Keukenmeid Tweede-Meid, BINNENLAND. (■LMEN(.l) NIEUWS. Ad verten tiën. deineiihileerde ZITKAMER dat de Kamer de handelingen der regeering en hetgeen zij gedaan heeft tot verdediging der republikeinsche instellingen goedkeurt, werd door de regeering aanvaard en aangenomen met 340 tegen 215 stemmen. Dit is dus een mooie meerderheid voor de regeering. Maandag zal men nu met de begrooting beginnen. Kapitein Alfred Dreyfus en zijn familie zijn thans te Genève. Van een reiziger, die gewond werd bij het spoorwegongeluk nabij Kapelle aan de IJsel op woensdag j. 1. vernam de verslaggever der N. R. Ct. nog de volgende bijzonderheden «Kort nadat wij liet station Kapelle gepasseerd waren, stopte onze trein, in afwachting van een trein die uit tegenovergestelde richting ons moest passeeren. Na eemge oogenblikken reed die trein ons ook voorbij, doch nauwelijks kon bij een honderd meter voorbij zijn of op eenmaal hoorde ik een allervreeselijkst gekerm en zag mensehen over en door elkander werpen te midden van splinters stuk ken hout enz. Wat er met mij ge beurde, weet ik niet, doch eensklaps lag ik aan den dijkkant. Het was een vreeselijk oogenblik het gekerm der passagiers vervulde de lucht, afgrijselijk verwonde en verminkte menschen lagen in mijne nabijheid. Het bloed liep mij over de oogen en ik ontwaarde dat mijn rechterarm gebroken was. Zoo goed het ging, liet ik mij van den dijk glijden en bleef daar liggen, uit het onmiddellijk gedrang verwijderd. Mijn bewustzijn verliet mij gelukkig niet. Onder aan den dijk liggende, zag ik toen dat een trein achter in onzen stilstaanden trein gereden was. De achterste wagen, zooals gezegd, uit compartimenten le en 2e klasse be staande, was geheel versplinterd, de daarop volgende wagen der 3e klasse gedeeltelijk. Dooden zag ik wegdragen, o. a. drie mannen en een kind. De reizigers der overige rijtuigen van onzen trein kwamen er allen ongedeerd af; zij haastten zich alle mogelijke hulp te verleenen. Nauwelijks lag ik eenige oogenblikken onder aan den dijk, of daar kwam naar mij toerollen de heer J. F. Jansen, handelsreiziger, wonende in de Van Oldenbarneveldt- stiaat. In den trein had hij tegen over mij gezeten en even vóór de ramp plaats had, hadden wij, onder het lezen van de krant, met elkaar een gesprek gevoerd. Hij was zwaar verwond, bloedde hevig en toen men hem eenige oogenblikken later opnam, was hij dood." De gewonden en dooden waren allen passagiers uit do le en 2e klasse- coupé's Het jachtterrein van het Konink lijk Domijn te Soestdijk schijnt zeld zaam rijk voorzien te zijn van wild. Voor wie er wandelen in de bosschen is het interessant le zien, hoe hazen konijnen en fazanten in menigte zich bewegen door het hout. Het paard van den landbouwer B. te Baarn sloeg op hol, terwijl deze en zijn knecht op den wagen zaten. Beiden werden van het voertuig ge slingerd de knecht kwam vrijwel met den schrik vrij, doch B. liep zulke ernstige kneuzingen op, dat hij Maan dag overleden is. berg Versluys, M. R Drijfhout van Hoolf en J. S. baron Van Heeckeren van Molecaten, allen van het wapen der cavallerie, en de le luitenant H. A. Ruysch Lehman de Lehnsfeld, van de veld-artillerie. Bij den eindwedloop was no. 1 luitenant jhr. H. F. van Kinschot, no. 2 ritmeester A J. P. Metelerkamp, en no. 3 luitenant jhr. H. A. van Reigersberg Versluys. Door den Minister van Oorlog waren voor dezen wedstrijd uitgeloofd een le prijs van f200, benevens een bron zen herinneringsmedaille, een 2e prijs van f75, en een 3e prijs van f25. Dinsdagavond 8 uur Zendings bidstond in 't lokaal »de Zaaier". De officier van gezondheid le klasse J. F. Tuinstra van het 5e Regi ment infanterie wordt van 2 December e.k. tot den 29 December d.a.v. ge detacheerd als Chef van den Genees kundigen Dienst bij het garnizoen te Groningen. Aan den sergeant J. van Noordt van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trou