eet yette mik Tuis. CJMTtflEl Voorlfupige Kejppnj. (SciMfticlijlt GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. te huurTjevfaajtf Methorst Merveld, Koek, Bafiet. Chodolaad en.-.Buikerwerken ten steunen, en de inrichting zou wijders voor liefdegaven kunnen wor den aanbevolen. Het plan wordt in liet genoemde blad verder in bijzon derheden ontwikkeld. In een naschrift wordt gezegd, dat ook de heeren mr. J. P. A. graaf van Limburg Stirum te Oosterbeek H. J. Koper te Hees bij Nijmegen en H. A. J. Leembrugge, te Brum- men met het denkbeeld homogeen zijn, den directeur van «Het Hooge land" in deze willen steunen en te vens berichten van instemming en medewerking willen in ontvangst ne men. Den Haag de hoofdstad der wereld De heer JE. T. Stead, die het ge heim verstaat de wereld te vervullen met sensatieberichteii, de talentvolle redacteur van the Review 0/ Reviews maar tevens een reclameheld zonder weerga, schrijft in het llaagsclie Dagbl. onder den titel «La Ilaye capitale du monde" een artikel, waarin bij de Hagenaars geluk wenscht met het vooruitzicht, dat hunne schilder achtige stad de hoofdstad der wereld zal worden. «Tegenwoordig zijn de kleinere Staten tot de onderstelling geneigd, dat hun bestaan eenvoudig het resultaat is van lankmoedigheid. Maar een kleine Staat als dit kan er meer dan eenige andere op rekenen, dat zijn onafhankelijkheid voortaan onontbeerlijk zal zijn voor het alge meen welzijn van alle andere rijken ter wereld." Volgens het oorspronkelijke voorstel van Sir Julian Pauncefote in zake de arbitrage zouden de leden van het Hooge Hof benoemd worden door den Staat, in welken het werd gevestigd. Daarbij werd aangenomen en in het Russische ontwerp was dit zelfs uit drukkelijk bepaald, dat het (lof zou gevestigd worden in Den Haag. Aanvankelijk had de Engelsche gedelegeerde voorgesteld, dat indien het Hof in Den Haag werd gevestigd, de zorg voor de samenstelling van het personeel en de controle op de verrichtingen werd opgedragen aan de Nederlandsche Regeering. Dit gaf tot bestrijding aanleiding, waarom de voorsteller het denkbeeld aan de hand deed, dat dezelfde functies zouden worden verleend aan de vertegen woordigers der mogenheden te 's Gra- venhage. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de positie van de gezanten te 's Graven liage enorm zal worden verhoogd. Waarschijnlijk zal het corps diploma tique in Den Haag zich vereenigen, onder voorzitterschap van den Neder- landschen Minister van Buitenland- sche Zaken. Zoo zullen de plenipotentiarissen in Den Haag niet alleen hun eigen land in Nederland moeten vertegen woordigen, maar tegeüjkei tijd de be langen en de politiek van hun land in betrekking tot de wereldpolitiek. Niet onwaarschijnlijk, «lat binnen korten tijd de post van ambassadeur in Den Haag de «baton de maièchak zal zijn in de diplomatie, en dat de diplomaten, na achtereenvolgens 111 verschillende vreemde hoofdsteden te zijn geweest, bet als de bekroning en het culminatiepunt van bun loop haan zullen beschouwen om benoemd te worden tot ambassadeur in de stad, welke dus zal worden erkend als de hoofdstad der wereld. De bruto-opbrengst van de te Utrecht gehouden fancy fair ten bate van eene volkssanatorium voor Dorst lijders, heeft ruim ƒ40,000 opgebracht waaronder ruim ƒ24,000 uit de ver loting, die er aan verbonden was. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van bare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut desomma van25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Günners- isuiïy, Londen, W. PLAATSELIJKE BERÏCÏITËNT Ds. W. J. Meiners uit Eibergen, die bet beroep bij de Ned. herv. gem. alhier heeft aangenomen, hoopt Zon dag 20 Augustus e. k., zijn intrée- preek te houden, na des morgens door ds G. Mansvelt, van Scheve- ningen, te zijn bevestigd. De plaatselijk afdeeling der «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen", vergadert Donderdagavond te 8 uur in den foyer van «Amicitia" 0 a. tot benoeming van een Bestuurs lid en leden van de Permanente commissiën benevens herziening van het Reglement van het «Ziekenfonds Jl. Maandag had alhier een bru tale diefstal plaats. Op klaarlichten dag nam een landlooper bij den goudsmid Kraan in de Kamperbiri- nenpoort bet aan de buitenzijde van diens woning hangende kastje weg waarin voor ongeveer f 200.aan sieraden. Door een der buren, die zulks opmerkte gewaarschuwd, achter volgde de eigenaar den dief en had het geluk hem op de Langestraat te vatten en met behulp van eenige buren hem aan de politie over te leveren. Na door den commissaris van politie gehoord te zijn, is hij gevankelijk naar Utrecht overgebracht en zal hij dus een welverdiende straf niet ontgaan. Bij de door den architect W. van Schalk gehouden aanbesteding van den bouw eener zijgevel aan de Che mische fabriek, van de firma Piek Lange Co, werd ingeschreven als volgt: F. Eijbers, Apeldoorn, f9180 F. II. Noorman, Zwolle f8980; J. G «an de Geest, alhier, f8500; J. C van Eibergen, alhier, f8200; C. Ruitenberg, alhier, f7777; H. van Laar, Zwolle f 7225. De Heer J. A. Huisman, onder wijzer aan de School Beekstraat alhier staat op de voordracht voor hoofd eener openbare school te Haarlem mermeer. Na eene langduiige ongesteld heid is gisteren ochtend alhier over leden de heer D. F. van Wannelo, gepensioneerd kapitein van het Ned 0.-I. leger. Hel concert op het terras van «Amicitia" dat op Pinkstermaandag zou gegeven zijn, doch dat wegens het ruwe weder geen voortgang kon hebben, zal nu hedenavond te half acht gegeven worden. Het navolgende programma zal w orden uitgevoerd 1. Kaiserjager-Marsch Eilenberg. 2. Ouverture *Maritana" Wallace. 3. »Goldreigen", Concert-Walzer Waldteufel. 4. Grande Fantaise de l'opéra »Le songe d'une nuit d'été" Amb Thomas. 5. Ouverture »Dimitri Donskoï". Rubinstein 6. »La Sérénata" tEngellied) Braga. 7. Grand ballet (Divertissement) de l'opéra »Faust" en 7 par ties Ch. Gounod. 8. Fantaise aus der Oper »Die Zauberflöte"Mozart. Een zeer groot aantal leden vari bet teedere geslacht in Noorwegen zijn begonnen zich te doen gelden, ter verkrijging van politieke rechten. De Noordsche vrouwenbeweging open baarde zich dezer dagen door 't hou den eener groote betooging te Chris- tiania, die algemeen indruk maakte, en 't bewijs leverde, dat het bij de «scboonencc daar volkomen ernst is, nu zij beslist vragen, om de toekenning van het kiesrecht aan het zwakkere geslacht. In zeer grooten getale be woog zich de optocht van vrouwen door de straten der Noorweegsche hoofdstad naar 't Huis der Volksver tegenwoordiging, waar den President een adres werd overhandigd, door zoovele voorstandsters van het vrou wen-kiesrecht onderteekend en aan geboden. Opmerkelijk was het, dat de betoogsters kennelijk behoorden tot de verschillende rangen en standen der maatschappij, en dat de onder scheidene leeftijden ook volstrekt geen scheiding hadden teweeg gebracht, zoowel bejaarde dames als jeugdige vrouwen bevonden zich in den stoet. Voor de rechtbank te Weenen had zich een vrouw te verantwoorden, die een taal sprak, welke door niemand kon worden verstaan. De vrouw was in Hochneukirchen in Beneden-Oostenrijk wegens bedelarij aangehouden. Men hield haar voor een Russin, doch daar er daar ter plaatse geen Russische tolk was te krijgen, werd ze naar Josephstadt doorgezonden. Een taalgeleerde, die alle Slavische talen sprak, kon haar echter hier by de behandeling der zaak evenmin verstaan, zoodat opnieuw tot verdaging