NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. flC" Nadere bijzonderheden in volgende nummers. De Heeren Gebroeders WILSON zullen Donderdag 16 November a.s alhier in de Concertzaal van het Café „de Arend" optreden. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 88. Zaterdag: fx November 1899. Acht-fen-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal herekei Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het Handelsblad schrijft in zijn »Van dag tol dag" o.m. Een brief van den correspondent van de Daily Chronicle, den eersten October geschreven te Johannesburg, geeft nieuwen eerbied voor het plichts besef en de vaderlandsliefde der burgers van de republieken. «Woensdag werden de geweren uitgereikt aan de Burgers en de uit- landers, die zich vrijwillig aanmeldden. Paaiden, ezels en muilezels werden afgespannen van de rijtuigen en karren op straat voor gebruik van de Hoepen Vrijdag verlieten zes tieinen met ge- wapenden de stad reeds. Ik geloof niet dat in eenig land der wereld zoo iets mogelijk ware geweest. Binnen 24 uur waren de burgers opgeroepen, gewapend en naar bun bestemming gezonden. »Hoe bewonderde ik de mannen en de meisjes aan bet station bij het vertrek. «Geen geween of gesnik, enkel een kort: «doe je plicht 1" dan een om helzing een handdruk en de trein vertrok met eebtgenooten, vaders en broeders, die misschien nooit zullen terugkeeren. «Ik zag den ouden Ferreira weg gaan met zijn vijf zonen! Hij zeil een echte Boer van het type der oude «trekkers"zijn zonen allen mannen van meer dart zes voet. «Een andere Boer trof zijn zoon van vijftien jaar aan hij was bet huis uitgeloopen om mede te gaan vechten en bad den veldkornet een geweer gevraagd. Ten slotte gaf de oude vader zijn toestemming, enkel tot afscheid zeggende: «jongen, ge draag je als een manDat was alles! «Oud en jong, rijk en arm, allen lieten zonder klacht en tegenspraak, als iets dat vanzelf sprak, bij den eersten oproep al wat bun lief was achter, omdat bun land hen noodig had. «In gewone kleederdracht, geen glinsterende uniformen, kwasten en epauletten, geen muziek, geen opge schroefde taal....! neen, enkel be zadigdheid en ernst in die vastbe sloten, bruingeschroeide gezichten. Engeland zal nooit winnen «Eene oude Duitsche dame, die ik vergezelde, was zoo diep aangedaan, door wat ik zag, dat ze al de wagons langs ging om die ruwe vuisten te drukken. «Zult ge allen terugkomen?" «We kunnen 't u niet beloven maar we zullen het probeeren!" Roerend was het die innige liefde voor het Vaderland te zien. Vierhonderd man waren opgeroepen in de tweede Wijk van het Krugers- dorp-district670 boden zich aan, De commandant poogde 270 al te wijzen maar daarvan was geen sprake. '»Ze gingen «In Maranburg werden 150 opge roepen en 800 kwamen op. ledereen neemt dienst. Van den hoogste tot den laagste zijn allen bereid en allen vol geestdrift en Godsvertrouwen Laat menig Hollander deze heer lijke getuigenis bewaren. Geen krijgsmuziek hebben de BoerenMaar het woord van zulk een getuige is als geluid van bazuinen Eindelijk komt er nu bericht van de vei liezen welke de Engelsehen In de gevechten bij I.adysmilh hebben geleden. Uavas seint n.l. dd. 1 November vertraagd dus dat in de twee gevechten hij Eadysinith generaal White 350 0 man aan dood en, gewonden en krijgsgevange nen heeft verloren, terwijl de gene raal zelf tot de gewonden behoort. De Vrijstaters hebben zich meester gemaakt van het station Colonzo ten Zuiden van Ladysmilh zoodat de terugtocht van het Engelsche leger naar Pietermaiitzburg en Durban nu onmogelijk is en Ladysmith geheel is ingesloten. Herhaaldelijk is er reeds melding van gemaakt dat de Boeren Colenzo in hun inacht hadden. De Londcnsche avondbladen deelden gister mee dat men hun het voornemen van de bezetting toeschreef', zoodat men nu inag aannemen dat do Boeren inder daad zich ook daar hebben genesteld en dus ook meester zijn van den spoorweg Pietermai itzburg-Durban, waardoor er voorloopig van het zenden van