NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad v@©r de Provincie Utrecht. Nieuwjaarswenschen, BUITENLAND. Vo. 102. Zaterdag 24 December 1898. Zeven-en-twintiffste jaarjjang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN' ZATEIIDAG. ii. OUDEJAARSAVOND, Zaterdag 31 DeceÉer a.s, BINNENLAND. FEUILLETON. Het kleine Ms bij Steven's Heide. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het gelieele Kijk. Afzonder 1 ijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. P/li: Iii liet nummer van den zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van ct 25 ets. a contant, van 1 tot 3 regels. Prins George van Griekenland is Donderdag te Kanca op liet eiland Kreta aangekomen en heeft daar een schitterende ontvangst genoten. De plechtige «inhuldiging" heeft geheel volgens het programma plaats gehad. Er werden bij zijn aankomst in deSuda- baai saluutschoten gelost door de oor logsschepen der mogendheden, terwijl hij bij zijn intocht in de stad Kanea door de bevolking geestdriftig werd toegejuicht. Met het betreden van Kreta's bodem door prins George begmt er voor het eiland een nieuwe aëra. Men moge voor de houding der vier bij Kreta geïnteresseerde mogendheden, die zoo langen lijd een aarzelende politiek hebben gevoerd, weinig sympathie ge voelen, nu zij eindelijk een oplossing der quaestie hebben gevonden en prins George tot Hooge Commissaris is be noemd, is het zeker aller wensch, dat het den Griekschen prins moge ge lukken de wonden, welke het zwaar beproefde eiland en zijn bewoners zijn geslagen, te heelen, En in zooverre is prins George de rechten man. dat hij meer dan eenig ander gouverneur, zonder een sterke troepenmacht ge steund, zijn invloed ten gunste van de tot op het hemd uitgeplunderde Mohammedanen kan doen gelden. Want dat is een quaestie van belang. Hoe zwaar ook de schade is, welke het eiland door de barbaarsche ver woesting der olijfbosschen en wijn bergen heeft geleden, de natuur is vrijgevig genoeg om weidia weer in de behoeften der- bewoners te voorzien, zoodra zij zich maar geregeld op den arbeid kunnen toeleggen. Doch een tweede, moeilijker op te lossen vraag is: Hoe zullen de Mo hammedanen en Gristenen zich met elkaar verzoenen, wier Moskeeën en kerken, tot nu toe tempels van naas- tenhaat en wier priesters de aanstich ters van onmensehelijke barbaarsch- heden waren Zal ook prins George wel in staat zijn de uitgeschudde Muzelmansclie landbevolking, welke in de steden zonder werk, van aal moezen en dibfstai moet leven, de veiligheid bij hun arbeid terug te geven en op den duur te waarborgen Want ofschoon ook thans misschien in hun vreugde over de bevi ijding van het Turksehe juk bieren daar enkele goedgezinde christenen de beste voor nemens ten opzichte der Mohamme danen koesteren, daardoor wordt de moeilijke quaestie van landbezit op den duur niet opgelost. Tot 1111 toe ontbreekt het nog zoo goed als ge heel aan berichten omtrent het terug- keeren van Muzelmannen naar het binnenland van liet eiland, terwijl de tijdingen omtrent emigratie van groote scharen Mohammedanen hij den dag talrijker worden. Daarom zal het de moeilijkste taak van prins George zijn hier in te giijpen en gelukt het hem dit vraagstuk tot oplossing te brengen, dan heeft hij meer gedaan dan de admiralen, welke zich, van de moeilijk heden van deze taak bewust, steeds buiten die quaestie hebben gehouden. Prins George is natuurlijk een leek in liet regeeren, maar hij brengt voor zeker zijn goeden wil meeomdelas- stige vraagstukken op te lossen. Het is voor hem te hopen, dal er op Kreta verstand schuilt om de oude overge ërfde averechlsche opvatting omtrent geloof dat volgens de Kretensers gelijk schijnt te staan met onverdraagzaam heid langzamerhand te niet te doen, waai door de oorzaak van oproer op liet eiland zou zijn weggenomen. Koning Oskar van Zweden is plot seling ernstig ongesteld geworden. In Noordelijk Duitschland is veel sneeuw gevallen. Uit een oflicieele nota welke aan gaande denjongsten Franschen minis terraad is bekend gemaakt, blijkt, dat het geheime dossier, hetwelk volgens de Aurore reeds aan het Hof van Cassatie zou zijn overgedegd, nog in het bezit der regeering is. De nota deelt verder mee, dat na den ge houden ministerraad de ministers van oorlog, justitie en binnenlandsche zaken nog afzonderlijk over de voor waarden waarop het geheime dossier aan liet Hof zou worden overgelegd, hebben beraadslaagd. De Temps voegt hieraan toe, dat de onderhan delingen tusschen liet