BINNEN LAND. Offieiëele Publicatie. GEMENGD NIEUWS. zonder twijfel op een dwaalspoor gebracht door een aantal kleine aanwijzingen die meer of minder goed de schuld schenen te bewij zen. De rechters geloofden eer lijk aan de schuld van den kapitein. Ik bedoel veel meer de geheele reeks van misdaden, die begon, toen overste Picquart, ook een held, de dwaling aan het licht bracht. Daarmede be doel ik niet Du Paty de Clam's mis drijf hem heeft kapitein Cuignet aan te klagen, niet ik maar Henry's schurkenstreek. Ik was er bij, toen Dreyfus er het eerst over hoorde spreken. Met ongekunstelde ontroe ring luisterde hij naar het vreeselijke verhaal. Hij was diep aangedaan, rnaar zijn houding bleef gewoon en eenvoudig. Hij uitte geen woord van boosheid of afkeuring omtrent iemand Ik verzeker u, ik heb zelden een man van zoo verwonderlijke geestkracht als Dreyfus gezien. Reeds in 1894 zag ik, dat hij uit vaster en fijner stof is, dan de gemiddelde mensch, en dat is ook nu nog mijn meening. Vermoedelijk zal men mij antwoorden, dat ik partijdig ben, maar ik ben er zeker van, dat iedereen dezelfde be wondering zou koesteren als ik, die hier geweest was, toen wij de eerste maal na zijn terugkeer met hem spraken. Ik ken veel mannen, en ik weet, dat zeer weinigen met kapitein Dreyfus en met zijn broeder Matbieu kunnen vergeleken worden ik meen niet, wat physieke energie betreft, want lichamelijke vermoeidheid rekent de kapitein in 't geheel niet, maar wel wat rnoreele dapperheid aangaat. Over de Transvaalsche quaestie is het nieuws maar uiterst spaarzaam, d. w. z. het olïicieele nieuws, en dat kan niet anders seint de correspondent van de Indépenclance beige. De Engel- sche regeering zal de eindstemming van het kieswetontwerp, dat in den Transvaalschen volksraad wordt be handeld, afwachten, en vervolgens zal zij nauwkeurig haar tegenwerpingen en eischen formuleeren. Slechts als de Transvaalsche regeering deze mocht afwijzen zou de toestand ernstig kunnen worden. Onderwijl gaat de Engelsche regee ring voort met het zenden van troepen en oorlogsbehoeften naar Zuid-Afrika, en dat wel zoo luidruchtig mogelijk Zaterdagmiddag b.v. vertrok een klein detachement genietroepen, uitgeleide gedaan door twee muziekcorpsen. Wat anders zonder veel opzien gebeurt, had nu natuurlijk langs de kaden een groote menigte nieuwsgierigen gelokt. Zoo houdt minister Chambeilain er de belangstelling in. Over het zenden van troepen werd gister de regeering in liet Lagerhuis geïnterpelleerd. De onderstaatssecre taris van ooilog, de heer Wyndliarn. deelde mede, dat er werkelijk drie batterijen op het punt stonden naar Zuid-Afrika scheep te gaan; men inoest dit evenwel niet zoozeer als versterking opvatien; zij gaan er eigenlijk heen om drie andere batte rijen af te lossen. Als Wyndham Chamberlain was geweest, zou hij het hierbij gelaten hebben, maar nu was hij dom ol eerlijk genoeg om er bij te voegen, dat, indien de omstandigheden het noodzakelijk maakten, de drie in Zuid-Afrika zijnde batterijen daar zouden blijven, en voegde hij er zeer snedig bijIn dat geval worden de drie batterijen, die nu worden ge zonden, verstel kingen. In verband met al die oorlogsloe- beroidselen meent de Daily News te weten, dat de Engelsche regeering besloten heeft, om de groote herfst- manoeuvres achterwege te latpn, ver moedelijk om steeds oogenblikkelijk de troepen beschikbaar te hebben. Uit Transvaal zelfs zijn de berichten belangrijker, maar wat onduidelijk. Zoo bericht Reuterdat in de voort gezette geheime zitting van do beide Volksraden gister belangrijke con cessies zijn gedaan in de richting van sir Alfred Milner's eischen. Het is niet duidelijk, of hiermede bedoeld wordt, de tegemoetkomingen in Kru- ger's voorstel, dan wel of de Volks raden r.og verder zijn gegaan. De