OUT, Takken Mammen. G. WESSELS. GEMENGD NIEUWS. Advertentiëii. WEDER VERKRIJGBAAR: A. H. DRIjpTTVAHHOOFF VERKOOVEN: zwér Efar, Elzen-, Esichen- en -ander SparrenduRsel, zware ME-, BEUKE- en IJSPE- A.H. DRIJFHOUT VAN ÏÏOOFF VEIUvöOPEll: zwaarESKEN-en ander B A K H 0 U T, zwaar EIKEN-en ander H A K il OUT, M iMÜITJil «..all#»*1 Hiervan overtuigd, is de directeur volgaarne bereid, om (met het oog op het aanstaande nieuwjaarsfeest, en de daarmede gepaard gaande uitreiking van fooien) aan hen, die ze ter doel matige verspreiding wenschen te ont vangen kosteloos te doen toekomen zóóveel exemplaren van een populair geschrift tot titel dragendeRijks postspaarbank, belangrijke voorschrif ten betrekkelijk haren dienst, als zij tot dat doel willen erlangen. Het zal hem zelfs hoogst aangenaam wezen wanneer bijv. besluui ders van in de termen vallende vereenigingen, fabrikanten en andere werkgevers, directiën van ondernemingen (spoor wegen stoombooten, trams, enz.), directiën van grootere hótels en koffie huizen, enz., van dit zijn aanbod ge bruik maken. Voor het geval zij zich te dien einde tot hem willen wenden, wordt onder hunne aandacht gebracht, dat alle brieven, geadresseerd: Aan den direc teur der Rijkspostspaarbank te Am sterdamvrij van port zijn. Ook aankondigings-biljetten. betrek kelijk de Rijkspostspaarbank, kan men ter voorhanging in werkplaatsen, of andere, daartoe geschikte lokalen van dien directeur ontvangen. Aan verzoeken, van een of andere aard, zal ten spoedigste worden voldaan. In de gisterenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad, ge presideerd door den burgemeester Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck waren met kennisgeving afwezig de heeren, C. P. van Beek, A M Tromp van Holst, J. Gerd. Kleber, D. Gerritsen, en P. van der Want JMzn. Na lezing der notulen door den Secretaris, die onveranderd worden goedgekeurd komt in behandeling het in de vorige vergadering bij sta king der stemmen aangehouden voor stel van den heer D. Gerritsen orn het request van de werklieden der gemeentereiniging 0111 loonsverhooging m handen eener commissie te stellen tot nader onderzoek. Het voorstel van het Dagel. bestuur is het voor kennisgeving aan te nemen en ter secretarie te deponeeren. Voor tot de stemming over to gaan deelt de voorzitter mede, dat alsnog bij hem is ingekomen een schrijven van bedoelde werklieden waarin deze hunne respectievelijke loonen vermelden. ZEd. heeft geen bezwaar dit schrij ven aan den Raad mede te deelen, zonder evenwel naar aanleiding daar van weder gelegenheid tot debat te geven Bij de voorlezing blijkt, dat van meergenoemde werklieden één een weekloon genoot van f 7.5 hunner verdienen f 0.75 per week, 4 ieder f 6.50, één f 6.één f 5 50 één f 5,*25. twee f5.en twee ieder f4.50 respectievelijk naar het aantal hunner dienstjaren die van '14 tot 4 jaar bedragen. Gewerkt wordt van des ochtends 5'/j tot des avonds 7'/s inet '2 uur schafttijd. Allen zijn van 20—25 jaar oud. Bij de stemming oior het voorstel staken de stemmen andermaal en wordt dit dus geacht als te zijn ver worpen. Een voorstel tot het uitbreiden van de buizen der waterleiding in de Naarderstraatweg, waarvan de kosten f 2700.zullen bedragen en de ge meente volgens contract gedurende 3 jaar 107o dezer soin zal hebben te betalen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de weide verloopen winter, en de beurs met twintig son vereins? de beurs droeg de naamletters van den man aan de binnenzijde je kondt die nooit vinden. Herinner je je, hoe je er