GEMENGD NIEUWS. men weet, heeft gemelde vereeniging het noodige terrein gratis ter beschik king gesteld. AAN DB DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortroinmels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, i/Longcott," Gunners- bury, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden er op »dat de aan gifte van jongelieden, die gedurende de a.s. winter kosteloos militair onderricht wenschen te ontvangen, den 1 Juli a.s. wordt gesloten, en dat na dien datum geen verzoeken om toelating kunnen en mogen wor den aangenomen." Zondag 18 dezer werd alhier een tweede vergadering gehouden van de directrices der hoogere burger scholen voor meisjes, bijeengeroepen en geleid door dr. F. G. Groneman, directeur der Rijks H. B. S. te Gro ningen. Er is voornamelijk gesproken over de slotsommen van hetgeen in de eerste vergadering, gehouden te Utrecht in April, was behandeld geworden, waarover door den leider der bijeenkomst een uitvoerig rapport was opgesteld, dat bij de leden had gecirculeerd. Dit betrof de program ma's der verschillende scholen, de vergelijking daarvan met het pro gramma der jongensscholen, de ver anderingen, die met het oog op de tegenwoordige inzichten omtrent de behoeften der vrouwelijke jeugd daarin wenschelijk moeten worden geacht, de geschiktheid der meisjes, voor strenger wis- eri natuurkundig onder wijs, enz. Onder hetgeen verder aan de orde was, nam de quaestie van de subsi- dieering der middelbare scholen voor meisjes door bet rijk, vooral met het doel om het middelbaar onderwijs voor meisjes meer algemeen te maken, een voorname plaats in. De vergade ring besloot stappen te doen orn de aandacht der hooge regeering opnieuw op dit gewichtig belang te vestigen. Zes van de elf scholen waren op die vergadering door haar directrices vertegenwoordigd De directrice van de school te Dordrecht, door onge steldheid verhinderd, had door een uitvoerig schrijven baar meening over sommige punten aan de verga dering bekend gemaakt. Overtuigd van het nut dei- bijeenkomst, besloten de dames tot een derde vergadering, te houden in November a.s. en spraken zij den levendigen wensch uit, dat alle elf collega's dan tegenwoordig zouden zijn. Ulr. Dagbl. De Eerste luitenant J. P. J. Ver- berne err de Tweede luitenant E. A. van Enschut beiden van het 5e Regi ment infanterie zijn aangewezen lot het volgen van den Schietcursus, welke van 10 Juli e k. tot 31 October d.a.v bij de Normaal Schietschool te 's Gra- veuhage zal worden gehouden. Door den Minister van Oorlog zijn benoemd tot Vaandrig bij het 5e Regiment infanterie, de reserve ser geanten A. A. Kramer en J. H. M. Rutten beiden van genoemd korps. Aan de militaire wielrijders J. A. Uingman en S. IV. M. van Berkel, behoord hebbende tot het 5e Regi ment infanterie, is wegens volbrach ten diensttijd een eervol ontslag uit den dienst verleend. Met ingang van 1 Juli zijn aangesteld ten postkantore alhier tot hoofdbesteller J. A. den Tieter, thans conducteur der brievenmalen te Utrecht; tot besteller D. Klaarenbeek. postbode op Stoutenburg. De benoeming van een derden besteller wordt eerlang verwacht. Twee hulpbestellers werden ont slagen, terwijl hunne plaatsen niet meer werden aangevuld. liet personeel bleef dus in aantal gelijk en bestaat nu uit 18 besteller s en '2 vaste hulpbestellers. Bij Kon. besl. van 24 Juni is tot Kolonel Commandant van het 5e regiment infanterie benoemd de luit.