RIN NE NLAND. I^ëMTNÏFijwJ" De revisionistische bladen roemen de waardige houding van Dreyfus en de krachtige wijze, waarop hij alle tegen hem ingebrachte beschul digingen ontkent. De anti revisionistische bladen ver klaren dat de indruk van de eerste zitting voor Dreyfus noodlottig is Aan de N. R. Cl. wordt de inhoud geseind van een artikel der National Zeilung over het Dreyfusproces: De aanzienlijkste vertegenwoordigers van de Duitsche regeering hebben in oflicieelen vorm verklaard, dat nöch Duitsche officieren, nöch Duitsche agenten ooit in eenige betrekking tot Dreyfus gestaan hebben. Nooit is daarentegen van Duitsche zijde bestreden, dat Esterhazy de rol ge speeld heeft die aan kapitein Dreyfus zonder een schijn van grond, toege schreven- is Thans wil generaal Mercier «niets verzwijgen", misschien zelfs niet de door den Russischen oudgeneraal Annenkof(inmiddelsover- leden) gomaakten valschen brief van den Duitschen keizer aan Dieyfus. De National Zeilung eindigt aldus: Mocht generaal Mercier er in slagen, den krijgsraad te Reunes bang te maken, dan zou de Fransche repu bliek, in weerwil van het optreden van een handvol moedige mannen die voor recht en gerechtigheid ge streden hebben, naar het oordeel der geheele beschaafde wereld haar eigen vonnis geveld hebben. Het schijnt dat de moord op den president der republiek San Domingo, Heureaux, aanleiding gaat geven tot internationale conflicten. Men wil nl. weten, dat de Vereenigde Staten zullen trachten hun invloedsfeer tot de republiek uit te breiden. Dat dit gerucht niet geheel van grond is ont bloot. bewijst het feit, dat de Ame- rikaansche regeering, terstond na de vermoording van Heureaux drie oor logsschepen naar San Domingo heeft gezonden. In Washington vertelt men intussehen, dat men tn San Domingo er hard over denkt om den bekenden Cubaan Maximo Gomez den presi dentszetel aan te bieden, wat men in Amerika nooit zou goed keuren, want dan zou San Domingo het broei nest worden van allen, die hopen op de eindelijke onafhankelijkheid van Cuba. In het Witte Huis laat men zich absoluut niet uit over eventueele annexatie- of protectieplannenwel verzekert men, dat als er gevaar voor goed en leven van Amerikaansche burgers in San Domingo ontstaat, de Vereenigde Staten natuurlijk tusschen- beide zullen moeten komen Al vast geeft men de verklaring in Washington af, dat men de inmenging van een Europeesche macht zou beschouwen als een inbreuk op de Monroe-leer. H M. de Koningin-Moeder zal a.s. Zaterdag voor drie dagen naar Burg Steinfurt vertrekken om een bezoek te brengen aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim-Steinfurt. Men zal zich herinneren de grootsche huldebetooging den 4en Juli II. door de leden der Amerikaansche delegatie ter Vredesconferentie na mens hun gouvernement te Delft aan Hugo de Groot gebracht. De Ameri kanen zijn nu voornemens, zegt het Haagsche Dagblad, nog een andere duurzame herinnering te stichten aan hun verblijf te 's Hage aan de Con ferentie, waaraan zij een zoo werkzaam aandeel hebben genomen. De heeren White c. s. hebben aan den kerkeraad der Anglikaansche gemeente daar hun voornemen te kennen gegeven om op kosten van de Regeering der Ver. Staten een Vredeskapel te laten bouwen, waarmede de Engelsche kerk in bet Bezuidenhout aan de orgelzijde zal worden uitgebreid. Naar het Dgbl. tevens verneemt zou het in de bedoe ling liggen om in die kapel een memorial-stone te plaatsen ter her- inneiing aan de Conferentie, die ter bevordering van de Vredeszaak in 1899 binnen 's Gravenhage is gehouden. Voornoemde kerkeraad heeft deze welkome uitbreiding van het kerk gebouw met groote erkentelijkheid aanvaard. Spoorweg-Maatschappij de «Veluwe." Vrijdagmiddag werd ten Gemeen tehuize te Barnevel I de aangekondigde