GEMENGD NIEUWS. aan te nemen, dat de afzenders van kaartjes hun doel bereiken, om vrien denlof bekenden op 1 Januari geluk te wenschen, daar er, naar wordt medegedeeld 5 Januari op het post kantoor te Groningen nog pl. m. 40 duizend van die vriendschapsbewijzen ter bezorging aanwezig waren. Het bestuur van de Unie. »Een school met den Rijbel", heeft een onderzoek laten instellen naar de schoolgeldhelTing op de openbare lagei e scholen en naar den invloed, dien de wet-Mackay op den financieelen toe stand der bijzondere scholen heeft uitgeoefend. Dit onderzoek strekte zich uit over 294 scholen met den Bijbel. De con clusies luiden, naar de Standaard meedeelt, als volgt: 1. De regeling van de schoolgeld heffing op vele openbare lagere scholen is een zoodanige, dat een onbillijke uitvoering van art. 46 der wet nog immer tot instandhouding dier scholen onmisbaar schijnt te wezen 2. Het hefien van een laag school geld in vele gemeenten, doch meer nog het door het college van Burgem. en Weth. willekeurig verleenen van verminderingen en vrijstellingen, doen het bijzonder onderwijs een onrecht vaardige, soms schier doodende con currentie aan. 3 De financieele toestand van bij zondere scholen, die vóór de invoering der wet-Mackay reeds in tamelijk goeden doen verkeerden, is door de rijksbijdrage gunstiger geworden. De financieele toestand van scholen, die financieel zwak stonden, is, ten gevolge van de eischen aan die rijksbijdrage verbonden, gelijk gebleven of ongun stiger geworden. 4. Wijl de strijd niet allereerst ging om het gehalte van het bijzonder onderwijs te verbeteren en ook niet om den arbeid der onderwijzers minder moeielijk te maken, doch wel om een betere rechtspositie en vermindering van financieelen druk te verkrijgen, berft de wet-Mackay, wat het laatste punt betrelt. in vele gevallen niet het gewenschle resultaat gegeven. 5. Aangezien «alleen van de eerlijke uitvoering der wet, bepaaldelijk van een billijke schoolgeldhelTing, het einde van den schoolstrijd is te wachten", (de Pacificatie blz. 43) moet worden geconstateerd, dat de schoolstrijd niet is geëindigd en dat nadere voorziening dringend noodig is. - De bekende filantroop, de heer Jansen, te Amsterdam, heeft in ge zelschap van R. van Zinderen Bakker, wethouder in de gemeente Oosterland, Appelscha, een groot veendorp in Ooststellingwerf bezocht, om de on dergronden in oogenschouw te nemen, met het doel deze te kunnen aan- koopen voor werkverschaffing op ruime schaal. Zaterdag werd de gemeente Groesbeek door een viertal genees kundigen bezocht, met het doel een onderzoek in te stellen naar geschikte terreinen voor een eventueel aldaar te vestigen sanatorium; voor borst- lijders. Speciaal werden de bosschen van den St. .Tansberg aan een grondig onderzoek onderworpen. In sommige weilanden in de Friesche gemeente Doniawerstal staan reeds de paardebloemen in bloeibij den veehouder D. Ozinga aldaar zijn den 7 Januari j.l reeds jonge duiven uitgebroed, terwijl men op verschil- „Dat is zoo." Mr. Euston Smith keek den spreker koel aan, „wij spraken juist over het geval, toen „Waarlijk? Gij zult niet belust zijn op een lange verklaring. De persoon, die den brief aan den aarts deken gaf, zal dit zeker voor mijn bestwil gedaan hebben. Zij wist, dat er dien dag een beschuldiging tegen mij ingebracht zou worden." «Een beschuldiging van welken aard «Dat kan ik u niet zeggen, want het betreft bet geheim van een ander. Ik behoef er mij niets van aan te trekken, maar had ik geweten, dat die besehuldiging mij boven het hoofd hing, dan was ik dien dag niet in de kerk verschenen. Nu echter heeft die brief mij een grooten dienst bewezen, want ik kreeg daardoor tijd mij van allen blaam te zuiveren. Hier is een brief van den secretaris van den bis schop, die, .zooals gij ziet, alles ophel dert." Hij nam uit zijn portefeuille een brief, waarin de secretaris van den bisschop