f.EMENGD NIEUWS. op de begeerlijkheid en speelzucht der menschen. Gelijk toch is beslist bij arrest van den lloogen Raad van '25 Januari 1896 bestaat door do afschaffing van art. '214 van den Gode-Pénai als gevolg van het in werking treden van het W. v. Strafrecht en van de in voeringswet, geen straf rneer op het in de wet van '22 Juli 1814 (Staats blad no. 86) gestelde verbod van het aanleggen of houden van binnenland- sche loterijen boven de waarde van f 100. Naar het oordeel dei- Kamer bestaat er dus voor de Regeering, op gronden ontleend aan het belang niet alleen van zedelijkheid, maar ook van handel en nijverheid reden om in de onderwerpelijke zaak te voorzien. De resultaten der Vredesconferentie. De olïïcieele rnededeelingen om trent de uitkomsten der vredescon ferentie in de pers gedaan en de niet-oflicieele in nog stei kcr mate, hebben aan duidelijkheid te wenschen gelaten en het kan daarom voor de genen, die door de minder of meer uitvoerige verslagen zich geen volledig beeld van liet verrichte werk hebben kunnen vormen, aangenaam zijn, zoo wel de positieve als negatieve uit komsten kortelijk te zien samengevat, althans wat de hoofdpunten aangaat en aannemende dat de alsnog in de algemeene vergadering der conferentie te behandelen sectie-voorstellen, gelijk te verwachten is, zullen worden aan genomen. Het Vaderland, heeft zich de moeite gegeven deze uitkomsten kortelijk te resumeeren en het blad komt dan tot de volgende resultaten: Eerste commissie. De confeien- tie besloot aan de Mogendheden voor te stellen aan de declaratie van St Petersburg toe te voegen, voor den tijd van vijf jaren, het verbod om ontplofbare stoffen te weipen uit luchtballons. Ten aanzien van het verbod van bommen, die verstikkende gassen verspreiden, en van kogels, die in hot lichaam vari den getroffene zich uitzetten, werd geen eenstemmigheid bereikt De Mogendheden, die ten gunste dezer bepalingen hebben ge stemd, zullen daarvan speciale con venties kunnen maken Evenmin werd overeenstemming verkregen ten aan zien van het verbod van rarnschepen, van de voortgezette verbetering der artillerie-bewapening van landmacht en vloot en van de voortgezette ter betering der geweren. Do wenscli is uitgesproken, dat de mogendheden deze onderwerpen in studie zullen nemen, opdat een tweede conferentie daaraan haar aan dacht zal kunnen wijden. De voorstellen tot beperking van de actueele sterkte van de krijgs machten te velde en van de vloten hebben niet tot aanneming daarvan geleid. De conferentie heeft intusschen als haar gevoelen te kennen gegeven, dat die beperking een weldaad zou zijn voor de stoffelijke en economi sche welvaart der volken. Tweede commissie. De bepalingen der conventie van Genève (Roode Kruis) zijn, in verband met den algemeen gekoesterden wenscli om den oorlog zoo min mogelijk gruwelijk te maken, in a. w om den oorlog zooveel doenlijk te hutna- niseeren aan een voorloopige her ziening onderworpen Een poging om bij voorbaat ook enkele bepalingen van toepassing te verklaren op den zeeoorlog, heeft gefaald, liet daartoe strekkend Ame- rikaansch voorstel is teruggenomen. Daarentegen is met algemeene stemmen de wenscli uitgesproken, dal de Zwitsersche Bondsregeering het initiatief zal nemen tot een herziening der Roode Kruisconventie, eventueel met het doel om de bepalingen daar van op den zeeoorlog toepasselijk te maken. De declaratie van Brussel, inhou dende de regelen van liet ooi logs- recht in geval van oorlog te velde, is aan een herziening onderworpen, waarbij de rechten en verplichtingen der oorlogvoerende mogendheden m verband met het volkenrecht zijn geregeld. De wensch is uitgesproken, dat een volgende conferentie zich zal bezig houden met de rechten en verplichtingen der neutrale Staten. De conferentie heeft in denzelfden