BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. raden, zonder kwellende bepalingen, geschikt om de politieke rechten te beknibbelen of te vernietigen, dan vertrouwde Balfour, zullen de loopende onderhandelingen tot een bevredi gende slotbeslissing van de Trans- vaalsche crisis voeren. Ten spijt van vroegere teleurstelling, ten spijt van de tegenwoordige aanwijzingen van het tegendeel, verklaarde Balfour eindelijk, dat het dwaas zou zijn te gelooven dat alle moeilijkheden reeds geëindigd zijn. Hij kon den vrede niet afkondigen, terwijl misschien de handhaving van de vrede ondoenlijk zou blijken. Hij hoopte dat de re geering van de Republiek Engelands geduld en gematigheid niet zou be schamen. Voorloopig dus nog maar steeds de politiek van afwachten. Zooals men begrijpt, heeft de daad van minister Galiifet tegenover gene raal De Négrier in de pers der nati onalisten woede en boosheid verwekt. De Libre Parole begint, liet geval vertellende, mede te deelen, dat het «een nieuwe infamie" van Galiifet is; de Eclair gaat niet zoo ver, maar acht de daad een wraak van Galiifet, die tegen Négrier «een oude schuld heeft en die nu als minister van oorlog uitbetaalt". De Intransigeanl vindt het een «episode uit den vervolgings veldtocht tegen het leger" de Gaulois een «schandalige afmaking". De ernstige bladen oordeelen ge lukkig wat anders. Zoo zegt de Temps: »Als rnen handelt zooals Négrier, dan doodt men de militaire organisatie en de discipline nog zekerder en sneller, dan de artikelen in de bladen dit kunnen. Al is de behandeling van generaal Négrier nog zoo verdiend, toch is zij te betreuren, en dat zij noodzakelijk is, bedroeft ieder burger wegens den algemeenen toestand, waarvan zij het gevolg is geweest." De Lanlerne, een blad dat door Millerand word geïnspireerd, zegt, dat bet de kolonel van het 10e regiment infanterie is geweest te Auxonne, die het eerst aan zijn oflicieren bet bevel van Négrier in de volgende woorden mededeelde; «Mijne heercn 1 11c heb u een zeer belangrijke mededeeiing te doen. Tengevolge van de aanvallen op helleger, waaraan sommige bladen zich overgeven, hebben de gene raals van den hoogen krijgsraad be sloten tegenover een „rageering, die al deze, belgeijfgmgen duldt, liet einde -'van liet proces te Rennesaf te wachten, maar dan gezamelijk stappen bij de regeering te doen om er haar toe te brengen, aan deze beleedigingen een eind te maken. Als de regeering voortgaat ze te dulden, dan zullen de generaals handelen." Volgens de bladen zal de afgevaar digde Millevoye den minister van oorlog intcrpellecren over de beweeg redenen der tegen de generaals ge troffen maatregelen en in 't bijzonder over de behandeling van Négrier. De regeeringsbladen weten te be richten, dat Négrier zijn mededeeiing schriftelijk aan de generaals beeft doen toekomen, zoodat het als een bevel moest worden aangemerkt. Een merkwaardige bijzonderheid, dat er een aantêekening was bijgevoegd, om den generaals te verzoeken liet stuk te vernietigen, gaf Galliffet vol doende aanleiding om te weten, dat Négrier zich ten volle bewust was van de insubordinatie, die iri zijn gedrag lag. De door Négrier opengelaten plaats' in den hoogen krijgsraad zal voor loopig niet vervuld worden. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft o a. besloten «op de begr ooting 18991900 uit te trekken een bedrag van f 1000, ten einde daarmee te bestiijden de kosten, verbonden aan het houden van voordrachten over het werk en do taak der Maatschappij, door sprekers, daartoe door het hoofd bestuur uit te noodigen Diensvol gens beeft het hoofdbestuur uilge- noodigd o. a.de lieeren mr. II. Smeenge en den algemeenen secretaris J. Bruin- wold Riedel, zich voor het houden van de bedoelde voordrachten beschik baar te stellen. Deze heeren hebben zich daartoe bereid verklaard gedu rende de maanden October, November, December, Januari en