GEMENGD NIEUWS. liefde en trouw, waarmede het Ne- derlandsche Volk Mij bij de vervul ling Mijner taak omringde en steunde, een blijvend gedenkteeken tevens van Mijn oprechte en innige dankbaarheid. (get.) EMMA. Nu H. M. de Koningin inge huldigd is, zal Zij binnenkort nog maals in de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal verschijnen. De nieuwe zitting wordt namelijk, volgens art. 100 der Grondwet, geopend op den derden Dinsdag in September, dit jaar den 20sten van die maand, dus juist 14 dagen na den dag der inhuldiging. Wel laat de Grondwet toe (art 103) dat de opening door een Oommissie vanwege de Koningin plaats heeft, maar H. M. zal onge twijfeld er prijs op stellen het voor beeld van Hare voorgangers en van Mare Moeder te volgen en persoonlijk de eerste «troonrede" uit te spreken. Als gewoonlijk zal den Zaterdag te voren, dus op 17 September de zitting der Staten-Generaal worden gesloten. Ook deze plechtigheid ge schiedt volgens de Grondwet door de Koningin zelf of door een Commissie van Harentwege. Met gebruik is dat de Minister van Binnenlandsche Zaken daartoe gemachtigd wordt, en vermoe delijk zal zulks ook dit jaar wel ge beuren. De nieuwe postzegel. Over den nieuwen postzegel van éen gulden schiijtl de Haarl. Crt.: «De postzegel maakt een aangena- men indruk. In tegenstelling van onze tegenwoordige postzegels, is deze zegel uitgevoerd in plaatdruk. Hij is ongeveer ter grootte van de plakze- gels en vertoont in het midden het medaiilon met de naar links ziende buste der Koningin. Het portret is fraai van uitvoering en moet goed gelijkend zijn. »De Koningin is getooid met dia deem, terwijl de donzen kraag van den mantel de buste ten deele be dekt. Het medaillon is gedekt met de koninklijke kroon. In de boven- ruinite van den zegel bevindt zich het opschrift «Koninkrijk der Neder landen," waarboven in de beide hoe ken het schild van het rijkswapen. In de beide benedenhoeken is het waardecijfer aangebracht, en daar- tusschen het woord gulden. «Het geheel is uitgevoerd naar het ontwerp van den heer J. Vürtbeim Sr. te Rotterdam. De gravure van de omlijsting werd opgedragen aan den heer W. Steelink te Amsterdam, terwijl het medaillon met portret ge graveerd werd naar een expresselijk voor het doel vervaardigde photo- graphie door prof. R. Stang. «Naar wij \ernemen ligt het in de bedoeling naar dit model ook de zogels van 2'/j en van 5 gulden uit te geven. Ook is een nieuwe postzegel van 5 tot 50 cents in bewerking." De groote verwachtingen, die men koesterde van het passagiers vervoer naar Amsterdam, zijn zeer teleurgesteld. Alle maatregelen, b.v. door den Staatsspoor genomen, bleken overbodig, daar het vervoer zeer goed met den gewonen dienst had kunnen plaats hebben. Naar het schijnt, heeft de vrees voor de groote drukte in de hoofd stad de meesten teruggehouden om getuigen van den intocht der Koningin te zijn. De eerste treinen Maandag in den vroegen ochtend hadden plaats voor duizend of twaalfhonderd reizi gers, doch nauwelijks honderd namen er in plaats. Ook van andere plaatsen in ons land was het vervoer Dinsdag en Woensdag niet noemenswaardig groo- ter dan gewoonlijk des Maandags. Daarentegen was iiet aanfal reizigers Zondag en Zaterdag naar Amsterdam en terug zeer belangrijk, zoodat de meeste ochtend- en avondtreinen met vóór- en volgtreinen moesten loopen. Ten einde te kunnen oordeelen over de werking der bepalingen om trent het kiesrecht voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, neder- gelegd in art. 7 van het Algemeen Reglement van genoemde colleges (kon. besluit van 4 Mei 1896 Staats blad No. 76), heeft de Minister van Waterstaat door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, van de gemeentebesturen der plaatsen, waar een Kamer is gevestigd, opirave gevraagd van het getal personen, die zich in de