BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. is nog heel wat werk aan den winkel. Men kan zeggen: de velden z(jn wit van den oogst en de arbeiders (in de Kamer) zijn vele, maar hard opschieten doen zij niet. Af en toe zal ik gelegenheid zopken om raar aanleiding van het concept van den heer Drucker enkele belangrijke punten hier te bespreken, zonder er nu juist een aangesloten reeks van te maken. Er zijn op dat gebied tal van zaken, die wel verdienen wat nader bekeken te worden. Décrion, de voormalige agent bij den Franschen veiligheidsdienst, die onlangs gevangen is genomen wegens spionnage en dien Du Paty heeft beschuldigd de vervaardiger van vele valsche stukken in zake Dreyfus te zijn, is naar de Kamer van inbescliul- digingstellen verwezen. Deze Décrion schijnt inderdaad liet werktuig van den generalen staf, althans van Henry te zijn geweest, dat zich met de uitvoering der schan delijke plannen der heeren belastte. De Siècle toch weet mee te deelen, dat Décrion bij zijn verhoor voor de strafkamer van het Hof van Cassatie zou verklaard hebben, dat Henry hem had opgedragen, zich schrijfproe ven van Scheurer-Kestner, Mathieu Dreyfus, Hamadard (den schoonvader van Dreyfus), Picquart en mevrouw Dreyfus te verschaffen. Dit zou Décrion inderdaad gelukt zijn en met behulp van deze schrijfproeven had hij door het schrift na te bootsen een geheele briefwisseling tusschen deze personen vervaardigd. En deze brieven zouden moeten bewijzen, dat er tusschen Scheurer-Kestner en Picquart, als mede de familie Dreyfus (het syndi caat natuurlijk) een overeenkomst had bestaan om de rivisie te bewerken. De verklaringen van Décrion waren echter niet in druk verschenen omdat deze getuige als spion in hechtenis was genomenhet verhoor bevindt zich echter in hel acten-rnateriaal. Het blad deelt verder mee de verklaring van kapitein Cuignet dat in het ministerie van oorlog de bewij zen voor Du Paty's machinatiën vooi handen zijn. Op het verzoek van den eerste-president Mazeau om deze bewijzen over te leggen antwoordde Cuignet, dat hij van zijn chefs bevel had de daarop betrekking hebbende stukken niet aan het Hof over te leggen, aangezien het miuisterie ze zelf noodig had omdat direct na de beslissing van het Hof Du Paty voor een krijgsraad zou worden gesteld. De Siècle melt voorts nog, dat de minister van ooilog De Freycinet generaal Mercier verzocht heeft, het commentaar van Du Paty waarvan de generaal een kopie zou hebben, af te geven. Mercier had echter ge antwoord dat hij dit stuk reeds lang vernietigd heeft. De Temps heeft door een van haar redacteuren den minister van justitie Lebret laten interviewen. Deze heeft verklaard, dat de re geering besloten is eerbiedig te buk ken voor het arrest van het Hof van Cassatie. Lebret zeido dat het op het oogeblik onmogelijk was het verzoek tot vernietiging van het von nis in te dienen, onder voorwendsel dat aan de rechters van 1894 ge heime stukken zijn getoond. De on mogelijkheid daarvan volgt uit het feit dat Mornard, de advocaat van mevrouw Dreyfus, in zijn memorie diezelfde omstandigheid aanhaalt als een middel van herziening. Alleen als het Hof de herziening verwierp, zou de regeering de vraag van de vernietiging overwegen. H. M. de Koningin heeft het beschermvrouwschap der Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging Tesselschade aanvaard. De Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sche Spmij. heeft, naar Reuter uit Pretoria seint, aan de regeering der republiek 300.000 pd. st. uitgekeerd, vormende het eerste gedeelte van het voorschot van 2 pd. st. miljoen, dat de genoemde maatschappij, naar men weet, indertijd van de republiek heeft ontvangen, en nu aan haar terug betaalt. Naar men ons meedeelt is in de Dinsdagmiddag gehouden vergadering der regelingscommissie besloten hel bloemencorso en concours hippique te Zutphen te doen plaats hebben op Dinsdag 25 en Woensdag 26Julie.k. Gedurende de Maand April zijn bij 't Koloniale Werfdepot aangeno men 99 personen, als 74 Nederlander, 4*1 Duitschers, 10 Belgen, 1 Zwitsei, 2 Luxemburgers en 1 Oostenrijker en werden van de ver schillende korp sen hier te lande 14 onderofficieren en minderen overgenomen. Het totaal der werving bedroeg aldus 113 man, wien f 22,500 aan handgelden werd uitbetaald. Onder de aangenomenen bevonden zich 31 en onder de over- genomenen 6 miliciens die voor den tijd van 2 jaren bij het leger in O.