IE1MJI HnMiingsfeesten L WOONHUIS Voor billijken prijs \J EENHUIS GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. voir gfNSDAG U OCTOBER a.s. TE KOOP: opto VERKOQPEN: EEN lEaZTTIS Grooten Fleer niet te spelen viel, en koos eieren voor zijn geld. De heer J. P. Nord Thomson ontving van den burgemeester van Amsterdam, naar aanleiding zijner uitnoodiging voor vier feestavonden aan de corpen politie en brandweer, (zie ons vorig nummer) een waar- deerend schrijven, waarin gemeld, dat van de uitnoodiging gaarne ge bruik zal worden gemaakt Jaarlijks worden een aantal onderofficieren en minderen van de Nederl. Zee- en Landmacht wegens lichaamsgebreken uit den dienst ont slagen zonder aanspraak te kunnen maken op pensioen. Zij ontvangen slechts een gratificatie voor eens, en verder moeten zij trachten in hun levensonderhoud te voorzien, door werk te vinden in de maatschappij De ontslagen militairen worden echter dikwijls door werkgevers afgewezen omdat zij alleen gezonde mensehen in dienst willen nemen. Met het doel de militairen te helpen is te Amsterdam onder den naam «Neeilands Vlag" een vereeniging opgericht. Voorzitter is jhr. mr. J W. H. Rutgers van Rozenburg, lid van de Eerste Kamer, en secretaris penningmeester W D. II. baron Van Asbeck, luitenant ter zee Ie klasse 's-Gravenhage. De Minister van Oorlog en Marine hebben aan de vereeniging hun steun toegezegd. De vereeniging zal zooveel mogelijk alle gegevens omtrent de ontslagen militairen inwinnen, zoodat de patroons bij het in dienst nemen volkómen ingelicht kunnen worden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In eene gisterenavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, werd voor de predikants-vacature het navol gende zestal opgemaakt: Ds. Van den Berg te Brielle, Ds. Loef te Heilo, Ds. Postma te Zaandam, Ds. Rooze boom te Delft, Ds. Tap te Schiedam en Ds. Van der Weide te Workum, waarna de drie eerstgenoemde pre dikanten op het drietal werden ge plaatst. De maandelijksche Zendings bidstond zal gehouden worden Dins- dag 11 October 's avonds te 8 uren in het locaal de Zaaier. Schoon het weder daartoe nog geen aanleiding geeft en wij ons nog dagelijksch in een warm October- zonnelje mogen koesteren, wijzen toch verschillende kenteekenen op de nade ring van het ruwe jaargetijde. H.II. manufacturiers berichten de ontvangst der nieuwste nieuwigheden voor het a.s. winterseizoen. De aar appelboer komt u herinneren dat de tijd daar is om voor de winterprovisie te zorgen, en naast deze hoogst noo- dige doch prozaïsche zaken, melden couranten en aanplakbiljetten, dat het speelseizoen staat te worden geopend en ons ter afwisseling der dagelijk sche bezigheden weder een schat van kunstgenot te wachten staat. Wij hebben hiervan jl. Donderdag avond reeds een voorproefje (neen dat je moesten we liever weglaten) gehad en ons aan hel schoone, sympathieke barytongeluid van den heer Orelio en het meesterlijk spel van den heer Wolters en Mann mogen vergasten. Aan een gedetailleerde beschrijving van dit concert wagen wij ons niet, Waar grootmeesters der kunst als de drie genoemde heeren aan het woord zijn, zoude critiek van een dilettant eenvoudig belachelijk zijn. Trouwens al zouden wij critiek durven uitoefe nen dan zouden wij niet anders kun nen dan verklaren, dat het geheele programma één uitbundig succes is geweest. En dat wij in deze onze rneening niet alleen staan bewees het langdurige daverend applaus van liet talrijk opgekomen publiek na elk nummer. Waar op een dergelijke wijze den winter wordt ingeluid, zou men met dien ruwen klant haast vrede kunnen hebben. Met het oog op de vele