GEMENGD NIEUWS.' De hoogleeraren Mr. J. de Louter en dr. J. J. M. de Groot zullen ge durende den winter voor II M. de Koningin eenige voordrachten houden, respectievelijk over staathuishoud kunde en over instellingen en ge bruiken der volken van den Indischen Archipel. In December zijn bij het Kolo niaal Werfdepót voor den Indischen dienst aangenomen 101 Nederlanders en 3ü vreemdelingenovergenomen van het leger hier te lande werden 22 onderofficieren en minderen, totaal 158. Aan hen werd f29060 aan handgeld uitgekeerd. Boerenbond. De tweede jaargang is verschenen van het jaarboekje van den Neder- landschen Boerenbond. Volgens op gaaf bedraagt het aantal leden thans 10,250, met uitzondering van Gro ningen, verdeeld over alle provinciën, terwijl Noord-Brabant en Limburg zijn aangesloten onder den specialen naam vaq Christelijken Boerenbond. Het aantal afdeelingen in Nooid- Brabant is 81, in Limburg 78, in Gelderland 43, in Noord-Holland 15, in Overijsel 15, in Utrecht 12, in Zuid-Holland 6, in Zeeland 3 en in Friesland en Drenthe elk 1. Behalve in de laatste vier provinciën zijn overal bijzondere commissiën werk zaam voor Raiffeiscnkassen en com missiën voor assurantiën on aankoop bovendien in Noord-Holland eene commissie voor zuivelbereiding en in Gelderland en Utrecht voor suiker bietenteelt. Goede resultaten. Een jaar geleden stelde de firma P. StotlelGzn., te Deventer,orn het gebruik van sterken drank onder haar arbei ders tegen te gaan, een onthoudersfonds in, waaruit aan ieder die een vol jaar geen sterken drank gebruik had, een premie van f 15 werd toegezegd. Voor elke uitgekeerde premie zou de firma tevens f 15 in het pensioenfonds stoiten. Het Deventer Volksblad deelt thans de volgende inlichtingen mede, door de firma over de resultaten van het eerste jaar verstrekt Van een personeel van 72 vaste werklieden gaven zich in het vorige jaar 48 personen aan. Daarvan is in den loop van 1898 slechts één per- •sooh teruggetreden, zoodat aan 47 aibeiders de premie van f 15 kon worden uitgekeerd, en tevens f 705 in het onthouders-pensioenfonds wor den gestort. Dit resultaat op zich zelve is zéér verblijdend,terwijl voorliet aanstaande jaar zich opnieuw 42 van de boven genoemde 47 hebben aangemeld, be nevens 2 nieuwen. Hoe de firma controle hield op deze gelie lonthouders wordt niet ver meld, en zou voor navolgers toch heel leerzaam kunnen zijn De in het laatst van 1897 te Amsterdam opgerichte en Koninklijk goedgekeurde Nederlandsche Vereeni- ging ter bevordering van Handel en Nijverheid zal haar eerste verdeeling van aangekochte goederen aanvangen den 14en Februaii a.s. Tol die goe deren behoort o. a. het zilveren tafel garnituur ter waarde van f 10.000. dat op de in den vorigen zomer in den Dierentuin to 's Hage gehouden Int. Tentoonstelling van Bakkerij en Kookkunst zoo zeer de algemeene aandacht trok. reden te over om mij Paul Leighan te herinneren en als ik aaD hem denk is het met een verwensebing in mijn hart.» »Ik weet natuurlijk niet welke reden je hebt om hem te verweuschen, maar die verwensehing schijnt reeds in ver vulling te zijn getreden» »Oh! Is hij reeds opgehangen Hij verdient het, maar ik had niet gedacht, dat het zoo spoedig zou gebeuren.» »Nog niet, maar ik betwijfel het of hij er nu beter aan toe is, luister.» En hij las het gebeurde in de cathedraal voor. »Een mooie geschiedenis,» zei de ander, «maar onze vriend Paul Leighan zal er in glorieeren. Ieder ander zou het een schande voor zichzelf vinden. »De courant zegt, dat hij zich ter aarde wierp in zelfvernedering.» »Komt dat ook niet voor in Hypathia Ik heb hem reeds eerder bijgewoond in een aanval van zelfvernedering. Hij genoot van de emotie, die zelfvernede ring en zelfverwijt bij hem opwekte. Ik zou wel eens willen weten, wie die vrouw is cherchez la femme vooral bij Phoebus Apollo Leighan ik zou wel eens willen weten, wat