B.T\ Danscursus. dienstbode Merl, CreiielïereeDipj GEMENGD NIEUWS. Adverjentië r«. Methorst Van Lnttemlö, Gevraagd Metliorst en Van Luttervelfl, gelaat en aan de handen door het vuur verwond. Huis noch inboedel waren verzekerd zoodat het gezin thans zijne geheele bezitting heeft \orloren Een koe van den landbouwer J. v. Helden werd mede in de weide door den bliksem gedood. Te Willemsdorp is een boerderij door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Abbenbroek sloeg de bliksem in den hooiberg van den landbouwer J. Scheygrond aan den Moersehen weg. Met de brandspuit wist men huis en schuur te behouden. Een paar oogslschclven werden mede een prooi der vlammen. De hofstede van L. Korstanje, onder de gemeente Wemeldinge, is door den bliksem gctrolfen en met haren inhoud geheel afgebrand. Ne gen jaar geleden werd dezelfde hof stede een prooi der vlammen, even eens door een on weder. Onder Eehteld sloeg de bliksem op twee plaatsen tegelijk in de hofstede Den Hul. bewoond door Jan Coine- lissen. In een oogwenk stond alles in lichte laaie. Van den inboedel, van de levende have (varkens, geiten kippen en een hond) van den oogst kon niets gered worden. Alleen het huis was verzekerd, doch laag. PLAATSELIJKE BERICHTEN. s Dr. H. IJ. Gioenewegen, Remon strantseh predikant te Rotterdam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de Godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. Dinsdagavond te 8 ure zal de zendingsbidstond worden gehouden in 't lokaal nüe Zaaier." Van Katholieke zijde worden als candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten genoemd de heeren J. Suinige en J. Nefkens. Gisterenmiddag keerden do troe pen die aan de manoeuvres in Gel derland hebben deelgenomen alhier in garnizoen terug. Het heeft II. M. Koningin Wil- helmina behaagd de vereeniging van Sigarenfabrikanten »Trio," waarvan ook te dezer plaatse, bij den heer Annegain een filiaal is gevestigd, het praedicaat «Koninklijke" te verleenen. Luitenant A. H. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, van het 5e regiment infanterie alhier, is op zijn verzoek voor den tijd van éen jaar op non activiteit gesteld, met ingang van 1 September en buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. De her-examens en hel tweede toelatingsexamen aan de lloogcre Rurgei school alhier, voor liet begin van den nieuwen curcus gehouden, hadden den volgenden uitslag. Bovorderd worden alsnog nitdc eer ste naar de tweede klasse C. F. A. de IJruijn, Am. van Leeuwen en J Raebel. Uit de derde naar de vierde klasse J. van de Kamp, J. Kleber en Th. A. de Neve. Uit de vierde klasse naar de vijfde C.C. van Helsdingen. Wegens onvoldoend her-examen konden éen leerling der eerste en éen leeihng tweede klasse niet voor be vordering in aanmerking komen. De her-examens van het eerste toelatings examen hadden een gun- stigen uitslag voor 17 van de 19 candidaten, terwijl de 2 anderen wer den toegelaten tot eene lagere klasse dan gevraagd was. Voor klasse 1 slaagden bij her examen thans: C. J. E. Bosch, A. G. Deters (Hilversum!, C. J. Erdbrink (Veenendaal). W Munnix, (llilver- versum), J. Post fRhenen), II. G. Veenhuyzen, (Hilversum) J. II. Har- tog (Baarn), N. A. A. van de Roemer, C. Sevenhuyzen (Soesterberg), Jean- nette van Veen en D. N. Zijlstra. Voor klasse II: J Ph. van Goet- hem, J. Hamburger (Nijkerk), A. II van Rood (Hilversum) en G. Verdronk, (Bussum). Voor klasse III: Pauline J. L. de Pauw (Bussum). Voor klasse IV: F. M. Middelburg, W. Th. Holtappel (Utrecht) en D. W. Walraven (Hilversum). Aan het tweede toelatingsexamen werd deelgenomen door 21 candidaten. Due hunner slaagden voor eene lage- le klasse dan door hen gevraagd was, terwijl er mede drie werden afgewe zen. Nog verkregen zes candidaten, af komstig