BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Ja, laten we een onderlinge ver zekering sluiten tegen de financiëele gevolgen van de preventieve hech tenis. Misschien, nu ik het idéé hier aangeef, is wel een ijverig direc teur bereid om eonige mannen van geld over te halen deze onderneming op touw te zetten, en dan kunnen in de verschillende oorden van ons land agenten worden aangesteld om deelhebbers te werven. Misschien zou bet raadzaam zijn, de gegadigden in te deelen in gevaren- klassen wie al een of tweemaal de Staatsverzorging beeft genoten zou hooger premiepercent moeten betalen dan de ondergeteekende bijvoor beeld. Maar dat onderdeel van de quaestie moet nog wat nader over wogen worden. Ieder kan maarzichzelven taxeeren. Wie aanspraak wil maken op een vergoeding van vijf gulden per dag gedurende den tijd dat hij preventief in arrest was, betaalt natuurlijk naar rato meer, dan wie zich met een rijksdaalder vergenoegt. Erg hoog behoeft de premie niet te zijn, want het ongeval zelf behoort niet tot de alledaagsche zaken. Toch is het goed, er rekening mede te houden, evenals de lui, die met vuur en licht zoo voorzichtig zijn dat brand bij hen zeer onwaarschijnlijk is, hun boeltje ook assureeren, zoo goed als zij die steeds zorgen lucifers binnen het bereik van hun kinderen enpetroleum- toestellen op do gevaarlijkste plaatsen te hebben. Is mijn P. II. V. M. eenmaal in orde, dan behoeft niemand meer te klagen dat hij door vrijheidsverkor ting geldelijk geleden heeft. Hij had zich kunnen assureeren. Des te erger voor hem als hij 't niet deed. Men zal zeggen dat het zeer bezwaarlijk is de risico te berekenenmaar kan men dat dan wel doen bij de inbraak verzekering? En toch marcheert dat zaakje goed. Als wij een onderlinge maatschappij konden oprichten, dan zouden we na vijf jaren een weten schappelijke balans opmaken, om voor bet vervolg juiste gegevens voor het bepalen der premie te verkrijgen. Zijn er wellicht onder de lezers, die mijn verzekeringsplan nog minder mooi vinden dan het vereeni- gings- of ondersteuningsplan van Mr. Boas, en noch van het een noch van het ander iets willen weten, dan moeten zij maar eens vertellen hoe zij het verlangen. Want hierover zijn we het in elk geval ééns: Vooreerst liet toekennen van schadeloosstelling wegens preventieve hechtenis die niet door een veroor deeling wordt gevolgd in een eisch der billijkheid; Ten tweede - verwachten, dat ons wetgevend vermogen in de tien eerstvolgende jaren uit zijn staat van verslapping zoo krachtig zal oprijzen, dat aan dringende eischer. der recht vaardigheid kan worden voldaan, is een optimisme, waarvoor geen rede lijke grond bestaat. Welnu, wat kan men derhalve an ders doen dan totaal onverschillig worden voor dit en voor andere vraag stukken van hoog belang, of mee gaan met den schrijver in »Het Handelsblad" ot met mij Men overwege dus met ernst, maar niet te lang. opdat er eindelijk iets gedaan worde. Bedoelde schadeloosstelling op het «programma van urgentie" plaatsen tegen den tijd dat verkiezingen voor de Tweede Kamer in aantocht zijn, helpt ook al niets. Dat hebben wij de vorige maal reeds gedaan. W. F. Grootvorst George. De tweede broeder van Tsaar Ni- colaas, de aangewezen troonopvolger, zoolang den Keizer nog geen zoon is geboren, is gistermorgen te halftien te Abbas Tournan, op zijn landver blijf in Kaukasië, onverwachts over leden. Zooals men zal weten leed grootvorst George al sedert geriumen tijd aan de tering, maar hoopte men, hem door de uiterste zorgen toch nog in 't leven te kunnen houden. Zijn dood werd veroorzaakt door een hevige keelbloeding, Geoge Alexandrowitch werd den 27 April (9 Mei) 1871 op bet kasteel Tsarkoje Selo geboren. Bij den dood van Tsaar Alexander