Februari. Aangezien deze voordrachten in de eerste plaats beoogen: het winnen van nieuwe leden voor de departe menten, moet, naar het oordeel vari het hoofdbestuur, aan de doelmatige voorbereiding van de daartoe te hou den bijeenkomst en aan het nader overleg met den spreker daaromtrent voldoende zorg worden besteed. Het hoofdbestuur geeft aan de departe menten in overweging, pogingen aan te wenden dat deze vergaderingen door het doen houden van. een paar musicale of vocale voordrachten aan trekkelijk worden gemaakt. Armwezen. Door den minister van Binnenland- sche Zaken zijn eenige opmerkingen gemaakt en inlichtingen verstrekt omtrent de statistiek van het ann- wezen, meer speciaal met betrekking tot de ondersteunden door de instel lingen tot bedeeling van armen. De vraag is gerezen, of armlastige kindei en, die in huisgezinnen zijn uitbesteed, onder de bedeelden of onder de verpleegden gerangschikt moeten worden. Zij beiiooren thuis onder de bedeelden. Voorts meent rnen, dat uitbesteedde kinderen, die in don loop van het jaar om eenige reden worden ont slagen, niet onder tijdelijk of door loopend bedeelden kunnen worden gerangschikt, aangezien zij geen tijde lijk bedeelden zijn en volgens de gegeven omschrijving van «doorloo pend bedeelde", alleen hij daarmede gelijk wordt gesteld, die waarschijnlijk bet geheele jaar zou zijn ondersteund indien hij niet binnen het jaar was gestorven. Het schijnt verder, dat hier en daar geneeskundige hulp als dooi loopende bedeeling wordt beschouwd, deels omdat sommigen een (doorloopend) recht op die hulp hebben, deels omdat het karakter der bedeeling haar tot doorloopende zou maken. Een en ander is onjuist. Men kan niet ii priori uitmaken, of iemand voor eenig jaar tijdelijk of doorloopend bedeelde is; dit kon eerst worden beslist aan het einde van het jaar, naar gelang van den feitenlijken toestand gedurende dat jaar, geheel afgescheiden van eenig recht op, of karakter van bedeeling. Daarom zijn uitbesteedde kinderen, die in den loop van eenig jaar worden ontslagen, voor dat jaar bedeelden. Zegelrecht op effecten. De Minister van Financiën heeft jgerrïëënd de beantwoording van bet Voorloopig Verslag te moeten uit stellen totdat de Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende de lollen zou hebben beslist. Nu deze beslissing in overeenstem ming met die der Tweede Kamer is genomen, vervalt de vraag, die aan het slot van het Verslag is gesteld en eigenlijk het geheele Verslag bo- heerscht, wat de Regeering mot dit wetsontwerp zou denken te doen, indien het voorstel tot afschaffing der Rijkstullen de goedkeuring der Eerste Kamer niet zou mogen verwonei. De Minister meent thans temogen aannemen, dat niets de invoering op 1 Mei 1900 van het verhoogde zegel recht in den weg staat. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heer J. van Loenen Martinet, rustend predikant te Amersfoort, hoopt aanstaanden Zondag vóór ie gaan bij de Godsdienstoefening inde Remonstrantsche keik, alhier. Aan den Burgemeester dezer Gemeente is vei lof verleend, zich van 28 Juli tot 21 Augustus buiten Amersfoort te mogen begeven. De hoogste inschrijver voor de stoorncarroussel op de jaarmark t alhier, I.. Renner, heeft niet aan zijn ver plichtingen voldaan, zoodat die stand plaats thans is toegewezen aan den iieer A. C. Tewe, uit Dordrecht, voor f 2575.73'/«. Er wordt voor die standplaats f 325.73*/» meer gegeven dan ten vorigen jare. Een omstreeks 16 jarige jongen, werkzaam in de machinale kolfer- fabriek van den heer S. J. van Duinen, was Woensdagavond zóo onder den invloed van sterkendrank, dat hij naar huis moest gezonden worden orn zijn roes uit te slapen. Hierover verstoord, trachtte hij aan den achterkant de fabriek weder binnen te dringen, waarbij hij met de lechterhand door een ruit stootte en zich aan den pols en den arm zwaar verwondde. Een pleegzuster legde het eerste verband, waarna