wen dienst toegekend. Het eereteeken werd op eene plechtige wijze voor het front van den troep aan hem uitge reikt. Aan de tactische oefeningen op de kaart welke bij het 5e Regiment infanterie in de maanden November en December 1899 en Januari 1900, onder leiding van heeren Bataljons commandantenvan genoemd regiment, zullen worden gehouden, zal ook wor den deelgenomen door oflicieren van de bereden korpsen alhier in garnizoen, daartoe zijn ingedeeld van de Cava lerie: bij het le bataljon de le luite nant Maas Geesteranus, bij het 2e bataljon de le luitenant Juckema van Burnrania Baion Rengers van War- menhuizen, bij het 3e bataljon de le luitenant Maris, en bij het 4e bataljon de le luitenant Vertholen de Sahe de Bruneton. Van de Veld-Artillerie: bij het le bataljon de 2e luitenant Van Zwijn- drecht, bij het 2e bataljon de 2e luitenant Rambonnet, bij hel 3e batal jon de 2e luitenant Kempees, en bij het 4e bataljon do 2e luitenant Van Leeuwen. Dezer dagen werd op de hout- werf van de heeren Oosterrneijer Co., na een verwoede jacht een bun zing bemachtigd. Ter verbetering van een bericht in ons vorig nummer, verzocht men ons mede te deelen, dat de over plaatsing van de luit.-kwartiermeester Koolhaas Revers naar Assen, niet op diens verzoek is geschied. Zij, die met ons de heeren Gebr. Wilson Dondei dagavond hoorden, zullen zich hun avond niet hebben beklaagdneen zij zullen als wij hebben genoten van hunne gaven. Wat zij ten beste gaven, zoowel de heer Jac. Wilson in het meer ernstige als de heer Joh. Wilson in het komische genre, was zoo af, dat men bezwaarlijk in beiden dilettanten zocht. Als nummers die het meeste paklen noemen wij u de «Schipbreuk van Fr. Coppee en Een paar kijkjes op een huwelijksdag." Een welverdiend applaus na elk nummer bewees, dat het publiek het geen geboden werd op den waren prijs wist te stellen. In eene Donderdagavond ge houden vergadering der vereeniging d Liefdadigheid" werd de heer Kolie- wijn als bestuurslid herkozen. Bij de rekening en verantwoording bleek dat de finantieele toestand der vereeniging verre van ongunstig is, en het batig saldo een niet onaanzienlijk bedrag vertegenwoordigd. In eene advertentie, voorkomende in dit nummer, doen een aantal dames een beroep op de offervaardigheid hunner stadgenooten ten behoeve der Zuid-Afrikaansche stamverwanten. Ditmaal worden geen giften in geld gevraagd doch verschillende goederen en waren, waaraan de in deze doem- waardigen oorlog gekwetsten, behoefte kunnen hebben. Onzerzijds bevelen wij het edel pogen dier dames ten zeerste in den steun onzer lezers aan. Bij de Donderdag 9 November 1899 gehouden aanbesteding voor het bouwen van eeri Winkelhuis met bovenwoning volgens het ontwerp van den architect Herm. Kroes werd inge schreven door de heeren W. van Achterbergh alhier voor f 10727. en A. II Noorman te Zwolle voor f 10710. Daarna werd onderhands met verlen ging van tijd van allevering ingeschre ven door de heeren: A. II. Noorman te Zwolle voor f 10100. N. Wolfs winkel te Amersfooit voor f9200. firma Uiterwijck en Zoon te Zutfen voor 9110. liet werk is dan laagsten inschrijver gegund. De begrooting bedroeg f9540 De Amsterdarnsche Marktkra mers op het Arnstelveld ondervonden Maandag meer dan ooit de geduchte concurrentie, die de ook bij velen onzer lezers bekende Kakadorus van Oud- Holland hen aandoet. Een enkele die zich te dicht in zijn nabijheid waagde, poogde ver geefs een gedeelte van het zeer talrijke publiek te lokken Werd hij in die poging wat al te luidruchtig, dan klonk het hem van Kakadorus tegen »Chamberlijn, op het Walerlooplein, maak ik je klein", en Kakadorus had de lachers op zijn hand. «Menneren," zoo riep hij. slaande in zijn «handdouwer", gekleed in het boerencostuum met den leeren ko gelband om, «meneeren," riep hij met zijn ietwat benepen tenor, »ik sta hier vandaag niet voor mijn plezier, maar voor het