NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Het teen ra een ali. FEUILLETON. BUITENLAND. No. 30. Zaterdag 15 April 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het begint er nu toch voor de generaals Wercier en Billot, die steeds hebben verklaart dat Dreyfus schuldig en op wettige wijze was veroordeeld, slecht uit te zien. De kapitein der marine-infantérie Freystiidter, die lid van den krijgsraad was welke over Dreyfus vonnis heeft geveld, heeft thans een brief geschre ven aan den minister van marine Lockroy, waarin hij verzoekt zich te mogen uitspreken over de redenen, welke hem er toe leidden zijn ver- oordeelende stem uit te brengen. Freystadter voegt in zijn schrijven aan het verzoek toe, dat er een groote ongerustheid bij hem is ontstaan ten gevolge van de vervalsching door Henry gepleegd, gevolgd door diens zelfmoorden het was juist het ge tuigenis van Henry dat er zooveel toe heeft bijgedragen om de leden van den krijgsraad te overtuigen van de schuld van Dreyfus. Verder ver klaart Freystadter dat er wel degelijk stukken aan den krijgsraad in raad kamer zijn overgelegd, hij wist echter niet dat de mededeeling alleen aan de leden, onwettig was. De minister van marine zal op zijn beurt dezen brief aan don minister van oorlog doen toekomen. Ziedaar dus openlijk verklaard het feit der mededeeling van stukken aan den krijgsraad, waaraan wel geen onbevooroordeelde meer zal getw ijfeld hebben na alles wat totnutoe reeds is bekend geworden, doch waar omtrent de generaals hardnekkig wei gerden zich uit te laten, welk zwijgen natuurlijk door anti-revisionisten vol strekt niet als een bevestiging van het vermoeden der revisionisten werd aangemerkt. Thans is elke twijfel weggenomen en zonneklaar bewezen, dat Dreyfus in elk geval on wettig is veroordeeld. Dit is zeker een groote tegenslag voor de anti-Dreyfusards, doch zooals gewoon lijk zullen zij ook Freystadter wel weer voorstellen als te zijn verkocht aan het «syndicaat" en hem zijn Duitscbe afkomst verwijten. Het moet inderdaad erkend, dat het een zonderlinge speling van het toeval is dat zij die zich bijzonder voor Dreyfus hebben op de bies gesteld of gunstige getuigenissen voor hem hebben afge legd, Duitscbe namen dragen. In de eerste plaats Scheurer-Kestner, die de eigenlijke bewerker der revisie beweging is, terwijl nu in den laatsten tijd Hartmann, Moch en Freystadter in hooge mate hebben bijgedragen om te bewijzen dat Dreyfus onschul dig of onwettig gevonnisd is. Daar staat echter tegenover dat generaal Zurlinden een heftige anti-Dreyfusard is. Overigens spreekt het van zelf, het behoeft nauwelijks betoog, dat hier slechts van toeval sprake kaq zijn. Een mededingster van de Figaro in het openbaar maken van de ver- liooren der strafkamer is de Éclair. die er ook in geslaagd schijnt te zijn exemplaar van het rapport der machtig te worden. Zij publiceerde reeds eenige verhooren die zeer gunstig zijn voor Dreyfus, o a. van den heer Paléologue, den bekenden ambtenaar van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, die der strafkamer heeft voor gelicht aangaande het geheime dossier. Daaruit blijkt voornamelijk hoe van wege de Duitscbe en Italiaansche militaire altaché's Von Schwarzkoppen en Panizzardi herhaaldelijk aan de Fransche regeering op eerewooid de meest formeele verzekering werd ge geven dat zij nooit of te nimmer in eenige betrekking tot Dreyfus hadden gestaan en dat de Fransche gezant te Berlijn zulks heeft bevestigd. Deze