II! BUITENLAND. GEMENGD MEÜWS. Advertentiën. A. N. J. VOS Hooigras te Snede. DE NÏ\WEIDE, als: openbaar Aanbeden: en heraanbesteden O DAMES! BAARN 6D SOESTDIJK SLOTHOUWER S BOEKHANDEL. joor, commandant der stelling van Amsterdam. llij is ridder in de Orde van den Nederlandsche Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, drager van het eereteeken voor 35-jarigen Nederlandsclien dienst als officier, commandeur der Orde van Dannebrog, ridder van de 2e klasse met de ster der Orde van den Rooden Adelaar Pruisen. Terwijl gister heel Parijs was uit- geloopen om Marchand, den held van Fashode bij zijn aankomst te Parijs welkom te heeten en geestdriftig toe te juichen, hield mr. Mornard, de advocaat van de familie Dreyfus in de stille zittingzaal van het Hof van Cassatie zijn welsprekend pleidooi voor den ongelukkiggen banneling op het Duivelseiland. Terwijl de menigte op luidruchtige wijze uiting gaf aan zijn zucht lot legervereering werden in het Paleis van Justitie de laatste met zooveel hardnekkig ver zet tegengehouden pogingen gedaan om een onschuldig naar de galeien gezonden man te rehabiliteeren, die eens een sieraad van het leger was en het nog zou zijn indien bij niet door de misdadige macbinatiën van tot datzelfde leger behoorende ofli eieren door het slijk gesleurd en aan den baat en de verachting ware prijs gegeven. Doch het uur van zijn ver lossing nadert, zonder twijfel zal de revisie worden toegestaan en Dreyfus voor den nieuwen krijgsraad vrijge sproken. Maar zal de publieke opinie zich bij het arrest van bet hoogste gerechtshof in Frankrijk neerleggen? Er zijn teekenen om te vermoeden dat dit niet het geval zal zijn doch voor't oogenblik is het't voornaamste, dat het uur der gerechtigheid nadert en de arme martelaar binnen een niet al te ver verwijderd tijdstip zijn zijn vrouw en kinderen in de armen kan sluiten. Ook Mornard toch stel de in zijn pleidooi de onschuld van Dreyfus in het licht en concludeerde tot herziening van het proces met verwijzing naar een nieuwen krijgs raad en het is niet aan te nemen dat het Hof anders zal beslissen, ja de kans bestaat dat de revisie met groote meerderheid zal worden toe gestaan. Mr. Mornard ging in zijn gister gehouden pleidooi evenals de rappor teur Ballot-Beaupré en de procureur- generaal Manau al de punten na welke de elementen voor de beschul diging vormen, en die hij stuk voor stuk weerlegde. Wij achten het niet noodig om nog eens uitvoerig de argumenten weer te geven welke hij voor de onschuld van Dreyfus aanhaalde, daar die dezelfde zijn als Ballot-Beaupré en Manau hebben aangevoerd, doch constateeren alleen dat hij aantoonde dat Henry en Du Paty de bewerkers van Dreyfus' veroordeeling zijn ge weest en dat Esterhazy de ware verrader is, terwijl hij een lofrede hield op Picquart, den held, die thans nog in do gevangenis boet voor zijn edel streven om in het licht te stellen dat Dreyfus onschuldig is. flij las den bekenden brief van Dreyfus aan De Boisdelfre voor, waarin de onge lukkige een wanhoopskreet slaakt en die als volgt luidt: «Mijn hart is weg, mijn hersenen zijn kapot. Mijn kin deren groeien onteerd op. Ik uit een dringenden noodkreet, met bloedend hart en bevend. Zeker dat u mij begrijpen zult, generaal, verzoek ik u, mijn lieve vrouw een woord van hoop toe te spreken." En met bittere ironie riep Mornard daarna uit: «Niet waar? Gij allen generaals, die verklaard hebt dat Picquart een uitnemend, dapper, eerlijk militair was, gij allen hebt u vergist! Picquart is een falsaris, want Henry beweert het, want hij heeft zijn toekomst vernietigd om zijn plicht te doen jegens een ongelukkigen wapenbroeder, van wicn bij wist dat hij onrechtvaardig geschandvlekt