plezier der Boeren, voor die arme jongens in Transvaal, onzer stamverwanten, die daar hun laatsten druppel bloed laten voor hun goed recht Hebt ge sympathie voor hen, dan hebt ge 't ook voor mij, hebt ge 't voor mij, dan hebt ge 't voor de boeren. Jullie hebt allemaal gelezen, dat ik vijf procent afdraag van mijn out vangsten, de vorige week hier, in Rotterdam, in Gouda, in Schoonho ven en vandaag weer hier, en zal dat nog twee maanden doen. Ik ga jullie eens wat vertellen: denk niet dat ik het land heb aan de Engelschen, och nee, die Engel- schen kunnen het niet helpen; het zijn eenige groote lntnsen die tuk zijn op het goud en de diamanten van Transvaal Neen de Engelschen hebben geen schuld aan den oorlog, evenmin aan het feit dat zij met zulke schitte rende overwinningen steeds achter uittrekken. Ja, die Engelsche generaal had wel gelijk toen hij tot zijn sol daten zei: mannen, pas voor éen ding op. zorg dat wij de telegraaf kantoren behouden, want zoolang wij die hebben is de overwinning ons En weet je wie ook een waar woord gezegd heeft, nadat de muilezels er met de kanonnen vandoor gingen en die naar de Boeren brachten Dat was Chamberlijntoen hij van deze vriendelijkheid der muilezels hoorde, heeft hij alle muilezels ver vallen veiklaard van den militairen stand. Op die manier blijven er geen Engelscho soldaten over, want het zijn allemaal muilezels. En 't land dat ze hebben aan muil ezels (en hij maakt een gebaar als of hij iemand een muilpeer toedient) neen dat is verschrikkelijk! Maar nu weet je nog niet waarom de Boeren en ik zoo sympathiseeren Dat zal ik je zeggen. Uier heb je een portemonnaie die ik je zal aanbieden, zooals de fijnste firma's 'tin de stad niet kunnen doen. Zelfs de groote Perry niet. Ja, je zult raar ophooren als ik je vertel, dat Perry, de groote Perry, op zijn bloote knieën me gesmeekt heeft: Kakadorus, wereldberoemde Kakado rus, wordt mijn compagnon! En weet je wat ik 'in geantwoord heb? Ik verdom 't. Ik heb de pest aan de Engelschen. Ik doe zaken met de Boeren. En dat zal ik je bewijzen. (Hij haalt uit zijn doozen een leeren portemonnaie te voorschijn.) Hier heb ik een portemonnaie, een leeren por temonnaie, niet een waar je van boven een rijksdaalder in stopt om 'm van onder te verliezen, maar een porte monnaie van leer, van leer, zóo sterk, dat als ie 't een schoenmaker presen teert, dan krijg je een pal; slaag, ja, ja! In deze portemonnaie heb je een tasch voor klein geld, een voor rijks daalders, een voor guldens, een voor dubbeltjes en dan nog een voor papieren geld ofbank van leening briefjes Van deze portemonnaie's (hij werpt er eenige onder het publiek ter inspec tie) heb ik duizenden verkocht aan de Boeren. Nu zal je zeggen, die hebben nu geen portemonnaie noodig. Zeer juist, maar daarvoor gebruiken ze ze ook niet. De Boeren trekken mijn porte- monnais uit elkaar en maken er harnassen van. Die zijn zoo sterk, dat de maximkogels, de dum dumkogels, ja zelfs de veertigponders er op afstuiten. Ja, ja dat is geen poggerijDat laat ik aan do Engelschen over. Verleden week sprak ik nog een Engelsch collega en hij zei zoo tegen me, Kakadorus, je zult toch moeten toegeven, dat wij kranige jongens zijn, in ons rijk gaat de zon nooit onder. Daar heb je gelijk in, zei ik tegen 'm, want Onze Lieve Heer vertrouwt jullie niet in 'tdonker. Wie moet er nou zoo'n portemon naie hebben? 