jaren 1896, 1897 en 1898 voor plaatsing op de lijst van kies gerechtigden, bedoeld in art. 7, 2e lid. sub B. hebben opgegeven, met vermelding van het door ieder dier personen uitgeoefend bedrijf van han del en nijverheid. Do Maatschappij tot exploitatie van Staahvater-bronnen te Haarlem heeft de inhuldigingsfeesten benut tot het maken van een hoogst eigen aardige smaakvolle reclame vóórhaar Hollandia tafelwater. Zij deed n.l. me dailles vervaardigen in Carton waarop en reliëf de welgelijkende portretten van 11.11. MM. Koningin Wilhelmina en hare Koninklijke Moeder. Beide medailles zijn onderling verbonden en in zilver en verguld uitgevoerd. Het Witte Huis. Het Witte Huis te Rotterdam is nu voltooid op eenig binnenwerk na. Er werden aan verwerkt ruim 3 millioen steenen. ruim 300 M\ hard steen, 120,000 verglaasde steenen en 300,000 Kg. ijzer. De inrichting is als volgt: kelders, waarin zich bevinden machinerieën voor centrale verwarming en electri- sche beweegkracht, benevens brand- kluizen. Op den beganen grond be vinden zich winkelhuizen en enkele kantoorlokalen, op de le en 2e ver dieping kantoren en vergaderlokalen, terwijl zich op de 10e verdieping piiotographische ateliers bevinden. Eindelijk is op het platdak een ijzeren waterreservoir geplaatst met een inhoud van 15000 liter, wijl de gemeentelijke drinkwaterleiding de bewoners der hoogere verdiepingen in den steek zou laten. Met een perspomp, door electriciteit gedreven, wordt dit reservoir gevuld. Het geheel mag zeker eer. sieraad der stad Rotterdam genoemd worden. liet hoofdbestuur van hel Ne- derlandsch Gymnastiekverbond heeft in een met redenen omk'eed adres zich gewend tot den Minister van Oorlog om een subsidie, ten einde in -■taat te zijn tot a. het verschaffen van geschikte krachten, waar zulks noodig is; b. het ondersteunen van turnver- ecnigingen, die buiten haar schuld :n financieele moeilijkheden verkeeren c. hot aanschaffen van goede turn- toestellen en behulpzaam te zijn bij het inrichten van terreinen ter meerdere verbreiding der zoogenaamde «volks oefeningen" en spelen in de open lucht d. in het algemeen eene meer volledige uitvoering te geven aan de in art. 2 hunner Bondswet omschreven middelen ter bevordering der gym nastiek. Adressant wijst hierbij op hetgeen in dit opzicht reeds in België, Frankrijk en Zwitserland geschiedt, waardoor de turnbonden aldaar in de gelegenheid zijn hun doel, het vormen van gezonde, krachtige mannen ten dienste van het vaderland, gemakkelijk te maken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort, brengen ter kennis van belangheb benden, dat voor een ieder de ge legenheid tot kostclooze inenting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maanden Januari, April. Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localiteit gelegen aan de Brcedestraat wijk F. No. 133. De maandelijksche Zendings bidstond zal gehouden worden Dins dag 13 September e k. 's avonds te 8 uren in het Lokaal de Zaaier. De nieuwe kerk der Gerefor meerde gemeente A, aan de Lange- graeht, zal aanstaande Zondagochtend om 10 uur op plechtige wijze in ge bruik worden genomen. De centrale pastorale conferentie der Gereformeerde kerken zal alhier gehouden worden op Woensdag 14 September in het nieuwe kerkgebouw aan de Langegracht. De conferentie zal aanvangen otn half elf en met tusschentijdsche pauzen duren lot uiterlijk 4 uur. De volgende onderwerpen zullen ter bespreking worden ingeleid «De profeten der nieuwe bedeeling", door ds A. van Veeloo, van Rot terdam. «De beteekenis der kerkelijke tucht oefening naar Gods Woord, Belijdenis en Kerkenorde voor kerk en maat schappij". door ds. T. Bos, van Bcduni. Na elk referaat zal gelegenheid ge geven worden tot debat. Indien de tijd het toelaat, zullen nog eenige andere onderwerpen in bespreking komen. De conferentie is