een kortstondige ziekte is hij Zondag avond in den ouderdom van 78 jaar overleden. Met Bles gaat een type verloren onder onze schilders, een man, die zijn fijn penseel wist dienstbaar te maken om in kunststukken den hu mor tot zijn recht te brengen en die het menschelijk leven zóó geestig wist weer te geven, dat zijne doeken daardoor alleen aantrokken. De muziekles is misschien het meest algemeen bekende en gewaar deerde voortbrengsel van zijn hand, omdat het op vele tentoonstellingen prijkte, maar talrijk zijn de doeken van gelijke waarde, in het bezit van kunstkenners. Wijlen koningin Sophie was zeer met zijn talent ingenomen, en bezocht vaak zijn atelier. En ook onze jeugdige Koningin vereerde met Hare Moeder Bles met een bezoek, bij gelegenheid dat deze het portret van Hare Majesteit in groot toilet had mogen schilderen, dat zeer werd geroemd en het laatste groote werk van zijn hand mag heeten. Bles stelde belang in eiken vorm van kunst, en niet minder in lette ren en muziek, al kon hij van de laatste weinig genieten door zijne hardhoorigheid. Zijn optreden ten vorige jare in de Rembrandt-quaestie bewees onge twijfeld dat zijn geest ook op hoogen leeftijd zeer helder bleef. Bles was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, en van verschillende buitenlandsche orden. Atjeh. Uit Batavia is Donderdag aan de N. R. Ct. geseind »De gouverneur van Atjeh is met twee pelotons cavallerie van Djamboe- Ajer naar het op zes dagen afstand 1 ijdens gelegen Palkalan Brandan ge gaan om aldaar aanvragen tot mijn- ontginning te behandelen. De Oost kust is volkomen veilig." Hierbij teekent het blad aan Zooals bekend is, bevond zich gene raal Van Heutsz bij zijn troepen op de Noord-Oostpunt van Sumatra in Simpang Olirn, waardoor de Djamboe- Ajer-rivier stroomt, en waar bij Kaap Diamantpunt de Oedjong Djamboe- Ajer in zee uitwatert. Dat hij naar liet schijnt met slechts twee pelotons cavallerie de geheele moerassige oost kust van Atjeh durft langs te rijden om naar Panlakan Brandan te gaan, dat gelegen is aan de Balbalan-rivier, die in ïamiang, ten zuiden van Se- roewai en Aroebaai in zee valt, bewijst wel hoe veilig dat kustgebied nu ge worden is; want al weet hij ook van geen vrees evenmin als van vermoeie nis, toch zou zulk een tocht voor enkele maanden volslagen onmoge lijk zijn geweest. Waar onze indus trie welvaart brengt, verdwijnt de kwaadwillige bende van zelve, want daar wordt werken en laten werken nog voordeeliger dan rooven Dit is de ware pacificatie van Noord-Su- matra. Bij het departement van kolo niën zijn ontvangen twee van 3 en 4 dezer gedagteekende telegrammen van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië, waarvan het eer ste, dat op eene naar het in Midden- Sumatra gelegen landschap Lima Kotta gezonden expeditie betrekking heeft, luidt: »Zouder strijden onder wierpen zich de hoofden der Lirna Kotta en de radja van Kampar na vergiffenis gevraagd en alle voor waarden aangenomen te hebben." En het tweede, dat de krijgsver richtingen in Atjeh betreft»Uit bivak Djamboe Ajezin de Paseistreek, is generaal Van Heutz met cavallerie via Edi en Langsar naar Koewala Simpang (Tamiang) getrokken. Over al rustig. Hoofden maakten hunne opwachting." AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, »Longcott," Gunnebs- buby, Londen, W. i PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gisterenmiddag gehouden raadszitting, gepresideerd door den burgemeester Mr. F. D. graaf Schim- melpenriinck, afwezig de heeren Tromp van Holst en Ad. van Kalken, werden allereerst de nieuwgekozen raadsleden geïnstalleerd. Op uitnoodi- ging van denVoorzitter door den Secre taris binnengeleid legden de heeren Mr. van Voorst Vader, Mr. J. G. A. van Zijst, 11. W. van