11 ij kost je de bagatel van 50 ets., wat zeg ik, van vijftig, van veertig, negen-en-dertig acht-en dertig, zeven en-dertig, enzdaar voor de bagatel van 30 cent. Allo, allo, wie moet er zoo'n ijzer- sterke portemonnaie? Denk er om menschen 't is voor het Roode Kruis. Offer je bijdrage, want het is misschien de laatste goeie daad, die je kunt doen, haast je want je weet te 5.22 Greenwich tijd vergaat de wereld en als je cen ten in je zak houdt, je hebt en niks an, je kunt er boven niks inee doen, zelfs geen halfje klaren krijg je d'r voor. En terwijl de verkoop begint gaat Kakadorus door en vertelt hij op de meest populaire en leukste wijze al lerlei omtrent den oorlog aan de lachende menschen-massa. Hot nieuwste nieuws en hiermee volstaan wij bracht hem van morgen zijn zoontje: Pa zei hij vanmorgen, hebt u het nieuwste bulletin al gelezen van den oorlog? Neen jongen, wat is dat dan Wel de Hollandsche ambulance die de vorige week is vertrokken, komt onverrichter zake terug. Ik schrok me dood en vroeg: maar jongen heb je dat wel goed gelezen; hoe zit dat dan? Wel pa, zeit-ie, ze hadden een pakje watten vergeten Of 't er ook in zit in den jongen BLRGEItILTKITST AM) KV Amersfoort. van 9 tot en met 15 November. GeborenGeertruida, d. van E. Blieken- daal en IJ. W. de Gans. Hentje, d. van B. Florijn en H. van der Horst. Teunis, z. van W. Brandsen en A. van Eouendal Johanna Hendrika, d. van C. van Doornik en A. Groenestein. Renger, z. van R. van de Kamp en H. Hop. Margrietha, d. van P. van Dijk en J. Pampus. Frans, z. van K. Voersma en B. F. Sehoonderwal. Hendrik, z. van J. Kruiswijk en M. Veenendaal. Jacoba, d. van D. Schooneveld en H. M. van der Put. Ondertrouwd: E. Verschuur en J. II. van den Heuvel. - A. van Luijtelaar en G. van Hamersveld. N. P. de Jager en G. A. van Doornik. J. van Groene stein en E. Zonneveld. Getrouwd: A. Boshuizen en J. R. M. Dieters. Overleden: Catrina Johanna van Wij- land 62 j. echtg. van A. van Woudenberg. Frederica Wilhelmina Hageman 26 j. ongehuwd. Berend van den Berg 20 j. ongehuwd. Pieter Sitter 20j. ongehuwd. - Antje van Dijk 19 j. ongehuwd. Antonia Maria van Minnen 18 d. Jo hannes Antonie Koers 20 j. ongehuwd. Hoogland. Geboren: 15 Nov. Maria, dochter van A. van Bekkum en A. van Esveld. Ondertrouwd: 10 Nov. A. van 'tKloos ter en G. van Westerlaak. Leusden. Geboren: 14 Nov. Willem, zoon van Cornelis van Daatselaar en A alberta Gei tenbeek. - 16 Nov. Maria Barbera, dochter van Wouter van den Brink en Bas- tiana Jacoba Kesteloo. Gehuwd: 16 Nov. Lambertus Smink en Cornelia de Groot. Overleden: 13 Nov. Cornelis van de Leemkolk oud 62 j. ongeh. StouU-iibiirg. Geboren: 11 Nov. Cornelis, zoon van Geurt van de Berk en Willemyntje Hof land. 11 Nov. Jan, zoon van Roelof Groe- nestijn en Hendrica Swart. Woudenberg. Geboren10 Nov. Marinus, z. van Karei Albertus van Lunteren en Cornelia Wou denberg. Ondertrouwd: 10 Nov. Hendrik Val kenburg. wedr. van Hendrikje van der Wilt, 26 j. en Hendrika van de Woerd, 22 j. Gehuwd: 11 Nov. Cornelis Meerveld, 32 en Hendrika Aarsen, 23 j. Overleden: 11 Nov. Gijsbert van Dijk, wedr. van Gerrigje Oskam, 84 j. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel llcckschcr senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. RECLAMES. Belangwekkende Nieuwstijding uit Breda. Ten gevolge der talrijke berichten die dage lijks tot ons kwamen werd er besloten orn ter plaatse zicli van de waarheid te verzekeren en werd onze verslaggever uitgezonden om zich persoonlijk van de treffendste gevallen le over tuigen en in de eerste stad de beste n.l. üreda hield hij zich op en bracht een bezoek aan den lieer H. Jansen, werkzaam aan de Suikerfabriek aldaar en wonende 7 Nieuwe Diesstraat. Het doel van zijn bezoek in eenige woorden uitgelegd werd aldus door den lieer Jansen hem 't volgende medegedeeld. iltet is waar, zoo ving hij aan, dat mijne )w vreeselijk lijdende was aan hartkloppin gen en zenuwen, zoo zelfs, dat zij niet in slaat was een kopje te verplaatsen en met het oog op ons talrijk huisgezin waren wij ten einde raad. a Wat wij al niet aangewend hadden kan ik U niet zeggen en besloten w ij als ons laatste middel onze toevlucht te nemen tot de zoo beroemde Pink Pillen van Dr. Williams." Al wandelende kwamen zij in de Diesstraat en werd onze verslaggever aan zijne echtgenoote voorgesteld en tevens hei doel van zijn bezoek medegedeeld. Men kon het haar niel aanzien, dat