NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. IEMAND DIE ZIJN NAAM VERLOOR. No. 73. Woensdag: 13 September 1899. Acht-en-twiiitigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG F,\ ZATRIiDAG. BIJ TEA LAND. Amersfoortsche Courant ADONNEJIENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal bereker Groote letters en vignetten naar (plaatsruimte. Tegen alle verwachting heefl de krijgsraad te Rennes Dreyfus j.l. Zaterdag schuldig verklaard en hem onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 10 jaren militaire detentie. In stede dus van de misslag in '1894 door den krijgsraad begaan, te hei- s'.ellen, hebben de militaire rechters haar nu met een misdaad bezegeld. Want een misdaad toch is het iemand te veroordeelen van wiens onschuld men is overtuigd. De krijgsraad toch wist dat Henry, de beweger van het proces van 1894, er op was betrapt het valsche en geheime dossier na de veroordeeling met nog meer valsche en geheime «bewijzen" aan te vullen; in 1894 vier stukken, in 1899 twee wasch- manden vol, t n zich had ol was om hals gebracht. Deze krijgsraad wist dat niet Dreyfus maar Esterhazy had geschreven de lijst van stukken, de stukken zelfs aan Duitschland had geleverd. Deze krijgsraad wist dat de Duitsehe regeering langs den meest ollicieelen weg had verklaard, dat Dreyfus on schuldig was. Deze wist, dat die ver- klaiing was herhaald. Deze krijgsraad wist dat Dreyfus onschuldig was. Deze krijgsraad wist dat die onschuld nog ten overvloede zou kunnen worden vei kiaard onder eede door twee mannen van eer, kolonels in het Duitsehe en in liet Italiaansche leger, en heeft derhalve geweigerd deze getuigen te hooren. Want de krijgsraad van 1899 wist ook, dat generaal Mercier stond eri staat te worden vervolgd wegens valschheid in geschrifte, gebruikmaking van valschheid en valsch getuigenis, en dat generaal Mercier had gezegd: «Kiest tusschen hem en mij!" En de krijgsraad koos generaal Mercier. Opzettelijk, togen beter weten in, en ter kwader trouw, heelt de krijgs raad kapitein Dreyfus voor de tweede maal onschuldig veroordeeld en ge neraal Mercier niet op heeterdaad in hechtenis genomen, ofschoon hij op meineed was betrapt. Opzettelijk en te kwader trouw heeft de krijgsraad het. hooien van getuigen geweigerd en als een tweede Delegorgue de verdediging den mond gesnoerd. Niet omdat hij reeds vol doende van de onschuld van den beklaagde was overtuigd, of waar schijnlijk juist daaromomdat hij die onschuld wilde smoren. Waarom Belachelijke vraag, schatei lachend eenvoudig Immers omdat een Fransche gene raal meer galons heeft op de mouw, dan een Kranschen kapitein! De wederveroordeeling van Dreyfus is een zuure.bcleediging voor het Duit sehe lijk, waar van hoogerhand her haaldelijk en nog in het laatste uur plechtig veiklaard is, dat men nooit met Dreyfus iets te doen heeft gehad en hij dus onschuldig is. Als honend antwoord op deze verklaring spreekt de krijgsraad over Dreyfus het schul dig uit. Hen heeft die verklaringen verachtend geïgnoreerd zooals ook als waardeloos beschouwd zijn het onder zoek en de conclusies van hot Hof van Cassatie. De scherpe tegenstel ling tusschen de militaire en burger lijke justitie is nu definitief gebleken. Reeds hij liet Zola-proces zeide ma joor Ravary: «onze justitie is eene andere dan de uwe!" Thans is het bewijs geleverd dat de militaire jus titie werkelijk eene andere, d. w. z. in 't geheel geen justitie is. In het Fransche leger bestaat er dus geen gerechtigheid en voor het Fransche leger zijn honderd jaren geleden de rechten van den mensch vergeels verkondigd. Wee die misdadigers in uniform, wanneer zij eenmaal voor den Aller hoogste rekenschap zullen moeten af leggen van hunne daden. Wee de natie die in de ure des gevaars op een leger vertrouwt, dat door gewetenlooze schurken wordt aangevoerd. Wee Frankiijk wanneer eenmaal de dag der gerechtigheid aanbreekt. En deze zal aanbreken, wellicht spoe diger als men denkt Want immer noch heeft hel licht over de duisternis gezegevierd, de waarheid de leugen achtei haald. Een jaar is verloopen tusschen Henry's ontmaskering en zelfmoord en Dreyfus' terugkeer, een jaar na Dreyfus' terugkeer zal niet noodig zjjn tot zijn volledig eerherstel en een jaar is een korte tijd. De burgemeester van New-York, de heer Van Wijck, voorspelt, dat de veroordeeling tot gevolg zal heb ben, liet te niet gaan van de wereld