Esveld, J. Gerd. Kleber en A. Hamers achtereenvolgens in handen van den burgemeester de bij de wet voorgeschreven eeden af, om na door ZEd. Achtb. met een kort woord te zijn welkom geheeten, de voor hen bestemde zetels in te nomen. De notulen der vorige ver gadering, daarop door de Secretaris voorgelezen, werden onveranderd goed gekeurd. De heer Celosse, aan de beurt om als Wethouder af te treden, werd als zoodanig met 12 van de 15 stemmen (2 op Mr. Prikken en 1 blanco) herbenoemd en verklaarde op eene desbetreffende vraag van den Voorzit ter, onder dankbetuiging aan de raadsleden voor het in hem gestelde vertrouwen, de benoeming te aan vaarden. Tot ambtenaar van den burgerlijke stand in de vacature, ontstaan door het aftreden als raadslid van Mr. J. G. A. van Zijst, werd genoemde heer met groote meerderheid herbenoemd, en verklaarde ZEd. zich bereid, deze functie weder op zich te willen nemen. Bij loting werden de afdeelingen als volgt samengesteld Afdeeling I Voorzitter de Wethouder M. L. Celosse; leden de heeren A. Hamers, Ad. van Kalken, Tromp van Holst, II. J. Croockewit, H. W. van Esveld, D. Gerritsen en C. T. van Beek. Afdeeling II: Voorzitter Wethouder E. L. Visser; leden de heeren G. P. A. Garjeanne, C. J. D. van Eek, Mr. J. Heyligers, Mr. J. C. F. Prikken, Mr. J. G. A. van Zijst, J. Gerd Kleber en Mr. P. J. F. van Voorst Vader. Tot leden der Commissie ter be rechting van overtredingen der plaatse lijke verordeningen werden respectie velijk met 12 en 10 van de 15 stemmen, gekozen de heeren M. L. -Celosse en Mr. J. G. A. van Zijst. De heer H. W. van Esveld aan de beurt om af te treden als lid dor Commissie van den reinigingsdienst werd met algemeene stemmen her kozen. Op voorstel van den Voorzitter wordt, z.h.st. wegens afwezigheid van een der betreffende heeren, de benoe ming van 3 leden der commissie tot onderzoek der reclames tegen aan slagen in de inkomsten-belasting, aangehouden tot de volgende verga dering. Op voorstel van B. en W. wordt z.h.st. eervol ontslag verleend aan den heer H. E. van Sweden als ontvanger van het sluisgeld enz. De benoeming van een sluiswachter op eene jaar wedde van f50.vind bestrijding bij den heer van Esveld, die gaarne van bet Dagel. Best. zoude vernemen of het meende dat voor dit kleine bedrag een voldoende intellectueel ontwikkeld persoon zou kunnen verkregen worden aan wien de waterverversching en verfrissching onzer gemeente met ge rustheid kon worden toevertrouwd. Na hieromtrent door den Voorzitter te zijn gerustgesteld wordt het voorstel van het Dagel. Best.benoeming van een sluiswachter op een tractement van f50.— met algem. stemmen goed gekeurd. Aan de orde komt het voorstel van het Dagel. Best. tot het bouwen van een nieuw politie-bureau. Dit voorstel geeft aanleiding tot een levendige discussie. De heer Prikken, schoon liet apprecieerend, dat B en W. nadat reeds herhaaldelijk daarop was aangedrongen komen met een voorstel tot verbetering van den be- staanden, tamelijk wel onhoudbaren toestand, acht de bedragen der twee ingediende plannen f18000 en f12730 met het oog op de finuntieele toe stand der gemeente te hoogen meent na ingewonnen informatiën te mogen verklaren dat een doeltreffend gebouw kan worden daargesteld voor een bedrag van pl. m. f 7000. Spreker zoude dan ook gaarne zien, dat B. en W. hun voorstel terugnamen,aan de gemeente-architect opdroegen het vervaardigen van een plan tot een bedrag als door hem genoemd en dit te behandelen in een volgende vergadering. De heer Van Esveld is het daar niet mede eens, hem is zelfs het duurste plan van B. en W. niet fraai genoeg, daar de gevel aan de plant soenzijde te veel als zijgevel is be handeld een volgens spr. zeer lee- lijke uitwas, bestemd voor