meedeelde, de de bisschop volkomen tevreden gesteld was door de biecht, dat de Rev. Paul Leighan geheel onschuldig was aan de zaak lende plaatsen in Friesland reeds I groote koppels kieviten ziet. En dat in 't begin van Januari Gerard Keller. Terwijl zijn vele vrienden er over peinsden op welke, hem het meest aangename, wijze men den I3en Fe bruari zijn 70sten verjaardag zou vieren, komt gisteien morgen de treurige mededeeling dat Gerard Kel ler in den afgeloopen nacht te Arn hem is overleden. Deze tijding is een groote teleur stelling voor de vele vrienden en ver eerders van den heer Keller, die het zich tot een feest zouden hebben gemaakt om den 13en in Arnhem te komen getuigen van hun vereering en vriendschap. Want Gerard Keller was niet alleen een gevierd auteur en journalist, maar vóór alles een braaf man die door zijn goedheid en welwillendheid velen aan zich verplichtte. Als stenograaf van de beide K.miers begonnen, bleek spoedig dat Keil. r ook andere gaven bezat. Weldra be hoorde hij met Arnold Ising, Vosmacr. Johan Gram en Jan ten Brink tol de Spectatergroep, waarvan de uitgever Martinus Nijhoïï de ziel was. Behalve als mede-redacteur van de Spectator kwam al spoedig de humo- ristisch-realistische novellist aandacht vragen en zóo, dat Keiler men herinnere zich zijn Haagsche novel len, waarvan verscheiden drukken het licht zagen en weldra een goed- koope uitgaaf verschijnt spoedig een onzer populairste schrijvers was. Zoo als Keiler kijk had op de Haag sche wereld en vooral de groote rea liteit waarmee hij het lieven en lijden der Haagsche ambtenaarswereld wist te teekenen, had voor en na hem geen ander. Kostelijk vooral is de humor dien hij in die schetsen gaf, een humor van de beste soort die al glimlachend tranen van medelijden in de oogen doet opwellen. Weldra werd Keiler geroepen orn als hoofdredacteur van de Arnhem- sche Courant op te treden, welke functie hy meer dan 25 jaren met groote toewijding en tot bloei van het blad vervulde, tot hij een paar jaar geleden rust ging nemen. Talrijk zijn de bundels novellen en romans uit Keller's vruchtbare pen gevloeid, terwijl hij ook als blijspel dichter met Het Blauwe Lint lau weren oogstte. Behalve als novellist muntte Keiler uit als reisbeschrijver. Hij heeft Europa doorkruist en zijn reizen tot gids voor anderen dienst baar gemaakt en niet alleen duizen den tot gids, maar ook tot vriend gestr ekt. Een zomer in het Noorden, Een zomer in het Zuiden en Europa in al zijn heerlijliheid geschetst zijn wel het meest bekend van zijn reis lectuur. Het hoogst stond Keiler in de letter kundige wereld als novellist en als de slagvaardige journalist, die in korte geestige stukjes soms in een paar zinsneden meer wist te zeggen en te trelfen dan anderen in een kolommen- lang hoofdartikel. PLAATSELIJ KE BERICHTEN. De Godsdienstoefening heden avond ten zes ui e zal worden waar genomen door den heer Teeling. De militaire apotheker 2 kl. C. T. Leusden, van het militair hospitaal en dat de bisschop bereid was de Rev. Paul Leighan de priesterwijding toe de dienen. «Morgen kunt gij dit alles in de couranten lezen," zeide Paul. «Ik heb er geducht onder ge leden, maar heb het beschouwd als een straf voor vroeger begane zonden," hij keek van den een naar den ander, alsof hij hen wilde herinneren aan het gedicht en het geld «vroe ger begane zonden, die ik mijzelf nooit zal vergeven." Hij liet zijn hoofd op de borst vallen. Hij, die indertijd den Newdigate- prijs had verloren stond op, groette koud en verliet het vertrek. De ander bleef zitten, Leighan toonde zich van zijn aantrekkelijksten kant, hij was onderhoudend, lachte en schertste, liet zich overhalen qm een cigarette op te steken en .iets te drinken, hij wist zijn oude bekoring te doen gelden en zijn metgezel ver gat het geval met het horloge en de beurs, hij kwam geheel onder den invloed van zijn vroegeren vriend en toen deze vertrok, was