-kol J. van Wijk van het 7e regiment. Morgenavond te acht ure zal er door de Muziekvereeniging »Caecilia« op den Ilof eene uitvoering plaats hebben. De kegelclub «Acht orn don Koning" mocht op de kegelwedstrijd te Apeldoorn weder het genoegen smaken eene groote verguld zilveren medaille te behalen. Er werd door circa 190 clubs ingeschreven endoor 150 clubs geworpen. Anderhuiven dag lang ongeveer stond bovengenoemde club aan den len prijs »de Zilveren lauwerkrans" aangeboden door de gemeente Apel doorn. Do eereprijs van de Koningin werd behaald dooi- Amsterdam met 18 houten meer. Door den heer Biatichi werd tevens een personeelen prijs behaald. Wij wenschen deze club, die immer kranig uit het strijdperk treedt nog veel succes toe. De opening der jacht op water wild, met geweer of inet slagnetten, en het vangen van eendvogels in eendenkooien »of daarmede gelijk- staanden toestellen", is in deze pro vincie bepaald op Zaterdag 8 Juli a.s. Bij de Maandag ten Raadhuize gehouden aanbesteding van liet schoon maken enz. van do Hoogere Burger school en de vier Lagere scholen werd ingeschreven als volgt* 11. van 't Holl, Hoogere Burgerschool 1 230, Lagere scholen f887; II. Vei lieij f *234 en f944; Ph. Smit f230 en f897; J. R. van 't Holl f224 en f 800. Het werk is opgedragen aan den minsten inschrijver. In de eind-vergader ing voor het loopende jaar van het plaatselijk Departement, der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" werden be noemd: tot lid van het Deparlements- bestuur dr. Ph. 11. Poyrot, in de vacature, ontstaan door het niet aan nemen van dat mandaat door den heer P. van de Marktot lid dei- Commissie van de Huisvlijtschool de heer N van Veen, aftredend; tot leden der Commissie van het Zieken fonds de heeren B. A. van Ruyven en II. W. van Esvèld, beiden aftredend, en de heer H. H E. Morren Sr. in de vacature ontstaan door het vei trek van den heer II. W. Pistorius; tot leden van de Commissie voor de Volksbibliotheek de heeren J. van der- Horst en B. A. van Ruyven, beiden aftredend. Programma der muziekuitvoe ring, hedenavond te half acht op het terras van »Amicitia« te geven dooi de stafmuziek vari het 5e regiment infanterie, onder directie van den lieer G. K. G. van Aaken I»The Handicap", marsch George Rosey. '2. Festival OuvertureLeutner. 3. nAccelerationen", Walzer Joh. Strauss. 4. Grande jfantaisie de l'opéra »Les Dragons de Vdlars"Maillart. 5. Ouverture »Phèdre" Massenet. 6. Balletmusik und Ilochzeitszug aus der Oper »Féramors" A. Rubinstein. I. Bajaderentanz. II. Liclitertanz der Braute von Kaschmir. III. Hochzeitszug, 7 (a. Entr'acte aus tRosemunde" Fr Schubert, "(b. ïWir spiclen soldat" Etlenberg. 8 Fantaisie dramatique de l'opéra •Hamlet"Amb. Thomas. Zondag ontstond op een stuk heidegrond, gelegen aan den Dolder- sehen weg brand, die door spoedig aangebrachte hulp van aldaar omwo nenden, met zand werd gebluscht De schade is dan ook gering. Tot Candidateri voor bet lid maatschap van den gemeenteraad zijn gekozen Voor district I le JAN v. d. BRINK, gesteld door: J A. E. Jagtenberg, II. Kreikamp, M. R. N. Oosterveen, II. Salomons, G v. d. Kamp, J. K. Wendt, L. J. de Gans, H. de Gans, C. II. van Doorn, B. Ruitenberg, T. v. d. Vuurst, K. Kok, Job v. d. Kamp. 2e H. W. VAN ES VELD en J. D. ROLANDUS HAGEDOORN. gesteld door I. Hooikaas, .1. v. Spiegel, W. N. Coenen, M. Klassei', G. Schimmel, L. v. Achterbergh, C. Akkerman, B. D. Best, Bronder a Biandis, Bauling, J. J. v. d. Eist, Steinbuch, A. J. Krieger, Groote, Dr. Rinkel, J. C. Schrijver, J. C. van Aaken. 3e. H. W. VAN ESVELD en J. G. KLEBER, gesteld door: M. II. Pel, C. M M. Vermolen, J. A. G. de Jong, G. Boekenoogen, H. G. Putman, J. Donnerhuizen, J. J. H. Putman, M. van Lingen, IJ. R. Fijnen- berg, .1. Tb. van Lent, P. W. L. Zeeman, A. H. van Kalken. J. G. KLEBER, gesteld door: B. v. 't Eind, Veis Heyn, T. v. Daal, D. Schimmel, K. Teeling G v. Eist, J H. Boks, J. J. Berends, J. v. Bottenburg, P. Boks, A. M. v. Bern mei, M. Vernooys, G. G. A. F. Ricbardt. Voor district II le. A. A. HAMERS, gesteld door: E. W. J. Wentink, .1. Zeeman, H. Schimmel, J v. d. Geld, A L Welling, K. H Ramselaar, M. A. Ramselaar, L. 1). B. Rompel, (1. II. de Reuver, J. P G. Kok, C B. Kok, [I. J. Bonnier. F. .1 11. Sanders, H. C. A. de Jong, Ph. Smol ders en J. M. v. Munster. 