NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Officiëele Publicatie. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 72. Zaterdag 9 September 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VEÏISCMJNT WOENSDAG EN ZATEIIIIAG. IEMAND DIE-ZIJN NAAI VERLOOR. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend- Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis dat door den gemeenteraad in zijne vergadering van 5 September 1899 aan de navolgende straten de daarachter vermelde namen zijn ge geven Omschrijving Naam: Straat tusschen de woningen voor gehuwde militairen van bereden wapens achter de Beek. "Weg van Kamppoortbrug langs de steenenbrug loopende verder achter de kazerne ge heel langs de Beek. Verbinding van de steenen brug met den Hoevelaker straatweg. Sasje A. Straat achter den Oliemolen rechthoekig op de Wolfertstraat. Sasje B. eerstvolgende straat, verder van de Eem verwijderd, rechthoekig op de Wolfert straat. Sasje C. Straat evenwijdig aan de Wolfertstraat. Militaire woningen nabij den Appelweg. A. met het front naar de stad. B. de eerstvolgende even wijdig aan de voorgaande. G. de daarop volgende even wijdig aan de voorgaande. 1). de daarop volgende even eens evenwijdig aan de voor gaande. Wegen over te nemen van de Naamlooze Vennootschap Volkshuisvesting aansluitende aan den Utrechtschen straat weg. A. eerste weg (Stadszijde). B. tweede weg (Bergzijde). kalfsveld. A. weg geheel loopende langs de beek. B. weg aanvangende bij het huis thans bewoond door Mevr. de wed. Meinsma tot de bloem- kweekerij. C. weg van af de Beek tot het Stationsplein. Eerste weg voorbij den Bisschopweg met dezen paral lel loopende. Tweede weg voorbij den Bisschopsweg met dezen pa rallel loopende. Ruiterstraat. Flierbeekstraat. Hessenstraat. Ie Wolfertdwars- straat 2e Wolfertdwars- straat. Dalstraat. Ie Kazernestraat. 2e Kazernestraat. 3e Kazernestraat, •ie Kazernestraat. Tolstraat. Nicasiusstraat. Wijersstraat. Van Persijn- straat. Van Asch Yan Wijckstraat. Veldstraat. Weistraat. Straat onder het plantsoen j St. Annastraat. bij de oude gasfabriek. Verbindingsweg tusschen Kroontjesmolen, den Arnhemschen straatweg en den Leusdenschenweg. Ge- legen op het terrein bekend I als Kroon Ijesmolen. Gedaan te Amersfoort den 6 Sep tember 1899. Burgemeester en Wethouders voor- noemd De Burgemeester F. D. SCMIMMELPENNINCK. De Secretaris B. W. Th. SANDBERG. Veel spoediger dan men gister nog vermoedde zal nu het proces-Drevfus alloopen en weldra zullen we weten of de krijgsraad hem voor schuldig houdt of niet. Door de weigering van den voorzitter van den krijgsraad, Jouaust, om Panizzardi en Von Schwarzkoppen bij rogatoirecommissie te hooren, is de uitspraak zeker een week vervroegd hetgeen voor den nu reeds gedurende bijna vier weken ge- martelden Dreyfus een weldaad mag genoemd worden. Want het moet een wate pijniging voor den armen man geweest zijn dag in dag uit de schan delijkste beschuldigingen en den gi of sten laster tegen zich te hooren uiten en stuk voor stuk te vernemen welke schandelijke machinatiën tegen hem zijti en worden aangewend om hem voor den schuldige te doen doorgaan en zoodoende indruk op den krijgsraad te maken. De vrienden van Dreyfus zien in de weigering van Jouaust een gunstig tecken voor den afloop van het proces, daar zij er uit opmaken dat hij het getuigenis der vreemde officieren niet meer noodig acht om de onschuld van Dreyfus in het licht te stellen anderen, en voor deze opmerking is zeker ook veel te zeggen, schrijven zijn weigering toe aan vooringenomen heid en zij concludeeren daaruit dat de veroordeeling onherroepelijk is. Het spreekt echter van zelf, dat het moei lijk te zeggen is welke overwegingen Jouaust er toe geleid en of deze wei gering invloed zal hebben op het vonnis; wij dienen eenvoudig af te wachten. Daar alle getuigen gehoord waren en de oproeping van nieuwe alzoo verviel, kreeg de regeeringscommis- saris Carrière, als vertegenwoordigende het Openbaar Ministerie, het woord tot het nemen van zijn requisitoir Anderhall uur was hij aan het woord, het was echter een zwak beloog, waarin men tevergeefs de bewijzen voor Dreyfus' schuld zoekt. Niette min