-I. gedetacheerd werden. In die maand werden naar Oost- Indië uitgezonden 2 detachementen ter sterkte van 4 officieren. 4 onder officieren en 70 minderen en keerden van daar te Harderwijk terug 14 militairen die wegens diensteindiging of wegens ziekte den dienst verlieten. Uit West-Indië keerden 7 militairen terug en wel 4 uit Suriname en 3 uit Curagao. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. J. van Loenen Martinet, rustend predikant te Amersfoort, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. De maandelijksche Zendings- bidstand zal, te beginnen met Dins dag 9 Mei des avonds te acht uur, D. V. worden voortgezet door den heer Teeling in 't lokaalde Zaaier." De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier vergadert hedenavond te 8 uur ten raadhuize. Aan den sergeant J. W. K. Korff van het 5e Regiment infanterie is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst toegekend. Het eere- teeken zal op eene plechtige wijze, voor het front van den troep, aan den belanghebbende worden uitge reikt. De adspirant-vaandrig Jhr. H. van Asch van Wijck van het 6e Regiment infanterie is op zijn ver zoek overgeplaatst naar het 5e Regi ment infanterie. De adspirant-vaandrig K. F. Creutzberg van het 5e Regiment infanterie is door den Kolonel legi- ments-commandant bevorderd tot Reserve-korporaal De sergeant J. K. A. Kies van het 5e Regiment infanterie, gedurende 4'/s jaar gedetacheerd geweest bij het leger in Oost-Indië is hier te lande teruggekeerd en weder bij voormeld korps ingedeeld. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 1 Mei 1899 is Roelof Klomp milicien soldaat bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aan Eerste deseitie in tijd van Vrede, door het, als verlofganger der Natio nale Militie niet voldoen aan eene oproeping tot de werkelijken dienst, zonder vrijwillige aangifte binnen vier weken, en veroordeeld tot eene mili taire detentie voor den tijd van ééne maand en in de proceskosten. De Minister van Oorlog heeft aan de na te melden officieren, alleen van het 5e Regiment, als blijk van waardeering voor den ijver en de toe wijding die zij aan den dag hebben gelegd in het afgeloopcn winterseizoen bij het geven van voorbereidend mili tair onderricht aan jongelingen in de verschillende gemeente verlof verleend, en wel aan Kapitein L. F. C. J. Rieber en den luitenants-adjudanten J. L. van der Moer en A. H. van Alphen de Veer ieder gedurende eene maand, en aan de luitenants J. G. Haas, H. de Haan Hugenhollz en H. J. Offerhaus ieder gedurende veertien dagen. Wij ders is bepaald dat van het verleende verlof in het tijdvak tusschen 15 Juni en 15 Augustus e.k. kan gebruik ge maakt. De Inspecteur van het Militair onderwijs heeft bepaald dat in het a.s. zomerseizoen 9 cadetten sergeant en 10 cadetten korporaal van de Koninklijke Militairen Academie, bij het 5e Regiment infanterie alhier zul len worden gedetacheerd, teneinde van Juni a.s. tot medio September d.a.v. aan al de practische oefeningen van genoemd regiment deel te nemen. .De eerste-luitenant A. H. van Alphen de Veer van het 5e Regiment infanterie is door den Minister van Oorlog benoemd tot adjudant bij het 5e bataljon van gemeld regiment. Bij het le regiment veld artil lerie hier zijn voor den tijd van 5 maanden gedetacheerd de le luite nants Jhr. J. H. Ram, van het regiment Grenadiers en Jagers, en H. J. de Jong, van de infanterie O. I. leger, leer lingen van de Hoogere Krijgs school. Luitenant P. D. van Essen is gedetacheerd bij het le regiment huzaren, te Deventer; luitenant