FAUST. A. N. J/YOS Een Heerenhuis GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. NEDERLANDSCHE OPERA. MAANDAG 1 MEI 1899 A, iC J* VOS verkoopen: 28 WONINGEN onder één dak Een .Huis en Erf CR EDI ET: V^EH EEN IG ING Eene nota door de gezamenlijke katholieke kamerleden, heden in de afdeelingen der Tweede Kamer over gelegd, vraagt inlichtingen aan de regeering en de mededeeling van de stukken of de dossiers of de corres- pondentiën, ten einde te kunnen be- oordeelen welke verantwoordelijkheid op de regeering rust voor het niet- zenden van uitnoodigingen tot bijwo ning der vredesconferentie zoowel aan de Z.-Afr. republiek als aan den paus. Overigens verklaren deze leden geen bezwaar te maken tegen het bedrag van f 75.000, dat aangevraagd is ter bekostiging van de ontvangst der conferentie. De nota is uitsluitend aan de katholieke pers ter openbaar making gezonden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Aan den Reserve-Sergeant J. A. L. Hooij van het 5e Regiment infanterie, die wegens lichaamsge breken ongeschikt is bevonden voor den verderen waarneming van dienst is een eervol ontslag uit den dienst verleend. De Minister van Oorlog heeft aan den Sergeant-titulair J. van der Kaaij van het 5e Regiment infanterie op zijn daartoe gedaan verzoek, ver vroegd ontslag uit den dienst ver leend. Bij het 5e Regiment infanterie is door den Kolonel Regiments commandant bevorderd tot Sergeant titulair de korporaal Th. P. van Riessenen tot Reserve-sergeant de reserve-korporaal L. de Ruiter. Op den 1 Mei a. s. worden 15 miliciens behoorende lot de lich ting van 1899, van het 5e Regiment infanterie overgeplaatst naar de 2e compagnie Hospitaalsoldaten, ter opleiding voor den dienst in de Militaire Hospitalen. De milicien-sergeant A. H. J F. W. Simons van het 5e Regiment infanterie, is op zijn verzoek over geplaatst naar het 2e Regiment in fanterie in garnizoen te Nijmegen Op Zondag 23 April II. werd in de concertzaal der Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburg, een concert concours gehouden, ter practische be oordeeling en beslissing van den Compositiewedstiijd van militaire marscben, uitsluitend gecomponeerd door muzikanten behoorende tot Ne- derlandsche" Militaire muziekkorpsen; uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandsche fabriek van muziek instrumenten, Directeur de heer M J. H. Kessels aldaar. Onder leiding van den heer Kessols voornoemd werden door een muziek korps van 60 executanten, 12 der beste marschen ten gehoore gebracht, die bij de theoretische beoordceling der ingekomen composities, door de jury daartoe waren aangewezen. Onder de 12 hiervoren genoemde marschen bleek bij de opening der ingezonden biljetten een marsch te zijn ingezonden door den onder- kapelmeester L. E. Beers, een marsch door den muzikant G. Bikkers, en twee marschen door den muzikant W. Hendriks allen van het 5e Regi ment infanterie alhier. Aan ieder hunner werd een eere diploma toegekend, bovendien werd aan den muzikant W. Hendriks, eene speciale prijs toegewezen, bestaande uit een kunstvoorwerp, vooreendoor hem ingezonden marsch getiteld«Rust Roest", op grond dat die marsch door het auditorium als de mooiste werd erkend. De jury bestond uit de heeren N. A. Bouwman, Diiecteur der Konink lijke Militaire Kapel van het regi ment Grenadiers en Jagers, G K. C. van Aken, P. A. Stenz, Bernd Rehl, kapelmeesters respectievelijk van het 5e 6e en 2e Regiment infanterie, en J. Koning, kapelmeester bij de Konink lijke Nederlandsche marino te den Helder. Bij de Maandag te Utrecht ge houden examens zijn o. a. geslaagd de volgende stadgenootenmej. A. M. van den Broek voor de hulp-akte en mej. A. Kreyger voor de akte