Iemanfl gevraagfl, GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. tret en hij sedert acht jaren meer malen per week te Venlo komt en dus bij zeer velen bekend is, meende men hem toch le moeten houden. Na zes uren als misdadiger te zijn behandeld, verloste een telegram van den burgemeester van Arnemuiden hem uit zijn netelige positie en kon hij tot zijn doodelijk ongeruste vrouw en kinderen terugkeeren. De overbrenging had plaats onder een toeloop van nieuwsgierigen. Ge lukkig leed de man geen schade aan zijn koopwaar, wat zeer goed had kunnen zijn. Drooglegging der Zuiderzee. De heer Jules van Hasselt, uit Kampen, schrijft in de Telegraaf: Net onverdeelde belangstelling las ik het kort verslag omtrent de oecono- mische zijde van het Zuiderzee vraag stuk door den heer A. A. Beekman, directeur der H. B. S. te Schiedam, onlangs in een vergadering te Am sterdam behandeld. Zoo iemand in staat is propaganda te maken voor deze nationale zaak bij uitnemendheid, dan is het beslist de heer Beekman, de geachte schrij ver van «Onze Polderlanden", die een studie gemaakt heeft van het Zuider- zee-vraagstuk in zijn ganschen om vang. Duidelijk en klaar zet hij de zaak uiteen, die volgens hem en an dere technici volkomen uitvoerbaar is. Het eenige wat tot nog toe ont breekt, zoo zeide de heer Beekman, is de «drang des volks, zonder welken de regeering niet tot uitvoering dei- plannen zal overgaan 1" Dit nu vind ik een hoogst beden kelijk gezegde. Als er gewacht moet worden op den drang des volks, zoo vrees ik, dat er nog eeuwen zullen verloopen alvorens met den afsluitdijk en daarna met de droogmaking der Zuiderzee begonnen zal worden. Tal van adressen zijn er voor en na aan de Regeering gezonden, waarin de wenschelijkheid tot oplossing van het vraagstuk is uitgedrukt geworden, m. a. w. op de uitvoering der grootsche zaak, die beslist van actueel belang is, krachtig werd aangedrongen. Gedurende een lange reeks van jaren heeft men gelegenheid gehad het voor en het tegen te overwegen en geloof ik zonder overdrijving te mogen constateeren, dat er veel meer vóór dan tegen de uitvoering der plannen is te zeggen. Welnu, welk motief zou er dan nog kunnen zijn voor onze Regeering, om nog langer op den drang des volks te wachten. Niemand ter wereld zal kunnen en durven beweren, dat onze Regeering, voor het geval ze afgeronde plannen inzake de afsluiting en drooglegging aan de Staten-Gene- raal aanbood, overijld te werk gaat. Op den weg van ons vooruitstrevend ministerie ligt het, niet langer op den drang des volks te wachten, maar wel om datgene voor te bereiden en kan het zijn uit te voeren, waarop wijlen Z. M. Koning Willem III jaren geleden in oen troonrede gewezen heeft. Niet langer gedraald, elke dag uitstel is een verloren dag. Ons Ministerie is bovendien in een zeer gunstige conditie, daar het in zijn midden heeft een man, die een bijzondere studie gemaakt heeft, in de eerste plaats van het technische, in de tweede plaats van het econo mische vraagstuk. Die man is de tegenwoordige Minis ter van Waterstaat, de heer Lely, die meer dan ieder ander op de hoogte. is van de nationale zaak bij uitnemend heid. Moge de sedert tal van jaren be sproken plannen eerlang tot uitvoering komen en het tegenwoordige Ministerie zonder verderen drang des volks de hand aan den ploeg slaan, waardoor de volkswelvaart in hooge mate zal toenemen en het emigreeren van duizenden, die thans in Noord-Amerika en in Duitschland hun geluk gaan beproeven, omdat ze hier geen werk meer vinden, geheel zal ophouden. De tijd van praten is voorbij, de dag van handelen is aangebroken en de toekomst behoort aan de natie, die werkt en voortbrengt!! Moge dit gevleugeld woord van den grooten Richard Cobden bewaarheid worden Atjeh. Uit Kotta-Radja werd dd. 5 April aan het Bat. Nbl. geseind De Selimoen-colonne is vergezeld van controleur Morbeck