de knaap per bran card naar het Politiebureau en later naar het huis zijner ouders werd gebracht. De kapitein W. H. van Terwisga van het 5e Regiment infanterie die overgeplaatst is bij den Generalen Staf, wordt werkzaam gesteld als adjunct-chef van den staf der 2e Divisie Infanterie, standplaats te Arnhem. Op heden werd het bevel over het le bataljon van het 5e Regiment infanterie door de Majoor Heldring overgegeven aan den Majoor Van Buu- ren die op zijn verzoek van het 0e Regiment infanterie bij eerstgenoemd is overgeplaatst De Majoor Heldring heeft daarna hot bevel aanvaard over het bij mobi lisatie op te richten Depot-bataljon en blijft alzoo hier in garnizoen. De inspectie over de bataljons van het 5e Regiment infanterie door den Generaal-Majoor Langguth ge houden is gisterenmiddag geëindigd. Genoemde opperofficier is daarna weder naar zijne standplaats Arnhem tei uggekeerd. De jongeling A. W. de Haan heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader bij hel 5e Regiment infanterie. Bij Kon. besl. is aan den direc teur van het post- en telegraafkan toor J. B. Schmitz Jr. alhier, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Niettegenstaande ten vorigen jare bezwaar is gemaakt, tegen een te uitgebreide aanduiding van het beroep op de voorzijde der briefkaar ten. wordt, blijkens de vele bij hel hoofdbestuur der posterijen en tele grafie ingekomen klachten op vele postkantoren ook de verzending ge weigerd van briefkaarten, waarop de naam eenigszins uitgebreid of wel de naam en iict beroep van den afzen der in één uitdrukking zijn vermeld. Dit behoort volgens het hoofdbestuur der posterijen niet te geschiedenook al is dergelijke vermelding nog al uitgebreid, gelijk b.v het geval kan zijn op brief kaarten, afgezonden door naamlooze vennootschappen of agen turen. Dan b' hoort daarin te worden berust. Het is mede niet verboden dat hij die twee of meer beroepen uitoefent, welke niet in één woord zijn samen te vatten, die beroepen elk mot één woord of daarmede gelijk gestelde uitdrukking vermeldt. Voorts vestigt hol hoofdbestuur voornoemd de aan dacht der postambtenaren er op, dat dooi haling of radeering van niet ge- ooi loofde aanduidingen of geschriften op briefkaarten geoorloofd is, almede dat een aanduiding van het beroep, welke niet voldoet aan de gestelde eischen, door radeer^n, dooi halen c q. bijschrijven met de pen, in den vereischten vorm mag worden ge bracht. De hier in garnizoen liggende batterijen van het le regiment Veld- Artilleiie, die gedurende een maand m het kamp te Oldebroek piaetische schietoefeningen, hebben gehouden, keerden gisteren per Centraalspoor terug. 00le STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 26 en 27 Juli. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 1082 1254 1259 1651 1657 1665 1676 1681 5592 5602 8059 8064 12011 12036 12043 12062 120641207413038 13046 13089 15495 en 15722. Te zamen 23 prijzen. Volgende trekkingen geschiedeu: 2e klasse 710 Aug., 3e klasse 2124 Aug., 4e klasse 47 Sept, 5e klasse 18—21, 26—29 Sept., 2—5 en 9—13 Oct. De tweede klasse bevat de navol gende prijzen: 1 van f20.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f 100 en 1565 van f 30. (Geene nieten.) Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar doorgefoerneerde a f 3.50 en klassikale k f 1.35 per Vergulde lijsten reinigt men het best, door ze met een penseel of sponsje in wijnazijn bevochtigd te bestrijken. De wijnazijn weekt de onreinheid van 't verguldsel los en geeft daaraan weer glans en kleur. De vergulde lijsten worden dan 5 minuten later met schoon water af gespoeld, maar men mag ze niet met linnen afdrogen, doch laat ze uit zichzelf droog worden. Zit het vuil er dik en vast op, dan herhale men de bewerking. A la Mitiiclihniisen. In een der Limburgsche bladen lezen wij het volgende: Een jager was reeds van den vroegen morgen op jacht en had zijn