Ad ve rtentiën. MS en Co., Afgewezen werden 2 meisjes en 4 jongens. De nieuwe cursus begint met 54 leerlingen. De voetbalclub «Prinses Wilhel- mina", de kampioen van het Oosten, uit Enschedé, speelde Zondag tegen »R. A. P." van Amsterdam, de kampioen van het Westen, ten aanschouwe van een vrij talrijk publiek op het sportterrein aan den Leusderweg om den beker. De Enschedésche aanvoerder won den tos en verkoos met den sterken wind in den rug te speleneen keuze, die zeer velen verbaasde. De harde wind maakte juist spel onmogelijk en zóo hevig was een enkele maal de beweging, dat zelfs de veldwachter van de been werd geloopen. Als de elftallen zich opstellen, zien wij dat »R. A. P." met 2 invallers speelde, terwijl bij »P. W." de lin kervleugelman ontbrak, waartegen over echter staat de aanwinst van den uitstekenden half-back H. Blij denstein, hetgeen echter niet weg neemt dat haar forward-linie duchtig door elkaar was gegooid. Gesteund door den harden wind neemt «Prinses Wilhelmina" de lei ding van het spel in handenhadden Jannink en Beltman niet zooveel buiten spel gestaan, voorzeker had zij gescoord. De «R. A. P."-verdediging is echter zeer goed en daar de forwards lang zamerhand iets op streek beginnen te komen, verplaatst bet spel zich een weinig. Een onverwachte aanval van »R. A P." eindigt in een goal, zoodat bij half-time de stand is 1 0, in het voordeel der Amsterdammers. Na een korte rust pakt »R. A. P." dadelijk flink aan, vergroot haar voorsprong door een prachtig schot van Zweorts Sr. en speelt bijna uit sluitend op het tei rein van Enschedé. Het heeft er allen schijn van, dat «II. A. P.'' weer zal scoren, doch het tegendeel is waar. »P. W." onder neemt enkele rushes en uit een scrimmage maakt Jannink éen goal en daarmede was bet spoedig gedaan, zoodat »R. A. P." met 2loverwon. Bij Kon. besluit is het tijdelijk pensioen vandengewezen wachtmeester van het Ie regiment huzaren L .1 Hontelé, van f239, veranderd ineen voordurend tot gelijk bedrag 'sjaars. De betrokkene, die volgens een in 1894 door den dirigeerend officier van gezondheid te Amersfoort afge geven verklaring, voortdurend geheel buiten staat is om door handenarbeid in zijn levensonderhoud te voorzien, en zulks tengevolge van in en door den dienst ontstane gebleken, heeft thans de lüsschenkomst van den Raad van Slate ingeroepen om een voort durend pensioen van f432 'sjaars te verkrijgen. De vijf heerenhuizen met tuinen, aan het Kalf?veld hier, zijn Zaterdag door Notaris Vos in het openbaar verkocht voor f 20.300. Bij de j.l. Maandag ten raad- huize gehouden openbare aanbesteding 1. van het uitdiepen van de binnen grachten en haven alhier werd inge schreven door P. van Dijk te Scherpenz.ee! voor f 708, G. de Bruin te Woudenberg, voor f 709 en C. Leenheer te Heinenoord voor f 736, 2. de levering van 40.000 waalstraat klinkers ingeschreven door I. van den Berg en Th. W. Bonte, te Amersfoort respectievelijk voor f720 en f 700 en 3. het daarstellen van een keuken achter de woning van den hoofdagent van politie J. P. de Jageringeschreven door J. Klarenbeek, J. van der Geest en H. Heiligers, allen te Amersfoort respectievelijk voor f 773. f814 en f 834. Aan de beide minste inschrijvers van de 2. eerstgenoemde pereelen werd de gunning verleend, doch het 3. perceel werd als verre boven de begrooting niet gegund. Tot inspecteur van het middel baar onderwijs is benoemd Dr. J. Campert directeur der II. B S. met 5jarignn cursus te Amsterdam, vroeger in dezelfde functie alhier werkzaam Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder praesidium van den burgemeester Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Niet ter zitting aanwezig waren de heeren Van Kal ken en Garjeanne. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering door den secretaris, die zonder aanmerking wer don goedgekeurd, korut als punt f der agenda aan de orde het request van den hoor Mr. J. N. Rastert tot toe'ating van zijne dochter op het gymnasium na aflegging van een voldoend examen. B. en W. voorgelicht door het college van curatoren adviseeren om toe stemmend daarop te beschikken. De heeren Heyligers en Van Beek, die wenschen te weten of bij aanneming van dit voorstel de toelating van meisjes tot de lesuren voor goed zou worden toegestaan, wordt door den voorzitter geantwoord, dat zulks slechts geldt voor het onderhavige geval en de Raad de beslissing daar omtrent voor later aan zich behoud. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop volgens het advies van B. en W. besloten. Een ontweip-besluit tot af- en overschrijving van posten op de be grooting der d.d. schutterij, dienst jaar 1898 wordt eveneens zonder hoofdelijke omvraag vastgesteld. Daarna wordt door den voorzitter mededeeling gedaan van het antwoord van den Minister op een door den Raad ingezonden request om verhoo ging der Rijkssubsidie voor de H. B. School. Daaruit blijkt, dat de Raad zich ten dien opzichte heeft te wen den tot H. M. de Koningin en de regeering bereid is eene verhooging van f 1000.toe te staan onder voorwaarde dat voortaan ook meisjes en minvermogende jongelui die bij zonderen aanleg hebben getoond, tot de lessen zullen worden toegelaten. Een door B. en W gemaakt concept- request aan H. M. de Koningin wordt op verzoek van den voorzitter dooi den secretaris voorgelezen. Het Dagel. Bestuur dringt daarin aan op verhooging der subsidie met f'2000.in aanmerking genomen de kosten die de gemeente zich door aankoop van terrein voor uitbreiding der school als anderszins den laatsten tijd heeft getroost. Nadat de heer Heyligers op een vraag of, door op de voorwaarden van den minister in te gaan, het verlangen der gemeente naar eveutueele meerdere verhooging later niet wordt prijsgegeven, door den voorzitter is gerustgesteld, wordt het request evenals eene verklaring in meergenoemden zin z. h st. goed gekeurd. Dr. II. W. Schreuder die periodiek als gemeente-heelkundige aan de beurt was af te treden wordt met algerneene stemmen als zoodanig herbenoemd. Bij het ontwerp-contiact betreffende verbindingssporen met de gasfabriek, ontspon zich, niettegenstaande de voorzitter voorstelde geene algerneene beschouwingen daaromtrent tehouden, eenige discussie De lieer Kleber acht, daar het terrein zoo gunstig ook aan het water is gelegen, «lat van de betrokken spoorwegmaatschappij voor- deeliger voorwaarden kunnen worden bedongen. Het contract zooals het daar ligt toch is geheel in het voordeel van de spoorwegmaatschappij Is het nieuwe station eenmaal gereed dan komt voorts deze geheele aanleg te vervallen. Waarom ook met dit con tract zulk een haast gemaakt, waai de levering van gas door de gemeente toch nog in geen jaar zal plaats vin den. Ook de hooge kosten van aanleg acht spreker een groot bezwaar Na liet noemen van eenige cijfers, waar voor door de Ceritraalspoor te Utrecht en de exploitatie-Maatschappij van Staatsspoorwegen dergelijke verbin dingen zijn gemaakt spreekt hij de wenschelijkheid uit om het voorstel öf eerst in de afdeelingen te behan delen öf wel te renvoyeeren aan B. en W. Na door den voorzitter te zijn aangezocht zich nader omtrent een van beide voorstellen te verklaren geeft de heer Kleber de voorkeur aan het zenden van het ontwerp-con- tract naar de afdeelingen, welk voor stel niettegenstaande zich de Wet houder van openbare werken en de voorzitter daartegen verklaren met 9 tegen 6 stemmen wordt aan genomen. Eene verhooging der jaarwedde van den onderwijzer van Schendel met f50.overeenkomstig de ver ordening op het Lager Onderwijs, wordt z. h. st. toegestaan. Evenzoo het voorstel tot het onttrekken aan den openbaren dienst van de spoel- stijger aan de brug in de Muurhuizen nabij de Heerenstraat en de daarmede verband houdende ruiling van grond met de congregatie van Onze Lieve Vrouwe. De heer van