L. W. J. K. Thomson bij het 3e re giment huzaren, te 's-Gravenhage, Bij de Maandag, Dinsdag en Woensdag te Utrecht gehouden exa mens zijn o. a. geslaagd de volgende stadgenooten mej. E Kerkhofl, E. L. M. Sinnige, W. van der Plas, A G M. Ileinink, G. A. van der Linden en O. P. C. Muller voor de akte- hulponderwijzeres; mej. Van der Plas en Sinnige voor de akte Vrije- en orde-oefeningen. De anti-revolutionnaire Kies- vereeniging «Nederland en Oranje" alhier heeft in haar jongste ver gadering met algemeene stemmen gesteld als eandidaten voor de aan staande Gemeente-raadsverkiezingen in district I (vacature- Van der Want) mr. P. J. F. van Voorst Vader, en in distrect III den heer Jan van den Brink, Voorzitter van «Patrimonium" Gisterenmiddag te 6 uur had de jongenheer T. het ongeluk met fiets en al van de hooge helling aan het Kalfsveld in de beek te storten. Op het hulpgeroep van een meisje scho ten eenige heeren toe, die de voldoe ning mochten smaken den drenkeling op het drooge te brengen. Dit is in korten tijd het tweede geval van dien aard. Een doelmatige afrastering is daar dringend noodig. cav. r. o ajc..' «j.vn 360e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 3 en 4 Mei (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te benrt gevallen: Prijzen van f 65. 41 6925 7887 7892 12072 12107 12482 12525 15514 15532 15537 18415 18441 18443 18463 en 19801. Te zamen 16 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 5e klasse 15—18, 23—26, 29—31 Mei, 1 en 59 Juni. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hoo- ger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, de na volgenden prijzen1 van f 100.000, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5.000, 1 van f 2.000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E, 350) nog ver krijgbaar 4 f 3.50 per 'lio. Landverhuizing. Meer dan twintig personen hebben het eiland Texel metterwoon verlaten, om zich te vestigen in Noord-Amerika. Vermoedelijk zullen nog velen volgen. In de laatste 25 jaren zijn reeds honderden van het eiland naar de Vereenigde Staten vertrokken, vooral uit den polder Eierland en De Coksdorp. Waarschuwing. In het Politieblad komt het vol gende voor Belanghebbenden worden gewaar schuwd voor de navolgende hande lingen Personen die, naar het schijnt in Engeland wonen, doen in de dag bladen aankondigen, dat zij op zeer voordeelige voorwaarden geld leenen op handteekening van handelaars en achtbare personeD. Zij die daarop ingaan ontvangen een gedrukte circulaire, geteekend Holt, King, Harris, Grafton of Burt, en een formulier tot aanvraag der leening. Tevens worden zij verzocht eerst een bedrag van orntreeks 2fr. 50 ct. storten voor kosten van brief wisseling en dergelijke. Wanneer men het eens geworden is omtrent het bedrag der geldleening, dan wordt den leener bericht dat alvorens de overeengekomen som te ontvan gen, hij den geldleener 5 pCt. van dal bedrag moet overhandigen, tot waarborg van een jaar interest. Wordt door den leener aan dat ver zoek voldaan, dan is de oplichting gelukt, en er wordt geen antwoord meer gegeven op de reclames. Ver scheidene personen werden aldus bedrogen voor bedragen van 50 tot 250 francs, 't Is dus van belang zich eerst in te lichten omtrent degenen met wie meri in betrekking treedt. De blauwe Roos. Van uit Bulgarije wordt aan the Gardener beticht, dat daar in een tuin te Kizanhk een blauwen roos is ge vonden. Men veronderstelt dat deze toevallige speling haar kleur te danken heeft aan chemische beslanddeelen der grond, waarnaar een onderzoek wordt ingesteld. Wie een van natura blauw bloeiende roos in den handel kon brengen, kon zich zeker spoedig een «Rothschild" noemen. 