GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. 5 Pqbö Thefi voor f 3.25, TE lipMVRAAGD: EEN/WIMÈLHUIS A. N. J."V O S verkoopen: IJNiiJtill,» (lonflen eü Zilveren werken, Een verzoek. De heer F. A. Liefnnck, resident van Bali en Lombok, schrijft aan de Java Bode: «Beleefd verzoek ik u het ondervolgende in uw blad te plaatsen en de heeren redacteuren van andere dagbladen ook van de in Ncdeiland verschijnende uit te noodigen het over te nemen. «De Balische vorsten van Lombok hadden van ouds de ge woonte, hetgeen door hen verordend werd ten aanzien van bestuur, rechts pleging enz. te doen op schrift stellen op lontarblad. Deze geschriften bevat ten vele wetenswaardigheden betref fende de inlandsche huishouding, waarom het van belang te achten is dat de inhoud algemeen toegankelijk wordt gemaakt. Dit heeft er toe ge leid de bewerking ter hand te nemen, doch daarbij is gebleken dat, hoewel die geschriften steeds in meerdere exemplaren werden opgemaakt, de collectie, die reeds bijeen gebracht werd, toch niet compleet is Waar schijnlijk is een deel ervan tijdens den oorlog door brand of andere oorzaken verloren gegaan, een ander deel buiten Lombok terechtgekomen. «Mot het oog op de laatsbedoelde mogelijkheid richt de ondergeteekende tot degenen, die zich tijdens dien oorlog op Lombok bevonden en door wier zorg beschreven lontarbladen. buiten die welke zich thans in de boekei ij van het Bataviaasch Genoot schap \an K. en W. bevinden, be waard mochten zijn gebleven, het beleefd verzoek te willen medewerken tot bereiking van het boven aangege ven doel door hem die geschriften per post (als documenten) toe te zenden, ten einde van den inhoud kennis te kunnen nemen en c. q. er afschriften van te laten maken, zullende ze daarna onmiddellijk worden geretourneerd." PLAATSELIJKE BERICHTEN. Tot lid van de Commissie van beheer der kerkelijke goederen in deze. provincie is benoemd dn heer W. II. Struve, en in plaats van den heer d'Aumale baron Van Hardenbroek, van Hardenbroek, graaf Van Lynden van Sandenburg. Met het toezicht op de openbare en de bijzondere scholen van Middel baar onderwijs in do Provincie Utrecht is belast dr. W. B J. van Eyk. Met dat op de Ambachtsscholen, de Industriescholen voor meisjes en de Burgerdag- en avondscholen, de nieuwbenoemde Inspecteur van liet Middelbaar onderwijs H. J. de Groot, wiens standplaats zal zijn 's Graven- hage. Luitenant J. C. J Kempees, van bet le regiment veld-artillerie hier, heeft detacheering aangevraagd bij het O. I. leger. Bij Kon. besl. is aan dr. P. Groene- boom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskun digen raad voor Gelderland en Utrecht in zijn plaats tot iid van dien raad benoemd dr. C 11. 11 Spronck, hoog leeraar te Utrecht, thans plaatsver vangend lid, en lot plaatsvervangend lid van dien raad diC' Eykman, hoog- leeraar te Utrecht. De uintercursus van de burger avondschool is weder geëindigd, en de uitslag van liet gehouden over- gangs- en eindexamen is gisteravond bekend geworden. Van klasse I tot klasse II werden bevorderd: .1. W. Boshuizen. Tj. Brou wer, F. van Drie, H. van Eist, G. Hartochsveld, 11 van 't Hof, G. van Kuijzen en D. de Vrije. Niet bevor derd werden drie leerlingen. liet einddiploma werd uitgereikt aan: G. van Nieuwenhuizen, H. A. Pothoven. W. Ruitenberg S. Slachter. J Willemsen en M. Hoogevest. Prijzen werden toegekend aan de volgende leerlingen: S. Slachter, (le prijs), II. A Pothoven (2e), F. van Drie (2e), G van Nieuwenhuizen (3e), en M. Hoogevest (aanmoedigingsprijs), De zomercursus in hand- en recht lijnig teekerion ten behoeve der aan wezige leerlingen vangt aan op 11 April e.k., des avonds om zeven uur. Drankgebruik in Noorwegen. In geen ander land van Europa wordt waarschijnlijk zoo krachtig geijverd tegen de drankellende als in Noorwegen. Voor 1840 was hel distilleeren daar vrij voor iedereen. Sedert heeft men wettelijke bepalingen ingevoerd, die langzamerhand ver scherpt zijn, totdat in 1896, dank zij de krachtige geheelonthoudersbewe ging, de wet op liet plaatselijk verbod in werking kwam, welke aan meer derjarige mannen en vrouwen het recht toekent in hun gemeente de productie en verkoop van sterken drank te verbieden. In 11 steden is thans de drankhandel verboden. Onderstaand lijstje geeft een overzicht van het drankgebruik per hoofd en per jaar in Noorwegen, alles herleid tot drank met 50pet alcohol. 