GEMENGD NIEUWS. daar ingewonnen, bevestigden liet verhaal, dat de verdachten hadden gedaan, volkomen. Er was een mevrouw d'A. met haar negentienjarigen zoon (die voor zijn leeftijd een zwareri baard had) naar Amsterdam vertrokken, toevallig met denzelfden trein als de ex-hertogin van Sutherland. Mevrouw d'A. was daarop te Brussel gebleven, door een plotselinge ongesteldheid aan haar hotel gebonden, enz. enz. Men had zich vergist, heel leelijk vergist! Want toen kwam er nog meer uit. De chef van een onzer grootste bankierszaken had ter elfder ure van de geschiedenis gehoord en snelde toe om zich voor de dame, die groote sommen op zijn kantoor gedeponeerd had, borg te stellen Doch 'twas reeds niet meer noodig. De betrokkenen immers ook ter goeder trouwhadden reeds ver ontschuldigingen aangeboden. Zoodat de zaak hiermede uit was. Genezing per brief! Deze methode, reeds sinds jaren door enkele kwakzalvers aangewend, komt tegenwoordig meer en meer in zwang. Zij veroordeelt zich echter, bij eenige nadenken zelve. Bij deze handelwijze heeft de lijder, die gewoonlijk niet op de hoogte is van den wezenlijken aard van zijn lijden, slechts een zekere hoeveelheid viagen omtrent zijn persoon en zijn ziekte te beantwoorden en ontvangt daarvoor, mits hij bij zijn antwoorden de noodige contanten voegt, altijd het bericht teiug, dat hij genezen kan worden, indien hij maar de middelen van deze of genen kwakzalver getrouw gebruikt. Deze verzekering wordt gegeven zonder den patient gezien en onder zocht te hebben, en dat het den kwakzalvers totaal onverschillig is, wat de patient antwoordt of wat hem scheelt, blijkt hieruit, dat aan ieder lijder bijna altijd hetzelfde bericht, meestal gedrukt, en dezelfde middelen worden toegezonden. Daarbij laten zij niets onbeproefd om den patient zoo lang mogelijk aan het lijntje te houden, om zooveel mogelijk geld te verdienen. Genezen per brief is een onmoge lijkheid; wie het belooft, is een be drieger, en wie daarvan hulp verwacht, een dwaas! M. t. I. K. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Dinsdagmiddag te half twee verga derde de gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck. De notulen wer den gelezen en de functie van secretaris, door ziekte van den titularis, vervuld door den griffier Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg. De heer Garjeanne was het eenige raadslid dat op het appèl ontbrak. Als eerste nummer van de agenda was aan de orde het in de vorige raadszitting aangehouden voorstel tot het veranderen van den naam Varkensmarkt in Ko- ninginneplein. Alvorens tot stemming over te gaan deelde den voorzitter mede, dat alsnog waren ingekomen twee adres sen van neringdoende ingezetenen, om wonenden van genoemd plein, met ver zoek het plein zijn naam en bestemming te laten behouden. Na voorlezing van beide adressen wordt het voorstel van B. en W. met 9 tegen 7 stemmen ver worpen en blijft de naam Varkensmarkt dus behouden. Daarop koint aan de orde het ontwerp besluit tot wijziging der verordening regelende de bezoldiging van het onder wijzend personeel bij het Lager Onder wijs, waarbij de tractementen der onder wijzers aan de herhalingschool en die der onderwijzeressen in de nuttige hand werken met f25,— worden verhoogd. Biertoe wordt zonder hoofdei, stemming besloten. De begrooting der d.d. Schutterij wordt daarop zonder wijziging in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 2702.50. Hierop komt aan de orde de begroo ting van het burgerlijk armbestuur met een voorstel om aan het armbestuur eene subsidie te verleenen van f 10.707.68. De heer Gerritsen merkt hierbij aan dat deze post de