NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. No. 52. Zaterdag 1 Juli 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. 5) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Terwijl in de Belgische Kamer be raadslaagd werd of liever gerede twist, stond bniten een groote menigte te wachten en toen de vergadering geschorst werd verschenen de socia listische afgevaardigden aan de deur van het Paleis der Natie, waar zij door het publiek buiten, luide werden toegejuicht. Politie en gendarmes chargeerden en drongen het publiek gedeeltelijk terug, waarbij ook de afgevaardigde Destrée een klap met de sabel opliep, doch een ander deel slaagde er in zich voor de deur van de Kamer op te hoopen. Terwijl Furnémont uit een der ramen een toespraak hield, wisten de gendar men de menigte die de politie uit jouwde en uitfloot ten slotte toch te verspreiden. Te zes uur verdrong er zich een dichte menigte voor de rijen poli tieagenten en gendarmes te paard en te voet, welke de Koningstraat had den afgezet. Zij werden luide door het publiek uitgejouwd. Terwijl de gendarmes met getrokken sabel de menigte trachten te verstrooien, viel er een huzaar van zijn paard, het geen het volk deed juichen. Doch weldra kwamen de socialistische af gevaardigden uit de Kamer, welke zich nu aan 't hoofd van de menigte plaatsten die in optocht, onder het roepen van »leve de republiek" en dergelijke uitroepen zich in bewe ging stelde. De loop van de trams werd er door gestremd. Toen de stoet in het Park kwam ontstond er een vechtpartij tusschen gendarmes en publiek, om daarna met liberale en socialistische leiders aan het hoofd naar de Groote Markt te trekken, waar Vandervelde een redevoering hield. De winkeliers in de straten welke de stoet doortrok, sloten hun winkels. Een ernstige botsing met de politie had er op de groote Markt plaats toen er een druk bezochte vergade ring in het «Volkshuis" uitgang. Daar de monigte met steenen wierp, gingen de gendarmes haar met de blanke sabel te lijf. Er werd van weerskanten ook geschoten, waarbij verscheiden gewonden vielen. Ten slotte wist de politie de straat echter schoon te vegen. De burgemeester hart een kennis geving uitgevaardigd waarbij ver boden wordt dat meer dan vijf per sonen op straat samenscholen. Overal waren politieposten opgesteld, gereed om uit te rukken. Ook in de provincie hebben op ver schillende plaatsen betoogingen plaats gehad o.a. te Gent en Luik zonder dat echter ernstige wanordelijkheden voorkwamen. Te Luik spoorden enke le sprekers liet volk tot verzet en plundering aan. Een der sprekers zeide o.a. «Vroeger waren de Luikenaars als het moest, niet bang om te plunde ren en de paleizen van bisschoppelij ke hoeren in brand te steken. Laat ons waardige nakomelingen zijn Nader wordt nog gemeld, dat de ongeregeldheden tot 2 uur in den morgen hebben geduurd. Het belangrijke feit van gisteravond was de aanval op een tramwagen van de Beurs naar de Place Stephanie. Het spatbord van den wagen werd door drie kogels doorboord, de con ducteur werd tweemaal getrolfen, liet paard werd in den schouder geraakt. De wagen werd omgeworpen, het paard moest wordon afgemaakt. De Gazette beweert, dat er een honderdtal gewonden zijn, waaronder zeven of acht ernstig. Zooals men weet, is de aanleiding tot de agitatie het nieuwe kieswetontwerp. In 1893 kwam de tegenwoordige kieswet tot stand. Overal in den lande heerschte toen agitatie voor algemeen stemrecht hetgeen ook op voorstel van professor Nyssens werd verleend, waarbij echter tevens, om den over wegenden invloed der arbeiders op de volksvertegenwoordiging te tem peren het meerstemmig kiesrecht werd ingevoerd, d.w.z. de vei inogenden en ontwikkelden kunnen twee of meer stemmen uitbrengen tegen de arbeider een stem. Hiermee voorloopig tevreden staakte men de agitatie. De clericalen kregen verreweg de meerderheid in de Kamer, terwijl daartegenover slechts een betrekkelijk klein aantal socialisten kwam te staan en de liberalen zoo goed als geheel niet vertegenwoordigd waren. De katholieke partij lioerscbte toen na tuurlijk geheel in haar eigen geest, gaf alle vrij wordende posten aan haar partijgenooten en hield den door de liberalen dringend verlangden alge- meenen dienstplicht tegen. Daar ook andere belangen dei- minderheden niet werden behartigd, verbonden zich de liberale, christelijk- democratische en