Tandarts GEMENGD NIEUWS. Adverlentiën. TOlll Pil. j. utöiEpfr m AGjJENT» Leerplicht, Onlangs had op de reeds vroeger vermelde uitDoodiging van de afdee- ling 's Gravenhage I der Vereeniging «Volksonderwijs", een gecombineerde vergadering plaats van bestuursleden van verschillende vereenigingen, tot beraming van maatregelen voor een volksbetooging ten gunste van leer plicht. Negentien vak- en onderwijs- vereenigingen waren vertegenwoor digd door ongeveer 50 bestuursleden. Na uitvoerigo besprekingen, waarbij de vergadering zich, los van het ont werp Borgesius, eenparig voor hel beginsel van leerplicht verklaarde, werd ten slotte aangenomen het voorstel van 's Gravenhage I van Volksonderwijs, om op Zondag 1 October e. k., dus na de tweede bijeenkomst van het Onderwijscongres te Amsterdam op 24 September, te 's Gravenhage een groote landelijke meeting te beleggen, en als sprekers daarvoor uit te noodigen de heeren Bergmeijer, Gerhard en Ketelaar; een motie voor leerplicht aan te nemen en vergunning te vragen aan 't ge meentebestuur, om deze in optocht met muziek en banieren te mogen gaan overhandigen aan den voorzitter der Tweede Kamer. Het aanvankelijke plan, om de betooging te houden op den openingsdag der Staten-generaal vond, wegens \ele bezwaren geen steun. Een uitvoerend comité voor bedoelde meeting zal worden gevormd. Op een heide onder de gemeente Soest in de onmiddellijke nabijheid der bosschen van jhr. Rutgers van Rozenburg is Maandagmorgen brand uitgebroken Een 24 tal werklieden, die bezig waren met het ontginnen van grond voor de nieuwe aibeiders- kolonie waren spoedig met schoppen aanwezig en na een paar uur gelukte het den brand te stuiten. Ongeveer 1. 11 A. heide is verbrand. Niet rooken. Daar het verbod om in niet-rook- coupés te rooken nog herhaaldelijk wordt overtreden, heeft de Exploitatie- Maatschappij haar personeel opge dragen streng de hand te houden aan het voorschrift om bij overtreding van dit verbod steeds proces-verbaal op te maken. Dit bericht geeft een onzer lezers aanleiding er op te wijzen, dat de Spoorwegmaatschappij goed zal doen op duidelijke wijze de straf bepaling in de niet-rook-comparti- menten bekend te maken, daar zij, die niet dikwijls reizen, meenen dat het verbod eigenlijk maar een verzoek is. Velen zullen dan weerhouden worden er tegen te zondigen. De benoemde gouverneur-gene raal luit.-gen Rooseboom zal 31 Au gustus te Genua aan boord gaan van het stoomschip Koningin Regentes van de Maatschappij «Nederland," welke mailboot heden te 10 uur van Amsterdam is vertrokken op zijn uit reis naar Batavia, alwaar het tijdstip van aankomst vastgesteld is op 27 September. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. A. K E. Horst, Remon- strantseh predikant te Lochem, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de Godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk alhier. Heden morgen om 9 uur werd door den heer kolonel-commandant van het 5e Regiment infanterie, op het kazerne terrein voor het front van den troep op eene plechtige wijze beëedigd en in functie gesteld de tot tweede-luitenant bij gemeld korps benoemden cadet sergeant A. J. van Lakerveld de Heus, herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Genoemde luitenant is ingedeeld bij de 2e compagnie le bataljon alhier in garnizoen. De eerste-luitenant F. H. A. A. Wagner van 5e Regiment infanterie thans gedetacheerd bij de Militaire verkenningen te 's Gravenhage, wordt op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 December as. eervol van die detacheering ontheven en keert alsdan naar het korps alhier terug. De generaal-majoor Hoofd Inten dant heeft bepaald dat gedurende de a.s. najaars-oefeningen, met ingang van 28 Augustus a. s. bij hel 5e Regiment infanterie zullen gedeta cheerd worden de eerste-luitenant- kwartiermeesters F. A. Th. Hochsten- bach var. het le Regiment infanteiie bij het le bataljon en J. C. P. Bouw man van het Ge Regiment infanterie bij het 4e bataljon van eerstgenoemd korps. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot vaandrig bij het 5e Regiment infanterie, de reserve-ser geant I. Brevée van genoemd regiment. De reserve tweede luitenant S. J. L. M. van Schaik van het 5e Regiment infanterie, met groot ver lof, is onder de wapenen gekomen, om aan de Regiments- en najaars- oefeningen van het regiment deel te nemen. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel bevorderd en aangesteld tot sergeant-titulair de korporaals A. van Straalen, P. Keg, M. D. Weijergang, P. G. J. Brilt, K. H. C. Christen, G. Menken, H. J. Veltmaat, J. H. In 'tVeld en F. J. Muller en tot milicien-korporaal de miliciens J. Hummel, J. Schuinder, F. Mulder, H. K. Kroon en H. C. Pieper. Na afgelegd examen zijn dooi den Minister van Oorlog o. a. in aan merking gebracht voor plaatsing als cadet aan de Cadettenschool te Alk maar onze stadgenooten W. van Leeuwen en J. H. Wesseling, die beiden zullen worden opgeleid voor den dienst hier te lande. Programma der muziekuitvoe ring, Zondagavond te half acht op het terras van »Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie, onder directie van den heer G. K G. van Aaken 1. iSemper Fidelis", »Marsch Sousa. 2. Ouverture »La Bohémienne". Balfe. 3. ®Der Kaiser und die Kaiserin", Concert-WalzerEilenberg. 4. Souvenir de l'opéra «L'Etoile du Nord"Meijerbeer. 5. Ouverture «Athalia" Mendelssohn. G. a. aAbendlied"Schumann. b. «Première valse"Durand. (arrangée pour Harmonie par W. Hendriks). 7. Grande scène des nonnes et Bal let du 3e acte de l'opéra «Ro bert le Diable"Meijerbeer. 8. Grande fantaisie de l'opéra »Mignon" d'Amb. Thomas Van Aaken. Aan majoor A M. Tromp van Holst, commandant der Schutterij te Amersfoort, is toegestaan, na alloop der door hem bij het 5e regiment infanterie te volgen korpsoefeningen, ook bij dat korps deel te nemen aan de veldoefeningen op groote schaal. Hij wordt toegevoegd aan den com mandant van het Ie bataljon van het regiment. Gisterenmorgen waren eenige jongens aan het Spui bezig om kleine vischjes, welke tengevolge van den lagen waterstand aan de oppervlakte van het water zichtbaar waren, door middel van geïmproviseerde netjes te vangen, bjj welke pogingen het 6 jatige zoontje van K. uit de Helling- straat het ongeluk had zijn evenwicht te verliezen en te water le geraken. De lieer v. Sweden het ongeval be merkende, stelde dadelijk pogingen in het werk orn door middel van stokken de kleine drenkeling te redden, in middels was echter J. Burgers mees terknecht bij de Erven v. Zalingen, toegeschoten, en het gevaar ziende waarin do kleine zich bevond, bedacht hij zich geen oogenblik en sprong gekleed te water, en smaakte het genoegen om den drenkeling te grijpen, waarna hij op zijn beurt door de omstanders verder geholpen werd om met de geredde op het drooge te komen. Sommige uitvindingen in Was hington gepatenteerd, zijn even exen- triek als vernuftig. Een grappige uit vinding bestaat uit een raam, waaraan door middel van touwtjes kurken hangen. Tegen het uur waarop iemand gewekt wil worden, komt dit lager, zoodat de kurken bij het gelaat komen, en op het gelaat op en neer dansen totdat de slaper is ontwaakt. Eene andere uitvinding stelt den boer in staat zijne paarden en ander vee te voederen, zonder zijn bed te verlaten Hij beweegt slechts een touw aan het hoofdeinde van zijn bed, en dadelijk openen zich kleppen waarop de be- noodige hoeveelheid voor in den trog valt. Een andere uitvinding is het in brekersalarm. Zoodra een inbreker op de mat stapt, die voor iie kamer van de brandkast ligt, sluit hij een electrischen stroom, een licht wordt