toegankelijk voor hoogleeraren, bedienaren des Woords, opzieners, diakenen, studenten in de Godgeleerdheid, onderwijzers, en an dere leden der Gereformeerde kerken, aan wie door het moderamen toegang wordt verleend. Dinsdagavond j.l. hielden de leden der Afleeling Amersfoort, van den Christelijk Nationalen Werkmans bond, ter gelegenheid der huldiging van 11. M. Koningin Wilhelmina, eene feestelijke bijeenkomst in de Concert zaal «den Arend," en in den voor die gelegenheid a giorno verlich ten tuin, welke door bijna 400 per sonen werd bijgewoond. Na opening met gebed door den iloogleeraar Prof. Valeton, riep de Voorzitter L. v. d. Biezenbos, de aan wezigen een hartelijk welkom toe, daarbij in herinnering brengende wat het Huis van Oianje steeds voor Ne derland was geweest, waarop Prof. Valeton, nadat door het zangkoor «Door Vriendschap verbonden" een lied was gezongen, andermaal het woord voerde, en in gloedvolle be woordingen sprak over den eerbied dien wij als Christenen en Nederlan ders, onze Koningin schuldig zijn. Wederom liet de zangvereeniging heeft gebracht. God. Signe, wat scheelt je?" «Niets, verder!" "Toen kwam hij hier en dronk brandewijn." "Heeft hij hetgoudstuk verdronken «Neen. Maar hij wierp het mij in den schoot en zeide«Houd hetIk haat het goud! Neem jij dat ver- wenselite geld!" Margit was op het punt van in schreien uit te barsten. «Wist je dan niet, dat Gunnar en ik verloofd zijn?" vroeg Signe. «Och Signe, ik ben een armmeisje «Is Gunnar daar binnen?" Margit zweeg. «Antwoord, Margit!" «Ik wil niet." Signe opende nu de deur van de gelagkamer. Een bedwelmende tabaks rook, vermengd met den reuk van bier en punch kwam haar tegemoet. In een hoek ontdekte zij Gunnar. Hij was dronken en zag de meisjes niet binnenkomen. «Geef mij een oogenblik het goudstuk, als je het bij je hebt, Margit," fluisterde Signe. «Wat wil je er mee doen?" «Ik geef het je weer, op mijn woord." Margit haalde het. Signe gevoelde zich hooien en nu trad de heer F. Wesseling op mot eene rede getiteld «Hoe Neèrlands werkman moet staan voor de Koningin." De geachte spreker welke zijn rede eindigde met den uitroep «Leve Wil helmina," werd daverend toegejuigd De bijeenkomst welke zich ken merkte door een aangename en pret tige geest, werd verder voortgezet door het houden van voordrachten, enz. en onder het gebruiken van eenige ververschingen, was zoo onge merkt, het scheidingsuur aangebro- ben, en werd deze feestelijke bijeen komst, welke nog lang bij de leden in aangename herinnering zal blijven, na een woord van dank aan de sprekers zoomede aan den directeur, den organist Dettmeyer, en den leden der Zangvereeniging voor hunne be- langlooze medewerking tot opluiste ring van dit feest, met dankzegging door het bestuurslid J. Voorn, ge sloten. Als een staaltje van de goede ver standhouding welke er onder de leden heerscht zij vermeld dat in den loop der vergadering een schrijven inkwam van een lid, die wegens ongesteld heid deze bijeenkomst niet kon bij wonen, zijne medeleden een genoege- lijken avond toewenschende en zijn schrijven vergezeld deed gaan van een kleine geldelijke bijdrage als grondlegging voor het fonds ter ver krijging van een vaandel. In de gisterenavond gehouden vergadering van het kiescollege is tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier beroepen Ds. Meerburg, pre dikant te 's Graveland. Aanstaanden Maandagavond half acht zal de stafmuziek van het 5e regiment infanterie op het tarras van «Amicitia" een concert geven, ter inhaling van een der muziekuitvoerin gen welke in dezen zomer om het ongunstige weder moest worden uit gesteld. De tentoonstelling van door stadgenooten gekweekte planten zal hier vanwege «Floralia" plaats hebben op Donderdag 15 September a.s in den tuin van «De Arend", des middags van half twee tot half vijf. Leden van «Floralia" en