van andere lloogere Burger scholen, op hunne rapporten, toela ting zonder examen. Tot klasse I werden toegelaten: E. van Beusekom (Utrecht). Alber- lina Cornelia van Doorn (Hilversum), A. A Franken (Utrecht), J. M. GiU- cher (Hilversum), Johanna M. van Helsdingen, J. 11 lleymann (Utrecht), A. Schut (Nunspeet), W. J L. Ses- seler, en als toehoorder: voor Wis kunde, Aardrijkskunde, Geschiedenis en Duitsch: A. Zelle. Tot klasse IIJ. L. L. Avis (Zaan dam), W. Hulsebos (Amsterdam), W. Jurissen (Bussum), J. KIoos (Utrecht), W. C. Korthals Altes (Amsterdam), A. E. van Marle (Nunspeet), én J. 11. Mijnders (Delft). Tot klasse III: G. van Loon (Rot terdam) en H. Molhuysen (Den Haag) Tot klasse IV: L. Bakker (Scher- penzeel) J. 't Hooft (Den Haag). A G. Iloupt (Amsterdam), Johanna M van Hulsteyn (Amsterdam), 11 V. G. Romer, Den Haag. Tot klasse V. als toehoordei es voor Natuur- en Scheikunde: Ida Wesse- ling. Hét aantal ingeschreven leerlingen en toehoorders bedraagt nu voor de eerste kl. 55, voor de tweede 39, voor de derde 29 voor de vierde 47 en voor de vijfde 21; totaal 191. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergaderde Donderdagavond ten Raadhuize. bij wijze van uitzon dering met al de leden. Onder de vele ingekomen stukken waren o.a. 1. Een nader adres van werkgevers aan de Tweede Kamer in zake de Ongevallenwet, wat men voor ken nisgeving aannam. 2. De adressen van Sneek en Rot terdam aan den ministers van Justitie en Waterstaat, Handel en Nijverheid, betreffende het verbieden van loterijen en winkelnering, hielden de vergade ring geruimen tijd bezig. De heer Visser wil straf stellen op het beneden fabrieksprijs verkoopen, alleen om klanten te lokken, en noemde daarbij de stad Utrecht als vooi beeld. De vergadering was het hier blijkbaar niet inee eens. Het adres van Rotterdam, dat de verste strekking heeft, zal de vergadering ondersteunen. 3. Een adres aan de Staten-generaal van de kamer te Nijmegen over de keuring van vleesch nam men voor kennisgeving aan. 4. Het adres van Utrecht in zake de verlaging van het briefport, dat nu voor een brief naar het buitenland per 209 gram op 30 K.G. f I 75 is, besloot men met algemeene stemmen te ondersteunen 5. De bespreking der brievenbestel- ling alhier werd op voorstel van den voorzitter uitgesteld tot een volgende vergadering, omdat de toestand ten postkantore, met het oog op den win- terdienst, niet definitief geregeld en onder/.oek door bevoegde personen g aanhangig is. De Hollandsche IJzeren Spoot - vveg-Maatschappij zal op Maandag, den 25slen September 1899, des namiddags te half twee uur (Green wich-tijd), in het Centraal Personen- station te Amsterdam, in het lokaal naast de wachtkamer 3de klasse (ingang Vestibule), aanbesteden vol gens bestek No. 810/4: Het maken van eene Locomotie- venloods met Kolenpatk en Takken- bossenloods, met verhoogde Los- en Ladingplaats en den onderbouw van twee Draaischijven met Bestratingen en bijbehoorende Wei ken op het Gemeenschappelijk Stationsemplace ment Ameisfoort, voor rekening van len Staat der Nederlanden. (Begrooting f 120,200.) Het bestek met 3 teekeningen is tegen betaling van f2 verkrijgbaar aan het Centraal-Administratie-ge- bouw der Maatschappij, aan het troogbak te Amsterdam, bureau Weg en Werken, kamer 154, of op franco aanvrage aan dit bureau, met toezending van het bedrag in post wissel (postzegels worden met in be ing genomen en aan aanvragen zonder postwissel wordt geen gevolg gegeven). Donderdagmiddag werden door den voorzitter der vereeniging «Floraha", den heer mr J. L. baron Nepveu, uitgereikt de prijzen aan leerlingen der lagere scholen, wegens bekroning van tentoongestelde planten in het café »de Aiend", door hen gekweek t. De jury bestond uit de bloemisten Ie heeren C van