1816-1840 16 L. 1840—1849 10 L. 1850 1854 6,4 L. 1855—1880 5,2 L. 18S1-1885 3 4 L. 1886—1895 3 L. 1896 2,2 L. In ons land bedroeg het gebruik in de laatste jaren bijna 9 L. Geven deze cijfers ook iets te denken Een leeuwenjacht in Engeland. Op de heide van Willesden nabij London bezit de bekende dierentem mer Georg Sanger een handel in wilde dieren. Zondag II. bad de ervaren dierentemmer een vriend ten eten ge- noodigd, met wien hij een wandeling tusschen de kooien maakte, toen plot seling een hevig lawaai bewees, dat er iets buitengewoons voorviel. De tijgers, panters wolven en hyena's hieven een oorverdooveinl gebrul en gehuil aan en daarlussclien weerklonk bet trompetachtig geschreeuw van de olifanten. Reden tot een en andei was er voldoende, want Prins, een praclit-exemplaar van een Afrikaan- selie leeuw, was uit zijn kooi ontsnapt pn bad de vlucht genomen. Sanger riep zijn bedienden bijeen en spoedig ontdekte men den vluchteling op een voetbalveld in de nabijheid Gelukkig was liet dier juist gevoederd en vei keerde Inj dientengevolge in een heel fideeie stemming. Het wandelde op den straatweg vriendelijk voorbij een zooals te begrijpen is, doodelijk ver schrikte oude dame en wendde zich daarna in de richting van een spoor- vvegbaan, waar zijn vervolgen! hein zwijgend en in alle stilte omsingelden. Demeesten hadden zekerheidshalveliun geweren medegenomen en iri het voor ste gelid stond Sanger met de be kwaamste oppassers. De lasso's wer den uitgeworpen en de in acht strik ken gevangen koning der woestijn liet zich rustig door zachte stooten met ijzeren stangen in zijn kooi terugbren gen. Aldus verliep deze jacht als een onschuldige Zoudagsuilspanning. Hoogc verdienste. In Frankrijk wordt aan leeraren en onderwijzers, die zich in hun beroep bijzondei onderscheiden hebben, een orde gegeven wegens «verdienste en bevordering van volksontwikkeling". Dit jaar werd echtei aan personen van alle mogelijke standen deze orde uitgereikt De Avant-garde Pédayogi- que maakt zich nu over liet nieuwe systeem in den volgenden dialoog vioo- lijk. De ambtenaar van liet ministe rie voor onderwijs ontvangt de bezoe ken ter verleening van liet violette, lintje. «Wat zijt gij?" «Ik ben straatveger" «Straatveger? Maar dal beeft locli volstrekt geen be trekking op «Wat? Ik maak de sl raten schoon voor fietsers en automobielen en draag dus bij tot bevordering van despoit." «Goed! Uw verzoek wordt onder de rubriek physische opvoeding gerangschikt En nu gij?" «ll< ben krantenventer?" «Krantenventer? Maar ik begrijp niet goed in welke klasse ik u plaatsen moet." lu de klasse van volksont wikkeling. Dagelijks deel ik voor een lialven stuiver den gezonden kranten- kost onder liet volk uit »U hebt gelijk En gij?" «Ik ben lantaarn opsteker. Ik deel Het licht uit...." «En gij, mejuffrouw?" «Ik ben kindermeisje. I speak English. Ik spreek Franscli." «Prachtig! u komt onder de rubriek huisonde.rvvij- zeressen in de levende talen. En u, mevrouw?" «Ik ben portierster?" - «Om u te dienen, in een staats school. Sedoi t 25 jaar open ik de deur voor de inspecteur:.." «Dat is iets heel bijzonders. Ik zal bij uw verzoek schrijven: Buitengewone verdienste." Uit Hengelo (Overysel) schrijft men aan liet A'. r. d D „Onze plaats heelt in de laatste jaren jaren groots veranderingen ondergaan. Een aantal 'straten hebben in korten tijd een geheel ander voorkomen gekregen De oude huisjes, welke weinige jaren geleden nog in de hoofdstraten stonden, naast villa's en heerenhuizen, verdwijnen mper