naar gezocht hebt, en hoe ik je oogensckijnlijk hielp? Welnu, ik bezat de beurs al dien tijd. Ik dacht, ik zal ze bewaren, ze kan misschien te pas komen. Ik heb ze nu boven. Je ziet, ik kan te een of anderen tijd een' aanklacht tegen je indienen en je 't vuur aan de schenen leggen, en dat zal ik doen, als je den dokter vermoordt." Hare woorden maakten blijkbaar indruk op den woestaard. Ik kon hem heen en weêr hooren loopen, en ik kon zelfs de snelle, gejaagde adem haling der jonge vrouw onderscheiden. «Ik heb ook den sleutel van de eetkamer in m'n bezit," ging zij voort «ik nam hem uit het slot en stak hem in m'n zak, op een oogenblik dat je niet keekt, derhalve kan ik doen, wat ik zeide. Indien je per- beert den sleutel me met geweld te ontnemen, zal ik het huis van m'n geschreeuw doen daveren. Je hebt j den dokter bedwelmd; maar hij is j Voorzitter den heer Croockewit ge rust heeft gesteld dat deze uitbreiding valt binnen de kom der gemeente en er daardoor geen moeielijkheden met concessionarissen kunnen ontstaan. Tot herschatter van de localen waarin vergunning wordt met alge- meene stemmen herbenoemd de heer J. Kerkhoff. Tot lid van het college van cura toren van het gymnasium wordt her benoemd Ds. D. P. M. Graswinckel. Evenzoo werden de heeren Dr. A. H. C. van Driel en Dr. H. J. Reijnders met algemeene stemmen herbenoemd respectievelijk tot lid van de com missie van toezicht op het Middelbaar en Lager Onderwijs. De aftredende leden van het bur gerlijk armbestuur de heeren H. W. van Esveld en B. A. Siddrc werden herbenoemdéén stem werd op de heer D. Gen itsen uitgebracht. Tot leden der commissie van Fabri cage werden herbenoemd de heeren C Th. van Beek, H. J. Croockewit en G P. A. Gaijeanne. Tot leden der commissie voor de geinecnlei einiging werden herbenoemd de heeren C. T. van Beek en H. W. van Esveld en evenzoo tot advisee- rende leden de heeren D. van der Werf en N. Wolfswinkel. Ook de heer Mr. J. Heyligers perio diek aftredende als lid der gezond heidscommissie werd als zoodanig herkozen. Tot regent van het burgerweeshuis wordt uit de voordracht van het college van regenten bestaande uit do heaieu II. J. Croockewit, A. M. Tromp van Holst en Mr. P. J. F. van Voorst Vader, laatstgenoemde gekozen met 7 stemmen tegen 4 op den heer Trotnp v. Holst uitgebracht. Tot onderwijzeres aan de open- baie school voor meisjes alhier wordt met algemeene stemmen benoemd Mej Wybrandi en hare jaarwedde z. h st. vastgesteld op f 000. met f 125.verhooging voor de in haar bezit zijnde hoofdacte. De voordracht voor deze betrekking bestond uit de dames T. Wybrandi te Leeuwarden, J. H. van Omme te Brum men en P. H. Kuijlman te Putter, De Voorzitter doet daarna mede- dceling dat ingekomen zijn 1. Van de firma II. Wolters alhier een presentexemplaar van het 11de deel der Geschiedkundige bijzondei heden van Amersfoort door W. F. N. van Rootselaar. Besloten wordt tot het accepteeren daarvan onder dankbetui ging aan de geefster. 2. De goedkeuring der Ged. Staten der provincie op het besluit tot hef fing van 50°/o van het vuur-, haven en tougeld. 3. De goedkeuring van hetzelfde college op de begrooting der d d. schutterij over 1898'99. 