NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 91. Woensdag 15 November 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Nog slechts een beperkt getal kaarten ver krijgbaar. iYlen haaste zich dus met inzending der onderstaande Bon aan ons Bureau. DE UITGEVER. 1 W. Maatschappij tot Nntvanhet Algemeen. BUITENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort, ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. W1LS0N-A VOND. Ondergeteekende verlangt als ABONNE op de NIEUWE ARIËRS FOOBTSCHE COURANT te ontvangen: TOEGANGSBEWIJZEN voor de WILSON-AVON», tegen betaling van 50 cent per stuk. WOONPLAATS - NAAM De ondergeteekende neemt de vrij heid een opwekkend woord te richten tot hen, die belangstellen in het alge meen welzijn der ingezetenen van onze gemeente en in slaat zijn om mede te werken om dat welzijn te helpen verhoogen. Met vriendelijken drang wil ik hen aansporen de openbare vergadering te komen bijwonen, die morgen (Don derdag 16 dezer) des avonds te 8 uur in Amicitia gehouden zal worden door het departement Amersfoort der Maatschappij tot nut van het algemeen, voor welke vergadering de heer Mr. H. Smeenge, ons allen welbekend, eene uiteenzetting zal geven van de middelen, die plaatselijk aangewend behooren te worden om het algemeen belang te bevorderen, en de nieuwe banen aan te wijzen, waarlangs even- genoemde Maatschappij zich zal hebben te bewegen om hare naam en haar roeping getrouw te blijven in de veranderde omstandigheden der nieu were tijden en onder den invloed der hedendaagsche algemeene sociale be grippen de stverteedering der harten, zich uitende door het waarachtig' mede-voelen en daadwerkelijk lenfgen der nooden en behoeften van alle leden, die deel uitmaken van het maatschappelijk verband, waaronder wij leven. De afdeeling Amersfoort van ge noemde Maatschappij zijn in de laatste jaren zware stormen over het hoofd gevaren, waardoor haar ledental aan zienlijk verminderde. Gedane zaken nemen echter geen keer; dus haar streven behoort te zijn de geleden stormschade zooveel mogelijk te her stellen, en haar hoofddoel niet uit het oog .te verliezen. Ontegenzeggelijk echter hebben de zoogenaamde »Nutsavonden« tegen woordig, ook hier, veel van hun be staansreden verloren. Aan meer of minder nuttige ont spanning gedurende de winteravonden bestaat thans waarlijk geen gebrek in de stad onzer inwoning, sedert het gezegde goede stedeke in verschillende opzichten meer en meer de groote- stads-manieren schijnt te hebben aan genomen, althans te willen aannemen Ziedaar een der oorzaken van het verminderdo bezoek der bedoelde Nuts-lezingen alhier in de laatste jarenniettegenstaande men daarbij, door vorm en aard der voordrachten, het aantrekkelijke of «vermakelijke" somtijds opgevoerd had tot een peil, waarbij het «nuttige" op den achter grond dreigde te geraken. Mocht echter menigeen in de mee ning verkeeren, dat de Nuts-avonden het eenige nut van «het Nut" alhier voorstelden, en daardoor in aarzeling verkeeren om zijn vijf gulden te offeren «tot nut van het algemeen," dan willen wij die meening bestrijden door een beknopte opsomming te geven van wat de afdeeling in onze gemeente in werkelijkheid bijdraagt aan het «algemeen nut," al wordt daarvan den volke niet iederen dag van de daken kond gegeven. Behalve het G tal leesavonden, iederen winter door de afdeeling voor hare leden ten beste gegeven, en waarop bekwame sprekers belang wekkende onderwerpen van letter kundigen of algemeenen aard behan delen, bestaan er in onze stad talrijke instellingen van groot algemeen nut, vooral voor de minder bevoorrechte volksklassen, die door haar in het leven geroepen zijn en zoo noodig krachtig gesteund worden. Daartoe behooren het Ziekenfonds en de Hulpbank tot het verleenen van voor schotten, zegenrijke inrichtingen voor de leden der mindergegoede standen, wanneer zij in moeilijke of zorgvolle omstandigheden verkeereninrichtin gen, waarvan hier ter stede het groote nut door ieder erkend zal moeten worden. Voorts de Huisvlijtschool (350), de Volksbibliotheek (250), de Fröbelschool (350) en de Toynbeevereeniging Ons huis" (300), eveneens instellingen van