buitenland: opend zijn, dat op soortgelijke wijze, ook al ontbreken de krachtige hulp middelen waarover de heer Diihne kan beschikken, lezingen in het leven geroepen zouden kunnen worden, die het goede doel der University-exten sion, zij het ook op bescheiden schaal, in hooge mate hier ter stede zouden bevorderen. Aan geschikte krachten in ons mid den en aan den goeden wil hunner zijds, zou het zeker niet blijken te ontbreken, mits op onmiskenbare wijze aan den dag mocht treden, dat werkelijk zulke lezingen de onmis bare waardeering zouden ontmoeten, zonder welken eene bevredigende uit slag er niet van verwacht mag wor den. G. J. BUIJS. Gelijk te verwachten was heeft Esterhazy er de voorkeur aan gege ven om maar liever verre van Parijs te blijven in plaats van zich in het hol van den leeuw te wagen, (lij heeft in een langen brief aan den eersten voorzitter van het Hof van Cassatie, Mazeau, de redenen ontvouwd waarom hij niet komt. Het blijkt nu dat hij niet bang is voor zijn arrestatie met betrekking tot de Dreyfus-zaak, dit althans geeft hij voor, maar dat hij vreest in arrest gezet te worden we gens afzetterij gepleegd jegens zijn neef Christiaan. Daarom heeft hij zijn getuigenis schriftelijk ingezonden. Hij verklaart in dezen brief, evenals in het pas verschenen tweede deel van zijn memoires dat liet op last van overste Sandherr, den toenmaligen chef var, den inlichtingendienst, met wien hij in Tunis kennis had gemaakt, betrekkingen had aangeknoopt met een buitenlandschan agentmet dezen had hij ongeveer 18 maanden in 1894 en '95 in relatie gestaan en daarvan zou hij zeker reeds lang mededeeling hebben gedaan als zijn beroepsgeheim hem dat niet had verboden. Dank zij deze relaties heeft hij Sandherr hoogst belangrijke spionnen berichten kunnen verschalfen, waardoor knoeie rijen konden worden tegengegaan, waarvan de bewerker wel bekend was, doch tegen wien men niet openlijk op kon treden. Een maand vóór hij door Mathieu Dreyfus beschuldigd werd de schrijver van het borderel te zijn, was hij ge waarschuwd, dat er tegen hem geïn trigeerd werd door Picquart en van dien tijd af heeft hij niet opgehouden in relatie te staan met zijn chefs, van wie hij instructies ontving waaraan hij zich steeds nauwgezet hield. Doch in Juni van het vorig jaar had de minister van oorlog plotseling een andere houding tegen hem aange nomen. Men had oen nieuw onderzoek aangaande de klacht van zijn neef tegen hem ingesteld om hem onschade lijk te maken en zijn getuigenis onge loofwaardig te doen zijn, enz. Men ziet dat Esterhazy grootelijks is verongelijkt; hij, de man die zijn vaderland zoo groote diensten heeft bewezen door belangrijke spionnen- berichten te verschaffen, wordt smade lijk uit het leger gejaagd! Hij keert de zaken eenvoudig om. Terwijl men met bijna absolute zekerheid kan aannemen bijna alles pleit er voor dat hij de verrader is, voor wien Dreyfus boet, komt hij met de grootste brutaliteit vertellen, dat hij het land uitstekende diensten heeft bewezen Trouwens voor de eerste maal zeker in de Dreyfus-zaak, zijn de Dreyf'usards en de antirevisionisten het eens op éen punt, en wel dat Esterhazy liegt. Zoowel de Eclair als de Siècle ver klaren, dat hij geen geloof verdient want Picquart, die de opvolger van Sandherr als chef van den inlichtin gendienst was, kende Esterhazy niet en werd eerst met zijn naam bekend door het Petit bleu. Intusschen heeft rechter Bertulus verklaard, dat Esterhazy vrijelijk naar Parijs kan komen en er blijven zoolang de strafkamer van het Hof van Cas satie zijn tegenwoordigheid noodzake lijk acht. Het Hdbl. dat steeds op de hoogte van Esterhazy's