was!" Met door tranen verslikte stem sprak hij ten slotte var. de smart, welke de moedige mevrouw Dreyfus, die het lot van haar ongelukkigen echtgenoot in de handen van het Hof vari Cassatie aan beveelt, heeft moe ten lijden. Hij kwam op tegen het begrip dat macht boven recht mag gaan, waar het de eer van het leger geldt. Neen, riep hij uit, ook het leger snakt naar eer en gerechtigheid en het kan zich onmogelijk onteerd achten door een rechteilijko dwaling erkennen. «Het uur der gerechtigheid slaat," dus eindigde Mornard zijn welsprekend pleidooi, «wij wachten uw uitspraak af voor een braaf soldaat die de gru welijkste ellende heeft doorstaan. Ik wacht haar af als het levengevend woord voor de edele vrouw, wie het hart door smaad verbrijzeld is." Na het sluiten der zitting traden velen op Mornard toe om hem de hand te drukken, terwijl sommigen, diep ontroert, hem omhelsden. In een volgende zitting president Mazeau deelde niet mee wanneer zal het Hof van Cassatie arrest wij zen. Du Paty de Clam is gisteravond te half acht in hechtenis genomen en naar de gevangenis Cherche Midi overgebracht. Naar Daily-Mail uit Kaapstad ver neemt ontwikkelt de Hollandsche partij in de Kaap een stei ken oorlog- zuchtigen geest ten gunste van Trans vaal. De provinciale bladen publiceeren brieven, waarin verklaaid wordt, dat de Hollandsche Afrikaanders klaar staan om de Boeren in den nood te hulp te snellen. Een voornaam lid van den Bond heeft gezegd, dat 40,000 welgewapende Kapenaars ge reed staan om desnoods de Boeren te helpen. De Express van Bloem- lontein neemt een patriottisch lied op, waarvan elke strofe begint met de woorden: «Grijp uw Mausers, Afrikaanders In do Standard Bank te Johannes burg heeft een Amerikaan, Reagan genaamd, den bankier Eckstein afge ranseld. Reagan werd in hechtenis genomen. Paul Kruger en sir Milner hebben te Bloemfontein reeds een onderhoud gehad, doch het verhandelde wordt geheim gehouden Ter eere van hen w as er eergister een schitterende receptie bij president S ley n. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. W. J. Meiners te Eibergen heeft het beroep naar de Ned. Uerv. gemeente alhier aangenomen. Aan Mr. S. J. A. van Walcheren is bij Kon. besl. op diens verzoek eervol ontslag verleend als president der arrondissements-rechtbank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de in verschillende rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. Bij de periodieke verkiezingen voor den Gemeenteraad, welke in het laatst dezer maand moeten geschieden, zijn door de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde" de vijf aftredende leden opnieuw tot hare candidaten geproclameerd, doch met de wijziging, dat de heer A. A. Hamers, (aftredend voor district I), in district IIen de heer J. Ger. Kleber, (aftre dend voor district II), in district 1, wordt gesteld. Blijkens de «Staats-courant" telde de provincie Utrecht op 1 Januari 248,440 inwoners, waarvan de ge meente Amersfoort 18.920 Het was donderdag den 1 Juni II een recht indrukwekkenden dag voor den muzikant L. J Krook van het 5 Regiment infanterie; nadat hem op eene plechtige wijze, voor het front van den troep, onder waar- deerende woorden, door den Heer luitenant-kolonel Van Essen de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst was uitgereikt; werd hem na af loop van die plechtigheid bij monde van den Directeur van het muziek korps de Heer G. K. G. van Aken, na mens de leden van dat korps een prachtige pendule met Candelabres aangeboden. Zichtbaar getroffen aan vaarde de jubelaris het geschenk, en bedankte hij al de aanwezigen voor dat groote blijk van waardeering en kameraadschap. De sergeant A. van Boekhout van