vergadering gehouden van aandeel houders in de naamlooze Vennootschap Spoorweg-Maatschappij »de Veluwe." In die vergadering werd door de Commissie belast met het onderzoek der rekening over liet afgeloopen jaar, mededeeling gedaan, dat deze in goede orde is bevonden. De Voorzitter bracht ter kennis dat het contract in zake de stoom tramweg Nijkerk—Ede door den Minister en de Centraalspeorweg Maalsch. geteekend is, zoodat nu weldra tot den aanleg kon worden overgegaan. Voorts werd het bestuur gemachtigd om te onderhandelen met de Nederl. Centraal Spoorweg-Mij. over helaan- koopen van rails en concessie aan te vragen voor een spoorwegverbinding van Lunteren naar Harscamp, per manent schietkamp der infanterie. Het in orde brengen der voor deze aanvrage benoodigde stukken is opge dragen aan den ingenieur, den heer A. J. Krieger te Amersfoort. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove mensehen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaften. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- eurt, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad, bij afwezigheid van den burgemeester Mr. F. D. Graaf Schiin- melpennink, gepresideerd door de wethouder E. L. Visser. Met kennis geving afwezig waren nog de leden Gerritsen, Hamers en Garjeanne. Na voorlezing der notulen door de secretaris, die onveranderd werden goedgekeurd kwam als eerste te be handelen punt aan de orde, het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, de heeren van Esveld, Tromp van Holst en J. Gerd. Kleber. De voorzitter stelt deze in handen eener commissie, tot wier leden door hem worden aangewezen de heeren van Beek, Mr. Heyligers en van Kalken en schorst daarop tijdens het onderzoek de vergadering. Na heropening der zitting rappor teert de heer van Beek namens de commissie, dat alle stukken in orde zijn bevonden en zij tot toelating adviseert. Zonder hoofdelijke stemming vereenigd de raad zich met dit advies. Tot onderwijzeres aan de openbare meisjesschool wordt met II van de 12 stemmen benoemd mej. Kreeft van Scherpenzeel en hare jaarwedde, over eenkomstig advies van B. en W. z h. st. vastgesteld op f 600. Eveneens werden conform aan het voorstel van het Dagel. Best de jaarwedden van de onderwijzers B. Kraan, C. J. F. Prins en O. Akkerman, respectievelijk gebracht op f 775, f 725 en f 700. De eerste wegens liet behalen der hoofdakte de beide laatsten wegens langdurige diensttijd. Tot tijdelijk leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde aan de inrichtingen voor Hooger en Middel baar Onderwijs wordt met 7 stemmen legen 5 op den heer De Weert uit gebracht benoemd de heer Thijssen. De tijdelijke leeraren D. P. Moll in natuur- en werktuigkunde, J. J. Menkema in de lloogduitsche taai en letterkunde, en A. D. Raadgeep in Geschiedenis en Nederl. taal worden met algemeene stemmen als zoodanig herbenoemd. De ontwerpverordening regelende de verdeeling der gemeente in wijken en het nummeren der gebouwen, werd na artikelsgewijze te zijn be handeld waardoor wij trouwens niet veel wijzer werden daar alleen de cijfers der artikelen werden ge noemd met algemeene stemmen vastgesteld. Tot regentessen van het burger weeshuis worden daarop herkozen de dames De JongGeerlings en Royn- derCalkoen Als laatste punt van behandeling komt aan de oide liet benoemen van een tijdelijk leeraar in de Wiskunde, Handelswetenschappen, Warenkennis en Boekhouden aan de inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs. De heer van Eek, het woord erlan gend, zegt tot zijne bevreemding te hebben opgemerkt dat in de plaats van den eervol ontslagen functionaris de heer J. C. F. Prikken, op voorstel van den inspecteur van het middel baar onderwijs, niet definitief zal worden voorzien, doch een tijdelijk