Hof en de regeering nog worden voortgezet Dinsdag j.l. hadden de voorzitter van de cnmineele Kamer van het Hof mr. Loew en de procureur-generaal mr. Manau een onderhoud met den mi nister van justitie Lebret. Tot de bezwaren van den Minister behoorde ook de vrees dat de advocaat van irifivi ouw Dreyfus, mr. Mornard, 111e- dedeeling van de stukken aan zijn cliënte zou kunnen doen, waartoe hij liet recht heeft, daar mevrouw Drey fus als civiele partij ook inzage dei- stukken mag hebben. Aangezien de minister van justitie van dezen kant indiscreties vreesde, verlangde hij dat Mr. Mornard persoonlijk borg bleef voor de stilzwijgendheid van mevrouw Dreyfus. Mornard gaf daarop de verzekering dat alle voor zorgsmaatregelen getroffen waren 0111 te verhinderen dat de geheime stuk ken bekend werden. Mornard is dan ook van meening dat de stukken weldra zullen worden overgelegd. De Gaulois, het blad van den generalen staf', zegt in staat te zijn te kunnen meedeelen dat er in liet geheime dossier noch brieven van den Duitschcn keizer, noch van de gravin Munster aanwezig zijn. Ook de Eclair noemt het voor handen zijn van dergelijke brieven een fabel. De afgevaardigde Paschal Grousset toont nu in een uitvoerig schrijven in de Petit Temps aan, dat de brief van keizer Wilhelm II bestaat of in elk geval bestaan heeft, doch valsch was zooals ook de Duitsche gezant graaf Münster heeft doen uitkomen. Volgens Grousset heeft deze brief een rol gespeeld in liet ontslag van Casimir Perier als president der re publiek. Naar ons gister uit Parijs geseind werd, zal nu ook de minister-presi dent Dupuy, die eveneens in 1894 toen Dreyfus veroordeeld werd, pre mier was, door liet Hof van Cassatie worden gehoord. Bij decreet moet daartoe de president der republiek zijn toestemming geven. Zoodra dit decreet geteekend is, dat gisteravond nog werd verwacht, begeven zich dan de leden van liet Hof naar het mi nisterie van binnenlandsche zaken om Dupuy te liooren, Dit getuigenverhoor van een mi nisterpresident heeft reeds een pre cedent gehad; gedurende het Panama- proces toch is ook Dupuy benevens de Freycinet als minister door het Hof van Cassatie gehoord. Max Regis is te Parijs aangekomen. Daar men betoogingen verwachtte, waren er omvangrijke voorzorgsmaat regelen genomen. Er waren echter slechts weinig geestverwanten aan 't station, die „leve Max Regis „leve de burgemeesterriepen. Niet zoo gelukkig alszijnecollega's, die hunne begrootingen zonder noe menswaardige wijzingen hebben zien aannemen, was de minister van oor log. Het scheen wel alsof alle be zuinigingsvoorstellaars hadden ge wacht tot dit budget aan de orde kwam. Den minister is veel bloed afgetapt en men heeft hem niet meer overgelaten dan strikt noodig was om zijn bestaan voortteslepen. Zelfs eenmaal, bij liet amendement-Kerdijk om f 484,090 te schrappen voor bom vrije gebouwen in de stelling Am sterdam, moest hij met nadruk de portefeuille-kwestie stellen en toch verkreeg hij slechts de helft van de gevraagde som voor het voltooien van slechts één der beide forten. Verder werden hem nog een aan tal veeren uit den staart geplukt. Aangenomen werden o.a. de amen dementen om f 24,000 te schrappen voor een rijloods voor Alexander- kazerne; tot schrapping van f24,000 voor een rijloods te 's Hertogenbosch en van f 2(3,500 voor een rijloods te Amersfoort. Bij de vestingbegrooting ging het nog erger. Reeds meldden wij, dat van de f484,000 voor bomvrije ge houwen de helft werd geschraptook de f80,000 als 1ste termijn voor het maken van gebouwen in 5 forten en van f59,000 voor inrichting van sectorparken werden meedoogeriloos geschrapt, zoodat, ten slotte de mi nister niets anders heeft overgehou den dan dat ééne van zijn twee woonforten, dat men hem gelaten heeft, omdat hij anders van het too- neel zou verdwenen zijn. Ecu totale maansverduistering. In den avond van Dinsdag 27 De cember a.s. heeft er een totale maans verduistering plaats, die in ons land in haar geheel zichtbaar zal zijn. Wanneer wolken of nevels ons Uit het Dagboek van een geneesheer. Naar het Engelsch VAN L. F. MEADE en Dr. Cl. HALIFAX. 