Eek brak nog wel een lans voor de spoelende huis moedertjes, die van bedoelde steiger een druk gebruik maakten, doch het meerendeel der raadsleden waren het zeker niet den heer Visser eens, die de spoelsteigers eene erfenis noemde, ons nagelaten door het voorgeslacht en bij zijne mededeeling, dat het grachtwater niet enkel om te spoelen, maar ook gemakshalve wel als drink water word gebruikt, deed de baccil- lenvrees het overige. De heer van Esveld sprak hierbij de wenschelijkheid uit, dat kennis gevingen als die op het onderhavig geval betrekking hebbende en bestemd voor het niet geletterd publiek voor taan niet meer door middel van na genoeg onleesbaar gehectograplieerde, maar door met flinke groote letter gedrukte plakkaten ter kennis der belangstellenden zouden worden ge bracht. Naar aanleiding van een request van den heer Kollewijn, die door zijn hooge leeftijd niet alle lesuren meer kan waarnemen, stellen B en W. voor een tijdelijk leeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde te benoemen op een tractement van f 1000 De voor zitter doet daarbij opmerken, dat daar de heer Kollewijn met eene vermin dering zijner jaarwedde met f200 genoegen neemt, de aanneming van dit voorstel der gemeente slechts op eene meerdere uitgaaf van f800 zal komen. De heer Heyligers kan niet nalaten zijn leedwezen uit te spreken, en hij was daarbij zeker wel de tolk van alle weldenkende stadgenooten, dat bij gebreke van een pensioenfonds een verdienstelijk leeraar als de heer K. genoodzaakt is op 71-jarigen leeftijd nog onderwijs te moeten blijven geven. De voorzitter merkt hierop aan, dat zelfs hij het bestaan van een zoodanig fonds een pensioen gelijkstaande met het tegenwoordig tractement, niet wel mogelijk zoude zijn en acht eene oplossing als nu wordt voorgesteld de meest wenschelijkezonder hoof delijke stemming wordt dan ook dien overeenkomstig besloten. Gok op het voorstel van B en W. om over het dienstjaar 1899 van de pluatsel. in komsten belasting 3p.Ct. te hellen,-bad geen der raadsleden iets aan te merken, en werd het voorl. kohier op f 6487, vastgesteld. Een voorstel van B. en W. tot tijdelijke voorziening in het onderwijs in handteekenen aan de meisjesschool woidt na eenige discussie, waarbij bleek dat de Weill, van openbare wei ken er tegen was, en de heer Gerritsen zich een warm voorstander loonde van alles hetgeen op het gebied van onderwijs kan worden gedaan, na verdediging dooi den Weth. van onderwijs met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. De voorzitter deelde daarop mede dat waren ingekomenEen concept verordening icgelende de pensioenen van gemeente-ambtenaren en bedien den, hetgeen op zijn voorstel naar de afdeelingen wordt verwezende goedkeuring van Gcdeput. Staten op liet besluit omtrent de overname dei- wegen op hel Kalfsveld, op het aan- koopen van terrein ter uitbreiding der II. B. School en op de aanstelling tot tijdelijk leeraar van den heer 1, A. Slot, alsmede de lekeningen ver antwoording van het Burgerl armbe stuur, die bij de begrooting zal worden behandeld. Alvorens nu de vergadeiing wordt gesloten vraagt de heer Gerritsen het woord ten einde van B en W. inlich tingen te erlangen omtrent hetgeen bij de jongste aanbesteding der ge meente-gasfabriek heeft plaats gehad. Zijn de berichten iu de plaatselijke bladen daaromtrent juist, dan heeft het Dagel. Bestuur den minsten inschrij ver, op diens verklaring dat hij zich vergist had, niet alleen ontslagen, maar het werk zelfs aan hein die op vier na de laagste was gegund. Volgens door hem gewonnen inlichtingen staat bedoelde aannemer hoogst gunstig bekend en zoude deze, al had hij zich werkelijk vergist, hetgeen niet gemakkelijk is aan te nemen, het weik toch zeker goed hebben uitgevoerd. Hebben B en W. alleen uit gemakzucht zoo gehandeld of welke is de reden? Bedragen als f 13Ü00.die hiermede gemoeid zijn, mogen toch, vooral door