en jbr. van Pabst, gezeten in twee hof- rijtuigen, aan de grens der gemeente, waar de Vorstinnen werden verwel komd door den burgemeester van Utrecht, den heer B. Reiger. 11. M. de Koningin was gekleed in licht zeegroen toilet met weerschijn, terwijl Zij een hoed op had met witte veeren. li. M. de Koningin-Regentes had een costuum aan van zwarte zijde met een zwarie mantille. Van de Biltstraat ging het in vollen draf, het Koninklijk rijtuig voorafgegaan door het rijtuig van den burgemeester, door de Weistreat, Nachtegaalstraat, over het Lucasbolwerk, door de No- belstraat, over het Janskerkhof en de Neude, door de Potterstraat, langs de Oostzijde van de Oude Gracht en den Weerdsingel door de Gildstraat naar de Oude Kerkstraat. Aan bet Kinderziekenhuis werden H.H. M.M. ontvangen door de hoeren Jhr. de Beaufort, wethouder van Utrecht en bestuurder van het Kin derziekenhuis en dr. Haverschmidt, directeur van genoemde inrichting. De Koninginnen brachten een bezoek aan de verschillende zalen en onder hielden zich minzaam met eenige patiëntjes. De kleintjes werden door H.H. M.M. verblijd met bloemen, voor al rozen, en boekjes. Door een twee tal kleinen, Anton Blans en Betje Verweij, werden den vorstinnen bloem stukken aangeboden. Het bloemstuk dat H.M.de Konin gin werd geoffreerd was versierd met oranjelinten en gevuld met thérozen en dat van H. M. de Koningin-Regen tes gevuld met paarse bloemen met linten van dezelfde kleuren. Omstreeks half vijf verlieten H.H. M.M. het Kin derziekenhuis. Op den terugtocht werd door H.H. M.M. den volgenden weg genomen: Oude Kerkstraat, Biltstraat, Witte- vrouwensingel, Maliesingel, Maliebaan, Museumlaan, Biltstraat. Ofschoon het eerst laat, omstreeks half twee, ruchtbaar werd, dat de Koninginnen onze stad zouden bezoe ken, had zich langs den geheelen weg welke door de Vorstinnen werd ge nomen, een groote mensehemenigte geposteerd, die H.H. M.M geestdriftig toejuichte, terwijl uit tal van huizen het dundoek wapperde. - H. M. de Koningin Regentes heeft aan den VolksbondVereeniging tegen drankmisbruik, een subsidie verleend ten bedrage van f 500, speciaal voor de Volks-Ivoffiehuizen, waaromtrent het volgende jaar bij de Regeering een verslag wordt inge wacht De Zeeuwsche Oranje-Tentoon stelling die op het eind deze maand tot begin September te Middelburg zal worden gehouden, belooft zeer belangrijk te worden. Zoowel gemeentebesturen als parti culieren stelden alles ter beschikking der commissie wat betrekking heeft op bet huis van Oranje, zoodat de zaal van de «Zelandia illustrata" in het museum van het «Zeeuwsen Ge nootschap der Wetenschappen" te klein zal zijn om alles te kunnen be vallen. De wanden prijken reeds mot meer dan dertig portretten van vorsten en vorstinnen, waaronder vele levens- groote en ten voeten uit. Op een groot aantal penningen worden roem rijke daden of gewichtige gebeurte nissen vereenigd. Prenten en teekeningen geven de beeltenissen te aanschouwen van de voornaamste leden van het vorsten huis van af Jan den Oude tot onze jeugdige Koningin. Oude oorkonden, privilegiën en al ba amicorum geven hunne handteeke- ningen, enkele met lijfspreuken Onder de varia telt men tal van voorwerpen, die getuigen van den innigen band, die steeds tusschen vorst en volk heeft bestaan, terwijl in boek werken de geschiedenis wordt ver haald van het leven en het bedrijf van verschillende leden van het al oude geslacht. Avondp. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar wij vernemen zullen de verpleegden uit het Diaconie Oude- Mannen- en Vrouwenhuis, die uit het Gasthuis en uit het R.