4. De beschikking op 3 reclames inzake de plaatselijke inkomsten-be lasting en 5. de vaststelling van het tiacte- ment van den tijdelijke leeraar aan de H. B. School. Verder niets te behandelen zijnde sluit de Voorzitter te half drie de vergadering. Tegen A. v. Z. en A. V. is dooi de politie procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van een 1000 tal steenen van de opslagplaats aan de 11. IJ. S. alhier. Ds. J. D. J. Idenhurg, van lld- gersberg heeft bedankt voor het be roep naar Amersfoort. nog niet dood." »Hij zal nimmermeer ontwaken," zeide Hal lachende; "je kunt hem niet redden, meisje, al beproefdet je het ook ik zeg je, dat hij dood is. Ik deed morphine genoeg in dat ééne glas port, om drie of vier man naai de andere wereld te helpen." "Je vergist je," was het antwoord. »Ik sloeg hem ook gade, en ik houd me overtuigd, dat hij op het oogenblik al weêr kan opgestaan zijn. Herinner je je den man, dien je bedwelmdet in Australië? Ik zag hem sterven; die was vrij wat erger, dan deze dokter." Hal stootte opnieuw een vloek uit, eu wederom poogde hij het meisje ge weld aan te doen. Ik merkte dit, door dat zij blijkbaar achteruit sprong en de deur van de provisiekamer open rukte. »Nu heb je te kiezen," zeide zij. "Je hebt voor het oogenblik geen wa penen bij je; ik ben vlak bij de deur; ik kan je in een oogwenk opsluiten, en Ben's revolvershalen. Dat zal ik, als je niet doet wat ik wensch. Spaar het leven van dien man, en ik ga met je door dik en dun; maar doodt je hem, dan dien ik een' aanklacht tegen Voor de betrekking van onder wijzer (met acte Fransch) aan de sciiool le soort voor jongens, alhier (hoofd de heer C. J. van der Nag I) hebben zich slechts vier sollicitanten aangemeld. Gisterenmiddag omstreeks één uur werd in het perceel voorheen bewoond door J. van Meteren, Irol lijk gevonden van zijn bloedverwant 11. van Meteren, koperslager alhier. Vermoedelijk is een val van een hoogst gebrekkige trap de oorzaak van 's mans dood. Naar wij vernemen hebben zich een dertigtal sollicitanten aangemeld voor de vaceerende betrekking van griffier ter gemeente secretarie alhier. lu de gisteren gehouden jaar vergadering der sociëteit «Amicitia" werd lol commissaris herkozen de hoer II. C. Taunay in de plaats van den heer A. Herschel, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen werd benoemd de lieer A. II Drijf hout van llooll. Voorts werden de aandeelen no. 3 en 24 uitgeloot. Bunschoten De lieer G. Iluygen alhier heeft aan de Theologische school te Kampen een gift van f500 geschonken, Als e.'ii grootc bijzonderheid kunnen we vermelden, dat dezer dagen in den Bunschoter polder een ooievaar is gezien. Of de aanwezigheid van »langbeen« op een zachten winter moet wijzen? Republikeiusche hof-etiketten? Dezer dagen bood "Zijne Majesteit Felix T' aan grootvoislin Wladimir van Rusland, die zich ui Panjs be vond, een diner aan, waarbij Marie Paulowua in een prachtig toilet van goudkleurig brocaat verscheen. Ze zal aan de rechlei hand van den president, met wien ze zich levendig onderhield. Daar werd de soep opgediend en tot haar verwonder ing moest ze zien dat Frankrijk s hoofd zonder eeiuge ge wetenswroeging zich hcL eerst het bedienen, vóór zijn dooi luchtige gast. Marie Paulowna hield het voor een ver gissing van den bediende en deed alsof ze het niet ongewoon vond. Toen kwamen de visch, de entrées, enz en Faure, die zich overigens van zijn beste zijde deed kennen, liet zich van alle gei echten het eerst be dienen en keek daarbij zoo zelfbewust, dat de Russische grootvorstin niet meer wist wat daarvan te moeten denken. Aan het eind van den maal tijd zeide zij dan ook lot haar gast heer: «Men heeft in uw Frankrijk eigenaardige gewoonten, monsieur. Bij mijn neef, den Tsaar aan tafel worden de dames altijd het eert be diend." Felix Faure was volstrekt iiiet uit het veld geslagen en zeide lachend: «Zijne Majesteit kan