leeraar zal worden benoemd en wel omdat de heer J. M. Thièl, die het eerst voor deze benoeming in aan merking komt volgens genoemden inspecteur de vereischle bevoegdheid mist. Bij onderzoek is hem evenwel gebleken dat aan andere inrichtingen voor middel baai onderwijs in genoemde vakken wordt les gegeven door leeraren, die in bevoegdheid volstrekt niet staan boven de heer Thiel. Het moeten dan ook redenen van per soonlijken aard zijn geweest, die den inspecteur tot zijn advies hebben ge leid en daar liet volgens spreker beneden de waardigheid van den Raad is, om daarin mede te gaan, stelt hij voor tot de benoeming van een vaste leeraar over te gaan of, mocht de raad daartoe alsnog niet kunnen be sluiten, de benoeming aan te houden tot eene volgende vergadering en inmiddels advies in te winnen bij de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs. De heer Mr. Heyligers zegt zich volkomen te kunnen vereenigen met net door don lieer van Eek aange voerde en wenscht eveneens tot benoeming van een vaste leeraar over te gaan. Ook wethouder Celosse is het geheel eens met het door de beer van Eek aangevoerde en zegt, dat waar eene bevoegdheid als door de wet op het M. O. bedoeld eerst na eene studie van langer dan 17 jaar kan verkregen worden, het hem ten hoogste heeft verwonderd dat de inspecteur in dit geval op de onbe voegdheid van den sollicitant wijst. Het Dagel. Best. neemt dan ook gaarne het voorstel van den heer van Eek, om lot eene definitieve benoe ming over te gaan, over en de Raad vereenigt zich daarmede z. h. st. Daarop wordt de heer J. M. Thiel met algemeene stemmen tot leeraar in de bovengenoemde vakken benoemd. De Voorzitter deelt daaiop mede, dat ingekomen zijn de begrootingen van het Burgerweeshuis, den d.d. schutterij en van het Burgei lijk Arm bestuur; de goedkeuring van Gedep. St. op het raadsbesluit lot uitbreiding van het leerarenpersoneel aan de II. B. S.; de rekening der gemeente over het loopende jaar (wordt ten onderzoek in handen gesteld eener commissie bestaande uit de heeren: Van Eelt, Gei ritsen en Croockewit); een missieve van tie minister van waterstaat waarin afwijzend wordt beschikt op liet verzoek van den Raad, om bijdrage van liet Rijk tot verbetering van de bevaarheid van de rivier de Èerneen verzoek van den lieer Northolt om eervol ontslag als onderwijzer aan de openb. lagere school, alsmede eene voordracht van B. en W. voor te benoemen tijdelijke leeraren aan de 11. B. S. indeFian- sche en Engelsche taal en de Staats wetenschappen. Op voorstel van den Voorzitter met algem. st. uitgenomen die van den heer van Esveld, spoedeischcnd ver klaard, wordt de vergadering nog maals geschorst, teneinde de raads leden gelegenheid te geven tot ken nisname der verschillende desbetref fende stukken, na afloop waarvan tot benoeming wordt overgegaan. Tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal wordt daarop met 11 van de 12 stemmen henoemd de heer van 't Hooft te Lisse De heer Janssen te Vleuten, die mede op de voordracht stond vei kreeg één stem. Tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taal wordt benoemd onze stadgenoot de heer A. van der Noorda. De heer A. J. Bos uit Nijmegen verkreeg 2 stemmen. Tot tijdelijk leeraar in de staats wetenschappen wordt met algem. st. benoemd Dr. P. C.M BosteAmsterdam. Met laatstgenoemde kwamen op de voordracht voor de heeren V. G. L. M. Vonk te Both te Amsterdam en A. Stuurman te Alkmaar. Niets meer te behandelen zijnde wordt de zitting daarop door de voor zitter gesloten. De waarnemend directeur v/h post- en telegraafkantoor verzoekt ons mede te deelen, «.lat voortaan in de eerste bestelling zal worden opge nomen de correspondentie aangebracht per eersten trein van Utrecht ten 6.35 Gr. zoodat daarin tevens