IMINAËiS L A .XI)/" GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. Nederig» Credietvereenipir dorst eii Van Luttervelfl, met het convooi, dat door kolonel Plumer uit Tuli naar Mafeking was gezonden om de belegerden van een en ander te voorzien. Successievelijk komen de Engelsche troepentransportschepen nu te Kaap stad aan. Behalve de Roslin Caslle die naar Durban doorgezonden en daar reeds aangekomen is ook, arri veerden nog te Kaapstad de Yorks hirede Lismore Castle, de Ilawarden Castle, de Gascon, de Aurania, de Armenian en de Nubia, die samen ongeveer een 10,000 officieren en manschappen hebben aangebracht en waarvan verscheiden schepen direct naar Durban zijn doorgezonden tot ontzet van generaal White te Lady smith. Met de aankomst van de Manila, die het 2e bataljon van het Devonshire-regiment aan boord heeft zal de brigade van generaal majoor Hildyard compleet zijneen paar dagen dan nog, meent de Daily Graphic en hij zal aanvallendèrwijze kunnen optreden. 01 alles wel zoo spoedig in zijn werk zal gaan, valt te betwijfelen; de militaire medewer kers van verschillende Engelsche bladen zijn daar zoo geiust niet op de meesten zijn van oordeel, dat het einde November zal worden voor Hildyard offensief kan optredenen dan de zware kanonnen die de Boeren nu ook bij Colenso opgesteld hebben zullen generaal Hildyard eerst no; wel een poosje kunnen tegenhouden ook al is Ladysmith dan onverhoopt nog niet in handen der Boeren. Het wordt den Engelschen te La- dj'smith anders benauwd genoeg gemaakt op het oogenblik. Verschil lende oorlogscorrespondenten seinen dat het bombardement hevig is. Het gebombam der zware kanonnen van de Boeren is duidelijk te onderschei den van het gebulder van het Engel sche geschut en het geknal der springende lyddiet-bommen. Ook ziet men van de heuveltoppen ten Noorden van Estcourt dikken rook boven La dysmith zweven, die, tiaar men ver moedt, afkomstig is van in brand geschoten gebouwen. Om de zes of zeven minuten gaan er witte rook pluimen op van den Boelvvanaheuvel, waar de Boeren een van hun zware kanonnen in positie hebben staan. Het ging er deze berichten zijn van Donderdag jl. dus heet toe. Ook moeten er verschillende uitvallen door generaal White gedaan zijn, doch daaromtrent zijn nog geen bijzonder heden bekend, trouwens omtrent den geheelen toestand om Ladysrnith zijn wij in het onzekere. De Manchester Guardian schrijft terecht«Er zijn in den algemeenen toestand van White factoren die wij niet kennen en wij kunnen niet met eenige zekerheid voorzien of de inge sloten stad het zal kunnen uithouden tot de aankomst van het leger dat naar Durban wordt gezonden. Gene raal White zegt wel dat hij mondkost genoeg heeft, maar hij spieekt niet over den schietvoorraad en men kan veilig zeggen dat hij daarvan riiet meer heelt." Het wordt intusschen bevestigd dat twee regimenten infanterie aan zienlijke vei hezen leden in de jongste gevechten. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat frankeer zegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1S08/99, voor zoover die niet reeds vroeger zijn ingetrokken, met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn gesteld, en dus, na dien datum, waardeloos zijn voor de frankeering van brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of gedeeltelijk met die zegels geflan keerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefi ankeerd of onvoldoende gefrankeerd beschouwd en met het verschuldigde poit belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, bi iefkaarten en briefomslagen worden na I December niet meer verkrijg baar gesteld en kunnen na 1 Januari tot Juli a s. tegen frankeerzegels, res pectievelijk briefkaarten en omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 189S en 1899, worden ingeruild. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen"die geene middelen hebben, pelijk wel mocht gaan en Amersfoort zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, »Longcott," Gunners- burt, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Burgemeester mr. F. D. Gi aaf Schimnielpenninck heeft wegens zijn benoeming tot lid der Gedep. Staten ontslag genomen als lid van raad onzer gemeente. Er moet alsnu een verkiezing plaats hebben en wel voor stemdistrict III (Koestraat). In de plaats van den heer mr, F. D. graaf Schimmelpenmnck is tot president van het college van nota belen der Ned. Herv. kerk alhier be noemd den heer J. C. Leinvveber. Hedenavond 7 uur zal er in de Geref. Kerk B Zuidsingel een bid stond gehouden worden voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika. De alsdan te houden collecte zal geheel voor Oranje Vrijstaat en Transvaal bestemd worden. Bij de heden ter raadhuize ge houden uitloting der geldleeningen zijn uitgeloot de obligatiën no. 27. 81, 59, 165, 10, 208 a f 1000, der geldleening, groot oorspronkelijk f210.000, dd. 30 Augustus 1889; no 2 en 48 a f500 der geldleening. groot oorspronkelijk f 40.000, d.d. 8 Febr. 1893, no 12, a f 500, der geldleening groot oorspronkelijk f20.500, d.d. 13 October 1896; no. 24, 28, 81, 10, f500, der geldleening 9 Februari 1897, groot oorspronkelijk f50.000; no. 71, 3 en 85 a f500, der geld leening d.d. 15 Maart 1898, groot f45 000. De aflossing heeft plaats 31 De cember e.lt., ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, en wat de obligatiën in de eerste en de diie laatste geldleeningen betreft, ook ten kantore van de firma Jan Kol, te Amsterdam. Door de Amersfoortsche Voet balclub »Quick« werd ons als opbrengst der jl. Zondag gehouden wedstrijd voor de nagelaten betrekkingen onzer stamverwanten in den Transvaal en Oi anje-Vi ijstaat Engelschen oorlog, ter hand gesteld een bedrag van f304.84 zijnde do bruto-opbrengst Ier entiées enz. De gemeenteraad vergaderde jl. Maandagnamiddag, voor de laatste maal gepresideerd door Mr. F. D. Graaf Schimnielpenninck. Afwezig waren de heeren Mr. van Zijst, Croo- ckewit, Gerritsen en Garjeanne. Na voorlezing der notulen, die zonder hoofdei, stemming onveranderd werden goedgekeurd, werd eveneens z.h st. een staat van oninbare posten der inkomstenbelasting dienstjaar 1898 tot een bedrag van f 81.18* goedge keurd. Het tweede suppletoir kohier der inkomstenbelasting, dienst 1899 werd z.h.st. tot een bedrag van f 869 75 -astgesteld. Als laatste punt der zeer korte agenda werd het verzoek van den heer Pekelharing en andere eigenaren van den weg, aansluitende aan de Korte Bergstraat en Oude Vlasakket weg, volgens advies van B. en W. vervallen verklaard, omdat de verklaring der eigenaren niet strookt met hel door 't Dag Best. verlangde. Ingekomen waren; van Gedepu teerden de goedkeui ing van de onrier- handsche verhuurder tuinmanswoning en van twee huisjes achter de Iloogere Burgerschool; van den Minister van Binnenlandsche zaken de goedkeut ing van het besluit van 10 October nopens de jaarwedden van leeraren der Iloogere Burgerschool beide voor notificatie; een request van kapitein A. A. van Schilfgaarde nopens zijn aanslag in de Inkomstenbelasting, dienst 1899 wordt ter Secretarie gedeponeerd omdat de Verordening ten deze duidelijk spi eekteen bericht van mr. F. D. graaf Schimnielpenninck houdende mededeeling van zijn ver kiezing tot Gedeputeerde van dit gewest en de mededeeling, dat