den 3Usten Maart naar Meuieuboe opgerukt. Den volgenden dag raakte de colonne bij Endjong slaags. Twee vijanden vie len met hunne wapens in onze han den. Den len April bij het overtrekken der heuvels van Tatwa(?) raakte de colonne slaags met de bende van panglima Pohm. Negen dooden vie len in onze handen met hunne wapens, aan onze zijde werden 1 mindere zwaai en 2 minderen licht gewond. Te Meureuboe werd vernomen dat de pretendent-sultan en toekoe Ben- teuhan naar Samalangan waren ge vlucht. Den 3den April werd opgerukt naar het heuveltorrein achter Meureuboe, waar de colonne in een zwaar vuur gevecht met den vijand gewikkeld werd. Wij kregen een doode en een gewonde, de verliezen van den vijand bleven onbekend. Volgens spionnenberichten verza melde de vijand zich bij Baroe om daar den terugkeer dei colonne af te wachten. Uit Segli zullen troepen worden gezonden om den vijand daar onder twee vuren te nemen. Tot de inkrimping der bezetting van Atjeh wordt thans overgegaan. Den Ssten April vertrekken van daar naar Batavia al de cavalerie en artil lerie, die boven de normale sterkte aanwezig is. Den 22sten keert het eerste gedeelte van het 7de bataljon naar Java terug. De rest volgt geleidelijk met de gewone booten. Den 6en April werd aan het Bat. Nbl. uit Kotaradja nog geseind Na de ontruiming van Melaboe door het 6de bataljon infanterie dat naar Java vertrekt, zal het garnizoen aldaar versterkt worden door 1 compagnie infanterie, die als vliegende colonne dienst zal doen. Bij den tocht der marechaussees uit Indrapoeri werden een Europeesch sergeant niet levensgevaarlijk gewond en vier Atjehers gedood. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- burt, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Het waren zeer belangrijke quaesties voor de gemeente Amers foort, welke Zaterdagavond de Karner van Koophandel en fabrieken ten raadhuize geruimen tijd bezig hielden. Aan de orde waren I. Eene missive van het gemeente bestuur, waarin de kamer om advies gevraagd wordt betreffende de verhoo ging der weekmarktgelden, waarover in de laatst gehouden gemeenteraads zitting reeds druk werd gediscuteerd. Een paar jaar geleden adviseerde de kamer over dezelfde aangelegenheid eene verhooging van 50 pCt., wat destijds door den gemeenteraad werd afgestemd met 1 stem meerderheid. De kamer stelt nu voor te hellen: a. Voor iodere kraam, kar of wagen, en in afwijking met het voorstel van Burgemeester en Wethouders hieraan toe te voegenook iedere opentafel (daar deze zeer gemakkelijk tot kraam kan gepromoveerd worden) per 2 M*. of minder 30 ct. (50 pCt. verhooging). Voor iedere il' meer 15 ct. (50 pCt. verhooging. b. Voor iederen kruiwagen 10 cent. (geen verhooging). c. Voor uitstallingen op den grond (waarvoor nu 1 ct. per M1 betaald wordt), die de kamer wenscht te split sen in 1 Uitstallingen van oud roest, 2 ct. per M». 2 Uitstallingen op den grond, 5 ct. per M». Uit artikel 4 der gemeente-veror- dening besloot men, op voorstel van den lieer Sinnige, te adviseeren het woord levensmiddelen te schrappen; er blijven dan alleen voortbrengselen van land- en tuinbouw over. De le vensmiddelen, zooals vleesch, vet, kaas enz., komen dan onder de rubriek a. II. Eene missive van bet dag. be stuur, waarin advies gevraagd wordt naar aanleiding eener gevraagde sub sidie van de gemeente Amersfoort voor de voorgestelde verbouwing der Eembrug. De verbouwing op de doorvaart- wijdte, zoo die nu is, is geraamd op f16000, vergroot men de doorvaart- wijdte tot 8 a 9 M. dan komen de kosten op f19000; eene breedere doorvaart van den nu bestaanden toestand is een kleine verbetering in het belang van den handel op Amers foort. De kamer echter overwegende, dat de Eembrug, op zich zelf, voor Amers foort geen belang maar eene belem mering is voor den handel en de scheepvaart en bovendien op de doorvarende schepen eene