4000 dollars. Voor drie stuks orchideeën, geëx poneerd op de jongste bloementen toonstelling te Antwerpen, werd te vergeefs acht en veertig duizend gulden geboden Meiwcer. In Maagdeburg heeft het gisteren na een voorafgegane régen zeer sterk gesneeuwd. Het alcoholisme en de ontvolking. Het aantal verkoopplaatsen van al coholische dranken staat in recht- stieeksche verhouding tot de misda den en de overtredingen, en in om gekeerde vei houding tot het aantal geboorten. Tot deze uilkomsten komt een onlangs door de Académie de méclecine in Frankrijk bekroonde brochure. Als bewijs welke verwoestingen de alcohol aanricht, haalt schrijver een kanton van Normandië aan. Van 1800 tot 1895 is het aantal verkoopplaatsen van sterken drank daar gestegen van 22 tot 1103, ter wijl de bevolking in die jaren terug is gegaan van 14897 tot 8867. De moestuin van koningin Victoria. Rondom de koninklijke residentie te Windsor ligt een prachtige moes tuin, een oppervlakte beslaande van 40,000 vierkante meter, een der beste van het geheele land, die niet alleen de koninklijke tafel ruimschoots voorziet, doch voldoende oplevert voor het geheele bedienden-pesoneel op het kasteel. Een tuinman met twintig knechts zijn met het onderhoud belast, en leggen er zich vooral op toe in de prachtige series, door eletriciteit ver licht en verwarmd, heerlijke zuid vruchten te kweeken en te zorgen, dal de koninklijke familie de eerste nieuwe vruchten ontvangt, welke vroeger uit Frankrijk en Duitschland moesten aangevoerd worden. In het vorige jaar leverde de boomgaard op 20,000 peren 400 schepel appelen, terwijl in den tuin verder werden geoogst 1250 kilogram aardbeien, 2500 kilogram druiven, 1100 kilogram aalbessen en 500 kilogram kersen en in de serres 250 ananassen, 400 meloenen en 0500 perziken. Papier en boomeii. Over de uitroeiing van bosschen over groote uitgestrektheden zijn al heel wat jammerklachten aangeheven. Er is een tijd geweest, dat men re den meende te hebben, om te mogen hopen, dat de invoering van het ijzer bij het bouwen van huizen, ma chines en schepen, alsmede de moderne verwarmingsmethoden, waar bij hoe langer hoe meer brandbare delfstoffen werden aangewend, de uitroeiing der bosschen zouden tegen gaan. Dit bleek echter geenszins het geval te zijn. Het tegendeel was waar. Alleen reeds de aanleg van spoorwegen kostte honderden en honderden boomen de mijtien had den groote hoeveelheden hout noodig voor de bekleeding der gangen en het hout verbruik werd steeds toe nemend. Een nieuw element voor houtversinding is echter na het mid den dezer eeuw in 't leven geroepen, en wel het meest geduchtewij heb ben hier het oog op de papierindustrie, waarbij hout het hoofdcontingent levert. In de Vereenigde Staten bijvoorbeeld zijn ongeveer 2000 machines aan 't werk voor de omzet ting van houtpap in papier, eri bij de ontzaglijke hoeveelheden hout, die bij de papieifabricatie noodig zijn, verdwijnen de bosschen met een bedroe vende snelheid. In het jaar 1895 zijn in de Vereenigde Staten ongeveer 50.000 H A. bosch uitgeroeid en voor het jaar 1897 zal de verwoes ting wel bijna het dubbele bedragen. Der Stein der Weisen.) BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GeborenLena, d. van W. van der Meij en P. Heringa. Johannes Arnoldus, z. van J. W. Worsteling en G. van Doorn. Theodorus, z. van H. van de Steen hoven en H. van der Last. Johanna Hendrika Paulina, d. van B: de Wilde en J. G. Wanzing. - Wilhelmus I.odewijk, z. van G. Mostertman en W. van Koot. Sara Jacoba, d. van J. de Bakker en C. van Eist. Henri Matthieu, z. van H. C. Taunay en M. A. Maas Geesteranus. Ondertrouwd: G. Alberda en H. S. Stuurop. J. L. Pijpers en C. Willemse. J. van Loenen en H. J. Haenen. - J. van der Voorde en A. T. GroothofF. G. Kolfschoten en A. Goudriaan. G. van Weerhorst en K. Leeuwenkamp. Getrouwd: W. van Nus en H. Huis. J. J. Otto en B. van Niekerk. G. van Empelen en M. Bakker. J. de Koos en A. Langras. OverledenMaria Meilink, 38 j. ongeh. Albertus van Kuitenbeek, 2 j. Albert de Sain, 46 j ongeh. Friedrich Victor Beers, 3 m. Maria Mandersloot, 41 j. echtg. van G. de Bree. Emerentia de Vrij, 72 j. echtg. van G. Hovius. Maria Dirkze, 73 j. wed. van B. Brandsen. Teunis Overeem, 72 j. wedr. van D. van Zeldert, Simon Petrus Marinkelle, 69 j. wedr. van A. P. Goeman. Johanna Geertruida Gerritsen, 37 j. echtg. van R. Gramsma. Hoogland. Geboren: 28 April. Antonie zoon van G. Lasseur en D. Lokhorst. 