mededeelingen evenwel kwamen door gaans altijd terecht bij Heniy, die er dan wel weer iets op wist te vinden om ze te verdonkermanen. Ook hebben graaf Münster en graaf Tornielli de Duitscbe en Itali aansche gezanten te Parijs meermalen stappen bij de Fransche regeering gedaan om te verklaren dat de zoo genaamde stukken uit een briefwis seling tusschen von Schwarzkoppen en Panizzardi, de Duitsche en itali aansche militaire attache's valseh moesten zijn. Men schonk daaraan echter geen aandacht. Docli omtrent Esterhazy ondervraagd verklaarde Paléologue vernomen te hebben, dat E. in de laatste jaren een som van tweemaal honderd duizend francs van buitenlandsche regeeringen heeft getrokken en nog niet lang geleden acht duizend francs. Te Berlijn moe ten zelfs een tweehonderdtal stukken zijn, welke Esterhazy aan de Duitsche regcering in den loop der jaren heeft verkocht. Tevens publiceert de Eclair het verhoor van den senator Trarieux, die mededeelt wat Tornielli hem heeft verteld, dat Dreyfus noch Esterhazy met de Italiaansche regeering in be trekking hebben gestaan. Dit verhoor is vooral van belang omdat Trarieux door Tornielli gemachtigd is te spre ken. Alles wat wij weten omtrent de bedreigingen van Esterhazy tegenover Schwarzkoppen, over de verzekering van den attaché dat hij Dreyfus niet kent en het borderel toeschrijft aan Esterhazy, wordt hier met een bijna officieelen stempel gemerkt. Esterhazy heeft nooit in betrekking gestaan met Italië of den Italiaanschen attaché, maar als Schwarzkoppen bescheiden ontving die van belang waren voor zijn bondgenoot, stelde hij die aan Panizzardi ter hand. Picquart heeft, naar gemeld wordt, zijn verzoek om confrontatie met generaal Roget hernieuwd; doch de generaal moet nu bezwaren hebben gemaakt. Volgens de Echo de Paris zal de door het Hof van Cassatie bijna eenstemmig als noodzakelijk erkende aanvullings-enquèle nog vóór het einde dezer maand plaats hebben. Met spanning wordt de heden in den Duitschen Rijksdag te houden interpellatie aangaande de Samoa- quaestie en het antwoord van den staatssecretaris van Buitenlandsche zaken Von Biilow daarop tegemoet gezien. De interpellatie luidt als volgt: «Is de Rijkskanselier bereid over de gebeurtenissen voor en op Samoa en over de maatregelen, door de regee ring genomen of beraamd, inlichtingen te geven Eerst sprak de interpel latie van «de gebeurtenissen voor Samoa, welke de Duitsche belangen zwaar gekrenkt hebben", doch later, waarschijnlijk onder den indruk van de mededeeling uit Londen, dat lord Salisbury in beginsel Duitschland's eiscb, dat alle beslissingen der Samoa- commissie met algerneene stemmen moeten worden genomen, heeft aan genomen, werd zij als boven gewijzigd en (hans door de nationaal-liberalen, conservatieven, centrum en de rechts- vrijzinnigen onderteekend. In welingelichte kringen te Berlijn neemt men met het oog op het nieuwe incident op Samoa de grootste terughouding in de beoordeeling van den toestand in acht; toch blijft men van oordeel, dat dit incident geen stoornis zal brengen in den ge- regelden gang der diplomatieke onder handelingen. Eergisteravond had de Engelsche gezant te Berlijn een lang durig onderhoud met Von Bülow, hetwelk naar verluidt een bevredigend verloop had. Dat er zeer veel gewicht aan dit onderhoud moet worden L. F. MEADE EN R. EUSTACE. 