socialistische partijen tot een zoogenaamd Kartell, waarbij men overeen kwam dat aan elke partij op de gemeenschappelijke lijst een met haar partijsterkte overeen komend aantal zetels bij verkiezingen werd ingeruimd. Indien dat doorging dan zou de clericals partij vrij zeker het onderspit hebben moeten delven. En om dat te voorkomen werkte de tegenwoordige regeering een wets ontwerp uit, hetwelk in die provincies, waar de clericalen zeker van hun meerderheid zijn, het huidige kies recht behoudt, doch dat in de overige, waar de andere partijen de meerder heid hebben, op liet meerstemmig kiesrecht de evenredige vertegenwoor diging toepast, zoodat in elk geval ook daar aan de clericale minderhe den een aantal zetels moet worden ingeruimd. De tegenwoordige Kamermeerder heid zou door deze wet wel wat worden ingekrompen, doch de heer schappij der clericalen zou dan on getwijfeld voor 30 jaar verzekerd zijn, gelijk de Belgische bladen zeggen. De stormloop tegen zulk een pariij- truc is dus begrijpelijk, daar Leopold I reeds den grondregel heeft vastge steld, dat geen maatregel door mag gaan, welke de heerschappij van een partij langdurig zou verzekeren. En deze grondregel heeft het Belgische volk geheel in zich opgenomen, zegt de Köln. Zeit. Wee hem, wie zich daaraan niet houdt. Na alles wat er reeds voorgevallen is, zou het zeker wenschelijk zijn dat het ministerie aftrad Dit is de eenige weg, die er over blijft. Want Van- denpeereboom wil de wet niet in trekken en de socialisten zijn voor nemens de beraadslagingen onmogelijk te maken. Ook de geweldige opge wondenheid in het land maakt dit noodzakelijk. De Indép. Beige is dan ook van meening dat het ministerie Vanden- peereboom reeds geoordeeld is en dat een nieuw Kabinet met de Lants- heere ais premier de beste oplossing der crisis zou zijn. Met het oog op den ernstigen toe stand te Brussel is koning Leopold onverwacht uit Ostende in de Belgi sche residentie aangekomen. Ook de voorzitter der Kamer, Beernaert, die afgevaardigde ter vredesconferentie is, is te Brussel gearriveerd om zelf de zittingen te leiden. Hij werd gisteravond door den Koning ont vangen, en had een langdurig onder houd met Z. M. De minister-president Vandenpeere- boom, bracht eveneens in den loop van den avond een langdurig bezoek bij den Koning. Het gerucht loopt, dat er gister avond een zitting van den minister raad gehouden is, onder leiding van den Koning. In Engeland wordt men voortdurend ongeduldiger met betrekking tot de hervormingen in Transvaal. Zoo heeft gister in het Lagerhuis een der leden gevraagd of Kruger nu nog al geen andere voorstellen dan die welke hij te Bloemfontein had gedaan, aan Milner had voorgesteld. Chamberlain antwoordde daarop, dat aan Milner inderdaad nog niets naders was meegedeeld. Milner zal nu trouwens ook wel niet verder in de zaak gemoeid worden. Naar uit Londen gemeld wordt heeft het bestuur van den soc. denro- cratischen bond besloten, tegen een oorlog met Transvaal te protesteeren, ofschoon liet betreurt dat aan de Uitlanders niet meer burgerrechten worden verschaft. Zondag 2 Juli wordt te Londen op liet Trafalgar-plein een protest-verga dering gehouden tegen een oorlog met Transvaal. Een groote vergadering van Johan- nesburgsche Israëlieten, eergister ge houden, beeft een motie aangenomen tegen de voorgenomen uitsluiting van het kiesrecht van hen die niet bewij zen kunnen dat zij Irun volle bur gerschapsrechten uitoefenden in het land vanwaar zij komen; door deze bepaling toch worden de belangen benadeeld van Russische, Rumeensche en andere joden. Een beroep tot wegneming van die bepaling wordt gedaan op den President, den uit voerenden Raad en den Volksraad. Woensdagavond te zeven uur is mevrouw Dreyfus te Rennes aange komen en zii begaf zich te voet naar de ongeveer 300 M. van liet station gelegen woning van mevr. Gedard, welke haar bereidwillig door deze weduwe tot verblijf is afgestaan. De ontvangst aan het station was vrij hartelijk. Honderden nieuwsgierigen groetten de zwaar beproefde vrouw, die nog slechts 28 jaar oud is, eer biedig. Het huis van de weduwe Godard wordt bestormd met bezoe kers, die mevrouw Dreyfus willen spreken en haar hun deelneming be tuigen zij heeft bekend laten maken dat zij zich daarvoor zeer dankbaar gevoelt doch niemand kan ontvangen, zij wenscht zich geheel op den achter- Naar het Engelseli VAN