concludeerde Carrière dat Dreyfus schuldig was en vroeg hij toepassing van art. 76 van den Code Pénal, waarbij voor een misdaad, als aan Dreyfus ten laste gelegd, de dood straf wordt gevraagd. Dit art. toch luidt: Al wie met de buitenlandsche mo gendheden of haar bew indslieden, aan slagen of verstandhoudingen gesmeed of belegd zal hebben, teneinde dezel- ven tot het plegen van vijandelijk heden of het ondernemen van ooi log tegen Frankrijk over te halen of in te wikkelen, ol' om haar de middelen daartoe te verschaffen, zal met den dood gestraft worden. Deze verordening zal plaats grijpen, in geval zelfs de gezegde aanslagen of verstandhoudingen door geene vijandelijkheden gevolgd mochten zijn. De Engelsche pers is in haar oor deel over het antwoord van Trans vaal, verdeeld Morning Post, Daily Telegraph en Daily News beschouwen den toestand thans veel hoopvoller. De Daily Chronicle, die den Boeren goed gezind is, vindt het antwoord verzoenender dan men had verwacht. En ook de ergste vijanden van de onafhankelijkheid van Transvaal zou den na zulk een antwoord geen oor log kunnen verklaren, zegt het blad In geheel anderen geest schrijven echter de Jiijgobladen Standard en Times. Eerstgenoemd blad zegt van het telegram dat het niet alleen slechts een onbevredigend stuk is maar tevens een heleediging van de Engelsche regeering; had de Transvaalsche re geering de deur tot een vreedzame oplossing feitelijk reeds bijna geheel en al gesloten, zij heeft haar nu nog verder dicht gedaan. En, vraagt dan het blad aan de Engelsche regeering hoe lang zal het aan Transvaal nog vergund worden om tijd te verkwisten en Zuid-Afrika in verwarring te hou den? En ten slotte: Het is wel niet aangenaam om een ultimatum te zenden, maar het is duidelijk dat zulk een maatregel niet lang meer kan uitblijven. In denzelfden geest laat de Times zich uit en het blad verlangt, dat de regeering in den heden te houden ministerraad beslist stelling neemt. Het moet Transvaal nu maar eens voor goed gezegd worden, dat de quaestie van Engeland's oppermacht in geheel Zuid-Afrika geen puilt van redeneering uitmaakt, en dat Engeland het getob over de niet lol stand komende kiesrecht-quaestie moe wordt. Het blad noodigt dan de regeenng uit om aan haar eischen de noodige kracht bij te zetten door zulk een strijdmacht naar Z.-Afrika tezenden, welke het den Transvalers duidelijk maakt, dat weerstandbieden nutte loos is. Wij gelooven dat de ministerraad wel verstandiger zal zijn. Intusschen blijft de toestand, dit valt niet te ontkennen, nog altijd ernstig. Volgens de Morning Post, die het weer van een Duitsch blad heeft ontleend, zou onze Koningin aan ko ningin Victoria een brief hebben geschreven, verzoekende haar invloed te willen aanwenden ter voorkoming van oorlog. Generaal Forestier- Walker, die ge neraal Butler als gouverneur-gene raal van de Kaapkolonie vervangt, is te Kaapstad aangekomen. De vrienden van Cecil Rhodes bereidden hem een geestdriftvolle ontvangst. Men schrijft uit Ede In zake de Spoorweg-Mij. de Veluwe kan worden medegedeeld, dat men onder Barneveld en Lunteren begonnen is met het kielspitten. De voor de baan benoodigde ter reinen zijn voor 'h gedeelte aange kocht van de resp. eigenaars, terwijl wat het overige betreft, de onteige ningswet in de eerstvolgende zitting der Tweede Kamer zal worden aan geboden. De gemeenteraad heeft den termijn waarbinnen de aanleg moet zijn be gonnen, als voorwaarde voor deel neming in het aandeelen-kapitaal, welke termijn 1 September jl. was verstreken, vetlengd, en besloten, dat de storting van het kapitaal waarvoor de gemeente deelnam, niet zal ge schieden dan nadat de aanbesteding van de helft van de geheele lengte der aarden baan heeft plaats gehad en is gegund. Onweer. Over een gruot gedeelte van ons land heeft Woensdagavond een hevig on weder gewoed, ook in onze pro vincie was het waar noodweer. Be richten over het inslaan in onze pro vinciehebben wij echter niet ontvangen. Op andere plaatsen is men echter minder gelukkig geweest. Te Wijk bij Heusden sloeg de bliksem in de boerenwoning van de landbouwster A. Tameris. In een oogwenk stond alles in lichtelaaie, zoodat de geheele inboedel met het huis door het vuur werd vernield. Niets werd gered. De landbouwster zelve moest uit de hi andende woning gedragen worden, waarhij zij zoodanige brandwonden bekwam, dat men voor haar leven vreest. Ook haar zoon werd in het Naar het En&elsch van H. H. BOTESEN. 