laatste jaren geregeld wordt verhoogd, hetgeen zijns inziens onnoodig zou zijn, wanneer wat minder vrijgevig met briefjes voor vrije ge neeskundige hulp werd te werk gegaan en deze niet aan personen die een vast weekgeld verdienen worden uitgereikt. De heer Visser zegt dat het hem aan genaam is, dat een en ander ter sprake komt. Bedeeling is niet gemakkelijk; kostelooze geneeskundige hulp wordt Brita noemde? Op een schoonen Meimorgen gingen zij opreis naar New-York, en drie dagen later voeren zij op den Atlan- tischen Oceaan. Er was niet bepaald, welke landen van Europa bezocht zouden worden. Vooreerst ging de reis naar Engeland, van Engeland naar Noorwegen. (Wordt vervolgd). aan hen die vast werk hebben, niet verleend. Het aantal armen neemt even wel toe. Hij zal zich gaarne in relatie stellen met werkgevers om er bij hen op aan te dringen hunne werklieden te bewegen in de een of andere ziekenbus te gaan. Om evenwel bij publicatie de geneeskundige hulp aan de menschen te onttrekken, daarin zag spreker geen heil. De begrooting wordt daarop met alge- meene stemmen aangenomen op een be drag van f 11.100. De begrooting van het Burgerweeshuis werd eveneens z. h. st. vastgesteld in ontvangst op f 11050.60'/i en in uitgaaf op 9224 08s, alzoo met een batig saldo van f 1826.52. Aan de orde komt een rekest van in gezetenen om verbetering der bestrating buiten de Groote Koppel. B. en W. stellen voor om uithoofde de ongunstige toestand van den finantiën der gemeente afwijzend daarop te beschikken. De heer Gerritsen kon zich met het preadvies wel vereenigen, doch zag gaarne althans eene gedeeltelijke verbetering voor het volgend jaar in uitzicht gesteld. De heer Visser deelt daarop mede, dat eene verbetering der bestrating van de Groote Koppel ongeveer f 14620.— zou kosten en voor eene dergelijke verbete ring van de bestrating der Kleine Koppel f5760.— zou benoodigd zijn. Bij het maken zelfs van een enkelen rijweg ter breedte van ongeveer 4 M. zouden de kosten nog respectievelijk f5000.— en f2700.— bedragen. Na een korte repliek van den heer Ger ritsen wordt het prae-advies van B. en W. aangenomen. Aan de orde komt hierna een rekest van den heer G. J. Buijs, tot verhooging van tractementen van leeraren aan de inrichtingen voor hooger en middelbaar onderwijs, met prae-advies van B. en W. om dit adres ter secretarie te deponeeren. De heer Heyligers vreesde, dat met de deponeering van het rekest de zaak van de baan zou zijn. Hij deed een voorstel waarin B. en W. worden uitgenoodigd om in de volgende vergadering een voor stel ter tafel te brengen, om aan de leeraren van het middelbaar onderwijs na 10-jarigen diensttijd een verhooging van f200 toe te staan. Na bestrijding van het voorstel van den heer Heylegers door den Voorzitter en den Wethouder van Onderwijs wordt dit in stemming gebracht. Daar de stem men hierbij staakten werd de zaak aan gehouden tot de volgende vergadering. Komt aan de orde de gemeente-begroo ting voor het jaar 1899. Deze begrooting had op den heer Ger ritsen geen gunstigen indruk gemaakt. Er wordt volgens ZEd. om een handels- trein te gebruikenniet doorgewerkt. Het herhalingsonderwijs o.a. voldoet lang niet aan de eischen daaraan gesteld. Reeds lang werd verbetering toegezegd. Hij hoopte, dat er spoedig een voorstel zou komen om hierin te voorzien, en hiermede niet te wachten tot de leerplicht zal zijn ingediend. Voorts besprak hij de pensioenregeling. Hij had gehoopt thans daarvoor een post op de begrooting te vinden. Ook de onbewoonbaarverklaring van door de gezondheidscommissie afge keurde woningen zag Spr. gaarne einde lijk eens ter hand genomen. Ten