zich die luxe ook veroorloven, madame hij is autocraat." liet 150-jarig jubileum der automo bielen. De motorwagen, die tegenwoordig zoo'n belangrijke plaats gaat innemen onder de transportmiddelen, had reeds iu de vorige eeuw een voorlooper. Juist honderd vijftig jaar geleden deelde een zekeren Mauxcanson aan koning Lodewijk XV mee dat hij een auto- bile had uitgevonden, berustend op het aanwenden van horlogeveei en je in. Ik geloof niet, dat Ben zal herstellen, en ik betreur dat niet orn jou. Ik ben dit akelig leven zoo moe, dat er, wat mij betreft, niet gauw ge noeg een einde aan kan komen. Her inner je, dat ik de beurs heb, en dat ik een boel kan vertellen. O, ik kan maken dat de zaken slecht voor je afloopen, Hal, en, bij Godik zal het doen." "Welnu, ik zal den dokter wakker gaan maken. Ik wendde maar voor, dat ik hem zooveel morphine had toe gediend. Hij zal ontwaken, als ik hem heen en weêr schud. Ik zal hem laten zweren, dat hij nooit zal spreken over hetgeen hier van nacht is voorgevallen. Maar weet wel, dat ik dat alleen doe op voorwaarden dat je me die beurs overhandigt." "Kan ik je, vertrouwen?" vroeg zij. »Ja, ik ken je, jou kat, en ik wensch de krabben van je nagels niet te voelen. Haal de beurs, en ik zal doen watje verlangt." Ik hoorde haar naar boven vliegen. Ik verliet mijn' gevaarlijke standplaats, en verborg de pook zorgvuldig onder mijn jas want ik stelde geen enkel oogenblik vertrouwen in 's mans woor- ilienaangaarule bestaat een interes sante mededeeling uit het jaar 1748. De Koning bevond zich met zijn ge volg ten huize van den uitvinder. Men had plaats genomen op stoelen, die op het dak waren opgesteld, zoodat men vandaar kon waarnemen hoe het nieuwe voertuig beneden door de lanen van het park en langs dc wei len reed. Twee personen hadden in den keurig ingerichten wagen plaatsge nomen. Onder den wagen bevonden zich vier wielen, twee aan twee door getande stalen banden verbonden Verschillende kettingen stonden met een kruk in verbinding, die door een conducteur werd gedraaid De Koning wenschte den uitvinder met zijn ver nuftig uitgedachten wagen geluk en bestelde een dergelijke automobile voor zijn piivé gebruik. Het gevolg van den Koning stelde niet veel ver trouwen in den wonderwagen, doch de Koning meende, dat als het gewone volk den wagon zou ziet, dit eerder den uitvinder als een tooveriaar zou beschouwen. De meeste professoren der «Academie" drukten hun twijfel uit over de bruikbaarheid van den wagen voor het Parijsche straatverkeer. Hoe het komt is onbekend, maar de uitvinding is sedert in vergetelheid geraakt. Een merkwaardige voedingsstof. Uit verschillende proefnemingen door den Bonnschen prof. Finkler aan verschillende ziekeninrichtingen in Duitschland gedaan, blijkt dat het eiwitpreparaat «tropon" als verster kend middel voor zieken, doch ook als volksvoedingsmiddel de uitne- mendste resultaten oplevert Verras send werkt dit middel bij tuberculose en aan bloedarmoede lijdende perso nen. Daarbij is gebleken dat tropon, in doses van 100 tot 200 gram per dag ingenomen, zich onmiddellijk in bloed en spiersubstantie omzet en zelfs in de zwaarste gevallen van maag- en darmziekte niet slechts oen aanmerkelijke toename van gewicht maar vooral ook een vertneerdering van kracht en verhooging van het weerstandsvermogen tengevolge heeft. Van buitengewoon belang is op dit gebied ook de mededeeling van den bekenden athleet Maxime Bellot, die 5 weken lang dagelijks lusschen 60 en 90 gram tropon heeft ingenomen en daarbij aanmerkelijk zijn spier