gevallen van typheuse koortsen, die zich hier ter stede nog steeds voordoen, waar schuwen wij nogmaals ten sterkste tegen het gebruik van ongekookte melk. Het groote gevaar van besmet ting door melk, dat men daardoor ontgaat, is de kleine moeite van hel koken dubbel waard. De wachtmeester Pieters, van het le reg. veld-art. alhier, vertrok cis Brita, de dochter van Bjarne Blok- stad." Wordt vervolgd). naar Utrecht, ten einde als onder wijzer op de regimentsschool van het regiment op te treden. De korporaals W. II. J. Wouter mans en J. van 't Rood, van het 5e reg. inf. alhier, zijn bevorderd tot sergeant. De tweede luitenant A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol van het 7e regiment infanterie is met ingang van 15 November e.k., op zijn verzoek, overgeplaatst naar het 5e regiment infanterie alhier in garnizoen De korporaal F. E. Kimball van het instructie bataljon, leerling van het 1ste studiejaar van den cursus, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 5e regiment infanterie en inge deeld bij het 4e bataljon alhier in garnizoen. De Christelijke Nationale Werk mansbond Afdeeling Amersfoort, ver gadert Donderdagavond ten 8 ure ter verkiezing van twee afgovaardi, den voor de bondsvergadering, welke deze maand te Utrecht in het gebouw- voor Kunst en Wetenschap gehoudei wordt, en tot verkiezing van twee ziekenbezoekers. Hedenochtend had aan de Lange straat alhier een droevig ongeluk plaats Twee kinderen van S. uit de Birkt op weg naar de Zusterschool werden ter hoogte van de Zevenhuizen door een rijtuig, waarin eenige jagers, over reden. Een der kleinen, die het rijtuig in al zijn zwaarte over het borstje kreeg, stierf na eenige oogenblikken ten huize van den heer Aarts, vaar beiden waren binnengedragenvan het andere kind werden de beentjes gekneusd. Het is te hopen dat de koetsier, die door zijn woeste rijden oorzaak was van den ramp ten streng ste zal worden gestraft. Bij Kon. besluit van 26 Augus tus 1898, No. 64, zijn goedgekeurd de Statuten van de hier gevestigde Naamlooze Vennootschap «Volkshuis vesting" Haar doel is: de verbetering van de huisvesting der arbeidende klasse en van minvermogende in de gemeen te Amersfoort of hare ontniddelijke omgeving, door a. het bouwen en tegen billijken huurprijs verkrijgbaar stellen van goede woningen; b. het verkrijgen van bestaande slechte woningen ten einde die te amoveeren of, na eventueele verbou wing, te verhuren c. het toezicht houden op de wijze van bewoning harer huizen, bepaal delijk zorg dragende dat daarin geen tapperijen en andere schadelijke ne ringen, ter beoordeeling van het Be stuur, worden gevestigd; d. het verrichten van alle met dit loei in verband staande handelingen. Haar kapitaal is vastgesteld op f80,000, verdeeld in vier seriën elk van f 20,000, van welke er twee ge plaatst zijn. De aandeelen zijn groot f250, de onder-aandeelen f 125. Voor de eerste maal zijn benoemd ot lid ian het Bestuur: mej. E Middelburg en de heeren J. D. Ro- landus Hagedoorn, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, A. Herschel Bzn., W. H. Kam, M. L. Celosse, mr. J. N. Bastert. D. Gerritsen, I. Hooykaas, en dr. H. W. Schreuderallen wo nende te Amersfoort. Dr A. J. Oort. Ned. Hervormd predikant tn Zutphen, hoopt aan staanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon strantsche kerk alhier. 358e STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 57 Oct. (2100 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f400 op No. 17603. Prijzen van f100 op No. 11079 en 18031. Prijzen van f 70. 