belasting heft van gemiddeld f200 per jaar, besluit, zonder zich in beginselen tegen eene bijdrage te verklaren, zich in deze niet uit te spreken over het geven van eene subsidie. De behandeling van enkele inge komen stukken o.a. van het lid van Hazelen over het invoeren van een Zondagspostzegel werd wegens het late uur uitgesteld tot eene volgende vergadering, die binnenkort zal ge houden worden. Bij spuit 2 der gemeentelijke Brandweer zijn benoemdtot onder brandmeester de heer C. A. van Kal veen, in plaats van den heer L. H. Eysink wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, en tot commandeur de heer H. van Zuylen. Bij de Zondag op de renbaan van Üud-Rosenburgh, in de Water graafsmeer gehouden concours hip- pique werden door de volgende stad- genooten prijzen gewonnen Schoonste en best gaande rijpaard le prijs luitenant G. J. Maris met «Fairy Queen", 2e pr. luitenant J. Jurjans met «Empereur". De verving van werken, ge bouwen, meubelen en spoorweg- materieel in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, van de Klop tot en rnet Vreeswijk, raming f 1850, is thans door den Minister van Oorlog toege wezen aan onzen stadgenoot den heer N. van 'tHof, voor f 1758. Bij de aanbesteding van negen perceelen baggerwerk ten dienste van het Heemraadschap de rivier de Eern, beken en aankleven van dien, waren de laagste inschrijvers: perceel 1, 2, 4, 6, 7 en 9, de wed. P Schimmel Zoon, hier, voor f 480, 460, 190, 18, 118 en 169 gulden; perceel 3. J Veldhuizen, te Seherpenzeel, voor f 350, perceel 5. G. de Bruin, te Seher penzeel, voor f79; perceel 8 Lage- maat, te Leusbroek, voor f230. De muziekuitvoeringen, door de stafmuziek van het 5e regiment in fanterie op het terras van sAmicitia" te geven, zullen dezen zomer plaats hebben op: Tweeden Pinksterdag; 4, 13, 18 en 28 Juni; 4, 9, 19 en 23 Juli; 2, 6, 15, 20 en 31 Augustus, telkens aanvangende des avonds half acht. Benoemd zijn tot leden en plaats vervangende leden van den Schut tersraad bij de dienstdoende schutterij dezer Gemeente de luitenants W. H. Meursing, J. H. Leinweber en G. J. van Empel, in de plaats van de heeren J. A F. H. F. van Rijswijk de Jong, C. J. van der Plank en J. H. A. E. Visser. In eene Zondagavond gehouden vergadering in de sociëteit de «Har monie," alhier, van verschillende vakvereenigingen werd, na langdurige discussie besloten, een vak comité te kiezen. Hiervoor werden aangewezen de volgende personen, die onderling de functies nader zullen verdeelen: J. Butselaar, slager; J. Zeeman, typo graaf; J. van Beek, timmerman, (voorz. der limmerlieden-vereeniging); W. C. Oosterrnan, onderwijzer; B. van Keulen, schilder; Seves, schoen maker en A. van Keulen, metaalbe werker. Tot President-Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente alhier is geko zen Mr. F. D. Graaf Schimmelpen- ninck. Door notaris Vos werd Zater dagavond in «het Valkje" alhier voor de erven Haverkamp publiek verkocht een huis en erve gelegen in de Helle- sloot groot 4.25 aren voor f2160 aan den heer L. van den Berg. Ruiiue vangst. Naar wij vernemen hebben de Woudrichemsche zegenvisschers, die onder Werkendam bezig zijn, dezer dagen, in 2 dagen 3000 elften ge vangen. Heidebrand. Nabij Asselt is Zondagmiddag een heidebrand uitgebroken, waarbij on geveer 50 H. A. heide en eikenhak hout zijn verbrand pogingen om den brand te blusschen, baatten niet. De gronden, waarop de brand ge woed t heeft, zijn voor het grootste gedeelte particulier oigendom van H. M. de Koningin. Misgerekend. De rijks-ambtenaren te Aardenburg benaderden dezer dagen eene koe, die slechts voor een waarde van f 5 was aangegeven, en hadden daardoor toch nog een schadepostje. De keur meester keurde n.l., toen het dier geslacht was, het vleesch af, zoodat het, in plaats van verkocht, in den grond gestopt werd. Wat van iedere ÏOOO schooljon gens terecht komt'? Deze zeer