III, die opge volgd werd door keizer N'icolaas, werd grootvorst George met de waardig heid van tioonsopvolger (tsarewitch) bekleed. Door zijn ziekelijken toestand was het den grootvorst niet mogelijk zich veel met 's lauds zaken te be moeien. De vermoedelijke opvolger van tsa rewitch zal zijn de derde zoon van wijlen Tsaar Alexander lil, de thans 20-jarige gaootvorst Michael. Dreyfus. Tijdens het verblijf van kapitein Dreyfus op het Duivelseiland werd daar het bevel gevoerd door een ze keren Deniel. Deze is, bij besluit van president Loubet, vervangen, en zal, volgens de Pelil Bleu, gehoord worden naar aanleiding van de mar telingen die Dreyfus heeft ondergaan. Er zal een ondeizoek worden inge steld of Deniel op eigen instigatie heeft gehandeld, dan wel of hoogore machthebbers hem zijn gedrag heb ben voorgeschreven. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat het ministerie Waldeck-Galliffet-Milloi and besloten is met de uiterste consequen tie de lichtschuwen te vervolgen Deze laatsten laten ondertusscben niet af met lasteren. Dezer dagen overleed te Parijs de gewezen am bassadeur van Italië, Ressmann. Nu wordt er niet meer of minder beweerd, dan dat Ressmann is vergiftigd, om voor Dreyfus compromitteerende stuk ken te kunnen stelen. Achter de moordenaars zou Mathieu Dreyfus staan. Haast onnoodig te zeggen, dat van do historie geen woord waar is, en dat het geheele verhaal hierop gebasseerd is. dat Mathieu Dreyfus, die een persoonlijk vriend van Ress- man was, dezen gedurende diens ziekte, een paar malen een visitie is komen brengen. Na Déroulède komt nu prins Henri van Orleans verklaren, dat hij zich bij het oordeel van den krijgsraad te Rennes zal neerleggen. De openbaarheid bij het proces zal niet geschuwd worden. Niet min der den 275 plaatsen worden voor de pers gereserveerd en 150 voor het pubhek. Louis Havet heeft een brief ge zonden aan de Figaro, waarin hij het heeft over Dreyfus' lijden op het Duivelseiland, dat, naar hij meent, het publiek moet kennen. Bij de aankomst te Guyana in 1895 liet mer. den veroordeelde niet aan land gaan. Vier dagen lang heeft men hem in den kuil van het schip gelaten hij een hitte van 45 graden C. En nog kort voor het einde, werd hij een maand lang op water en brood gezet. Men weet, dat in 1896 kolonel Picquart generaal Billot heeft mede gedeeld, dat Alfred Dreyfus onschuldig was; de hut, waarin de gevangene vei blijf hield, werd toen omgeven door een paalweik. Men weet, dat zijn beulen, door den ongelukkige aldus op te sluiten, hem het gezicht op de zee ontnamen. Men zou misschien gaan denken, dat de omheining, gevormd door het paalwerk, een open plek vormde, waar de gevangene zich in de open lucht vrij kon bewegen en van waar uit hij bij dag het blauwe uitspansel, bij nacht de menigte sterren zou kun nen zien. Niets daarvanmen had hem ook zelfs den blik op het hemelgewelf ontnomen. Tusschen de bul en de palissade bestond een ruimte van veertig centimeter. Ik bezweer u, zegt Havet, dit cijfer niet maar vluchtig te lezen. Meet eens, van een muur af, een afstand van veertig centimeter; loop er met de hand langs, met de weienschap, dat gij met de andere hand wreer een muur raakt; gooi uw hoofd achterover als om met moeite naar een plafond te kijken, en stel u dan voor hoeveel gij kunt zien van het hemelgewelf. De palissade onderschepte lucht en licht. Deze toestand heeft onver anderd éen jaar geduurd. Toen kreeg de gevangene aanvallen van benauwd heid en de dokter beval, dat er toch iets moest gedaan worden. Geloof nu niet, dat men de palissade achter uit ging zetten. Men verhoogde de hut, opdat een weinig frissche lucht hem kon bereiken. Daar Drevfus toch niet ter dood was veroordeeld, stond men hem het leven druppels gewijze