slotte besprak hij de overbevolking op de lagere scholen waar klassen zijn met 55 a 60 leerlingen. De heer Prikken vroeg hoe het Dag. Bestuur dacht over schoolvergaderingen. Ongeveer 5 maanden geleden werd be loofd daaromtrent een voorstel te doen. Ook de pensioenregeling is reeds hangende van 15 December 1896 af. De heer van Esveld brengt de uitbrei ding der H. B. S. ter sprake en vindt het antwoord van B. en W. daaromtrent verre van rooskleurig. Voorstellen van het Dag. Bestuur ter verbetering daarvan komen steeds te laat, waardoor o.a. nu den cursus reeds lang is aangevangen het getal leeraren nog niet compleet is. De Voorzitter beantwoordde eenige der gemaakte opmerkingen, de vragen, het onderwijs betreffende, overlatende aan den Wethouder van onderwijs. Wat de pensioensregeling aangaat, herhaalde hij, wat reeds in de memorie van ant woord is gezegd, dat het Dagelijksch Bestuur nog in dit dienstjaar voorstellen hoopte te doen. Voorts gaf hjj als de voorloopige meening van het D. B. te kennen, dat men de pensioenregeling niet kan opdragen aan een particuliere verzekerings-maatschappij. Wat de on bewoonbaar-verklaring betreft van een aantal woningen, wees Spr. op de groote moeielijkheden, aan de toepassing van de verordening verbonden, welke ook in andere gemeenten worden gevoeld. Thans is er echter een lichtpunt, door het tot stand komen van een bouwmaatschappij, zoodat er in den woningnood, die door de onbewoonbaarverklaring zou ontstaan, beter wordt voorzien. Het Dagelijksch Bestuur zal de zaak echter opnieuw in ernstige overweging nemen. De heer Celosse, wethouder van Onder wijs beantwoordde de vragen, op het onderwijs betrekking hebbende. Dat het herhalingsonderwijs niet goed is, niet is wat het wezen moet, is toe te schrij ven aan omstandigheden, niet van het Dagelijksch Bestuur afhankelijk. Doch in de memorie van toelichting op het wets ontwerp op den leerplicht staat, dat de minister een reorganisatie van het her halingsonderwijs ter hand zal nemen. Daarom acht Spr. het niet wenschelijk om nu reeds van gemeentewege het her halingsonderwijs te regelen. De klachten over het onderwijs op de armenschool, over de overbevolking op de lagere scho len en op de H.B. School, waren zeer overdreven. Den heer Prikken antwoordde hij, dat na de inlichtingen, in de afdeelings-ver- gadering gegeven, hij overtuigd kan zijn, dat de voorstellen, betreffende de school vergaderingen, spoedig zullen inkomen. Na een korte repliek van den heer Ger ritsen en een opmerking van den heer van Esveld werden de algemeene discus- sien gesloten. Bij de uitgaven werd een voorstel aangenomen, om het tractement van den eersten ambtenaar ter Secretarie, den heer Sandberg, te verhoogen tot f1500. Het tractement van den inspecteur van politie werd gebracht van f600 op f800. Aan de opper-brandmeester werd naar aanleiding van een ingekomen rekest f 100 toegekend voor zijne werkzaamheden. In verband daarmede werd de post „brandweer" met dit bedrag verhoogd. De heer van Eek wijst op de slechte toestand der bestrating en meent dat door het aanstellen van een paar werk lieden belast met het geregeld nagaan der plaatsen die herstel behoeven, daarin afdoende verbetering is aan te brengen. De wethouder Visser oordeelt de toe stand der bestrating niet zoo slecht als de heer van Eek doot voorkomen, doch doet toezegging om het door laatst ge noemde geopperde idee aan den gemeente opzichter mede te deelen. Op voorstel van B. en W. worden f360.