verblijf schijnt te zijn, zegt dat de ex-majoor thans weder te gedaan. Zij onderzochten mij en von den het geld in mijn zak. Ik werd weggejaagd en alle jongens kwamen met een hoeratje te voorschijn om de vrome Sammy te zien vertrekken. Thuis vertelde ik natuurlijk, dat de meid het had gedaan en al de dames geloofden mij evenals moeder.» Wordt vervolgd.) Amsterdam vertoeft. Toevallig heeft een der redacteuren van dat blad hem gisteravond ontmoet en hem natuurlijk dadelijk geïntervieuwd of hij van plan was te gaan, nu Bertulus hem een vrijgeleide had aangeboden. Esterhazy wist van deze beslissing echter nog niets af en zou aldus verklaarde hij zeker naar Parijs terugkeeren, als hij een bevestiging er van ontving. Mocht Esterhazy inderdaad voor het Hof verschijnen, dan zal hij waarschijn lijk de laatste getuige zijn, die de rij zal sluiten, zegt de Matin Verder weet dit blad mee te deelen, dat de strafkamer tot het resultaat is ge komen dat er werkelijk vei raad is gepleegd, doch dat er geen bewijs bestaat voor de schuld van Dreyfus, daar het borderel niet van hem afkomstig is. Daarom kan men niet verwachten, dat het vonnis van 1894 door het Hof vernietigd wordt en Dreyfus onschuldig verklaard; hoogst waarschijnlijk zal hij naar een nieuwen krijgsraad worden verwezen, waarvoor hij dan eenvoudig als beschuldigde heeft te verschijnen. Volgens de Malin zou de strafkamer tevens van meening zijn dat Dreyfus dan moest worden vrijgesproken, maar dan zou de mili taire justitie een nieuw ondcizoek moeten instellen om den waren schul dige uit te vinden. De strafkamer gelooft dat deze oplossing de eenige zou zijn in de tegenwoordige omstan digheden, geschikt de rust en de een dracht te herstellen. Als bittere ironie klinkt voorts het verhaal door een der bladen gedaan, dat Dreyfus in de meening verkeert, dat zijn zaak op eigen initiatief van den generalen staf is aanhangig ge maakt. In brieven aan zijn vrouw en andere familieleden heeft hij herhaal delijk zijn dankbaai beid daarover jegens generaal de Boisdefiïe en zijn kameraads in het leger betuigd In een interview met den Beilijn- schen correspondent van het Neues Wiener Journal heeft majoorSchwarts- koppen verklaard, dat hij niets toe te voegen had aan de oflieieuse ver klaring van zijn regeering, dat deze of hij persoonlijk nooit eenige betrek king hadden onderhouden met Dreyfus PLAATSELIJKE BERICHTEN. De tentoonstelling der voor werpen bestemd voor de verloting door de vereeniging van de H. Vin- centius van Paulo zal geschieden in de vergaderzaal der R. K. Jongens school, op Dinsdag en Woensdag den 31 Januari en 1 Februari els., van des voormiddags 9V« tot des namid dags 4 uren; terwijl de uitgifie dei- prijzen zal plaats hebben op Zaterdag d. a. v., van 10 tot 1 ure. Tevens zal op Maandag 30 Januari van 10 tot 2 uren, in bedoeld lokaal genoemde Commissie aanwezig zijn tot het in ontvangst nemen van pi ij zen, die men voor vermelde loterij nog wenscht aan te bieden. Het Oratorium »La Risurrezione di Lazzaroa (de opwek king van Lazarus) zal door La Compania Itahana Dins dag 24 Januari a.s. in tiet Concert gebouw ten gehoore worden gebracht. Dit belangrijke kunstwerk vail Don Lorenzo Perosi is reeds door de ge heele wereld besproken en geprezen. De hoofdpartijen worden vervuld als volgtCristus door Sigr. Lunardi, Storico Sigr. Ferrari; Servo Sigr. Contini; Marta Signorina Borghi; Maria Signorina Cecehmi-Berti. Koor en orkest zijn aanmerkelijk versterkt en het geheel staat onder de leiding van Cav. Emanuel Natale. De uitvoering eener omvangrijke Compositie van een Itaiiaansch Pries ter, directeur der Sixtijnsche kapel, in