versterkingen naar White uit die plaatseri geen sprake meer kan zijn. Het blijkt nu achteraf dat het ministerie van oorlog gister nog in verbinding stond met Ladysmith want het departement van oorlog ontving eergisteren (2 Nov.) nog een telegram uit de belegerde stad waarin gemeld werd, dat luitenant Egerton van het oorlogsschip Powerfull gevaarlijk ge wond werd door een granaat. Tusschen haakjes zij hier opgemerkt dat de Boe- rendus eergisteren nog Ladysmith bom bardeerden. Dat was het eenige tele gram dat eergisteren werd ontvangen. Intusschen wordt nu ook vanwege het Dep. van oorlog bekend gemaakt dat in den slag bij Ladysmith op Maandag zes officieren werden gedood en negen gewond terwijl er 54 manschappen sneuvelden en 231 gewond werden. Het heeft er allen schijn van dat het ministerie deze opgaven dus reeds eerder bezat, doch voorloopig achter hield. Ook komt het aantal ons zeer gering voor in verband met de vooraf gaande oflicieele berichten, waarin sprake was dat de «overlevenden" van de verloren kolonne waren ge vangen genomen een uitdrukking die er op schijnt te wijzen dat dn troep zoo goed als in de pan is gehakt. Misschien is het slechts een voor- loopige lijst, die later dient te worden aangevuld Ook klopt de oflicieele opgaaf niet met het bijzonder groote aantal 3500van Havas. Trekken wij daarvan de gevangen genomen kolonne van 2000 man zonder hun geleden verliezen af, dan nog zouden er 1500 doodèn en gewonden zijn. Wellicht is de opgaaf van Havas te hoog, maar dan is het weer onbe grijpelijk dal de censuur zulk een telegram door liet. (let best zal zijn nog nadere berichten dienaangaande af' te wachten. Was er dus eergister nog gemeen schap tusschen Londen en Lady smith, thans is die verbroken, daar de gouverneur van Natal naar Londen heeft geseind, dat nu de telegrafische verbinding met Ladysmith niet meer beslaat. Reuier, die dit bericht ver der heeft verbreid, voegt er echter hij, dat het departement van oorlog dat evenwel niet beschouwt als een bevestiging van het Havas-bericht, dat Ladysmith ingesloten en Colenzo in handen der Boeren is. Inmiddels deelen anderen in En geland deze optimistische meening niet Althans de Londensclie cories- pondent van de Temps seint dat men algemt-en aanneemt dat Ladysmith volkomen door de Boeren is inge sloten en de telegraaflijn door hen is afgeneden en de spoorweg opge broken. Ook de St. James Gazelle is die meening toegedaan. De be zorgheid over het lot van White en de zijnen neemt in Londen dan ook toe. De Temps heeft nog een ander telegram uit Londen ontvangen mel dende, dat men in politieke kringen begint te gelooven dat de eigenlijke oorlog nog niet begonnen is, d. w. z. dat men weldra voor een algeheelen opstand der Afrikaanders in Z.-Afrika zal slaan. Men vreest n.l. voor de moreele uitwerking van de overwinningen der Boeren op de stemming der Afrikaan ders. En niet ten onrechte, want naar Havas uit Kaapstad seint, heb ben de overwinningen der Boeren, vooral die bij Ladysmith in de Kaap groote opgewondenheid veroorzaakt en maakt sir Alfred Milner zich zeer ongerust over de houding der Afri kaanders. IJij heeft zelfs op dit punt reeds tal van telegrammen gewisseld met Chamberlain. En inderdaad liet zou ons niet verwonderen dat de weifelaars, die nog steeds zich niet bij de Boeren aansloten uit vrees voor vervolging wegens verraad tegen over de Engelsche regeering en moed vatten om met hun broeders mee te strijden. Want alle telegram men luiden ten gunste van de Boeren Ladysmith is ingesloten en kan ieder oogenblik capituleerenColenzo is door de Boeren bezet, terwijl er be richt komt, dat zij gedeelten van Zoeloelahd bezetten en Pomeroy, vijftig mijlen van Greytown (Z.