Q (D S Q "ÏÏIÏÏNENLAm"" GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. tentoonstelling der «n A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF VERROEPEN „KLEIN KOOLHORST Een perceel Bonwland, en Driestveld iet Houtwallen, rklaat'de in overeenstemming mot den rapporteur Atthalin en den ad vocaat-generaal Manau het verzoek ontvankelijk en gelastte dat de beide processen-Picquart die voor de correctioneele rechtbank en die voor den krijgsraad zullen worden ver daagd. De advocaat generaal Manau ein digde zijn redo aldus: »In het belang van een goede rechtspraak verzoeken wij het Hof van Cassatie zich met ons boven de wilde hartstochten te verheffen, die zoowel met betrekking tot het proces-Picquart als tot het proces-Dreyfus waarmee het nauw verbonden in, zijn ontketend. Moge het Hof ons de middelen om achter de waarheid te kornen verschaffen, wij moeten alles weten om met kennis van zaken een beslising te nemen. Met het wetboek in de hand doen wij dit verzoek, en herhalen, dat de wet alleen ons eenig richtsnoer zal blijven. En wij verzoeken verder, dat het 't Hof moge behagen, het besluit te nemen, dat ons alle stukken op beide processen betrekking hebbend, worden overgelegd." Daarop trok het Hof zich in de raad kamer terug. In de zaal teruggekeerd wees het Hof bij monde van den voorzitter het volgende arrest. «Ge zien het verzoek van luit.-kolonel Picquart eri de daarop betrekking hebbende artt. van het Strafwetboek overwegende dat luit.-kolonel Picquart naar de correctioneele rechtbank ver wezen is, wegens mededeeling van stukken, de landsverdediging rakende; overwegende dat hij naar den 2en krijgsraad is verwezen wegens ver- valsching, gebruikmaking daarvan en mededeeling van het dossier-Boulet, het dossier over hel postduiven-pro ces en het geheime dossier van het proces-Dreyfus aan een persoon, welke daarvan geen kennis mocht nemen; overwegende dat de beklaagde be weert dat lusschen beide beschuldi gingen verband bestaat, 't welk een conflict tusschen twee verschillende gerechtshoven zou kunnen te voor schijn roepen overwegende dat hel gerechtshof op 't oogenblik de noo- dige gegevens niet bezit om in de zaak een grondige beslissing te nemen, gelast het Hof van Cassatie, vóór het recht spreekt, dat aan dat lichaam alle stukken en dossiers der beide betreffende processen binnen 14 dagen worden overgelegd; bet Hof gelast tevens, dat overeenkomstig de wet, de beide processen worden verdaagd." Dit arrest werd door het publiek met levendigen bijval en zichtbare ontroering ontvangen. De Engelsche minister van koloniën Chamberlain heeft weder een rede voering gehouden thans te Wakefield. Hij zeide o. a. dat het herstel der hartelijke betrekking met Frankrijk afhankelijk is van het verlaten der Fransche staatkunde van verbittering. Een Engelsch-Russische overeen komst betredende China achtte hij wenschelijk en zelfs noodzakelijk. Verder hoopte hij dat groote resulta ten verkregen zullen worden van de vereenigde invloeden van Engeland en Duitschlarid ten behoeve van het be houd van den wereldvrede, en van de onbeperkte handelsvrijheid Zoolang Engeland de vriendschap bezii van het Angelsaksische ras, meende hij. kan geen andere combinatie het Engelsche rijk vrees inboezemen. De beraadslagingen tusschen de Spaansche en Amerikaansche gedele geerden over den vrede zijn gisteren geëindigd. Het vredesverdrag, dat 15 artikelen telt, zal Maandag of Dinsdag worden onderteekend. De zitting eindigde met een krachtig protest van Montero Rios, den voorzitter der Spaansche commissie, die verklaarde te moeten zwichten voor overmacht. H.H. M.M. de