arrestan- lenkamers zoude hij gaarne zien verdwijnen. De heer Gerritsen doet het voorstel de zaak te renvoyeeren naar de afdeelingen om daar nog eens gron dig te worden onderzocht. Waar door het Dag. Best. steeds wordt aangedrongen op bezuiniging, gaat het toch niet aan zoo maar f 18000 toe te staan voor het bouwen van een politie-bureau. Ook zal het gebouwtje waarin de telefoonmaatschappij haar kantoor zal overbrengen, geen aanwinst zijn voor de gemeente. Is spr. wel geïnformeerd dan is daarvoor nl. bestemd het thans te Hilversum staande en afge keurde onoogelijke gebouwtje. De heer Kleber zegt wel iets voor het voorstel Prikken te voelen en ziet dat niet gaarne gelijktijdig met hel voorstel van het Dag. Best. behandeld. De behandeling van dergelijke zaken in de afdeelingen acht hij immer zeer gewenscht. De Voorzitter doet opmerken dat het voorstel van B. en \V. reeds in de vorige vergadering is ingekomen en sedert ter secretarie ter kennis name voor de leden heeft gelegen. De heer Ileyligers verwondert het dat men niet gedacht heeft het tele foonkantoor in het plan op te nemen. Wethouder Visser verdedigt het voorstel van het Dag. Best. Wel degelijk is rekening gehouden met verfraaiing der gemeente, doch zoo iets kost altijd geld, ook waar schuwt hij voor het plan om politie bureau en telefoonkantoor te veree nigen. Werd daartoe besloten, dan zouden beiden tijdelijk naar elders moeten worden overgebracht en de kosten daardoor belangrijk worden verhoogd. De Voorzitter kan zich het standpunt der sprekers, waar deze meenen goed- kooper te kunnen geholpen worden, begrijpen. Doch dit is volstrekt niet het geval. Aan den gemeentearchitect werd opgedragen plannen te maken en spreker kan zich niet voorstellen dat een ander plan voldoende aan dezelfde eischen, voor minder kan worden daargesteld. Ook het bedrag uit te keeren aan de telefoonmaat schappij (f 2000.is niet te hoog. Deze doet toch reeds eene concessie en is eerst na lang tegenstribbelen op bedoelde voorwaarde tot toegeven besloten. De heer van Esveld zou wel eens willen weten of het meerdere kosten met zich zou brengen, wanneer het telefoonkantoor in het politiebureau werd aangebracht. De Voorzitter zegt daarop niet te kunnen antwoorden. Nadat het voorstel van het Dag. Best. nog door den wethouder Celosse is verdedigd, wordt het voorstel Ger ritsen de zaak eerst te behandelen in do afdeelingen, met 8 tegen 7 stemmen verwoipen. (De heer Prikken had te voren zijn voorstel ingetrokken.) Daarop werd plan C. het duurste lot een bedrag van ongeveer f18000, met 12 tegen 3 stemmen goedgekeurd. In zake de ingekomen reclames, tegen aanslagen in de inkomstenbe lasting werd z.h.st. overeenkomstig het advies der commissie beslist. De stembureaux voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten werden als volgt samengesteld: le. stemdistrict (tevens Hoofdstem- bureau) de HU. II. J. Croockewit, mr. P. J. F. van Voorst Vader, leden. de 1111. E. L. Visser, plaatsvervan gend Voorzitter, 11. W. van Esveld, A. II. van Kalken, J. Knoppers, J. J. Berends, M. H. Pel, plaatsvervangende leden. 2e stemdistrict. de HH. M. L. Celosse, Voorzitter, A. A. Hamer, C. J. D. van Eek, leden. G. P. A. Garjeanne, C. Th. van Beek, mr. J. G. A. van Zijst, D. C. Prins, J. van Wessum, plaatsvervan gende leden. 