belangwekkende vraag is door een Engelschen statisticus aan een nader onderzoek onderwor pen en na ean studie van 40 jaar heeft hij het resultaat van zijn onder zoek openbaar gemaakt. Van de 1000 schooljongens werden er: 197 rechtsgeleerde, 3 dokter in de medi cijnen, 2 beroemde sportman, 2 moordenaars, 17 stierven en Indië, 3 pp jacht, 1 bij het voetbalspel 1 viel in een afgrond bij het beklim men van een berg, 22 werden koop man, 1 werd burgemeester van Londen, 9 werden in den adelstand verheven, 23 hadden geld genoeg om te rentenieren. Voorts werden er 103 onderwijzer, 27 landbouwer, 102 soldaat, 92 geestelijke, 11 diplo maat, 33 makelaar in effecten, 19 journalist, 23 schilder, 19 tooneelspe- ler en 2 musicus. De hitte iu New-York. Terwijl het bij ons nog maar steeds guur en winderig blijft en van de «schoone Mei" nog niet veel valt te bemerken, heeft men in New- York nog nooit zulk een heeten len Mei beleefd als dit jaar. De warmte bedroeg niet minder dan 90° Fahrenheit en de doktoren moesten verschillende gevallen van zonnesteek behandelen. In Montana woedde echter op den zelfden dag een hevige sneeuwstorm, üok in Duitschland is de vorige week op verschillende plaatsen sneeuw gevallen. Te Rotterdam overleed eenige da gen geleden onverwachts een geacht in gezetene. De man, een groot liefhebber van kippen, had eenige fraaie dieren uit Engelsch-lndië laten komen en dezen in zijn ren bij Hollandsche kippen geplaatst. Alle dieren stierven in korten tijd. De eigenaar zelf, die een klein wondje aan een hand had, begaf zich in het bok en kwam met de dieren in aanraking. Kort daarna werd hij hevig ongesteld en stierf in enkele uren. Sommigen meenen dat hier bloedvergiftiging in het spel is, an deren daarentegen dat men te doen heeft gehad met een geval van de in Britsch- Indie heerschende pest, overgebracht door de kippen. Het lijk is in de barakken te Crooswjjk onsmet evenals in het zie kenhuis de gemeente werklieden, die het vervoerd hadden. Maandag 1 Mei is te Veenendaal des middags te 1 uur. de eerste steen gelegd van de nieuwe stoom Sajet- en Kousenfabriek der firma Gebr. van Leeu wen aldaar. Een hunner alsmede de architect sprak een toepasselijk woord. Het Gerechtshof te Breslau heeft den schoenmaker Herrmann, die in 1885 zijn vrouw vermoordde, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren ver lies van eer. Herrmann werd terstond na den dood zijner vrouw verdacht van die misdaad maar herhaalde onderzoekingen leverden geen bewijs van zijn schuld op, totdat eindelijk door een commissaris van politie, die op eigen hand nog een onder zoek instelde, de doode vrouw in een keldermuur gemetseld werd gevonden. Men legt den moordenaar nog andere misdaden ten laste, namelijk moord op eene minnares en twaalf zijner kinderen, die allen kort na de geboorte stierven. N. v. d. D. Te Rotterdam wilde Vrijdagavond ten huize van den heer W. F. L op de tweede verdieping in de van der Takstraat een jonge dame de piano kaarsen aansteken. Hierbij vloog een vonk van de lucifer in het gordyn dat daardoor vlam vatte. Twee gordijnen stonden in een oogwenk in brand, doch een paar burgers, fluks naar boven ge- loopen, bluschten met een paar emmers water den brand, die geen noemens waardige schade veroorzaakte. Een misschien wat al te zenuwachtige dienaar der politie, die met een aantal anderen op het zich verspreidende ge rucht van brand was komen aanstappen, begon maar dadelijk op zijn hoorn te blazen, alsof er van een ernstigen brand sprake was. Het gevolg was, dat dit brandsignaal werd overgenomen, de telephoon in beweging gesteld werd en in korten tijd uit alle hoeken der stad de brandweer met den stormpas aan rukte. Dit had nog het ongelukkige gevolg dat zekere R B.. een 26-jarig jonkman, op den Lagen Zeedijk woon achtig, vermoedelijk door het harde loo- pen met zyn spuit, op de Willemsbrug ineenzakte en