hij dit ambt heeft aanvaard. Naar aanleiding van dit laatste nam de burgemeester het woord orn in een gevoelvolle tede den raad dank te zeggen voor den steun ZEd. van den aanvang van zijn ambt af ver leend en de waardeering bij groot erschil van inzicht soms, hem steeds geschonken. Ook de heeren Wethouders en Secretaris en verdere hoofd- en ver dere ambtenaren, zoide spreker dank voor de wijze waarop zij hem de ver vulling van zijn ambt steeds hadden verlicht en eindigde met de bede dat het hen persoonlijk en maatschap- j onder hun bestuur mocht toenemen in bloei. Wethouder Visser, deze toespraak namens de Baad beantwoordend bracht hulde aan de werkkracht van de afgetreden burgemeester, waardoor onder anderen de hervorming onzer gemeentebelasting, de uitbreiding van het onderwijs en de gemeente-gas fabriek tot stand zijn gekomen.Namens de geheele burgerij bedankte spreker Graaf Schimmel£enninck voor het vele door hern ook buiten zijne ge wichtige rijks- en gemeentebetrek kingen voor de instellingen van open baar en bijzonder nut in onze gemeente gedaan, voor den steun aan zoo talloos velen verleend en sprak hij den wenscl uit, dat ook als lid van Gedeputeerde Staten Amersfoort's belangen in zijn voormaligen burgemeester een warm voorstander zouden vinden Op den 11 November heeft de uitkeering plaats gehad, door het be stuur der Afdeeling aan leden en weduwen van leden van de Afdeeling Amersfoort der Koninklijke Verecni ging van gepensionneerde onderofficie ren en minderen van het Ned. leger ge pensionneerd voor de Wet van 1877 waarbij waren uitgenoodigd H. 11 Correspondenten en Eercleden der vereeniging. Ingevolge besluit van het Hoofd bestuur kon de navolgende uitkeering plaats hebben, aan 3 gop. onderofficieren en minderen boven de 75 jaren oud ieder f 30 aan 2 idem beneden dien leeftijd ieder f 25. aan 1 wed. van idem die gehuwd was tijdens haar echtge noot in dienst was f22 50. 1 wed welke na dien tijd was gehuwd f 12.50. In eene de afgeloopen week alhier gehouden vergader mg, werd tot oprichting eener vakschool besloten waarvan de oprichtingskosten om streeks f 10,000 zullen bedragen, door Gemeente- Provincie- en Rijkssubsidie voor de helft gedekt. Een zeer geschikt lokaal is reeds zoo goed als vei kregen het schoolgeld zal 6 tot 36 gulden per jaar bedragen en de school, als overal elders, een dagschool zijn volgens het ontwerp-leei plan zal onderwijs worden gegeven in timme ren, meubelmaken en schrijnwerken, in metaal bewerking (smid, koper slager, enz.) en in schilderen, (huis-, decoratie-schilder,- enz.) en, indien blijkt dat er andere behoeften zijn, ook in andere vakken. Steun aan deze school kan worden verleend door lid te worden der ver eeniging tegen f2,50 bijdrage per jaar, waartoe men zich aanmelde bij len waamemenden secretaris Mr. J C. H. Prikken, Muurhuizen 24. De eerste-luitenants C. A. Jeekel en A. Y. Reitsma gedetacheerd geweest bij liet leger in Oost-Indië zijn weder hier te lande teruggekeerd en door len Minister van oorlog ingedeeld bij het 5e Regiment infanterie alhier in garnizoen. De tweede-lui tenant-kwartier meester M. A. Pont van het 5e Regi ment infanterie, werkzaam ten bureele van den Hoofdofficier belast niet de niandateering te.'s Gravenhageis, met handhaving in zijne tegenwoordige betrekking, overgeplaatst naar het 3e Regiment infanterie. De tweede luitenant-kwartier meester W. K. Rutgers van het 2e Regiment infanterie woi dt met ingang vari 1 Januari 1900 overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie alhier in garnizoen. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den heer kolonel Regiments commandant bevorderd tot reserve korporaal de adspiranten-vaandrigs J. M. Timmermans, K. L. II. Sijpkens, C. II. van Bart, S. Andela, E. H. B. van Lier, E Tielenius Kruijtholï en F. J. Mijnliefi. Door liet college van Curatoren van het Gymnasium alhier is aan de Ned Zuid-Afr. Vereeniging, ten be hoeve van het Roode Kruis, enz. in de Zuid-Afr. Rep., ten geschenke gegeven een bijdrage van vijf en twintig gulden. Posterijen en Telegraphie Kan toor Amersfoort Lijst van onbekende brieven enz. Ie helft November 1899. Brieven. II. J. Wiedeman Geerlitig J. Roos Aagtje Duif C. M. S. Noest v. IJsselstein Utrecht. Amsterdam. Leiden. Amsteidam. Rotterdam. G. Martinus M. v. Wallen Mej. Gielen J. Gordijn G. v. Reer R. Nienhuis I). v. Doorne Bruins Amsterdam. Haarlem. Putten. Amsterdam. Groningen. Rotterdam. Hilversum. Utrecht. Briefkaarten. Wassenbergh Rotterdam. B. Rouw id. Mevr. v. d. Linden id. Stukken uit het Buitenland terug ontvangen; J. Mitdenbogaerdt Interlaken. J. Nachtsheim Düsseldorf. J. Frederik Pennink Rennes. Onbestelbaar drukwerk afkomstig uit Ned. Oost-Indië. W. v. Bakel Amersfoort. M Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen Een streng bloedkoralen. Twee portemonnaies met eenig geld Een zakmes. Een zilveren lepeltje. Een parapluie. Een koperen broche. Een duimstok. Een defect gouden oorknop. Afstraffing van een werver. Eon welverdiend souvenir aan den oorlog in Zuid-Afrika kreeg vol gens de »Nord-Ostzee Zeitung" gisteren te Altona een sheer," die als werver voor Engeland optrad Een werkman, aan wiens flinke hou ding men dadelijk den vroegeren militair kon herkennen, ontmoette een net gekleed vreemdeling, die met hem eer. gesprek aanknoopte, belang stellend informeerde naar de levens omstandigheden van den werkman een sjouwerman bij het dok en hein toen vroeg of hij geen lust had veel geld te verdienen en een mooie betrekking te krijgen De sjouwerman had daar wel ooren naar, maar wilde toch eerst weten, wat voor eene be trekking het was. Daarop beloofde de vreemdeling hem gouden bergen als hij met hem naar Engeland wilde gaan en zich daar laten aanwerven voor den oorlog tegen de boeren. De Engelsche regeering zou hem na alloop van den oorlog nog zes jaren lang een soldij van 80 pfennig per dag uitkeeren, zonder dat hij daarvoor dienst zou hebben te doen. De sjou werman, woedend geworden door de vlei- en lokwoorden van den vreem deling, pakte dezen bij den kraag, diende hem een klinkenden oorveeg toe, bewerkte hem toen nog flink met zijn vuisten en verwijderde zich met de woorden; »So wie du vun mi YVichs kregen best, so solt de Eng- lenners vun de Buren Keile kriegen I" (Zooals jij van mij klappen hebt ge kregen. zoo zullen de Engelschen van Ie Boeren slaag krijgen.) De afge ranselde werver durfde zich tegen zijn gespierden tegenstander niet verzet ten, maar poetste zoo spoedig mogelijk le plaat. On weder en storm. Het onweder en de storm, die Za terdagavond en nacht over ons geheele land woedden, hebben heel wat schade aangericht. Het eiland Marken is geheel onder- geloopen. Te Monnikendam steeg het water tot 1.30 M. boven A. P. Bij Putten strandde de schoener Anlje, op reis naar Embden. De opvarenden werden gered. De Eempolders bij Baarn zijn onder water geloopen. Te 's Hertogenbosch is, zonder veel schade aan te richten, de bliksem ingeslagen in de fabriek vari den heer C. Wellink. Op verschillende andere plaatsen in die stad werden ruiten verbrijzeld door hagelsteenen. Een aanslag in een trein. Uit Madrid meldt men aan de Frankf. Zeil.In denzelfdeu trein, waarin prins Albrecht van Pruisen en zijn gevolg uit Frankrijk te Madrid aankwam, werd een