DAYRELL TRELAWNEY. Snel het trottoir verlatende, sprong ik op de trede van het achterbankj e van den koetsier. «Als je me het adres van je rit wilt meê- deelen, -krijg je een halven souverein van me,» zeide ik. »Top,» antwoordde de man met een wenk, welke mijn bloed aan het kooken bracht. Ik overhandigde hem het geld. «Longford's Hotel, Ridgway Street. Pas op, ga van de trede!» Ik knikte, liet mij op het plaveisel zakken, en binnen vijf minuten kon ik kiezen uit drie ledige hansoms, vóór één waarvan ik tien minuten geleden hoogst dankbaar zou zijn geweest. In minder dan een kwartier vroeg ik aan Longford's Hotel naar Miss. Alexander. Zij verwezen mij naar een particuliere zit kamer, en toen ik, na geklopt te hebben, binnentrad stond Miss. Alexander zelf op om mij te begroeten; zij was nog in haarwandel- costuum en hield het zakje in de hand. Gij vertrokt niet naar Kent?» vroeg ik. »Ik dacht, dat gij zoo ongerust waart.» Zij was in het minst niet bedremmeld. »Ik veranderde van plan, daar het zoo laat was,» zeide ze eenvoudig. Zij bleek daarop te verwachten, dat ik haar de reden van mijn bezoek zou mededeelen. Ik begon mij verlegen te gevoelen. »Gij wenschtet mij te spreken?» vroeg zij. Ik vermande mij tot het doen van een laatste poging, en sprak: «Miss Alexander, waarom verliet gij Howard Park zoo haastig onder voorwendsel, dat gij naar huis gingt, enkel en alleen om naar Londen te komen en een bank-van-leening te bezoeken? Miss. Alexander sloeg hare oogen op en vestigde ze op mij. Het was de eerste keer, dat zij mij regelrecht in het gelaat keek, en ik dacht toen, zooals ik nog denk, dat het het verwonderlijkste paar oogen was, dat ik ooit had gezien. Er was iets zoo wegsleepends en zoo betooverends in hun helderen, vasten blik, dat ik schier onwillekeurig zeide: »Ik wensch niet hard te zijn tegen een vrouw. Op deze woorden vertoonde er zich een zonderling, geheimzinnig glimlachje op het gelaat, dat op mij gevestigd was. Een wezen lijke glimlach, met een zweem van medelijden er in. Daarop sprak zij. »Gij denkt, dat ik Lady Howard's diamant gestolen heb? Dat spijt mij. Hoe kan ik u overtuigen, dat zulks niet het geval is?» Er was geen zweem van gramschap in haar stem. Het was alsof zij de bezwaren van een kind uit den weg wilde ruimen. Haar toon ergerde mij. »Door mij te laten zien wat gij in dat zakje hebt,» zeide ik barsch. De uitdrukking van Miss. Alexander's gelaat veranderde. »Dat kan ik niet doen," antwoordde zij. Ik stond op. «Tenzij gij mij den inhoud van dat zakje wilt laten zien, Miss Alexander, moet ik, na alles wat ik van daag heb gezien, in deze zaak mijn plicht doen.» En dat is, volgens uw oordeel »U aan te klagen onder verdenking, de juweelen van Lady Howard gestoleu te hebben.» Miss. Alexander's bleek gelaat kreeg thans een lijkkleur. Zij wierp een blik op mij, welke flikkerde als het staal van een rapier in de zonnestralen. Vervolgens stond zij op en liep in de kamer op en neder. Terwijl zij dat deed, verbaasde ik er mij over, dat ik haar ooit alledaagsch had gevonden. Elke barer bewe gingen was lenig en elegant, terwijl de vrijmoedigheid van haar houding, toen zij eindelijk tegenover mij bleef stilstaan, eene waardigheid bezat, welke de vrucht is van het bewustzijn van kracht. Toen zij dóór zoo vóór mij stond, zag ik dat het zakje, dat zij in de hand hield, met een sterken stalen ketting aan haar gordelriem bevestigd was. Een minuut lang staarde zij mij aan met een zoo scherpen, doordringenden blik, dat hij tot in de diepste schuilhoeken van mijn hart scheen door te dringen. Ik bewoog mij onaan genaam, heen en weder, maar de blik begaf mij geen oogenblik. Eensklaps kwam er ver andering in. Het vragende, streng onderzoekende, ver dween, het heldere, verstandige behield hij. Het werd mij duidelijk, dat Miss. Alexander, zonder een spier van het gelaat te bewegen, een besluit had genomen. «Mr. Forbes,» zeide zij, »ik ben besloten u te vertrouwendeels omdat gij, door mij aan te klagen, mij ernstig in mijne bewegingen zoudt belemmeren, en deels omdat ik geloof, dat gij rechtschapen zijt. Gij wenscht den dief te ontdekken, die den rose diamant heeft ge stolen? Dat wensch ook ik. En om reden dat ik dat wensch, moet gij mij de handen niet binden door de politie er bij te roepen. Eén dag vertraging zou alles bederven. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1