ontstoken, de kap van een camera afgenomen en onmiddellijk wordt het portret genomen. In het Hollandsche spoorweg station te 's Gravenhage had Dinsdag middag het volgende grappige voorval plaats. Een man, die tot reisroute had van Rotterdam naar Schiedam, vergat in laatstgenoemde stad uil te slappen en stoomde door naar Den Haag. Wat nu te doen? Fluks in den bagagewagen van een gereedstaanden boemeltrein naar Rotterdam gestapt, in de stille hoop, dat hij aldus onge merkt in Schiedam zou kunnen komen. Hij zat een poosje in den wagen, toen er beweging kwam in den trein Gelukkig hoor, er was niets gemerkt. Na eenige oogenbükken rijdens hield de trein weer stil en bevond de clan destiene passagier zichop het rangeerterrein. De bagagewagen, waarin hij gekropen was, werd afge haakt. De keizer van Duitschland heeft een postzegel geteekend, die in 1900 in omloop wordt gebracht. Deze postzegel is langwerpig en verheer lijkt de vereeniging van Zuid- en Noord-Duitschland Twee krijgslieden een Pruis en een Beier, reiken elkaar de hand, terwijl Germania zich bo ven hen verheft. De achtergrond is in tweeën gescheiden. Het eene deel vertoont een gezicht op de Alpen, het andere een kaart van het eiland Rijgen. Te Utrecht zijn Woensdag de drie slachtoffers van het noodlottig ongeval op Zaterdagavond onder veel blijken van belangstelling ter aarde besteld. De begrafenis had plaats uit het huis van den heer B., wiens dochter ook om het leven kwam. Een 15-tal bloemstukken waren op de drio lijkwagens gelegd. Terwijl een regiment lanciers voorbij het postkantoor te Brussel trok, hepen de ambtenaren naar de ramen. Op hunne plaats terugkomende miste een hunner eon enveloppe met 350 fres. Ilij deed eene klacht bij den chef, de bedienden werden onderzocht en nu vond rnen het pakket bij een hunner, in zijne kous verbolgen. Uit vrees voor een strenger toe zicht aan onze oostelijke grenzen, waarover een vorig jaar waggon la dingen levende bijen uit ons land naar Duitschland vervoerd weiden, heeft het bestuur der afdeeling Fries land ]van de Vereeniging tot Bevor dering der Bijenteelt in Nederland het voornemen, om in September aanstaande op een paar plaatsen in die provincie eene verkooping te hou den van korven met levende bijeen. Men verwacht op die vei kooping vooral de opkoopers van was en honig uit Oldenburg en Hannover. Kijk eens naar mij, zeide een advocaat opgewonden tot een dokter, ik heb nog nooit een droppel medi cijnen gebruikt en ik ben zoo sterk als twee uwer patiënten bij elkaar. O, dat is nog niets, was het ant woord, ik heb nog nooit een advocaat geraadpleegd en ben zoo rijk als twee dozijn van uw cliënten te zamen. De appelenoogst. Dat er bij de fruitverpaehtingen in de omstreken van Tiel liooge prijzen besteed zijn, blijkt wel hieruit, dat voor één boomgaard, waarin op 1.5 II A. 500 H.L. appelen zitten, f2458 gegeven werd. In 1895 deed hij f700 en in '97 f 1050. De heer B. uit Stuttgart kocht 'n G-tal groote boom gaarden. Te Wijk-bij-Duurstede was de hoogste prijs bij de Woensdag gehouden verpachting f 4120 voor één boomgaard. Deze was nooit te voren besteed, maar volgens kenners kosten de appelen uit dien boomgaard den kooper wel f5.5 per H.L. Bij de te Wageningen gehouden verpachting van appelboomgaarden weiden ook hooge prijzen besteed De beste appelsoorten, als: goud- reinetten, bellelleuien, paradijzen enz. golden f 4 a f 4 50 per H.L. op den boom. Een boomgaard, welke het vorig jaar nog geen f 30 kon opbrengen, deed nu f2875 behalve de onkosten. Appels voor de kroetfabrieken wer den naar schatting tegen f 2 50 a f 13 per H.L. verkocht. De boom gaarden brengen ongeveer even veel op als in 1897 De fruitverkoopingen zijn in de Betuwe in vollen gang. In vele boom gaarden moeten nog de appels woulen verkocht. Daar waar de boomgaar den