GEMENGD NIEUWS. Daarna wordt de doopceel van Leblanc gelicht, op wiens verleden zeer veel te zeggen valt. Wat de opkooper betreft van de gestolen voorwerpen, deze was geheel te goeder trouw, want hij liet aan ieder zien, wat hij van Leblanc kocht. Ten slotte heet het: «Leblanc stal op den dag dat HH. MM. van het Loo hier terug keerden, de prachtige flacons en andere toiletbenoodigdheden van de kaptafel der Koninginhij begreep dus dat zijn wandaad onmiddellijk moest wor den ontdekt en was dus zeker voor nemens de vlucht te nemen, maar wilde dan ook eerst nog een slag slaan. De meeste gestolen voorwerpen zijn weder in het bezit der vorstelijke eigenares. Waarom men den omvang van de gepleegde diefstallen nu zoekt te verkleinen, is me niet duidelijk; maar een feit is het niettemin, dat ook een niet onaanzienlijke hoeveelheid tafelzilver, vischcouverts. deels met Saksisch porselein gemonteerd en alles van monogram en wapen voorzien, «zoek" is geweest en dat de goudsmid- opkooper nog voor eenigen tijd een zeer kostbaren zilveren schotel, antiek ciseleerwerk, in zijn bezit had, die blijkbaar ook uit een paleis moest komen. Vermoedelijk zal deze gebeurtenis, daargelaten of er een rechtsvei volging uit voorkomt of niet, toch leiden tot een verscherpte controle over de administratie van het paleis, misschien ook wel tot andere takken van beheer, waarbij het niet altijd even «precies" heet toe te gaan." De militairen, die van af 12 September in het schietkamp te flars- camp hebben vertoefd, zijn gisteren morgen per S.S, van het station Ede naar hunne respect, garnizoenen te ruggekeerd. De beproeving van het kamp is dus geëindigd. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove mensehen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Ixstituut, «Longcott," Gunnees- btot, LoNDEX, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Volgens de Begrooting van Bin nenlandsche zaken is het subsidie aan de gemeente, voor de Hoogere Burgerschool alhier opnieuw met f 1000 verhoogd en alzoo uitgetrokken tot een bedrag van f 10 000, in ver band met een nader onderzoek omtrent de uitgaven ten behoeve van kinderen van niet-ingezetenen. Als men nu weet, dat de Begrooling voor de Hoogere Burgerschool f 31 000 beloopt, dat liet Rijkssubsidie f 10 000 en de ontvangst aan schoolgelden f 11.000 bedraagt, dan zal men toch wel inzien dat de zoo uitstekende school niet «zoovec-1 handen met geld kost" als enkelen weieens beweren De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft de dagen en uren, waarop de loting voor de lichting der Nationale .Militie alhier zal ge schieden aldus bepaald Op Donderdag er. Vrijdag den 19 en 20 October 1899, te Amersfoort, in «Amicitia" vooi Hoogland, Leusden met Stoutenburg, Soest en Amers foort, en wel Op Donderdag den 19 October 1899 gemeente Hoogland te IO'/j uur, ge meente Leusden met Stoutenburg te II Vv uur, gemeente Soest te 17» uur, voor de ingeschrevenen der gemeente Amersfoort, wier geslachtsnamen be ginnen met de letter A tot en met E te 2 uur. Op Vrijdag den 20 October 1899: voor letters F tot en met de letter Z te lO'/i uur. Op Maandag 9 October a.s. des namiddags te half twee uur, zal in het Centraal personenstation te Am sterdam voor rekening van den staat der Nederlanden worden aanbesteed liet maken, leveren en opstellen van de plaatijzeren bovenbouwen van twee draaischijven van 15.50 M. middellijn op het gemeenschappelijk stations emplacement Amersfoort. Begrooting f 12 300. Door de H. IJ. S. M. werd heden aanbesteed: Het maken van eene locomotievenloods eriz. op het gemeenschappelijk stations-emplace ment alhier. Raming 120,200. In gekomen 40 biljetten. Minste in schrijver de heer H. Wienhoven, Schiedam, 111,840. De draaier bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij J. II. F. geraakte Vrijdag