NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. DE VOLLE WAARHEID. No. 71. Woensdag 6 September 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. IEMAND DIE ZIJN NAAM VERLOOR. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gekeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIRN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleclits driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De gister uit Zuid-Afrika ontvangen telegrammen laten geen twijfel aan den ernst van den toestand bestaan. Behalve de coriespondenten van Stan dard, en Times, seinde gister ook Reuter uit Kaapstad dat de Trans- vaalsche regeering in baar antwoord op Chamberlain's laatste depêche, de concessie van kiesrecht na een verblijf van vijf jaren in de Z -A. Republiek, had ingetrokken, doch dat zij in be ginsel een nieuwe conferentie te Kaapstad aanvaardde. Het geduld van de Boeren schijnt nu uitgeput. Blijkens verschillende telegrammen uit Z.-Afrika toch werd de voorlezing der depêche van Cham berlain in den Volksraad jl. Donder dag met gesis en afkeurend gemompel ontvangen, toen het bleek dat Enge land zijn recht op suzereiniteit en dus het recht van inmenging in de aangelegenheden der republiek hand haafde en nog andere geschillen die niet voor arbitrage vatbaar zijn op de conferentie eerst nog uit den weg geruimd wilde zien. Is het wonder, dat de Boeren na reeds zoover gegaan te zijn als zij konden, in hooge mate verbitterd worden, nu hun uit Chamberlain's antwoord blijkt dat zij nog slechts als het ware aan het begin der ver langde concessies van Engeland staan Is het wonder, dat de Boeren, die het kiesrecht voor de Uitlanders van een verblijf van 14 op 9, daarna van 9 op 7 en eindelijk van 7 op 5 jaar afhankelijk hebben gemaakt, waaraan de voorwaarde werd verbonden dat Engeland zich niet verder met hun binnenlandsche aangelegenheden zou bemoeien; is het wonder, dat zij, nu Engeland nog meerdere concessies vraagt, uilroepenwij kunnen niet verder, God holpe ons? Nog is er officieel geen bevestiging van dit antwoord van Transvaal ont vangen, doch nu ook Reuter meedeelt, dat de Boeren hun concessie van 5 jaar verblijf hebben ingetrokken, valt er bijna niet meer aan te twij felen En dat in dit geval de oorlog nu zoo goed als onvermijdelijk is, behoeft ook geen betoog. Dat Transvaal in principe toestemt in een conferentie, om nogmaals een allerlaatste poging te doen, schijnt ons niet anders toe, dan liet ver langen, op de groote verantwoorde lijkheid voor het uitbarsten van den krijg niet op zijn schouders te laden doch dat Kruger en de regeering zich van zulk een conferentie nog veel illusies maken, gelooven we niet. Alles schijnt trouwens nog door Transvaal gedaan te worden om de verbittering der Engeischen niet grooter te maken. Zooals men weet was de redacteur van de Leader Pakeman in hechtenis genomen we gens beschuldiging van hoogverraad. Deze is echter weer in vrijheid ge steld en de aanklacht tegen hem veranderd ininbreuk maken op de perswet. De staats-procureur der republiek laat nu ook de veront rustende berichten over ophanden zijnde verdere arrestatiën van Uit landers, door de Jingopers natuurlijk gretig verspreid en welke tot een uittocht in massa uit Johannesburg aanleiding gaven, tegenspreken. Noch tegen den beruchten Money- penny, die zich intusschen in Natal in veiligheid heeft gebracht, nocli tegen anderen zijn door den procureur- generaal bevelen tot in hechtenis neming uitgevaardigd. En dat Pakeman gearresteerd werd, geschiedde op bevel van een onder geschikten beambte, die den procu reur-generaal niet had geraadpleegd. Of deze tegenspraak der feiten echter nog in staat is den indruk weg te nemen, dien de looze geruchten hebben gemaakt, is bij de tegenwoordige op gewonden stemming, die aan beide kanten heerscht, twijfelachtig. Minister Chamberlain, die op zijn buiten vertoefde is en dit teekent den ernst van den toestand gister plotseling te Londen teruggekeerd. Een Porlugeesch zeeofficier, die gouverneur-generaal van Mozambique is geweest en gedurende de Vredes conferentie in den Haag was, schreef van daar een brief aan een vriend te Lissabon. Deze briefis opgenomen in de Transvaalsche Volksstem en luidt aldus: Ik lees dagelijks met grqote belang stelling liet nieuws uit Zuid-Afrika en ik bemerk met genoegen dat het Nederlandsche volk met voldoening do flinke, ofschoon verzoenende en