geest den wensch uitgesproken, dat een nadere conferentie zich zal bezig houden met het belangrijke vraag stuk der onschendbaarheid van den particulieren eigendom op zee tijdens mariucooi logen. Derde commissie. Deze commissie heeft het vraagstuk der arbitrage bij internationale geschillen in zijn vollen omvang behandeld Zij heeft bepalingen vastgesteld betreffende de vriendschappelijke raad geving der mogendheden aan Staten .lie in geschil zijn (bons offices) en betreffende het verleenen van be middeling (medication Ten aanzien van dit laatste is een speciale be paling aangenomen, waarbij de bemid delende Mogendheden ongeveer de rol vervullen van getuigen bij een duel, met dien verstande evenwel, dat gedurende het verloop der onder handelingen van vijandelijkheden geen sprake kan zijn. Voor het vergemakkelijken der afwikkeling van geschillen, waarbij diplomatieke gedachtenwisseling geen resultaat heeft bereikt, worden inter nationale commissies van enquête ingesteld, waarvan de samenstelling en bevoegdheden zijn geregeld Deze zijn facultatief. Een internationaal hof van arbi trage, waarvan samenstelling n pro cedure is geregeld, wordt te sGia venhago gevestigd. Do mogendheden behouden evenwel het recht zich op de thans gevolgde wijze van scheids lieden te voorzien Door het schrappen der bepalingen, houdende de gevallen waarin arbi trage verplicht zou zijn, draagt de tot stand gekomen legeling dus een vol komen facultatief karakter. In het algemeen zal de generale akte der conferentie slechts die pun ten kunnen bevatten, waarop met algemeene stemmen de goedkeuring is verkregen. Die punten, waarvoor een meerderheid aanwezig was, zullen het onderwerp kunnen uitmaken van speciale conventies, waarvan de onder- teekening evenwel voor alle Mogend heden ook die niet ter conferentie vertegenwoordigd waren zal open staan. Zooals men weet werd de F.u- ropeesche deputatie, die to Petersburg oen twaalftal adressen uit verschillen de staten van Europa ui zake Fin land aan den Tsaar zou aanbieden, niet ontvangen. Blijkens een verslag van hun wederwaardigheden werden de afgevaardigden die bij den Tsaar iu audiëntie zochten te worden toe gelaten, van het kastje naar den muur gezonden. Eerst vervoegden zij zich bij baron Freedericks, minister van het hof, die hen verwees naai don heer Goremykin, minister van binnen landsche zaken, die hun aanraadde of den Tsaar over de post een brief te zenden óf zich te wenden tot een adjudant aan liet hof. Dit laatste werd gepoogd, doch ook al zonder succes en daarop ontvingen zij van den minister van binnenlandsche za ken een uitnoodiging bij hem te kn men, waar hun meegedeeld werd dat de Tsaar hen niet in audiëntie kon ontvangen. De weigeiing van den Tsaar oin de verzochte audiëntie te verleenen, berustte alleen op de overweging, dat de Tsaar niet geloofde dat bij het overhandigen van een adres, aange boden door vreemdelingen en zaken van binnenlandsche administratie ra kende kan veroorlooven, zonder den schijn op zich te laden dat hij het beginsel van zulk een bemiddeling erkent. Voor het verzenden van een brief naar de naastbijgelegen gemeent e betaalt men evenveel als voor een naar de verstafgelegene plaats in ons land. Voor een postpakket is het tarief ook uniform. Nu zijn de spoorweg maatschappijen er in de laatste jaren toe gekomen, om gedurende een zekeren tijd van 'tjaar ook uniform tarief voor de reizigers aan te nemen. De zoogenaamde vacantiekaartengeven in de zomermaanden vrijheid tegen een bepaalden prijs naar een wille keurig station te reizen. Gaat men dien weg verder op, dan moet het einde zijn een zelfde behandeling van reizigers als van pakketten en brieven Mocht dit tarief (één-tarief voor het gehcele land) niet toegepast kunnen worden, dan zou men een verdeeling m verscheidene zones