leden der Afdeclitig Amersfoort van het «Utrechtsch genootschap voor Land bouw en Kruidkunde" hebben met éen dame en hunne kinderen op ver toon van hun diploma en inzenders, op vertoon van hun bon, vrijen toegang. Talrijke opkomst wordt verzocht als blijk van aanmoediging. Hoogland. Bij de wed. T. van Rootsclaar in den polder de Duist ontstond brand in den hooiberg. Hoe wel de brand zich dreigend liet aan zien, mocht men door behulp van de buren er spoedig in slagen den brand meester te worden en bleven het woonhuis en de andere gebouwen ongedeerd. Daar een en ander ver afgelegen is, was er aan geen brand spuit te denken. Ongeveer 6 voer hooi is er verbrand. Niets was tegen brandschade verzekerd. De legende van de drie haren van Bismarck. Deze vindt haar weerlegging in een dokument van den notaris Earl Biiinnecke te Reinbeck bij Friedrich- ruhe, waarin deze vei klaart, dal Friedrich Wilhelm Röhrig te Berge- dorf, luidens diens verklaring onder eede en volgens een bestelkaart, vorst Bismarck van den lsten Mei 1890 tot 3 Mei 1898 het haar heeft geknipt, dit met toestemming van den vorst heeft verzameld en vervolgens aan den notaris heeft gegeven Deze haren worden nu bij drie stuks tegelijk in gouden spelden broches, eDZ. gesloten en in den handel gebrachtbij elk van die sieraden wordt een notarieels oorkonde over de echtheid der haren gevoegd. grooten lust het goudstukje van zich te werpen, maar zij bedwong zich en hield het vlak voor GunDar's oogen. «Herken je dat, Gunnar?" Hij sprong op als door een taran tella gestoken«Signe, weg van hier «Herkent gij het, Gunnar?" herhaalde zij op vasten tooD, doch met bevende lippen. «Het goud van hem het onzalige goud!" kermde Gunnar. «Hoe komt gij daaraan, Signe?" Wordt vervolgd.) Ora ii je-Nassau-ten toonstelling te Amsterdam Hoewel nog nooit is voorgekomen, dat uit eenig museum van den czaar van Rusland schilderijen voor een of ander doel in bruikleen werden afge staan, heeft Z. M. voor deze tentoon stelling een gunstige uitzondering ge maakt. Uit het Museum de Hermitage te Petersburg is door de speciale zorg van een Russisch staatsbeambte aan gekomen een zeer fraai portret van Prins Willem II, naar het leven ge schilderd door Ant van Dyck (ge schat op f 60.000). Voorts zijn nog een zestal meesterstukken onder weg uit museums te Petersburg en het Zomerpaleis te Gatchina. Een merkwaardig staaltje van bijgeloof wordt door het volgende geleverd Ongeveer veertien dagen geleden bevond zich de negentienjarige vrouw De R. in de Nicolaasstraat te Utrecht, toen zij door eene vrouw op den schouder getikt en haar naar den weg gevraagd werd. Sedert dien tijd ge voelt zij zich niet zooals zij behoort te zijn, en werd zij zelfs voor een paar dagen, de vrouw is nl. bleekers- meid van beroep, door een onzicht bare hand door het waschhok van haar meester geslingerd. Hare familie houdt het nu voor zeker, dat zij door eene kwade hand aangeraakt en betooverd is, en ten einde die betoovering te doen wijken, zal de vader eerstdaags een zwarte kip in een ijzeren pot braden. (Utr. DblJ Tegen hoesten. Een variant op het thema der haver- stroopastilles is het volgende middel. Gewoonlijk beweert men, dat de schorre kuch, die na een verkoudheid ons nog lang blijft kwellen, slijten moet eri er geen middel tegen bestaat. Dit is echter niet waar. Een een voudig, maar zeker middel is een thee van haverstroo. Men hakt ge woon stroo fijn en trekt het daarna af op water, waardoor men een don kerbruine vloeistof krijgt, eenigzins lichter van kleur dan koffie. Door toevoeging van suiker wordt de on aangename smaak grootendeels weg genomen. Gebruikt men 's morgens en 's avonds een kom van deze thee, dan zal binnen drie of vier dagen het lastige hoesten genezen zijn. Geschiedenis van een zwarte miljonair. Een elegante woning, als een paleis ingericht, met