tentoonstelling in 1 i>t>0, zoo al niet dc ondergang van Frankrijk zelve. Zola aan liet woord. Na langen tijd van stilzwijgen beeft Zola thans in de Aurore weer ge sproken. Vóór mijn proces wist ik zeker, zegt hij, dat Esterhazy de ver rader was, die aan Schwarzkoppen een aantal documenten had geleverd ik beken, dat die inlichtingen mij hevig ontroerden. Sedeit is de angst, dien ik als goed Franschman voelde, niet verminderd. Ik heb geleefd in de vrees dat Duitschland ons een klap in liet gezicht zou geven met de bewijzen, die hot in zijn bezit heeft. Maar de regeering moet thans niet beletten, dat de stukken uit 't huiten- land komen zij kan zicli die docu menten verschaften. De diplomatie heeft veel grooter moeilijkheden opge lost. Wanneer de regeering de stukken van het borderel zal durven vragen, zal men ze haar geven. Dit zal een nieuw feit zijn, dat een tweede revisie noodzakelijk zal maken door het Hof van Cassatie, dal het vonnis van den krijgsraad zal vernietigen, maar dit maal zonder wijziging. Transvaal. Er komen nog voordurend berich ten van invoer van wapenen en muni tie in Transvaal en den Oranje Vrij staat. Volgens een Reuter-telegram uit Lourenzo Marques is daar thans liet Fransche schip Santa Fé aan gekomen, met 03 kisten munitie, Gestemd voor Pretoria. Hoewel herhaaldelijk van Engelsche zijde het gerucht is verspreid, dat Oranje Vrijstaat niet de Transvaal- sche zijde zou kiezen bij een oorlog, wordt nu toch uit Bloemenfontein aan de Times geseind, dat de Oranje Vrijstaters hun vrienden in Trans vaal zeker zullen bijspringen. Wa llenen en amunitie toch worden voor durend van uit Transvaal naar Oranje-Vrijstaat gezonden, en niet omgekeerd, zegt het blad. En daar uit concludeert liet dat Oranje-Vrij staat hulp zal bieden Wat ons betreft, wij hebben er nooit aan getwijfeld dal Oranje-Vrijstaat zich solidair zou verklaren met Transvaal. Aan een particulier schrijven uit Johannesburg is het volgende ont leend In alle bedrijven wordt het druk kende van den toestand gevoeld. Veel zaken staan stil en er wordt veel in vroeger jaren verdiend geld uitgeteerd. Juist nu een eigen fabiiekswezen, dat tot dusver had ontbroken, zicli een weinig begint te ontwikkelen, komt deze ciisis, die allen onderne mingsgeest doodt. Aan de waarschijnlijkheid van een oorlog wordt nog altijd door zeer velen getwijfeld. Men acht liet bijna ondenkbaar, dat Engeland zich zou durven wagen aan een oorlog, nu de Zuid-Afrikaarische Republiek zooveel beter toegerust is en de Oranje-Vrij staat aan hare zijde staat, terwijl Engeland ook de meerderheid der Kaapsclie bevolking tegen zich heefl. Dit laatste vooral zal te Londen gewicht in de schaal leggen. Het mo niet te verwachten zijn, dat de Hc landsche Afrikaanders in de Kaapk lonie terstond bij het eerste Engelse schot, dat in Transvaal valt, naar wapenen zullen grijpen, in elk ge' zullen zij niet onverschillig toezif en niet werkeloos blijven ingeval onafhankelijkheid der Hollandse republieken gevaar mocht loopen, v het geval zou wezen, wanneer Boer en eene nederlaag mochten lijdt Hoe de gezindheid is aan de Kar weet men te Londen evengoed i hier. Wat de kansen betreft bij e eventueelen. oorlog hoort men al; meen van menschen, wier oordeel deze iets beteekent, dat zij voor Engelschen zeer ongunstig zijn. Z( veel is zeker, dat de Afrikaanders 1 moed zijn en het niet onmogel achten, dat de Engelschen, warrnr zij een oorlog provoceeren, voorgc in Zuid-Afrika van de beenen geralo In het proces van hoogverraad dc ex-koning Milan van Servië gevoe om de radicale partij in Servië vernietigen, heeft de dader van d aanslag op Milan, Knesevic, tha bekend, dat hij de eenige schuldi is, en dat hij verschillende radica slechts heeft beschuldigd uit persot lijken haat en anderen weder on< den druk der politie. Te Smyrna zijn een aantal person in hechtenis genomen op vermoei van samenzwering tegen het le\ van den sultan van Turkije. Slavernij in Oost-Afrikn. Uit een officieel rapport over slavernij in Oost-Afrika blijkt, i te Zanzibar en Pemba gedttrer het jaar 1898 in liet geheel 21 slaven zijn bevrijd, en gedurende eerste drie maanden van 1899 slaven. De vrijmaking der slar gaat langzaam in vele geval Naak het Engelsch van H. H. BOYESEN. 