het Instructie batallon is over geplaatst bij het 5e Regiment infan terie met het dool bij genoemd re giment te verblijven tot aan zijne overplaatsing naar het Leger in Ne- derlandsch Indië. De eerste luitenant II. C. J. ter Beek van het 5e Regiment infan terie die bij Koninklijk Besluit en zijnen rang is overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers, is door zijne Excellentie de Minister van Oorlog bestemd om te worden inge deeld bij een van de bataljons Grena diers van laatst genoemd korps. De korporaal E A". M van het 5 Regiment infanterie is door den Kolanel regimentscommandant gedegradeerd en teruggebracht tot den stand van soldaat, wegens han delingen waardoor hij zich onwaardig heeft betoond langer een graad te bekleeden. De batterijen van het le reg veld- artellerie te Utrecht en Amersfoort in garnizoen, zullen van 17 lot 29 Juli a.s. een kamp betrekken in de legerplaats hij Üldebroek tot het houden van tactische en schietoefe ningen onder leiding van den kolonel P. J. van Slein Callenfels. Programmader muziekuitvoering, te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, op het terras \an «Amicitia" op Zon dag 4 Juni, des avonds te half acht: 1. Ronde des petits pierrots, Marsche Dosq. 2. Ouverture nTricoche und Cacolet" Von Suppé, 3. Wo Lust und Freude wohnen, Oncert-WalzerJoh. Strauss. 4. Fantaisie sur des motifs de Topera »La fdle du régiment" Donnizetti. 5. Ouverture »Die lustigen Weiber von Windsor"Nicolai. G. Grande caprice héroique De Kontsky. 7. Dreispanischen Tanze Moszkowski. 8. Grosze Fantaisie aus der Oper »Lohengrm"R. Wagner. 360e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 31 Mei en 1 Juni. (1950 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 15553. Prijs van f 100 op No. 277. Prijzen van f 70. 25 64 259 260 497 529 539 549 6946 12071 12104 12451 12492 15552 15556 15572 18405 18406 18446 18455 en 18470. Te zamen 23 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 27 30 49 50 60 78 258 262 485 493 498 516 521 542 6923 7900 12063 12084 12090 1245412457 12483 12486 12502 12509 12511 12528 15503 15507 15525 15538 15549 15557 15573 15592 15593 15596 1560418413 1842018433 18437 18438 18447 18457 18492 19811 19826 19838 en 19856. Volgende trekkingen geschieden: 5-9 Juni. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1.000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: f van f 15.000, 1 van f 5.000, 17 van f 1000, 16 van f 400, 14 van f200, 42 van f 100 en 1096 van f 70. A zijn de 9 Gevonden voorwerpen. an het burau van Politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent volgende gevonden voorwerpen: kinderbroekjes; R. C. Kerkboekje; rozekrans ringetje met parol broche met parel ceintuur van roode stof. Naar de Noordpool. De tocht naar de Noordpool, dien de hertog der Abruzzen den 8 Mei van Turijn heeft ondernomen, zai anderhalf jaar duien en zal, volgens vaste overtuiging van den reiziger (de overtuiging van al zijn voorgan gers tevens!) tot resultaat hebben, dat, zoo de Noordpool al niet bereikt wordt dan toch zeker tot een veel hooger breedte doorgedrongen, dan door mannen als Nanson enz, is ge daan. Wat er zoo al voor een expe ditie als deze noodig is, kan uit de volgende opgaven blijken De «Noord ster", het schip, waarmee de tocht gedaan wordt, heeft 1500 kisten me degenomen, elk met een gew icht van 25 kilogram, verdeel in vier ver schillende apartementen dienende tot het bewaren van kleedmgstukken, waschgoed, wetenschappelijke instru menten enz. Niet minder dan 280 kisten scheeps beschuit zijn verder aan boord en meer dan 1000 flesschen wijn, die evenwel niet voor dagelijksch gebruik zal dienen, daar zooveel mogelijk alleen koffie, thee