on nicer, en wijl hij het houwen van nieuwe huizen de bepalingen der bouwverordeningen worden toegepast, verdwijnt ook langzamerhand liet onre gehnatig voorkomen van vele straten, veroorzaakt door huizen, welke niet in de rooilijn stonden of vóór of achteruit sprongen. Vooral de woningen der fabrieksar beiders ondergaan groote verbeteringen en hebben een net voorkomen. Bijna elk nieuw huis wordt gebouwd met gang of portaal en heeft een paar flinke ka mers en afzonderlijke slaapvertrekken. De levenswijze .der werklieden is ook lang niet zoo eenvoudig meer als vrne ger. Voor kleeding en opschik wordt door hen heel wal geld uitgegeven, vooral door de jongelieden. Fabrieksmeisjes, die des Zondags glacé handschoenen dragen, behooren volstrekt niet meer tot de uit zonderingen. „Een aantal confectiewinkels zyn hier in de laatste twee o! drie jaren geopend ook is pr in het algemeen een groote vermeerdering van winkelhui en. alle. als in de groote steden, m t flinke spie geiruiten, welke men voor een jaar ol vijf hier nog niet kende. „Naar woonhuizen, zoowel tabrieks woningen als burgerhuizen, blijtt steeds vraag niettegenstaande er voortdurend gebouwd wordt Nu door den bouw van een nieuw hoog station tie vlottende be volking zal vermeerderen, zal die be boette zich natuurlijk nog sterker doen gevoelen, üp het oogenblik ic men bezig aan den oostkant van het dorp een paar flinke straten te ontwerpen, waarlangs men binnenkort met den aanbouw van nieuwe woningen zal beginnpn.' In de N. G-ron. Ct. leest men 't vol gende Al om vyf uur hedenmorgen was het oude vrouwtje aan het station, en van dien tijd bleef zij er ronddwalen bibberend van koude in de sneeuwjacht Het arme oude moedertje kwam van heel ver Zes uur lang „had zij vannacht gelooperi om haar zoon nog eens te zien, <>m hem nog even te spreken voordat hij naar de gevangenis ging. „Het was altyd zoo'n goeie, beste zoon geweest, mijp. jongen, en al kon hij het met zyn vróuw niet best vinden hij heeft vier kinders, meneer, en één op komst - tegen mij was hij altijd best. totdat hy aan den drank is geraakt Wat hij gedaan had, dat hy in de ge vangenis moest? „Niets, meneer, niets. Hy was eenige keeren dronken geweest, en nou moest hy eens in de gevangenis en dan naar de kolonies." Wat ze daar bij zich had? „Een kruik melk on wat brood. Dal heb ik nog meegenomen van huis De inelk heb ik eerst gekookt, want myn jongen is niet al te sterk, en de dokter heeft gezegd, dat hij geen melk mocht drinken, of zij ino'St gekookt zijn Eindelyk, eindelijk komt haar jongen met zijn geleider, een norsohe kerel met een ongunstig uiterlijk Hij neemt de melk en het brood aan geen woord van dank De locoino tiet heelt thans vol stoom; de. portieren worden dichtgesmeten. Gefluit lang zanm schuilt de trein uit het perron weg. En het oude moedertje kijkt en tuurt, totdat de laatste wagen van den trein verdwenen is Dan zucht ze even en gaat weer heen, loopen den langen weg door de koude sneeuw. Net stof voor een reaiitisehen roman en tóch is het een geschiedenisje, dat hedenmorgen aan het Noorderstation al hier „te zien was." Dezer dagen werd te Tilburg een Duitscher op kosten van het Ann be stuur begraven Later vond men onder zjjne papieren eene schuldbekentenis van 00.000 Thaler. Te Oud-Karspel (N.-H.) verkeert men sinds eenige dagen in een zeer ge spannen toestand De woning van het hoofd der school aldaar moet voordurend door een sterke politiemacht bewaakt worden, wyl zy niet veilig schynt te zyn tegen aanvallen der burgerijalthans van een gedeelte daarvan. De hoofdoorzaak wordt gezocht in een hetzij werkelijk of vermeend, onrecht, hetwelk door genoemd schoolhoofd aan zijne vrouw wordt ge daan. Sedert eenige dagen was haar de echtelijke woning ontzegd, doch by af wezigheid van haren echtgenoot kwam zy weder daarbinnen, terwijl de smid bezig was een slot van een der deuren te herstellen Toen nu het schoolhoofd verleden Maandag met zyn personeel waarvan