het Concertgebouw te Amsterdam mag zeker wel worden aangemerkt als een groote en buitengewone ge beurtenis, te meer daar na Italië, dit Oratorium het eerst in Holland wordt opgevoerd. De laatste opvoering te Rome werd bijgewoond door H. M de Koningin Margaretha en de geheele hofhouding. Pietro Mascagni eveneens daarbij tegenwoordig verzocht aan Don Perosi om dit kunstwerk bij de eerstvolgende gelegenheid te mogen dirigeeren Voor de plaatsreserveering bestaat nu reeds gelegenheid hij de Alge- meene Muziekhandel v/h. Stumplï en Koning, Spui, Amsterdam Uit achterstaande advertentie blijkt dat het bekende drietal Orelio- Wolters-Mann dat bij zijn eerste optre den in Amicitia alhier op 6 October II zulk een warm succès behaalde, den volgenden Woensdag 25 dezer nog maals zich zal laten hooien. Hel dunkt ons eigenlijk overbodig onze stadgenooten op te wekken deze be kende kunstenaars weder te gaan hooren. die ditmaal met een geheel nieuw program optreden zullen. Het groot muzikaal genot dat hun eerste soiree heeft gegeven is een voldoende waarborg voor de volgende maal. Lijst van blieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van hel postkantoor te Amersfoort, over de 2e helft der maand December 1898. I. Mej. E Frank, Amsterdam. 2 P. Hendriks, Gramsbergen. 3. Wed. G. J.v Stuivenberg, Kesteren. 4. G. v. Dissel, Steensel. Buitenland. I. O. Bakke, Wiillen. Gisterenavond hield de veieeni- ging ter Bevordering van het Vreem- delingenvei keer en verfraaing der gemeente, den 27 September van het vorig jaar opgericht, in de concert zaal van het café »De A rendhare tweede algemeene veigadering. Doel dezer vergadering was de statuten, volgens opdracht in de voi ige vergadering door het bestuur ontwor pen, ter kennis te brengen der leden en te doen goedkeuren. Nadat de voorzitter de heer O. G. H. Heldring met een kort woord de ver gadering had geopend, werden dan ook op zijn verzoek de ontwerp-sta- tuten door den secretaris Mr. J. C. H. Prikken in hun geheel voorgelezen, om daarna artikelsgcwijze te worden behandeld. Veel discussie werd hier over niet gevoerd. Een enkel lid wenschte de grens der omstreken tot waaraan de vereeniging hate werk zaamheden zou uitstrekken nader te zien vastgesteld, een ander achtte de. contributie van f2.50 door de leden, met het oog op de groote geldsom men die de vereeniging waarschijnlijk zou behoeven te laag. Na door den voorzitter uitvoerig te zijn beantwoord legden beiden zich evenwel neer bij de redactie door het bestuur aan de betreflende artikelen gegeven. De oveiige artikelen werden allen be houdens eene enkele kleine redactie wijziging door de vergadering goed gekeurd. De statuten luiden nu in hun ge heel als volgt Art. I. Do vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer is gevestigd te Amersfoort en wordt aangegaan voor den tijd van "29 jaren, aanvangende met den dag der oprichting, zyndc '21 September 1898. Art. 2. Het doel der vereeniging is: vermeerdering van den bloei van Amersfoort door bet vreem delingenverkeer aldaar en de verfraaiing van stad en omstreken te bevorderen. Art. 3. Ter bereiking van dit doel, zal zij: aanmoe digen, ondersteunen of zelf uitvoeren hetgeen kan strekken tot veraangenaming van het ver blijf of verlevendiging van hel verkeer; meerdere bekendheid trachten te geven, zoo mogelijk ook in het buitenland aan hetgeen Amersfoort en zijn omstreken voor bezoekers aantrekkelijk maakt; zoo noodig strijden tegen misbruiken aan de gevolgen waarvan zij, die tijdelijk of duurzaam hier verblijven, zouden kunnen bloot staandoor vreemdelingen desverlangd met raad en daad bij te staan. Leden. Art. 4. De