waardige houding van president Kruger in deze ernstige crisis gadeslaat. Wij hopen allen dat de markies van Salis bury een middel zal vinden om een einde te maken aan de oorlogzuchtige houding van Chamberlain, en de beleedigende taal van een zeker ge deelte der Engelsche pers, die hun vaderland in een gevaarlijken oorlog wiilen storten. De Engeischen hebben onlangs langzamerhand een vrij aanzienlijke troepenmacht in Natal en in de Kaapkolonie bijeengebracht, en het is buiten twijfel dat zij het op een gegeven oogenblik tot een nog grooter effectief kunnen brengenmaar liet is niet minder twijfelachtig dat zij zich ernstig zullen bedenken alvorens zich in een avontuur, dat een oorlog in Zuid-Afiika zou zijn, te begeven. Gisteravond nog zeide mij een Eu- gelsch kolonel, dat een oorlogsver klaring aan de Transvaal het teeken tot een gevaarlijken burgeroorlog in Zuid-Afrika zoude zijn, waardoor stroomen bloeds zouden vloeien voor een zaak die weinig sympathie ver dient, en een groote schade aan de beschaving zou berokkenen. Wat mij betreft, gij hebt mijn be schrijving gelezen over den laatsten veldtoclit irt Transvaal, locn ik gou verneur-generaal van Mozambique was; gij kent dus mijn opinie over uwe stamgenooten in Afrika. Zij zijn uitstekende schutters en hun koele dapperheid, hun volharding en de groote kennis die zij van het terrein van hun land bezitten, zal lien in staat stellen de Republiek langen tijd met succes zelfs tegen een over machtige» vijand te verdedigen. Ik twijfel er geen oogenblik aan dat, indien do oorlog uitbreekt, allen die van Afrikaner afkomst zijn de zijde der republieken in Zuid-Afrika zullen kiezen. Als Portugees, die geruimen tijd in Zuid-Afrika vertoefde en die warme sympathie voor de Boeren koesterde, hoop ik van harte dat de strijd vermeden zal kunnen worden. Wij helpen het den Portugees wenschen In den gister te Parijs gehouden ministerraad heeft op voorstel van den minister van justitie, de presi dent der republiek Loubet een dec reet geteekend, waarbij de Senaat op 18 September als Hooggerechtshof wordt bijeengeroepen. Dit wijst op den ernst van den binnenlandschen politieleen toestand in Frankrijk, daar van dit middel slechts in zeer kritieke omstandig heden wordt gebtuik gemaakt. Hel laatst zetelde de Senaat als Hoog gerechtshof bij de Boulangercrisis. Thans komt hij bijeen om de samen zweerders Déroulède c.s. te rechten en misschien ook om generaal Mer- cier tc oordeeien. Zeer belangrijke mededeelingen om trent een Britsch-Portugeesche expe ditie naar Portugeesch Oost-Afrika doet de Londensche «Morning Post". Volgens dit blad zal omstreeks de helft van deze maand door een Por- tugeesche maatschappij, welker ka pitaal uit Lissabon en Londen komt en die een charter heeft van de Portugeesclie Regeering, een expeditie worden uitgerust van Portugeesclie troepen onder aanvoering van Britsche officieren. Als bevelhebber zal wor- den aangewezen de voormalige ma- Ijoor Gybbon Spilsbury, wiens naam bekend is geworden door de »Tour- maline"-zaak. Onderzijn bevel zullen de hertog van Frias en luitenant Beste de expeditie aanvoeren. Zij zal per stoomboot naar Zanzibar worden gebracht, waar muildieren worden aangeschaft. Vervolgens gaat de expeditie naar de Pomba-baai waar een nederzetting wordt geves tigd, die Amelia City zal heeten. Van de Pomba-baai trekt ze in wes telijke richting naar het Nyassa-meer en richt daar den post Malonduala op. De hertog van Frias blijft ge durende diie jaren gouverneur van dezen post, terwijl de overige officieren zullen worden verdeeld over andere posten in liet land. Tot dusver heeft Portugal van dit gebied enkel liet eiland lbo bezet, thans zal het geheele achterland met zijn schatten aan ivoor, goud, steen kool, gummi en katoen worden bezet en geëxploiteerd. Het Nyassa-meer zal door. een spoorlijn en een tele graaflijn met de kust worden verbonden. De expeditie zal driehonderd man sterk zijn en gebruik maken van de hulp van vriendschappelijk gezinde inlandsche stammen om de vijandige stammen te bestrijden en de orde te handhaven. Zij zal twee maxim- kanonnen en twee automatische Coll-kanohnen medevoeren. De Labour League van Bermondsey beeft, een manifest gericht tot de Londensche werklui, om dezen aan te sporen aanstaanden Zondag een plechtige protestmeeting te houden in Trafalgar Square tegen Chamber lains staatkunde in de Transvaal quaestie. De Nederlandsche schilderschool heeft op nieuw verlies van beteeke- nis geleden door liet afsterven van David Bles, den algemeen bekenden genre-schilder te 's Gravenhage. Na (Verbaal van een Procureur) Naar bet Engelseh HUGH CONWAY. 