MIEÜWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Het leveren van eei al. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. XG. 23. Woensdag; 22 Maart 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Zij die zich met April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door liet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nu het vredesverdrag tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Amerika geratificeerd is door de koningin-regentes van Spanje zoowel als door Mc Kinley, meent de New- York Tribuna haar gelukwenschen aan Spanje te moeten aanbieden Naar het blad hoopt zal Spanje zich weldra van zijn vernedering herstel len, want de vrede is practisch de grootste weldaad voor Spanje terwijl het verlies van zijn koloniën, hoewel bitter, het land bevrijdt van veel lasten. Koningin Christina heeft een be wonderenswaardige houding, een hero'ismus als eens Maria Theresia aan den dag gelegd, hetgeen een scherpe tegenstelling vormt met de weerzinwekkende houding van de Cortes. De taak. welke thans voor Spanje is weggelegd, meent het blad. is minder moeilijk dan die der Ame- likanen, want thans is Amerika ver antwoordelijk voor de welvaart van de Filippijnen en Portorico. Naar tnen meent zal nu Spanje machtiging van de Amerikanen vragen om onmiddellijk niet Aguinaldo te onderhandelen over de vrijlating van de door de Filippijners nog gevangen gehouden Spanjaarden. Mocht Amerika deze machtiging niet verloenen, dan zal de Spaansche regeering misschien de opstandelingen als krijgvoerende macht erkennen, waardoor zij het recht krijgt met hen te onderhandelen. De Amerikanen hopen echter dit nog te vermijden, door zoo spoedig mogelijk den opstand te onderdrukken. Dit is echter beter gezegd dan gedaan,daar ihans weer uit Manilla het bericht komt, dat Aguinaldo krachtiger dan ooit besloten is, den strijd voort te zetten. Voor een paar dagen nog liet hij generaal Lagarda te Malolos ont hoofden, omdat deze het denkbeeld had uitgesproken dat het hopeloos was den strijd tegen de Amerikanen vol te houden. Van andeie zijde wordt thans echter gemeld, dat de Spaansche regeering tegen de houding der Amerikanen in deze zaak zich met een protest tot de geheele beschaafde wereld zal richten, daar het maar al te duidelijk blijkt dat de Yankees niet van plan zijn vooreerst tot de bevrijding der Spaansche gevangenen mede te wer ken. liet Journal meent te weten, dat het Hof van Cassatie met betrekking tot de revisie van het proces Dreyfus, bet volgende programma heeft opge steld 1. Onderzoek van het geheime dossier; 2 idem van de behandeling der zaak door den krijgsraad in 1894; 3. idem van de getuigenissen van kapitein Lebrun-Renault, betreffende de zoogenaamde bekentenis van Dreyfus; 4. idem daar de machinatiën na de veroordeeling van Dreyfus5 idem van het poces-Zola idem naar de omstandigheden, waaronder het verzoek om revisie is ingediend. Maandag is te Kiel de lOjarige zoon van Keizer Wilhelm, van Duitsch- land, prins Waldemar, bij de Duitsche marine geïnstalleerd. De installatie had plaats voor de kazernes der matrozendivisie en van het zeebataljon in tegenwoordigheid van Keizer Wil helm en de Keizerin, van de Keizer lijke Prinsen en gevolg en talrijke opperoflicieren. De Keizer hield een toespraak en zeide dat het een voorrecht was van de Prinsen uit hel Huis Hohenzollern, van hun tiende jaar al te leeren, de kracht van den arbeid in dienst des vaderlands te stellen. Hij sprak den wensch uit, dat de marine in den jongen Prins een Hinken oflicier mocht zien opgroeien en hoopte dat hij zich door zijn kracht lot handelen, door zijn lust en door zijn gevoelens voor het vaderland evenzeer mocht onder scheiden als zijn vader. Er wordt bericht, en hei bericht is bevestigd, dat bij Delagoabaai nieuwe en uitgestrekte kolenbeddingen ont dekt zijn. Zij strokken zich uit langs do Temberivier van een punt, dat 35—40 mijlen boven de monding in de Delagoabaai ligt. De rivier is tot dat punt voor schepen van gemiddelden diepgang bevaarbaar. Wanneer de kool werkelijk zoo rijkhoudend en voor treffelijk is als beweerd wordt, dan zou Delagoa-baai weldra de belang rijkste kolenhaven van Zuid-Afrika worden, want nergens komt de kool zoo dicht aan de kust voor, en vooral nergens aan bevaarbare waterwegen, waardoor