werd besloten. De rector van het acade misch gymnasium meldde zich aan, en kon ook werkelijk met de beklaagde een gpsprek voeren, over welk feit ze zich zeer verheugd toonde. De vrouw was 40 jaar oud, was in Radyschkin (Russisch LithaueDj als arbeidster werk zaam geweest, en had twaalf volwassen kinderen. Toen haar gevraagd werd wat ze in Oostenrijk doen kwam, vertelde ze, dat ze zich met Pasehen Daar Wilna had willen begeven, dat 3 uur van haar woonplaats verwijderd lag, om werk te zoeken By vergissing stapte ze aan een station voor Wilna uit, eene plaats, waar men Poolsch spreekt. Ze kon de mensch niet verstaan, wilde zich te voet naar Wilna begeven en had toen juist de verkeerde richting ingeslagen. Zoo ging ze dagen en weken door vreemde streken Niemand verstond haar, en hoewel ze zich slechts met droog brood voedde was al het geld, dat ze by zich had circa 7 roebei, bijna opgegaan. Ook voor de rechtbank meende ze nog, dat ze zich in Rusland bevond Weenen kende ze zelfs niet by naam. Ze ontkende gebedeld •te hebben en zeide, dat ze zich slechts door gebaren verstaanbaar had willen maken. Op de vraag of ze nog geld bezat haalde ze met zekere trots een beurs met 11 kreuzer voor den dag. De vrouw werd vrijgesproken en zal naar Wilna worden overgebracht. Naar aanleiding van de verwijten in Zwitsersche en Duitsche bladen tot het bestuur der Exploitatie Maatschappij gericht, omdat bij het betreurenswaar dige spoorwegongeluk te Vlissingen niet dadelijk het lyk gevonden is van mejuf frouw Roth, heeft de Zwitsersche gezant te Berlfin aan de Neue Ziiriclier Zeitung het volgende medegedeeld: Door nauwkeurig onderzoek ter plaatse heeft de gezant de overtuiging gekregen dat slechts een samenloop van ongeluk kige omstandigheden de oorzaak is ge weest waardoor het lijk van zyn dochter eerst twee dagen na het ongeval ontdekt is kunnen worden. De beide conducteurs, de eenigen die wisten dat er in de aan den postwagen verbonden coupé eene dame zat, en aan een van wie in het bijzonder opgedragen was voor mejuf frouw Roth te zorgeD, kwamen by de ramp onmiddelyk om het leven. Aan de beambten die de wagen dadelijk wilden onderzoeken, verzekerde de posteonduc- teur ter goeder trouw, dat er geen rei ziger in had gezeten. Toch doorzochten de beambten den wagen nog met een lantaren, maar zy konden het lichaam van mejuffrouw Roth onmogelijk zien, omdat zy, door den schok van de banli gevalieD, onder de kussens en het afge broken houtwerk bedolven lag. Dienten gevolge kon de ontdekking eerst ge schieden toen de wagen naar buiten werd gehaald om hersteld te worden. De heer Roth voegt by deze mede- deelingen de verklaring dat hy den be ambten van de Spoorwegmaatschappij wegens de oplettendheid en welwillend heid, hem na het ongeluk in alle opzich ten betoond, in de hoogste mate erken telijk is En hij verzocht uitdrukkelijk den Zwitsersche en Duitsche bladen, die dadelijk met hunne aanmerkingen voor den dag zyn gekomen, thans ook zyne lezing van het geval, de juiste, op te nemen. liet wonder van ecu Engclschcii generaal. Men bericht uit LondenOm het Parlement te doen begrijpen boe groot het bijgeloof in Soedan is, vei haalde bekende Lord Charles Beresford in de Mahdi-debatten een geschiedenis, waarvan hij zelf ooggetuige was. Een groote Sheik was gevangen genomen en werd voor een Engelschen gene raal gevoerd, die hem over den Mahdi uitvroeg. «Is hij een man Gods?" «Zeker," was het antwoord. «Waar vandaan weet gij dal?" «Omdat hij wonderen verricht." «Werkelijk", vroeg de genei aal, «wat was dan zijn laatste wonder?" De She.k ant woordde ernstig: «Hij kwam naar Khaitoem en wilde naar Omdurman. Hij had geen boot, daar bad hij en een krokodil kwam uit den Nijl en droeg hem naar