-O. van Ladysmith en N. van Pieterma- ritzburg) namen. Ook de bezetting van Colesberg in de Kaapkolonie, zuidelijk van den Vrijstaat, door de Vrijstateis, wordt nu bevestigd. En wal do Westgrens aangaat, ook daar maken de Boeren vorderingen. Kimberley en Mafeking worden steeds meer in 't nauw gebracht, Vrijburg tusschen beide steden gelegen, gal zich reeds over en Mafeking zal, naar Havas seint, wel spoedig vallen. Al de uitvallen van liet garnizoen zijn door de Boeier, afgeslagen zoodat men een spoedige overgave verwacht. Generaal Redvers Bul Ier is, blijkt nu, nog niet naar Durban vertrokken en zal naar men aanneemt voorloopig te Kaapstad blijven om zijn legercorps af te wachten. Volgens de Temps moeten er nog 55 schepen met ver sterkingen naar Zuid-Afrika worden afgezonden. Naar de berekeningen van het departement van oorlog zal de eerste divisie van het leger van Sir Redvers Duller, onder bevel van generaal lord Mothuen, op 6, 7, 8 en 9 November te Kaapstad aan land gaan. De tweede divisie zal te Port Elisabeth ontscheept worden, de derde te East Londen ol te Durban. Eerst tegen het eind van November worden de laatste troepen verwacÉt. Men verzekert echter dat de gedeeltelijke of geheele onttrekking van liet korps van generaal White aan den strijd de plannen zou kunnen veranderen, daar deze een wijziging van de bijzondei heden van liet veld- tochtplan met zich brengt en dat alle transpoitschepon Tafelbaai zullen aandoen om er definitieve bevelen te ontvangen. De Münchener Allgemeine Zeitung zegt uit gezaghebbende bron te Berlijn vernomen te hebben, dat er geen overeenkomst bestaat tusschen Enge land en Portugal over de Delagoa- baai. Volgens de Echo de Paris zou graaf Muraview, de Russische minister van buitenlandsche zaken, met den Fran- sclien minister Delcasse gesproken hebben over een vriendschappelijke tusschenkomst van Rusland. Duitsch- land en Frankrijk in zake Engeland en de Boerenrepublieken. Delcasse zou echter zijn medewei king niet hebben willen verlorenen, om Engeland niet te ontstemmen. Men wil H. M. de Koning volgens het Hdbl. in 1900 eeniev aanbieden van alle visschersvaartuig op de Zuiderzee. Men rekent op mi dan 2000 botters. Op Oranje-Nassau-Oord, bij Re kum, zijn de voorloopige werkzaa heden voor het Sanatorium begonni Achter het paleis zijn, volgens Zutph. Cour., roods eenige boom en struikgewas geveld en opgeruiu Binnenkort zal met de ophoogi van het oostelijk aan het paleis legen terrein een aanvang gemat worden. Thans is men druk be: met het leggen van rails, waarlar de benoodigde grond, ongeveer 1(3,0 stères, zal worden aangevoerd. L na de voltooiing opgeiioogde terri zal met jonge denneboomen bepla worden. Deze aanplanting heeft t doel aan de gebouwen ook van oostzijde voldoende beschutting geven, vooral in verband inet scher oostenwinden. De huichelarij ten top gevoerd De Slaals-Courant bevat de vi gende mededeeling «Gebruik makende van de bevoeg beid bij de slotakte der Iiiternation. Vredesconferentie van 's-Gravenha voorbehouden aan de daarop vei l genwoordigde Stalen, heeft Groi Brittannië doen teekencn van de die Conferentie gesloten verdrage 1°. het verdrag betredende de t slechting van de internationale g schillen langs vreedzamen weg; 2". het verdrag betreffende de r gelen en gebruiken in den oorlog land. Beslechting van internationale g schillen langs vreedzamen weg e' fraaie zaak om eens een maanc over te confereeren en er een ove eenkomstje over op te makeu li papier is geduldig! maar, ziet als 't er om gaat om zijn buurnn te berooven, dan is arbitrage mind geschikt, want daarmede bereikt mi zijn doel niet. En bovendien, h verdrag bindt toch slechts tegenov «ter conferentie vertegenwoordig' Staten", en de Transvaal cn Oranj Vrijstaat waren immers niet vert genwoordïgd. In het Voorloopig Verslag over i begrooting van buitenlandsche zaki wordt, met het oog op de diefst van defensje-geheimen, door 't proce Dreyfus aan 't licht gebracht, gezej dat er voor de internationale ve houdingen een andere moraal moet b staan dan voor den omgang vi fatsoenlijke nienschen in de maa schappij Met liet eergevoel schijnt al precies hetzelfde; tenminste zu een schaamteloozeu huichelaar zc elk eerlijk en fatsoenlijk man c deur wijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1