Een/Woonhuis w, Drie Woningen BINNENLAND. Advertentie n. A. N. J. V O s verkoopen: r GEMENGD NIEUWS. MBfEiEl Gouden en Zilveren werken, A. II. DIIIJFIIOET VAN HOOFF publiek/ VERKOoIeN: IMIIIIiT-MES.MGINO Ter Snelpersdrukkerij l/ÉKREI^'G foorts burgerij ook verder zal vinden. Met dankbaarheid en tevredenheid werd er in het jaarverslag op gewezen dat het getal der begunstigers van 142 tot 160 was gestegen, maar met weemoed werd geconstateerd dat het cijfer der werkende leden door ver trek naar elders of gebrek aan tijd iets was gedaald. Niet te vergeefs daarom zij het beroep op allen, die het met de vereeniging wel meenen om medewerking en hulp. De kracht van O.H. wij wezen er op en deden hot in dit korte overzicht uitkomen is een moreele kracht. Juist daarom verdient zij ieders belangstelling en symphathie. Er moet worden omgezien naai' een ander gebouw van waaruit die kracht zal kunnen wet ken Ofschoon het bestaan der vereeniging niet staat of valt met het werkelijk bezit van een eigen huis, van een »Ons Huis" ook in letterlijke beteekenis, is het toch duidelijk dat zulk een zeker bezit een goeden invloed moet uitoefe nen op den gei egelden gang van zaken Daarom moge het getal der begun stigers spoedig niet alleen met enkele tientallen stijgen maar verveelvoudi gen. Het zijn de velen welke den gezegenden invloed van O H. onder vinden, die aan allen toeroepen «maakt dat wij voortaan aan geen gesloten deuren meer behoeven aan te kloppen, laat het goede dat ons ge schonken is niet verloren gaan door gebrek aan onderkomen, verzekert de vereeniging door uwe milde bij dragen een vaste woning opdat z.ij in bloei toeneme en Amersfooi t tot eer strekke. Wij en onze kinderen zullen er u dankbaar voor zijn." Die dank van velen zal zeker niemand ongevoelig laten maar wij vertrouwen dat het bewustzijn zelf van iets goeds te helpen bevorderen de grootste prikkel zijn zal om gehoor le ver- ieenen aan het verzoek der Amers- foortsche Toynbee-Vereeniging om medewerking en steun. Ofschoon een hoogere contributie zeer gewenscht is, de bijdrage van een gulden per jaar is voldoende om als lid van O. H. te worden inge schreven. Moge dit korte overzicht vele doen besluiten zulk een lidmaat schap te aanvaarden. Bij de te Amsterdam voor rekening van den Staat der Neder landen gehouden aanbesteding voor het maken van grondwerken, spoor- wei ken, pèrronmüren en bijbehoorende werken ten behoeve van het gemeen schappelijk stations-emplacement te Amersfoort werd ingeschreven als volgt: F. Kleijn, Dordrecht, en L. van Houwelingen, I-lardinxveld, f 105.076; W. M. Meijers. Tilburg, f 104 900 I, Brand Dz., Giessendam, f 104 000 J. N. Kruizinga, Groningen, f 103.110; A. W. Groot, Hintham, f 103 000; A. Terwindt, Utrecht, f 102.900; W. F. Weijers, Tilburg, f 102 335; P. Boks. Amersfoort, f 100 000; Jan Smit VII, Haarlem, f 99.980; D. J. v. Riemsdijk, Dordrecht, f99 757 P. A. Bos, Goririchem. f 98 000; J. Faas, Amsterdam, f 98.000W. A. Verbruggen, Waddmxveen, f97.C00; J Terwindt, Amsterdam, f 96.900; J. Hillen, Utrecht, f 95 950C. Gijze laar, Medemblik, f95 300; C. d Jong IzI-lardinxveld, f 94 850; W. Blankevoort, Beverwijk, f94 800 C. J. Wiegerink. Katwijk, f94 799; J van Noordenne, Utrecht, f93.176; L. Yolker te Maarssen en Th. Ver hoeven te Utrecht, f92.649W. Wes terhof, Weesp, f92.140; M. van den Berg, Amersfoort, f91.192; W. II Swets, Hardinxveld, f91.845; C. Za- neri Hz., Ammerstol, f91.800; H. Wienhoven, Schiedam, f89.600; C. Bos, Haarlemmermeer, f 85.690. De raming bedroeg f109 200. De 2e luit. P. II. Hekkema be stemd voor de cavalerie O.-l. wordt '1 April a.s. ontheven van detacheering bij de rijschool alhier en dan in het genot van verlof gesteld tot het tijd stip van zijn vertrek naar Indië. De le luit.