Dijk, te Hoogland W. F. Janssen, te Leusden, en H. van de Wetering, te Woudenberg. Gedurende de uitreiking der prijzen werden door de muziekverecniging «Caecilia" oenige nummers ten beste gegeven. Hoogland. Do Heer J. W. Ra dersma, onderwijzer aan de openbare school alhier, is benoemd lot onder wijzer te Ameisfoort, aan de open bare school in de Beekstraat Stoutenburg. Een der zoons van den landbouwer M. alhier had het ongeluk, dat zijne aangespannen jon ge paarden op hol sloegen. Een der paarden brak door den val in een sloot do lenden en moest afge maakt worden. Het andere paard bekwam een enkele schram Geluk kig kwam de zoon met den schrik vrij. 301e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 6 en 7 Sept. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nnmmers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 15456. Prijzen van f 100 op No. 8092, 13019 en 13068. Prijzen van f 65. 1081 1227 1245 5599 5606 8091 12025 12028 12071 13027 13032 13033 13034 13085 13091 13099 15471 15491 15497 15654' 20255 en 20262. Te zamen 26 prijzen Volgende trekkingen geschieden: 5e klasse 1821, 2629 Sept., 25 en 913 Oct. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1.000 of boo- ger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, de na volgende prijzen1 van f 100.000, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5.000, 1 van f 2.000, 3 van 1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E 350) nog verkrijgbaar 5 f 3.50 per '/io. Van iemand, onlangs van het eiland Lombok teruggekeerd, ver neemt de J.-B dat do toestand zich daar werkelijk zeer gunstig laat aan zien. De soldaten der bezettings troepen bewegen zich ongewapend tot op grooten afstand van hun kam pement, de ambtenaren bezoeken de verst afgelegen kampongs zonder eenig gevolg of distinctief en zelfs ile agrarische aangelegenheden schij nen lot genoegen van Balièrs en Sasaks geregeld te zijn of te worden, liet kalme beleid van don ter tale kundigen resident Liefrinck draagt er rijke vruchten. Een goudsmid te 's-Gravenhage is het slachtoffer geworden van een bedrog, gepleegd op eene wijze waarop nog menig ander winkelier er kan inlobpen. Er trad een vreemdeling binnen waarschijnlijk een Amerikaan, die een voorwerp kocht en iii betaling gaf een bankbiljet van 5 dollars. Toen de winkelier bet gewisseld had en den kooper geld had teruggegeven, na aftrek van de waarde van het gekochte, viel het oog van den vreem deling op een ander sieraad, van een geringe waarde, dat hij eveneens kocht. Met het air van een grand seigneur wierp hij ditmaal een biljet van 50 dollars op «Ie toonbank, rnet verzoek ook dit te wisselen, daar hij behoefte had aan klein geld. Zonder erg voldeed de goudsmid aan dat verzoek en met een vriendelijk be dankje verliet de Amerikaan den winkel. Toen de winkelier eenigen tijd daarna liet biljet bij eene ban kiersfirma ter inwisseling aanbood, moest bij vernemen dat dat soort van biljetten reeds sedert verscheidene jaren door de Amerikaansche Bank was ingetrokken en dus volkomen waardeloos was. Een nieuw moordwerktuig. Door kapitein Bergman, een Zweed, is een nieuw snelvuurkanon uitge dacht: het geeft niet minder dan zes honderd schoten in de minuut. De bouw van dit kanon is uiterst een voudig: De prijs is derhalve lang niet zoo hoog als gewoonlijk, en be draagt voor dit kanon dan ook slechts f 2700. Na een uitstekend geslaagde proef zijn door het Zweedsche leger een aantal dezer kanonnen aange schaft. Het weegt 30 KG. en i voorzien van één loop. Een cylinder gevuld met water zorgt voor ver koeling. Men gebruikt met dit ka non dezelfde munitie als bij het Zweed sche 8 mM. Remington geweer. Gered. Ten oosten van Wieringen zag de Urker visscher G. Baarsen, schipper op de U K. 21, Vrijdagmorgen om streeks