2938 3851 3867 3886 3887 3891 3893 8406 8421 8501 8537 11538 11541 11557 11581 11582 15308 15335 18065 en 18080. Te zamen 23 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2902 2906 2948 3854 3868 3883 3899 3900 8377 8387 8389 8403 8408 8414 8416 8417 8485 8492 8497 8498 8522 8523 8525 8563 8569 8941 8961 8964 8968 8970 11045 11064 11503 11512 11553 11561 11589 11594 11603 15303 15346 15357 15368 17570 17606 18003 18007 18024 18029 18055 18061 en 18069. Een ontsnapping. Uit het tuchthuis te Moabit (Berlijn) is een gevaarlijk misdadiger ontvlucht Hij was opgesloten in een cel van het nieuwe gedeelte der gevangenis waar de vensters wat breeder zijn en de ijzeren stangen 1 centimeter ver der van elkander staan. Daar hij zeer mager is, gelukte het hem zich er tusschen door te wringenonder het venster, waar een hoop zand lag stond een ladder, en die gebruikte hij nu om over twee muren heen le komen, gedurende het half uur dat verliep tusschen den rondgang van den oppassers. In de nabijheid had een werkman een jas laten hangen, die hij vermoedelijk heeft weggenomen, daarvoor zijn gevangenisbuis achter latende. Hij is spoorloos verdwenen. Verboden huwelijken. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika is eene beweging ontstaan, om het trouwen te vei bieden aan mensehen, die met ziekten of gebreken zijn behept. Bij de wetgevende Ver gadering van den Staat Pennsyl- vanië is reeds een wetsontwerp aan hangig, waarbij huwelijken alleen worden veroorloofd, als beide partijen met eene geneeskundige vei klaring kunnen bewijzen, dat zij niet aan geheime ziekten, drankzucht, krank zinnigheid of tering lijden. In den Staat Texas is het huwelijk van lijders aan vallende ziekte verboden; in Massacbuchets het huwelijk van lijders aan vallende ziekte, drankmis bruik en geheime ziekten, in de Sta ten Ohio en Maryland zullen eerlang dergelijke wetten worden ingevoerd. Gelukkig op haar hoede geweest. Dezer dagen vervoegde zich meer malen ten huize van een weduwe, in de Roosestraat le Rolteidam, een man zich uitgevende voor een commissio nair, die deze dame mededeelde dat zij een erfenis van 7 ton had gekregen. Hij verhaalde de weduwe allerlei van hare familie, blijkbaar om haar ver trouwen te winnen. Ondanks zijn mooie praatjes vei trouwde de weduwe deze man niet. Daarom werd de politie gewaarschuwd» hetgeen tengevolge had, dat in hkif, lufis een rechercheur verdekt werd ppgestcld, die, toen de commissionair weder kwam met zijne aanlokkende praatjes, hem zonder veel complimenten in zijn kraag nam en naar het bureau op de Nassaukade bracht, naai hij nu uitgenoodigd werd met bewijzen zijn praatjes waar te maken. Da aap kwam nu uit de mouw. De man wist zich niet betei te verantwoorden, dan door te zeggen dat hij de mededeelingen had van een persoon, hein bij name onbekend. De Filippijnen en hun bewoners. Generaal Merritt de zesde Ameri- kaansche afgevaardigde voor de vredes- commissie hij is aangewezen om inlichtingen omtrent de Filippijnen te geven is te Parijs aangekomen. Merritt verzekerde door een verslag gever der New- York Herald onder vraagd, dat de Engelsche ingezetenen waren voor inlijving van al de Filip pijnen bij de Vereenigde Statende Filippijners daarentegen verlangden, zoo meende de generaal, een Arneri- kaansch protectoraat. Zelfs de Spaan- sclie ingezetenen, zeide Merritt, zouden blij zijn, als het Amerikaansche be stuur werd ingevoerdvooral de win keliers uiten zich sterk in dien geest. Zij zijn het Spaansche gezag en den invloed der monnikenorden moede. Generaal Merritt liet zich in vele opzichten zeer gunstig over het volk uit Er zijn goede juristen en doktoren onder hen, hoewel, niet veel, rnaar de Jezuïeten hebben met