het mogelijk is de kool direct uit de mijnen in de schepen over te laden. De eerste kievitseieren zijn door M. van List, fruithandelaar te's Gra- venhage, aangeboden aan Hare Maje steit de Koningin. De ontwapeningsconferentie in Den Haag zal waarschijnlijk 7 a 8 weken duren, d.i. van het begin van Mei tot het laatst van Juni. Ver moedelijk zal den Russischen vertegen woordiger Von Staal het president schap worden vereerd. DeNederlandsche minister van buitenlandsche zaken. De Reaufoit, zal waarschijnlijk tot eerc-president worden benoemd. Tijdens de conferentie zullen te 's-Gravenliage feesten worden geor ganiseerd. Als vertegenwoordigers der mogendheden ter conferentie worden genoemd: Frankrijk: baron De CourcellesItalië markies Visconti- Venosta; Rusland: baron Von Staal; Duitschland: baron Von Marscliall; Spanje: graaf Rascon en Zwitserland Lachenal. Voor Delgië worden ge noemd: de oud-minister Beernaert, tbans president der Kamer, ridder De Stuers en Le Jeune. Drankbestrijding. In 1894 werd door de afd. Amster dam van de Ned. Ond. Propaganda- Club voor drankbestrijding een onder zoek ingesteld naar de meening der Amsterdamsche kinderartsen over hel gebruik van sterken drank, wijn en bier (ook stout) door kinderen. Het lesultaat hiervan was, dat de Amst. geneesheeren den alcohol als genees middel nu en dan wel eens gebruikten, rnaar er zich beslist tegen verklaar den, dat ouders op eigen gelegenheid, dus zonder medisch advies, alcohol aan hun kinderen gaven. Thans is door een paar Rotterdam- schedrankbestrijdersvereenigingen het oordeel geviaagd der Rotterdamsche geneesheeren. Van 34 hunner is ant woord ontvangen. Naar aanleiding daarvan is een rapport opgemaakt, in brochurevorm te verkrijgen i oor 5 cent bij den heer A. Don, Noordeinde, Rot er- dam. Daaruit blijkt, dat het meeren- deel der Rottprdamsche geneesheeren steiken diank, wijn en bier als genees middel in heel enkele ziektegevallen noüdig meent te hebben; een minder beid gebruikt als zoodanig echter nooit alcohol. Van wijn of bier of cognac- als verstel kingsmiddel voor kinderen wil bijna niemand iets weten. Een heel enkele dokter schrijft het nog w-ei eens voor korten tijd voor, maar het gebruik als huismiddel, dus zonder dat de geneesheer het heeft voorge schreven, kan in de oogen van geen der artsen genade vinden. Laten we hopen, dat dit onderzoek er too moge bijdragen om de oogen van vele ouders le openen voor het schadelijke van het gebruik van ster ken drank, wijn en en bier (dus ook stout) door hun kinderen. In eene te Arnhem gehouden vergadering tot delinitieve stichting van de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs is besloten op de statuten de Koninklijke goedkeuring te vragen. De contributie zal voor- loopig bedragen; voor erkende ver- eenigingen, vennootschappen en an dere rechtspersonen f 10 per jaar of f 200 in eens minstens, voor personen f 2,50 per jaar of f 50 in eens minstens. Bij acclamatie werd het voorloopig bestuur tot definitief bestuur gekozen en daaraan nog een drietal heeren toegevoegd, zoodat dit thans bestaat uit de heeren mr. G. Pijnacker Hordijk, te 's Gravenhage, voorzitter, dr. J. J H. Hülsmann, vicevoorzitter, Ch. E Boissevain, penningmeester. R. Bloem bergen Ezn., dr. D. Bos, G. J Hooyer, J. 11. Adink, J. Salomonson, C. A. P. Stolk, N. van Veen, mr. P. Tjeenk Willink, N. P. van den Berg, Ph. van Ommeren en H. G. Schilthuis. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. Schotel, van Haarlem, zal morgenavond te half acht de oefening der Chr. Gereformeerde gemeente in nVolksheil" te leiden. Voor het toelatings-examen tot de Rijks-Normaalinrichting hier, dat Zaterdag, 18 Maart j 1. werd gehou den, hadden zich 25 adspiranten aangemeld. Twee konden aan het examen niet deelnemen, omdat zij den vereischten leeftijd niet hadden. Toegelaten werden tot de le klasse Calharina W. van Aaken, Alijda H. van den Akker, Geertruida G. Bauling, Anna M. Bongers (Vuurschc) Maria II. Boode, Jasper Herman 11. Daamen, Jan Dijk, Willemina G. Drenth, Helena M. Fortuin, Hendrik Happé (Baarn), Trijntje Miedema (Baarn), Antonia M. Nijlioff (Hoevelaken), Rosetta Simons, Simon Slagter. Tot de He klasse: Helena C. Koensz (Baarn). Jelte K. Post (Vuursche). Tot de IHe klasse: Hester A. Halting. L. F. MEADE EN R. EUSTACE. 