-K. liefdehuis op de a.s. verjaardag van 11. M. Koningin Wilhelmina, evenals de weezen, op het feesterrein op den Hof door den heer H. J Bonnier op ververschingen worden onthaald en hen tevens eene herinneringsmedaille worden geschonken. Door den keurmeester van visch werd gisterenmorgen wederom een partij bot, aangevoerd door eene Spa- kenburgsche vischvrouw als schadelijk voor de consumptie afgekeurd en aan de politie overgeleverd, die er voor zorgden ze voor bet gebruik onge schikt te maken. Het vrouwtje ver ergerde de zaak nog door tegenover den ambtenaar beleedigende uitdruk kingen te bezigen. Een procesverbaal zal dan ook wel niet uitblijven. Door H.H. Gedeputeerde Staten is de jacht op kleinwild opengesteld op Zaterdag 3 Sept. e.k. Hieronder niet begrepen de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening is be paald op 1 October a.s. Do lange jacht zal alleen des Dins dags en des Vrijdags mogen worden uitgeoefend, terwijl de jacht op ree bokken slechts gedurende de maanden October en November en die op ree geiten mede van 15 November tot 1 December zal zijn toegelaten. Door B. en W. is aan A. Driesen vergunning verleend tot het oprichten eener broodbakkerij aan de Leusder- weg alhier in het perceel wijk G. 79 g. Door den Directeur van 's Rijks directe belastingen is Cohier no. I. van de bedrijfsbelasting over 1898/99 executoor verklaard en aan den ont vanger dier bolastingen alhier ter hand gesteld. Ds. A. P. G. Jorissen, Rernon- strantsch predikant te Rotterdam hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in do Reinonstrantsche kerk alhier. - Onze stadgenoote mej. C. J. E. Leinweber heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Hoogduitsch, L. O. Tot onderwijzer aan de Chr. school hier is benoemd de heer J. Tiel, te Culemborg. Aan ritmeester jhr. M. W. Boreel en luitenant jhr. W. H. J. van de Poll, instructeurs bij de Rijschool alhier, is de eer te beurt gevallen, te wor den aangewezen oin deel uit te maken van den stoet, die H M de Koningin vergezelt bij 11. D. plechtigen intocht in de Hoofdstad des Rijks. De Ie luitenant L. F. T. Vogel, van het 4e regiment infanterie, en F. Schilt, van de infanterie O.-I leger, thans gedetacheerd bij het le regi ment veld-artillerie te Amersfoort keoren 30 September a. s. naar de residentie terug om bij de Hoogere Krijgsschool aldaar de krijgskundige studiën voort te zetten. De officier van gezondheid le klasse J. F. Tuinstra van hel 5e Regiment infanterie is door den Inspec teur van den Geneeskundigen Dienst der landmacht aangewezen om met ingang van 1 September a.s. voor den tijd van driemaanden te worden gedetacheerd als chef van den Genees kundigen Dienst bij het garnizoen te fort IJmuiden. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat voor officieren van de Schutterij en van het Leger, die niet aan de Revue op 21 September e.k. deelnemen, geen plaatsen kunnen worden gereserveerd op het terrein waar deze zal worden gehouden, en dat zij derhalve als gewone toeschou wers zullen worden beschouwd. De sergeant W. C. A. Veldman, van het 5e Regiment infanterie gede tacheerd bij het vaste personeel van den Hoofdcursus, die bij Koninklijk Besluit is benoemd tot tweede luite nant plaatselijk adjudant te den Helder, heeft op heden zijne nieuwe functie aanvaard. De jongelingen C. A. Feteris en F. J. de Hoog hebben eene verbin tenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve-kader bij het 5e Regiment infanterie. Den 16 Augustus e.k. zalopde Leusderheide eene oefening woiden gehouden van personeel van den ge neeskundigen dienst der Landmacht. Waarbij de verrichtingen van ge noemden dienst tijdens en na het gevecht geheel op den voorgrond worden gebracht. De leiding van voormelden dienst is opgedragen aan den Dirigeerenden Officier van gezondheid 3e klasse A. A. J. Quanjer, bijgestaan door22 Officieren van Gezondheid. De troepen die daaraan zullen deelnemen bestaande uit Infanterie, Artillerie en Cavalerie, staan onder bevel van den Heer Kolonel Com mandant van het 5e Regement Infante rie. De sergeanten