G uur een vlet drijven, waarin hij, dichterbij gekomen twee personen bemerkte, die zijn hulp inriepen. Het waren twee jonge officieren van het te Nieuwediep gestationneerde mari neschip Hst Loo, die Donderdagmiddag een zeiltochtje waren gaan doen, en to vergeefs beproefd hadden naar bun schip terug te keeren. Den geheelen nacht hadden ze in onweder en stort regen gedreven, de boot was vol water geraakt, en reeds hadden ze de riemen aan elkaar gebonden om iets te hebben, waarmee ze, ingeva de vlet zonk, hoopten te kunnen drijven. Verkleumd en hongerig werden ze door den Urker visscher en zijn knecht Kl. de Vries aan boord genomen, waar ze in een deken gewikkeld, bij een Ilink vuur en warme koffie spoedig op hun verhaal kwamen De Urkers, die uit de Nooidzee kwamen en op weg naar hun eiland waren, keerden nu met ben naar het Nieuwediep terug, vanwaar de kommandarit van llet Loo reeds met de Gier vertrokken was, om de vermisten te gaan zoeken BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 31 Augustus tot en met 6 September. Geboren: Rutgerus, z. van W. van 't Wel en J. Ouwerkerk. Petrus, z. van T. van Daal en J. E. Kraan. Hendrik Albertus, z. van C. M. van Beek en E. E. Corporaal. Berta, d. van C. van Nieuwenhuizen en E. van der Velden. Maria Gijsberta Johanna, d. van W. Wij- nands en G. Lambrechts. Herman Jacobus Johannes, z. van W. Woudstra en Jonkvrouwe M. S. L. W. F. J. van Raab van Canstein. Sophia, d. van G. de Ruiter en G. Hermans. Nanne, z. van J. van Keulen en E. van Bokhorst. Jan. z. van J. de Bruin en H. Berkloo. Cornells Antonius en Gerdina Antonetta, z. en d. van A. J. Vogels en W. M. H. Musehter. Petrus, z. van J. van der Form en H. Hofman. Anthonius Ge- rardus, z. van G. J. Koot en M. C. Riet bergen. Jan, z. van G. Klee. Phi lippus Rijk, z. van T. van Leijenhorst en G. de Bruijn. Andries, z. van J. Gup- ffert en J. J. Melchers. Antonius Cor- nelis, z. van M. A. Ramselaar en S. M. de Munk. Teunis Aalbert, z. van T. C. Achterkamp. Berendina, d. van B. Oldenhof en H. Voogd. Getrouwd: H. van Diermen en A. A. Pijpers. Overleden: Een lev. aang. k. v. g. van B. van Effrink en D. van Harn. Gijsber tus van den Berg, 2 m. - Een lev. aang. k. m. g. van J. de Wilde en H. de Winter. Antoine van Bever, 52 j. eclitg. van H M. Boersse. Margaretha, Bosselaar, 28 j. echtg. van P. J. de Bruijn. Hubert van Oven, 7 d. Johannes Kuhn, 23 d. Antonius Gijsbertus Garjeanne, 78 j. echtg. van M. J. Witjens. Hoogland. Overleden: 1 Sept. J. van Heyendaal oud 80 jaren ongehuwd. 6. T. van Straten oud 5 weken. Leusden. Geboren: 6 Sept. Theodorus, zoon van Antonie Andries Boerssen en Francisca van Dummelen. Overleden4 Sept. Antonie van de Pol, oud 67 jr., wedr. van Johanna van Keulen en echtg. van Dirkje Voskuilen. 4 Sept. Gerritje Ederveen, oud 6 m. Woudenberg. Geboren: 2 Sept. Gerritje Jannetje, d. van Erris de Kruif en Rijkje van de Haar. 3. Everarda, d. van Jan de Bree en Aartje Kleinveld. 5. Bessel. z. van Pieter Wagensveld en Dirkje Heij. Ondertrouwd: 7 Sept. Hendrik Gerhar- dus Christoffel Meijer, '29 j. en Jakoba Giiliks, 29 j. Overleden: 31 Aug. Cornelia de Man, 10 m. 3 Gerritje Vlastuin, 6 m. RECLAMES. VERLOREN EN GERED. Wanneer men al de ziekten nagaat waaraan het jonge meisje is blootgesteld, dan staat men er verstomd van. Bleekzucht, bloedarmoede, bleeke kleuren, algemeene zwakte, enz., dit zijn de vijanden die haar voortdurend beloeren tot dat zij hun prooi verslonden hebben. Inderdaad ziet men op dat oogenblik eensklaps een kind dat tot nog toe welvarend, fi-isch en rooskleurig was, verbleekcn, wegkwijnen, in eene uiterste zwakte vervallen, het verliest den eetlust en den slaap, wordt treurig en weent somtijds zonder een reden hiertoe te hebben. Indien men dal kwaad niet terstond uitroeit, kunnen