Koninginnen ver trokken Donderdagmiddag om half twee van het paleis Het Loo en be gaven zich per rijtuig naar den trein, hoesten. Zijn' kuch werd tot mij ge dragen door den avondwind zij had een geluid van groot lijden, en scheen aan te duiden, dat de man hevige pijn had. Ik merkte verder op, dat hij, als hij hoestte, een zakdoek uit zijn zak haalde en dien tegen zijne lippen drukte. Ik voelde onmiddellijk be langstelling voor hem, en, mijne schreden verhaastende, was ik hem weldra op zijde. i Wordt vervolyd.) terwijl het gevolg te voet volgde. Bij het vertrek waren zeer veel belang stellenden aanwezig, waaronder inten dant Van Steyn en burgemeester Nolthenius. Na een kort onderhoud namen H.H. M.M. van berden met een handdruk afscheid. Bij vertrek van den trein weerklonk meermalen luid gejuich, waarop de Koningin, voor het raam van het salonrijtuig minzaam buigend, dankte. De koninklijke trein werd tot Amersfoort begeleid door den heer Jorissen en den heer Slot boom, inspecteurs der H. IJ. S. M. Onmiddellijk na het vertrek werd de standaard van het paleis Het Loo ingehaald. Baron ClilTord, hofmaar schalk van H.M., blijft gedurende zijn ziekte voorloopig nog op Het Loo. «Een Hollander" schrijft in de N. R. Cl. dat men in Denemarken een beweging op touw zet om niet in Duitschland te koopen, nu men daar op zoo onhebbelijke wijze handeld bij de uitdrijving van Deensciie on derdanen. Hij meent bovendien dat wellicht door andere natiën hiervan nog partij zou te trekken zijn dooi' de betrekkingen met Denemarken uit te breiden. Ilct Algemeen Ncderlandsch Verbond. Ingevolge volmacht van het bestuur is door prof. dr. A. Kuyper, tijdens zijn verblijf in de Westersehe Staten van N.-Amerika, aldaar eene sectie van het Algemeen Nod. Verbond opgericht. Thans worden door dr. Kuyper pogingen aangewend, om ook in het Oosten zulk een sectie tot stand te brengen, ten einde daarna beide on der één bestuur te vereenigen. Standaard PLAATSELIJKE BERICHTEN. Donderdagmiddag werd van het gasthuis «Aldegonde" een daar ver pleegde dienstbode, bij wie typhus was geconstateerd, per brancard beide zijden voorzien van een bord waarop febris lyphoïdea naar de barak voor besmettelijke ziekten in de Koningstraat vervoerd. Dr. J. M. Crookewit is door B. en W. belast met den doodsschouw in 1899 en heeft den vereischtcn eed afgelegd. De heer S. van Beek is door B. en W. \oor 1899 benoemd tot hulp keurmeester van het vleesch en heeft den vereischten eed afgelegd. Voor de betrekking van onder wijzeres aan de openbare school le soort voor meisjes, (hoofd mej. M. van Lessen) hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. De Vereeniging «Liefdadigheid" zal op Vrijdag den lGJen December des avonds 8 uur ten Raadhuize eene algemeene vergadering houden ter bespreking van den toestand der Vereeniging naar aanleiding van de toegezegde gelden. 359e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 7 en 8 Dec. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 4023 4027 4048 5234 9181 9213 9916 9923 9950 12365 12408 12423 16042 16048 17830 17849 en 19960. Te zamen 17 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 3e klasse 1922 Dec.4e klasse 25 Jan.5e klasse 1619, 2427, 30, 31 Jan., 1, 2 en 610 Febr. De derde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25.000, 1 van f5.000 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 'lOO en 1565 van f45. (Geene nieten.) Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde it f3.50 en klassikale a f2.05 per Weylers schrik-regiment op Cuba. Joseph Herringo, de oorlogscorre spondent van de New-Yorker Staats courant, deelt het volgende mede uit den vreeselijken tijd, toen Weylerop Cuba vertoefde: Niet ver van Artemisa het huis is ingestort en gras en onkruid groeien op de ruïne had bij den aanvang van Weyler's bestuur een Spaansche overste, Sanchez genaamd, die naar Weyler's rneening een veel te zacht moedig man was, zijn hoofdkwartier opgeslagen. Dezen zou hij eens «mores" leeren. Op een inspectietocht ver scheen dan ook plotseling de gene raal in het huis van den overste, maar vond hier alles in orde. De vrouw van den overste had de eer den vreeselijken man als gast te ont vangen. In den loop van het gesprek werd verteld dat de overste een kleinen rebel in huis had, een kind van Cubaansehe ouders, die men ge dood had, terwijl een soldaat zich over het arme kind erbarmd en het naar het huis van den overste ge bracht had. Het was zoo'ri aardig knaapje, dat het ouderlooze paar be sloten had het als kind aan te nemen. Op Weyler's wensch werd het kind geroepen. Een jongetje van twee jaar, met de mooie, zachte trekken, die de Cubaansehe kinderen kenmerken, kroop zonder vrees naar den strengen man toe en speelde met de gouden tressen van zijn generaals-uniform. «En kan de jongen al praten vroeg Weyler. «Jawel," antwoordde de pleegvader trotsch, en nam het kind op zijn schoot. «Wat zegt de kleine «Cuba libre. Cuba libre 1" riep het kind uit volle borst. De overste lachte om deze kinderlijke uiting. «Dat heeft hij van zijn rebeler. ouders ge leerd", zeide hij. Weyler zei geen woord, maar stak de hand in zijn zak om een grooten revolver, dien hij altijd bij zich had, te voorschijn te halen. Hij hield toen den loop van het wapen vlak voor den mond van het kind en vroeg op een toon, welke den overste omtrent zijn be doeling geheel misleidde «Nu, kleine rebel, herhaal nog eens wat je daar zeidet, als je durft." «Cuba libre Cuba" Een schot knalde en deed de wan den van het huis als door den schand daad trillen. Met verbrijzeld hoofd gleed het kinderlijkje van de knieën van den overste, die stom van ont zetting was. Eenige dagen later bracht men hem krankzinnig naar Mono Castle; zijn vrouw stierf weinige maanden na de afschuwelijke daad. Keizer Frans Jozef. Het huwelijk van den jeugdigen keizer met den Beiersche prinses was reeds vastgesteld. Op een schoonen lentemorgen van het jaar 1853 begaf hij zich met den prins von Lichten- stein naar Possenhofen, het schoone landgoed van hertog Max van Beieren om het eerste bezoek bij zijn aan staanden schoonvader te brengen Hij dacht er juist overna hoe zijn prinses er wol zou uitzien, toen Lichtenstein bij het langsrijden van het park, plot seling uitriep: «Ziet eens majesteit wat prachtig, hier zullen we ons niet vervelen. Het lijkt wel een sprookje, daar dat lieve wezen door die reeën omringd". Op hetzelfde oogenblik ging het rijtuig een hoek om en onttrok het schoone beeld aan het oog van den keizer. Op het slot aangekomen, werd de keizer voorgesteld aan twee Beiersche prinsessen, die hoewel zij niet mooi waren er toch elegant uitzagen. De keizer wist echter nog steeds niet welke voor hem bestemd was. 's Middags maakte hij met haar een rijtoer en keerde toen op zijn kamer terug Plotseling hoorde luj achter de deur do stemmen van twee vrouwen: «Ik moet u bepaald verzoeken, prinses, gaat u weer naar binnen, u weet dat het verboden is Daarom juist", liet zich een tweede stom hooren, «omdat het verboden is zal ik het doen." De deur ging open en Frans Jozef bleef als vastgenageld staan. Want voor hem stond blozend, doch vroolijk lachend, het schoonste meisje, dat hij ooit geziend had. «Laat mij toch begaan, gravin," zeide ze en maakte zich los