Daily Mail vernam uit Kaap stad, dat het ministerie van plan is, om bij de wetgevende vergadering spoedig een motie in te dienen in hel belang van den vrede, liet minis terie gaat uit van de omgekeeide politiek \an de geit en de kool sparen, en wenscht, dat zoowel de houding der Transvaalsche regeering worde afgekeurd, als de aan die regeering door Engeland, in den persoon van Milner, gestelde eischen. De verklaring van deze politiek moet gelegen zijn in het feit, dat, als het ministerie een motie tegen Milner's beleid alleen haóde voorgesteld, terstond een tegen overgestelde motie zou zijn ingediend, die zou worden aangenomen, daar Milner's mannen een kleine meerder heid hebben. Zooals men zich herinneren zal werden kort na den aanslag op ex-koning Milan o.a. ook een paar officieren in hechtenis genomen, wat zeer veel ontroering, vooral in militaire kringen, heeft veroorzaakt. De gevangen genomen officieren zijn populaire mannen, die geenszins op de zijde der radicalen slaan; integendeel zijn zij, generaal Velimar- kowitsch en kolonel Nikolitsch het geweest, die indertijd het leger ten gunste der thans regeerende dynastie, de Obrenowitsch hebben weten te stemmen. Een ander gevangen geno men officier, kolonel Mostitsch, is zelfs bekend als een verbitterd vijand der radicalen. Met de ontevredenheid dezei laatsten heeft dus, zooals men ziet, de houding der officieren niets te maken zij is veel meer een uiting van de in het leger heerschende ontevredenheid, die met den dag erger wordt. Het heeft vooral veel kwaad bloed gezet,dat ex-koning Milan zich tot hoofd van het leger heeft doen aanstellen. De bekwaamste officieren lieten zich pensioneeren, en die in het leger bleven, toonden onverholen minachting voor Milan. Van de meeste generaals, bijna allen mannen van invloed in het leger, die ten tijde van Milan's optreden als opperbevelhebber in dienst waren, zijn er nu nog slechts vier actief. De opengevallen plaatsen werden door .Milan's vriendjes bezet, wat op de soldaten natuurlijk een ontstemmen- den invloed heeft uitgeoefend. Als einde voorziet men een legeropstand, waardoor de Obrenowitsch uit het land worden veidreven. De »N. R. Ct" verneemt, dat door het bestuur der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging de eerste stappen zijn gedaan om een petitie voor te be reiden in de zake de Transvaalsche quaestie. Ofschoon wij er niet veel heil in zagen, zijn wij van oordeel, dat, nu mannen, die aanspraak kunnen maken op het volste vertrouwen ten aanzien van al wat de Zuid-Afrikaansche quaestie. betreft, zich er voor spannen, het zaak is de beweging te steunen. Komt er een petitie, dan moet zij null uk maken niet alleen door den inhoud, maar ook door gehalte en aantal der onderteekenaren. Natuur lijk muet liet niet worden trouwens daarvoor zal het bestuur dezer ver eeniging wel zorgen een smeek bede van vrienden des vredes tot Engelsche vredesvrietiden, maar een krachtig en manlijk beroep van lieei het Nederlandsche volk op den recht vaardigheidszin van het Engelsch. (Vad). Geholpen. Te Wezepe woonde A. Visser, een arme gebrekkige wees van 14 jaar, bij zijn tweeden vader en tweede moeder in huis, die het ook al niet te bieed hadden. Wegens zijn kreupelheid voor vele vakken ongeschikt, zou hij het kleer maken leereneen jaar hiermede bezig zijnde, dacht hij zelf den kost wel te kunnen vei dienen en trok de wijde wereld in. Geen geld hebbende, ging hij te voet naar Apeldoorn, welk reisje hij niet zijn kreupele voet in twee dagen deed, 's nachts bij een of anderen goeden boer overnachtende. Aangekomen te Apeldoorn, bleek al spoedig, dat hij zijne bekwaam heid had overschat en eigenlijk nog niet veel van de kleermakerij afwist. Zekere Engels, kleermaker op 't I.oo, had medelijden met het ongelukkige ventje