er ernstige verwikkelingen ontstaan. De koorts maakt zich van dat jonge verzwakte lichaam meester, als mede hevige hoofdpijnen, steken in de zijde, pijnen in de lendenen talen haar geen oogenblik met rust en ongelukkiger wijze kan de tering er het gevolg van zijn. De heer C. Zijerveid te Boskoop, schrijft ons een treffend geval «Hiermede kan ik U mededeelen dat mijne dochter van 17 jaren aan bloedarmoede en bleekzucht gepaard gaande niet hevige pijnen in hoofd en rug, lijdende was, hetgeen reeds eenige maanden geduurd had. De toestand werd onrust barend en w ij namen ook onze toevlucht tot de beroemd gewordene 1*101; Pillen vanDr. Williams. Naar eajft portret. De uitkomst was Koven verwachting, na 't gebruik van vijf doosjes was zij volkomen gezond en frisch van kleur.' Wij hadden U wel eerder geschreven, doch wij wenschten eerst eens te zien of de genezing van duur zou zijn en tot onze groote vreugde is zij gered. »Welk jong meisje door bleekzucht of bloed armoede aangetast, zal zulk eene werkdadige behandeling niet terstond willen volgen. Welke moeder die haar kind verzwakt ziet, met bleeke gelaatskleuren, aan de verzwakking van het bloed lijdende, zal de Pink Pillen niet gebruiken?" Men geve acht dat de cchle Pink Pillen vein Dr. Williams zich' in een houten kokertje be vinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pilules Pink pour Personnes Pales (lu Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs: i.15 Gld. de doos, 9.Gkl. per 6 dooien. Huofddeppthouder voor Nederland: J. H. I. SNABILIÉ, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene hollandsche Circulaire. Andere ziekten welke do zelfde oorzaak hebbof^ zooals rheumatiek, huidziekten, algemeene z\yfflUe, beenziekte bij het kind en somtijds deHèring zijn door hun gebruik genazen geworden. Door de maag het opnemen van -heWvtfedsel te ver gemakkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. marktbericht. AMERSFOORT, 8 Sept. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen 14a f7.Peren f5.a f9. Nieuwe aardapp. fO.OO a f 0 Zandaardapp. f 1.70 a f2 00 Hoendereieren f 3 60 a f 4 20 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1 20 a f 1 40 per kilo. Mar garine f0a f0Zoetein. kaas 0,f0.— Kippen fO.GO a f0.80 Kuikens ft 00 a f 1.10 Piep kuikens f0.25 a f 0.50 Ganzen f0.f0.Eenden (0 60 af 0.S0 p. st. Jonge f0afOHazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 00 a fO.OO. Tamme f0.30 a f0 80 Duiven f0.25 a f030 paar. Magere varkens f 10.f 15 Zeugen f35.f 50. Biggen f6a f9.00 Schrammen f00 a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.— d f 00.— Os f 000.— a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, beet. Rogge; beet. Boekweit; 50 beet. Appelen; 40 beet. Peren: 0 beet Kleiaar.Iappe- len 200 heet. Zandaardappelen 20000 stuks Iloen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee: 6 magere varkens, 300 bigcen en 30 zeugen. Voor de vriendelijke be wijzen van .belangstelling, per soonlijk en schriftelijk ontvangen, betuig ik mijn bartel ijken dank. M. W. SCSELTEMAÉz. Zandbergen, Sept..4899. L__ Kasssiers, Commiasionnairs In Effecten. Effecten, Coupons, Buiten- landscb geld, JProlongatiën, Beleeningen, Incasseeren en ver schaffen van Wissels op Binnen- en Buitenland. Kantoor: Mii'iirlitiizen 288. Aanvang 1 October. Yerzoefce s.v.p. vroegtijdige opgave van deelnamt/iot rêgeling der lessen. DUMOl )ULIN. om dadelijk in dienst'te treden een flinkè eenvoudige (meid alleen) goed kunnende koken, loon f 90- Br- fi'. lett. D. bij den boekh.vL Hëêk, Hilversum. te UTRECHT. Rente voor gelden a deposito met I dag opzegging 3% met 15 dagen opzegging 3°/i> met 1 maand 4®/i met 3 maanden .- 5% Agenten te Amersfoort, Muurhuizen 288.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2