toe. Volgens de Gazelle de Francs en de Pelil Bleu is er in Frankrijk een groote samenzwering geweest, die het denkbeeld aanhing den hertog van Oi leans tot president der repu bliek te doen uitroepen door een plebiscite na den dood van Felix Faure. Déroulède, Roget en generaal Lamy waren de hoofdmannen, terwijl ook Dupuy van de zaak wist. De affaire is mislukt, omdat Lamy bij de beslissende ontmoeting te laat kwam1 Zells de Pelil Bleu vertelt het ver haal onder reserve. Zondagavond is te Antwerpen een meeting gehouden, uitgeschreven door de Antwerpsche afdeeling van het Algemeen Nederlandse!) Verbond om protest aan te teekenen tegen den staatsgreep van den Russischen keizer tegen de grondwettelijke rechten van Finland. Pol de Mont leidde de zeer drukbezochte meeting. Een vlam mende motie waarin men het o.a. betreurde en laakte, dat de Tsaar aller Russen de Finscbe grondwet heeft verkracht ten spijt van de plechtige verbintenissen, aangegaan tegenover de bevolking van het.groot- hertogdom, door zijn vier doorluchtige voorgangers en niet minder door hem zelf bij zijn eigen troonsbe stijging, werd hij acclamatie aange nomen. Naar stellig verzekerd wordt, zullen de gedelegeerden van de Vre desconferentie nog tot den 30sten dezer in den Haag verblijven. Den 28sten zou de laatste bijeen komst in het Huis ten Bosch gehouden worden. Namens het voorloopig bestuur van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord wordt verzocht te berichten dat omtrent den bouw of de plannen voor dit Sanatorium nog niets is vast gesteld. Die plannen zijn nog niet aan H. M. de Koningin-Moeder ter goedkeuring aangeboden en zelfs nog riiet eens aan het voorloopig bestuur ter beoordeeling voorgelegd, -zoodat alle berichten dienaangaande in de dagbladen voorkomende, voorbarig en onjuist zijn. Door een aantal hier te lande gevestigde fabrikanten is aan den Minister van Justitie verzonden een adres waarin zij als hun overtuiging uitspreken dat de déloyale concur rentie hier te lande nog niet op voldoende wijze bestreden" wordt, noch kan worden. Naar de meeniug van adressanten is het niettemin onbetwistbaar, dat het belang van handel en nijverheid een afdoende onderdrukking der déloyale concur rentie noodzakelijk eischt, waarom zij den Minister dringend verzoeken in overweging te nemen, of niet een wetsvoorstel tot bestrijdingderdéloyale concurrentie door de Regeering zou kunnen worden voorbereid, en of niet inmiddels door een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht althans gedeeltelijke verbetering in den tegenwoordige!) toestand gebracht zcu kunnen worden Over het geheele land heeft Zondag middag onweer gewoed, waar door op verschillende plaatsen onge lukken veroorzaakt werden. Vooral in de provincies Groningen en Drenthe woedde het onweer erg; te Haren, Winsum, 't Zandt en Zijl- dijk brandden hoerenhofsteden af. Te Roodeschool sloeg de bliksem in het logement, dat geheel in asch gelegd werdtusschen Onderdendam en on der Winsum werden watermolens in brand geslagen. Nabij Grebbe onder Rhenc-n zijn een hooiberg en een hooimijt afge brand. Te Raalte werden 5 kalve ren, te Balfo een paard en een koe doodgeslagen. Op verschillende plaatsen werd de oogst door hagelslag beschadigd. Te Kaatsheuvel is een 21-jarig manspersoon door den bliksem gedood. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de gisteren gehouden stem ming voor den gemeenteraad zijn opgekomen in district I 325 kiezers; 6 biljetten waren van onwaarde. Uitgebracht werden: op J. van den Brink 100, H. W. van Esveld 171, J. G. Kleber 149 en J. D. Rolandus llagedoorn 145 stemmen. Gekozen is dus H. W. VAN ESVELD, terwijl tusschen J. GerJ. KLEBER en J. D. ROLANDUS HAGEDOORN herstemming moet plaats hebben. In district II kwamen van de 416 kiezers 323 op, 11 biljetten waren van onwaarde. De beer A. A. HAMERS verkreeg 145, de heer J. Gerd. KLE BER 107 stemmen, zoodal laatstge noemde is gekozen. In district III kwamen op 314 kiezers (aantal 462) met 12 ongeldige biljetten. Uitgebracht werden op A. M. Tromp v. Holst 223, Mr. J. G. A. v. Zijst 174. J. van Loenen Martinet 101 en II. J. Wolter 86 stemmen, zoodat gekozen zijn de lieeren A. M. TROMP VAN HOLST en Mr. J. G. A. VAN ZIJST. Bij het toelatingsexamen tot het Gymnasium alhier, gehouden op 10 en II Juli zijn geslaagd voor kl. I Onvoorwaardelijk M. S. F. Bastert, R. A. H. Bertels, P. J. van Buuren, B. Gijzel, M A. J. Iloogewerff, A. G. II. J. Kievits, H Riedel, C. G. van Riel, P. W. A. Smit. VoorwaardelijkJ A. H. Bicker Caarlen, J. Hulsman, A. C. II. Reyn- ders, B. R. Riedel. Vijf candidaten werden afgewezen. Lhtslag der overgangsexamens aan het Gyn)nasium. Bevordcid van kl. I tot kl. II: onvoorwaardelijk F. W. Feyen. P. de Graall, A. C. Gioeneveldt, A. II. Guddee, II. W. .1. de Jong, R W. van Lynden, W. J. van Melle, H. van den Nieuwënhuizen, A. J. Harbrink Numan, J. M. G. Numans, P. J. F. van Voorst Vader. Voorwaardelijk B. J. van Garderen, C. P. van Rossem, één leerling werd niet bevorderd. Van kl. II tot kl 111 onvoorwaardelijk: R. Th. A. Ie Cavelier, J. H. Rolandus llagedoorn, I J. v. d. Helm, G. J. Hoogewerll, R. P. van der Mark, J. W. F. Neeb. voorwaardelijk: A. Dekker, A. Th. Neeb. W. J de Vrij, Vijf leerlingen moeten het onder wijs in dezelfde klasse nog een jaar volgen. Van klasse III tot kl. IV: onvoorwaardelijk: G. Bolkestein, P. van der Eist, G. van Montfrans, C. G. Reynders, J. F. van Wijk. voorwaardelijkJ. J. van Melle, J. van der Oord, M. J. L. Taets van Amerongen. 2 leerlingen bleven zitten. Van kl. IV tot kl. V. onvoorwaardelijk H. D. J. Bodeiistein, W. P. Vis, H. Hijzen, J. E. II. van Nagcll, L. Rinkel. voorwaardelijk: E Lageruey, II S. J. van der Flier, P. 11. Versteeg, één leerling werd niet bevorderd. Van kl. V tot kl. VI. onvoorwaardelijk: II. W. L. de Beauf'oit, J. K. H. de Beaufort, E E. G. Joakim, J. J. van Leeuwen, G. van Ramshorst, J. C Tb Scheller, C. .1. Weil bach, A. B te Winkel. voorwaardelijk: L. Moolhuizen, C. M. van Voorst Vader, één leerling bleef zitten. Door den Gouverneur der Ko ninklijke Militaire Academie zijn bevorderd tot cadet sergeant; de cadetten sergeant titulair J. W P. van der Rest, C. P. Winckel, G. II. O. W. van der Nagel, J. J Quadekker, A. Bennewitz, E. Sieburg, J. J. Riel en C. G. Bacb. tot cadet korporaalde cadetten korporaal titulair j. F. van der Vijver, A. P. Seijffardt, J. M van der Heide, H. W. Holtappel, R. M. Ch. d' Engel- bronner, F. A. Neys, D. J. Cli. van Reenen, J. van Geijtenbeek, J. A. Roukens en J. M. SIoos, allen gede tacheerd bij het 5e Regiment infanterie. De nieuwhenoemdeii kolonel J van Wijk heeft gisteren om 12'/i uur, met eene kernachtige en korte toe spraak tot den troep, het bevel over het 5e Regiment infanterie aanvaard. De voormaligen Chef Generaal de Petit was bij die plechtigheid op het terrein voor de Infanterie!;azerne aan wezig voor welke eer door den Kolo nel namens het korps dank werd betuigd. De troep heeft daarna voor den Generaal gedefileerd. De bij het 5e reg. inf. benoemde luit.-kol. L. Brender a Brendis blijft alhier in garnizoen. Morgen Donderdagavond, zal door de stafmuziek van het 5e reg. Infanterie, op het terras van »Amicitia« ter inhaling van een vroeger uitge steld, een concert gegeven worden, waarop het navolgend programma zal worden uitgevoerd I. »Entre-Vous« Marche militaire Van Aken. l2. Ouverture >Pique Damec Von Suppé. 3. pFesche GeisterWalzer - Ed. Strauss. 4. «Hommage k Fr. Chopin« Grande FantaisieJ. H. Bekker. 