met zijn rechter hand tusschen het center en een bout van de klauwpoot eener draaibank, tengevolge waai van genoemd lichaams deel werd gekneusd Hij moest zich terstond onder behandeling stellen van arts J. C. Rolandus Ilagedoorn. Gedurende zijn gedwongen rust wordt hem door de Maatschappij zijn weekloon uitgekeerd. Door Notaris Van Blaricum werden Vrijdag ten verzoeke van de erven Van 't Klooster in het koffiehuis van de wed. Kamerbeek, publiek ver kocht: 3 perceelen weiland genaamd «de Blaak", groot 5.12.00 Hectaren, aan den heer E. Lugtensteiri, te Soest, voor f 11.880: 1 perceel weiland, groot 43.80 Aren, aan den heer R. Ililhoist Az., te Soest, voor f290; 1 perceel weiland, groot 28.50 Aren, aan den heer C. W. Veenendaal te Soest, voor f 180; 1 perceel weiland gioot 47 Aren, aan den lieer C. Hilhorst Az.. te Soest, voor f 370; 1 perceel weiland, groot 36.20 Aren, aan den heer C. W Veenendaal te Soest, voor f340; 1 perceel weiland, groot 14.76 Aren, aan den heer R. Hilhorst Az te Soest, voor f550; 3 kampen weiland, groot 3.56.80 Hectaren, aan den heer A. van Paridon, te Baarn, voor f4140; 1 perceel weiland, groot 3.08 90 Hec taren, aan den heer J. C. Hamer, te Baarn, voor f3150, en 1 perceel weiland, groot 3 37,80 Hectaren, aan den heer J. van 't Klooster, te Soest, voor f 3230. De loting voor de Nationale Militie zal te Baarn plaats hebben op Maandag 6 November aanstaande, voor Bunschoten, Baarn en Eemnes, als: gemeente Bunschoten te 107i uur, gemeente Baarn te I uur, gemeente Eemnes te 27i uur. De ontwerpen van onzen stad genoot den tuin-architect II, F. Ilartogh Heijs van Zouteveen, ten toongesteld in Slothouwer's Boek- en Kunsthandel, hebben ui de vorige week stellig de aandacht getrokken die zij verdienen. Was het eene een ontwerp voor een fabrieks-tei rein »up to date", hot andere was een plan voor de bloemisterij van een groot buiten, gelijk men die in Duitschland en België veel-, in ons land nog wol niet heeft. Sedert Maandag wordt een ont wei p geëxposeerd, dat nóg meer aller aandacht trékt n.l. dat, waarnaar Meysler's «Dooi oin Bergh" op het landgoed van den heer A. M. Tiomp van Holst werd gereconstrueerd. Zijn we goed ingelicht, dan zal d 'ze Doolhof reeds het volgend jaar voor de wandelaars worden openge steld. Een attractie te meer voor Amersfoort. 361e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 26 Sept. (950 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn dan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 1255 1268 5587 8074 13037 15658 en 20276. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1068 1072 1235 1236 1248 1262 1635 1669 1672 1711 1715 1726 1729 4081 4083 5576 5593 5597 5608 12018 13005 15451 15659 15688 15721 15729 20286 20305 en 20331. Zwaar weer. Gisteravond werd het eiland Uik geteisterd door een plotseling opko mende goweldige stormvlaag. Bij den lichtwachter werd een raam uitge rukt, en kon men nauwelijks brand voorkomen door het gordijn, dat te gen de lamp waaide. In een winkel brak groote spiegelruit, en ontstond eveneens brandgevaar. Een paar dikke boomen zijn ontworteld, en schoor- steenen, dakgoten en pannen kwamen naar beneden. Een aardige manoeuvre-geschiede nis verhaalt een Lotharingsch blad. Het dorp Feterchen in Lotharingen zou inkwartiering bekomen. Den juist in dien tijd met drukke bezig heden overladen boeten was dit verre van aangenaam. Eenige bijzonder pittige luidjes trachten er aan te ont komen, door te metden hunne paarden hadden eene aanstekelijke ziekte. Dat hielp. De ingekwartierde artil lerie trok onmiddellijk naar het naastbij zijnde plaatsje Gelmingen. De Gel- in inger boertjes hadden van den Fekirchener truc gehoord en wilden even leep zijn. Nu kwam echter der militaire overheid de zaak wat ver dacht voor. Den districts-veearts werd opgedragen, de stallen