-adj. W. J. Steinbuch van het 5e reg. inf.) alhier is be stemd orn op te treden als lid dei- commissie voor het toelatingsexamen tot den hoofdcursus. Met ingang 1 April zal de keuring van visch wederom 's morgens acht uur plaats hebben. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den kolonel regiments-com mandant bevorderd de korporaals J. L. Hamen en W. T. E. M. Campen tot sergeant titulair en de milicien A. Buitenbos tot korporaal. De soldaat A. Bakkenes van het 5e Regiment infantei ie is aangewezen om een cursus aan dc Amsterdam- sche huishoudschool, ter opleiding van kok bij te wonen. Door den kolonel de Bas, Directeur van het krijgskundig archief te 's-Gravenhage is aan het 5e regi ment infanterie ten geschenke aan geboden een stel van twee diagram men bel rellende de opstelling dei Nederlandsche troepen te Waterloo op 18 Juni 1875, aangevende de onderdeelen van genoemd korps welke daarbij betrokken zijn geweest. De Inspecteur der infanterie heeft bepaald dat door het 2e bataljon 8e regiment infanterie uit Deventer onder bevel van den luitenant-kolonel H. Verploegh van 49 September a.s. schietoefeningen zullen worden gehouden op de schietbanen behoo rende tot het garnizoen te Amers foort De majoor Le Bron de Vexela van het 5e Regiment infanterie is aangewezen om dit jaar den zomer cursus bij het le regiment vesting artillerie te volgen, en voorts de practische oefeningen bij te wonen die door de le Serie van gemeld korps in de legerplaats van Oldebroek van 30 Mei e.k. tot 9 Juni d.a.v zullen worden gehouden. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is omtrent het gebruik van kilometer boekjes de volgende bepaling gemaakt Indien houders van kilometerboekjes op een der stations Arnhem, Dordrecht DierenGeldermalsenHengelo Leeuwarden, Nijmegen, Rotterdam (Beurs), Rotterdam D. P, Utrecht of Zutphen aankomen met treinen der H. S. M. en hun reis per aansluiten- den S. S.- of N. C. S.-trein wenschen voort te zetten, terwijl de tijd ontbreekt om het kilometerboekje aan het loket te doen invullen en afstempelen dan kunnen zij hetg-en overeenkom stig sub 21° der instructie door den houder zelf moet worden ingevuld, inderdaad met inkt is geschied hun boekje voor de voort te zetten, reis doen geldig maken door den dienstdoenden stationschef. Deze drukt daartoe den stempel, bestemd voor het waarmerken der plaatsbewijzen bij het afbreken der reis onderweg, of in de ruimte van het vakje dat overeenkomstig sub 26 voor het af drukken van den stationsdatum-stem- pei is bestemd. Bij aankomst op het station van bestemming, respbij aanbieding ter afstempeling van een volgende reis,zijn aldus afgestempelde kilometer boekjes te behandelen als is voorge schreven voor kilometerboekjes, waar mede de reis op een stopplaats is begonnen. Naar wij vernemen is tot dus verre bekend, dat de hoofdprijs, een Zilveren Tafefgarnituur, is ten deel gevallen aan een smid te Groningen, op een aandeel door dezen gekocht bijdefiliaalder Rijlwielfabriek «Gruno", aldaar. Aan den gelukkigen winner is ver leden Zaterdag, op zijn verzoek, in plaats van het garnituur, f 9000. uitbetaald. Het Eetzaal-Ameublement is ge vallen op een aandeel, verkocht door den Heer-W. de Vries, Koningsplein 14 te Amsterdam. Het Slaapkamer-Ameublement is ten deel gevallen aan zes werklieden te Woerden, op een aandeel gekocht bij den Heer G. J. v. Eijk, aldaar. De Dogcar is gevallen op een aan deel, verkocht op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, verleden Zomer in den Haag gehouden. De Rijwiel-panier is ten deel ge vallen aan een Dame te Delft, op een aandeel gekocht bij den Heer J. v. Vledder te Utrecht. liet Salon-Ameublement en het Bureau-Ministre zijn gevallen op aan- deelen, verkocht door de H.H. San ders Co in eflecten en loten te 's-Hage, Passage Nr. 8. Een nieuwe omwenteling. Door het Handelsblad