3e stemdistrict. de HH. J. G. Kleber, Voorzitter, mr. J. C. II. Prikken, A. M. Tromp van Holst leden. D. Gerritsen, mr, J. Heyligers, C. A. van Blaricurn, N. van Veen, L O. bron Verkerk plaatsvervangende leden. Tot onderwijzer aan de openbare school 3e soort in de Beekstraat wordt met algem. stemmen benoemd onze stadgenoot de heer J. W Ra- dersma, terwijl voor die aan de Beek straat mede met algem. st. de heer C. Moerman wordt benoemd. De aanvangsjaarwedde voor beide onderwijzers wordt z. h st. vastge steld op 1' 000. Op voorstel van het Dagel. Best. worden daarop aan de navolgende straten de bijgevoegde namen ge geven De straat tusschen de woningen der gehuwde militairen nabij de kazerne voor bereden wapens: Rui- tcrslraat. De straat van de Kamp poort langs de beek tot achter de Artillerie-kazerneVlierbeekstraat. De straat van af de Steenenbrug tot de Hoevelakerstraatweg: de Bessen- straal. Na indiening van een amendement van den heer Heyligers door het Dag. Best. overgenomen, wordt be sloten de naam van Wolversteeg te veranderen in Wolpherlstraat en de beide daarop van het zoogenaamde Sasjo uitkomende dwarsstraten te noemen Eerste en Tweede Wolphert- dwarsstraat. De straat aan de achterzijde van het Sasje evenwijdig aan de Wol- phertstraat te noemenDalstraat. De straten bij de militaire wonin gen nabij de infanterie kazernen: le, 2e, 3e en 4e Kazernestraat. De straat langs de woningen van »VoIkshuisvesting« aan de stadzijde Tolstraat en die aan de zijde van den berg: Nicasiusslraat. Op het Kalfsveld de weg langs de beekWeijersslraat, de weg van af het perceel bewoond door Mevr. Meinsma tot de bloemisterij van Van Bemmel: Van Persijnstraat. De weg van de beek tot aan ge noemde bloemisterij Van Asch van Wyckstraal. De weg onder langs het plantsoen nabij de oude gasfabriek: St. Anna- straat. De verbindingsweg tusschen Arnhemscheweg en Leusderwegin de zoogenaamde burgerbuurt: Kroontjes molen De wegen evenwijdig aan de bouw maatschappij Veldstraat, Weistraat en Bisschopstraat. Ingekomen wareneen voorstel van B. en W. tot wijziging der ver ordening betreffende de wijknumme- ring. Op voorstel van den Voorzitter spoedeischend verklaard, wordt z. h. st. besloten in genoemde verordening de lengte der nummercijfers vanlOc.M. te veranderen in 6 c.M. Van Gedeput. Staten goedkeuring van het raadsbesluit van 8 Aug. regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Een verzoek der rnuziekvereeniging »Caecilia« orn verhooging der jaarwedde tot f 300 (verzonden naar de afdeelingen). Alvorens de vergadering wordt gesloten wensebt de heer Gerritsen alsnog van den Voorzitter te ver nemen of de begrooting van het bouwen van het nieuwe politie-bureau nog ter kennis van den raad zal worden gebracht en zoo niet dan wenscht hij nu reeds aan te dringen, dat daarin zullen worden opgenomen bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur. De Voorzitter zegt dat waar de raad de beslissing aan zich wil hou den, dit voorstel in een volgende vergadering zal worden behandeld en sluit daarop de vergadering. Bij gelegenheid van den jaarlijk- schen kegelwedstrijd om het Koning schap der Club «Acht om den Koning" welke gisterenavond plaats had op de prachtige baan in de Sociëteit Ver een iging" heeft den Heer Th. Bianchi zich den titel van Sire verworven. Morgen, Donderdagavond te kwart over achten vergadert de Kamer van Koophandel in openbare zitting. Bij het gisteren en eergisteren gehouden tweede toelatingsexamen slaagdenvoor de 3e klasse C. A E. Maitland en voor de 5e klasse E. E. Visser. Twee candidaten werden afge wezen. Maandagnacht omstreeks half één werden een groot aantal stadge- nootcn opgeschrikt door het luiden der brandklok, de brandhorens van de nachtwachts of wel door het ge wapend appèlblazen door den hoorn blazer van het brandpiket der d.d. schutterij. Oorzaak van al dat leven was eene uitslaande brand in een blok van vier woningen aan de Hellestraat behoorende aan den landbouwer P. van de Zuidwind. Nog binnen het uur was de brand met twee slangen op de brandkranen der waterleiding bedwongen. Dat het vuur in dien korten tijd echter geducht huis hield blijkt wel daaruit, dat van de inboedels zoo goed als