en de zieke dieren te onderzoeken. Zijn oordeel luidde natuurlijk«Alles kerngezond, van ziekte geen sprake." Fekirchen bekwam nu, in plaats van voor enkele dagen, inkwartiering voor een gansche week. Gasontploffing te Enschedé. Zaterdagavond zou de Enschede- sche Burgeiharmonie in de concert zaal in liet Volkspark een uitvoering geven. Het was te ongeveer acht uur, in de zaal waren reeds een 150- lal menschen, terwijl de muzikanten achter hel tooneel in de kleedkamers bezig waren met stemmen. In een der stemkamers, waar een tiental heeren bijeen waren, was een steike gaslucht en toen een der be dienden van den pachter een lucifer aanstak om het vermoedelijk lek te zoeken vatte het uitstroomende gas vlam. Een vreeselijke slag werd in de zaal gehoord en het was of ach ter het tooneel de bliksem insloeg. De luchtdruk was zoo sterk, dat een der deuren openvloog en de i uiten in de zaal werden stukgesla gen. Achter de coulissen was na tuurlijk de toestand nog veel erger. Daar vond men 12 deerlijk verwonde personen de directeur der harmonie F. G- Leistekow, Nijhuis, A Goorhuis, Jonge Poerink, Hulstein, Heinken, Bos, Heupers, Sluymer, Klumpers en Ten Cate. Van allen waren hoofd- en baardharen weggeschroeid, terwijl aangezicht en hals met blaren waren bedekt. Zoover de doctoren, die spoedig aanwezig waren, konden na gaan, waren van geen der verwonden de oogen aangetast. Levensgevaar lijk is niemand gewond. Men vermoedt, dat het niet-sluiten van de kraan van een kroon de oor zaak is, dat er zooveel gas is uitge- stioomd. Hospitaal-chip «De IIoop". Te IJrnuidon is üe Hoop binnen gevallen wegens stormweer. De be manning is wel. Aan boord worden drie zieken verpleegd, waarvan één zeer ernstig. Zoo spoedig mogelijk wordt weder zee gekozen. De wagens van den electrischen luchttrein van New-York naar Coney Island worden gedreven met tweëerlei soort motoren. Zoolang de wagens op de luchtrails rijden, ontvangen zij den electrischen stroom langs een deide iail, maar als de tiein de straat bereikt, levert het gewone Trolley-systeem de beweegkracht. Nu bevond zich dezer dagen een electrische trein in hooger sferen, toen de stroomtoevoer weigerde, een sluitstuk smolt en een onvei- wacht vuurwerk van schitterende stenen en verschietende vonken de passagiers van hun zitplaatsen deed opspnngen. Hoewel een dergelijk schouwspel met zoo heel zeldzaam is bij Trolleycars, bleef het ditmaal niet bij een onschuldig vuurwerk, want de gloeiende vonken spatten op liet droge, door wagensmeer goed brand bare iiout van den wagen en in een oogwenk sloegen de vlammen van alle kanten onder den wagen uit. De toestand der reizigers was aller gevaarlijkst. De eerste gedachte was, uit den brandenden wagen te vluchten en alles drong reeds naar buiten. Doch hier wachtte een ander gevaar, want de spoorbaan lag vijftig meter boven den beganen grond. Een afgrond onder zich, midden op een smal plankier, waarop 80 tot 100 doodbeangste menschen radeloos de handen wrongen, met een brandenden trein die den doorgang versperde door een vlammenzee en een verstik- kenden rook En een vlucht over de rails ware nog vreeselijker, want slechts de geringste aanraking van de electrische derde rail beteekende den dood. Deze ontzettende toestand duurde echter slechts kort. Drie stoom- brandspuiten rukten aan, de hooge brandladders werden uitgeschoven en dadelijk golfde een watervloed over de brandende wagens, terwijl de reddingsbrigade aanrende en naar boven klauterde om de arme menschen uit hun hachelijk avontuur te redden, hetgeen zoo handig en vlug geschiedde, dat allen het er zonder ongevallen afbrachten. Onweder. Op verschillende plaatsen, o. a. te Zwaagsdijk. Venhuizen, Blokker en op Tessel is de bliksem in schuren of woningen geslagen, in 't algemeen echter zonder brand te veroorzaken of veel