14) Het was zoo vreeselijk, en ik verlangde naai de aankomst van Skarpe, die aan dit gesprek een einde moest maken. AVilson, die mijne gedachten raadde, keek op zijn horloge. «Ik bemerk," zeide hij, «dat mij nog maar weinig tijd overblijft, en ik zou gaarne, voor men mij de handboeien aanlegt, nog een brief schrijven. Zou bet te veel verlangd zijn, zoo ik u verzocht, mij enkele oogenblikken alleen te laten?" Ik antwoordde, dat hij kon schrijven, wat hij wilde, maar dat ik hem niet alleen zou laten. Hij haalde eenvoudig de schouders op. "Zooals gij wilt,» zeide hij, nam een blad papier en begon te schrijven. Zijn brief was zeer kort. Hij deed hem in een enveloppe legde hem, met het adres naar onder, op de tafel. De minuten gingen traag voorbij. Ik zou gaarne eens op mijn horloge gekeken hebben, maar een soort medelijden weerhield mij. Ik wachtte nog een wijlen, en keek daarna op nieuw naar Wilson op. Ik had, ten einde een mogelijke poging tot ontvluchten te voor komen, in de nabijheid van de deur plaats genomen; Wilson zat op mijn stoel vóór de tafel welke met brieven en actenstukken was bedekt. Deze tafel stond, wat ik er nog aan toe moet voegen, tusschen ons beiden. Nadat hij met zijn brief gereed was, nam hij het actestuk nog eens op, om het te doorloopen. Zelfs in dit ontzettende oogenblik scheen hij alleen oog en hart voor het werk te hebben, dat hij sinds zoovele jaren onberispelijk had verricht. Met de linkerhand hield hij het actestuk dicht bij de oogen, en welzoo laag, dat het onderste gedeelte zijn borst en zijn rechterhand bedekte. Zóó zat hij, terwijl ik op den klokslag van elf uur wachtte en mij over de zelfbeheersching van den onboetvaar- digen moordenaar verbaasde, dftdr onbewege lijk. Daarop keek bij mij over bet papier aan. Erlag daarbij een uitdrukking in zijn blik, welke ik nog nooit bij kern bad opgemerkt. "Ik beb overwogen, Mijnbeer Maitland," begon bij met zijn zachte, kalme stem, «dat bet ten slotte toch beter is, de galg te ont wijken, en daartoe bestaan er slechts twee wegen. De een loopt over uw persoon, de andere ik kies den andere." En eer ik nog de beteekenis dezer woorden had begrepen, weerklonk de knal van een pistoolschot. James AVilson viel voorover op de tafel, en zijn hartebloed spoot er over heen. Nog eer ik om hulp kon roepen, vloog Inspecteur Sharpe, die buiten wachtte, de deur binnen en begaf zich naar den stervenden man. Deze slaakte nog eenmaal een diepe zucht, toen was alles voorbij. De brief, welke hij even te voren nog ge schreven had, was aan mij gericht en bevatte alleen de woorden: "De oorzaak van mijne snelle daad is een lange reeks van verduisteringen, welke gij vroeger of later ontdekken zoudt.» Ik moest wegens mijn ongelukkigen bediende vóór het gerecht verschijnen. Ik legde, niet in strijd met de waarheid, het getuigenis af, dat het onderhoud, dat ik dien morgen met hem had gehad, een ambtelijke zaak betrof, over welker behandeling ik zeer ontevreden was geweest. De brief, welken ik kon over leggen, verklaarde schijnbaar alles. De uit spraak luidde: "Zelfmoord in een zieke- lijken zielstoestand." Naar de verduisteringen heb ik nooit een onderzoek ingesteld. De Inspecteur, die kwam om den ongelukkige ge vangen te nemen, heeft zeker zijne eigene gedachten over zijn persoon gehad, want hij deed mij geen enkele vraag; doch de volle waar heid betreflende de vermoording van Roland Northwicks en den zelfmoord van James Wilson wist ik ik alleen, en ik heb ze in het bovenstaande verhaal medegedeeld. Naak het Engelsch van H. H. BOYESEN. Het was op den 2den Juni van het jaar 186. dat een jonge Noorweger, HalfdanBjerk genaamd, aan de landingsbrug bij Castle Gar den den Amerikaanscben bodem betrad. Bij bet passeeren van de reebte en nauwe straat werden bem de gewone vragen gedaan naar zijn naam, zijn geboorteplaats en hoeveel geld bij bad? Daardoor ontstelde hij toen zeer. »En het doel uwer reis? vroeg de grimmig kijkende ambtenaar aan het hek. «Amerika-, antwoordde de jongeling, en nam daarbij hoffelijk den hoed af. "Denk je, dat ik tijd voor flauwe aardig heden beb?" brulde de ambtenaar vloekende. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1