het met een wissel van 50 pond in zijn zak. Maar den volgenden dag noch later verscheen er een artikel in de courant, alhier, wordt met ingang van 9 dezer gedetacheerd bij het centraal magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam. De heer G. J. van der Zoo de Jong is door het bestuur van het Amersfoortseh Ziekenfonds tot voor zitter verkozen in plaats van dr. A. H. C. van Driel, door wien de betrek king van bestuurslid is nedergelegd. Door de politie is proces'-verbaal opgemaakt tegen K. d. G. en W. H., beiden alhier, en K. K., te Hoevelaken, ter zake overtredingen van het regle ment op het rijden met hondenwagens in deze provincie. Bij Kon. besluit is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den le luitenant C. J. van der Plank van de dienstdoende schutterij te Amers foort. In eene vergadering van het Kiese -Vege der Ned. Hervormde ge in .u, is het volgende zestal van predikanten opgemaakt: ds. Van Ai kei te Ellecom, ds. Van Meer, te Utrecht; ds. Popta, te Papendrecht; ds. Van Krevelen, te Beekbergen, ds VaN Paas-en, te Meppel en ds. Kuiper, te Oueiloo; waarna de drie eerstge- noemden op het drietal zijn geplaatst. In het afgeloopen jaar werden hier geboren: M. V. binnen de gemeente, wettig 281- 300 buiten echt 16 14 300 314 in de gemeente geboren, behoo- rende niet tot de werkelijke bevolking 4 elders geboren, behoorende tot de werkelijke bevolking 8 2 en stierven: ongehuwaen gehuwden in weduwenstaat gescheiden van echt in de gemeente overleden, niet behoorende tot dc werkelijke bevolking elders overleden, behoorende tot de werkelijke bevolking 299 316 615 M. V. 124 121 51 16 £0 35 - 2 levenloos wettig onecht 189 193 5 1 194 194 aangegeven H. V. 12 9 1.- 109 18 Huwelijken werden gesloten: tusschen jonkmans en jonge dochters tusschen jonkmans en we duwen tusschen weduwnaars en jonge dochters tusschen weduwnaars en we duwen tusschen gescheiden mannen en jonge dochters 124 Echtscheidingen 3 In 1838 werden hier geboren 240 M. en 202 V, totaal 442, en overleden 166 M. 186 V, totaal 352in 1873 werden gebo ren 239 M. en 206 V, totaal, 445, en overleden 211 H. en 150 V, totaal 361 Ecu verloving. W. K Vandërbilt jr., broeder van de hertogin van Marlborough, heeft zich te Philadelphia met mejuffrouw Virginia Fair verloofd. De jongeman is op 'l oogenblik 20 jaar en heeft nog twee jaar voor zich eer hij zijn studiën aan de universiteit te Har- ward voltooid heeft. Daarom is het zeer onwaarschijnlijk dat het huwelijk voor 1901 zal plaats hebben. Vandër bilt erft het giootste gedeelte van het vermogen zijn vaders, dat op 100 miljoen dollars geschat wordt. Zijn bruid is een zeer schoon meisje, vijf jaar ouder dan haar aanstaande; ze bezit een vermogen van ruim 7 mil joen dollars. Ze is katholiek, terwijl de Vanderbills tot de protestantsche (Episcopale) kerk behooren. Een vrouwelijk soldaat. In La Porto in Texas is een vrouw, Sarah Edmonds Seelge genaamd, ge- waariu Paul gezuiverd werd. Inte gendeel, er kwam een bericht, dat er een nieuwe hulpprediker gevraagd werd in plaats van Paul Leighan. Niemand kwam echter te weten wat de misdaad van Paul was, noch wie de geheimzinnige dame was geweest. Veertien dagen later ontmoetten de twee vrienden elkaar opnieuw. »A propos," zeide de dichter, «over onze vriend Sammy, je weet wel Sammy Canning, alias Paul de hulp prediker. Die brief van den bisschop was valsch. Wordt vervolgd.1 storven die er zich op beroemen kon, als soldaat in den Amerikaansclien Burgeroorlog dapper te hebben mee gevochten. Ze werd in 1840 in een jarm teNieuw-Brunswijk (Canada) geboren en genoot met haar ouderen broeder een volkomen mannelijke opvoeding Als 16 jarig meisje was ze overmoedig als de koenste trapper of jager. In I860 besloot ze manskieeren aan te trekken en als «Frank Thompson" behoorde ze bij het uitbreken van den Burgeroorlog tot de eersten, die zich lieten aanwerven. Gelukkig