schade aan te richten. Hier en daar werd eenig vee in de weide gedood Het vermogen van den onlangs overleden Cornelius van der Bilt is bij de Amerikaansche belasting-admi nistratie voor een bedrag van 150 millioenen dollars aangegeven. Het bedrag der successie-kosten bedraagt ongeveer 4 millioen dollars. Oude herinnering. Dezer dagen werd bij de verbouwing van een huis in de Boschstraat te Bergen op Zoom een bom opgegraven van omstreeks 80 pond gewicht. Waaischijnlijk is dit er een. die bij het beleg der stad in 1747 door de Franschen binnen de toemalige ves ting geworpen is. Dure appels. Uit Tiel meldt men ons het vol gende: «Als een sprekend bewijs dat er thans in deze streek groote vraag is naar fruit, diene dat een appelboomgaard, groot 1.5 hectare (geschatte opbrengst 540 a 500 ILL.) gepacht werd voor f 2485. In de appeljaren '95 en '97 deed hij respectievelijk f 700 en 1030. Dreyfusiana. I.e Petit Bleu heeft uitgerekend wat Dreyfus aan proceskosten frais de justice te betalen zal hebben, waartoe het vonnis van Ren- nes hem mede veroordeeld heeft. Die kosten omvatten de overbrenging der stukken, hun vertaling en kopie; de bezoldigingen der deskundigen, vertalers, tolkende schadeloosstelling aan militaire en civiele getuigen: de kosten der bewaking van de zegels; ile schadeloosstelling voor de leden van den krijgsraad, reis- en verblijf kosten; porto's van de stukken, enz. enz. Men schat het bedrag globaal op frs. 20,000 Waarbij dan natuurlijk nog komt wat Dreyfus voor zijn eigen ondeihoud, verpleging en aan kosten, ten behoeve van zijn verdediging ge maakt, zal hebben te betalen. Een eigenaardig denkbeeld, dat al de heeren I beschuldigers ten slotte een paar weken op zijn kosten op die van het syndicaat! hebben geleefd. Dreyfus in den Berlijnschen thiergarten te vinden, had ik, aldus schrijft een medewerker van de Voss Ztg., niet verwacht. En tocli ont dekte ik hem ter gelegenheid eener kleine scène, die ik op mijn wande ling beluisterde. Op een bank aan den goudvisschen- vijver had zich een troep Berlijnsche jongens verzameld, die, zooals ik van mijn nabui ige bank met verbazing op merkte: «De krijgsraad in Rennes" speelde. Op de bank zaten de rech ters het waren er weliswaar maar drie in aantal, zij hadden echter waardigheid voor zeven. Voor hen, te midden van een vierhoek, die met een liniaal in het zand getrokken was, stond, door een «gendarmerie officier" met getrokken regenscherm bewaakt, de ongelukkige aangeklaagde. Rechts van hem hadden de verdedigers plaats gevonden, waarvan de eene met zijn goedmoedige dikke wangen werkelijk een weinig aan den wak keren Demange herinnerde, terwijl de vurige Labori zich van zijn Fran schen naamgenoot, buiten zijne physi- onomischeeigenschappen voornamelijk daardoor onderscheidde, dat hij hard nekkig Laböri (met den klem op de tweede lettergreep) genaamd werd Rondom stoeiden nog eenige andere jeugdige medeburgers, die blijkbaar nog geene rollen bekomen hadden. Reeds had de president zijn stem doen weerklinken, toen plotseling onder de verzamelde menigte een groote beweging ontstondeen aar dige kroeskop verweerde zich met de kracht der vertwijfeling tegen een aantal doorslaande argumenten, die eenige kameraden met groote vaar digheid deden neerdalen. De waar digheid van den krijgsraad werd eerst weder hersteld, toen de aangevallene met een trotsch«Ik speel niet mee I" zich verwijderd had. Thans stond hij in mijne nabijheid en zag met eene verachtende uitdrukking van verre toe, wat de andere uit voerden «Waarom hadden zij hel zoo op je gemunt?" vroeg ik deel nemend. Hij zag mij van ter zijde aad en de tranen schoten hem bijna in de oogen. «Ik moestMercierzijn", zeide hij snikkend, «en dat was mij te gemeen. Nu wil ik met den heelen rommel niets meer te maken hebben!" en dit zeggende sloeg hij zijwaarts