kracht voelde toenemen Het schijnt dus dat tropon het best daar te ge bruiken is, waar vermeerdering van kiaclit gewenscht is, hetzij door ziekte of ouderdom die kracht is afgenomen hetzij ze verhoogd moet worden met het een of ander doel, b v. het deel nemen aan wielerwedstrijden enz. Daarnaast echter heeft tropon als volksvoedingsmiddel een oeconomi sche bete;kenis, wat uit bijzondere waarnemingen gebleken is Iu het «Goi bersdoi fer Anstalt" werden n 1. vier weken achtereen 18 personen, gezonden en zieken, aan een aparte tafel met tropon gevoed en wel zoo dat bij een deel de zoogenaamde strenge troponisten de geheele dagelijksche vleeschportie, bij een ander deel de halve dagelijksche vleeschportie door tropon werd ver vangen. De troponisten voelden zich bijzonder opgewekt èn veel beter dan vroeger en toen de proefperiode was afgeloopen en de 18 troponisten ge heel vrij waren tot hun vieeschkost terug te keeren of bij hun tropon te blijven, verlangde slechts één enkele weer vleesch te eten. terwijl de andere 17 personen het tropon trouw bleven. Bovendien werd een gemiddelde toe name van gewicht van 2 pond pér persoon gpconsta'.eeid. Wat nog het merkwaardigste bij deze proefneming was, men had. ofschoon aHén het dubbele van hun vroegere eiwit hoe veelheid hadden gokiegcn, bij de strenge troponisten 17 clbij de h tl f troponisten ruim 10 ct per hoofd en per dag bespaard. den, en was van plan mijn leven duur te verkoopen, indien ik het verliezen moest ging weder liggen en bootste opnieuw het zware ademhalen en den diepen slaap van bet slachtoffer der morphine na. Er heerschte een minuut of tien een' pijnlijke stilte. Het waren zeker de benauwdste oogenblikken, welke ik ooit heb doorleefd. Ik be sefte toch, dat mijn kans om te ont snappen uiterst gering was. Wat kon ik tegen een gewapende woestaard uitrichten? Zoolang ik alleen in de kamer was, hield ik de oogen wijd open, maar een onverwachts geluid deed ze mij snel sluiten. Ik had eens klaps een hoofd door het venster der provisiekamer zien verschijnen. Wordt vervolgd.) Berliner of Oudejnarsavoiidfeest. Saucijscn-broodjes. Appelbollen. Appelbeignets. Voor geregelde aflevering, gelieve vroegtijdig toestellen. AanB DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donder dag 5 Januari 1899, 's voorm. 10 uur,/op de hofstede »de Korte /N ij pte Stouttnburg, in bet Openbaar Op |le Ambachtsheerlijkheid „Stoutenburg." - 83 pereeelen "j -.35 pereeelen Betaald9^"l^Sept. 1899. Breeder bij biljetten. DE NOTARIS te Amersfoort, igif op "Vrijdag 13 Januari 1899'' 's voorm. II uur in het koffiehuis »Het Valkje" aldaar, publieh Op de goederen van de rfamilie V§n Binsbergeni pereeelen zware "JVTLGEBOOMEN en ge hakte JBPARRENónder de ge meenten Woudenberg, Leusden, Stoutenbugg^.-'* Amersfoort en Hoogland. Op de goederen van den Heer J. F. X. van den Bergh. 20 pereeelen een IEPEBOQM en drooge TAK KENBOSSEN in de gemeenten Hoogland eru Nijkerk. Op de goederen van den Heer Timmer. v 9' pereeelen zwaar HAKHOUT, op "HagerowweN" in Krffemeente Leusden. 1 Breeder bij biljetten. Betaaldag 1 Sept. 1899. Door hgt'" Maagpoeder van Apothekef' Boom zijn duizenden Maaglijders geheel genezen van Maagpijn, Maagkramp, j Zuur, Hartvmter eu slechte ^Spijsver- teenah. Verki-jjgbaaj>A 75 cent per i|oos met gebruik en 500 Attesten bij de b.b. Drogisten A. v. lvAWeg te Amersfoort en T. P. v. *ïJr- Bmwm*bf'ZooN te Utrecht. 15 1 qTEENKOILEN, V nv. m>ïltul>n\a. bCH, l Vf 281-5 wortteS aan- Vtr. str. n

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2