vereeniging bestaat uit: n. leden die een jaarlijksclie contributie van f2.50 of meer betalen. b. begunstigers die een jaarlijksche contributie van f 1.of meer betalen. c. eereleden. Art. 5. Lid en begunstiger wordt men door kennis te geven aan een der leden van het Bestuur. Eereleden worden benoemd door de alge meene vergadering op voorstel van het Bestuur of minstens 20 leden, met tenminste drie vierden der uitgebrachte stemmen. Art. 6. Wie wenscht op te houden lid of begunstiger te zijn, geeft hiervan vóór 1 Januari schrillelijk kennis aan den lsten Secretaris, doch is ge houden de contributie over het loopende jaar te voldoen. Wie vóór het einde van het vereenigingsjaar zijn jaarljjksche cuntributie niet belaald heeft, verliest daardoor, na eenmaal aangemaand t zijn, zijn lidmaatschap. Hiervan wordt in de eerstvolgende algemeene vergadering kennis gegeven. Art Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari lot 31 December. Bestuur. Art. 8. Het Bestuur beslaat uit negen leden, door de algemeene vergadering gekozen, waarvan jaar lijks een derde aftreedt volgens een vooraf op te maken rooster, welke voor de eerste maaibij loling wordt vastgesteld. De aflredenden zijn weder herkiesbaar. Bij aftreding van een niet door den rooster aangewezen Bestuurslid, neemt de in de eerst volgende algemeene vergadering nieuw gekozene de plaats van den aftredende in den rooster in. Het Bestuur kiest uil zijn midden een Voor zitter, een 1ste en een 2de Seeretaris en een Penningmeester, die elkander bij ontstentenis vervangen. Voor de eerste maal treden als bestuursleden op de Heeren: O. G. H Heldring Voorzitter, J. Schulman, Onder-Voorzitter, Mr. J C. 11. Prik ken 1ste Secretaris, C. B. hok, 2de Secretaris, Mr F W. J. de Jong, Penningmeester, B. A. van Kuyven, M. L. Celosse, J. G. de Jager en 5. Meijers, Commissarissen. Art. 9. Het bestuur heeft de dagelijkscho en alge meene leiding der vereeniging en treedt han delend op. Voor opneming van gelden, vervreemding van goederen en rechten en het voeren van proces sen wordt echter de voorafgaande goedkeuring der algemeene vergadering vereischt. Art. 10. De voorzitter leidt de vergaderingen en ver tegenwoordigt de vereeniging in rechten. Alle stukken, die de vereeniging verbinden, worden door hem met één der Secretarissen geteekend, behoudens de bepaling van art. 12. Art. 11. De 1ste Secretaris teekent de oproepingen voor alle vergaderingen en geeft daarbij een lijst van de punten van behandeling, houdt de notulen van het behandelde in de vergaderingen, beheert de briefwisseling en het archief en doet in eene algemeene vergadering in de maand Maart te houden verslag van den toe stand der vereeniging over het afgeloopen jaar. Hij wordt door de 2de Secretaris bijgestaan. Art. 12. De Penningmeester voert het geldelijk beheer, int de bijdragen, teekent de kwijtingen, doet de betalingen na goedkeuiing van het Bestuur. Hij doet jaariijks in de maand Maart rekening en verantwoording aan de algemeene vergade ring onder overlegging der noodige bescheiden. De rekening eti verantwoording van het gel delijk beheer wordt door eene commissie van drie leden, door de vergadering aan te wijzen, nagezien, welke commissie zoo spoedig mogelijk rapport uitbrengt. Hij belegd de in kas zijnde gelden, indien deze meer dan 100 bedragen op eene door het Bestuur aan te geven wijze. Bij het opnemen van gelden en het terugvor deren van gedeponeerde saldo's wordt ook de medeonderteekening van den Voorzitter vereischt. Vergaderingen. Art. 13. Het bestuur vergadert zoo dikwijls de voor zitter dit noodig oordeelt, of drie der bestuurs leden hem dit schriflelijk