NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. BUTEN I A ND. i\o. 10. Zaterdag 4 Februari 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. EEN RAADSEL Amersfoortsc ourant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonder 1 ijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Regeering heeft eene uit voerige Memorie van Antwoord (met gewijzigd wetsontwerp) ingediend op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer, betreffende het wets ontwerp tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Het bal dat Woensdagavond in bet gebouw der Britsche legatie te 's Gravenhage gegeven werd, werd door een driehonderdtal genoodigden bijgewoond. Aanwezig waren o.a. de Ministers, de vice-president en enkele leden van den Raad van State, de Commissaris der Koningin, de bui - tenlandsche gezanten en verdere leden van het diplomatieke corps; ecnigc generaals, o.a. de d.visie-comman dant, hoofd- on subalterne officie: en der landmacht, staatsambtenaren en vele adellijke personen. De kunst was vertegenwoordigd door den schil der Bisschop. H. M. de Koningin deed, vergezeld door II. M. de Koningin-Moeder en H. D. H. prinses Elisabeth even vóór 10 uur hare intrede met een gevolg, bestaande uit de hofdames, de kamer- heeren jhr. van Pabst, baron Taets van Amerongen en jhr. Van Tets, mitsgaders de adjudanten kapt. ter zee Zegers Veeekens en kapitein v. d. Bosch. Hare Majesteiten werden aan den ingang van den in de portiek aange- brachten corridor ontvangen door den gezant Sir Henry Howard en twee secretarissen van legatie, beiden dragers van zilveren candelabres met brandende waskaarsen on gekleed in ambtscostuum. Ter eere van bet vorstelijk bezoek schitterde boven de poort het wapen van Groot-Britannië tusschen de ini tialen V. R. in vlammend gaslicht en was uit een der vensters de Oranje naast de Britsche vlag ontplooid. Nadat HIJ. MM (de Koningin droeg een licht blauw satijnen balrobe, Hare moeder een lila kleed) door den ge zant waren binnengeleid en begroet met het Wilhelmus, nam het bal een aanvang. Hare Majesteit de Koningin danste de eere-quadrille met Sir 11. Howard, den gastheer. Te ruim 11 uren verlieten HH. MM. het bal. We laten hieronder volgen de hooge prijzen, tot nog toe uitgeloot in de loterij der Vereeriiging voor Landbouw, Handel en Nijverheid. 25493 villa Wilhelmina te Bussum, 2433 landauer bespannen met 2 paar den geheel opgetuigd. 16432 dogcart bespannen met 1 paard geheel opge tuigd, 8451 cassette inhoudende een stel gegarandeerd tafelzilver voor 12 personen, 1630 salonpianino. 9458 een paard, 4850 salon-ameublement, 16258 dorsehmachine met rosmolen, 2845 huiskamer-ameublement, 28_'80 slaapkamer-ameublement, 8192 culti vator, 28580 badkamer-inrichting, 6308 wan- en sorteermolen 22556 tuin kamer-ameublement, 12473 ponny- dogcart niet ponny opgetuigd (premie), pianino. Weldra wordt een promotie verwacht bij het olficierskorps der infanterie. Thans wordt uit goede bron verzekerd, dat legen of in October van dit jaar de verwisseling van Gou verneur-Generaal in Ned -Indië kan worden tegemoet gezien, wijl de tegenwoordige landvoogd, Jhr. Van der Wijck, alsdan zijn bestuurstaak De Minister van Oorlog maakt bekend dat voor het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de Kon. Militaire Academie 99 plaatsen worden opengesteld. Voor de cadetten school te Alkmaar 50 plaatsen en voor den hoofdcursus te Kampen 44plaatsen. Nadere bijzonderheden geeft de St. Cl. No. 29. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben te Zeist inbrekers zich toegang verschaft dooreen raam in de woning van dr. K. daar. Na de instruinententasch van den genees heer geledigd te hebben, hebben zij deze gebruikt tot berging van de gestolen voorwei pon, als zilveren lepels en andere kostbaarheden. Te vergeefs is getracht een kast te for- ceeren, zoodat geen geldswaarden worden vermist. Een paar bussen met geld, die voor de hand stonden zijn onaangeroerd gebleven. Felix Faure, de president der Fransche republiek, is Maandag 57 jaar geworden. Hij ziet er echter jonger uit. Eeri Fransch blad beschrijft Item aldus Groot, sterk, gesmeed uit ijzer, met een goed onderhouden spierstelsel, onvermoeid, het eerst op in bet Elysée, zijn gevolg noodzakend met het krieken van den