wordtin een artikel, met het opschrift «eene nieuwe omwenteling op til", de aandacht ge vestigd op een door den heer C. E. Tripier te Nieuw-York gevonden toe passing der reeds vroeger gedane uil vinding om lucht in vloeibaren toe stand te brengen. Hij heeft nl. het middel ontdekt om vloeibare lucht zeer goedkoop te bereiden. Zij wordt door drukking en kunstmatige koude ver kregen. Maar de heer Tripier ver zekert, dat hij 10 gallons vloeibare lucht maakt met behulp van 3 en dus 7 overhoudt, die hem niets kosten en die hij als kracht voor andere doel einden gebruiken kan. Hijgelooft.dat machines in het groot zullen kunnen doen wat hij in het klein deed met zijn proefwerktuig. Volgens hem kan men in tien of vijftien minuten vloei bare lucht maken, nadat de samen- persingsmachine is begonnen te wer ken. Het Hdbld. meent, in aanmerking nemende de geweldige kracht, die men door het in aanraking brengen van vloeibare lucht met de gewone damp kringslucht verkrijgen kan, dat door de uitvinding van den heer Tripier een onafzienbaar veld van toepassin gen is geopend. Dit doet het blad schrijven «Schepen zullen geen vuilen en lasti ger) steenkolcnvoorraadbehoeven mede le nernen, maar zullen, al varende, hun nieuw benoodigde kracht zelf maken. Locomotieven zullen loopen zonder vuurhaard, zonder water-reservoir; zij zullen hun kracht zuigen uit de lucht zelve. Zij zullen ademen. Reis- en vrachtprijzen zullen ongedroomd goed koop worden; brood, vleesch en klee ding zullen ons als 't ware toegewor pen worden. En welk een verschiet opent zich voor de luchtvaart, wanneer geen zware machineriën meer noodig zullen zijn. Over een jaar of tien zullen reizigers in een hotel even zeker des zomers een verkoelde kamer kunnen vinden als thans een verwarmde in den winter. Onwaardeerbaar zal de vloeibare lucht zijn in ziekenhuizen. Ten eerste is zij geheel zuiver, ten tweede is de verhouding van zuurstof zeer groot. Overwerkten zullen in de toekomst ook thuis haast koele berglucht kunnen bekomen. Volgens den uitvinder zal door be hoorlijke vermenging van vloeibare lucht met katoen, wol, glycerine of een andere koolwaterstof een ontplof fingsmiddel van ontzettende kracht gemaakt kunnen worden. En anders dan dynamiet of nitroglycerine zal deze stof zoo gevaarloos zijn als zand, daar zij niet door een schok ontvlamt, mits men er niet met vuur bij komt. De wapenvoorraad van oorlogs schepen zal dan heel wat beknopter wezen. Vloeibare lucht kan worden aan gewend bij iedere machine en even gemakkelijk en veilig gebruikt worden als sloom. Men heeft geen groote ketels, geen water, geen steenkool noodig en er is geen verlies van kracht De wai mte van den dampkring doet al het werk van «stoom maken." Indien alle maatschappelijke vraag stukken samenhangen met dat van goedkoope kracht, zijn wij door de uit vinding van den heer Tripier een giooten slap nader gekomen tot een gulden tijd." Zuidpoolcxpeditie. Het schip van de Engelsche Zuid- poolexpeditie is in Nieuw-Zeeland aangekomen, riadat het den leider dei- expeditie mr. Borchgrevink met zijn manschappen bij Kaap Adare in Victoria-land had afgezet. Voor het eerst is dus in Victoria-land een landing ondernomen. Beneden 78° Z. B. op ongeveer 170° O. L., loopt in Zuid-Oostelijke richting een gebergte. Dit is het Zuidelijkste punt dat tot- nutoe bereikt werd. Nadat men van den Pool-zomer van het Zuiden ge bruik had gemaakt om de expeditie aan kaap Adara aan land te zetten, zal men nu van dit vaste punt uit met honden en rendieren en op sneeuw- schoenen tochten naar het binnenland ondernemen. In den aanstaanden zomer zullen de Engelschen in ver eeniging met een Duitsche Zuidpool expeditie verder doordringen en ui middels meteorologische magnetische waarnemingen doen. Een zonderling. Willem Goossen, een 83-jarig man ge