met opgave van rede nen verzoeken. In dit laatste geval is de voorzitter verplicht die vergadering binnen veertien dagen na ontvangst van het verzoek te doen houden. Art. 14. Jaarlijks in de maand Maart wordt eene algemeene vergadering gehouden en voorts zoo vaak de voorzitter dit noodig acht of minstens 10 leden met opgave van redenen dit schriftelijk verzoeken. In dit laatste geval is de voorzitter verplicht die vergadering binnen veertien dagen na ont vangst van het verzoek te doen houden. Art. 15. In eene algemeene vergadering, in de maand November te houden, heeft de verkiezing plaats van bestuursleden, noodig voor de periodieke aftreding. Benoemingen en besluiten. Art. 16. De begunstigers hebben geen stemrecht. Art. 17. In alle vergaderingen geschieden de stem mingen over personen schriftelijk bij gesloten briefjes, die over zaken mondeling. Bij staking van stemmen over personen be slist het lot, bij slaking van stemmen over zaken beslist de stem van den voorzitter. Slotbepalingen. Art. 18. Verandering in de Statuten kan plaats hebben, zoo op een daartoe strekkend voorstel in de algemeene vergadering twee derden der uitge brachte stemmen wordt verkregen. Opgemaakte wijzigingen moet binnen één maand de Konink lijke goedkeuring worden gevraagd; van het oogenl lik, waarop deze is verkregen treden de wijzigingen in werking. Art. 19. Voor behandeling van een voorstel tot ont binding der vereeniging wordt in de algemeene vergadering de aanwezigheid van minstens de helit van het aantal leden vereischt. Is dit niet aanwezig, dan wordt de beslissing verdaagd tot eene nadere algemeene vergadering binnen een maand te houden, waarin de aan wezigen met welk aantal ook, een besluit tot opheffing kunnen nemen met twee derden der uitgebrachte stemmen. In deze vergadering wordt tevens met meer derheid van stemmen een besluit genomen om trent de beschikking over het vermogen der vereeniging ten bate van een of ander doel van openbaar nut. De aanwezige schrifturen worden in dit geval geplaatst in het archief der gemeenle Amersfoort. Art. "20. Deze statuten treden in werking op den dag, waarop de Koninklijke goedkeuring daarop zal zijn verkregen. Nadat de statuten, waarop zoo spoe dig mogelijk de koninklijke goedkeu ring zal worden aangevtaagd, aldus zijn vastgesteld vraagt de lieer Fre- deriks of het niet op den weg der vereeniging ligt, met het oog o a. op het langs den Utrecht-schenstraatweg ontworpen villapark, te zorgen dat te minste aldaar volgens een bepaald plan wordt gebouwd ten einde geen telkens afgebroken rooilijn te krijgen, zooals dit bij de uitbreiding dei ge meente in de laatste jaren telkens hpefl plaats gevonden. De voorzitter meent dat zulks aan het gemee nte bestuur moet worden overgelaten en wordt daarin gesteund door den heer Gerritsen, die zegt dat het gemeente bestuur geen toestemming tot het bouwen zal geven wanneer het be reids bestaande plan niet wordt na gekomen. De heeren Frederiks en Van Schaik achtten zulks evenwel geen voldoenden waarborg en daar dit blijkbaar liet ootdeel ook van meerdere leden is, zegt de voorzitter toe het voorstel van den heer Fre deriks in overweging te zullen nemen. Daar niemand iets meer in het mid den heeft te brengen sluit de voor zitter de vergadering, die tamelijk slecht bezocht was, daar van de 140 leden buiten het bestuur slechts een twintigtal waren opgekomen. Met ingang van den 15e dezer is tot politio-agent 2e klasse aangesteld T. Harskamp alhier. A. Florijn, de in de heele stad zoo algemeen bekende oud-brievenbe steller, die 1 Mei j.l. na langdurigen dienst op zijn verzoek eervol werd ontslagen en gepensionneerd, heeft