vermetele roovers- overval gepleegd. In een slaapwagen waarin het lid van de Cortes, Mendes Vigo en de hertog van Baena met hunne vrouwen uit San Sebastian naar Madrid terugkeerden, drong tegen 2 uur 's nachts tusschen de stations au Medina del Campo en Arévolo, een slecht gekleed en met een groot mes gewapend individu in den trein, en wilde juist den slapenden hertog het wapen in het lichaam slooten, toen Mendes Vigo, die gelukkig maar zeer licht sluimerde, wakker werd, op den misdadiger losstormde en hem ontwapende. Daar er in de Spaausche treinen, ondanks alle wettelijke voor schriften, geen noodseinen aanwe zig zijn, moesten de reizigers den roovor meer dan een uur lang, tot in Arévolo, vasthouden. De roover poogde zich verscheidene malen los te wringen en dreigde in den beginne, dat vier makkers van hem, die zich in den trein bevonden, al de in den wagen zittenden zouden neersteken, wanneer ze hem niet lieten loopen. In Arévolo aangekomen, riepen be doelde reizigers den stationschef en twee gendarmen aan wie zij den mis dadiger overgaven. Deze traden ech ter zoo onhandig op, dat de roover ontvluchtte en op dit oogenblik nog niet gegrepen is. Er moeten nog meer misdadigers in den trein geweest zijn, want in een der andere slaap wagens was een handkoffertje met juweelen ontvreemd. Een toren van Babel. In de lente van 1901 zullen de Amerikanen de houders zijn van een nieuw record In Buffalo bouwt men een ijzeren toren van een hoogte van 1152 voet; het grondvlak is een vierkant met een omtrek van 480 meter. De toren zal verdeeld worden in vijf verdiepingen de eerste komt op een hoogte van 71 meter, de tweede op 155 meter, de derde op 242, de vierde op 300 meter en de vijfde aan den top, waar een plat form van 98 vierkante meter gebouwd zal worden met zomer- en wintertuin, restauraties en een schouwburg. 34 electrische liften zullen per uur 10.000 personen naar boven kunnen brengen, binnen de zes minuten, 's Nachts zal de toren verlicht kun nen worden door duizende veelkeurige lampen in guirlandes opgehangen. De drie ingenieurs en vier architecten, die het plan van het reusachtige ge bouw ontworpen hebben, schatten de kosten van den bouw op 2 mil joen gulden. Alcohol en liet kind. Reeds geiuimen tijd is door ver schillende geleerden in ons land zoo wel als in het buitenland onderzocht of de alcohol invloed had op het kind. Men heeft toen gevonden dat die invloed grnoler was, veel grooler op het kind, dan op den volwassene. Hoe vaak komt het niet voor dat men aan kinderen een glaasje bier geeft. Men geeft het nog geen sterken drank, maar bier. Begrijpen die men- schen dan niet dat ze het gevaarlijkste doen, wat maar to doen is? Door het kind vroegtijdig te gewennen aan lichte alcoholische dranken, zal het ouder geworden, sterkere verlangen in ze nemen, als het van onder de oogen der ouders is gegaan. Toch was het de bedoeling der ouders niet hun kind tot een dronkaard te maken, o, neen, maar waarom het dan iets gegeven, waardoor hij het worden moest Wie het wel meent met de kinderen, geeft hen geen drank, ook geen bier. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel llcckschcr senr. in llainburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. C. J. DER PLA^K, Directeur der Gemeente-Gasfabriek EN /J. G'. KENENS, die, o^k namens wederzijdsche familiey hunnen hartelifken dank betuigen .voor de vele bewijzen van bcling'trlling hij-ihrrrrfniwr lijk ondervonden. Zai.t-Bommei., ,T ,AA '(14 Nov.'99. Alkmaar, - UTRECHT. V^rleenthandelscrediêten tegen 'Wie A 1% Jyoven jlfifconto der Neierl. Bank. Agenten:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2