ontkwam ze aan het bloedbad bij de verdedi ging van Vuil Run. Toen ze met het leger te York town was, verspreidde zich het bericht dat een spion in dienst van de federalisten gevangen was genomen en gefusilleerd zou worden. Daar het echter van het grootste belang was dat deze post weldra zou worden ingenomen, bood de jeugdige «Thompson" zich zonder aarzelen aan als remplafant en werd dan ook met de gevaarlijke onder neming belast. Sarah koos de ver momming van een smokkelaar. Zoodra ze de grenzen over was, dwong haar een officier der geconfedereerden bij het opwerpen van een verschansing mee te helpen. 's Nachts sloop nu het moedige meisje tusschen de vestingwerken rond en had zich weldra de noodige inlich tingen verschaft. Toen ze op een nacht als voorpost werd uitgezet, nam ze de vlucht en hereik te bij de eerste morgenschemering het kamp der ge- unieerden met de meest nauwkeurige berichten. In 1867 ging ze naar Texis, waar ze eindelijk weer haar manskieeren tegen de vrouwelijke dracht verruilde. Spoedig trouwde ze nu te La Porte een zekeren mr. Seelge en eerst in 1884 onthulde ze het geheim van haar militaire loopbaan. Kalkwater als ontsmettingsmiddel. Kalkwater is een goedkoop en ge makkelijk te bereiden ontsmettings middel. Men moet de wasch 48 uren in het met kalk verzadigde water laten liggen om met zekerheid alle kiemen te vernietigen. Op de kleur en de stevigheid van wollen goederen heeft de behandeling met kalkwater een ongunstigen invloed, terwijl bij linnengoed en katoen de kleur niet wordt aangetast. De stevigheid van het linnen heeft er niet in het minst onder te lijden en het katoen in zeer geringe mate. Het is dus raadzaam, wollen goederen niet met kalkwater te ontsmetten Een ware verrassing. In eene gemeente in 't Noorden des lands woont een arbeidersgezin, dat onder gewone omstandigheden leeft. Dezer dagen kwam de man van zijn boer tehuis en de vrouw maakte er hem opmerkzaam op, dat er dien avond vergadering was van het bestuur der Nutsspaarbank, voor inschrijving van spaarpenningen. Wij kunnen tegenwoordig onmogelijk spa ren, zei de man en dus behoef ik er niet heen te gaan. Onmogelijk is voor ons sparen niet. beweerde de vrouw, zie en zoek maar eens in die kast. En de man zocht en vond een spaardoos der vrouw, bevattende vijf honderd dubbeltjes en met een glans van tevredenheid op zijn gelaat, spoedde hij zich met die som naai de zitting van het bestuur der spaar bank en vroeg bijschrijving er van op hun spaai boekje. Hoe groot is de veestapel der gcheele wereld? Als antwoord op die vraag, die wellicht aan juistheid wel wat té wenschen zal overlaten, lezen we op onzeri aardbodem zijn ongeveer 67 millioen paarden, 312 millioen koeien en ossen, 511 millioen schapen, 104 millioen varkens, 32 millioen geiten en 9 millioen ezels en muilezels, dat is te zamen 1035 millioen dieren. Vóór 1893 bedroeg dit aantal 12 millioen meer. De afneming moet vooral aan de vermindering van het aantal schapen worden toegeschreven. Ook een uitvinder! Voor eenigen tijd stierfin New-York een zekere John C. W. Keely, uitvinder van den Keely motor, die voor het land der reclame een zeer karak teristieke persoonlijkheid was In 1875 wilde Keely voor het eerst met een nieuwe drijfkracht de machine-wereld in rep en roer brengen. Hij beweerde een trein van dertig wagons met een snelheid van een mijl per minuut door middel van zijn et herd amp-motor van Philadelphia naar New-York te kunnen laten loopen. Ook zou hij de snelheid van een stoom boot ontzaglijk kunnen doen toenemen Maar over den aard van zijn uitvin dingen wilde hij geen opheldering geven, tenzij er genoeg kapitaal te zijner beschikking werd gesteld om zijn uitvinding practised toe te passen. Een week na deze verklaring stelde een consortium, door een advocaat gevormd, 40 000 dollars tot zijn be schikking en beloofde de oprichting van een maatschappij op aandeelen door te