twee onderwijzers en de onderwijzeres bij hem in den kost zijn uit de school thuis kwam, moest de vrouw weder uit de woning verwijderd worden. Daartegen verzette zich echter de saamgeschoolde menigte. De spanning werd alicDgs grooter; men eischte, dat de onderwijzeres zou vertrekken De inmiddels versterkte politiemacht was niet in staat de aangroeiende volksmenigte tot kalmte en heengaan te bewegen Nog dienzelfden avond vertrok de on derwijzeres naar Breukelen. Door de politie moest evenwel nog steeds de grootste waakzaamheid worden betoond. Dinsdagmorgen is het hoofd der school naar Amsterdam vertrokken, met vier dagen verlof door den burge meester. Voordurend blijft echter de grootste spanning heerschen Zelfs heeft de politie niet kunnen beletten, dat de tuin voor een goed dpel vernield en de woning reeds eenigszins beschadigd werd. Bij voortduring houdt een sterke politiemacht toezicht Met vele treinen worden aan het station Noord Scharwoude politie agenten aangevoerd, terwijl anderen ge reed staan om zich naar hunne stand plaats te begeven. Woensdagmiddag werd de burgery by hekkenslag ernstig aangenaamd zich rustig te houden. Nv. d. D.) Heden, overleed in den oudebdqm van 71 jaar yuizc geliefde Èeht- genpote, Moeder, behtjwd- eif* Grootmoeder 'Mej. CAROLINA SOPHIA S'AN REEK geb. Appen- J/Zei.lee. Vroeger wed. |,P. W. T. Roos. Uit aller naam: v, D. A. van Beek. AmeKfóölV^yïTaart 99. in pnftchtvQdle Japansche bus, qualitciji Gulde/rsti^Cy Niet volkomen naar 'ivcnsch terug. Fr0, remb. of postw. Ook zc&i* geschikt v. ipedèrk. Theehandel en gros.-* Yun t Anker" Delft. op goeden stand met ppgave van gevelb£eedte en huurprijs. Brieven franco letters K. K. D. Algemeen Advertentie-Bureau Nijgh va"n-Beeaf*r.,"Rotterdam. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donderdag C April des vóormiddags 9 uur, in de Roomscli 'Catholieke pastorie te Soest in h,et openbaar om contant geld Den coaipleeten goéd onderhouden nagelaten door den WelEer- waarden Heef H. VAN PEER, lie sla a n dei' oor na in el ij k in: ronde, vierkante, en nittrektafels met-bladen', speeltafeltjes, waseh- tafels nfet garnituur, canapé, stoelen met zittingen, fauteuils, armstoelen, bonkeur du jour, buffet, linnenkasten, brandkast, pepdules met candelabres en met coiipes, bureau, spiegels, kaekels mejfc toebehooren, fornuis, bedden mei toebehooren, ledikanten, marrassen, kruisbeelden, bidbank jes,". wij watervaatje, schrijfnéces- saire, nachtkastjes, klokken,baro meter, thermometer, ganglampen, hanglampen, kroon, beelden, schilderij en, haardstellen, kleeden, karpetten, loopers, zeilen, koperen roeden, tafelschel, gordijnen, de bibliotheek, èene partij wijn, mangel, compleet eetservies, fruit schalen, compotes, messen, vorken, lepels, divei'se glazen, messen leggers, koffiekannen suikerpot ten, theebussen, theestoof, linnen- en tafelgoed, voorts alsgouden horloge, 24 paar zilveren lepels en vorken, tafel schel, soeplepels, taartsehepper, suikerschépper, zuurvorkj es, 36 diverse lepeltjes, pièce de milieu met zilveren voet, rookstel met zilver, aschbakj e met zilver, glas met zilveren voet, enz. Verder waterstoof, spuit, braadpan;'tob ben, trapjes, kopjes, schoteltjes, en keukengereedscluyir en glas, blik- tin- 'en-guidowerk en ein delijk brandhout, turf, kippenhok en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te voren te bezichtigen van 1012 en van 24 ure. «Centraalstation!" riep ik tot den koetsier, en daarop legde hij de zweep over zijn paard en wij reden weg. «Een souverein zoo je me er voor zeven uur brengt." Wij vlogen weldra de straten langs. Ik kende Liverpool niet goed, en kon bij gevolg niet precies vertellen, welken weg de man volgde. Toen ik in de hansom stapte, was het twaalf minuten vóór zevenendeze minuten verliepen spoedig, en nog was er geen station te zien. «Zijt gij er zeker van, dat gij den rechten weg volgt?" riep ik door het luikje in de kap. «Gij zult er binnen een minuut