— gevoteerd voor het plaatsen van twee nortonpompen. De heer Heyligers spreekt de wensche- lijkhcid uit dat wordt voortgegaan met de verbetering der plantsoenen die hier en daar in een toestand verkeeren, dat er bijna niet door te komen is. De heer Visser wijst op de enorme kosten die daarmede gepaard zullen gaan. Het kleine stukje waarmede een proef werd genomen heeft reeds f 800. gekost. Hij is er daarom niet voor daarmede voort te gaan. De heer Kleber zegt veel te voelen voor hetgeen door den heer Heyligers is gezegd. De voorzitter doet opmerken dat de raad tot nog toe zeer conservatief is ge weest op het punt der beplanting, en men van vellen niets wilde weten. Hij hoopte, dat de raad in dat opzicht zou veranderd zijn, want eenige opruiming van het hout is wel noodig. De inkomsten gaven geen aanleiding tot belangrijke discussion en werden met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f 214,791.21'/i, de uitgaven op een gelijk bedrag. Het bedrag der onvoorziene uitgaven op f 2,605,12*/». Ten slotte werd nog een besluit goed gekeurd tot heffing van 50 °/o van het tarief van het vuur-, haven- en tongeld voor 1899. Ingekomen 'was een voorstel van B. en W. om het terrein „de Hooiberg" als niet direct benoodigd voor de te bouwen gemeente-gasfabriek, telkens voor een jaar te verhuren. Dit voorstel spoed- eischend verklaard werd onmiddelijk be handeld en z. h.st. aangenomen. Voorts eene verordening houdende wijzi ging der straatpolitie alsmede het tweede supplet:-cohier der inkomsten-belasting. Niets meer -te behandelen zijnde sluit de voorzitter omstreeks 4 uur de ver gadering. De luit.-kolonel J. G. van Gen nep zal, naar de N. R. Cl. meldt, eerstdaags den dienst met pensioen verlaten. Woensdagmorgen had de 14- jarige loodgietersleerling van de firma Kool, genaamd N. van Keulen, het ongeluk te vallen van de in aanbouw zijnde school in hel Hcerenstraalje. Naar wij nader vernomen is het ongeluk tamelijk goed afgeloopen met eenige kneuzingen aan hoofd, lichaam en beenen is bij per brancard naar huis vervoerd. Drs. Mot ren en Jo- rissen verleenden geneeskundige bulp. De eerste luitenant II. Meywert van het 5e Regiment infanterie die tot 31 October a.s. gedetacheerd is bij de Normaal schietschool is door den Minister van Oorlog aangewezen om van d November e.k. tot 15 December d.a.v. eenen cursus aan de werkplaatsen voor draagebar wapenen bij te wonen daarna zal genoemden offieier weder bij voormelden schiet school worden gedetacheerd tot ultimo Eebruari 1899. De eerste luitenant K. F. Dil van het 5e regiment infanterie is aangewezen tot hel bijwonen van den wapencursus voor officieren van wape ning. die van 130 November a.s. bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen wordt gehouden. Bij het 5e regiment infanterie zijn door den kolonel regiments-com mandant bevorderd de korporaal A. Jellesma en de sergeant-titulair J. Grader tot sergeant; de korporaals W. Z. Mulder, J. A. G van Andel en G. Rijdendijk tot sergeant-titulair en de soldaten Th. van der Sligt en P. Beemsterboer tot korporaal. De sergeant D. Cramer van het 5e regiment infanterie die vuor 4 jaren is gedetacheerd geweest bij het Erger in Oost-Inriië, is in Nederland teruggekeerd en weder bij genoemd regiment ingedeeld. De miliciens van de lichting van I89S van het 5e regiment infanterie die niet door het lol zijn aangewezen om onder de wapenen te blijven, zijn hedenmorgen met verlof naar hunne haardsteden gezonden tol '28 Februari 1899. De jongelingen A. M. Kusters en W. C. Houtzagers hebben eene vei bintenis aangegaan als adspirant vaandrig voor het reservekader bij het 5c Regiment infanterie. Bij koninklijk besluit is de vaan drig J. W. Bleeker van hel. 5e regiment infanterie benoemd tot reserve tweede luitenant bij voormeld regiment. Door ile