Vilje- en orde-oefeningen. Dr. J. M. Croockewil heeft ont slag gevraagd a|s officier van gezond heid 2e klasse a la suite bij de dd. schutterij. liet plan bestaal, op 2 Augus tus, den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, in het «Wilhelmina- park" te Baarn weder een bloemen corso te houden. De Jongelingsvereen. Ps. 119: 9 heeft den datum van het te houden Zendingsfeest, dat eerst op 5 Juli was bepaald, verzet op 28 Junidaar op eerstgenoemden dag het Nationale Zendingsfeest te Heemstee wordt ge houden. Het feest, door de J. V. georgani seerd, zal zoowel voor Binnen- als Buitenlandsche zend.ng worden be stemd, terwijl muziek en zang de toe spraken zullen afwisselen. Desprekers zijn van verschillend godsdienstige richting. Donderdag 27 April 11. gaf de militaire reciteervereeniging «Oefent U" eene uitvoering in het Tehuis voor Militairen alhier. Mejuffrouw A. L. Janse. van Utrecht verleende bij die gelegenheid welwillend hare mede werking als pianiste, terwijl de Chris telijke Zangvereeniging «Exelsior", onder leiding van den heer Koopmans op uitnemende wijze verschillende zangnummers ten gehoore bracht en voorzeker een groot aandeel had aan het succes van den avond. Want inderdaad dat succes was volkomen De beide zalen van het Tehuis waren geheel gevuld met militairen van ver schillende wapens, die de verschillende nummers met aandacht volgden en door een krachtig applaus hunne inge nomenheid te kennen gaven, met wat hun zoo vriendelijk werd aangeboden. En dat was inderdaad voortreffelijk! Vooral bij de voordracht «Verstand te koop" betreurden wij het haast, dat er niet meer belangstellenden waren uit den kring van Jl 11. officieren en uit dien onzer burgerij, om eens te zien en te hooren waartoe onze jongens uit de Kazerne in staat zijn De krachtige medewerking, die de reciteervereeniging bij deze gelegen heid van de zijde der burgerij moest ondervinden, doet ons veel genoegen liet toont, dat meri hier ter stede begint te gevoelen, dat de burgers van Amersfoort eene verantwoorde tijkheid hebben tegenover de jonge mannen die eenigen tijd als gasten in hun midden vertoeven. Moge die verantwoordelijkheid steeds meer worden gevoeldDeze jonge meisjes en jongelieden de leden van Exel sior stelden hun tijd, hunne gaven en krachten gaarne beschikbaar voor onze militairen. Niet allen kunnen dit doen. Maar wanneer men meer alge meen gevoelde, van hoe groot belang het Tehuis voor militairen voor de zonen van ons volk is, dan zou dit zeker krachtiger worden gesteund ook financieel dan dit thans helaas nog het geval is. De voorjaarsschouw over de wegen, slooten en waterleidingen onderworpen aan het toezicht of be heer van het gemeentebestuur, zal volgens publicatie van B en W. plaats hebben op Maandag 15 Mei as. en volgende dagen Door den heer J. C. F. Prikken, sedert hare oprichting in 1871 leeraar in Wiskunde, Handels- en Staats wetenschappen aan de H. B. School alhier, is als zoodanig tegen 1 Sept eervol ontslag gevraagd. Donderdagmiddag werd een groote partij scharren, per visschuit alhier aangebracht, door den keur meester van visch, aan de haven, als schadelijk voor de gezondheid afge keurd. Hetzellde lot onderging gisteren morgen eene partij bokking. De politie zorgde voor vernietiging der bedorven waar. In eene gisterenavond gehouden veigadering van het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, werd voor de bestaande predikantsvacature het navolgende zestal opgemaakt: Ds. Meiners pred. te Eibergen, Ds. Van Melle pred. te Sluis, Ds. Van Selms pred. te Kralingen, Ds. Visser pred. te Woudenberg, Ds. De Planke pred. te Zelhem, Ds. Syberda pred. te Tjamsmeer. Hieruit werd het volgende drietal gekozen: Ds. Meiners, Ds. Van Melle en Ds. Van Selms. Scherpenzeel. De op 12 dezer gehouden collecte voor de Maatschappp van Weldadigheid heeft de som van f20 opgebracht. In het goudland. Uit Michelsfort op Vancouver wordt gemeld, dat de goudstad Dawson voor een groot deel verwoest is. Met half April j.l. is het ijs in de Jukonrivier losgeraakt; in weinig tijds was daaiop een groot deel van de stad Dawson door de golven overstroomd, terwijl de zware ijsschotsen medehielpen aan het vernielingswerk. De stad, die de zetel van de Canadeesche regeering voor het Klondike-territorium is. telde in den afgeloopen winter 27,000 in woners, die te zemen 6000 huizen, meest één verdieping hoog, bew oonden. Daarvan is ongeveer de helft door den vloed verwoest, terwijl Verscheiden menschen er het leven bij lieten. Een kleine zwerver. Vooreenige dagen kwam te Wiener- Neustadt met den trein uit Weenen een 13-jarige knaap aan, Gustav Schmidt geheeten, die, daar hij zijn identiteit niet bewijzen kon, naar het politiebureau gebracht werd. liet bleek nu dat deze kleine in April van het vorige jaar zijn geboorteplaats Maiedalau bij Hirschberg in Prui sisch Silezië had verlaten en sinds dien tijd overal had rondgezworven als een echte «wereldvagebond". Hij heeft geheel Oostenrijk afgereisd, bo vendien nog Italië, Zwitserland en Frankrijk. Herhaaldelijk werd hij op gepakt om naar zijn geboorteplaats teruggezonden te wordentelkens wist liij echter te ontsnappen. Gustav Schmidt is een kleine blonde knaap, met een buitengewoon ver stand begaafd. Met verbazende rad heid en welbespraaktheid vertelt hij van zijn reizenhij heeft den naam van hut kleinste plaatsje waar hij vertoeft heeft, onthouden en weet precies aan te gever, welke routes hij genomen heeft. Hij beweert uit zijn huis te zijn weggeloopen, omdat hij doorzijn stiefmoeder mishandeld werd Naar zijn zeggen vond hij overal goede menschen, die hem van geld, kleeren en levensmiddelen voorzagen. Ver scheidene menschen wilden hem bij zich houden maar dan merkte hij altijd dat de bedoeling was hem later weer naar zijn huis terug te zenden en dat wilde hij niet. Gustav Schmidt is nu aan het Duitsche consulaat te Weenen over geleverd. Hoe is de voorjaaarsmatheid te verklaren, die bijna eenieder dezer dagen heeft kunnen waarnemen? Iedere moeheid komt voort uit bloed armoede en daardoor ontstaan ge brek aan zuurstof in de hersenen. Een der eerste gevolgen der mat heid is het geeuwen, dat niets anders is dan een zeer diep ademhalen, voortkomende uit de dringende be hoefte van het lichaam, naar de zuurstof van de lucht, die we door het ademhalen in ons bloed brengen. Wanneer we den geheelcndag lichame lijk of geestelijk gearbeid hebben, is liet zuurstofverbruik zoo groot ge weest, dat we zes tot acht uren volkomen rust, dus slaap, noodig hebben om het evenwicht weer te herstellen. Als we een Hinken maal tijd gebruikt hebben, dan zal het verteeren een zoo groot overver- bruik van bloed in de bloedvaten der verteringsorganen tengevolge heb ben, dat de andere organen hoe lan ger hoe meer gebrek aan bloed krijgen daartoe behooren ook de hersenen. Vandaar onze matheid na ieder flink diner. De voorjaarsmatheid nu komt daar vandaan, dat de bloedvaten van onze huid zich onder den invloed van de grootere warmte en de zachte voor- jaarstemperatnur sterker met bloed vullendat kunnen we o. a hieraan mei ken, dat in de lente onze schoenen en handschoenen plotseling te nauw beginnen te worden. Het «te veel" aan bloed in de huidvaten, veroor zaakt een «te kort" aan bloed in de andere organen; en wederom zijn het de hersenen, die armer aan bloed, aan zuurstof worden en ons een meer dere of mindere matheid doen ge voelen. Maar