en hield hem een paar dagen, en wilde hem ook wel verder op leiden, maar kon dit niet kosteloos doen. Wat te doen Weet je wat, dacht de wakkere jongen, onze Lieve Koningin zal mij wel helpen en hij strompelde naar 't paleis, maar o wee! hij kou niet bij de Koningin worden toegelaten. Hij ging daarop naar huis en schieef een brief aan H. M., waarin hij zijn toestand blootlegde. Eenigen tijd daarna ontving de predikant van. Wezepe bericht, dat H. M. de Koningin f 50 toezeide voor het kleermakertje, waarna ook de diaconiën van Wezepe en Apel doorn iets bijdroegen en riu was onze dappere jongen geholpen. Niet noodig te zeggen, dat de jongen erg gelukkig en zeker zeer dankbaar is, thans coupeert en tail leert hij er dapper op los en zal zeker spoedig in staat zijn zich zelf te helpen. Als vervolg op de uitgifte der frankeerzegels van een gulden, wordt, met ingang van 1 Augustus a. s., een nieuw type van de frankeerze gels der overige waarden in gebruik gesteld. Tegelijkertijd worden briefkaarten en briefomslagen met het nieuwe zegel type in gebruik gesteld Van die zegels, briefkaarten en briefomslagen zal ambtshalve eene eerste toezending aan de postkan toren geschieden in den loop dezer maand. De tegenwoordig in gebruik zijnde zegels briefkaarten en omslagen blij ven tot nadere aankondiging geldig. De op de postkantoren aanwezige voorraad zal dus eerst worden opge bruikt. De nieuwe zegels enz. mogen, on der geeneilei voorwendsel vroeger dan 1 Augustus a. s. worden uitge geven, noch, aan wien ook, ter in zage worden verstrekt. Met nadruk is de aandacht van de ambtenaren der posterijen op deze bepaling ge vestigd. Do postbladen worden voorloopig niet door andere vervangen. Hoe longer hoe gekker? Ouden van dagen, die al de nieuwig heden van onzen tijd met bedenkelijk hoofdschudden aanzien, hoort men soms de meening vei kondigen dat het »zoo niet langer kan gaan." De wereld wordt, zoo zeggen zij, shoe langer hoe gekker." Inderdaad schijnt de nuchtere wer kelijkheid der statistiek dezen pessi misten gelijk te geven. Üe directeur van het krankzinnigen gesticht »M Gerenberg", dr. J. v. Deventer, geeft in zijn Gedenkboek van genoemde slichting verontrustende cijfers te lezen, waaruit blijkt het aantal in gestichten verpleegde krank zinnigen thans viermaal grooter is dan 50 jaar geleden. En zijn we nu waarlijk in deze halve eeuw viermaal gekker geworden Neen, zóó erg zal het wel niet zijn, Wij moeten rekening houden met het onbetwistbare feit, dat een patiënt tegenwoordig spoediger aan geslichts- verpleging wordt toevertrouwd dan vroeger, niet alleen oin redenen van veiligheid, maar ook om de genezing te bevorderen. Men zag er vroeger veel meer dan tegenwoordig tegen op om een bloedverwant in een ge- gesticht te doen opnemen. Bovendien strekt zich sedert de nieuwe wet de staatszorg ook uit over vei pleegden buiten gestichten, zoodat vele ver borgen gevallen aan 't licht komen. En wanneer het don inspecteurs op het krankzinnigenwezen blijkt dat de verpleging van een patiënt buiten een gesticht te wenschen over laat dan zorgen zij er voor dat hij in een gesticht worden gebracht. Intusschen de onverbiddelijke toe neming is al leelijk genoeg. Wan neer men de jaarcijfers voor Noord- Holland opslaat, dan ziet men dat van 1887 af de gemiddelde toeneming per jaar 0,423 per 10,000 bedroeg. Als dat zoo voortgaat, zit over een goede 2000 jaren tien pCt. van de provincie Noord-Holland in een krankzinnigengesticht en over 10,000 jaren zal de eene helft van de be volking moeten passen op de andere helft, die dan krankzinnig zal zijn. Zoodat de hoofdschuddende ouden van dagen de plank niet zoo ver misslaan wanneer zij zeggen: de wereld wordt »hoe langer hoe gekker." A AW DE DOOYEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Lonocott," Gunners- buby, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisteren werd op het midden der Langestraat een begin gemaakt rnet den aanleg van een nieuw buizen net, waardoor de gemeente gasfabriek later haren afnemers van licht- en kookgas zal voorzien. Jl. Maandag slaagde voor het tweede gedeelte van het Notarieel- Staatsexamen te 's-Gravenhage onze stadgenoot de heer J. H. van de Roemer. De Unie-collecte ten behoeve van de Christelijke School alhier zal plaats hebben tusschen 7 en 12 Au gustus e. k. Bij het van 8 tot 14 dezer ge houden Notarieel Staats-examen is 0. a. geslaagd voor het tweede ge deelte onze stadgenoot mr. P. King- ma Bolljes. Programma der muziekuitvoe ring, hedenavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. C'orneliusmarschMendelssohn. 2. Ouverture »Le chevalde bronse" Auber. 3. >Freueteuch desLebens" Concert Walzer Joh. Strauss. 4.Souvenirdel'opéra»LaTraviata" Verdi. 5. Racoczy OuvertureKéler-Béla. 6. ®Ave Maria", LiedFr. Schubert. 7. pPlappermaulchen"Eilenberg. 8. Grosze Fantaisie aus der Oper »Lohengrin"Rich. Wagner. De Burgemeester van Amersfoort br engt ter kennis van belanghebbenden dat blijkens bericht van den heer Commissaris der Koningin d.d. 13. Juli 1899 schietoefeningen zullen plaats hebben van eene opstelling naast de Kustbalterij nabij Diemer- dam naar het punt liggende op onge veer 1300 M. ten Zuiden van het fort Pampus op 7, 8, 9 en 10 Augus tus 1899 en zoo noodig op 11, 12 en 14 Augustus daaraanvolgende. De schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 10 uur voormiddags en 4 uur namiddags terwijl op de dagen der schietoefeningen, roode vlaggen zullen waaien op het fort Pampus, op de W. batterij te Mui den en op de Kust batterij nabij Diemerdam. De driehoek gevormd door de Kustbatterij nabij Diemerdam, het fort Pampus en het N. gedeelte van den havendam van Muiden wordt als onveilig beschouwd. Tijdens het vuren zal een stoom boot aanwezig zijn in den omtrek van den onveiligen driehoek, teneinde, zoonoodig, zeilvaai tuigen bij te staan. Amersfoort den 18 Juli 1899. De Burgemeester voornoemd, E. D. SCHIMMELPENNING!!. Een opvouwbaar hotel is het nieuwste, dat in Amerika op het oogenblik te zien is. Opgevouwen ziet het hotel er volkomen uit als een gewone goederenwagen van onze spoorwegen. Op de plaats van be stemming echter wordt de wagen gedeeltelijk omgeslagen en openge klapt. Tusschenwanden worden inge schoven en de geheele ruimte, die een 5 a 6 maal zoo groote oppervlakte beslaat als het grondvlak van een spoorweqwaggon, wordt daardoor in afzonderlijke kamertjes veideeld. Nu worden de meubelen ook opengeslagen en het hotel, dat voor reizende cir custroepen is bestemd, is gereed en wordt van alle moderne gemakken als electrisch licht, badkamer enz vootzien. Om den wagen te veranderen in het hotel, is slechts een uur werk door 4 personen noodig. In den komkommertijd. Wij zijn midden in den komkom mertijd wie het nog niet weet, wordt daaraan thans herinnerd door het Handelsblad, dat in een museum voor natuurlijke historie te Washing ton nu wel geen Zeeslang maar toch een heel lange hagedis met 4 korte poolen heeft ontdekt, of althans het geraamte van een dergelijk dier. Een stuk van een schedel van een gelijksoortige hagedis, in 1795 bij Maastricht gevonden, bevindt zich thans te Parijs, en zijn wij wel ingelicht dan worden eenige staart- wervels en een linker achterpoot van een soortgelijk monsterdier bewaard in het zoölogisch museum te Warsch- lau. Doodgehlnzen. De correspondent de N. R. Cl. te Andelst schrijft: Neeje-mnr, nou rno'k oe toch is efkes 'n grap vertelle, daor 'k mijn eiges van de wèk half slap otn hè gelachen. Ge wit omrners, da we hier ok zu'n meziekkoor hebbe mil allemaol esteremente en 'n trom en meer zu'k spul, weet ik