zijn, Sir," antwoordde hij. «Gij moet aan het Limet-Street station wezen, niet waar?" «Neen. Centraalstation," antwoordde ik. «Ik zeide je: Centraalstation; rijd terstond als de duivel derwaarts. Ik moet dien trein halen, want het is de laatste van avond." «In orde Sir, dat kan," riep hij, opnieuw de zweep over zijn paard leggende. Nogmaals haalde ik mijn horloge voor den dag, de wijzers stonden drie minuten vóór zeven. Na verloop van tien minuten reden wij het station binnen. Ik wierp den koetsier een halven souverein toe, en snelde naar het plaatsbureau. «Naar Brent, Sir? De laatste trein is juist vertrokken," zeide de bureaulist, die mij door het kleine loket met een onverschilligen blik aanzag. Ik wierp mijn valies verdrietig neêr en uitte een zwaren vloek. Maar zonder dien idioot van een koetsier zou ik juist den trein gehaald hebben. Plotseling schoot mij een vreeselijke gedachte door het hoofd. Was de koetsier ook soms door Wickham omgekocht geworden? Ik had den man zoo nauwkeurig mogelijk ingelicht. Ik had hem gelast, mij naar het Centraalstation te rijden. «Centraalstation" had niet de minste overeenkomst met «Lime- Streetstation." Hoe was het mogelijk, dat hij zich zoo deerlijk vergiste? Hoe meer ik de zaak overwoog, hoe zekerder het mij werd, dat er een gevaarlijk komplot werd gesmeed, en dat Wickham er in betrok ken was. Mijne hersens raakten van ontroering in de war. Wat was de zaak? Waarom was er een gedaante in Murdock's bed gelegd Waarom was ik meê naar boven genomen, om ze te zien? Zonder eenigen twijfel wenschten Mrs Murdock en Wickham beiden, dat ik die voortreffelijke nabootsing van een ziek mensch j zou aanschouwen. Een nabootsing zoo goed, dat zelfs de wakkerste déteetief in Schotland Yard misleid zou hebben. Ik was er zelf de dupe van, totdat ik het voorhoofd aanraakte. Dat alles was niet daargesteld zonder reden. Welke was die reden? Kon het mogelijk zijn, dat Murdock ergens elders moest zijn, en dat men het goed achtte, dat ik hem zag, ten einde daardoor een alibi te bewijzen, voor het geval dat hij van een afschuwelijke misdaad werd verdacht. Mijn God! wat kon dit alles te beduiden hebben. Yan het eerste oogenblik af had ik Wickham gewantrouwd. Wat deed hij in Murdock's woning? Met welk doel had hij den koetsier van de cah omgekocht, ten einde daardoor te maken, dat ik te laat kwam voor den trein? Hoe meer ik er over nadacht, hoe meer ik de overtuiging kreeg, dat Cressley in ernstig gevaar verkeerde, en ik besloot nu, het mocht kosten wat het wilde, dien avond nog naar hem toe te gaan. Ik verliet het station, nam een cah, en reed terug naar mijn hotel. Ik vroeg den chef te spreken. Een lang, donker man verscheen door een deur op den achtergond van de receptie kamer en vroeg, wat ik van hem verlangde? Ik verzocht, hem een oogenblik alleen te mogen spreken, waarop hij mij voorging naar zijn huiskamer. «Ik verkeer in een buitengewoon geval,» begon ik. «Omstandigheden van particulieren aard maken het volstrekt noodzakelijk, dat ik, zonder eenig verwijl naar Brent vertrek, dat op een zestig mijlen afstands van het spoor is ge legen. De laatste trein is weg, en ik moest derhalve de reis per rijtuig maken. Kunt gij mij helpen, door mij een goed huurkoetsier op te geven, van wien ik een rijtuig en paarden kan huren. De man keek mij met opgetrokken wenk brauwen aan. Hij dacht blijkbaar dat ik krank zinnig was. «Ik meen, wat ik zeg,» voegde ik er bij, en ben bereid m'n woorden met een flinke som te bekrachtigen. Kunt gij me helpen?» «Ik houd me overtuigd, dat gij daartoe een rijtuig en paarden zult krijgen? hernam hij; «maar het is een zeer lange reis, en door een heuvelachtige streek. Twee paarden kunnen zonder rusten dien weg niet afleggen. Gij zult van tijd tot tijd van paarden moeten wisselen. Ik zal naar de stal van het hotel zenden, dat de eigenaar hier kome, dan kunt gij met hem over de zaak spreken.» Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2