niet lang mogen genieten van zijn welverdienden rust. Vrijdag is hij, in den ouderdom van bijna G3 jaar overleden. Ritmeester C. II. van der Mersch, ritmeester-instructeur van het depot eskadron le regiment huzaren hier, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Zondagavond is op den locaal- trein. die om 6.11 van Amersfoort naar Utrecht vertrekt, tusschen de stations Gtoenekanschendijk en De Bilt geschoten. Drie ruiten werden verbrijzeld, doch de reizigers bleven ongedeerd. Namens II. M. de Koningin werd door den heer burgemeester aan de Oudheidkundige vereeniging nFlehite" ter hand gesteld een exemplaar van de goudbronzen gedenkpenning, ge slagen ter gelegenheid van de Inhul diging en gemodelleerd door Bart van Hove. De Generaal-Majoor G. L. Lang- guth, commandant van de 2e Divisie infanterie, vergezeld van den kapitein van den generalen slaf D. L. Hoog kamer, is Maandagavond in het gar nizoen alhier aangekomen tot het bijwonen van de tactische oefeningen op de kaart, welke onder leiding van den heer kolonel de Petit commandant van het 5» regiment infanterie, ge durende twee achtereenvolgende dagen zijn gehouden. Aan voormelde oefeningen hebben deelgenomen alle hoofd officieren als mede de kapiteins Baak en D. M. van Leeuwen van genoemd korps en voorts door de ritmeester van Doorninck van het Ie regiment Huzaren, de ritmeester van Kuyk, commandant van het Es kadron Ordonnansen, alsmede door de kapitein Baron Quarles de Qnarles en Brants van hel le regiment Veld- Artillerie Genoemde Opperoflicier is hedenavond, weder naar zijne stand plaats Arnhem vertrokken. De tweede-luitenantsF.J.Qiiaujer en C. A. Enschut van het 5e regiment infanterie die gedurende 3'/» maand zijn gedetacheerd geweest bij de Nor maal Schietschool te 's-Gravenhage, tot het volgen van een Gymnastiek- Schei m- en Zwemeursus, zijn van die detacheering bij hun korps alhier weder teruggekeerd. Bij zijn terugkeer uit Oost-Indië is aan den eeiste luitenant H. C. J. ter Beek, van het 5e regiment infan terie, twee'maanden verlof verleend. Aan den sergeant-majoor-titulair 11. J. Ruis, van het 5e regiment infan terie, is de bronzenmedaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Het eereteeken zal den 20 Januari a.s. voor het front van den troep op eene plechtige wijze aan hem worden uit gereikt. De adspirant-vaandrigs P. A. Fuijt en J. de Jonge van het 5e regi ment infanterie zijn door den kolonel- regiments-commandant bevorderd tot reserve korporaal. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat voortaan de miliciens-ver lofgangers die door den militie com missaris met provoost zijn gestraft, die straf bij voorkeur zullen moeten ondergaan in een der meest nabij gelegen kazerne provoosten, en dus slechts bij gebleken noodzakelijkheid in een Huis van bewaring. De Raad dezer gemeente zal op Vrijdag, den 20 Januari 1899, des namiddags ten 2 ure vergaderen ter behandeling der navolgende punten: l. Voorstel ten aanzien van de op name van bepalingen omtrent mini mum loon en maximum werktijd in het bestek voor den bouw der gas fabriek. 2 Voorstel tot uitbreiding der Secretarie. 3. Idern tot het verleenen van een crediet voor het aanschaffen van eenige medailles voor den wedstrijd der schietvereeniging »\Vilhelmina." 4. Vaststelling van het 3e supple toir kohier der Inkomsten belasting dienst 1898. 5. Suppletoire begrooting der ge meente, dienst 1898. Ter gelegenheid van haar vijf- en-twintigjarig jubilé heeft Mevr. Bouwmeester hare Levensherinnerin gen meegedeeld aan den heer M. J. Btusse. Zij zullen door de firma Van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2