dag op te staan als hij op reis is, ruiter van de allerbeste soort, nimmer uitgeputte wandelaar, berin nert de president sprekend aan het type der heereboeren uil liet land van Wales, die, tachtig jaar, de kracht en weerstand hebben behouden van de jeugd. De Fransche schriftkundige Cha- ravay, die in 1894 het getuigenis beeft afgelegd, dat liet borderel af komstig moest zijn van Dreyfus of van een dubbelganger van hem, heeft thans voor de Crimineele Kamer van het Hof van Cassatie verklaard zijn getuigenis niet meer gestand te kunnen doen. Gister heeft de strafkamer van bet Hof van Cassatie bij gesloten deuren nogmaals de schriftkundigen uit bet proces-1894 Teyssonnières, Gobert, Charavay, Beriillou en Pelletier gehoord. La Presse heeft van haar corres pondent te Cayenne een telegram ontvangen, meldende, dat Dreyfus geweigerd heeft schriftelijk of onder dictee van een griffier de vragen van de strafkamer te beantwoorden. Hij heeft verklaard, alleen in Parijs te willen spreken. In de Isabella-mijn, Cripple Creek, Colorado, is een bijzonder rijke goud ader gevonden. Op een lengte van 20 en een breedte van 6 voet vond men een laag van bijkans zuiver goud van drie inches dikte. De waarde van dit stukje alleen wordt op 200.000 dollar per ton geschat. Thans wordt bericht dat de Ameri- kaansche regeering bereid is 15 000.000 dollars aan de Cubaansclie troepen te betalen; 15,000 man, voor den Spaansch-Amerikaansch oorlog opge roepen, zijn naar hun haardsteden De overheden van Kissamo op Kreta hebben zich gedwongen gezien 120 Mohamedanen wegens voortdurende agitaties, die gevaarlijk dreigden te worden voor de openbare rust, uit te zetten. In de eertvolgendo dagen zullen 180 christelijke gezinnen, die in den loop van het laatste jaar naar Grie kenland waren gevlucht, naar Kandia terugkeeren, om hunne nu door de Mohamedanen ontruimde huizen te betrekken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 7. Februari 1899, des namiddags ten l'/t ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel tot overname van de wegen van het Kalfsveld. 2. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht betreffende de jaarwedde van den gemeente-ont vanger. Weder is het reeds zoo klein aantal overgebleven oud-strijders van 1830 met éen verminderd. Dinsdag is hier ter stede in den ouderdom van bijna 88 jaar overleden de heer Theod. van Zwol, gerechtigde tot het diagen van het Metalen kruis. Van do voor enkele jaren opgehe ven afdeeling is nu nog alleen in leven de heer H. Salet. In de plaats van den heerTimmer is aan het Postkantoor alhier tot klerk aangesteld de heer Crab Hellingman, klerk der Posterijen le klasse te De Bilt. Dinsdag a s. wordt in de Keizers kroon een uitvoering gegeven, zooals Amersfoort nog geen beeft gehad. Een koor van dames en heeren voert dan uit het Weinachts Oratorium van Dk. Muller uit Cassel. In dit muziekwerk wordt verhaald van Christus geboorte, wat daaraan voor af ging en wat daarop volgde. Waar nu de zang komt aan een bepaald gedeelte, b.v het zingen der engelen gedurende den kerstnacht, daar wordt eensklaps op het tooneel deze scène zichtbaar in de wolken een tiental engelen beneden de verwonderde herders met hunne kudden. Dit alles wordt hel beschenen door kalklicht. Zoo zijn er een 16 tal tafereelen. - Eerst was het voornemen de ver schillende scènes alleen door groepen van levende beelden voor te stellen. Men is echter zoo gelukkig geweest in het bezit te komen van passende achterdoeken, coulissen enz. zoodat die groepen konden uitgebreid worden tot tableaux. Aangezien deze tooneel- stukken voor een klein tooneel waren, heeft rnen als plaats van uitvoering de Keizerskroon boven Amicitia ver kozen. Naar het Engelsch VAN WALTER BESANT. 