hij Een proclamatie. Het Bataviaasch Nieuwsb'ad van 5 Dec. 11. bevat de volgende procla matie van Toekoe Oemar, zooals die aan genoemd blad uit Poeloe Lam Oeloe is toegezonden »U allen, die de kaffirs kwaadwil ligen noemen, maar die voor Allah de eenig goedgezinden zijn, in Atjeh, kom ik hoop en troost in het hart storten. Veel was door de Atjehers gezon digdzwaar heeft daarom de bestraf fende hand van den Alziende ons getroffen. Maar nu is de boete aangezuiverd. Allah, die de dapperheid der Hol landers gebruikt heeft om ons te kastijden, laat hen nu weer door hun domheid beheerschon, ons is de ver ademing, de hoop. Wee hem, die getwijfeld heeft I Reeds is de mare tot mij gi ko nep. dat de man, dien wij vreezen al> het vlammend zwaard, weggeroepen zal worden van Atjeh. Allah bestiert alles naar zijn vvii! De gouverneur te Kota Radj i. die vroeger oen boek heeft gesclue en, hoe wij bedwongen kunnen werden, alsof dat mogelijk ware!; de gouverneur, die zijn geschic .m woord ook tot uitvoering is begonnen te brengen, en die ons, de gon.lgc zinden, terugdreef tot ver van oii/.c landen en erven, en die aldus deed wat hij schreef in zijn slecht bock die gouverneur zal heengaan van Kota Radja en van Atjeh; een ander- zal hem komen bewijzen, dat wat hij schreef en deed even weinig betee- kenis heeft als hetgeen koning Éénoog weleer tot stand bracht. En evenals toen zullen wij weer kunnen te voorschijn komen uit onze vluchtoorden en den oorlog hervatten met hoop, niet vertrouwen op voor spoed. Wie zou er nog durven twijfelen aan de goede gezindheid van Allah, wiens kinderen wij zijn? Wet uw klewang, giet kogels, oefent oog en hand Weldra zullen wij weer een groot chandoerie slamat vieren, want Allah is Allah en Mohammed is zijn pro feet Zoo'n Aprilgrap op St. Nicolaas komt ons wel wat ontijdig voor. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds S. J. Pekema, Doopsgezind predikant te Hilversum, hoopt aan staanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk alhier. Bij de Ned Centraal Spoorweg- Maatschappij zijn aLriog bevorderd tot stationsklerk 2e klasse de klerken 3e klasse F. Baert en J. W. A. Stuurop beiden alhier. Onze vroegere stadgenoot Mr. A. Croockewit, kantonrechter te Den Helder, is benoemd tot rechter in de Arondissementsrechtbank te Almelo De Zondagsschoolcommissie van de Jongelingsvei eeniging Ps. 119:9 bericht, dat de collecte voor het Kerstfeest heeft opgebracht de som van f 222 22. Ook ontving de com missie eenige giften van Klceding- stukken, enz. De 350 kinderen, die de Zondagschool der Vereeniging be zoeken. het cyfër 250 in de cir- culairen bprust op eene vergissing werden op 2den Kerstdag onthaald, beeft uitgevoerd. Als bij bier bij ons was zou bij ons alles ronduit vertellen in een vernieuwden aanval van zelf vernedering.» Jij scbijnt bem goed te kermen, vertel mij eens alles, wat je van bem weet, dan kan ik je ook nog iets van bem vertellen.» Als je bet ten minste nooit aan iemand vertelt, zal ik je vertellen, wat ik van Leigban weet. Luister dan. Zooals j e weet, vertelde Leigban ons, dat bij de zoon van een planter op Ceylon was en dat bij geen familie of vrienden bezat; bij vertelde, dat zijne ouders vroeg waren gestorven en bij door vreemden was opgevoed en naar Engeland gezonden om school te gaan bij vertelde verder, dat zijne voogden zijn geld hadden opgemaakt en bij nauwelijks genoeg over had om te studeeren voor geestelijke, zijn wenscb van kind af aan.» Ja, bij vertelde dit om zijn donkere oogen en zijD zwart baar te verklaren.» »Nu, zijn naam is niet Paul Can- nington Leigbanzelfs niet Paul, maar Samuel Canning Sam of Sammy, bet eenige kind van een weduwe. Zij bad de zaak van baar man, een boek- i terwijl ieder kind een boekje en een of ander kleedingstuk ontving. Voor ieder gezin kon daarenboven een Christelijken Scheurkalender worden uitgereikt. De