zullen worden opgenomen «de Staatscou rant" en het 2e blad van »het Han delsblad," »de Telegraaf' en «Nieuwe Rott. Courant." In verband met een en ander zal de eerste bestelling 20 minuten later van het kantoor vertrekken en dus circa half acht 's morgens (stadstijd) aanvangen. De 5e of laatste bestelling blijft een half uui vroeger uitgaande, en is dus vastgesteld op circa negen uur 's avonds (stadstijd). Aan verzoeken omtrent bestelling zal zooveel mogelijk worden tegemoet gekomen. De opening der jacht op klein wild is in deze provincie bepaald op Zaterdag 2 September a. s. met uit zondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening is be paald op Zaterdag 30 September a. s. De lange jacht zal alleen des Dins dags en des Vrijdags van iedere week mogen worden uitgeoefend, terwijl het jagen op reebokken slechts ge durende de maanden October en No vember, en van reegeiten van 15 November tot 1 December zal worden toegelaten. Bij het schoonmaken van het orgel in de Sint Joris-kerlc werd in een der kasten een zeer mooie katuil gevonden. Een stadgenoot kocht het kwaad aardige dier, met het voornemen, liet ten geschenke te geven aan Ailis to Amsterdam. Door notaris Vos werd Zater dagavond in het koffiehuis «het Valkje" alhier, publiek verkocht: 2 heeren- huizen in de Bergstraat, verhuurd aan de heeren A. W. Groote en H. C.J. M. Berkeljon, elk voor f250 De perceelen werden in massa opgehou den voir f6990. Daarna werd door dienzelfden nota ris, ten verzoeke van de erven Van Slooten, eene burgerwoning, gelegen in de Krankeledenstraat, groot 3 aren, verkocht aan den heer G. van Kalle- veen alhier, voor f1500. Bunschoten. Pi of. Bavinck te Kam pen heeft van den heer H. Huijgen de kinderen van wijlen den heer J Duijst, en den heer W. Veldhuizen, allen alhier, drie aandeelen van hon derd gulden ontvangen voor de Theol School 361e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 7 en 8 Aug. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 1041 1057 1079 1220 1240 1648 1680 1087 1689 1693 1698 5603 8071 8080 8087 12010 12038 12068 13028 13055 13080 13081 154521545415458 15459 15462 15665 15689 15703 15707 20245 20271 20283 20285 20295 en 20310. Te zamen 37 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar doorgefoerneerde it f 3.50 en klassikale i f 1.35 per Vu. Waarvoor muziek al niet goed kan zijn. In Cadezzola in de Italiaansche pro vincie Brescia was een herder, Luigi Guani, door een giftige slang gebe ten. De dorpsgeneesheer verleende hem de eeis'e hulp en schreef voor dat men den zieke zou wakker hou den tot hij van het bezoeken van zijn anderen patiënten zou zijn te ruggekeerd slaap was voor den ge- belene hoogst gevaarlijk. Om het gevaar af te wenden, nam men een origineel middel te baat. Men besloot in de ziekenkamer op de trompet te laten blazen. Eenige leden van de muziekkapel van een bataljon Alpen troepen boden zich voor dit eigen aardige werk aan, ze losten elkander af en speelden urenlang lustige wijs jes voor den herder. Hierdoor werd de gevaarlijke slaap verdreven en de ziekte gered. De overheid van Parijs maakt zich over het toenemen van het aantal ziektegevallen aan typhus zeer bezorgd. Terwijl anders het aantal in Juli niet boven de 20 in de week steeg, bedroeg dit in de week van 11 tot 19 Juli 64, in de volgende week 104 en van den 26 Juli tot den 3 Aug. 213. Daaibij komen nog een ongeveer 100 gevallen onder het garnizoen. In het dorpje Vülkermarkt in Karnten, werd Zaterdag om 8 uur 22 min. 