eikend algemeen nut alhier, die thans meerendeels in bloeienden toestand verkeeren, en zonder den steun der afdeeling niet of kwalijk zouden kun nen blijven bestaan, getuige de achter hare uamen tusschen haakjes vermelde getallen, aangevende het bedrag in guldens in hel loopende jaar door ieder barer uit de kas van hetNuts- departement als subsidie genoten. Bovendien steunt de afdeeling naar de mate barer financieele krachten iedere poging, die in onze stad aan gewend wordt om het algemeen belang te bevorderen, o a. blijkende uit het aanzienlijk bedrag (10000), waarvoor zij deelgenomen heeft in het aandee lenkapitaal der» Amersfoortsche Bouw- vereeniging" en hare renteloozegeld- leening (4000) aan de Fröbelschool, tot aankoop van het gebouw. Ongetwijfeld zal ook de weldra op te richten Ambachtsschool krachtig door haar gesteund worden, terwijl hetzelfde zal geschieden bij de even- tueele oprichting eener dKooIc- en Huishoudschool" hier ter stede, eene inrichting ten bate onzer volksklasse, die niet langer gemist zal kunnen worden, en die slechts wacht op het initiatief van belangstellenden (WIE?!!) om een nuttigen werkkring aan te vangen. Zoo zijn er nog meer zaken, o.a. een Volksbadhuis, een coöperatieve Verbruiksvereeniging voor de arbeidersklasse, enz. die in bepaalde behoeften zouden voorzien. Genoeg om te doen erkennen, dat er nog een ruim arbeidsveld open ligt voor lien, die de belangen der lagere volksklasse in onze gemeente willen behartigen, of «ten algemeenen nutte" werkzaam willen zijn. Niet ieder echter heeft tijd en werkkracht beschikbaar om daad werkelijk of organiseerend op te treden. Doch velen, ongetwijfeld zeer velen, zullen er zijn, die jaarlijks hun vijf gulden voor het goede doel zouden kunnen opofferen. Zij althans kunnen hun goeden wil toonen door lid te worden der Maatschappij tot nut van het algemeen, eene maatschappij, die hier ter stede alleen door aanzienlijke aangroeiing van het ledental in staat zal kunnen blijven ten volle aan haar roeping te blijven voldoen. Moge daarom de vergadering op morgenavond talrijk bezocht worden, en moge de Secretaris van het depar tement Amersfoort (de heer Mr. J. C. H. Prikken, Muurhuizen alhierJ menig nieuw lid kunnen inschrijven, dat is de wensch van den Voorzitter, G. J. BUYS. Dr. Leyds heeft zich te Parijs door een redacteur van het Journal laten interviewen. Nadat dr. Leyds eerst op de leugenachtigheid van de be schuldigingen van Engelsche zijde, dat Transvaal niet vooruit wilde op den weg der beschaving, had gewezen, zei hij o. a Vergelijk eens den toe stand van Transvaal onder het Engel sche gezag en onder den repu- blikeinschen staatsvorm. Onder het Engelsche gezag is maar één resultaat bereiktvermeerdering van de staats schuld. Geen sporen, wegen, bruggen zijn aangelegd. Na de annexatie van 1877 was het eerste werk der Engel- schen den spoorweg van Lourenzo- Marques te verkoopen, welks aanleg door president Burgers was begonnen. Wij hebben dat werk later hervat en voleindigd. Van onze spoorwegen is geen meter door de Engelschen aan gelegd. Dezen maakten slechts enkele telegraaflijnenwij hebben 9000 kilometers draad gelegd, een net van 3500 kilometers lengte. Er zijn nu 147 telegraafkantoren in het land, toen slechts drie. Onze mijnwet? Er bestaat geen liberaler mijnwet in de wereld. Alle ingenieurs, zelfs de Engelsche, die in Transvaal gewoond hebben, erkennen dat. Niettemin blijven de Engelsche persorganen er tegen te keer gaan. Het is waar, onze mijnwet geeft den kapitalisten niet genoeg gelegenheid naar hun zin om «te monopoliseeren en te amalgameeren." Dat hebben zij in Kimberley kunnen doen en Kim- berley is nu een doode stad. Maar onze regeering heeft altijd getracht den particulieren en persoonlijken ondernemingsgeest te bevorderen. Langen tijd vervolgde dr. Leyds hebben goedgezinde Engelsche bladen getracht het Engelsche publiek beter voor te lichten. Tevergeefs. De dwaaste praatjes worden geloofd. Zoo draagt de meerderheid van het Engel sche volk, met die van het parlement de schuld van den oorlog. Voorbeelden van wal er geloofd wordt? Een zeer hooge Engelsche persoonlijkheid voer heftig