commissie betuigt aan allen, die door hunnen giften haar in staat stelden, de kinderen deze vreugde te bereiden, haar vriendelij ken dank. De Minister van Oorlog heeft goed gevonden de eerste-luitenant H. C J. Ter Beek, behoorende tot het 5e Regiment infanterie, Ridder dei- Militaire Willems Oide, die 5 jaren is gedetacheerd geweest bij de Kolo niale reserve, en den l Januari II. uit Oost-Indië is teruggekeerd niet ingang van die datum eervol van zijn deta cheering te ontheffen eri weder in te deelen bij het 4e bataljon van voor noemd regiment alhier in garnizoen. De inspecteur van den genees- I o 1 ;:en dienst der Landmacht heeft gii,-dgevonden den ollicier van gezond heid Ie klasse J. Noril van liet 5e Ib-gi uont infanterie van den Ie Februari a. s. tot den 15 April da. v. te di-tui heeren bij bet Militair Hospitaal te UtVceht ten einde een cursus te volgen .ouder gehoor van Profïesor Dr. Z'.vaardemaker aldaar. Dc korporaal H W. L. de V. au het he Regiment infanterie is dooi den Kolonel regiments commandant gedegradeerd en teruggebracht tol soldaat wegens dronkenschap waardoor hij zich onwaardig heeft geloond om langer een graad in het Leger te bekleeden. De adspirunt-vuandiig F. J. de Hoog, van liet 5e Regiment infanterie is door den Kolonel Regiments-com mandant bevorderd tot reserve kor poraal. De tweede-luitenant J. R. L. Jans van het 5e Regiment infanterie heeft verzocht om voor 5 jaren ge detacheerd te worden bij liet Leger in Oost-Indië. De sergeant-titulair C. J van Eijck van liet 3e Regiment-infanterie is op 'ijii verzoek overgeplaatst lij het 5e i! -gtToiii infantei ie. De Minister van Ooil -g Ir "ft bej 11! I dat de vereenvoudiging --ri de militaire dienslconuspoiideiitie en ter v -nrkotning van öhno lige s, liiij- verij. een annt il veischiHende, perio dieke stukken waar an de indiening geen of althans weirig nut heeft, voortaan duoi de korpsen van liet leger niet meer behoeven te worden opgemaakt en ingediend. Dc Oudheidkundige Verceniging «Flehite" alhier, zal ten Stadhuize op Dinsdag 10 Januari a.s., des avonds teil 8 ure Vergaderen ter behandeling der navolgende punten 1. Rekening en verantwoording over het gehouden geldelijk beheer gedurende liet afgeloopen jaar. 2 Uilloling van een aandeel in de geld- leening ten laste der Vereeniging. 3. Verkiezing van een Bestuurslid, wegens periodieke aftieding. 4 Jaarverslag. 5 Voorstel van het Bestuur in zake liet in de Algemeene Vergadering van 7 Januari 1898 aangehouden besluit. 6. Verzoek van het Bestuur, om machtiging tot toetreding van liet Bestuur lot den Nederlandschèn Oud- heid-kundigen Bond Onder de verschillende kalen ders de laatste dagen door ons ont vangen neemt zeer zeker die der Maatschappij lot exploitatie der Thee handel, voorheen de firma F, Bramlsma te Amsterdam de eereplaals in. Het forsche schild m modernen stijl door deii heer T. J Maasveld te 's Giavenhage ontworpen doet het binderij aangehouden. De jongen bad esn engelachtig gezichtje en een en- gelenstem en bij zong in bet koor zoo schoon, dat alle dames verliefd op bem werden. De meesters op school waren niet zoo doodelijk van bem als de dames, want Sammy bad zijne fouten. Hij was niet vlug en schreef zijn werk van anderen over; hij was niet dapper en hij vertelde de grootste leugen9, de jongens bielden niet van hem en noem- dem bem een gluiper. Toen ge beurde er iets. Wat bet was weet ik niet, maar bet hoofd van de school zond hem weg en vertelde mij later, dat bij voor bet eerst iemand ontmoet bad zonder ziel. En dat van eenjongen Toen verdween mijnbeer Sammy. Na een paar jaar dook bij weer op in i Oxford, jongelui uit zijn geboortestad gaan anders allen naar Cambridge. Hij bad een andere naam aangenomen en bad de papieren daarvoor vervalscht. Wordt vervolgd.) oog aangenaam aan en is eene wer kelijk fraaie wandversiering. Wilden wij toch eene aanmerking maken, dan