niets kon worden gered. Ook werden een paard en eene koe een prooi der vlammen. Van de perceelen bewoond door R. van Veen, L. Hilversum, P. v. d. Zuid- wind en Woerlman, waren naar men ons meedeelt alleen de beide laatsten door verzekering gedekt. Ter nadere informatie omtrent de ligging van het nieuwe station Amersfoort, en aanbouw, kunnen wij mededeelen, dat naast de sporen, ten westen en schuin tegenover het hoofdgebouw van liet station der lijn naar Iiesleren, eene baak met vlag- in de stadskleuren (rood en wit) werd geplaatst. Deze baak wijst de plaats aan van den ingang van het toekomstige plaats kaartenbureau, welks front van de stad is afgekeerd en welks vloer, evenals het ten zuiden naast die baak te maken voorplein, 5.50 M. boven de sporen zal komen te lig gen. Oogenschijnlijk zal dit station dus niet veel verder van de stad verwij derd zijn dan het nu aldaar aan wezige, ware het niet, dat de toe gangswegen zooveel langer zullen uitvallen dan de nu bestaande. Rekent men, dat dit kaarljesbureau gemiddeld 150 M. van de treinen zal zijn verwijderd, die van daar door middel eener brug en trap van 4.50 M. hoogte zullen kunnen worden bereikt, dan wijst de kaart aan, dat een afstand van '1 Kilometer zal moeten woiden afgelegd, om van de Utrechtschepoort, of van den vier sprong, gevormd door den Arnhem- schen straatweg, Bergstraat, Leus- denschen weg en straatweg naar Woudenberg de treinen te bereiken. Weelde kan het dus voorzeker niet worden genoemd, dat ernstig wordt getracht, om de communicatie onzer stad niet dit nieuwe station volgens de eischen des tijds in te richten. Op 31 Augustus is alsnog toege kend de eere-medaille van de Oranje Nassau-orde in brons aan den Maga zijnsoppasser le klasse II. Veldman, werkzaam aan het kleedingmagazijn te Amersfoort; en is benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw onze vroegere stad- genoote rnej. II. B. Hubers, thans directrice van het Hupital Wallon te Leiden. Bij nadere beschikking van den Minister van Ooi log zijn de jonge lingen W. van Leeuwen en J. 11 Wes- seling, die werden toegelaten tot de Cadettenschool te Alkmaar, aange wezen voor den dienst in Nederlandse!] Indië. Zondagochtend werd in de Ned. Hervormde Kei k de nieuwberoepen predikant Ds. J.C. Meiners uit Eibergen door zijn voorganger Ds. G. Mansveld, thans predikant te Scheveningen, in zijn ambt bevestigd. Het groote Kerkgebouw was geheel gevuld met eene aandachting luis terende schare, die na afloop der plechtigheid den nieuwen leeraar het laatste vers van psalm 134 toezong. In de namiddag godsdienstoefe ning deed Ds. Meiners zijn intrede met eene rede naar aanleiding van Romeinen 1 16. Volgens de Amersf. Crt. is de Kinderbibliotheek derToynbee Veree- niging »Ons Huis" des Woensdags middags van half één tot half twee opengesteld in het voormalig loge- gebouw aan de Kortegracht. Het gebouw zelf zal den 18e dezer worden opengesteld, terwijl de cur sussen omstreeks half October zullen worden hervat. Door de Concertdirectie »de Algemeene Muziekhandel v/h Siumpff en Koning, Spui te Amsterdam worden m het a.s. seizoen de navolgende Concerten ondernomen In Oct. Concerten door: Mej. Tilly Koenen, Max van de Sandt, Novem ber, Harold Bauer, en het beroemde Heerman-Kwartet, in Dec., Jan., Fre deric Lamond, in April het kwartet van den grootmeester Joachim. 361e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 4 en 5 Sept. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 15653. Prijzen van f 65. 1055 1061 1064 1222 1228 1230 1234 1634 1075 1683 5581 8078 8081 12037 12047 12070 13018 13021 13043 13054 13064 13086 13087 15663 1566415671 15705 15710 20247 20296 20311 20320 en 20336. Te zamen 34 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2