2e. J. G. KLEBER, gesteld door: G. v. Nieuweiihuizen, A. M Donner,H. Hoogeveen, G.Koning, W. Ruitenberg W. Schimmel, J. Schaap, II. W. Nieuwboer, 11. Meerlen, D. W. Gillissen, A. Vonk, A Lam- breclrts en J. Rens. J. G. KLEBER. gesteld door: E Klasser, M. Pool, C. J. F. Prins, M. A Klein, J. M. J Hoog, R v. 't Roll, J v. d. Hart, A. Schimmel. I). Prins, II. Veldman, D C. Prins, J. .1. v. Beek, A. de Kruyff, S Meyers en I'. v. d. Iloofl. Voor district III J. v. LOENEN MARTINET en H. J. WOLTER, gesteld doorE. II. Ruitenberg, L v. Dommelen, W. v. Schaik, J. D. Lammers van Bueren, M. Bonkamp, L. J. v. Duinen, Rost, R. J. Sohoernan, H. J. Snijders, M. v. Boek, J. v d. Plank, A. Veen. J W. Uteris, J. M. Roorns. G. J. Buys, Rieber, 11. W. Schreuder, J. de Wit, N. W. v. Woudenberg, J van Ravel. Hage- doorn, N. Janse, G Muys. J Woudstra. J. v. LOENEN MARTINET, gesteld door-: H. v. Achterbergh, II j. v. d. Brink, B. Haltinck, 11 W. M. Brand, O. L. Veenstra, .T. A. Huisman, H. 11endriks, G. J. Duyts- lioff, H. v. Ee, G. Bikker. A. M. TROMP v. HOLST en Mr. J. G. A. v. ZIJST, gesteld door: II. v. Haselen, II. Koning, R v. d. Buig. E. .1. v. Ommen, W. Brouwer. P. v. Veen Jr., A. Broers, G. v. Eeden, A. v. Eeden, W. C. Dijkgraaf, G. Lummel. Hardenbroek v. Animerstol. L. O. Verkerk, D. Wnytiers, J. N. Bal- langee. J. W. Jorrssen, D. Rubers, H. J Snijders, J. (f. A. Meeuwseu, E. Otte, J. Blom, G. v. Nieuweiihui zen, Job. v. Nieuweiihuizen, B. Look horst en J. C. Lüngen D. P. Hamers, II. Born, J. C. E F. Kamerbeek, Jos. P. 11. Hamers, P. II. A. Lohmann, L J. Luycx, J. A. Hamers, E. Botti, P. J. B. Jacobs, A. Bont, Job. v. IiikJ. G. A Meeuwsen, N. L. v. Beek, Th. A. M. Vermolen. De candidaten voor distr. I zijn dus: J. v. «1. BRINK, II. \V. v. ESVELD, J. G. KLEBER, J. D. ROLANDUS HAGEDOORN. District II. A. A. HAMERS, J. G. KLEBER. District lil. v. LOENEN MARTINET, A. M. TROMP VAN HOLST, II. J. WOLTER, Mr. J. G. A. v. ZIJST. Dij den uilgever N. J. BOUN, te Amsterdam, is bet 1ste nummer verscbeuen van BOON'S GEÏLLU STREERD MAGAZIJN. Dit Nederlandsche tijdsehrilt zal geheel worden ingericht als de bekende Engelsche «Magazines"veel en velerlei geven, fraai uitgevoerd voor weinig gehl. Elke novelle, elke schets, elke roman, elke beschrijving zal rnet fraaie platen worden geïllustreerd van de beste teekenaars. Van de moest bekende auteurs, o.a. van Weruméus Buning, Chappuis, Thèrèse Hoven, Truida Kok, Louise Stiatenus, J. A. Holtrop, Frans Net1 scber en F A. Buis, zal steeds het beste worden opgenomen Opdat dit tijdschrift onder ieders bereik kan vallen heeft de uitgever den prijs zeer laag gesteld. Elk nummer, bevattende een schat van verhalen en tal van platen kost slecht 35 cents; men kan zich voor de zes nummers, welke dit jaar verschijnen, alzoo voor f 1,95 abonneeren bij den boekhandelaar G. J. Slothouwer alhier, bij wien ook de le aflevering ter inzage voorhanden is. Hecswijk. Wat is Heeswijk toch mooivooral op een zonnigen lentedag, een weelde van frisch eikegroen, lange lanen aan alle kanten van groote eiken, boog opgesnoeid, waar tusschen de oude gtijze torens van bet kasteel te voor schijn komen, een vreemd contrast van jeugd en ouderdom, dat jonge groen en die oude grijze steen! Boven en onder die hoornen de fijn blauwe lucht, ett de zon, die tintelt in de grachten van bet kasteel, of bet wuivende jonge koren en de prachtige weiden doet glanzen. Zoo doet Hoes- wijk zich op zijn voordeeligst voor*. Het trekt vooral tegenwoordig veel bezoekers, o.a. II. Zondag een groot gezelschap ingenieurs. Over een jaar zal het er eenzaam en stil zijn, dan zijn alle kostbare antiquiteiten ver kocht of ten vei koop gereed. De reden, dio zooveel vreemdelingen daarheen lokt, is dan vervallen, en wijd en zijd, veelal naar't buitenland, zullen de mooie kostbaarheden ver spreid worden. De catalogus, in vier talen, wordt binnenkort gedrukt en de heer Adarna van Scheltema is bezig aan bet