af en verdween. De spin als weerprofetes. Vinden velen de spin een griezelig diertje, wat men schuwt, toch is het in vele opzichten alle aandacht waar dig. Als weerprofetes vooral is de spin niet te verachten. Wel zal ze niet lang van te voren den opmerker doen begrijpen welk weer te wachten staat, maar zelfs de grootste weer kundigen kunnen dat ook niet. Waar door de spin in staat is te weten, welk weer in aantocht is, schrijft men toe aan de bijzondere fijnge voeligheid van haar zenuwen, die haar de dampkringslucht op de web- draden doet gevoelen. De ervaring bij het waarnemen van het leven der spin geeft ons de navolgende weer voorspellingen 1. Loopt een kruisspin plotseling uit haar web eti verbergt zij zich, dan kan men stellig verwachten, dat er onweer zal komen. 2. Zit ze omstreeks 10 uur voor middags midden in haar web en schudt ze dit bij herhaling met haar pooten, dan blijft het dien dag mooi weer. 3. Werkt een spin, bij regenachtig weer, ijverig aan haai' web en maakt ze dit met ongewoon lange draden vast, dan komt er al heel spoedig goed weer. 4. Als een kruisspin haar web verlaat en op een andere plaats een nieuw web opzet, dan komt er spoe dig verandering van wind. Maakt ze van het nieuwe web alleen de rechte draden vast en werkt ze niet aan de cirkelvormige, dan kan men er op rekenen dat uit de windstreek, tegenover dit onafgewerkte weefsel, spoedig een haide wind zal zwaaien, die evenwel niet langer dan een half etmaal zal aanhouden. 5 Verscheuit de spin een gedeelte van haar web en verbergt ze zich in een hoek, dan is er storm op handen. 6. Hoe verder de kruisspin zich van haar schuilhoek verwijdeit en hoe meer zij een zittende houding aanneemt met uitgestrekte voorpoo- ten des te vaster kan men op de onbestendigheid van het schoone weer rekenen. 7. Wanneer de kruisspin spijs- voorraad verzamelt, is er regen op handen, die eenige dagen zal duren. In een dergelijk geval kruipt de kruis spin in een hoekje of gaat weg. 8. Spant de huisspin haar net bij de kachel, dan komt er vorst; spant ze haar net 's winters bij een venster, dan volgt dooi weer. Een lezenswaardige histoi isclie bij zonderheid geelt De Veldpost: Toen in 1794 een Fransch leger de Nederlandsche gienzen reeds was overgetrokken en de stienge vorst het oversteken onzer rivieren zeer gemakkelijk maakte, viel omstreeks December plotseling dooiweer in. De Fransche generaals, voornamelijk Piehegru, beseften spoedig het gevaar volle van den toestand, waarin zij door die weergesteldheid werden ge bracht, daar bij aanhoudenden dooi de terugtocht en het verkeer met Frankrijk afgesneden werd. 't Be sluit om terug te trekken was reeds genomen, toen aan Piehegru, nog vóórdat de desbetreffende legerorder was gegeven, een brief van zekeren officier bij het leger, die vroeger natuurkundige was, werd overhandigd. Deze briefschi ijver, die zich als krijgs gevangene te Utrecht bevond, deelde zijn kerker met spinnen, die hem heel wat weerkennis gaven. Zoo was het hem ook nu duide lijk, dat de dooi, dien zijn levende barometers voorspelden, den wapen broeders en landgenooten hoogst on welkom zou zijn, maar ook dat dit slechts enkele dagen zou duren, waarna de winter zich met verdubbelde kracht zou doen gelden. Kort na het inval len van den dooi vernam deze officier dat het Fransche leger tot den terug tocht had besloten, en onmiddellijk deelde hij zijne voorspellingen, van de «vriendinnen, die hem nooit be drogen," aan Piehegru mede. De laatste geloofde de voorspellingen en kon twaalf dagen later met het zwaarste geschut over de grootste Nederland sche wateren trekken, zóó hevig vroor het. Toen de Franschen den 28eu Januari 1795 Utrecht binnen trokken, werd de gevangen officier onmiddellijk losgelaten en naar Parijs gezonden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2