prachtige tuinen en parken, dicht bij de stad Guatemala, in Centraal-Amerika, is het particu liere woonhuis van een neger, die onder de «goudkoningen" van de Nieuwe Wereld een eerste plaatsin- neemt. Voor ongeveer 50 jaar werd Juan Knight geboren als zoon eener slavin, die reeds van haar jeugd af het eigen dom was geweest van een tabaks planter in Alabama. Gelukkig voor den jongen neger, wiens moeder spoedig stierf, was de planter een zeer goedig en beschaafd man, die den kleinen wees, met be hulp zijner even beminnelijke echtge- noote, een opvoeding gaf, zooals het rijkste kind niet beter had kunnen ontvangen. Toen Juan 16 jaar oud was, stierf zijn meester, waarop de jeugdige slaaf in handen kwam van een katoenplanter in Alabama. Na zijn vrijverklaring kreeg hij een betrekking in New-Orleans en dit was de eerste stap tot geluk, dien hij zonder 't te vermoeden, zette. Op nauwelijks 18 jarigen leeftijd zond men den vlijtigen, voorzichtigen en eerlijke zwarte naar Yucatan, waar hij rien tamelijk gewichtigen post van opzichter bij de verscheping van vruch ten naar New-Orleans kreeg. Hier bemerkte hij voor 't eerst de voor deden die een grootere uitbreiding van deze handel zou tengevolge hebben. Snel hesloten deed hij aan de regee ring 't voorstel, dat hij zich verbinden zou voor zooveel bestellingen van koopers uit New-Orleans te zorgen, dat jaarlijks een omzet van Guate- malavruchten ter waarde van twee miljoen dollars zou bereikt worden, wanneer men hem daarvoor 50.000 morgen land wilde afstaan. Zijn buiten gewoon verzoek werd ingewilligd, het land werd hem gegevpn en Juan Knight ging regelrecht zijn geluk en rijkdom tegemoet. Contracten en con cessies volgden elkaar met telkens kleinere tusschenruimten op en in nauwelijks vijf jaar behoorde de ijverige, zaakkundige neger tot de meest gezochte werkgevers in Guate- dwingen, zoo waar ruijn mes dezen jóngen boom kerft!" Signe haalde haar toldkniv te voor schijn en deed een diepe snede in den stam van den beuk naast haar. Een stukje van den lichtgekleurden bast viel in Astrid's schoot. En Signe keerde hen allen den rug en ging heen. Het werd avond, een donkere Augustusavondlangzamerhand kwam de maan op en verlichte het geheele landschap. Signe begon, zoodra zij meende uit het gezicht van de anderen te zijn, als een schuw ree te loopen en de gedachten woelden wild in haar hoofd door elkaar. Waar zou Gunnar zoo veel geld vandaan hebben gehaald? Zij huiverde, zij was vast besloten om tot iederen prijs te weten te komen, hoe hij er aan kwam. Astrid's ge heim werd haar te zwaar om te dra gen, een onverklaarbaar gevoel zeide haar, dat een volledige bekentenis aan Gunnar alle raadsels zou oplossen. Maar zij had immers gezworen om te zullen zwijgen? Zij mocht niet spreken. «Ik ben gek," zuchtte Signe, «maar ik zal voor mijn geluk strijden, zoo lang ik slechts kan In Hönefoss waren de lantaarns aangestoken en de zwakke vlamme tjes flikkerden in den wind; het uit hangbord van de herberg de «Nordstjer- nen" slingerde heen en weer. Signe begaf zich regelrecht naar de herberg een oogenblik stond zij stil om het kloppen van haar hart te doen op houden toen trad zij de deur binnen. «Margit, de kellnerin, wilde hij haar komst onbemerkt uit een achterdeur ontsnappen, maar Signe greep haar zonder omslag bij den arm, trok haar in de gang, die slechts verlicht was door een brandenden fakkel en vroeg op den man af: «Men zegt, dat Gunnar Larssen je een goudstuk heeft ge geven, is dat waar?" Mijn lieve hemel, Signe «Hoor eens, Margit zeg mij de volle waarheid, ik rust toch niet eer ik alles weet." «Nu ja, Signe, hij heeft mij twintig kronen gegeven." «Wanneer «Een week of drie geleden." «Hoe kwam hij daartoe?" «Het was op een avond, dat hij den groote boomstam naar Humledalen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2