zij veel geleden had, maar zonder te dralen vertelde HEd. itemi> Sedert jaren was ik lijdendo aan hartkloppingen en zenuwpijn, niet in staat eenig huiswerk te verrichten maar waarlijk na het gebruik van eenige doosjes ben ik een heel ander mensch geworden, rojjn lichaam heeft eenege- heelc verandering ondergaan en thans kan ik mijn huishouden waarnemen zonder de minste haitklopping, lot vreugde van mijn echtgenoot en kinderen. Op zijn verzoek stelde Mej. Jansen aan onzen verslaggever haar portret ter hand waarvan hierboven eene afbeelding. Op het oogen blik van vertrekken voegde zij hem nog toe dat de Pink Pillen van Dr. Williams door haar aan een ieder die lijdende is zouden aanbevolen worden. Zooals wij reeds meermalen gezegd hebben zijn de pillen onovertrefTelijk lot genezing van bloedarmoede, verlammingen,ruggemergstering, rhoumatiek, heupjicht, zenuwpijn,SL Vitusdans hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz, zij zijn een spierversterkend middel en een hernieu- wer van het bloed. Zij geven schoone kleuren aan de blcckc gelaatskleuren, handelen in al de tijd perken der verzwakking hij de vrouw en veroor zaken bij den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporig heden. Prijs f. 1.75 de doos: f.0— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J II. I. Snadilié. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Nov. 1899. Tarwe f0Rogge f 0boekweit f 0. Appelen 13— afG.Peren f 4.a f8. Nieuwe aardapp f.a fZandaardapp. f 1.50 a f 1.80 Hoeudereieren f7 10 a f 7 60 per tOOst. Eenden f.af.Boter f 1 20 a f t.40 per kilo. Mar- gariue 10a f0.Zoetem. kaas f0. Kippen f060 a 10.80 Kuikens fla f 1.10 Piep- kuikens f30 a f CO Ganzen f 00 f 00Eenden fOGO a f 0.90 p st. Jonge f 1.50 a f2.00 Hazen 11.50 a f2 AVilde konijnen f0 40 a f 0 50. Tamme f0.80 a f 1.20 Duiven f0.40 a fO.tjO paar. Magere rarkens f10.f16.Varkens voöl- export f 30.a f 4'Zeugen f a0.f 40.Biggen f4af" Schrammen (00.a f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000— Kalf koeien f 000 a fOOO.— Kalf- vaarzen f 00 a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,4 f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 200 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- letlheet. Zandaardappelen 6000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter: kilo Margarine; kilo Kaas:stuks Vee: 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 8 zeugen. 5 pond reclamethee f3.25 in sicriijke De1fL-aordewer}:bu$verpakt in kistje. Nieuwste mélange Niet volko* men haar wensefi Aerrtg. Fv°. remb. of postilx. Het succes v. d. Ojxg. Honderden nabestellingenT/ieeJwtfidel en grosvan ouds i>'t A.nkej^Dzlf t fggjjgfc» Te Amersfoort wordt met Februari ver langd eejfè bekwame i en eene Pr. Gr., van zeer goede getuigen voorzien. Brieven met opgaaf van vorige betrekkingen" mrdi-r letter C. aan SLOTHOUWER's Boekhandel, Amersfoort. met SLAAPKAMER TE ETJIJE. Franco brieven lett. B. aan het Bureau dezer Courant. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De collecte gehouden in de Gereformeerde kerk B. tijdens de bidstond jl Woensdagavond heeftop- gebracht f 136.55', welk bedrag zal worden afgedragen aan de Nederl. Zuid-Afrikaansche vereeniging. Het verlof naar Nederland (Amersfoort) van den le-luitenant der artillerie O.-I. leger A. G. van Os, dat in Januari eindigt, is met zes maanden verlengd. Aan den alhier vanwege de Militaire Sportvereeniging gehouden jaclitrit over 10.000 M. meteen eind- wedloop over 1600 M. met 3 hinder nissen, werd deelgenomen door 14 officieren, als: ritmeester jhr. M. W. Boreel tevens jagermeester. A. J. P. Metelerkamp, W. H. Piepers en A. B. van Tienhoven, alsmede de luitenants jhr. W. J 11. van de Poll, G. J. Maris, jhr. H. F. van Kinschot, S. L. van Harpen Kuyper, G. J. I'ahst, J. A. van Gellicum, jhr. H. S. van Reigers

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2