boren op Schokland en sedert de ont ruiming van dit eiland op bevel van den Staat, wonende in de buurtschap Brunnepe, bij Kampen, leefde jaren achtereen alleen in een klein huisje aan den Noordweg. Als Schoklander had hij recht op ondersteuning 'van het Rijk. Ook bij de instellingen van weldadigheid stond hij als vaste bedeelde te boek, terwijl vele particulieren het niet onder zich lieten den ouden man wat toe te stoppen, daar hij de verpersoonlijkte armoede op straat te aanschouwen gaf. Na zijn dood, de vorige week, kreeg de notaris werk, want het huisje bleek zijn eigendom te wezen en men zegt, dat er ook geld gevonden is in den schoorsteen. In de buurt stond Goossen bekend als een antiquaar. Geen oud porcelein of antiek meubilair trokken hem aan, geen boek-, plaat- en schilderwerken, geen vreemde postzegelsofoude munten waren zijn afgoden, maar in gedragen plunje lag zijn kracht, en wel zoo sterk, dat officiëele kooplieden in dat artikel, verbluft er naar stonden te zien. «Vijfhonderd jassen! meneer", zei een dezer handelslui met een ietwat tanden waterig gesmak. «Nooit eerder heb ik zoo iets gezien. Gheloof rne, op rn'en woord van werachtig, 't is zoo. Enkel op die eene hoop daar liggen twintig soldaten-pakkies, zei ik gezond zijn!" Men had aan een lange schutting dicht naast en op elkaar gehangen de lakensche-, duflelsche- en ratinée- winter en zomerjassen, de jaquets, de colberts, de pijjekkers enz. en de rest lag op hoopjes gevleid van tien stuks en meer in één koop. Naar schatting der verzameling zou de man minstens alle dagen van klc-e- ding hebben kunnen verwisselen, het geheele jaar door! Welk een ideaal voor een mode gek! Kousen en sokken, in alle kleuren, grootten en qualiteiten, lagen als een bonte mengeling op een hoop van bijna een meter hoog, dan ook op hoo- pen broeken, schoenen (40 paar!) klompen (waaronder veel nieuwe) kachels en hoeden (80!) ja hoeden in alle bestaan hebbende modellen, ver drukt in kisten, twee stuks vol met een overmaat. Verder koper, veel ijzer en blikstapels brandhout, wandel stokken, turf, kortom te veel om op te noemen en niet te gelooven, Zelf liep Goossen steeds in een schun nig, dun schokkerspak met een arm zalig rood zakdoekje om den hals en een hoedje op het hoofd dat zijn weêr gain vettigheid niet vond. Met zijn erwtensoep-pannetje aan de hand, van de spijskokerij komende bij winterdag, wekte hij menigmaal iemands medelijden en dan dacht men zoo: «hé wat moet die oude man het nu wel koud hebben" hij, de ver kapte bezitter van meer warme jassen dan eenig bevoorrecht sterveling! BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 23 tot en met 29 Maart. GeborenTeunisje, d. van H. Brons en A. van Boescboten. Jan, z. van A. van Beek en M. van Wilgenburg. Geertruida Maria, d. van J. van den Oldenalder en H. A. de Jong. Gerard, z. van G. Jonk man en W. van der Mast. Hermina, d. van H. van den Berg en A. Walet. Johanna Geertruida, d. van J. F. Sleurink en H. Ermers. Antonius, z. van G. van Zuilen en J. van den Ham. Har- tinus, z. van M. Berendse en F. de Vries. Gerardus, z. van H. Spierings en L. van Deinen. Johan Thomas, z. van L. C. Balfoort en J. de Vries. Jansje, d.van A. Schipper en G. van de Kieft. Hen- drikus, z. van W. Everseu en B. de Wit. Gerrit, z. van G. Wallenburg en M. de Graaf. Cornelia, d. van H. Teerink en C. G. Dane. Wessel, z. van W. Priem en B. Bliekendaal. Engelbert, z. van G. C. van Eek en B. Brinkhuis. Ondertrouwd: D. Olijdam en R. van Oort. Getrouwd: B. J. Steemers en-E. Cor- nelisse. OverledenGerard George Bachiene, 90 j. ong. Carolina Sophia Appenzeller, 71 j. echtg. van D. A. van Beek. Maria Catharina Bruning, 88 j. wed. van W. van Benthem. Hendrikus Johannes Melsbach, 20 j. ong. J. van Eeden, 1 m. Een levenl. aang. kd. v. g. van L. Hulst en A. C. Daalmeijer. Hoogland. Geboren: 23 Mrt. Theodorus zoon van Wilhelmus Hartman en Geertruida Eme- rant.iana de Roth. Woudenberg. Geboren: 23 Mrt. Gijsbert, z. van Arie Schimmel en Johanna van de Vliert. Ondertrouwd24 Mrt. Hendrik Veenen- daal, wedr. van Jannetje de Koning en Marretje van Veldhuizen. OverledenLevenl. aangegeven, 24 Mrt. Kind vr.gesl. van Jacob van Westerveld en Jannetje Bouman. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donderdag 6 April 1899, des voormiddags 9 uur, in de Roomsch Catliolieke pastorie te Soest in het openbaar om contant geld Den compleeten goed onderhouden 'I nagelaten-'door den W^lEer- waarden Heer H. VAN- PEER, bestaande voornamelijk in: ronde, vierkante, en uitfa-ektafels met bladén, speeltafeltjes, wasch- tafels met garnituur, canapé, stoelen toet zittingen^' fauteuils, armstoelen, bonheurj du jour, buffet, 'linnenkasten,^ brandkast, pendules met candeljtbres en met coupes) bureau, spiqgels, kachels met tpebehooren, foï-nuis, bedden met i toebehooren,' ledikanten, matrassen, kruisbeelden, bidbank- jes, wij watervaatje, schrijfnéces- saire,'nachtkastjes, klokken, baro meter, thermometer, ganglampen, hanglampen, kroon, beelden, schilderij en, haardstellen, kleeden, karpètten, loopers, zeilen, koperen roeden, tafelschel, gordijnen, de bibliotheek, eene partij wijn, mangel, compleet eetservies, fruit schalen jcottpotes, messen, vorken, lepels, diverse glazen, messen leggers, koffiekannen suikerpot ten, theebussen, theestoof, linnen- en tafelgoed, Voorts alsgouden horloge, 24 paar zilveren lepels en vorken, tafel schel, soeplepels, taartschepper, suikersehepper, zuurvorkjes,,:-86 diverse lepeltjes, pièce de milieu met zilveren voet, rookstel' met zilver, aschhakje met zil^fer, glas met zilveren voet, enz.'Werder waterstoof, spuit, br^fdpau, tob ben, trapj es, -ikopj ea; schoteltjes, en keukengereedschap en glas, blik- tin- en aardewerk en ein delijk brandhout, turf, kippenhok en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te voren te bezichtigen van 1012 en van 24 ure. DE NOTARIS te Amersfoort, zal-'bp 'Zaterdag 8 April 1899, Vavonde 7 uur, in het koffiehuis j/ÏIET VALKJEr aldaar, Binnen d«# stad Amersfoort. ."Perc. 1. met PLAATS aim het Groote Spui, Wijk D. Jo. 401. Bewetmd dpor Mej. H. VAN VEENv I; Perc. 2. gedeeltelijk W'O O.sN HUIS en gedeeltelijk 'PAKHUIS met GROND aldaar, ip de bocht van Guinea, Wijk D.iNo. 408. Verhuurd aan.' diversen voor te zamen f2.10.;per week. Perc. 4 en 5. met ERP, in de Wolkerstraat bij het Plantsoen, Wijk D. Nos. 166, 166a en l'CGb. Verhuurd of verhuurd geweest voor te zamen 2.40 per week» - Perc. 3, 4 eir.5 afzonderlijk en in massa. Breeder bij biljetten. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, -29 Maart 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0 Boekweit f 0. Appelen 10afO.Peren f0.— af00.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0.Zandaardapp. f 2.a f 2 50 ÏJoendereieren f2.80 a f 3.50 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f0 95 a f 1.20 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem kaas 0.f0.— Kippen f0.60 a fl.00 Kuikens f0.afO.Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen f0.f0.Eenden I 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.afOHazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tainme f0.80 a fl.00 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere rarkens f f Zeugen f 40.f 50. Biggen f6a f9.Schrammen f 00 a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.k f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000. TE AMSTERDAM. i t Correspondentschap te Amers foort H. J. TTDrö-CAJKEWIT, Kassier, CoijHhissionhair in Effec ten, Lartgëst.raat E 5. van G. J. SLOTHOUWER kan een nette - geplaatst worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2