drijven. Maar nu begon een reeks mystificaties, die met alle be schrijving spotten. Van tijd tot tijd doken de onzinnigste beschrijvingen in de couranten op. De eene maat schappij na de andere werd opgericht, om den uitvinder de bereiking van zijn grootsch doel mogelijk te maken. In het jaar 1885 eindelijk gaf Keely in zijn werkinrichting, die wat het uiterlijk betreft veel weg had van Edison's reusachtig laboratorium, een tentoonstelling, die de leeken gewoon weg in sprakelooze vei bazing bracht. Hij zette door aanraking met een stemvork een messing-kogel in draaiende beweging, zoodat deze in éen minuut 600 keer omdraaide, en dergelijke kunstjes meer werden door hem uitgevoerd. De meeningen der toeschouwers waren verdeeld. Sommigen geloofden dat ze er ingeloopen waren, anderen hielden Keely werkelijk voor een ge- tiialen uitvinder. Hoewel hem nu voortdurend groote sommen gelds werden geboden, weigerde Keely zijn uitvindingen te laten patenteeren, zonder dienaangaande eenige ophel dering te geven. Ook een gerechte lijk bevel, hetwelk hem opdroeg voor een auditorium van vakmannen op helderingen te geven, werd door hem over 't hoofd gezien, en daarom werd hij tot een korte gevangenisstraf ver oordeeld. Toch ontbrak het hem niet aan offervaardige kapitalisten, en voor eenige jaren stelde een rijke Ameri- kaansche, mevrouw Bloomfield-Moore een half miljoen dollars te zijner beschikking. Tengevolge daarvan werd ze onder curatele gesteld. Keely stierf in Philadelphia met achterlating van een groot vermogen en een kolossaal laboratorium, dat door slechts weinig menscben was betreden. Hij was van Dutlsche ori gine; zijn grootvader Ernst was jaren lang als kapelmeester en componist te Baden-Baden werkzaam. Een duur diner. Een Engelsch miljonair heeft voor eenigen tijd te Parijs een diner ge geven, waarbij zulk een luxe werd tentoongespreid, als in de dagen van het Romeinsche Keizerrijk nouwelijks denkbaar zou zijn geweest. Dat de duurste wijnen en fijnste champagnes daarbij in stroornen vloeiden spreekt wel van zelf. Bovendien waren er tooverachtige verrassingen voor de gasten bereid. Zoo was in het midden van den tafel een gouden springfontein aan gebracht, dio in plaats van water, eau de cologne spoot. De eetzaal was kwistig met de prachtigste rozen versierd. Op het menu stond o. a. gecandeerde rozenblaadjes. De kosten voor dit diner bedroegen 75 000 francs. Dezer dagen ontving een landbouwer in de Krimpenerwaard van zijn veearts een zorgvuldig ingepakt geneesmiddel voor een zieke koe Toen man en vrouw bfi bet losmaken van liet pakje zagen, dat bet houtkrullen bevatte, werd be raadslaagd boe men die krullen zou toe dienen zoo als ze daar waren, ót ge kookt, óf op een andere wijze toebereid. Daar men krullen, als medicament voor een ziek rund, toch al te gek vond, werd besloten de komst van den veearts af te wachten. Toen deze éindelijk opdaagde,- haalde hij voor de oogen van het verbaasde echtpaar uit de houtwol krullen zooals zij die noemden een pot smeersel te voorschijn, waarvan de inhoud hun ziek beest had moeten genezen. Te Rozendaal (N.-Br.) woont een jongmensch, de 18-jarige Henri van Reu zel, die in waarheid zeggen kan, dat hij in drie jaren hoegenaamd geen voedsel, hetzij nat of droog, door de keel heeft gekregen In 1895, als metselaarsjongen werk zaam bij het bouwen van een huis, dronk hij lijj vergissing uit eene kruik met karbol. Zjjne keel verbrandde en de slokdarm groeide dicht. Om den jongen niet van honger te laten sterven, werd toen door den dokter, ter hoogte van de maagstreek, eene opening van een vinger dikte in het lichaam gesneden, waardoor voedsel in de maag werd gespoten. Deze operatie is goed geslaagd. Telkens, wanneer nu zijne huisgenoo- ten het middagmaal gebruiken, bedient de jonkman zich zelf met eene spuit, waardoor h'y vloeibaar voedsel in de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2