geheelen voorraad hagel verbruikt. Vele schoten waren mis geweest, doch ook menig haasje, door «het snellere lood in zijn vaardige sprongen gestuit" zooals een dichter ergens zegt was verhuisd naar de ruime weitasch van onzen jager. Daar be- mei kte hij nog een respectabelen lang oor, die, kort bij een boom gezeten, in philosophische bespiegelingen ver diept, de nadering van den jager niet scheen te bemerken. Hoe die nog te bemachtigen? Goede raad was duur! [lij grijpt in een zijner zak ken en vindt een grooten nagel, zoo als de hoefsmid ze gebruikt. Fluks dien op 't geweer geladen, aange legd, en juist toen langoor zijn biezen pakte, paf Het schot was raak, zooals bleek bij 't dadelijk volgend onderzoek. De nagel was door het oor van den haas in den boom gedreven, en langoor stond vastgenageld! Onze jager gaf hem nu op zijn gemak den genadeslag en palmde triomphantelijk den vetten jachtbuitin. Misbruik van ether. De alcohol is op weg, een mach tigen bondgenoot te krijgen. Deze bondgenoot is de ether. Bij de al- coholgebruikeis wordt sedert eenigen tijd een streven waargenomen, om den alcohol te vervangen door den ether, of beide dranken vermengd te gebruiken. De wei king van den ether schijnt sterker en aangenamer te zijn. De Schotten en Ieren, die in den loop der tijden waarschijnlijk tol de gevolgtrekking zijn gekomen dat hun whiskey iets van zijn onweerstaan bare aantrekkelijkheid heeft verloren, hebben hun toevlucht genomen tot den ether, welken zij thans in onge loofelijke hoeveelheden verzwelgen, hetzij «puur", hetzij vermengd met whiskey. Elders ziet men hetzelfdein Oos tenrijk, Duitschland, België en Fran krijk beginnen de drinkers van pro fessie meer en meer den ether te gebruiken. Kortgeleden vestigde de directeur van het gewestelijk krankzinnigengesticht te Altenburg (Oost-Pruisen) de aan dacht der regeering op het feit, dat inen in deze streek ether in plaats van alcohol drinkt. In de districten Memel en Heydekrug gaat de ver zwolgen hoeveelheid ether iedere ver beelding te boven. Volgens bet oflicieele rapport van dezen directeur werden in het vorige jaar iu de stad Memel 8 580 liters ether vei kocht voor drinkgëbruik, terwijl minstens 9 000 liters clandes tien werden verbruikt, welke door vreemde matrozen en visschers waren binnengesmokkeld. In de stad en het district Heyde krug was het etherverbruik veel aan zienlijker. De herbergiers in die streek verkoopen den ether in het klein of schenken hem bij hoeveelheden van 4 a 5 gram aan de bezoekers. Iedere dosis van 4 a 5 gram beeft dezelfde uitwei king als 5 maal zooveel gewone alcohol. De ether veroorzaakt bij hen, die hem gebruiken, ondulbare en onge neeslijke pijnen in de lever, de len denen en het hart. Mr. Troelstra, beklaagd wegens beleediging van den officier van justi tie te Leeuwarden, is heden te dier zake door de llaagsche rechtbank van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond dat hij moet geacht worden bij het plegen van het hem ten laste gelegde te hebben gehandeld in het algemeen belang, ten einde de z. i. beslaande onschuld van gebr. Hoger huis aan bet licht te brengen. De rechtbank nam aan, dat bekl. op goede gronden de overtuiging heeft kunnen bekomen, dat gebr. Hoger huis onschuldig zijn, en dat hij bij het ten laste leggen van bepaalde feiten aan den officier van justitie te Leeuwarden beoogde eene strafver volging uit te lokken en revisie van het vonnis in de zaak-Hogerhuis mo gelijk te maken. Een inbreker! In den nacht van Zaterdag op Zon dag kwam een bewoner van den Spuiweg te Dordrecht bij de politie assistentie vragen wegens vermeend onraad. Er was een man bij hem door het dak komen vallen, niets meer en niets minder! Vanwege de politie weid een ondei- zoek ingesteld. En wat bleek nu? Dat een kostganger van een bewoner van den Spuiweg 's nachts voor het geopende raam net zoolang had zitten dommelen, totdat hij uit