ook de andere organen van het lichaam worden armer aan bloed en aan zuurstof; en dit veroor zaakt met de sterkere transpiratie in de voorjaarsdagen ook het merkbare toenemen van den dorst BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 20 tot en met 26 April. Geboren: Marcus Johannes, enGijsber- tus, twee z. van A. Kaal en G. van de Wakker. Nicolaas Rijmert, z. van H. Gerritse en G. H. Mieres. Maria Gijs- berta Hendrika, d. van H. G. Bosselaar en M. van den Bos. Bernardus, z. van A. van der Last en M. Verhoef. Rika, d. van J. van de Garstkamp en G. van Beek. Henri, z. van G. Besemuscaen J. M. Martin. Gerrit, z. van W. Bleij- enburg en H. Keizer. Clasina, d. van E. Mulder en C. Groen. Gijsbertje, d. van J. N. Fox en A. Post. Elisabeth Anna, d. van P. Janssen en T. J. Moor. Antonius, z. van G. Veenendaal en A. Hagenbeuk. Wilhelmina Maria, d. van M. J. Looijen en J. ter Meulen. Margaretha Johanna, d. van S. Vonk en M. van Loevezijn. Ondertrouwd: G. van Empelen en M. Bakker. A. de Winter en C. van Plu- ren. F. van Wandelen en G. Staats. J. J. Otto en B. van Niekerk. J. J. M. M. Vaessen en G. Otte. G. Alberda en H. S. Stuurop. Getrouwd: J. van Harpen en J. de Vrij. W. van der Geld en H. Hoksbergen. Overleden: Henderica Theodora Agnes Wessels 47 j. ongeh. Jan Apeldoorn SO j. wedr. van C. A. A. van Bockom Maas Christina van Douverden 52 j. echtg. van J. Buijs. Gerritje van Ree 65 j. echtg. van J. van den Brink Catharina van Roon 68 j. ongehuwd. Hoogland. Geboren: 21 April. Jannetje, d. van W. Walet en J. van den Berg. Antonius, z. van J. van Laar en W. Beijer. OndertrouwdW. Beyer en W. Gijten- beek. Gehuwd: M. J. Duives en G. Kok. W. Hartman en G. Beyer. A. Sand brink en G. van de Vlasakker. Leusdcn. Gehuwd27 Apr. Gerritje van Garderen en Aaltje Langelaar. Stoutenburg. Geboren: 22 Apr. Bisharda Theodora, dochter van Hendericus Vermeulen en Cristina Maria Hartman. Woudenberg. Geboren: 21 Apr. Gerard z. van Cor nelis van Ginkel en Gijsbertje Haanschoten, 25 Apr. Bertus z. van Herman Renes en Neeltje van der Wiel. Levenl. aangegeven25 April, Kind vr. gesl. van Rik van Ee en Jannetje Blau wendraad. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 April 1809. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. \ppelen f 0 af 0.Peren f 0.a f 00 Nieuwe aardapp. f0.a f0Zandaardapp. f 1.80 a f2 25 Hoendereieren f2 50 a f3 00 per lOOst. Eenden f 0.a f0Boter f0 85 a f 1.05 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0f 0. Kippen fO.CO a f 1.00 Kuikens f0.afO.Piep kuikens f0.50 a f 1.00 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.afORazen f 0.a f 0Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamme fO.CO a fl.00 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere varkens f 12 f20.Zeugen f39.f 45 Biggen f6 af 10.Schrammen f00.a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000.— Kalf koeien f 000 a f 000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet Kleiaar.lappe len 90 heet. Zandaardappelen 70000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Hooibo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee: 20 magere varkens, 400 biggen en 15 zeugen. RECLAMES. Vallende ziekten. Zoo wordt in 't algemeen over deze ziekte ge sproken en wie onzer heeft niet eenlidinzijne familie die aan deze ziekte onderhevig is? Wie heeft niet de een of andere persoon gezien, die zoo even welvarend was, en op eens het be wustzijn verloor en stuiptrekkingen had, te akelig om aan te zien. Men berustte er in, want men zeide er is niets aan te doen. De wetenschap welke dagelijks groote vorderingen maakt kan thans het volgend feit aanhalen. Zoo schrijft ons de heer G. P. Jansen, timmer man, te Rijpwetering bij Leijden: De Pink Pillen van Dr. Williams hebben mij het best bevallen en het meeste goed ge daan en de toevallen waaraan ik onderhe vig was zijn overgaan, ik heb er bij no ge.