's morgens een vier seconden aanhoudende aardbeving waargeno men. De muren van verscheidene huizen vertoonden op vele plaatsen scheuren; de pannen vielen van de daken. Waarom al die moorden? Waarom de spin in uw stal te vernietigen, waar zij opruiming houdt onder de vliegen, die u en uw vee zooveel last aandoen Waarom de heikrekel in uw tuin te vei treden, waar hij oorlog voeit tegen rupsen, slakken en meikevers? Waarom den mol te vervolgen en te dooden. die uw tuin bevrijdt van engerlingen, larven en ander licht schuw gespuis? Waarom de koekoek te veijagen, wiens liefste voedsel de langharige en venijnige rups is, die men zonder gevaar niet kari aanraken? Waarom de nesten uit te halen van grasmusschen en pinpelmeezen, die gestadig jacht maken op wespen en duizendpooten Waarom den inusschen den oorlog aan te doen, die voor het enkele koren, dat zij u kost, uwe akkers zuiveren van de insecten, welke uw graan verwoesten Waarom uw kruit te verschieten naar spreeuwen, die zich liefst met insecteneieren voeden en zelfs uw runderen van ongedierte zuiveren? De koe en het schaap zijn hierin ver standiger dan de menschen zij laten de spreeuwen ongehinderd plaats ne men op hun rug. Waarom strikken te spannen voor de mees, die jaarlijks driemaal broedt en voor de opkweeking van elk broed sel 12.000 wormen en insecten ge bruikt? Waarom den zonnekever te dooden, die zich rnet boomluizen voedt? Waarom de pad om het leven te brengen, die uw tuin van slakken en mieren zuivert? Waarom strikken te spannen voor tal van vogels, die u van stekende muggen bevrijden? Waarom de v ledermuis te vervol gen die vlinders en kevers verdelgt, gelijk de zwaluw vliegen en muggen? Waarom de nachtuilen en steen uilen uit te roeien, die uw duiven ongedeerd laten en als muizenvan gei's elk afzonderlijk liet vveik ver richten van een dozijn katten Waarom al die moorden? Omdat zoo velen te weinig bekend zijn met de huishouding der natuur, en te onverschillig om op te merken, wat hun eigen belang vordert. Vallende sterren. In den nacht van 10 op 11 Aug. doorsnijdt de aarde bij hare omwen teling om de zon jaarlijks de baan van een periodiek terugkeerer.de zwerm vallende sterren, wier uitstra lingspunt in hel sterrebeeld van Per seus ligt en die daarom den naam van Perseïdën draagt Genoemd ster rebeeld staat den 10. Aug. 's nachts te 12 ure hoog aan den Noord- Oostelijken hemel, en daar om dien tijd de maan dan reeds lang is on dergegaan, kan «Ie waarnemer bij gunstig weder en een goed gekozen standpunt (zoo mogelijk buiten de verlichte stad) een heerlijk schouw spel hebben van een den ganschen nacht voordurenden vallende sterren is meer bekend onder den naam van «Laurenliusstroom" of «Tranen van den H. Laurentius" berichten over de waarneming van deze natuurge- beurtenis reiken terug tot het jaar 830 na Christus. De elementen van de elliptische baan der vallende ster renregen komen zeer nabij met die van de periodiek terugkeerende komeet 1862, III, zoodat het gerechtvaardigd is aan te nemen, dat deze komeet en de Perséiden-zwerm in gelijke baan om de zon draaien. Een grappige dief. De jonge oppasser van een officier te Tilsit, schuiert voor de deur rok en pantalon van zijn meester af. Een voorbij wandelende gauwdief be schouwt rnet welgevallen den mooien pantalon. Hij nadert den oppasser, schrijft op een papiertje eenige woor den, steekt dit in een couvert en geeft het aan den oppasser met ver zoek het onmiddellijk aan den luite nant ter hand te stellen. De oppasser gaat en laat de kleedingstukken achter. De officier leest deze raadselachtige woorden «Gelukt het, dan is het goedgelukt het niet, dan is het ook goed" en stuurt den oppasser weer naar beneden om aan den vreemden heer te vragen wat hij toch eigenlijk bedoelde of hij niet liever even boven wilde komen. Maar de vreemdeling was intussehen verdwenen en huilend komt de oppasser terug met de woor den «Mijnheer de luitenant, het is hem gelukt. Hij is er met rok en pantalon van door gegaan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2