kunnen beproc ven. Hoe het zij, ook op het vervoer van reizigers is van toepassing: hoe meer gelegenheid en hoe goedkooper tarief, hoe grooter het gebruik. De treinen, nu somtijds nog niet half van reizigers voorzien, zouden dan zeker meer aan hun doel beantwoor den door het toenemend vei keer tus- schen de verschillende deelen van ons land. Geven de steeds hoogere ont vangsten der post niet een sprekend voorbeeld wat een tarief, dat onder ieders bereik valt. wel vermag? Onweer. Over het geheele land schijnt Zon dag een lievig onweder te hebben gewoed. Uil alle oorden komen be richten. Te Amsterdam sloeg de bliksem in een school in do Marnixsti aat, zonder evenwel brand of veel schade te veroorzaken. Nabij do Duitsche grenzen werd tijdens een hevig onweder een man uit Lonneker door den bliksem ge- trollen. Hij was onmiddellijk dood. In den nacht van Zondag op Maan dag is de bliksem geslagen iu eene landbouwerswoning te Usseloo, gem. Lonneker, bewoond door H. ter Mors en toebehoorende aan te familie Lu sonder te Enschede. Het luiis brandde tot den grond af. In het Oldambt (Gr.) woedde Zon dagnamiddag'een lievig onweer. Te Fiiisterwold werd do molen van den heer Okkens: getroffen en brandde totaal uit. Te Oostwold brandde de winkel en bakketsbehuizing van den heer Louw ton gevolge van het onweer af. Tijdens het onweder van Zaterdag avond brandde te Usquert de boer derij van deti heer Westerhuis af. Te Haailem sloeg de bliksem in een lompenloods van de Haarlemsche katóenfabrick. De loods brandde uil. Boven Culemborg woedde Zondag middag eveneens een hevig onweer. Even buiten de stad werd in een weide een melkvrouw door den blik sem getrollen en terstond gedood. Hare dochlei die in de nabijheid stond, werd tegen den grond gesla gen. maar bekwam geen letsel. Bij hot onweder, dat zich Zondag morgen boven Drnten en omstreken ontlastte, sloeg de bliksem in het huis, bewoond door A. Arendsen dooi boorde het dak. versplinterde een balk en veroorzaakte bi and, die spoe dig door eenige arbeiders gebluscht werd. De vrouw des huizes werd door den bliksem doodrlijk getrolfen. Drie boerenplaatsen te Schagen dichtbij elkander gelegen, werden door den bliksem getroffen en brand den geheel af. Een groot aantal boerenplaatsen zijn verder i.og door den b iksem getrollen en geheel of gedeeltelijk afgebrand. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de gisteren in het le kies district gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden van de 500 kiezers .938 stemmen uit gebracht. Du heer Hagedoorii verkreeg 164, de lieér J. Gerd. Richer 173 stem men, terwijl een stembiljet van on waarde was. De heer .1. Gerd. Kleber is dus ook in het le distiict tot raadslid geko zen Aan den adjudant-onderofficier E. H. Neven van het 5e Regiment infanterie is de zilveren medaille voor '24 jaren trouwen dienst toegekend. Het ecreteeken werd voor hel front van den troep, op eene plechtige wijze, door den Majoor Heldring aan den belanghebbende uitgereikt. Na afloop van de plechtigheid werd bij monde, van den adjudant-onderofficier J. C. Schrijver, aan den jubilaris, namens eenige onderofficieren, een fraai souvenir aangeboden. Bij het 5e" Regiment infanterie zijn door den Kolonel Regiments commandant bevorderd tot sergeant- titulair de korporaal J P. J. G. van BI ar kom, en tot reserve-korporaal de adspirant vaandrig J. J. M. Pierrot. De Generaal-Majoor'G. L. Lang- gutl-i, commandant der '2e Divisie Infanterie, zal Donderdag a s. in het garnizoen alhier aankomen, ten einde eene inspectie te houden over de Vehibataljons van het 5e Regiment infanterie. De sergeant G. K. W. F. de Vaijnes van Brakell Buijs, leerling van het le studiejaar van den Hoofd cursus, en gedetacheerd bij het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 4c Regiment