3) Wij keken in het spoorboekje, en ik koos een trein, welke omstreeks vijf uur Liverpool zou verlaten. «Dezelfde, waarmee ik vandaag zal vertrek ken," zeide Cressley; «dat is uitstekend, ik zal je met het eene of andere voertuig opwachten en naar mijn woning rijden.» «Tusschen twee haakjes,» zeide ik, «is je agent ernstig ongesteld?» «Ik kan 'tje niet zeggen, hij schijnt vrij ziek. Ik ging van morgen naar zijne woning en sprak zijne vrouw. Het blijkt, dat hij plot seling ongesteld is geworden door een aanval van asthma, waaraan hij onderhevigis. Terwijl ik met Mrs. Murdock, sprak kwam er iemand naar heneden om te zeggen, dat haar echtge noot me bepaald wenschte te spreken, zoodat wij beiden naar zijne kamer gingenmaar vóór wij boven kwamen, was hij in een zonderlingen, onrustigen slaap gevallen. De vrouw zeide, dat wij hem in geen geval wakker mochten maken, doch ik wierp even een blik op hem, maar hij zag er beslist slecht uit, en steunde alsof hij veel pijn leed. Zij gaf me de sleutels van eene schrijftafel in zijne kamer; ik nam er eenige stukken uit en liet een briefje voor hem achter, waarin ik hem verzocht tot mij te komen, zoodra zijne gezondheid dat toeliet.» En je bezoek aan zijne kamer deed hem geen oogenblik ontwaken?» vroeg ik. »Neen, niettegenstaande Mrs. Murdock en ik door het verzetten «van dingen en het openen en sluiten van kasten tamelijk veel leven maakten. Zijn steunen was bepaald hart verscheurend hij leed blijkbaar ontzettend veel pijn; en ik was blij toen ik weder kon ver trekken, daar die soort van zaken me altijd onaangenaam doen.» »Wie is die Murdock?» vroeg ik. «O, de man, die sinds jaren het toezicht over het goed heeft gehouden. Hij werd me aanbevolen door mijne procureurs. Hij komt me voor een allerbekwaamst mensch te zijn, en ik hoop om 's Hemels wil, dat zijne ziekte niet van langen duur mag zijn. Als dit het geval mocht zijn, zal ik deerlijk in 't nauw zitten.» Ik antwoordde hierop niet, en spoedig daarna drukte Cressley mij de haud en vertrok. Ik ging naar mijne kamer, pakte het noodige in en nam den eerstvolgenden trein naar de stad. De zaken, welke ik had te verrichten, namen dien ganschen avond en ook eenige uren van den volgende dag in beslag. Ik ontdekte, dat ik niet naar Liverpool kon vertrekken vóór met den trein van 12.10 van Euston, en dat ik derhalve niet vóór vijf uur te Lime-Street kou aankomen te laat om den trein naar Brent, het naaste station naar Cressley's bezitting, te halen. Een andere trein vertrok evenwel van het Centraal station naar Brent om zeven uur, en ik besloot derhalve aan Cressley te tele- grapheeren om hem te berichten, dat hij mij van den lateren trein moest afhalen. Dit was voor dien dag de laatste trein, maar er bestond geen vrees, dat ik dien zou misloopen. Ik kwam te Lime-Street zoo goed als op tijd aan en reed regelrecht naar het Prince's Hotel, waar ik den vorigen dag mijn valies had achtergelaten. Hier lag een telegram voor mij het was van Cressley, en luidde als volgt olloop dat u in tijds zal bereiken; zoo ja, ga bij Murdock aan, No. 12, Melville Gardens. Spreek hem z<jo mogelijk en vraag de stukken genoemd in ceel A hij zal begrijpen wat gij bedoeld. Van 't hoogste belang. Cressley. Ik keek op de klok in de vestibulehet was op het oogenblik kwart over vijven mijn trein vertrok om zeven uur. Ik had overvloed van tijd om wat te eten, en dan naar de woning van Murdock te gaan. Na een telegram aau Cressley verzonden te hebben, waarbij ik hem berichtte, dat hij mij kon wachtte met den trein, welke tegen negen uur te Brent aankwam, bestelde ik een mid dagmaal, gebruikte het, huurde vervolgens een cab en gaf den koetsier het nommer van Mur- dock's huis op. Melville Gardens lag ergens in de voorsteden, en het was twintig mi nuten rijdens van mijn hotel. Toen wij vóór de deur stilhielden, gelastte ik den koetsier te wachten, stapte uit het rijtuig en belde. De meid, die mij open deed, vertelde mij, dat de agent nog zeer ziek was en niemand kon ont vangen. Ik vroeg daarop naar de vrouw des huizes. Mij werd medegedeeld, dat zij uit was, maar spoedig terug zou komen. Ik keek op mijn horloge. Het was juist zes uur. Ik besloot te wachten, ten einde zoo mogelijk Mrs. Mur dock te spreken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1