naaml. vennootschap Amersfoortis aan den Amersfooi t- schen berg alhier een terrein aan gekocht van circa 70 bunder. Eene nog op to richten bouwmaatschappij stelt zich voor van dat terrein een villapark te maken, dooi hel bouwen daarop van villa's, ambtenaars- en onderwijzerswoningen. Voor een groot bedrag aar. aandeelen is den onder nemers reeds toezegging gedaan. De heer Hartogh Heys maakte voor de vennootschap een plan voor dit park, waarvan de teekening ge durende de volgende week in de vitrine van den boekhandelaar G. J. Slothouwer zal worden tentoonge-teld. Worden deze plannen verwezenlijkt dan zal naast onze goede oude veste een nieuwe gemeente verrijzen van ongeveer dezelfde oppervlakte als de oude stad. Scherpenzeel. 25 Oct. I)e op heden alhier gehouden collecte voor het fonds van de gewapende dienst heeft Opge bracht de som van f 17.65. Alhier is eene Vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt het oprichten en onderhouden van eene School met den Bijbel, op gereformeerden grond slag. Een reisavontuur van twee Duitsche dames. Onder het geheimzinnige opschrift: »De gesluierde dame met den rozen- bouquet", geven Russische bladen het volgend verhaal Twee dames uit Berlijn reisden in gezelschap van zekeren mijnheer Rumszycki, een Pool, naar een bloedverwant, welke op een landgoed in de nabijheid van Grodno woonde. Tegen den avond werd de coupée tweede klasse, waarin zich het ge zelschap bevond, leeg; eerst tegen tien uur kwam aan een klein station een elegant gekleede, dicht gesluier de dame het compartiment binnen. Ze droeg een grooten, opvallend mooien rozenbouquet in de hand. De nieuw binnengekomene nam naast den heer plaats en richtte wel dia het beleefde verzoek tot hem de raampjes dicht te doen. Toen begon ze in den wagen op en neer teloopen en liet, toen ze haar reiscompagnon vooi bijkwam, schijnbaar bij toeval den rozenbouquet vallen, zoodat de bloemen over den grond verstrooid werden. De heer liaaste zich de rozen weer bij elkaar te zoeken en ze de dame aan te bieden, die hem uit dankbaarheid verscheidene van de prachtige rozen gaf Ook de twee Berlijnsche dames kregen eenige rozen ten geschenke. Weldra werd het stil in den wagen de drie pas sagiers waren ingeslapen, Nu ging de «gesluierde dame" aan het werk, doorzocht gezwind de zakken der rei zigers en liet alle zaken van waarde in haar eigen reistasch glijden. Bij den hoer R. stuitte zij in een dicht genaaide!! zak op een welgevulde portefeuille Vlug was de zak losgetornd en de portefeuille in handen van de »ge- sluieide". Toen de slapers wakker werden, was van hun reisgezellin geen spoor meer te ontdekken. De heer R., wiens portefeuille 30,000 roebel in baar geld en papieren van waaide inhield, vertelde op het eerstvolgende station het geheele voorval aan de politie. Dadelijk werden naar alle richtingen telegrammen gezonden om de dievegge op te sporen. Lang ble ven de nasporingen zonder gevolg, en reeds had men de hoop opgegeven, de volvoerster van dezen vernuftig uitgedachten diefstal te vinden, toen de politie onverwacht het bericht kreeg, dat de gesluierde dame een man was geweest en de origineele diefstal, ovenals een aantal andere spoorwegdiefstallen op ditzelfde tra ject, het werk was van een georgtni- seerde bende van «spoorwegspeciali teiten", aan welker hoofd een zekere Millmann stond. Er begon nu een ijverig zoeken naar Millmann en men slaagde er in hem op het slation te Nikolajew gevangen te nemen, toen hij juist naar Krementsjoeg sporen wilde De dief weerde zich als een wanhopige. Onderweg in den trein sloeg hij de ruilen stuk, hopende door het venster to ontsnappen. De