eene arme gemeente als de onze, maar niet zoo worden weggegooid. Weten B. en W. wel dat het zand voor de fundeering door den tegenwoordigen aannemer gratis van de zanderijen woidt ver kregen en dat na de aanbesteding eene vergadering der aannemers aan het staatsspoorstation alhier heeft plaats gehad De voorzitter spreekt zijn leedwezen uit, dat de heer Gerritsen weinig hecht aan hel verschil tusschen de raming en de laagste inschrijvingssom. Dit althans heeft bij hem den doorslag gegeven. Volgens den gemeente-archi tect moet er zeer zeker eene vergis sing hebben bestaan. Het bedrag waai voor de bouw nu is gegund is trouwens nog verre benoden de raming. Om in deze eene beslissing aan den Raad te vragen achtte het Dag. Best. dat eenmaal opdracht had ontvangen, mede ook met het oog op den tijd waarin het werk gereed moet zijn niet gewenscht. De heer Gerritsen blijft de hande lingen van het Dag. Best. in deze beschouwen als een groot nadeel voor de gemeente. Hij wil in deze verga dering geen motie voorstellen maar behoud zich voor in een volgende vergadering een voorstel in te dienen waarbij in dergelijke gevallen de beslissing aan den Raad wordt opge dragen. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorzitter de verga dering. Dank zij het wakkere bestuur der Garanten-vereeniging hadden wij gisterenavond weder eens het voor recht de beste krachten van «het Nederlandsch tooneela in ons midden te zien. Dat het opgevoerde stuk van «Adiienne Lecouvrear« ons nu juist heeft voldaan, kunnen wij juist niet zeggen Het geleek ons veel op do een of andere episode uit een roman van Alex. Dumas. Het was te los (echt Fransch) er zat geen pit ge noeg in. Maar het spel redde alles Mevrouw Theo. Bouwmeester en haar broeder Louis te zien spelen is immer een genot en gaarne voegen wij onze hulde bij die welke hen na afloop der voorstelling in bloemstuk en lauwerkrans weid aangeboden. Doch ook de overige artisten dienen ge roemd, voor hetgeen zij te genieten gaven. De costuums waren prachtig. Met de ruimte op ons miniatuur- tooneellje werd gewoekerd. Moge de lhnk gevulde zaal het bestuur der G. V. aanleiding geven, ons nog meermalen van de goede gaven onzer beste Nederlandsche artisten te doen genieten. Door don keurmeester van visch werden in het afgeloopen dienst jaar afgegeven 3520 keui briefjes, ter wijl aan den afslag 79 partijen en aan de Koppelkade 6 schuiten werden gekeurd. Afgekeurd werden in het geheel 15 partijen. 360e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 20 en 21 Mrt. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers .te beurt gevallen Prijzen van f 20. 34 57 62 265 266 477 546 555 6908 6935 6938 7854 7865 7866 7877 7883 12069 12070 12073 12074 12085 12493 12513 15508 15554 15562 15569 15578 18459 18460 18474 19806 19825 en 19863. Te zamen 34 prijzen. T^ME^ITnieuwsT Reeds weer eene ontploffing. Iu de Pyrotechnische school te Boui'ges, waar voor eenige dagen eene kruitontplofiing plaals vond, beeft Zaterdagmorgen vroeg in de ruimte, bestemd voor het laden van granaten, weder eene ontploffing plaats gevon den, waarbij van de acht arbeiders, die in de ruimte aanwezig waren, drie werden gedood. Drie overigen werden zwaar en twee licht gewond. De oorzaak moet aan een ongelukkig foeval zijn toe te schrijven Voorzich tigheidshalve zijn de wachten bij do militaire inrichtingen verdubbeld. Alcohol onder kindereu. De Duitsclie Matigheidsveréeniging, die haren zetel te Hildesheim heeft, stelt op het oogenblik een onderzoek in naar het gebruik van alcohol onder kinderen, dat zondeilinge din gen aan 'net licht brengt. In een stad van de Rijnprovincie bleken er onder de kinderen op de volksschool 16 per cent niet van melk te houden maar onder de 247 kinderen, zoowel jon gens als meisjes, van bet tweede en dei de schooljaar, voor het meeren deel kleuters van zeven en acht jaar, was er maar één, die nooit wijn, bier