reeds verpacht zijn, heeft men hooge prijzen besteed en wel gemid deld f 4 a f 5 per H.L. op het hout Vroege peren worden verhandeld tegen f G a 110 per H.L. Dirkjes peren zijn dit jaar klein van stuk. Ze gelden f5 a f7 per HL, Kruide- nierspereri f8 a f 10 en zwaanhalzen f7 per HL. Op de dezer dagen te Ewijk ge houden fruitverkoopingen hcerschte veil animo. Tal van liefhebbers waren van wijd en zijd toegestroomd om hun slag te slaan. Geen wonder, dat. er hooge prijzen besteed werden. Naar men zegt, zijn de beste soorten appelen ingekocht tegen f 4 a f 5 per mud Een Nieuwe mode. Het is tegenwoordig bij het vrouwe lijke deel der «haute volée" te Chi cago mode geworden op haar wan delingen een papegaai, natuurlijk een tamme, mee te nemen. Het schijnt nu eenmaal dat vogels zich bijzonder in de gunst van het schoone geslacht mogen verheu gen, en nu er langzamerhand zich een neiging vertoont om het dragen van vogels als versiersel op den hoed na te laten, dient het gevederde volkje onder een anderen vorm van de protectie der dames te profiteeren. Het spreekt vanzelf dat de nieuwe «sport" weer allerlei eischen stelt. Zoo moet b.v. de kleur van den pa pegaai overeenstemmen met de kleur van het toilet, enz. Wel wat laat. Te Woldendorp (Gr.) hebben de portretten van H. M. de Koningin, welke tijdens de Inhuldigingslëesten in het voiige jaar door den Com missaris der Koningin in Groningen aan den burgemeester ter uitreiking aan de schoolkinderen werden ge zonden, hunne beslemming nog niet bereikt, tengevolge van oneenigheid onder de leden der feestcommissie, Oudheden. Te Menaldum (Fr.) werden in een terp op een diepte van 1.30 M., be halve eenige tanden en kiezen van buitengewone grootteen van vreemden vorm, een steenen kandelaber met een breed voetstuk, hebbende 2 verdiepin gen, gevonden. Zij is ongeveer 3 dM. hoog en heeft op de bovenste ronde verdieping diie ronde gaten, terwijl op de benedenste vier groote en viei kleine op verschillende hoogte wor den aangetroffen. Wij lezen in den «Volksbond", orgaan der Vereeniging tegen Drank misbruik Wie veel vruchten .eet, heeft weinig behoelte aan alcoholische dranken De liefhebber van drank heeft geen lust in fiuit, omgekeerd de liefhebber van vruchten geen trek tot drinken. Dit zijn waarheden, die vermoede lijk door velen onzer in eigen kring zijn waalgenomen, voor welke trouw ens physiologisch eene verklaring is le geven. Niet hierom is 't thans echter te doenwel om, nu 't vruchtensei zoen is aangebioken, dit helaas ai te vaak ongebruikt gelaten hulpmiddel in onzen strijd in herinnering te brengen. Wat wij dan zouden wenschen? Dat men in de volkskoffiehuizen, in onze verschillende afdeelingen be staande, dezen zomer met ernst eens een pioef nam, om naast de gewone consumptie-artikelen, tegen zoo laag mogelijk tarief goede vruchten ver krijgbaar te stellen. Een proefneming kan niet anders dan, zij het ook langs indirecten weg, aan ons streven ten goede komen. Fin de Siècle. In Berlijn trachten enkele dames en heeren eene nieuwe mode ingang te doen vinden, nl. die van barre voets loopen met enkel sandalen aan, evenals die in den oud-Griekscheri tijd gedragen werden. Daartoe be gaven een twintigtal elegant gekleede dames en heeren zich Maandag, in bovengenoemde dracht wat de voeten betreft, en de dames bovendien zon der zonnescherm, voile en hoed, van het café Kransler onder te Linden naar de Siegessaüle, en vandaar naar Schöneberg, waar in het Lindenpaik aldaar halt gemaakt werd. Dat de stoet bij dezen propaganda-marsch veel bekijks had, laat zich wel denken. De daders gevonden. De politie te Barneveld is er na een streng onderzoek in geslaagd de daders van den daar gepleegden doodslag op den boerenknecht G. van Dronkelaar op te sporen. Drie metselaarsknechts, genaamd A. Burgering, J. Vis en