6) «Ik heb slaap," zeide ik, een ik zal heel gaarne vrat gaan liggenmaar breng me niet naar een' slaapkamer. Zoo gij me wilt toestaan, dat ik me op die sofa wat uitstrek, zal het best gaan. «Zooals gij verkiest," zeide hij met een onverschilligen hoofdknik. "De sofa is breed, en, daar ik verder niets kan doen, zal ik naar m'n kamer gaan. De wijn staat hier op tafel, als gij soms meer verlangt. Ik zal Rachel zeggen, dat gij u hier bevindt, voor het geval dat zij u noodig mocht hebben. Wel te rusten!" Hij verliet de kamer, en trok de deur achter zich toe, en ik hoorde hem met veel geraas de trap opgaan. Ik strekte mij op de sofa uit, daar ik vreesde, dat hij onverwachts terug zou keeren. Er viel nu volstrekt niet meer aan te twijfelen, dat ik mij in een hachelijke toestand bevond, en dat ik mijn leven wellicht zou verliezen door wat mij toescheen een' daad van algemeene mensehenliefde te wezen. Wie waren deze kerels wat was hun bedrijf? Zij waren zeer zeker niet, wat zij schenen de kuikens-hoeve was naar alle waarschijnlijkheid een voorwendsel, om een' onderneming van een geheel verschillend karakter te bedekken. Het verhaal van de revol- verwond was, met het oog hierop, valsch. Waarom had het meisje er zoo ontsteld uitgezien? Waarom had de gewonde mij verzocht te vertrekken Waarom had Hal mij met zulke blikken van duivelachtige haat vereerd Vooral, waarom was er morphine in den wijn gedaan? Toen het in het huis vol komen stil was, sloop ik van de sofa en begaf mij naar het raam. Dit was breed en nam het grootste gedeelte van één der wanden van de kamer in beslag. Ik had het gemakkelijk geopend, om den wijn er uit te werpen, en thans week het weder toen ik er aan trok. Ik schoof het zonder het minste ge raas open, en toen ik mij voorover boog met het plan het hoofd er uit te steken, om te zien of er ook ge legenheid tot ontsnappen bestond, deinsde ik verschrikt terug. Het venster was werkelijk van buiten gebarrika- deerd met een geheel ijzeren blind. Ik duwde met mijn' hand er tegen het zat vast als een muur. Een half uur geleden was dit luik er niet voor. Hoe was het mogelijk geweest, het er zonder eenig geraas vóór te brengen. Ik schoof het raam weder toe, en begaf mij naar dfc deur. Ik draaide de kruk om zij gaf meê, maar de deur week niet. Zij was op slot. De zat in den val, Wat stond mij te doen? Op dat oogenblik hoorde ik gekraak op de trap, en het heslist geluid van zware voetstappen. Ik keerde onmid dellijk naar de sofa terug, ging er m mijne volle lengte op liggen, en bootste zoo goed mogelijk het uiterlijk, en de ademhaling na van iemand, die onder den invloed van morphine is. Ik haalde snurkend en snel adem. Ik nam een' houding aan, alsof ik in diepen slaap was. Mij gehoor was nu uiterst scherp, en de muren van dit zonderlinge huis ware dun. Ik hoorde de voetstappen de deur naderen. Het slot werd zonder gedruisch ontsloten, de kruk omge draaid, en de deur even geopend. Ik vernam dit alles door het gehoor, want ik durfde geen ooglid opheffen. Er was overvloed van licht in de kamer het vuur vlamde vroolijk op, en een' groote petroleumlamp brandde op de tafel. Naast de lamp stond het blad met glazen eD de flesch port. Ik scheen alles te zien, niettegenstaande mijne oogleden stijf op elkander waren gedrukt, en ik lag min of meer voor over en snurkte luid. Ja",zeideRandall, naderbij komende en zich over mij heenbuigende,» 't is in orde hij slaapt vast genoeg, zoo vast als een nagel. Nou, wat is er aan de hand?" ging hij voort, zich blijkbaar tot Mrs Randall richtende en op brommend fluisterende toon sprekende. «Je houdt niet van dit werk, he? Je gesnotter haat niets, 't moet gebeuren. Hij is vast in slaap, vindt je niet? Kom hier en bekijk hem maar eens goed.» «Ik wil niet naar hem kijkenje bent de wreedste kerel, die er ooit leefde je bent een moordenaar. Ik moet je alleen spreken ga onmiddellijk met me meê; indien je 'tniet doet, dan zal ik, wat ik te zeggen heb, hier uitspreken.» »Je moogt zoo hard schreeuwen als ge wilt, je zult hem toch niet wakker maken. Ik wist wat ik van plan was, toen ik de morphine in den wijn deed hij is vast in slaap. Wat wil je, meid? Nou niet van die lieve woordjes van je, en niet van die hartstocht! Ons aller leven is in gevaar, dat verzeker ik je.» »Dat mag wezen zooals het wil, maar je moest deze Heer laten ver trekken, Hal.» »Dat kan je met een paarwoorden zeggen, maar als je je er meê moet be moeien en drukte maken, laten we dan van hier gaan. Hij is vast in slaap daar ben ik zeker van, maar er valt niets van te zeggen, watje gebrom op hem kan uitwerken. Hij ziet er dood vermoeid uit, vindt je niet? Het is werkelijk jammer hem te storen. De man lachte zoo afschuwelijk, dat mijn bloed bijna stolde. «Kom in de provisiekamer, zeide hij «dddr zal hij ons zeker niet hooren.» Wordl vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1