van een onzichtbaar persoon, die haar terug wilde trekken, «Wie zijt gij?" vroeg nu de keizer, die meende dat het een droom was. «Ik ben prinses Elisabeth," was het antwoord. «En waarom heeft men u niet aan mij voorgesteld, waarom heb ik u nog niet gezien?" «Dat komt," antwoordde zij lachend, «omdat ik zoolang kind word gehouden in huis; de dames beneden moeten eerst gehuwd zijn en om haar werd ik den geheele dag opgesloten en moest alleen eten." «Hoe komt u er bij riep gravin v. K., die eindelijk rood van verontwaardiging binnen was ge komen. «Vei geef me, Majesteit," zeide ze tot den keizer, «maar ik heb strenge orders gekregen. Doende alsof hij het niet hoorde, bood hij de jeugdige schoone zijn arm met de woorden: «Willen we naar beneden gaan?" «Nooit!" riep verschrikt uit. «Papa zou vreeselijk boos worden." Van dit oogenblik maakte de gravin gebruik om met een diepe buiging voor den keizer de piinses mee te trekken. «Wezullen elkaar wel weer zien," dacht Frans Jozef en maakte zich voor het diner gereed. Toen men 's avonds gezellig bijeen zat en de keizer in een opgeruimde stemming was vroeg hij plotseling aan zijn gastheer: «Ik zou u wel een verzoek willen doen. Ik zou gaarne aan uw jongste dochter, prinses Elisa beth, die ik vandaag op den trap ontmoette, worden voorgesteld." Allen zagen elkander versteld aan en een oogenblik heerschte er een algemeen stilzwijgen. Een oogenblik later trad prinses Elizabeth, vreeselijk verlegen, vergezeld van giavin v. K., den salon binnen. Lichtenstein weerhield met moeite een uitroep van bewondering, want de feeënverschijning van dien ochtend, waarnaar hij tevergeefs den geheelen dag had uitgezien, stond voor hem. Eenige maanden later ontmoetten de Keizer en de hertogelijke familie elkaar voor den tweeden keer en nu werd het huwelijk met de schoone prinses vastgesteld. Gevonden Voorwerpen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie alhier omtrent de volgende gevonden voorwerpen Een blauwe barret. Een duimstok. Een vrouwehoed. Een nieuw testament. Een zwarte parapluie. Een wandelstok. Een fietspomp. Een nikkel dames horlogeketting. Een blauwe mantelkap. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 1 tot en met 7 December. GeborenGijsbert-, z. van J. H. Mulder en H. van den Berg. Maria Johanna, d. van H. van Beek en A. C. Huisman. Catrina Johanna, d. van C. van Nieuwen- huizen en C. Blombergen. Joannes Wilhelmus Maria, z. van A. van den Hoek en H. van Beek. Elbertus Theo doras, z. van P. van den Hoven en N. Bitter. Antonius, z. van T. Veldhuizen en K. Berg. Johanna Maria Christina, d. van J. Overeem en J. M. C. Pol. Franciscus Joannes, z. van J. F. van Doorn en H. Bosman. Hendrikus Her- manus, z. van A. Elizen en G. Groenouwe. Hennina Anna, d. van C. J. Plomp en V. Konijn. Henrietta Johanna Geer- truida, d. van J. W. A. Stuurop en W, Tennekes. Eberliena Christina, d. van A. C. C. Planije en M. C. Slotboom. GetrouwdH. Staal en A. W. Lankamp. OverledenHendrika Jacoba Gijsbertse, 36 j. ongeh. Margaretha Alberta van Meeteren, 51 j. echtg. van H. J. van Hensbergen. Nicolaas Kalf, 67 j. ongeh. Jan van Veluw, 61 j. wedr. van D. van der Horst. Hermina Veenendaal, 63 j. wed. van W. Kwint, Paulus de Bie. 70 j. wedr. van W. M. Achterberg. Everardus Johannes de Poel, 29 j. ongeh. Jannetje van Duinen, 76 j. echtg. van A. van Drie. Jansje Elisabeth Goorman, 70 j. wed. van D. van Zandijk. Hen drikus van Ruitenbeek, 69 j. echtg. van C. Rodestijn. Hoogland. Geboren: Geurt zoon van W. Meinten en F. Meinten. Hermanus zoon van H. van de Geer en A. van Hamersveld. Lcusden. Ondertrouwd7 Dec. August Eijsink en Gosina van Altena. 