het raam op een circa 2'/i meter lager liggend dak viel. De man viel dwars door het dak heen en kwam op den zolder terecht. Natuurlijk veroorzaakte het lawaai, waarmede deze buiteling in het mid dernachtelijk uur vergezeld ging, heel wat ontsteltenis bij den bewoner, die dadelijk aan inbrekers enz. dacht, zich met een bijl wapende, en toen naar boven ging x>m den vermeenden inbreker zijn euveldaan te doen boeten. Maar de pseudo inbreker liet het zoover niet komen. Hij klom weer op het dak en sprong toen in den luin van den heer Ek, een waaghal zerij, die hem op een bezeerden voet kwam te staan, wat hem echter veel vei kiesclijker voorkwam dan kennis making met do bijl van den vertoorn den bewoner. Ontduiking van rechten. Bij onderhandschen verkoop van onroerend goed wordt dikwijls slechts een gedeelte der werkelijke koopsom in de koopakte vermeld, ten einde op die wijze een deel der verschul digde overgangsrechten te ontduiken. Dikwijls gelukt die toeleg ook, maar lang niet altijd en vooral niet, wan neer de brutaliteit te ver wordt gedreven. Een sprekend bewijs hier van is, zegt de Dordrechlsche Crt., in de laatste dagen te dezer stede voorgekomen. Uit de akte van over dracht van grond, door het bestuur der Gereformeerde kerk A hier ge kocht voor den bouw van een nieuw bedebuis op het terrein der voor malige «Villa Maria", bleek nl. dat daar als koopprijs slechts de helft der werkelijke koopsom -vermeld en daarover dus slechts het verschuldigde recht betaald was. Een door den fiscus ingesteld nader onderzoek toonde aan, dat nog een elftal andere koopers van bouwgrond op datzelfde terrein soortgelijke ontduiking hadden gepleegd. Een deskundige schatting van de waarde van den overgedragen grond werd gekist, met het gevolg, dat alle koopers, nevens het ontdoken recht van 2 procent over circa de helft der koopsom, nog een gelijk bedrag als boete hebben moeten be talen, wat door allen ook gedaan is, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Een ideale stad. Een stad, waarvan de beschrijving ongeveer overeenkomt met hetgeen Edward Bellamy ons in zijn boek «Looking Backward" schilderde, zal zoo wordt er althans uit New- Yoik gemeld door een vereeni- ging van Amerikaansche filantropen gesticht worden. Ze zal den naam van «Garden City" (Tuinstad) dragen. Deze modelstad zal naar de laatste voorschriften der hygiëne worden in gericht. De woningen zullen alle voortreffelijkheden van een stadswo ning met die van een landhuis ver eenigen. De toekomstige bewonors van «Garden City" zullen slechts de reinste lucht inademen; ze zullen overvloed van water hebben zonder bacteriënprachtige ruiine straten zullen voeren naar uitgebreide parken. Tegen eventueelen regen kan men zich daar in ruime hallen beschutten (een ander middel tegon regen zal men in deze voorbeeldelooze stad voor loopig niet hebben.) Het centrum van de stad der toekomst zal een groote tuin vormen, waaromheen zich een openbare bibliotheek, een muse um, alsmede een schouwburg en con certzaal vlak naast het raadhuis en een gasthuis zullen verhellen. Het is nu maar te hopen dat er genoeg rnenschen gevonden worden om in een dergelijk modern Arcadia hun levensdagen te slijten. Enfin, als het plannetje eenmaal doorgaat, zullen er wel liefhebbers komen opdoemen. RECLAMES. Steken iu de zijde. Men noemt de steken in de zijde, eene hevige pijn, welke zicli plotseling voordoet en welke zich aan de zijde der borstholte bevindt. Dik wijls zijn zij het gevolg van een slechten toe stand der borst of eene nabij zijnde bloed armoede. In alle geval moeten zij toegeschreven worden aan eene groote bloedzwakte, 't welk een slechten loop heeft en aanleiding geeft tot allerlei soort van storingen. Men moet de spierversterker en de hernieuwer van het bloed gebruiken. De Pink Pillen handelen in dat geval op wondervolle wijze.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2