5. Ouverture «Friedensfeier» C. Reinecke. C. Grand Ballet et Final du 3e Acte de 1'opéra «Robert le Diabiet Meyerbeer. (a. «Cavatine*RalT. .;b. oDie Heinzelinanchena Eilenberg. 8. Fantaisie Dramatique de l'opéra «FaustaCh. Gounod. AAN DE DOOVEN. Een rijke dauie, welke genezen is van bare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van •het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, bLonqcott," Günnees- buet, Londen, W. Het leveren van bruidjes naar Klondyke. Een bejaarde Engelsche dame heeft een maatschappij opgericht, die jonge meisjes en vrouwen, welke geneigd zijn, met de mijnwerkers van het goudland Klondyke to trouwen, naar Alaska wil zenden. Mevrouw Charlotte Smith zoo heet de dame heeft zich in verbinding gesteld met een Transport-Maatschappij te San Fran cisco. Zij is van meening, dat 2000 van de 10000 goudzoekers in Klondyke onmiddellijk bereid zijn,in het huwelijk te treden en de hoogste prijzen willen betalen, om zich een eigen gezin te vestigen Ik organiseer, zei de oude dame tot den agent der Transportmaat schappij, een expeditie. De maat schappij zal met het vervoer dei- vrouwen en haai' onderhoud veel verdienen. Ik verlang echter, dat de maatschappij eenige jonge dames van mijn instelling tot dekking van de vervoerkosten in betaling aanneemt. Deze zeldzame voorwaarde beviel den agent volstiekt niet en hij wilde er niets meer van hooren. Te Londen moeten de plannen der oude dame eenig succes gehad hebben. Een groot aantal vrouwen hebben zich bereid verklaard met een goud zoeker te trouwen, hoe hij er ook moge uitzien, ais hij maar in het bezit is van een goeden «claim". De bruidjes voor Klondyke zijn practisch. De Prins Willem III van den Koninklijk West-Indischen Maildienst heeft gisterennacht de schepelingen van het op de kust van Venezuela vergane stoomschip Prins Maurits teruggebracht. Een verhaal der schipbreuk, uit den mond van een der officieren aan de N. B. Ct. luidt aldus: «De Prins Maurits was op reis van Cumana naar Quanta; hot was iieei lijk weder en aan boord heerschte de prettigste stemming. De kapitein met den derde stuurman stond op de brug. Plotseling, het was ongeveer 11 uur 20 minuten in den morgen, voelden allen een hevigen schok en bleek spoedig, dat bet schip op een onbekende klip was gestooten. Het water drong met alle kracht binnen en om bet zinken van het vaartuig in diep water te voorkomen, werd onmiddellijk koers gezet naar bet N. O. punt van het eiland Caracca del Oeste (vlak bij de Venezuelaan- sclie kust), alwaar het op den grond werd gezet en daar zonk in 41/» vaam water. Bij nader onderzoek is ge bleken dat de klip 17 voet onder water stak, dat het schip 18 voet diep lag en dat onmiddellijk van voren de bodem werd opengescheurd. Het spreekt wel van zelf, dat op een gegeven oogenblik een ontzettende angst onder de passagiers ontstond, doch aan liet wakkere en beleidvol optreden van kapitein Duyff, die onmiddellijk «sloepen strijken« com mandeerde, konden alle passagiers met vrouwen en kinderen gere.d wor den. Binnen 5 minuten waren de sloepen vol, doch er kon weinig of niets van de lading of bagage gered worden. De equipage bleef, hoewel bel schip zinkende was, met den kapitein aan boord. De vrouwen en kinderen en andere passagiers werden naar het onbewoonde eiland Caracca gebracht. Nauwelijks waren de pas agiers er aan wal of de sloepen gingen weer naai' boord terug en nu werd er «gegrepen wat gegrepen kon worden." Allereerst werd de mail in veiligheid gebracht, hierna de kisten met geld cn vervolgens de bagage en de aan wezige proviand, wat dadelijk naar bet eiland werd vervoerd. Voor den derden keer gingen nu de sloepen naar bet schip terug, dat thans bijna

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2