R. van Veld huizen, hebben namelijk bekend het slachtoffer de doodelijke slagen tc hebben toegebracht. Gevolgen der droogte. In de kraggen en veenwallen in de Wijngaarden (Fr.) is bi and ont staan. Door de droogte is het niet mogelijk het vuur te blusschen. Te Snoek heerscht thans zoo'n gebrek aan regenwater, dat de emmer reeds voor 10 en 11 cent wordt verkocht. Nog geen spoor van Aiulrée. De hoop, dat men in dezen zomer nog iets van de expeditie van Andrée hooren zou, schijnt zich niet te ver wezenlijken. Naar een telegram uit Tromsö meldt, is daar het schip «Cecilia", kapitein Ntissme van Oost groenland aangekomen. De kapitein bericht, hij had aan het Sabine-eiland bij Oost-Groenland op 75 graden N. B. de Nathorstsche expeditie aangetrof fen. Deze laatste had tot dusverre nog geen spoor van Andrée ontdekt. De expeditie zet hare reis naar de Williamsbaai voort. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 10 tot en met 16 Augustus. Geboren: Johannes, z. van K. J. V. Kühn en J. F. W. van Keken. Paul Michiel Antonius, z. van A. Jonker en B. Janssen. Joanna Digna Cornelia, d. van A. J. Scholte en E. S. Bauling. Sophia Cornelia, d. van J. P. van Oostveen en W. Tolboom. Dirkje, d. van J. Wegen en W. M. Bakker. Hendrikus Cornells, z. van J. H. van Dalen en N. Vetkamp. Alijda Clasina, d. van J. Snijders en C. Kuijer. Agnes Sara Maria, d. van G. van Valkenhoef en M. A. G. Eamselaar. Ondertrouwd: J. Pijpers en C. A. de Goede. - J. Veldman en T. van Pluren. J. F. A. Hofmann en G. Eibers. Getrouwd: W. A. Hassing en C. C. Kuyper. L. A. van Munster en A. H. Westhof. Overleden: Maria den Tieter 2 m. Jacoba Verhoeff 12 m. Albertus van Niekerk 77 j. wed. van Judith Buijs. Annetje Brouwer 70 j. wed. van H. van den Berg. Marcus Johannes Kaal 3 m. Frans Jacob van Rossum 3 m. Hendrik Albertus ten Ham 21 d. Karei Hazelaar 7 d. Hendrika Lobel 3 m. Wilhelmus Lodewijk Mostertman 3 m. Leusden. Ondertrouwd17 Aug. Johannes van de Koedijk en Rijkje Gijtenbeek. Overleden: 11 Aug. Woutera Doorne kamp oud 77 j. wed. van Johannes Donker voort en echtg. van Arie van Gerenstein. 17 Aug. Woutera Aartsen oud 9 m. Stoutcnburg. Geboren: 11 Aug. Cornells, zoon van Jacob van de Berkt en Janna Lubertha Jansen. Woudenberg. Overleden13 Aug. Gerrit Bakker, gehd. met Woutertje van Kooten, 67 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Aug. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 15a f8.Peren f5.a f9.Nieuwe aardapp. fO.OO a f0Zandaardapp. f 1.80 a f 2 00 Hoendereieren f4.a f 4 50 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1 10 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetein. kaas 0.f 0. Kippen f 0.60 a f0.80 Kuikens f 0 80 a f 1.10Piep kuikens f0.25 a f 0.50 Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.afOHazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamme f0.30 a f0 80 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Magere tarkens f 12 f 16 Zeugen f30.f 40. Biggen f5a f7.00 Schrammen f 00a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 15 heet. Appelen; 30 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 150 heet. Zandaardappelen 20000 stuks Hocn- dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Grasbo- ter: kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee: 6 magere varkens, 400 biggen en 35 zeugen. Ondergeteekende verzoekt 'den kiezers van "district Il liuh stem bij de a.s. herkiezing NIET op hem uit te bréngen. zal van Af 1 Sept. a.s., tot nadere aankond%mg, enjfgld-" "weken afwezig zijm Voor Amersfoort en omstre ken wordt een solied ei flink persoon gevraagd, genegen de bezorging op zick-te "némen van wekelijkf che verschijnende V olks- romans.j Brieveé te richten aan den uitgever \F. C. Bührmann te Amsterdame*tw^_

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2