uit tegen mijn land, omdat men daar tot den staatsgodsdienst moest behooren, zeide hij, om kiezer te zijnZoo zou ik veel meer kunnen verhalen van de laagheden begaan, de woordbreuk gepleegd, de leugens opeengestapeld orn ons tot den oorlog te drijven. Over het krijgsplan der Boeren liet dr. Leyds zich niet uit, noch over hun verwachtingen. Hij herinnerde slechts aan Kruger's woordenDe beide republieken zijn vast besloten, zoo zij aan Engeland moeten toebe- hooren, het daarvoor een prijs te laten betalen, die de wereld zal verbazen. Dr. Leyds hield verder vol, dat de Engelschen Kaffers gewapend hebben. De liberale pers in Engeland blijft moedig den oorlog in Zuid-Afrika bestrijden en zij smeedt zich een krachtig wapen uit de moeilijkheden, die telkens ontstaan bij de aanwer ving van nieuwe en steeds nieuwe troepen. De Morning Leader gaat zoo ver, reeds de vraag te bespreken, welke vredesvoorwaarden gesteld moe ten worden. Het blad wijst op de reus achtige uitgaven, die de oorlog mee brengt en rnerkt daarenboven op, dat aan negen transportschepen van de uitgezonden vloot ongelukken zijn overkomen, die extra onkosten zullen meebrengen. Deze onkosten moeten noodwendig de berekeningen in de war sturen en nieuwe kredieten noo dig maken. Het blad wil dat voor komen en stelt voor, generaal Bulier en den hertog van Devonshire op te dragen de eerste onderhandelingen aan te knoopen. Eer het zoo ver is! Hetgeen in het Noorden van de Kaapkolonie en aan de zuidwestelijke grens van Oranje-Vrijstaat gebeurt, moet bepaald ernstiger zijn dan de te korte offitieele berichten van het Engelsche departement van oorlog zeggen. Achter het lakonieke telegram van generaal sir Redvers Bulier, dat bij Belmont ten zuiden van Kimberley een luit.-kolonel gesneuveld is, moet heel wat ernstiger gezocht worden. Een Engelsche afdeeling, aan welker hoofd een luitenant-kolonel stond, die werd gedood, en officieren, waarvan drie gewond werden, moet dat ligt dunkt ons voor de hand uit een vrij sterke troepenmacht hebben be staan. De afdeeling was waarschijnlijk in opmarsch van De Aar, als voor hoede van een colonne, die tot be stemming gehad moet hebben Kim berley te ontzetten. De voorhoede is, wijl het officieele telegram daarom trent zwijgt, blijkbaar teruggeslagen. Te gelijker tijd vernemen wij, dat de belegeraars van Kimberley een Engelschen vooruitgeschoven post, ten zuiden der stad bij de waterwerken uitgezet, hebben aangevallen en ge vangen genomen, terwij! in dien tus- schentijd het nieuw aangekomen zware geschut der Boeren begonnen is, de diamantstad te bombardeeren. Wanneer men deze drie berichten tot één maakt, valt er de conclusie uit te trekken, dat de heer Rhodes zijn meeste oesterfuifjes wel gegeven zal hebben, en dat er kwade dagen voor Kimberley te wachten staan. Trouwens dit geheele gedeelte van de Kaapkolonie, niet het minst het deel, dat de Vrijstaatsche zuidgrens raakt, schijnt overstroomd door Vrij staatsche troepen. De Boeren trekken steeds dichter op De Aar, het hoofd kwartier der Engelsche Kaap-kolo- nie'sche troepen, aan en men zou door het oprukken naar Colesberg een omtrekkende beweging vermoeden. De Boeren zijn zelfs reeds dicht bij de stad gezien. Deze staat van zaken zal waarschijnlijk veranderen, wanneer de Engelsche versterkingen uit het Zuiden afgezonden zijn, doch op het oogenblik staat vast, dat de Vrijstaters evengoed de baas in het Noorden van de Kaapkolonie zijn als de Transvalers in Natal. Ook in het Noorden moeten de Boeren geluk hebben gehad, al zijn de berichten uit Rhodesia nog schaar- scher dan van elders. Wij hebben het telegram van het departement van oorlog, gedagteekend uit Kaapstad van 10 November, meegedeeld, dat den 2den November een kleine afdee ling Engelschen onder kolonel Spreck- ley, behoorende tot kolonel Plumer's troep, door de Boeren werd aange vallen. Zes mannen werden vermist en het convooi ging verloren. Ook dit wapenfeit mag tot behoorlijke proportie worden uitgebreid. Een kleine troepenmacht staat gewoonlijk niet onder dedJ&velen van een kolonel. Waarschijnlijk heeft men hier te doen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1