haltien wij het kalender-blokje gaarne iets grooter gehad. Mochten er onder onze lezers zijn, die deze kalender gaarne wenschten te bezitten, zij vragen slechts een exemplaar bij genoemde firma aan en het wordt hun gratis toegezonden Voor eenige dagen werd op de Veemarkt en door Leidens straten de aandacht getrokken, door een, door den Heer C. Dieben stalhouder aldaar, net bespannen Landauer en dito Dogcart, welke uitgekozen waren uit de piachtige en volledige collectie Equipage's en Luxe Rijtui gen in het Magazijn van de Rijtuig- fabriek van den Heer G. D. Buiten dijk. Genoemde Heer heelt zijn spo ren reeds verdient op het gebied van Rijluigenfabricatie en is genoegzaam bekend om de verzekering te geven dat deze heide Equipages zeer solied en uiterst smaakvol naar de Nieuwste modellen zijn vervaardigd. Landauer en Dogcart zijn aange kocht door de Vereeniging vooi i)Landbouw. Handel Nijverheid" goedgekeurd bij kon. Besl. van 9 Maart 1897 no. 22 welke vereeniging jaarlijks 2 gioote uillotingen houdt, van kostbare prijzen. Bovengenoemde equipages moeten dienen geheel be spannen en getuigd als 2e en 3e prijs terwijl de le prijs een prachtige Villa te Bussum is. Het reclame rijden was een goed idéé daar de deelnemers in deze Lote:ij zich kunnen overtuigen van de hoedanigheid dier prijzen, zoodat men voor eene luttele prijs zich den kans kan verschallen In het gelukkigst geval zich in een doelmatig en kost baar voorwerp te kunnen verheugen. De gratis le verkrijgen circulaires geven een overzicht van tal van schoone en degelijke andere prijzen. Zij die zich de deelname nog niet verzekerd hebben haasten zich daal de trekking plaats heeft volgens ach terstaande advertentie op !9Febiuaii 1899 De dames- en heerenrijwielen voor deze verloting aangekocht zullen wor den tentoongesteki in het rijwielma- gaziju van den lieer Nefkens alhier. 359e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 4 en 5 Jan. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzeu van f 65. 5204 9192 9196 9234 9788 9951 12358 12-363 16036 16058 18091 18108 19943 19955 en 19975. Te zamen 15 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 16—19, 24—27, 30—31 Jan., 1—2 en 610 Febr. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of booger en de premie van f 3.000 voor bet laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen1 van f 100.000,1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar it f3.50 per Onderwoeld. Het dorp Souvret in Henegouwen wordt met instorting hedregd. De grorul is ducr mijnen ondir.voeld en daaidoor zijn verzakkingen gekomen, die reeds aan de kerk, hel raadhuis eu de school groote scheuren hebben veroorzaakt Ook tal van huizen zijn vol barsten en scheuren. Er wordt getracht zo le stutten, maar het zal vermoedelijk niet haten. Ecu Indiaansche tot vrouw. Er schijnt in het Noordwesten van Noord-Ameiika groot gebrek aan vrou wen tc zijn, zoodat verscheidene blan ken, die den gehuwden boven den ongehuwden staat stelden, zich met een koperkleurige «schoone" tevreden hebben moeten stellen Een dergelijk huwelijk gaat nogal gemakkelijk, want het betalen van den bruidschat aan den vader der bruid (men zon beter kunnen zeggen: koopsom) is de eenige ceremonie, die het huwelijk voorafgaat. Het gebeurt niet zelden dat er zich voor éen meisje, wanneer dit namelijk een gevierde schoonheid is, meerdere pretendenten opdoen, die dan tegen elkaar opbieden met den bruidschat. Dit gebeulde onlangs met de dochter van een der grootste Indiaansche opperhoofden, om haar schoone oogen «Sparkling eyes", d.i. «fonkelende oogen", genaamd. Baar den, geweren, horloges, sieraden, koperdraad en andere zaken werden als bruidschat aangeboden, doch alles tevergeefs. De vader was veeleischent, en schenkt zijn dochter ten laatste aan een hoofdopzichter varr een groote fabriek, die 50 w ollen dekens geboden had De jonge