Omdurman". «Hebt gij dat gezien «Dat niet", was het antwoord, «maar personen, die het zagen, hebben het mij verteld". De generaal had een glazen oog en zeide tot den man«Wanneer ik een mijner oogen er uit neem, in de lucht werp, weder opvang en op zijn plaats terugbreng, zoudt gij dan den ken dat ik een Mahdi ben «Ze ker." De generaal nam zijn glazen oog in zijn hand en deed wat hij gezegd had. De Sheik viel op zijn knieën en riep«Allah is groot gij moet een Mahdi zijn." Cliiiicczen. In het Wilhelmina-Gasthuis te Am sterdam liggen twee Aziaten, ver moedelijk Chineezen, ter verpleging, die geen enkele Europeesche taal spreken. Het is naar De Tijd meedeelt moeilijk met hen orn te springen, want begrijpen doen zij ook al heel slecht. Een van hen b.v. kan men maar niet aan het verstand brengen, dat sommige drankjes niet moeten doorgeslikt worden, maar dienen om te gorgelen. Aan dit experiment on derwei pt de man zich niet, maar speelt alles naar binnen. Op de ge zondheid der medepatiënten werkt de tegenwoordigheid der zonen van het Ilemelschc Rijk niet slecht, want er wordt heehvat om hen gelachen. De heeren schijnen onderling overhoop te liggen want ze wisselen gpen woord met elkaar. Een hertog van Hamilton? Uit Weenen wordt aan de Bert Lokal. Anz. het volgende geschreven dat nogal opschudding verwekt. De politie der Oostenrijksche hoofd stad heeft een Engelsehman aange houden, zekeren Gunn, die onlangs daar was aangekomen in gezelschap van een man, Sanders genaamd. Gunn verklaarde, wijlen de hertog van Hamilton te zijn, broeder van gravin Festeties, welke zich tegen woordig in Weenen bevindt. Het begaf zich met Sanders naar het Engelsche gezantschap, 't welk de politie verwittigde, zeggende, dat die vreemdeling ten onrechte den titel van hertog van Hamilton aannam en Gunn werd aangehouden. Over Sanders heeft men nog geen inlichtingen. Gunn echter beweert lord Charles Hamilton te zijn, tweede zoon van den elfden hertog cn aldus de rechtmachtige bezitter van den hertogelijken titel. (Jij vertel!, dat hij omstreeks 13 jaar geleden, ten gevolge van een duel, naar Zuid-Af- rika ging en hij van daar zelf ziji doodkist naar huis zond, onder de bewaking van twee bedienden. Sedert 1886 woonde Gunn, zooals hij zich voortaan noemde, in Zuid Afrika. Hij was nu evenwel naar Oostenrijk gereisd, om zich kenbaar te maken aan de eenige nog levende zuster van lord Charles, gravin Paul Festeties. Gunn is nog steeds in hechtenis. Onder zijn papieren heeft hij een uitknipsel uit een blad, 't welk den tekst bevat eener beëedige verkla ring, afgelegd voor den rechter in Pretoria, den 19en Augustus 1897 zeggende, dat hij de zoon is van William Archibald, lien hertog van Hamilton, en prinses Mary van Baden. Hij verliet Engeland, zegt, het docu ment, tengevolge van een duel in 1886; zijn dood werd evenwel «be wezen" en de begrafenis had plaats «Op mijn bevel", zoo luidt het verder, «werd een doodkist, gevuld met stoffen, die nagenoeg mijn ge wicht hadden. Deze kist werd bij gezet in de kelders van Hamilton Men mag ze openen wanneer men wil, en men zal er het bewijs vinden dat ik er niet in begraven ben. Ik doe deze verklaring voor 't ge val ik onverwacht kwam te sterven, teneinde den titel voor mijnen zoon te behouden. Ik trouwde onder den naam van Gunn met de weduwe Maria Theresia Fuchs, en heb twee kinderen uit het huwelijk, een dochter en een zoon. GeteekendCharles Hamilton, alias Gunn". Lord Charles George Archibald tueede zoon van den Men hertog, stierf in Mei 1886, zonder nakorne lingschap, staat er in Burke's «Peerage". De boei van Antlrée. De koning van Zweden heeft Vrij dagmiddag do leden van het «Inter nationaal Hydrografisch Biologisch Congres" op zijn slot in audiëntie