hun scholen het land ongetwijfeld veel goed gedaan, zeide Merritt. De ontwikkelden onder de Filippijners acht hij beter dan die van eenige andere soortgelijke be volking. Hij gelooft ook, dat zij voor een eigen regeering beter geschikt zijn dan de Cubanen, maar dat zij nu reeds voor een republiek rijp zijn, gelooft hij niet. Zij leeren vlug, kunnen zich gemakkelijk andere zoden en gebruiken aanwennen. Aguinaldo had hij nooit ontmoet, en hij wist ook niet, wat van hem te denken. Sommigen meenen, dat hij zeer knap is, andeien dat hij goede raadgevers heeft. Het is iemand, die zich niet veel uitlaat. Merritt meent, dat Aguinaldo wat over het paard getild is, en.dat hij veel aanhangers zal verliezen, als hij zoo voortgaat. Het klimaat vond Merritt, zoover hij oordeelen kon zeer aangenaam en best te verdragen Over zijn sol daten had hij den hoogsti-n lof. Daarbij waren zij gezond en taai. «Drie of vier weken hadden zij voortdurend regen en de soldaten stonden in de loopgraven de grootste helft van de etmalen tot hun middel in het water, en er was geen ziekte onder hen." (Men stelle zich voor: op zijn minst drie weken achtereen, eiken dag zeg dertien uur tot zijn middel in het water staan, en dan niet ziek worden. Dit kunnen toch alleen Amerikanen verdragen of beweren). De bevelhebber van de Amerikaan sche troepen verklaarde te Manilla in de beste verstandhouding met den gezagvoerder der vloot, Dewey, samen gewerkt te hebben. Dewey zal waar schijnlijk daar nog eenige lijd blijven, meent Merrit. Zelfs schijnt men te Manilla een paar van de nieuwe oorlogschepen te verwachten. Ibsen over de vredesboodschap van den Tsaar. Tegen een correspondent van Ver dens Gang heeft Ibsen zich omtrent het voorstel van den Tsaar aldus uit gelaten Voor zulk een plan moet ieder sym pathie hebben", zeide Ibsen. «De ge dachte is mooi en goed, maar de zaak heeft veel kanten. Als de oorlog werd afgeschaft, zou men een nieuwe manier van aderlaten moeten vinden. Want ik geloof dat de menschheid op haar tegenwoordig standpunt zoo iets noodig heeft, anders zou zij te dik bloedig worden". En toen hem gevraagd werd of hij niet geloofde dat het militarisme de ontwikkeling tegenhoudt, zeide Ibsen «Dat is zeer twijfelachtig. Als de militaire dienst nu verdween, zou dat misschien eer een stap terug zijn op den weg der menschelijke ontwikke ling. Geloof mij, deze soldatenkazernes zijn een uitstekende school. Ik heb wezens door het kazerneleven van dieren tot mensehen zien worden. Ik heb wevers uit Saksen gekend, die zich vóór hun militairen dienst nauwe lijks konden voorstellen hoe zij zelf er uitzagen en zich gedroegen, en die na een paar jaar in de kazerne lieele maal anders waren geworden, goed opgevoede, nette, bijna mooie mannen. BURGERLLHUi Amersfoort. van 30 Sept. tot en met 5 Oct. 1898. Geboren: Johannes, z. van C. Bonzei en R. K. van den Bijtel. Marinus Gerardus, z. van G. J. Koot en M. C, Rietbergen. Bernardus, z. van J. Arends en M. Bliekendaal. Johannes, z. van Z. de Graaf en F. van den Berg. Maria, d. van P. van den Ham en W. Koenen. Gerardus, z. van C. Walet en G. van Beek. Abraham, z. van A. Muijs en G. Bonsel. Johanna Maria, d. van J. van Dormolen J. M. Muijs. Johanna Gettje Adriana, d. van O. L. Veenstra en A. Westenhof. Willemtje, d. van C. Hovestad en L. de Fluiter. Albertus, z. van W. Vonk en G. Ederveen. Ondertrouwd: A. C. C. Planye en M. b. Slotboom. GetrouwdS. Vonk en M. van Loe vezijn. Overledenüina Kraak, 67 j., wed. van P. van de Hoef. Geesje Boerwinkel, 56 j., wed. van H. van Ree. Jannes van Veenschoten, 10 m. Adriana Mijnten, 3 m. Johannes Cornelis van Momïk, 15 j. Joseph