2) De Noorweger streek met de hand door het haar, glimlachte schroomvallig en ge dwongen, en gaf zich moeite er zoo onbe vangen mogelijk nit te zien, maar zijn hand trilde, en zijn hart klopte in een verontrustend snel tempo. «Schrijf hem in voor Nebraska!» riep met een schorre jeneverstem een in tabaksrook gehuld gespierd individu, die den dienst aan het hek had«daar gaan er immers velen naar Nebraska?" Wat mij aangaat, Nebraska!» Het hek werd geopend; zij, die achter hem aaiv-wamen, drongen den schroomvalligen rei- zige'i^-inoruit, en hij, die bij het hek stond, gaf hem nog een extra duw, zoodat hij op zijde tegen een schutting vloog, welke den weg insloot. Ddar ging hij toen zitten, en zocht zich duidelijk te maken, dat hij zich nu werkelijk in het land der vrijheid bevond. Halfdan Bjerk was een lang opgeschoten, slank jongeling van zeer zwakken lichaams bouw, met een paar verwonderlijk heldere, trouwhartige oogen, een glad, frisch, baardeloos gezicht, en zacht, golvend blond haar, dat hij zonder scheiding van het voorhoofd achter waarts gestreken droeg. Mond en kin waren welgevormd, alleen voor een man wellicht een weinig te zwak in omtrek. In den toestand van rust deed de uitdrukking der bevallige ge laatstrekken aan Correggio's heiligen Johannes denken. Hij had zijn vaderland verlaten, om reden dat hij een gloeiend republikein was, en zich in abstracto overtuigd hield, dat de menschen, in het algemeen en individueel, in een republiek gelukkiger dan in een monar chie leven. En in heerlijke droomen had hij zich het breede, grootsche, hartverheffende bestaan voorgesteld, d»t hij zou leiden in een land, wadr ieder zijns naaste broeder was, wtidr geen onzinnige traditiën naijverig de wacht hielden over verjaarde en vermolmde stelsels en altaren, en nooit, de ijzel van een vooroordeel op de bloesems eener jonge ziel viel. Halfdan was het eenige kind zijner ouders geweest. De vader een gouvernements ambte naar zonder vermogen, kwam te sterren toen hij nog een kind was, en de moeder gaf mu zieklessen en hield kostleerlingen, om voor haar zoon mogelijk te maken, wat met een geleerde opvoeding noemt. Op het gymna sium verheugde Halfdan zich in den naam, dat hij buitengewoon begaafd was, en toen hij met zijn achttiende jaar op de universiteit kwam, voorspelde men hem een schitterende toekomst. Hij maakte alleraardigste verzen en bespeelde elk mogelijk instrument met dezelfde gemakkelijkheid en kunstvaardigheid. Dientengevolge was hij de lieveling van alle gezellige kringen. Onder zijne vele talenten bezat hij toch ook de aangename gave sil houetten uit te kunnen snijden, teekende de smaakvolste, meest phantastische arabesken voor borduurpatronen, schilderde zelfs in olie verf, zoowel landschappen als portretten. Wat hij ook ondernam, het ging hem gemakkelijk en goed van de hand, inderdaad verbazend goed voor een diletant, en toch niet zoo goed, dat hij op den titel van kunstenaar aanspraak zou hebben durven maken. Hij dacht er trouwens ook volstrekt niet aan, die aanspraak te doen gelden. Een zijner mede studenten zeide in een aanval van jaloezie bij gelegenheid van hem «Toen de natuur drie genieën gevormd had, een dichter, een musicus en een schilder, nam zij de overge blevene restanten, schudde die op goed geluk door elkander en het resultaat was Halfdan Bjerk.» Deze heerlijke vermenging van vaar digheid en uitnemendheid maakte hem, zooals te begrijpen is, des te aantrekkelijker voor de dames, die den gelukkigen bezitter op tallooze theepartijtjes noodigden, wdar zij zijn onver moeid geduld op den hardsten proef stelden en hem heldendaden in zijne duizend kunsten lieten verrichten. Daarvoor noemden zij hem «verrukkelijk» en «goddelijk» en verheerlijkten hem met andere enthusiastische bijvoegelijke naamwoorden, welke men anders zelden met mannelijke namen in verbinding brengt. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1