rangschikken van allerlei voorwerpen, bet reinigen van oude schilderijen, in de hoop van den naam van een beroemd kunstenaar te vinden, enz. «Wat een kunstschatten uit alle tijden en landen! Zóóveel, dat men dagen noodig zou hebben, om alles goed te zien. en tevens de vrijheid om veel uit donkere boekjes te balen portretten en gobelins uit smalle gangen zonder licht, kristal, porselein, prachtige bibelots, gouden sieraden uit kasten, waar zij op elkaar ge stapcld liggen Alleen bet ijzerwerk en de wapenen worden 3 Juli ver kocht, liet andere over een jaar. «Het kolosale palmenhuis werd onlangs opgehouden voor f 1500, de eigenlijke waarde er van is f 10000. De reusachtige palmen konden even min verkocht worden, zij waren te groot De andere mooie planten gingen bij koopen van f 25 soms weg. terwijl zij een waarde van f 250 a f 300 vertegenwoordigen. De tuinman, die ze jaren lang met zooveel zorg gekweekt had, zag ze met tranen in de oogen voor zoo weinig weggaan. Zeker is de weinige publiciteit, die men aan den verkoop gaf, hieraan ten deele schuld. De latere verkoopingen zullen te 's-Boscli worden gehouden in bet Casino. Vóór dien tijd zal echter een collectie, zooals men zelfs in 't buitenland maar zelden vindt, zeker nog velen trekken, te meer daar het kasteel met de stoomtram van 's-Bosch zoo gemakkelijk te bereiken is en de aardige restauratie, die er vlak bij ligt, aan een der lanen, zulk een prettig rustpunt aanbiedt." Wat «leed hij er ook? Onze vroede vaderen zoo schrijft men ons uit Granrsbergen, van 21 dezer waren beden ter raadsver gadering vereenigd lievige ontroering verwekte de rnededeeling van den Voorzitter: «Mijne heeren er slaat een reporter buiten, die op de vergadering wil komen." Een der edelachtbare», bedeesd «Is dat een gevaarlijk dier, burge meester?" Voorzitter: «Gevaarlijk we); maar liet is geen dier. Het is zooveel als een verslaggever van een krant. Ik heb lietn al gezegd, dat ik hem hier niet hebben wou en de raadsleden evenmin, en dat ge bet wel wat vreemd zoudt vinden. Maar bij ant woordde, «lat volgens art. 43 de raads vergaderingen in liet openbaar moe ten worden gehouden, en dat de hee ren aan dat vreemde wel zouden moeten wennen. We moeten hem dus wel toelaten maar laten we ons voor hem in acht nemen." Een ander raadslid «Zoo'n bi u- tale rekel! wat heeft hij met onze zaken te maken? Maai* we zullen er wel niets aan kunnen doen, als burgemeester bet zegt." Wordt besloten den verslaggever toe te laten, die even daarna verschijnt en door de meeste raadsleden met wantrouwige' blikken wordt beloerd, liet natuurwonder, dat men ter Grams berger raadsvergadering nog nooit had waargenomen was de verslag gever van de Dedcmsvaartsche en Gramberger Courant. Zondagavond te ruim TA werd brand ontdekt in den Noordelijken vleugel van bet stationsgebouw te 's Hertogenbosch. Boven de machinekamer bevinden zich de woningen voor don machinist en den adjunct-stationchef, de heer (luitjema. Deze bespeurde, toen hij zijne woning, welke boven die van den machinist gelegen is, binnentrad, een kronkelend vlainineje. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dal liet vuur al geducht in de woning van den machinist buis hield. Het duurde geruimen tijd eer de brandkraan in werking was en nog langer eer de gemeentelijke brandweer water gaf. Het vuur bieidde zich middelerwijl snel uit en bad zich ai spoedig mede gedeeld aan liet houtwerk der reus achtige overkapping, die natuurlijk kurkdroog was. De brandweer bleek onvoldoende. Do kap is inwendig geheel vernield; den ganschen nacht bleven de spn ten water geven. Hot is voornamelijk aan liet stations- personeel te danken, dat alles nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Toch is de schaile aanzienlijk. Do inboedel van den adjunct-chef en den machinist hebben veel geleden, die van eerstgenoemde alleen door waterschade. De boedel van den