en water zal wor den gedronken. Wanneer de eigen lijke reis bij Noorwegen aanvangt, zal de lading bestaan uit 350 ton kolen en 250 ton levensmiddelen, te zanten 600 ton. De bemanning beslaat uit kapitein Cagni, scheepsiuitenant Quiriti, een dokter Cavalli, viei gidsen van den St. Bernhardt, twee Italiaansche ma trozen, tien Noordsche schippers en eenige Eskimo's, welke laatsten uit sluitend belast zijn met het verzorgen en later het besturen der 120 slede honden, die te Archangel zullen worden ingescheept. Op Frans-Josephseiland wordt overwinterd. Om de lange Pool nachten te korten zijn een groot aantal gezelschapsspelen en o.a. ook een automatische piano medegenomen. De kosten der expeditie beloopen drie millioen waarvan één vierde door den oom van den hertog, den Koning van Italië, wordt gedragen. Nieuws over Andrce. Men schrijft aan den Berl Lokal Anz. uit KopenhagenIn de pers alhier wordt over een nieuwe, door dr. Kjellen in Stockholm ontwikkelde theorie over het noodlot van Andree ijverig gediscussieerd. Kjellen is er van overtuigd, dat Andree en zijn reisgenooten weibehouden tertigkeeren zuilen, en als basis zijner meening lie ft hij de volgende redevoering op gesteld llij meent dat Andiee, na dat zijne ballonreis geëindigd was, den tijd benuttigd beeft opnieuw te beproeven de Noordpool te bereiken. Dit kon evenwel slechts onder die vooi waarden geschieden, dat bel hem mogelijk was, zich in de streken, waar hij was neergedaald, genoeg zaam te proviandeeren. Deze moge lijkheid moet voorhanden geweest zijn, wanneer hij, zooals hoogst waar schijnlijk is, het Noord-Oostelijk ge deelte van Groenland bereikt heelt, daar zich daar in groote menigten rendieren, muscus-ossen en walrussen ophouden. Kjellen meent, dat de bal lon van Andiée binnen het gebied van den Poolstroorn, die de Nansen- sche expeditie door do Poolzee voer de, neergedaald is. Andree is met zijn sleden daar geland en beeft den eersten winter daar doorgebracht. In het voorjaar van 189S is bij, goed geproviandeerd, met zijn sleden ver der naar liet Noorden gedrongen om het doel te bereiken of minstens Nansen's record te slaan. Deze reis heeft den gansehen zomer geduurd en een nieuwe overwintei ing geéischt, waarschijnlijk hij het station in Groen land, waar zich de proviand bevond. Thans bevinden, schrijft dr. Kjellen. de poolvaarders zich vermoedelijk op de thuisreis en vertoeven zij waar schijnlijk wel weer aan de Oostku.-u van Groenland in die streken, die hel doel van de Nathorstsche expeditie vormen, of aan de Noordwestkust, waar Sverdrup met de «Fram" op een expeditie, dien Andiée en zijne lotgenooten bekend is, zich bevindt Zooals men hieruit ziet, geeft Kjellen een zeer optimistische ver klaring \oor de omstandigheid, dat Andrée in het vorige jaar niet terug gekeerd is. In elk geval laat deze verklaring zich niet als ondenkbaar afwijzen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 25 tot en met 31 Mei. GeborenAalbert z. van D. de Boer en M. Dekker. Roelof z. van W. Niesing. Jacobus Hendrikus, z. van J. J. N. Tijssen en A. G. van Wageningen. Cornelis Theodoras z. van T. Kroes en C. van Ouwerkerk. Richarda Theodora d. van F. J. Hartman en G. Kok. Nico- laas Gerard z. van J. Uding en A. van Beek. Gerarda d. van A. Westerlaak. Jan z. van R. van Binnendijk. Clara Christina d. van P. J. Wijnen en G. Koekoek. OndertrouwdG. P. lttmann en W. L. van As. J. van Wijk en M. P. van Dijk. G. van Voorsten M. G. Vetkamp. GetrouwdJ. D. Jansen en H. J. Smit. OverledenReinier van Veen 9 d. Peter Groenestein 78 j. wedr. van Steintje van Buitenveld. IJsbrand van Wijk 14 j. Theodoras van Vlooten 78 j. ongehuwd. Johannes Theodoras Massa 67 j. wedr. van J. W. de Groot. Gerarda Wijna Gijsberta Klijn 39 jr. ongehuwd. Albertus Kraaikamp 61 j. wedr. van G. Boon. Hoogland. Gehuwd: 31 Mei. J. Schoonderbeek en A. Kok. A. Rutgen en A. van den Hoven. Woudenberg. Geboren30 Mei. Gerrit z. van Hendrik van Nieuwenhuizen en Geertje van Vos kuilen. Ondertrouwd: 1 Juni. Teunis van Ee 24 j. en Gerritje Boom, 21 j. Gehuwd 1 Juni. Hendrik Meerveld, 34 j. en Jannigje van Manen, wed. Wulfert van den Brandhof, 34 j. Overleden28 Mei. Jacoba Wagensveld, gehd. met Willem van Veldhuizen, 41 j. marktbericht. AMERSFOORT, 26 Juni 1809. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— \ppelen f 0.a f 0.Peren f 0.a f 00.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.00 a f2 40 Hoendereieren f2.75 a f3 20 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f0.85 a f 1.05 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetein. kaas 0.f0.— Kippen f0.50 a fl.00 Kuikens f0.afO Piep kuikens f0.60 a f 1.00 Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.afO.Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamme f0.40 a f 1 00 Duiven f0.40 a f0 60 paar. Magere varkens f 10.f 17.Zeugen f03.f 50. Biggen f 5.a f 8.Schrammen f 00.a f 00 lieer en mevrouw BEST—Paijw' betuigen hun bar tel ijk en' dank voor 4? vele blijken van belangstellii}#,' ondervonden bijp:de geboorte* hunner dochter. Amersfoort, 3 Juni '99. T'i'gitos worden hii^ uMtrkni r al- gewacht Woensdag a.s. tusschen 2'h en 4'/. uur. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op V rijdag 16 Juni 1899 des middags 12 uur, in bet bötel «dg Vergui.de Zwaan" aan de Utreebtsckestraat te Amerfoort, A in bet openbaar verkoopen bet navolgend 8 perceelen in de Zureumaat onder Baarji; aanwijzer P. v. Roomen aau het Zureneind. 2 perceelen' aan de rivier de Eem te Amersfoort nabij de fabriek der firma Piek, Lange Co.aan wijzer J. van den Berg op Isselt. 4 perceelen op d«n Treek onder Leusijen; aanwijzer J. D. Struvé aldaar* 6 perceelen op Hoogerborst nabij-Kracktwijk onder Hoog land; aanwijzer D. Voskuilen aldaar. 3 perceelen aan de Grimme- stejnscke steeg onder Baarn eu 3 perceelen .nabij Wolkenberg aldaar; .aanwijzer P. van Rooittou voornoemd. 1 perceel op Weerhorst onder Hoogland genaamd de «Gel- derscbe Maten" en 1 perceel aldaar genaamd «bet Eem- dijkje" Rin bet openbaar verpach- terS van 1. 30Qéi hectaren WEIL AND aan de rLVjer de Eem te Amers foort nab'if de fabriek der firma Pick, Lan^s Co., in één perceel. Van 3 jK'i'ceelen weiland op den Treek, j Van weihtnd. ufr Hoogerhorst nabij Kraektwijk onder Hoogland. Betaling- koop- en paebtpen- ningen op 2 October 1899. Breeder bij biljetten. UfU-IT LI BURGEMEESTER en WET HOUDERS'van AMERSFOORT, zullen op Maandag 12 Juni e.k., des voormiddagstelO'/ïUur,inbet «le levering van 50 school banken en 4 schrijfborden voor (le II. B school. I. den bouw van een keu kentje achter de woning van den Hoofdagent van Politie aait- de Rloenien- daische poort (gewijzigd bcSWs). II. de levering Aan ijzeren rasters. De bestekken liggéii ten R#ad- buize ter lezing. -.: Al deze 11 sterks onmisb. voorw. ontv. U franco thuis :V rernb. f 1.95 overal been: 4 nétte keu rige Karqérmatten, fris'ck grijs met roody 4 flinke Gangmatten, 1 Spaaus'che ronde Tafelm., 1 vierk. grijze ijzerst. Slijfideurmat, 88 c-M. lang, 52 cM. breed. Wie binnen 8.. dagen - briefk. zendt, ontvangt een Caudeau, nl-1 Bloemtafel v. 6 potten, of Ldlto Bloemstel v. 1 pot of I mooie witte Linnenm. ,pf_14fefWerkt, of 4 huisk. Manden. Rietwerk Magazijn, Prinsengracht 146, Amsterdam. Dat MOET elke stadgenoot koopen EEN -GIDS VOOR met WANDELIvAARTJE voor het bosch enz. voor slechts 5 cents. Voorhanden in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2