10) (Slot). Het gelaat was voorover gebogen en naar me toe gekeerd, maar in het zwakke licht kon ik noch de gelaatstrekken, nóch de uitdruk king ervan onderscheiden. De gedaante stond zoo stil als een beeld, en sloeg me blijkbaar gade. Na verloop van een oogenblik, dat me een eeuwigheid toescheen, begon zij zich te be wegen, en naderde me met langzamen en stil len tred. Ik lag volkomen stil, elke spier was gespannen, en ik sloeg de verschijning met half gesloten oogen gade. Zij was me thans op een paar voet afstands genaderd, en ik kon het gelaat goed onderscheiden. Hoe groot was mijn verbazing, toen ik opmerkte, dat het de trekken van mijn agent Murdock droeg «Murdockriep ik met gemoorde stem. Het volgende oogenblik sprong hij op me toe. Ik hoorde een ratelend geluid boven mijn hoofd, en zag een reusachtige schaduw op me neder dalen. Ik wist niet wat het was, en besefte beslist, dat ik vermoord werd. Het volgende oogenblik was ik geheel bewusteloos. Bell, wat kijk je vreemd! Was het was het Murdock? Maar dat kan niet mogelijk zijn; hij lag ernstig ziek te bed in Liverpool. Wat, in 's Hemels naam, was het, dat me dien ont- zettendenangst deed doorstaan?" »Op één punt kan ik je gerust stellen," antwoorde ik, »het was geen geest. En wat Murdock betreft, het is meer dan waarschijnlijk, dat je hem gezien hebt." Ik deelde daarop den armen kerel, mede wat ik, met betrekking tot den agent had ontdekt, en ook mijn vaste overtuiging, dat Wickham er achter zat. Cressley's verbazing ging alle grenzen te buiten, en ik zag dat hij mij in den aanvang ter nauwernood geloofde; maar toen ik zeide, dat ik van plan was het huis te doorzoeken, vergezelde hij mij. Wij keerden samen, door Mitchell gevolgd, naar de noodlottige kamer terug; maar hoe wij ook het behangsel en de lambriseering onderzochten, wij konden den geheimen weg, langs welken de schelm toegang tot de kamer had gekregen, niet vinden. "Het rijtuig, dat me hier gebracht heeft, wacht nog buiten het hek," zeide ik. Wat dunkt je er van, als we terstond deze plaats verlieten en voor 't minst naar Carlton, terug keerden? We kunnen dan het overige gedeelte van den nacht daar doorbrengen, en morgen met den eersten trein naar Liverpool vertrek ken. a »Laat ons zoo spoedig mogelijk hier vandaan, gaan,» zeide Cressley. "Ik voel dat ik nimmer weêr naar Cressley Hall zal kunnen keeren." "Dat meen je nu, maar weldra zul je er andeis over denken," antwoordde ik. Terwijl ik sprak riep ik Mitchell bij me. Ik verzocht hem, terstond naar het hek te gaan en den koetsier van het wagentje te gelasten naar het kasteel te komen. Dit deed hij, en een half uur later waren Cressley en ik op onze terugreis naar Carlton. Den volgenden morgen in de vroegte gingen wij naar Liverpool. Daar wendden wij ons tot de politie, en ik verzocht, dat er machtiging zou verleend worden om Murdock te arres teeren. Toen de inspecteur mijn verhaal had aange hoord, stelde hij voor, dat wij terstond naar Murdoch's woning in Melville Gardens zouden gaan. Wij deden dat, maar zij was ledigMur dock, zijn vrouw en Wickham hadden 'thet voorzichtigst geoordeeld zich uit de voeten te maken. De inspecteur stond er evenwel op het huis te doorzoeken, en zóó kwamen wij in een donker kamertje onder het dak tot een zeer buitengewone ontdekking. Dit was niet minder, dan een juiste nabootsing van het hoofd en den hals van den agent in was. Daarin bevond zich een allerkunstigt nagemaakt strottenhoofd, dat, door een uurwerk in beweging gebracht, volkomen het geluid van het ademhalen en steunen van een mensehelijk wezen kon voort brengen. Dit had de man natuurlijk, in overleg met zijn