plotseling dood bleef. Toen nu een 7-tal handspuiten en stoomspuiten, alsmede een groot aantal hoofdlieden, brand- en brandspuitmeesters in de van der Takstraat bijeen waren, en er van brand niets te bespeuren viel, ja zelfs de ramen van het perceel waar het brandje geweest was niet eens de sporen daarvan vertoonden, toen keerde iedereen ontevreden huiswaarts, omdat er om niemendal zulk een geweldig spektakel gemaakt was. Nu de hoofdonderwijzer sinds Zon dag te Oud-Karspel (N. His terugge keerd en met 1 Mei zijn werk hervat heeft blijft de gespannen toestand onver anderd voortduren. Op den dag van den terugkeer had de rijtuigverhuurder nabij het station Noord Scharwoude, ondanks de waarschuwing van de burgemeester aan de burgerij, het niet raadzaam geacht den Heer H. per rijtuig naar Oudkarspel te brengen, zoodat de tocht te voet moest worden afgelegd. Een sterke politiemacht toonde, dat bovengenoemde waarschuwing ernst was; evenwel werden wel is waar door kinderen toch beleedigende liederen gezongen. De Heer H. heeft in de woning van den gemeente-veldwachter, by wien tevens de politie is gehuisvest zyn intrek genomen. Maandagmorgen begaf de heer H. zich onder politiegeleide naar de schoolvele leerlingen uit zyne klasse waren afwezig. Nog achttien politiemannen zyn in het dorp. Zoo lang deze er zyn, gebeuren er geen strafbare feiten, maar deze politieversterking kan natuurlijk niet altijd blijven, en niemand kan zeggen wat wellicht gebeuren zal, wanneer de politie vertrokken is. Omtrent dit geval schrijft het N. v. d. D. nog het volgende: „Hoewel eenigszins rustiger, is de ge spannen toestand toch nog niet als ge ëindigd te beschouwen. Vrijdagavond ontmoetten wy den Heer H., doch als altyd onder bescherming van de politie. Deze beweegt zich steeds onder de nu en dan saamgeschoolde menigte, wanneer de Heer H. moet passeeren. Naar men ons verzekerde, verklaart de Heer H. zelf den toestand voor onhoudbaar, doch zijnerzijds zal de quaestie geen oplossing vinden door het aanvragen van ontslag, wyl z. i. daarvoor geen reden bestaat. „Nog steeds is eene politiemacht van ongeveer 20 man aanwezig. Er schynt nog geen sprake van te zyn, deze te verminderen. Onder de waarschuwing aan een publicatiebord is met potlood geschreven „Als de dienders weg ben nen zullen we H. wel hangen." „Intusschen wonen alle leerlingen, een enkele wegens veldarbeid uitgezonderd, de lessen weer bij." Gedurende een onweder is op den spoorweg Thorn Insterburg by het station Bieszellen de bliksem in den spoortrein geslagen, tusschen den kolenwagen en een goederenwaggon door. De trein kreeg een hevigen schok, waardoor de passagiers van hunne banken vlogen. Maar er bleek niets beschadigd. Wel was de grond opengereten en de telegraafleiding bescha digd. Dinsdagmiddag heeft op den hoek van de brug des Saint Pères en den Quai Voltaire te Parys een ernstig ongeluk met een omnibus plaats gehad. De wagen reed met to groote snelheid van de brug en toen de koetsier scherp remde, weiger den de remblokken De omnibus botste tegen den trottoirband en sloeg om. Al de passagiers die op de „impériale" zaten, werden met kracht tegen deD grond ge worpen. terwyl de inzittenden een regen van glas over zich kregen. Zestien reizi gers werden min of meer ernstig gewond. Een student werd in hopeloozen toestand opgenomen Het ongeluk is niet geheel aan den koetsier te wijten, daar de straat op dit gedeelte opgebroken was voor de werken van den Orleansspoorweg en slechts een zeer nauwen doorgang overliet. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher seni. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. die in zijn vrije middag- en avond uren behulpzaam wil zijn in Toeken- en Schrijfwerk./' Schriftelijke aanbiedingen met opgaaf yan verlangtHalaris onder lett. T. ST'bWFéau van dit blad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2