et, hoe da gerai allemaol hiet. De kèrls blaoze verechtig al heel aorig, zoo as'k heur; ik heb er weinig of gin verstand af, mar zoo as ze zegge, geet et al ver duveld goed. Ik staoi wel is te lustere as ter rippetiesie is, ik kan 't bij mijn vlak lieure. Nou komme der gedurig nije muzekante bij en die motte dan beginne te leere ma ze zulle lang motte leere, eer ze 't zóo kunne as die knecht van de bak ker, die 't keuje in 't hok kepot bloes. Jao, zoo waor ak oe vertel, hij hatf de zoeg kats kepot gespuit. Luster mar, dan za'k 't oe is vertelle. De zoeg ba negen jonge keujes en was krek aon 't brood vrèle, toe de blaozer mit da groote keupere ding van 't zolder kwaom. Zonder arg nimt ie (de blaozer, witte!) dien tuutbooin vur de mond en blaost er merakel hard in. Hoegzeet de zoeg op ins! en vloog as 'n gek dur 't hok. EITekes laoter hurde ze de zoeg 'n akelike karm géve en toe ze bij 't hok kwaome lag de zoeg kepot. Toe wier de bakker vuil en zee da de knecht 't keuje kepot ha ge- blaoze en wou ie da esterement in mekaore trappe. De knecht wies ök nie hoe 't gekornme was, mar was toch zoo verbouwereerd, dat ie mar gauw den dienst op zee en vur de rneziek bedankte, 't Is nog zund van de jong, wie wit wat da nog is vur 'n muzekant was geworre, Best meu- gelijk luidde z'm laoter in Frankrijk kunne gebruike! Modeziekten. Uit de doos van Pandora is, tot schade van het vrouwelijk deel des menschheid een nieuwe kwaal ont snapt, waaraan de doktoren den mysterieuzen naam «zijden-onderrok- pols-gewrichtziekte" gegeven hebben. Deze kwaal, die slechts het deel wordt van jonge dames en haar, die het nog meenen te zijn, uit zich door opzwellen en groote stijfheid van het polsgewricht van die hand, waai mede de door de ziekte aangetaste jonge darne gewoon is, haar rok op te houden. De meeste dames hebben de ge woonte, zelfs bij droog weder, den dikwerf zwaren costuumrok zóó krampachtig op te houden, als hing het geluk baars levens er van af. Daarbij wordt do in een nauwen glacé handschoen gestoken hand zoo danig verdraaid, dat de om de rok- vouwen geklampte vingers naar buiten gericht zijn en het polsgewricht op de heup steunt. Dat staat zeer bevallig en coquet, maar de niet zelden urenlang in de zelfde ongemakkelijke houding ge wrongen aim, die tot overmaat van smart nog wordt omspannen door de nieuwerwetsche, nauwe mouwen, moet ten slotte als lam worden. De vrije omloop van het bloed wordt belem merd en een gezwollen, pijnlijk pols gewricht is er het gevolg van. Daar, merkwaardigerwijze, bijna uitsluitend de draagsters van kostbare zijde dessous door deze nieuwe ziekte worden aangetast, heeft men de kwaal naar die onderrokken genoemd. Als de dames in het vervolg ge zonde polsen willen behouden, zullen zij er van moeten afzien, om haar kostbare dessous te laten zien. Tusschen de nieuw ontdekte dames ziekte en de in de voorname heeren wereld bekende «enkelverkoudheid" bestaat een niet te verbloemen over eenkomst. De enkelzwelling zoekt haar slach tollers eveneens slechts onder die overdreven mode-apostelen, welke bij het gaan zitten hun gigerl- pantalon in de hoogte trekken, om hun mooie, zijden kousen te laten bewonderen. Zij houden daarbij rekening met de omstandigheid, dat zulk een fijn weefsel weinig geschikt is, om bun onderste extremiteiten tegen koude- vatten door tocht te beschermen. Te Anderlecht (België) zagen de zer dagen de echtelingen Yan der Gucht thuis krmmde een kat met bloedenden bek van de wieg springen, waarin hun vjjfmaandsch kindje lag en zich door het venster weg maken. Het kind lag met opengescheurde buikje en gaf geen tee kenen van leven meer. De doktor bevond echter, dat 't nog niet dood wa9 en deed wat h\j kon. Er is echter geen hoop meer op herstel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2