J. D. Jansen eri W. H. J. S. Guise van het 5e Regi ment infanterie zijn aangewezen oin van 10 Augustus a.s. tot den 31 Oc tober d.a.v., een schietcursus bij te wonen bij de normaal schietschool te 's Gravenhage. Do reserve sergeant D. Bocke van het 5e Regiment infanterie heeft met gunstig gevolg het examen afge legd voor den graad van vaandrig en is tot eene benoeming als zoodanig aan den Minister van Oorlog voorge dragen. Bij het 5e Regiment infanterie zijn, na afgelegd examen door den kolonel regiments-commandant bevor derd tot reserve-sergeant, de reserve korporaals S. van Brakel, C. Tjeblees en Jhr. .1. M. van Asch van Wijk, en tot reserve-korporaal de adspirant- vaandrig G. Voorhoeve. Hedenmorgen om 10'/i uur werd op het voorplein der infanteriekazerne alhier, voor hel front van den troep op eene plechtige wijze beëedigd en in functie gesteld de bij het 5e Regi ment infanterie tot tweede luitenant benoemden cadet sergeant A. Ruijs, herkomstig vat: de Koninklijke Mili taire Academie. Genoemde officier woi'dt ingedeeld bij de le compagnie 4e bataljon van voormeld regiment. 358c STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 10 en 11 Aug. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 3896 8401 S493 8559 8945 895311010 11026 11030 11040 11562 11571 15342 15352 15353 15362 en 18025. Te zamen 17 prijzen. Volgende trekkingen geschieden Vierde klasse 2225 Aug., Vijfde klasse 14—16,19, 21—23, 27—30 Sept. en 37 Oct. De vierde klasse bevat de navol gende prijzen1 van f 25.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f 65. (Geene nieten). Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E, no. 350), nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde Af 3.50 en klassikale A f 2.85 per Leusden. Vrijdagmiddag 11. om streeks zes uur stegen zware rook wolken op bij den Zandbrinker mo len in Asschat onder deze gemeente. Werden deze aangezien als komende uit den stoommolen, weldra echter bleek, dat er twee hooibergen ën eene loods in brand stonden. Door een spoedig optreden met de brand spuit en met behulp der buren zijn de belendende perceelen, de molen, het huis en de schuur behouden gebleven. Ter gelegenheid van de Kro ningsfeesten bestaat bij onze geachten Burgemeester het voornemen aan vele gezinnen in de gemeente Leusden en Stoutenburg eene verrassing te be reiden Onlangs zijn door Z.Ed. ossen aangekocht, en nadien Hink gemest deze zullen nu worden geslacht en uitgedeeld. Eenige boeren zijn reeds uitgenoodigd om aan de daartoe aan gewezen huisgezinnen een zekere hoe veelheid vleesch en wijn te bezorgen. Men kan dus zeker zijn. dat in ver schillende gezinnen het Kroningsfeest met veel smaak zal worden gevierd. Scherpenzeel. De Heer D. J. Kroon, onderwijzer, aan de openbare lagere school, is de vorige week te Zwolle geslaagd voor de hoofdacte. Het honig gewin is dit jaar zeer stecht, de bijen hebber, tot heden, door bet schrale, en natte weer, zeer weinig honig kunnen halen. Men zal zich herinneren, dat de verpachting van tienden voor het Kroondomein alhier, enkele weken geleden niet doorging, daar gegadig- digden het gewone opgeld niet beta len wilden. Enkele dagen later heb ben eenige landbouwers die tienden uit de hand gepacht, met bijbetaling van het opgeld. De krijtende tiend werd niet ver pacht, deze zal door den rentmeester van het Kroondomein worden geïnd. Bij gelegenheid der Kronings feesten wordt hier ook een optocht gehouden. De regeling daarvan is als volgt Vooraan gaat het Harmonie-Corps ïCaecilia." Dan komt een vendel sol daten van Prins Maurits, met den Prins aan het hoofd; vier Transvaal- sche boeren; een praalwagen met de Hollandsche maagd, getrokken door vier paardeu met gecostumeerde ge leiders; een wagen, voorstellende den landbouw en een wagen met rnarkt- bezoekers.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2