machinist was niet tegen brandschade verzekerd. In de Palmstraat le Rotterdam heersclite sinds Donderdagavond groote opgewondenheid. Zekere Brongers woont tiaar met zijn zoons en eenige jongere kinderen in een oud en ver vallen huisje. Donderdagavond wer den de politieagenten Den Broeder en Bart gewaarschuwd, dat B. eene vrouw mishandeldetoen zij ter plaatse kwamen vluchte B. zijn woning bin nen en kwam met een stuk ijzer terug om de politie te slaan, waarbij hij een der agenten in zijn woning meesleurde, waar deze geducht ge slagen werd; de beide agenten wer den toen door den woesteling de straat opgedrongen, waarna hij zijn deur sloot en zicli in zijne woning verschanste, de agenten met een re volver dreigende. Hetzelfde antwoord ontving ook de politie-comnnssaris Socr, die hem sommeerde de deur te openen. Den geheelen avond en ook den volgenden dag stond een talrijke menigte voor de woning verzameld de politie hield buiten de wacht, ge reed om den man te arresteeren, zoodra hij zou buiten komen. Zaterdag begaven zicli de politie— inspecteurs Bonk(onze voormaligestad- genoot) en Soetens, met een bevel schrift tot inhechtenisneming van de rechtbank, naar de w oning en eiscliten toegang. De zoon van Brongers loste drie revolverschoten op de inspecteurs, die daarop terugschoten. De inspecteur Bonk werd door een kogel in de maagstreek getroilen, terwijl de oude Brongers een kogel door de rechterpols kieeg. In het Ziekenhuis werd de kggel verwijderd. Tegen één uur waren de deuren en ranipn door de politie opengebro ken en werden de geweldenaars ge kneveld. Verschillende gevaarlijke werktuigen werden in hun woning aangetroffen. RECLAMES. Alg.nicenc verzwakking. Waarom eet men? Natuurlijk om zich te voeden. Inderdaad, de spijzen die tot het onder houd van het lichaam dienen zijn eerst door de maag verteerd, vervolgens de vochten, ver oorzaakt door de werking van dit orgaan vormen het bloed, dat zich in het geheèle organisme verspreidt. Indien deze werkingen uiet geregeld plaats hebben, verzwakt zich het bloed en de maag zelf verzwakt en vermoeit zich. De eetlust verdwijnt en er ontslaat somtijds eene verslapping welke ernstige wanorden kan veroorzaken. Men moet dit kwaad op krachtdadige wijze tegengaan en het volgende geeft het raiddel daartoe aan. De lieer F. Harkink, te Zwiep bij Lochem, schrijft ons: »Ecn w.öórd van dank voor Uwe Pink Pillen. Ze Jiptfben mijne vrouw het best geholpen van al ae middelen die wij beproefd hebben. Zij leed sedert twee jaren aan zenuw ziekte, hetwelk gepaard ging met zenuwpijnen die haar ondermijnden en geheel verzwakten. Tevens ondragelijke pijnén in den rug en in 't hoofd. Wij wilden e£ eerst geen geloof aan hechten, doch kunnen onze vreugde niet beschrijven onze ingeving gevolgd te hebben. Wij raden ze eenieder dan ook met warmte aan en zjjn U duizenQ* maal dankbaar." Men geve acht datVfle echte Pink Pillen van Dr. Williams zicli* in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop rnet blauwe fetters gedrukt staatPilules Pink pour PersomSs Pales du Dr. Williams. Verder moet zich <*p ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit stirookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijsi.T5Gld. de doosO.Gldirjper G doozen. Eenig depot houder voor Ned opland: Sn a bi lil, Steiger 27, Rotterdam. Voor, de gebruikswijze raadplege men de ingesloten#ihollondsche Circulaire. Zoo U den prijs;.der echte Pink Pillen van Dr Williams niet $ilt betalen, houdt dan Uw geld in Uw zak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Mger dan 26000 genezingen tot op 1 Januari 1899%pct de echte Pink Pillen. Andere ziekten welkÖfcdezelfde oorz ben, zooals rheumatiek, huiIfeftftetlMI,1 algemeene zwakte, beenziekte bij het kind en somtijds de tering zijn door hun gebruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vergemakkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2