9) Een forschgebouwd kapitein legde een hand op zijn schouder en wees hem de richting aan, waarheen hij zijne oogen richten en wat hij zeggen moest en wat hij te verwachten had. Het meisje, dat hem hier had gebracht, hield beide zijne handen in de hare en knielde naast hem neer en bad hardop, terwijl tranen van dankbaar heid langs hare wangen rolden. «Glorie!" riep zij nit zij had een welluidende altstem en als zij sprak, was het of zij zong. Haar stem scheen zijn verwarde brein te verlichten als een zonnestraal. «Glorie! een kost bare ziel gered I Hij is geredHij t is gered Den volgenden Zondagavond, toen het Heilsleger vergaderde in de groote zaal, stond een recruut op een mooie jonkman, bleek, lang, met groote oogen en begon te spreken. Een uur lang sprak hij als nooit eenig man in hun midden had gesproken. Hij betooverde hen allen. Hij vertelde hun een Verschrikkelijke geschiedenis zijn eigen te beginnen met zijn schooltijdhij vertelde alles tot in de kleinste bijzonderheden. «Verberg hen niets. Vertel alleszeide het meisje, dat hem bekeerd had. En hij vertelde hun veel meer dan ik heb kunnen vertellen, hij vertelde veel uitvoeriger dan ik het gedaan hebde geschiede nis die gij hebt gelezen. Hij eindigde met hen een van hun eigen gezangen voor te zingen, waarin hij wist te leggen zooveel medelijden, zooveel be rouw, zooveel geloofsijver, dat de menigte een licht te ontroeren gezelschap, dat moet gezegd worden weende en tranen stortte zonder ophouden. En toen hij geëindigd had, en voor hen allen op zijue knieën zonken, stonden zij op en zongen een triomflied. En nog eens en toen nog eens. Paul was nu een recruut. Hij was in zijn element en voor een poosje Igelukkig; niemand maakte hem een verwijt van het verledende meest geestdriftvolle heilsoldaten benijdden hem zelfs om zijne zonden, waarmee vergeleken hunne kleine niets betee- kenende zonden, die niet op een poëtische manier konden worden ver teld, niets waren. En dan nog wel een berouwvol geestelijke I En nog eens waren de couranten vol over de Rev. Paul Leighan, R. A., de jolige hulpprediker, de negerzanger, de ver oordeelde, het duiveltje in het doosje een van de meest interessante boetelingen beter dan de man, die veertig j aar gedronken heeft beter dan de bekeerde bokser beter dan de berouwvolle clown beter dan de meest beruchte zakkenroller. En de menigte stroomde toe van alle kanten om hem te hooren zingen en preeken. Op deze wijze werd Paul gered. Margareth was de zomermaanden aan het strand gaan doorbrengen Het deed haar goed de zeelucht met volle teugen in te ademen. Zij schonk haar nieuwe krachten. Het was nu drie jaren geleden, sinds Margareth Paul het laatst had gezien. Zij had het een en ander over hem in de couranten gelezen. Zij had niets bijzonders beleefd. Zij bewoonde nog haar zelfde huis en zij was nog ongetrouwd. Plotseling, toen zij reeds eenige weken aan de badplaats was, stond op zekeren dag Paul voor haar. Zij schrikte, herstelde zich echter on middellijk en sprak met uiterlijke kalmte«Gij hier, Paul Ik had u reeds eerder verwacht. Ik zag in de courant, dat gij bij het Heilsleger waart ge gaan. Ik dacht dat ge terstond bij mij zoudt zijn gekomen toen ge iets van uzelf te vertellen hadt, dat niet onteerend was." Paul stond in een nederige houding voor haar, misschien te nederig, hij stond met gebogen hoofd, misschien te diep gebogen. «Ik kom u te vertellen Margareth," zeide hij bijna fluisterend, «dat ik eindelijk tot inkeer ben gekomen." «Als dat waar is, is u een groot geluk overkomen." «Ik weet nu wat de woorden be- teekenen, die ik vroeger werktuigelijk gebruikte. Ik verontschuldig mij zelf niet, Margaretmaar vergeet niet, dat ik deze woorden gebruikte, toen ik een jongen was, jarenlang tweemaal per dag en dat die woorden geen dieper beteekenis voor mij hadden dan mijn koorkleed, iets dat naar be lieven kon worden afgenomen een gedeelte van de ceremonie. Zij ver loren hun beteekenis voor mij, Mar gareth. Ik heb gewacht met hij u te komen totdat ik dit naar waarheid zou kunnen vertellen. Ik herinner mij enkele woorden, die ge gebruikt hebt, toen ik hier voor het laatst was den dag na die treurige ge beurtenis in de cathedraal." Margaret zag medelijdend tot hem op. Zij liepen een eind zwijgend langs het strand. Eindelijk zeide zij «Wat ik drie jaar geleden zeide, was gericht tegen een lange man, die ernstig gezondigd had, maar die nog niet geheel verloren was. Die man is van kwaad tot erger vervallen. Gij vertelt mij echter, dat ge tot inkeer zijt gekomen. Des te beter. Wat is echter de reden van uw komst hier «Ik dacht, dat gij een bekeerd zon daar goedgunstig zoudt ontvangen." «Neen, dat doe ik niet. Ik ver langde er niet naar u ooit weer te zien. Maar ik wist, dat gij zoudt komen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1