infanterie. Aan den sergeant-titulair G. P. Heilbron van het 5e Regiment infan terie. is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst veileend. De jongeling A. J. B. Crone heeft eene vei bintenis aangegaan als adspiiant vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regiment infanterie. De majoor P. A. van Btuiren, van het 6e regiment is overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie, alhier in garnizoen, en belast met het be vel over het le bataillon. De bij den generalen-staf over geplaatste kapt. W. 11. van Terwisga, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, komt le Arnhem in garnizoen. Na een zeer geanimeerd Kegel concours op de vrije baan, waarvoor het groote aantal kaarten in slechis weinige dagen .werd geplaatst, wordt 5 Aug. a s. in de burgersociëteit »Ver- eoniging" een personeele Kegelwed- striid gehouden, waarvoor zeer fraaie prijzen zijn uitgeloofd. Het Concert, hetgeen Zondag avond in Amicitia had plaats zullen hebben, maar om het ongunstige weder moest worden uitgesteld zal niet a.s. Donderdag gegeven worden, doch later worden ingehaald. Onze stadgenoote Mejuff. .lansje de Vries, kweekelinge aan de Israël. Godsd. school van den heer Zadoks alhier, deed dezer dagen met gunstig gevolg examen als Hulp-onderwijzeres voor het Nederl. Israël. Kerkgenoot schap. Bij de te 's-Gravenhage gehou den examens der «Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging" zijn geslaagdonze stadgenoote mej. G. M. W. Celosse voor koorgezang en onze vroegere stadgenooten mej. A. van den Bergh en B. W. van den Bergh voor piano (lager onderwijs) en G. J. Putman Cramer voor koor gezang; allen leerlingen van de Mu ziekschool van «Toonkunst" hier. Bij de te 's Herlogenbosch ge houden examens voor do hoofdacte is o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer W. Kraan. De heer M. G Northolt onder wijzer aan de Openbare school aan de Beekstraat alhier, staat als no. 1. op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school der'2de klasse a d. Nadorststraat te Rotterdam. De gedachtenwisseling, die over eene ontworpen stadstram plaats heeft, maakt het gewenscht nog verdere onderzoekingen in te stellen omtrent de richting in de buitenwijken. Aan gezien ile weiken van het nieuwe station nog geruimen tijd iu beslag nemen, behoeft dit onderzoek niet overijld te geschieden en zal het eveu- tneele tijdig op getouw zetten eener Amersfoortsehe tram-oiidernoining hierdoor niet worden vertraagd Maandagavond had een 17 jarig jongeling het ongeluk bij liet baden in de rivier de Eeui te verdrinken. Gisterenmorgen ontstond er brand in het huis bewoond door E. v. Grol aan den Appelweg. Daar er "ebrok aan water was, hadden de vlammen vrij spel, en bleven ten slotte niets dan een paar muren staan. Het 16-jarig zoontje van den vrachtrijder E. v. d. H. had gisteren het ongeluk onder een door hem bestuurde wagen te geraken, waarbij hij inwendige kneuzingen bekwam, die geneeskundige hulp noodzakelijk maakte Gisterenmiddag te ruim '2 uur ontstond, door tol dusverre onbekende oorzaak, een hevige binnenbrand in de machinale brei—inrichting van den heer Heymans van den Donwer, in de Muurhuizon alhier. De vrijwillige en stedelijke brandweer, spoedig ter plaatse aanwezig, slaagden er in. in betrekkelijk korten tijd het vuur te blusschen Do belendende tapijlfabfiek van denzelfden eigenaar bekwam even als het perceel waarin de brand uit brak groote waterschade. Huizen en inventaris waren verzekerd. Door het plotseling uitbreken van den brand waren de meisjes op de fabriek werk zaam, niet in de gelegenheid deze langs den gewonen weg te verlaten, doch moesten uit de ramen vluchten, waarbij een paar aan armen en bee nen verwond werden. De Rechtbank te Utrecht ver oordeelde J. G., oud 43 jaar, werkman, "eboren en wonende te Amsterdam (thans gedetineerd), beklaagd van diefstal van een kastje met gouden en zilveren voorwerpen ten nadeele van A. Kraan te Amersfoort, op 19 Juni jl. gepleegd, lot 10 maanden gevangenisstraf; en E. S., 56 jaar, beklaagd van het bevorderen van ontucht door haar minderjarige doch ter, in den loop van 1899 gepleegd, tot 4 jaar gevangenisstraf en ontzet ting gedurende 9 jaar uit de ouder lijke rechten. 