8 Dec. Cornelis Adrianus Beudeker en Elisabeth Maria Boeschoten. Gehuwd: 8 Dec. Jacob van Putten en Elisabeth Buitenhuis. Stouteiiburg. Geboren3 Dec. Teunis, z. van Heintje Plaizier. Timotheus, z. van Willem Smit en Bartha van Bekkum. Overleden: 8 Dec. Josephus Antonius Schoonderbeek, oud 80 j. ongeh. Woudenberg. Levenl. aangegeven: 2 Dec. Kind vr. geslacht van Gerrit van den Essenburg en Antje van Huissen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 Dec. 1898. Tarwe f 0.Kogge f 0Boekweit f 0. Appelen I 5 a f 10.Peren f7.af 12 Nieuwe aanlapp. f 0.a f 0 Zamlaardapp. f 2.a f 2 40 llocndereieren f.7a f8per lOOst. Eenden f0a f0.Boter f 1 00 a f 1.15 per kilo. Mar garine f0k f0Zoetem kaas 0.f 0. Kippen f0.60 a f0.80 Kuikens fla fl.20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.50 Ganzen f0.f0.Eenden I 0 00 a f 0.90 p st. Jonge f0.a f0Mazen fl.50 a f2Wilde konijnen f0 40 a f 0.50. Tamme fl.00 a f 1 20 Duiven fO.OO a f0 00 paar. Magere Tarkens f 12 f 18 Zeugen f 40.f 50. Biggen f5 af 8 00 Schrammen f 00a f 00 Vette koeien fOOO.— a f000.— Guste koeien f00.- a f 000 Kalfkoeien f000 a f000 Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len: 200 heet. Zaudaardappelen 5000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren1400 kilo Grasbo- ter: kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 30 magere varkens, 250 biggen en 10 zeugen. Overleden mijne geliefde Echtgenoote Margaretha alberta van weeteren, in den ouderdom va 5^ jaren I. J. VAK Hjüf^BERGES. Amersfoort, 29 Nov. 1898. Vanaf Woensdag 14 tot en ihet Zaterdag 17 dezer, elkën dag Verknoping vin eene partij zeer tij na" zingende zoowel bij avdld als bii dag, in het Lgaëin^nt\,HET Roode Hert" van "den Heer DE YOOGÜ, VarkemgJharkt Amersfoort. N.B. Alle liefhebbers worden tot dezen verkoop uitgenoodigd. DAMES DIREC- TRICES der Protes- tantsche Armenloterij- - alhier maken bij deze aan hare stadge noten hekend dat de zal plaats hebben in hejj&f. Pietcr en Bloklands"GnstKuis op Dins dag eri Woensdag, 13 en 14 Dec. e.k.van 104 uur. De prijzen-Ifnrutëii worden afgehaald Zaterdag 17 Dec. van 1012 uur. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Vrijdag 16 December 1898, 's voor middags II uur, in het Koffiehuis »Het Yalkje" aldaar publick In de Gemeente Stoutenburg. J^erc. I. a/d Hessenweg en spekkende tot aaii de Beek, bestaande uit Huis met achterhui/S, nieuwe Schuur, Wagenloods', 3 Bergen, Boomgaard, uitgestrekte Wei en Bouwlanden, j Bossclicii, Lanen, opgaande ÏBooineu en Houtwallen, te 'zamen groot 35&5.50 H.A. Perc.' 2. a/d. Hessenweg tegenover perc. 1 rriet de Kievietenstecg daarlangs gdlegen, groot 6.11.15 Hectare. Perc. 1 en 2 worden ook iu massa geveild. ■Deze perceelen zijn te zamen vafkuurd, met jiitzondering van hoi Houtgewas eri het jachtrecht aai H. VA5FDRÏE voor f550.— pei'L. iaajg Biji afzonderlijken verkoop komt -Van deze huur f470.voor jjferc. 1 en f80. voor perc. 2. .-. 46 pé'rceelcii op de Hofstlde staande, waar onder zwarejEikcii en Beuken, worden onmic^delijk na de Yeiling afzonderlijk Verkocht met recht van Naasting voor de koopers der Vaste goedereu. - Pcrë. 3 en 4. naast de Kfevietensteeg groot 96.50 Aren en 35.40 Aren in erfpacht uitgegeven, het eerste aan A. M. YAN DEN BERG voor f 20,per jh&r, het andere aan J. BERG vo(% f8.per jaar. De getimmerte?!- behooren_>dën erfpachters. Betaaldag der kooppenningen 16 Maart 1899. Nadere inlichtingen worden verstrekt en de kadastrale kaart der perceelen ligt ter inzage ten kantore van den Notaris A. H. DRIJFHOUT v. HOOPE voor noemd. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2