3) Zonderlingerwijze vonden deze talenten bij de mannen der Universiteit slechts geringe waar deering, en nadat Halfdan zich drie jaren lang te vergeefs op het Examen philosophicum had voorbereid, gleed hij ongemerkt langzaam maar voortdurend meer in de rijen der «oude studenten» af, die een plechtig stilzwijgen bewaren, zoo dikwijls het gesprek op examina komt, zich met elke nieuwe generatie van groenen verbroederen en ten slotte een deel van het ijzeren personeel hunner AlmaMater worden. Aan de groote Amerikaansche Aca demiën worden dergelijke lui onmeedoogend weggezondenmaar het temperament der Eu- ropeesehe Universiteiten is door de verloopene eeuwen tamelijk afgekoeld, en zij houden in haar ruim, middeleeuwsch hart een plaatsje open voor ongelukkige zonen. De professoren groeten hen met goedhartige vertrouwelijkheid, als zij hen in de voorportalen of gehoorzalen ontmoeten; men behaudelt hen met vriende lijk geduld, laat hen voortvegeteeren, tot zij sterven, of gouverneurs in een pastorie ten plattelande worden. Hier raken zij dan zonder zwarigheid verliefd op de oudste doch ter en vluchten zóó na vele stormen in de haven van een bescheiden geluk. Indien dit het lot van onzen jongen vriend was geweest, zouden wij thans en hier met een hartelijk vaarwel naar de verdere stations van den pelgrimstocht zijns levens afscheid van hem hebben genomen. Doch, de goede Bjerk openbaarde tot zijn ongeluk, helaas! geneigdheid, de regeering voor zijn mislukken als student op de eene of andere manier aan sprakelijk te stellen; en deze noodlottige neiging, gepaard met een aesthetiseh enthu- siasme voor het classieke Griekenland, deed bij hem de overtuiging rijpen, dat de repu bliek de eenige regeeringsvorm was, waar onder menschen van zijn smaak en tempera ment zich zoo gelukkig mogelijk gevoelen en hun genie ontplooien, konden. In het vaste, opgewekte geloof van dit dogma was bij Halfdan Bjerk niet het geringste spoor van bitterheid gemengd. De oude instellingen waren, zeide hij, verrot, tot in het hart worm stekig en behoefden een algeheele vernieuwing. Uren achtereen kon hij zoo in de kroeg zit ten en bij een goed glas grog redeneeren over de weldaden van het algemeen stemrecht en eene beëedigde juryen de groenen verdrongen zich in dichte menigte om hem, zaten met opene monden naar hem te luisteren en juich ten den welbespraakten spotter bij een geestige zinspeling uitbundig toe. Dat waren heer lijke, zonnige dagen, dagen, waaraan de arme Halfdan nog lang, zeer lang met weemoed zou terugdenken; dagen, waarna het plotse ling duistere avond werd, toen de oude Me vrouw Bjerk stierf en niets achterliet, dan haar meubilair en eenige gelukkig zeer kleine onbetaalde rekeningen. Halfdan, dien men juist geen bijzonder practisch man kon noe men, bracht met zijne bemoeiingen, om »de zaken zijner moeder te regelen,» vreeselijke uren door, en verkocht ten slotte, in een aanval van de uiterste radeloosheid tegenover een zoo netelige taak, de geheele nalatenschap en bloc aan een uitdrager voor 250 thaler. Slechts een paar ringen en sieraden behield hij. Vervolgens nam hij van de gemeenschap pelijke kroeg plechtig afscheid met een zijner schitterende redevoeringen, waarin hij een parallel trok tusschen den levensloop van Pericles en Washington volgens zijn oor deel de grootste mannen, die de wereld ooit aanschouwd had. Ten slotte gaf hij nog zijne theorie van de democratische staatsinrichting ten beste en een beknopt overzicht van de oorzaken, waaruit men het snelle toenemen i de Amerikaansche Republiek moet verklar Den volgenden morgen verschafte hij z voor de helft zijner wereldsche goederen t plaatsbiljet naar New-York, en bevond z een paar dagen later op zee naar het la der hope »in het verre Westen.» Van Castle Garden vervolgde Halfdan z weg door Greenwich Street, achtervolgd d< een hoop hotel-commissionairs en dergeli lui. »Ga met mij mede Ik ben ook een Duitsehe schreeuwde een Fin. »Voila, voila jepai Francais!» brulde een tweede en gr< naar zijn reistasch. »Jeg er Dansk, Ta D a n s kschreeuwde een derde met accent dat zijne geloofwaardigheid ernstig verdenking bracht. Ten einde zich aan ombeschaamd janhagel, dat hoe langer 1 brutaalder werd, te onttrekken, wierp hij z in den eersten den besten omnibus, nam plaz keek door het raamtje naar buiten, en v weldra door de bonte tooneelen, welke hij zien kreeg, zoo geheel in beslag genom dat hij er zich volstrekt niet om bekommer waar hij eigenlijk heen reed. Wordt verjolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1