30 April. Maria dochter van H. Smink en A. van Drie. Gehuwd4 Mei. W. Beijer en W. Gijten- beek. Overleden29 April G. van Dasier oud 31 jaren echtg. van W. van Bloemendaal. Leusden. Geboren: 1 Mei. Abellina Arendiena, dochter van Willem Derksen en Cornelia Christina Lancée. Stouteiiburg. Gehuwd: 2 Mei. Petrus van Lierop en Cornelia Anna Visser. Woudenberg. Geboren: 30 April. Lamberta, z. van Jan van den Berg en Jannetje van den Wiel. 1 Mei. Marretje, d. van Karei Overvest en Teunisje van Laar. 3 Mei. Rijk, z. van Reijer Jetten en Geurtje Zwart. 4 Mei, Fransje d. van Willem van Ginkel en Jacoba van Bennekom. Ondertrouwd4 Mei. Cornelis Veenvliet, 21 j. en Hendrika Gejjtenbeek, 19 j. 4 Mei. Jan Vermeulen, 28 j. en Alida Kleinveld, 30 j. Overleden30 April. Tijmen Apeldoorn, weduwnaar van Wilhelmina Schimmel, 71 j- -MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Mej 1809. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen 10.a 10.Beren 10.af 00.Nieuwe aarilapp. 10.a 10Zandaardapp. 12.00 a f 2 50 Moendereieren 1250 a 1300 per 100st. Eenden f 0.a 10.Boter f0 90 a f 1.05 per kilo. Mar garine 10.a 10.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen fO.GO a 11.00 Kuikens 10.a 10.Piep kuikens f0 60 a f 1.00 Ganzen f0f0.Eenden I 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.afOBazen f 0.a f0AVilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamme f0.80 a f 1 00 Duiven f0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens f 12 f 18.Zeugen f30.f 45. Biggen f6 a f 9 Schrammen (00 a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien roo.— a fOOO.— Kalf koeien f000 a 1000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe* len 200 heet. Zandaardappelen 70000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee: 20 magere varkens, 300 biggen en 20 zeugen. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zicbin het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. RECLAMES. Het asthma genezen. Wat al middelen worden er niet door de lijdende menschheid aangewend om het asthma zoo niet te genezen dan toch al het mogelijke aan te wenden om eenige verlichting te vinden voor de adcmlooshcid. Ziehier wat ons door den heer N. Holdijk, te Eerbeek (Gelderland), geschreven wordt »Sedert 3 a 4 maanden was ik lijdende aan ademloosheid, hooldpijn en pijn in de borst. De ademloosheid was zoo slim dat als ik een half uurtje moest loopen ik wel 7 a 8 maal moest stil staan om uit te rusten. Mijn arbeid moest ik geheel en al ter zijde laten liggen, ik was bleek en uitgeput. Eindelijk na zoo veel van Uwe Pink- Pillen van Dr Williams te hebben hooren spre ken besloot ik ze ook te gebruiken en na 3 doo- zen gebruikt te hebben kon ik mijn dagelijksch werk weder verrichten; de menschen die my voorheen gekend hadden stonden verbaasd van die wondervolle genezing, eene ware opstanding, en daarom breng ik U door deze mijn hartelij- ken dank en raad eenieder aan die lijdende is zooals ik leed, om Uwe wonder Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken." De Pink Pillen geven dezelfde uitkomsten bij de ziekten veroorzaakt door de verzwakking van het bloed en de spieren. Onder de talrijke ziekten noemen wij slechts bleekzucht, heupjicht, uitputting bij beide geslachten door lichamelijke en geestelijke inspanning. Prijs f 1.75 de doos; f.9.— per6doozen. Ver krijgbaar bij J. H. i. Snabilié. Steiger 27, Rot terdam, ecnig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De wondervolle genezingen die de Pink Pil len veroorzaken door het bloed en de zenuwen te versterken doen alle ziekteverschijnselen ver dwijnen. Alle ziekten die eene zelfde oorzaak hebben worden er door genezen. Hooldpijn, algemeene lichaamszwakte, uitputting, zenuw pijn, suizingen in de ooren maken plaats voor eene volmaakte gezondheid.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2