-n last meer vanik zal nog een doosje nemen in de hoop de wortel of oorzaak dezer onaan gename ziekte geheel uitgeroeid zal zijn. In een tweeden brief zegt hij ons: Ik ben er nu geheel van bevrijd. Welk een schoon vooruitzicht voor de weten schap bij het naderen der xxste eeuw. Zoo gij nog twijfelt, waarde lezers, overtuigt U persoonlijk bij den genezene. Pr\js ƒ.175 de doos; 9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij J. li. I. S.nabilit. Steiger 27, Rot terdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de her nieuwing van het bloed en de versterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziek ten uit: bloedarmoede, rheumatick, heupjicht, zenuwpijn, verlamming, ruggemergsziekle, St. Vitusdans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle ge vallen van verzwakking en hebben eene werk- dadige handeling op alle ziekten, veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning door buitensporigheden. Gelijk alle goede producten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakteenieder geve dus wel acht dat er in tFransch op het omhulsel staat: i>Pilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Williams*. 't Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe letters. Man hoede zich voor namaaksels^ welke dikwijls gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Wij kunnen de werkdadig heid'der Pink Pillen niet waarborgen indien zij niet de echte zijn. Wagens vertrek van hier; "verzoek ik'ieder, die iets van nrfj te yorderen neeft, de declaratiefdaarvau, (liefst vóór 14 Mei e.k.) Ste willen inzenden bij Mej ufft'ouï*,VALETON, adre§. Bloemendalscbe^ J. J. P. VALETON. AMERSFOORT. Dir.C. VAN DER LINDEN. 's avonds halfacht. Op veelvuldig verlangen: Groote Opera in 6 bedrijven van GOUNOD. Dirigent: A. Peers. RegieKarl Dlbbern. De hoofdrollen zijn verdeeld als volgt: Fausl, de heer Frans Philip- peau. Margaretha, mej. Mabie van Gelder. Mcphistofelcs, de heer Ed. Flokissen. Valentin, de heer Alexanders. Sicbel, mej. M. Penning. Martha, mevr. Van Westerhoven. Wagner, de heer Broekhuizen. ENTRÉEle Rang f '2. 2e u - 1.—. Plaatsen zijn te bespreken vanaf Zaterdag 29 Ap ril, voor middags 10 uur, aan den Schouw burg a 10 cents per plaats, alwaar alsdan eveneens TEKSTBOEK JES a 25 cents te verkrijgen zijn. DE.-NÖTARIS te Amersfoort, zal op Zaterdag 27 Mei 1899 des avond 6 uur, in hetkoffiehuts HET VALK JE" te Amersfoort ïn liet openhaar met. erf, tuin en bouwland1,' aan den Woudenbergerstraat zteg en Blsschopsweg te Amersfoort zijnde dq zoogenaamiJe-eBOUW- MAATS€11>VJ,JE*J.'" Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op 26 Augus tus 1899. Zegt het voort. DE NOTARIS. te Amersfoort zal op Zaterdag 13 Mei 1899 des avonds?? uur, in het koffiehuis «Het Valeje" te Amersfooij in het In de gemeente Amersfoort. No. 1/ met grooten Tuin aan de Groote Koppel wijk H no. 12, .groot 6 aren, 30 centiaren. Verhuurd aan den Heer A. A. VAN LUIJK .tot 1 December 19Q0 voor f250 'sjaars. No. 2. aan het/Grooie Spui wijk D no. 402, gfbot 50 centiaren. Verhuurd .aan Mej. de wed. P. VLASKiAMP voor f 150 sjaars. J De perceelón zijntebezichtigeqr' Dinsdag en J^onderdag van cl^e week en op .{len verkoopdage/èl- kens van 's Namiddags 2Jfure. Aanvaardimj bij de betaling der kooppenningen op ^Augus tus 1899. Breeder bij bUffften. TE AWS^BPftW. Correspondentséfikp te Amers foort H. JV jjjfo G' K E WIT, Kassier, CSmrnissionnair in Effec ten, Langstraat F 5.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2