ontvangen. Hier werd de brief van Andrée, die bij IJsland in een boei gevonden werd druk besproken. Nansen, met uien de koning zich levendig onderhield, was sari oordeel, dat, zoo Andrée er in geslaagd was, met den ballon neer te dalen, en een boot, wapens en ammunitie mee te voeren, men gerust mocht aannemen, dat hij gepoogd had Groenland te bereiken, en ook werkelijk bereikt had, en dat daar de expeditie door middel van de jacht in iiaar onder houd zou kunnen voorzien. Onder deze omstandigheden zou Andrée waarschijnlijk door de Zweedsche expeditie-Rathorst of door de Dcen- sche expeditie-Arndrup worden aan getroffen. In elk geval kan men volgens Nansen vóór September 1899 geen lijding verwachten. Spoorwegongeluk. Gisterenmorgen werd het aantal spoorwegongelukken weder met één vermeerderd, doordien te ongeveer 7 uur een zandtrein der S.S. derail leerde ter hoogte van de Jeremibrug onder Utrecht. Drie wagens lagen dwars over den weg; één der beide hoofdsporen was geheel versperd. De materieele schade is nogal aanzienlijk. Een dure hoed. Naar gemeld wordt moet een dwaze Amerikaan 2720 dollars voor den hoed van president Loubet, die in aanraking kwam met den stok van graaf Christiani, hebben geboden. Óf de president den koop gesloten heeft, meldt het verhaal niet. Eenige getallen. De sterke drank kost ons aan direkte uitgaven p. m. 90 millioen per jaar; het bier 30 millioen, de wijn 5 millioen. Totaal 125 millioen. Voor die 125 millioen gulden jaarlijks kan men 160 duizend huisgezinnen on derhouden, door elk huisgezin jaar lijks f 780= wek el ijk f 15 te geven. Elk huisgezin schattend op p rn 5 per sonen wordt dat te samen 900 dui zend personen of bijna 2 maal zoo veel als er in de provincie Gelder land te samen wonen; of bijna 7 maal zoo veel als er in Drente wonen. Nog anders. Men zou er mede kun nen onderhouden 50 steden zoo groot als Zutfen, of 100 zoo groot als Assen, of 90 zoo groot als Bergen op Zoom, of 60 zoo groot als Sneek. Nog iets anders. -Voor de ruim 80 millioen gulden jaarlijks aan sterken drank wordt het 219 duizend gulden eiken dag of 9 duizend gulden in elk uur, nacht of dag, of ruim 150 gld. in elke minuut. Voeg daarbij de verminderde werkkracht, onge luk, ziekte, krankzinnigheid, en al de jammeren er aan verbonden en vraag U dan, lezer, eens af. of ge dat moogt laten blijven zoo. Moet ge niet meehelpen aan het uitroeien van dat kwaad? Weg met alle alco holische dranken 1 G. P^ITTMANN jl> en S W/L. VANJLS, died? ook lihiaeiiac-wederzijdsclie familie, hartelijk dankzeggen voQr ^^groote^^elangs^liftg bij Amersfoort, 20 Juni 1899. DynfS Juni ovèrleed j I te Utreclit in den ouderdom I van- ruim 87 jaar, Onze I I gejjèfde vader en Jigjiuwd- j I vader de heer MN PIETER VAN WISSELINGH J. J. P. VAN WlSSELINGH. G- M. J. VAN WlSSELINGHj VAN WlSSELINGH. I Amersfoort, 19 Jufti-1899.1 Op goede»-- stand wordUyb'or plaatsing van een liet ktmteu gebouwtje, dienend als-''werkplaats voor een Heer,;'" Aanbiedingen onder No. 10 bureau van dit blad. Kasseiers, Commissionnairs .In Effecten. Eff'eören, Coupon», Buiten- landscp galdi JFrolonga tiën Beleningen, tncasseeren en ver schaffen van Wissels op Bjatfen- en Bttitenland. KanOooR^IJtttrfliiiizen 288. Ü5ïë8SE^ hhit goedkoopst en beste adres -voor WESTSINGEL hoek VARKENMARKT. VAMERSFOORT. AHANDELGEBAK 45 ct. p. 5 ons. BOTERGEBAK 40-en 30 ct. p. 5 ons._. GEM. BRUIDSUIKER 35 en 40 ct. per ons, enz. Alles prima kwaliteit. Aanbevelend. Op den 26 iDlti, (niet 28 Juni zooals verkeerdelijk werd gehield) in het Lokhorster Bosch te Amersfoort, zoowel voor Binneji als Buitenlandsche Zending^Ver- schillende sprekeraJ_^Jdtmek en Zang. Zie veraër komende be richten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2