Corbee, 11 m. Jacoba Antonia Rosier, 14 m. Jan de Vries, 16 d. Heiltje Hendrika van Westerlaak, 7 m. Lcusden. Ondertrouwd: 7 Oct. Jacobus Steenkamp met Wilhelmina Beijer. Overleden30 Sept. Adriana Wilhelmina Cornelissen oud 21 d. Ï0 Sept. Cornelia Langelaar, oud 54 j. wed. van Lambertus Boerssen. Stoutcnhurg. Geboren: 4 Oct. Rijkje, dochter van Rijkert van de Bunt en Rijkje Budding. Woudenberg. Geboren: 29 Sept. Dirkje d. van Karei van Dijk en Dirkje Davelaar. Ondertrouwd: 30 Sept. Peter Pol, 23j. en Marretje Veer 23 j. rSYtTVIftbf>WJ> MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 October 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0 Boekweit f 0.— \ppelen f 5.a f 10.Peren f 6.Ja f 12.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.a f 2 50 Hoendereieren f5.00 a f6 00 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.15 a fi.275 per kilo. Mar garine f0f0.Zoetem. kaas 0.f0.— Kippen f0.50 a f0.70 Kuikens f l.a f 1.20 Piep kuikens f 0.20 a f 0.50 Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 090 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen fl.50 a f2Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.30 a f0 80 Duiven f 0.30 a f0.50 paar. Magere varkens f 12.f 18.Zeugen f 40.f 50. Biggen f 6a f 8.50 Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Rogge; heet. Boekweit; 50 heet. Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 400 heet. Zandaardappelen 20.000 stuks Hoen- dcreiereti; stuks Eendeneieren; 1400 kiloGrasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas stuks Vee: 10 magere varkens, 350 biggen en 10 zeugen. ALLEN, die nog iets mochten te vorderen hebben van de Hoofd commissie of van een der sub comités 'gelieven hunne reke ningen ^óf ój^gavgj^in te zenden ten lamtore van den Algemenen Penningmeester, den beerJB.. J. CRO^CKEWIT, L^fstraat Na dezen datum wordt onher roepelijk NIETS meer betaald. ter overname aangeboden een goed onderhouden heercArijwiel „NEWcOR^WD" Te bezichtigen bij den heer VAN EDE, Langestraat. zeer weinig gebruikt. Condities nader te bepalen, te bezichtigen Inf. kazerne 4. u, Bekwjfam zelfstandig kousen te breiden, direct gevraagd tegen flintfc loon met kost en.in- woninfr. Br. Hexk, Houtstraat 43 Nijmegen. I De archiJ^mtRM. KROES, te Amersfoort, zalnamens den WelEdejién heer A.(HERSCHEL Bzn, op" Donderdag 20 October 1898, morgens «n 11 uur, in het café »DE ARÊND» publiek Het-BOUWEN van een Boerderij met Wagenschuur, Hooiberg enz. op een perceel Bouwland aan den Uooge- weg pabij de tweede steeg aldaarPv, Teekeningen"*Qn bestek liggen van Donderdag DLOctober 1898 af in voornoemd Ö^fé ter inzage en zijn voor fl.50 per stel ver krijgbaar hij den voornoemden architect. Aanwijzing wordt gehouden op Dinsdag 18 October 18Ü8, 's mor gens ten 11 uur. DE NOTARIS te Amersfoort zal op Dinsdag 18 October 1898 des avonds 5 uur, in i/Eet Am ster dam sch Koffiehuis" bewoond floor D. VAN ESVELD aan den Veen- huizertveg te Soest in bet ,bnder de gemeente SOEST: No. 1. Éen nieuw gébouwd w ijk C no. 264 waarin bierhuis w/Jrdt uitgeoefend met achter huis, afzonderlijke Schuur, erf, tuin, bouy/-/ en weiland aam de W ij ksbJót,-groot 99 aren, 80 centiarcmi In eigdn gebruik hij S. F. BESSELSEN. 2. wijk C no. 1Ö9 met Schuur en erf op het Hart achter den Eng, groot 4 aren, 20 centiaren. Verhuurd jjian J. ONWEZEN voor f 1.per week. No. 3. wijk C. no. (44 met erf in het Souterveen, gfcoot 35 aren, 30_. centiaren. Verhuurd aanvèa»w«dr"WOU- DENBEEG voor f 1.per week. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op 1 Februari 1899. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2