of jenever geproefd had. Eens of meer malen daags dronken '110 kinderen wijn of bier; 20 kinderen, dus 8 per cent, kregen eiken dag van bun ou ders alcohol, meest in den vorm van cognac, bij wijze van verkwikking en versterking. Het bleek dat de kinderen, die dikwijls of geregeld alcoholhou dende, en vooral gedistilleerde dran ken kregen, «Ie geringste vorderingen maakten en ook onoplettend waren. Curieus is dat het drinken van cog nac of brandewijn tot versterking veel meer voorkwam bij meisjes dan bij jongens; onder 127 meisjes bij 17, onder 130 knapen bij 3. Zondagavond woedde boven Overschie een kort doch hevig onweer, waarbij de toren der Ned: Her vormde Kei k door liet hemelvuur in brand geslagen werd. De brandweer kon den toren niet bereiken en moest zich bepalen tot het nathouden der belendende per- ceelen, waaruit de inboedels in veilig heid gebracht werden. Uit Rotterdam werd op telefonische aanvraag een stoomspuit ter hulp gezonden. De keilt en toren zijn geheel uitgebrand, slechts de vier muren zijn over. Duivenpost. In d- Temps komen belangrijke mededeelingen voor aangaande de duivenpost, waaruit blijkt dat dit middel van verkeer, dat een halve eeuw geleden, vóórdat de telegraphie was in toepassing gebracht, zoo veelvuldig werd gebezigd, thans weer in eeie wordt hersteld. Op grond van wel geslaagde proeven, heeft de «Com pagnie Tiansatlantique" een duiven- dienst ingericht, die op 't eind dezer maar.il zal beginnen. Elke mailboot, die van Havre vertrekt, neemt l2 duiven mede, welke na een reis van 200 tot 250 mijlen met photographieën van brieven zullen worden losgelaten. Evenzoo zullen er Arnerikaansche duiven aan boord worden genomen. Aldus zal de aankomst van de boot ten minste 12 uren eerder worden aangekondigd dan dit door middel van de «semaphore' mogelijk is, en zullen de reizigers slecht 5 dagen lang geen berichten kunnen zenden. Allengs echter hoopt men op nog verdere afstanden de duiven te kunnen oplaten; enkele zijn reeds over 600 mijlen veilig thuis gekomen. De commissie voor liet herstellings- soord voor onderwijzers doet in De Bode orgaan van den Bond van Ned. onder wijzers, penigemededeelingen, waaruit blijkt dat er f 38.000 van de benoodigde f 45 000 bijeen is, en dat bet herstellings oord uitsluitend zal ingericht worden voor zenuwlijders en herstellenden of rustbehoevenden. Terreinen, waarop even tueel het gebovw te stichten zou zfin, werden bezocht te Apeldoorn. Voorthui zen, Putten op de Veluwe, Beekbergen en Laag Soeren Uit deze verschillende plaatsen zal een keuze gedaan worden. Door het sluiten van een contract met een geneesheer zal men de groote kosten van een eigen dokter vermijden De pensionsprijs per dag en per persoon zal waarschijnlijk niet minder dan f 1.50 kunnen bedragen, vooral omdat genees kundige hulp en medicijnen daarin be grepen zijn. Een verpleging volgens klassen komt de commissie ongewer.scht voor: onderwijzers en onderwijzeressen, ledpn en niet leden van den hond van Ned. onderwijzers, allen betalen den- zelden prijs. Voor kinderpn zal iets minder gerekend worden, b. v. f 1 per dag. Op_..den 21sten Maart crv'erleed 'aüiier in den ouderdom van ruim 90jai^ndeHeer GERARD I GEQRGË BACHIENE, OudjOntvanger der be lastingen alhier: Amersfoort, 22 Maart 1899.J Hymens de familie, |Mr. J. VAN BINSBERGEN J |Mr. C. J. STOKEBZ.-. Volstrekt een ige kennisgeving. Voor de veje.en hartelijke bewijzen van deelneming onder vonden bij het overlijden van onzen ghliefden Echtgehoot en Vaderden WelEd. Gesfr. Heer N. J/ M. SCHELFHOUT, in leven:'Rijksontvanger"te Amers foort,ibetuigen wij onzen oprech ten dapk. Amersfoort. 's Gravegjiage, Mevrouw M.~ï?."A-. -Schelfhout Ester. A. C. H. L. Schelfhout. BORDEAUX. Eenig/ en uitsluitend depót voor Atnersfoort en omstreken: So&ttcrweg 169 C bis3. Mevr. de wed. J.'fch. VAN GOETHEM— VAK TIFFELEH,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2