361c STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 24 en 25 Juli. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 13012. Prijzen van f 20. 1044 1070 1239 1261 1266 12711629 1650 1677 1692 1719 1722 1725 8083 12023 12032 12034 13008 13009 13059 13076 13083 13092 15479 15489 15490 15498 15673 15700 15702 20260 20287 20294 20308 en 20337. Te zamen 36 prijzen. AAN DE DOOYEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, "Longcott," Gunners- büry, Londen, W. Uraiul in een molen. Heden nacht brak op de Voorhaven te Oud-Delftshaven een felle brand boven in den korenmolen van J. Hom- buugs uit. De molen is zoo hoog, dat de stralen van de handspuit het vuur niet konden bei eiken. Spoedig kwamen echter stoom brandspuiten en de drij vende stoomspuiten van den haven dienst, die het vuur wisten te beperken. Nog steeds is de drijvende stoom spuit bezig een watermassa in den molen te storten Ook de pijpleiders van de stoomspuit moesten op de daken der omliggende huizen klauteren om goed de kap te kunnen bespuiten. De kap is geheel uitgebrand, doch van buitenaf is aan de steenen massa weinig te be.-peuren. De wieken hebben het gelukkig gehouden. De molen was voor tien mille veizekerd. Circus-Rcnz geliquideerd. De eens zoo beroemde eircus-Renz is van hel wereldlooneel verdwenen. Twee jaar geleden legde Franz Renz het directeuischap van den circus neer en droeg het over aan zijn jeu- digen neef Ernst Renz. Deze schijnt bet .slachtoffer te zijn geworden van geldschieters en bezat ook misschien niet de energie voor het leiden en instandhouden van zulk een grooten circus veieischt, althans verleden week is de geheele inboedel van den circus paarden, requisieten, costumes enz. te Brussel, waar Renz voorstellingen gaf, verkocht moeten worden. AMes werd voor betrekkelijk lage prijzen van de hand gedaan. Gedurende zijn tweejai ig directeur schap heelt Renz zijn erfdeel van een miljoen gulden, verloren. Er zijn een paar ernstige onge lukken met automobielen te vermel den. Dezer dagen is te Parijs op de boulevard llaussmann de lieer De Bertier de Sauvigny, die zijn méca- nicien naast zicli had, bij het wijken voor een wandelaar op het trottoir gekomen en in vollen gang tegen een bank aangebotst. De bank vloog in splinters en een lantaarn brak door midden, terwijl de machine zelf ont plofte. De heer De Berdier kwam er met een lichte verwonding af, maar zijn mecanicien is zeer ernstig aan 't hoofd verwond en in hoogst bedenkelijken toestand naar 'l ziekenhuis over"e- bracht. Een ander ongeluk nog van veel ernstiger aard kwam te Vailly voor. Een automobiel, waarop een viertal personen waien gezeten, liep met een snelheid van 40 K.M. over den weg en kwam bij een korten draai in een greppel terecht tegen de rotsen. Een van het viertal, de heer Alphonse Duchemin, werd met zooveel kracht legen de rots geslingerd, dat hij eenige minuten daarna den geest gaf; de drie anderen kwamen er met lichte kwetsuren af. De hondsdagen. Den tijd van '24 Juli tot 24 Augustus noemt men gewoonlijk de hondsdagen. Algemeen wordt deze periode als do warmste tijd van Tjaar beschouwd, hoewel tegen hel einde ervan de temperatuur soms beduidend schijnt gedaald te zijn, cn de volksetymologie wil zelfs, dat deze vier weken met den naarn van hondsdagen bestempeld zijn, omdat tengevolge der warmte

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2