inhechtenisneming van het hoofd der dievenbende had meerdere arrestaties ten gevolgde. Men slaagde er o. a. ook in een van Millmann's collega's, een gauwdief, die onder een valschen naam in Nikolajew woonde, en reeds meermalen gestraft was, in hechtenis te nemen. Ook weid de «kassier" van de bende te Wilna gearresteerd, waar hij als sigarenhandelaar woonde. Hij had zich reeds van een pas voor hot buitenland voorzien, daar hij ge vaar vermoedde. Bij het doorzoeken van zijn winkel werd op een verbor gen plaats 50 000 roebel gevonden. De drie spitsboeven bevinden zich in verzekerde bewaring. De jongste Iudiaiicn-opstand. Aan een Hamburger blad wordt onder dagteekening van 6 Oct. een uitvoerige beschrijving gegeven van den jongsten opstand der Indianen in Minnesota. Sedert lange jaren, heet het, hebben wij geen zoo ernstigen Indianen-op stand gehad als die, welke thans is uitgebroken. De zoo plotseling in opstand gekomen stam, bekend onder den naam Pillegos (plunder-Indianen) omvat 4000 vrije, weerbare mannen, die met hun gezinnen de Chippewas Indianen-Reservation bewonen, en voor de helft uit voortdurend rond trekkende, nog geheel wilde stammen, voor de kleinste helft uit eenigzins beschaafde Indianen bestaan, die zich langzamerhand nederzetten en zelfs den landbouw beoefenen. Natuurlijk heeft de opstand zijn oorzaak en deze licht, gelijk bijna altijd, in het brutale optreden der trusts, die door de re geering beschermd en gesteund worden. Men bad in den laatsten tijd ge vonden, dat het aan de Chippewas verleende terrein voor betere doel einde kon gebruikt worden, en de zoogenaamde Roode-Aarde-Agentuur bad zich te Washington zekere rechten laten verzekeren Zoodra dit geschied was, eischte zij van den commandant van het fort Walker de Indianen van hun pachtgronden te verdrijven. Deze laatsten weigerden natuurlijk en ver klaarden hun gebied te zullen verlaten, wanneer hun behoorlijk vergoeding gegeven werd. De autoriteiten be dankten hievoor en zochten een voor wendsel tot geweld in het feit, dat het opperhoofd (wat bij de Indianen steeds gebeurt) zonder drankconcessie sterken drank had ontvangen. De tolbeambten trachtten bet oppei hoofd der Pelligos, Bushear, gevangen te nemen dit werd door de manschappen van zijn gevolg verhinderd, en de casus belli was gereed. De bevelhebber zond «generaal" Bacon, die pas met lauweren van San tiago teruggekeerd was, met 200 man naar het Bear-Island, om eerbied voor de wetten te vorderen. De Indianen werden gesommeerd de schuldige uit te leveren. Dit geschiedde niet, en de Indianen verklaarden in hun antwoord, dat zij liever tot den laatsten man zouden sterven dan hun lande rijen verlaten zonder dat zij daarvoor andere in de plaats kregen. Daarop werd met geweerschoten geantwoord en de opstand was be gonnen. Maandagmorgen 8 uren legden twee stoombootjes met de eerste hon derd man onder kapitein Wilkison aan Bear-Island aan. De manschappep. werden aan land gezet en zochten het Indianenkamp. De Indianen hadden zich echter op het oorlogspad begeven, het kamp opgebroken en zich in de dichte bosschen verborgen. Te ver geefs zochten de Amerikaansche sol dalen den vijand. Toen zij zich daar mede een paar uren vermoeid hadden, knalde plotseling uit do boschjes rondom schoten, en een deel der man schappen was gedood of gewond eer men eigenlijk den toestand begreep. Men droeg de dooden en gewon den naar de stoombootjes en zocht zoo goed en kwaad het ging bedek king onder de boomen. De strijd duurde drie uren, tot de Indianen zich schijnbaar terugtrokken, door de Amerikanen op de hielen gevolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2