Indiaansche bleek een gezond en vioolijk kind der natuur te zijn met prachtige witte tanden en lachende oogen, een slanke figuur en een levende temperament. Ze gevoeldo zich in haar nieuwe functie als huisvrouw en meesteres recht goed op haar plaats en genoot wel dra de achting en de vriendschap van allen, die haar omringden. Toen echter de vader dit bemerkte, had hij spijt, dat hij zijn kind tegen zulk een spotprijs had afgestaan eu vroeg hij zijn blanken schoonzoon orti ver hooging van de huwelijksgift. Na tuurlijk werd hom dit geweigerd, doch tiu trachtte de hebzuchtige Indiaan «Spai kling eyes" weer terug te krijgen. Hij liet zijn schoonzoon weten, dat hij zijn dochter weer tot zich in de prairie lokken zou door een bijzonder gefluit, dat zij alleen zou begrijpen Edoch, de koperkleurige ecbtgenoole was zóó aan haar rnan gehecht, dat zij haar vader weten liet, dat al zijn pogingen vruchteloos zou den blijven en hem aanraadde zich weg te scheren en niet eer terug te komen, dan nadat hij geleerd had, zich «fatsoenlijk" te dragen. De man trok zich mopperend en mokkend in de wouden terug! BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Tot en met 4 Januari 1899. GeborenJohannes Marinus Willem z. van W. Overhorst en H. A. Heij. Johanna d. van A. Poort en J. Arler. Hendrik Willem z. van H. W. van der Weg en J. Landsman. Ambrosius z. van J. Hartman en G. van Dijk. Barend z. van A. H. Staal en J. van Aalten. Gerardus Johannes z. van A. van de Brug en G. Vonk. Geertruida Johanna d. van G. Dunk en E. Plas. Hilletje d. van W. Bottenburg en J. M. Kleinjan. Gerritje d. van J. C. F. de Raadt en L- C. Willemsen. Willem Frederik z. van N. W. van Woudenberg en G. A. Steusel. Ondertrouwd: J. W. Wentzel en G. A. Abrahamsen. Overleden: Maria Anna Esser 73 j. wed. van W. Z. de Brieder. Johannes van Keken 61 j. echtg. van H. M. Bos. Salomon de Vries 78 j. ongehuwd. Margaretha Wolterink 59 j., echtg. van D. Houtzager. Gijsbertus Hubertus Graansma, 3 m. Alyda Walet 79 j., wed. van R. Rouendal. Jacobus Lucas van de Wakker 3j. Gijsberta Hendrika de Bruijn 2 m. Johannes Kaats 27 j. echtg. van E. Zijsvelt. Hoogland. Geboren2 Jan. Johanna dochter van T. van Loon en J. van Drie. 5 Jan. Alijda, dochter van W. Emond en G. Rudering. Ondertrouwd 28 Dec. H. van de Hoef en C. Blom. Overleden: 3 Jan. D. van Wee, oud 2 jaren. 5 Jan. G. van 't Klooster. Leusden. Geboren4 Jan. Hendrik, zoon van Rijk Kamerbeek en van Jannigje Ger- ritse. Gehuwd4 Jan. Antonius van den Hengel en Theodora Vermeulen. Overleden: 2 Jan. Alijda Blooi, oud 3j. Stouteiiburg. Overleden 3 Jan. Aiie Steenkamp oud 72 jaar, wedr. van Cornelia Catharina Brouwer. Woudenberg. Geboren 30 Dec. Jan. z. van Jan van Kolfschoten en Klaasje van Ginkel. 2 Jan. Gijsberta, d. van Gerrit Wouden berg en Petronella van de Wiel. JIARKTRERICIIT. AMERSFOORT, 6 Jan. 1809 Tarwe I" 0.Kogge f 0Boekweit f 0. \ppelen 1 7 a f 10.Peren f8.af 11 Nieuwe aar Ha pp. f0.a f 0 Zatulaardapp. f 2.a f2 50 Hoendereieren f 5.a I G per 100 st. Eenden I o.a f0Boter f 1 20 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0a f0Zoetem kaas 0.f0.— Kippen f0 60 a fl.Kuikens fl.a f120Piep kuikens f 0.30 f 0.60 Ganzen f0f0.Eenden I 0.60 a f 0 90 p. st. Jonge f0.a f0Hazen f 1.50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f0.80 a f 1 50 Duiven f0.50 a f0.60 paar. Magere Tarkens f 12.f 18.Zeugen f 40.f 50. Biggen f5a f 8 00 Schrammen 1 00a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000.Kalfkoeien f000 a f 000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Kogge; heet. Boekweit; 20 Keet. Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len: 100 heet. Zandaardappelen 700 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1100 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaasr stuks Vee: 6 magere varkens, 180 biggen en 8 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2