vrouw en Wickham gebruikt, om een alibi te bewijzen, en de nabootsing was zoo volkomen, dat alleen mijn onweerstaanbare nieuwsgierigheid mij het geheim kon doen ontdekken. De politie was zoo gelukkig des avonds Murdock en Wickham beiden in een achterbuurt van Liverpool te arresteeren. Toen de gauwdieven zagen, dat alle kans om den dans te ontspringen voor hen verkeken was, legden zij een volledige bekentenis af, en het geheele booze komplot werd geopenbaard. Het bleek, dat twee avonturiers, doortrapte schurken, kennis droegen van Cressley's groote ontdekking in Westelijk Australië en het plan gevormd hadden, hem te berooven. Eén van deze mannen was eenige maanden geleden naar Engeland gekomen en had, in Liverpool zijnde, kennis gemaakt met Murdock. De ander, Wick ham, vergezelde Cressley op reis, ten einde hem in het oog te houden, en zooveel mogelijk omtrent hem aan de weet te komen. Toen Cressley sprak van zijn bijgeloof ten opzichte van de torenkamer, kwam Wickham terstond op de gedachte, om daarvan gebruik te maken om hem te verderven. Murdock bewees een geschikt werktuig in de handen der schelmen te zijn. Zij boden hem een groot aandeel in den buit aan. En toen beraamden die drie onder elkander de ingewikkelde en listige bijzonder heden der misdaad. Men kwam overeen, dat Murdock de vreeselijke daad zou uitvoeren, en en met dat doel werd hij vermomd als een handwerksgezel, kalm naar Brent gezonden den dag voordat Cressley naar het Kasteel ging. De mannen hadden gedacht, dat Cressley een gemakkelijke prooi zou zijn, maar zij wantrouw den mij van den aanvang af. Zij gevoelden zich zeer verlicht, toen zij ontdekten, dat ik met Cressley niet meê kon gaan naar het kasteel. En had hij reeds den eersten nacht daarin door gebracht, dan zou toen reeds den moord gepleegd zijn; maar daar zijn zenuwachtige angst hem drong, den nacht te Brent door te brengen, deed dit hun plan mislukken. Toen zij zagen, dat ik naar Liverpool terugkeerde, kwamen de mannen op de gedachte zich van mij in hun eigen belang te bedienen, en zij maakten het plan, mij in Murdoch's slaapkamer te lokken, opdat ik de pop van was zou zien, met het doel natuurlijk, dat ik gedwongen zou zijn een alibi te bewijzen, in geval Murdock van de misdaad werd verdacht. Het telegram, dat ik bij mijne terugkomst uit Londen in Prince's Hotel vond, was door één van de schurken afgezonden, die te Brent in hinderlaag lag. Toen ik Murdoch's huis verliet, onderrichtte de vrouw Wickham, dat zij uit mijn houding opmaakte, dat ik eenige achterdocht koesterde. Hij had reeds de noodige stappen gedaan om den koetsier van de eab te bewegen, mij in een verkeerde richting te rijden, opdat ik te laat voor den trein zou komen, en eerst door naar de stallen achter het Prince's Hotel te gaan kwam hij aan de weet, dat ik per as zou vertrekken. Toen speelde hij zijn laatste kaart uit, door naar de herberg te Carlton te tele- grapheeren, de paarden op te houden. Door middel van Murdock hadden Wickham en zijn medeplichtige, sinds de aankomst van Wickham uit Australië voortdurend den toegang tot de kamers van het kasteel, en zij hadden het boven gedeelte van het oude ledikant ingericht, zoo als, ik zulks beschreven heb. Het zal onnoodig zijn mede te deelen, dat er een geheime deur achter liet behangsel bestond, welke zoo behendig was aangebracht, dat zij aan het nauwkeurigst onderzoek ont snapte, maar welke Murdock moet geweten hebben.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1